Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.36 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

„Vas infiltriranite agenti kako tebe i menduha koj go zboruva ono shto mu vika arben mozheme da ve likvidirame.Posle vas doadjat na red kriminogenite elementi.Ako ni pomogne gospod i usa ke uspeeme.“

Мене ме интересира кој е тој господ кој ќе му помогне на соколи да успее да убие луѓе.
05-04-2010, 04:53 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-04-2010, 04:32 PM)Горан Н. Арсов Wrote:
(05-04-2010, 04:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Налогот за следење службата го отворила врз база на тоа што сум бил ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ НЕИСТОМИСЛЕНИК. Тоа СДБ самата го признава. Прочитај го подцртаното:

Господине Јордане.
Во последново писмо пишува дека врз основа на вашите политички и идеолошки убедувања, вие сте биле следени.
Од друга страна, во налогот за следење не пишува дека ве следат оти политички или идолошки не сте биле истомисленици, туку затоа што сте направиле *конкретни* чекори за подривање на Република Македонија со контактирање на служба во Бугарија и со финансирање на партијата на Георгиевски која отворено се залага за иредентизам (спојување, т.е. освојување на егејска и пиринска Македонија) и која врши активности за купуваење оружје од Бугарија за дигање немири во Македонија.

Доста ми е и од вас. Продолжете да тресете празна слама, самоубедувајќи се во ништо со исперените мозочиња на вашиот бугарски подмладок.

Со здравје.


Одговорите се многу едноставни само треба малку разум и ни малку омраза. Кај тебе Горане разум нема а омраза во изобилие. Се што прикачив се официјални документи на СДБ. Неможеш да им веруваш кога ти одговара и да не им веруваш кога не ти одговара.

Активности за купување оружје не врши ВМРО ДПМНЕ туку ЗАДГРАНИЧНИОТ КОМИТЕТ. Прочитај уште еднаш::


(05-04-2010, 02:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Службата за државна безбедност на Република Македонија располага со потврде-ни сознанија дека Маноил Јаковлевски, освен со парична помош со која редовно ги помага активностите на партијата ВМРО-ДПМНЕ, во последно време превзема активности спротивни на политичката платформа и статутарните одредби на оваа партија..
Имено, добиени се потврдени сознанија дека се поврзал со екстремното и мили-тантното крило на оваа партија кое заговара насилно и оружено загрозување на поредокот на Република Македонија загарантиран со Уставот. За таа цел веке превзема активности за испитување на можности за нелегално купување оружје во странство и негово нелегално внесување во Републикава. Овие активности ги врши организирано во договор со лица од Републикава и странство, и по нивни насоки.
За резултатите од примената на мерката да се изготвуваат информации во форма на прераскажување, а за оние од посебен интерес во форма на репродукции.

http://www.mn.mk/dosiea/214-oredlog-za-sledenje
05-04-2010, 05:04 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

[quote='Горан Н. Арсов'

Ова на друг кажувај го. На твоите пријателчиња, слични по глупост.
Вистинсиот изговор беше тоа што Македонскта држава не сакаше д ве исчисти, па Албанскиот народ почна да оди во планини затоа што беше начин за заработување и истовремено да изиграваат херои.

E toa trajanov li ti go kazha?
gledash tuka e potpollno vo pravo.Jas vo svajcarija imam pllata 6000 sf. ushte 2-3 iljadi imam so podollga rabota koja ja pravam posle 17 casot pa saboti i nedeli.Znaci jas za moeto angazhiranje vo 2001 godina dobivav pllata 30 iljadi franaka.A obicnite vojnici zema 20-25 iljadi franaka mesecno.Pa zatoa i zarabotuvavme i se pravevme heroi.Toa trajanov ne sakall da go kazhe da ne ve demoralizira od pocetok

Тоа не требало да го прават.
Инаку, убиени се двајца луѓе кои фрлиле бомба на полицијата која била таму за да обезбеди мир и за Албанците и за Македонците, оти и Македоенц да бил тоа, ќе завршел исто - и Македонец да пробал д убива Албанци, ќе бил спречен од полицијата во Тетово и Гостивар.

Тоа што вие ги воздигате овие смрдежи до бесвест е олицетворение на вашата „култура“.

