Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.36 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Quote:Расколот во ВМРО-ДПМНЕ - Документирана историја!
Паге 1 оф 33

Расколот во ВМРО-ДПМНЕ - Документирана историја!


Овој е еден многу важен документ што секој загрижен Македонец би требало да го прочита и да ја научи и знае вистината околу оваа изгубена битка за зачувување на ВМРО-ДПМНЕ како една семакедонска патриотска политичка партија и организација.

РАБОТЕН МАТЕРИЈАЛ
РАСКОЛОТ ВО ВМРО-ДПМНЕ

Јули Август 1998 година
Скопје
Кон крајот на август 1997 год., поточно по седницата на ЦК на ВМРО ДПМНЕшто се одржа на 30.08.1997 г. во Собранието на Град Скопје, во македонскатајавност како бомба одекна веста за жесток судир во највисокото раководство на најмоќната опозициона партија. За многумина судирот изби неочекувано и ненајавено (иако во минатото такви конфронтации во континуитетот ја следеа партијата од самото основање) бидејќи токму во претходните година-две ВМРО-ДПМНЕ важеше за една од најстабилните политички партии во време кога во речиси сите останати партии ескалираа отворени судири во нивните редови СДСМ, Социјалистичката партија,ЛДП и т.н.).
Хронологијата на настаните непосредно пред, во текот и по одлуката на "историската" седница на ВМРО-ДПМНЕ е горе-долу позната: 54 членови на Централниот комитет Согласно член 52 од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ покренуваат барање за отповикување на потпретседателката Доста Димовска (поради отворено протецирање на пробугарска политика, неуживање углед, односно нејзин избор по пат на фалсификат и нејзино активно учество во речиси сите афери што ја потресуваа Партијата), а група членови на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ поднесуваат Предлог-Резолуција со која партијата се оградува од сите врховизми.
По неколкучасовна бурна и мачна расправа, во атмосфера на борба "секој против секого" , со редица врховистички, шовинистички, па и фашистички испади и со отворено спротивставување на лидерот Љубчо Георгиевски кон двете иницијативи, епилогот беше логичен и очекуван. Барањето за отповикување и Предлог-Резолуцијата воопшто не се ставени на дневен ред, а Извршниот комитет во полн состав (освен претседателот) режирано поднесува колективна оставка. Една недела подоцна, Георгиевски, веќе во улога на своевиден нов "фирер", вонстатутарно и го руши раководството на УМС, а следната недела набрзина склепаниот и битно изменет состав на ЦК избира нов Извршен комитет во кој влегоа некои безвучни имиња со звучни докторски титули, како своевиден параван за вистинската суштина на промените кои се случија во
(This post was last modified: 28-01-2010, 02:54 AM by mara-popara.)
28-01-2010, 02:49 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

Da prodolzam:

Quote:Расколот во ВМРО-ДПМНЕ - Документирана историја!


2 - 33

ВМРО-ДПМНЕ. За карактерот на врховистичкиот пир што се случи на самата седница ги нотираме изјавите на неколку членови на ИК:

Дореана Христова член на ИК - "Голем број странски новинари пројавуваат огромен интерес за положбата на македонските Бугари во Македонија - Треба да дојде до помирување мегу нашиот (бугарскиот - заб. а) и вашиот (македонскиот -заб.а) народ;

Марјан Ѓорчев, член на ИК: "Генс унус сумус" или "Еден народ сме" (омилена изјава на бугарските шовинисти - "Та ние сме еден народ!"),

Ѓорѓи Наумов, член на ИК: "Да не беше Тодор Александров јас ќе се презивав Радомировиќ!",
Љубчо Георгиевски: "Што лошо сте виделе од Бугарија" и т.н.

Случајот сакаше да скандалот што се случи на ЦК веднаш отиде во јавноста, а средствата за јавно информирање бидат преплавени со детални пикантерии за сѐ она што се случуваше пред, за време и по фамозната седница на ЦК. Наоѓајќи се во "небрано" двоецот Георгиевски-Димовска набрзина исфрла неколку тези за јавноста со кои прозирно се настојуваше да се сокрие заднината на судирот, дека се работи за персонален судир во раководството, за судир на "интелектуално" и "рурално" крило, за отстранување на "бизнис-полициско" крило и сл. Ступидноста, провидноста и неаргументираноста на овие тези беа прочитани и од јавноста и од медиумите, а неколкуте документи кои проциркулираа во јавноста беа доволен доказ да се свати дека се работи за далеку посуптилен проблем кој по своето значење ги надминува партиските рамки и навлегува длабоко во сверата на националните и државните интереси на македонскиот народ и неговата држава Република Македонија.