Dodeka olicetvorenie na tvoja akademska kulltura e zborot smrdezh so koj im se obraqash na mrtvi lludje.ne se razlikuvash voopshto od tie drugite koi sekoj mesec ja rushat spomen pllocata na poginatite vo karpallak.Vo vojna se gine gorane.Zhrtvite na karpallak i site drugi zhrtvi za mene se sveti neshta.Iako od drugata strana na barikadata istite ima madinja da se fatat za pushka i da go odbranat svojot prag.Stana i se fatija za oruzhje kako da se fatille za metlla i llopata da go pocistat govnoto na politicari i vakvi kako tebe.Iako bevme na razlicni strani jas im se pokllonuvam i im vikam isto kako i na moite padnati drugari LAVDI.

Хаха. Каква ароганција...
Вие, збир од криминалци со ум на убијци, со калашников и со пиштол, знаете да војувате против цела држна полиција и војска, со авиони и хеликоптери и кои тренираат и по 20 години за војна - вие сте знаеле да војувате...
Вашата ароганција е еднаква на вашата „памет“.

Оставени сте да вриете оти тоа му одговараше на Георгиевски, а не затоа што сте биле толку јаки да не можело да бидете исчистени!


i znaevme i umeevme.Bideiki pozadi nas beshe iskustvoto gorane.mie bevme iskaleni po vukovar, malla tenja, cobanovo polje, koshare,jabllanica, ezerce,A bogami i slluzhevme aktivno vojska vo svajcarija germanija usa i mnogu drugi zapadni zemji.Jas ti spomnav deka vo vojna akciite gi vrshat najsposobnite dodeka drugite koga ke bidat napadnati samite ke znat da se odbranat.Samo vo edno se zaebavme gorane.Ne mozhevme da predpostavime deka tvojata slluzhba e tolku prefigana

Каква поткрепа од населението сте имале во Танушевци, кога населението избега од селото, а таму останавте само терористите?
Смешен сте, господине Соколи, смешен.

Оставени сте да живеете и да продолжите правите проблеми во западна Македонија затоа што Бугарот Георгиевски сакаше да ја подели државата, а не затоа што сте биле јаки и поспособни од државата!

Shto znaci toa deka ti vo toa vreme voopshto ne si imall drzhava.Znaci deka drzhavata billa rakovodena od srpski infiltrirani strukturi.

И САНУ и ААНУ имале идеја за сите Срби/Албанци во една држава.
Според последното што го слушнав, САНУ веќе ја нема таа идеја, но ААНУ сеуште ја има со 10-годишниот план кој го донесе во 2000та година (ако се сеќавам добро).
Денеска, не знам дали е изменет со новиот 10годишен план.
Сите вие сте исти гадови.

Ufff olicetvorenie na kulltura.te smrdezhi te kucinja gadovi mnogu socen vokabullar neshto upotrebuvash.Znaci deka se nervirash i gubish nervi.Nemoj gorane bideiki installaciite ke ti otkinat dell od pllatata.Bideiki lludje so sllabi nervi ne se adekvatni za ufrleni agenti

Тие можеби веруваат и дека земјата е центар на светот.
Тоа не ме интересира.
Мене ме итнересира тоа што државата Бугарија веќе 100 години се обидува да ја земе територијата на Република Македонија и во таа насока ни прави проблемина нас, Македонците.

Od kogo da ja zeme teritorijata na makedonija?
Pa daj ne greshi be gorane.100 godini makedonija ne e nezavisna ama e okupirana od srbosllavija.Ako se obiduvalla da ja odzeme znaci se obiduvalla da ve osllobodi od robstvo.Poslednite 20 godini koga stvorivte nezavisnost ta llosha bugarija prviot den na nezavisnosta ve prizna kako nezavisna drzhava.
A ako veqe ste vo dusha i srce srbin treba da se lutite na bugarite.Bideiki juzhna srbija ili vardarska banovina ostanuva samo vo srpskite sonishta.Toj film nikogash nema da igra poveqe.I normallno i bugarite i allbancite ke bidat precka za takvo scenario

Јас не сум барал помош од никого.
Јас никогаш не сум повикувал за правење лошо на Албанскиот народ.
Јас ја застапува следната изрека: „ако на мојот комшија му е арно - и на мене ќе ми биде арно“.
Ама очигледно е дека вие ја застапувате девизата: „убивај, убиството е начин на покажување на патриотизам, а не учењето на сопствениот народ на култура, Екомонија, Право, Хемија, Биологија, физика...“.

Gorane ti so samiot nacin na izjasnuvanje kako prvo pravish llosho na tvojot narod.Bideiki mene nishto ne mi mozhesh.Ti gorane so prvoto tvoe stanuvanje od krevet prva rabota koja pravish e da se molish na gospod na komshijata da mu pcovisa kravata.A patritizmot kako fenomen ti voopshto i ne go razbirash.Shto se odnesuva do kulltura gorane i majite i actekite imalle svoja kulltura.Pa i indijancite vo diviot zapad imalle svoja kulltura.Imalle nacin na sahranuvanje na mrtvite nacinot na macenje na zatvorenicite, nacinot na ratuvanje pri koi poginuvanje noqe znacello deka dushata vecno ke mu sheta po vecnite llovishta itd. itd.A da bideme iskreni i ne napraville nekoja ekspansionisticka vojna istite.
Gorane na sokoli kako allbanec od makedonija mi zaviduvat i allbanci od kosovo i od allbanija pa i mnogu golemi naci.Jas poseduvam dve nobellovi nagradi.skopjankata gonxhe bojaxhiu za humanost, gostivarcanecot ferid murad za nauka.Ti sigurno ne znaesh deka tvoj drzhavjanin ima nobellova nagrada.Istiot posle dobivanje na nagradata prvo shto napravi ja poseti makedonija.Nikakov interes ne se pokazha.A kasandra ja docekavte so najgolemite drzhavni svecenosti.Istiot posle vraqanje vo usa kazha i,am albanian.Gorane ti kako covek intelektualec akademski obrazovan dali si slushnall za sterjo spase.Bill makedonec i golem pisatell.No manu nitu eden zbor ne kazhuva za istiot.Gorane ako uskogrudnosta ja smetash kako kulltura togash bidi siguren deka imash visoka kulltura.
Gorane mi spomnuvash prirodno matematicki nauki.jas imam zavrsheni 8 razreda shkollo.No vo sllucaj da imash problemi so funksi, ekuaci, sistem na ekuaci, matrici, determinanti,derivati, tabellarni integralli, vishestruki integralli, diferencijallni ekuaci, kazhi koga sakash ke ti drzham predavanja a bogami sposoben sum i na sekoj profesor na tvojot drzhaven univerzitet da mu asistiram.I toa uceno zaradi licnite potrebi vo vecerni kursevi.Mozhesh da zamisllish deka mk univerzitet e vo nivo na swajcarsko vecerno shkollo

Бугарија ја напрви војната а после тоа се понуди за помош.
Тој бил лукав.

Tacno i cello vreme srbija go gledalla toa mirno nezainteresirano.

Тие пароли требало да бидат потиснати, а водачите да бидат однесени во затвор, исто како и вие.
Тоа што не биле потиснати и не отишле во затвор не значи дека од тогаш па во иднина никој убиец, криминалец и поттикнувач на етнички проблеми не треба да оди во затвор.

Go osuduvash sebesi na zatvor.Pa neli ti cello vreme na toa se povikuvash.Znacvi ti i menduh ne vo zatvor da ve hranam bez rabota vednash na besillka i dvajcata.

Така, СДБ оделе против ултра-национализамот на ДПМНЕ кога ДПМНЕ сакале да организираат оружен судир во Македонија

Daj objasni go ova zhiti sve koga i kade sakalle dpmne da organizirat sudir vo makedonija.Mislish za obidot da se stvori makedonska vojska li?
Za sudir se potrbni dve grupaci.I za tepanje se potrebni dvajca.Sam mozhesh edinstveno samoubistvo da napravish.

Додека крвожедните луѓе како вас, без едукација и култура, без почит кон образованието и културата на сопствениот народ, влијаат врз народот, ќе има поделби.

Moeto mislenje e sprotivno gorane.jas misllam deka medju allbanci i makedonci nikogash vo istorija nemallo problemi.Od denot koga vo ovie prostori stapi srpska cizma ovie dva naroda pocna da se unishtuvat medju sebe.I sve do koga ke ima srpski znak vo makedonija pa i eden edinstven srpski grob ovie dva naroda nema da mozhat bratski kako nekogash da zhiveat.
05-04-2010, 05:12 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 04:32 PM)Горан Н. Арсов Wrote:
(05-04-2010, 04:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Налогот за следење службата го отворила врз база на тоа што сум бил ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ НЕИСТОМИСЛЕНИК. Тоа СДБ самата го признава. Прочитај го подцртаното:

Господине Јордане.
Во последново писмо пишува дека врз основа на вашите политички и идеолошки убедувања, вие сте биле следени.
Од друга страна, во налогот за следење не пишува дека ве следат оти политички или идолошки не сте биле истомисленици, туку затоа што сте направиле *конкретни* чекори за подривање на Република Македонија со контактирање на служба во Бугарија и со финансирање на партијата на Георгиевски која отворено се залага за иредентизам (спојување, т.е. освојување на егејска и пиринска Македонија) и која врши активности за купуваење оружје од Бугарија за дигање немири во Македонија.

Јас ги набљудувам кажаните работи од логична гледна точка.
(1) СДБ кажува дека има конкретни докази дека Јордан контактира со Бугарија и ја финансира агресивната партија на Георгиевски, па врз основа на овие негови конкретни чекори, издава налог за следење.
(2) Јордан дава писмо со кое СДБ вели дека Јордан бил следен заради идеологијата, а не заради неговите конкретни чекори.

Бидејќи СДБ му издала документ (2) кој е во спротивност на (1), од ова се заклучува дека СДБ станала „негова“ (бугарска) во времето кога го издала документот (2).

Страшно.
05-04-2010, 05:12 PM
Website Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

За време на конфликтот 2001 г. бев студент во Скопје и од студентскиот дом ги гледав авионите и хеликоптерите над Арачиново.
Инаку, јас засега имам голема меморија. Посебно ги запомнувам проблематичните моменти во животот, затоа убаво ги помнам настаните од 2001-ва година.
05-04-2010, 05:25 PM
Website Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(05-04-2010, 12:59 AM)acko Wrote:
(05-04-2010, 12:53 AM)idealist Wrote: Steta za forumov ako go toleriraat tuka nikoj nema da im ostane osven tie samite da pravat virtuelen zagovor protiv Makedonija.

Џабе ни е заговорот... Македонија може мирно да спие, вие ја чувате... Icon_razz

П.С. Уште еден од ’Велигденската офанзива’... Колку ве има бе? Icon_razz

Ahuuu mnogu acko sega i arben ke ni se prikluci so allbanskite tatlixhii.I site oxhi do eden tie site bille na pllaten spisok na udba
05-04-2010, 05:32 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(05-04-2010, 04:53 PM)Горан Н. Арсов Wrote: „Vas infiltriranite agenti kako tebe i menduha koj go zboruva ono shto mu vika arben mozheme da ve likvidirame.Posle vas doadjat na red kriminogenite elementi.Ako ni pomogne gospod i usa ke uspeeme.“

Мене ме интересира кој е тој господ кој ќе му помогне на соколи да успее да убие луѓе.

Gorane eden hodzha mi raskazha eden muabet ednash.Bideiki so mojata vera koga vikame allahu ekber toa znaci gospod e eden.Mojata vera isus hristos ili na rapski jazik hazreti isa ili svetiot isa isus go smeta kako bozhji pratenik.A isto i muhamed go smeta za bozhji pratenik.Vo mojot kuran pishuva deka edinstveno hazreti isa ponovo ke se vrati na zemja.
Da ne odollgovlekuvame so verite da trgneme so muabetot.Muhamed mu pobarall na gospod prd smrtta da go vidi drugiot svet znaci ahiretot.Da go poseti rajot i pekollot.gospod mu ja ispollnill taja zhellba.Angjelite prvo go shetalle po rajot mnogu mu se dopadnallo na muhamed i trgnuva da gleda drugiot dell znaci pekollot.pekollot bill podelen na dellovi.Vleguvat vo prviot dell billo mnogu strashno.Muhamed prashall shto napraville oviemu odgovarat tie se lludje kriminallci kradelle llazhelle ubivalle i taka.Otidnuvat vo vtoriot dell tamo zhiv ogan vika ovie shto zgreshille dobiva odgovor tie ubivalle masovno zheni deca starci nemoqni za toa im e ova kazna.Koga vllegoll vo tretiot dell toj bill najgrozniot dell.tamo osudenite se jadelle so zabi eden so drug.Muhamed se upllashill od grozotijata i prashall pa ovie shto zgreshille.E mu vikat tie bille tie lludje shto vo zhivotot se zanimavalle so shpijunazha kodoshelle.Niv gospod najllosho gi kaznuva.
E za takvi lludje koi so shpiunazha sakat da zavadat masovno narodi da gi ubivat medju sebe sigurno gospod ke mi razreshi da gi skratam za gllava bidi siguren.Niv i gospod gi mrazi.I zemjata kade gazat pllace od maka
05-04-2010, 05:47 PM
Reply
Gemeto
Unregistered

 

Quote:Бугарија ја напрви војната а после тоа се понуди за помош.
Тој бил лукав.
Бихте ли ми обяснили коя война и коя помощ !?
05-04-2010, 07:30 PM
Reply
ИВАНА Offline
Junior Member
**

Posts: 16
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 07:30 PM)Gemeto Wrote:
Quote:Бугарија ја напрви војната а после тоа се понуди за помош.
Тој бил лукав.
Бихте ли ми обяснили коя война и коя помощ !?

Ma нещо човекот во сон зборува...му се причинува....

Аааа такви ги има многу кай нас....Колективно испрани мозоци со сменети чипови, апа апсурд се чукаат во гради со сите предци било револуционери или преродбеници-македонски българи...
Ай види го тоа де?!?...е тоа го има кай нас....остатоци и мутанти од БРАТСТВОТО И ЕДИНСТВОТО СО ЮГОСЛОВЕНСКИТЕ НАРОДИ....
А найверни - македонците.......
Тодор Александров.........„КОЙ КЕ КАЖЕ ДЕКА НЕ СУМ МАКЕДОНЕЦ, КЕ МУ ГО ПРЕСЕЧАМ ЯЗИКОТ,
И КОЙ КЕ КАЖЕ ДЕКА НЕ СУМ БЪЛГАРИН, КЕ МУ Я СКИНАМ ГЛАВТА“.....
05-04-2010, 07:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-04-2010, 05:12 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Јас ги набљудувам кажаните работи од логична гледна точка.
(1) СДБ кажува дека има конкретни докази дека Јордан контактира со Бугарија и ја финансира агресивната партија на Георгиевски, па врз основа на овие негови конкретни чекори, издава налог за следење.


Ке можеш ли Горанче да ги приложиш тие "конкретни докази".


(05-04-2010, 05:12 PM)Горан Н. Арсов Wrote: (2) Јордан дава писмо со кое СДБ вели дека Јордан бил следен заради идеологијата, а не заради неговите конкретни чекори.

Бидејќи СДБ му издала документ (2) кој е во спротивност на (1), од ова се заклучува дека СДБ станала „негова“ (бугарска) во времето кога го издала документот (2).

Страшно.


Ако е така како што велиш , дека во времето на издавањето на документот 2 СДБ станала "моја" (бугарска), после тоа 2002 година на власт доаѓа за министер од ТВОТЕ. Човек кој го ДОНЕЛ ПРВОТО РЕШЕНИЕ, Сиљан Аврамовски. Кој Горане и денеска е ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР НА СДБ. Процесот за одобрување на мојот АЗИЛ е воден во времето кога министер бил СИЉАН АВРАМОВСКИ. Владата на Република Македонија била запознаена со тоа дека барам АЗИЛ и барањето можела да го оспори. Но не го сториле тоа, а не го сториле од проста причина, немале ДОКАЗИ.
Ти наведов погоре колку траел процесот и колку докумнети приложил Обвинителот на Канада.
Штете не знаеле за тебе, ваков генијалец да не го искористат.
Најтрагичното кај некои луѓе е што зборуваат за работи за кои немаат абер.
Горане за да успееш во животот треба да знаеш колку незнаеш. Тоа е правилото број 1.


(05-04-2010, 05:12 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Јас ги набљудувам кажаните работи од логична гледна точка.

Ти само си слушнал за зборот логика .
05-04-2010, 08:07 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 07:38 PM)ИВАНА Wrote:
(05-04-2010, 07:30 PM)Gemeto Wrote:
Quote:Бугарија ја напрви војната а после тоа се понуди за помош.
Тој бил лукав.
Бихте ли ми обяснили коя война и коя помощ !?

Ma нещо човекот во сон зборува...му се причинува....

Аааа такви ги има многу кай нас....Колективно испрани мозоци со сменети чипови, апа апсурд се чукаат во гради со сите предци било револуционери или преродбеници-македонски българи...
Ай види го тоа де?!?...е тоа го има кай нас....остатоци и мутанти од БРАТСТВОТО И ЕДИНСТВОТО СО ЮГОСЛОВЕНСКИТЕ НАРОДИ....
А найверни - македонците.......

„ Нам ни требит натрешно обiединуаiн'е мег'у себе: не ни требат во Македониiа ни срби, ни бугари, ни грци, оти не сме ни iедното, ни другото, ни трек'ото; не ни требат патриархисти, екзархисти, оти ниiе сме само праославни рисiани.“
http://www.misirkov.org/nacional.htm

На тебе ќе ти кажам само две работи:
(1) исперен мозок си;
(2) Немаш ни култура, оти ако јас се чувствувам како Македонец-не-Бугарин, ако ти тоа ми го негираш ти си тотално проста личност.

Во секој случај, остани со здравје.
05-04-2010, 08:27 PM
Website Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 08:27 PM)Горан Н. Арсов Wrote:
(05-04-2010, 07:38 PM)ИВАНА Wrote:
(05-04-2010, 07:30 PM)Gemeto Wrote:
Quote:Бугарија ја напрви војната а после тоа се понуди за помош.
Тој бил лукав.
Бихте ли ми обяснили коя война и коя помощ !?

Ma нещо човекот во сон зборува...му се причинува....

Аааа такви ги има многу кай нас....Колективно испрани мозоци со сменети чипови, апа апсурд се чукаат во гради со сите предци било револуционери или преродбеници-македонски българи...
Ай види го тоа де?!?...е тоа го има кай нас....остатоци и мутанти од БРАТСТВОТО И ЕДИНСТВОТО СО ЮГОСЛОВЕНСКИТЕ НАРОДИ....
А найверни - македонците.......


„ Нам ни требит натрешно обiединуаiн'е мег'у себе: не ни требат во Македониiа ни срби, ни бугари, ни грци, оти не сме ни iедното, ни другото, ни трек'ото; не ни требат патриархисти, екзархисти, оти ниiе сме само праославни рисiани.“
http://www.misirkov.org/nacional.htm

На тебе ќе ти кажам само две работи:
(1) исперен мозок си;
(2) Немаш ни култура, оти ако јас се чувствувам како Македонец-не-Бугарин, ако ти тоа ми го негираш ти си тотално проста личност.

Во секој случај, остани со здравје.

Jeee Gorane ova ovde e horor, ne vredi da se trosi vreme. Se se ovie klinicki slucai!
05-04-2010, 09:00 PM
Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 01:14 PM)Itar Pejo Wrote:
(05-04-2010, 10:49 AM)Giovanni Wrote:
(05-04-2010, 08:45 AM)razurnuvac Wrote: HRISTOS VOSKRESE

Прво, Јас не се јавив на велик ден. Великден можеби е по Канадско време или Американско во моментот кога се јавив. Јас не сум во Северна Америка.

Второ, точно е дека со денови ја пратев препискава и навистина ценам она што Горан го пишува.

Трето, немам намера овде долго да се задржам. Сакав само да посочам на одредени работи и тоа е тоа. На форуми никој на никого мислење не му има сменето. И секој форум ќе си ја доживее судбината која си ја заслужува. Бугарски форум каде пробугарски идеи се шират НЕМА да стане масовно орудие во Македонија кое ќе има ефект.

Se soglasuvam so tebe Giovanni, se soglasuvam i so Goran, svedok, kolaps i idealist, i so site koi imaat vakov stav. Vo ovoj moj prv post ne sakam da pravam komentar na nekoe licno samoreklamiranje. Samo predizvikan od toa vo toj kontekst sakam da predupredam na kompleksnosta na zagovorot protiv Makedonija. Da ukazam na mimikrijata koja ja koristat site koi nastapuvaat od antimakedonski pozicii.
Da bide pojasno ke dadam 2 primera.
Prviot, site go znaeme Dimitrov senior, poranesniot minister vo DPMNE vladata i ambasador vo Rusija. Ako go posocis kako bugarski eksponent, vednas vo negova odbrana nekoj ke se javi i ke rece, ne zboruvaj gluposti, brat mu a i toj, naprotiv imaat biznis relacii so Srbija (so firmite na togas uste ziviot Arkan) !
Ili primer vtor, ke go branat Ljubco, deka ne e bugarofil so argumentot, zasto togas srpskiot cetnicki lider od toa vreme Paroski licno mu vrzal cetnicki pojas na Ljubcota i toa mediumite go objavija!
So ova sakam da kazam deka strvinarite koi cekaat Makedonija da padne na kolena da ja rasturat megu sebe se vo "koalicija" tie ke se raskaraat ako im uspee da ja razgradat Makedonija, duri togas ke se skaraat pri delba na "plenot" !

Taka i ovde na forumov, sekoj moze da najde nesto "nelogicno" vo analizata na kolaps, ako vadi samo element koj mu odgovara, jas licno smetam deka toj logicno ja izveduva vistinata. Poagajki od mojata instiktivna percepcija se soglasuvam so istite argumenti koi gi posocuvaat Goran i Giovanni.
A posebno se soglasuvam i so idealist koj predlaga temava da se zatvori, zatoa sto proizveduva macna atmosfera, delbi, i mozebi ako administratorot se soglasi celata so site postovi i da ja izbrise !!! A vo idnina da ne dozvoluva direktni licni promocii. Neka ima polemika za opcii, stavovi i ideoloski soocuvanja, a ne vaka nekoj da si pravi licni tribini i da gi maltretira drugite.
Zatoa go povikuvam administratorot da razmisli za ovoj predlog i za principipite koi vo idnina ke treba da se pocituvaat.

Pozdrav do site onie vo cie srce e Makedonija, nasa makedonska!

Tocna ti e analizata !Makedonija
05-04-2010, 09:06 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 09:00 PM)pirinec Wrote: Jeee Gorane ova ovde e horor, ne vredi da se trosi vreme. Se se ovie klinicki slucai!

Под "Communication disorders",

Слично на "315.31 Expressive language disorder"
http://en.wikipedia.org/wiki/Learning_disorder

Треба да се предложи нов тип на пореметување:
"Greco-Bulgarian Syndrome," a learning disorder due to excessive and prolonged exposure with Greek and Bulgarian historical propaganda.
05-04-2010, 09:13 PM
Website Reply
Giovanni
Unregistered

 

А бе овде врвен интелектуалец и логичар си ако кажеш дека Македонија е управувана од странската служба која е под контрола на Србија. Навистина генијално. И сега, каков разговор да се очекува со тој кој смета дека е врв над врвовите со таквиот постулат за Македонија како Српска творба?
05-04-2010, 09:21 PM
Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 05:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [quote='Горан Н. Арсов' pid='5489' dateline='1270481528']
[quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='5482' dateline='1270479983']
Налогот за следење службата го отворила врз база на тоа што сум бил ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ НЕИСТОМИСЛЕНИК. Тоа СДБ самата го признава. Прочитај го подцртаното:

Auuuuuuuuuuuuu abe ti otok si bil! ke se umoris li veke?
Na koj mu se vazni tvoite bugarski fantazii ??? Oladi malku !
Classic
05-04-2010, 09:30 PM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

Бугари со исперени глави кои мислат дека Србија ја контролира Македонија, дури и кога Бугарија е на чело на Македонија преку Герогиевски, заедно со соколи, а кој бара помош од Алах за да убива луѓе; соколи можеби е бугарин кој позира како Албанец.

Е - ова ти е форум.
05-04-2010, 09:38 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-04-2010, 09:38 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Бугари со исперени глави кои мислат дека Србија ја контролира Македонија, дури и кога Бугарија е на чело на Македонија преку Герогиевски, заедно со соколи, а кој бара помош од Алах за да убива луѓе; соколи можеби е бугарин кој позира како Албанец.

Е - ова ти е форум.

Да, да пишман Горане-ова е вистинскиот форум. Затоа и службите поработија на форумот. Се плашат од вистината. Затоа и инсистирање да ова тема се затвори. Значи, службата се плаши. И праќа свои службеници, на куп. Нели, заедно сме појаки. Ама, беља работа. Прво, Јордан и да е сам ке си ја каже вистината. Која е опасна за службата, зошто ја открива нејзината инволвираност во уништување ВМРО-ДПМНЕ, која е била единствена шанса на Македонија да се ослободи од српското влијание. Второ, Јордан повеќе не е сам. Неговата вистина наоѓа поткрепа и од други луѓе, чии ставови се логични и рационални...зошто се вистинити. Ставовите на “ службениците“ се нелогични, контрадикторни, неразумни и , на крај, смешни. Вие сте потврда дека Јордан ја говори вистината. Вие, сте доказ дека службите кои работата за српскиот државен интерес, навистина егзистираат и после 20 годишно формално осамостојување на РМ. Но, вие сте голема помош на Македонија. Ама, за тоа не сте свесни. Преку, вас форумот добива на значај и интерес. Се повеќе луѓе го пратат. Котле станува извор на вистински информации, кои ја менуваат македонската историја, и да се надеваме македонската судбина. За на крај да дојдеме до тоа, што е Горанова гола декларација, Македонија на Македонците, Но, не посрбените Македонци, кои цупкаат на орото Чачак, и на веселби пеат српски песни. Туку, вистински Македонци, кои во балансот помеѓу српската и бугарската реалност...ке си најдат мерка за свое национално , духовно и идентитетско опстојување.
(This post was last modified: 05-04-2010, 10:20 PM by hristo.)
05-04-2010, 10:17 PM
Reply
Gemeto
Unregistered

 

(05-04-2010, 09:13 PM)Горан Н. Арсов Wrote:
(05-04-2010, 09:00 PM)pirinec Wrote: Jeee Gorane ova ovde e horor, ne vredi da se trosi vreme. Se se ovie klinicki slucai!

Под "Communication disorders",

Слично на "315.31 Expressive language disorder"
http://en.wikipedia.org/wiki/Learning_disorder

Треба да се предложи нов тип на пореметување:
"Greco-Bulgarian Syndrome," a learning disorder due to excessive and prolonged exposure with Greek and Bulgarian historical propaganda.
Горане, оди на некой български форум и им пущи тема дека на другийо край на свето у некакъв весник са написали дека Стоичков или Бербатов са македонци. Че ти кажат дека там са много прости. Пробай и с форуми в други държави и техни футболисти. Ефекта ще е същия.
(Само не пиши дека веснико е македонски да не ти преместат темата у подфорум "Смешки".)
После пусни тая тема от линко в некой македонски форум и чекай да видиш колко псувни че отнесат "татарчаните".

http://www.gong.bg/view_article.php?article_id=123495

Ако македонците не беха шумели толкова никой у България немаше да разбере дека у Австралия некой е направил грешка.


(05-04-2010, 09:38 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Е - ова ти е форум.

А такива като тебе го прават "баш македонски".
(This post was last modified: 05-04-2010, 11:47 PM by Администратор.)
05-04-2010, 10:51 PM
Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(05-04-2010, 10:17 PM)hristo Wrote: Преку, вас форумот добива на значај и интерес. Се повеќе луѓе го пратат. Котле станува извор на вистински информации, кои ја менуваат македонската историја, и да се надеваме македонската судбина.

Razmisluva

da ne zabeguvas ? Icon_wink
05-04-2010, 11:00 PM
Reply