Имено, сознанијата, податоците и аргументите со кои располагаме, иако можеби нецелосни, сепак се доволни да се извлече логичен заклучок дека се работи за судир на две опозитни опции - едната автентична македонска како директен следбеник на историската мисија на ВМРО и втората, туѓинска, бугарско-врховистичка која и низ историјата постојано го следела ВМРО во неговата борба за создаваље македонска држава и која како по правило, претставувала пречка за остварување на вековниот идеал. (за создавање независна или обединета Македонија). Во судирот на тие две опции, како што е познато, победи онаа врховистичката, и тоа благодарение пред сѐ на некои ирационални мотиви во кои бездруго спаѓаат харизмата на лидерот Љ. Георгиевски и неговата фанатична и жестока одбрана на својот ментор уште од студентските денови - Доста Димовска, како и латентно присутниот страв на членството од евентуалниот распад или раскол на Партијата, иманентен за секоја партија што се наоѓа во длабока опозиција и постојано е изложена на репресалии од страна на владеачката номенкулатура. Тука лежи и одговорот зошто поголемиот дел од потписници на барањето за отповикување на потпретседателката Д. Димовска кои при потпишуважето отворено зборуваа за нејзино бугарско педигре, на седницата на ЦК при изборот на новиот врховистички Извршен комитет, ја наведнаа главата, се повлекоа и премолчно го одобрија чинот на самопогребување и на своето натионално достоинство и на сопствената Партија.

Практично, со изборот на новиот состав на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заврши една фаза во реализацијата на, сега веќе слободно може да се каже, еден антимакедонски заговор, добро осмислен, координиран и спроведуван од неколку меѓу себе добро поврзани и синхронизирани центри Софија (ВМРО-СМД, Славјанскиот комитет, актуелната Влада на Бугарија на чело со претседателот Стојанов), Скопје - (ВМРО-ДПМНЕ - дел од раководството на Партијата, Бугарската Амбасада, ВМРО-татковинска), Торонто - (фракцијата на МПО со која раководи Георги Младенов). Одредени сознанија недвосмислено упатуваат на тоа
(This post was last modified: 06-03-2010, 01:09 AM by Администратор.)
28-01-2010, 08:34 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3

Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 3 of 33

deka vo celata ovaa ujdurma svoe znachajno mesto ima i konstantnata ruska politika na Balkanot, osobeno sprema Makedonija. Potvrdata za vakvata teza za golemata uloga i interes na Rusija za politichkite sostojbi i za nastanite vo Republika Makedonija. Kako shto ke reche dr. Stojan Georgiev eden od pobornicite za chovekovi prava na makedoncite vo Bugarija <Vrhovizmot e otroven dvojnik na VMRO. Korenite na Vrhovizmot kako pojava se vo sushtinata na ruskiot velikodzaven imperjalizam i negova uloga na Balkanot, kako i podmolnoto odnesuvanje na drzavite na ovoj za nego mnogu vazen region> (Nova Makedonija 8.12.97 str.7).
VO pochetokot na oktomvri o.g. vo makedonskata istoriska, politichka i kulturna javnost so ogorchuvanje e primena vesta deka vo neodamna izdadenata "Istorija na literaturite na Zapadnite i Juznite Sloveni" shto ja izdade Ruskata akademija na naukite se aktivira doktrinata koja vo osnova znachi negacija na makedonstvoto kako istoriski i slovenski supstrat. Vo svojata brilijantna analiza na ovoj kulturen (no i politichki) nastan "Makedonska ikona i ruska sekira" ("Nova Makedonija" 4/5.10.1997 godina). Ante Popovski go konstatira i slednoto:
"Stanuva povekje od logichna i jasna pretpostavkata deka zazemanjeto na eden vakov rigorozen kurs po najvitalnoto prashanje od koe zavisat sevkupnite odnosi megu Bugarija i Makedonija ne mozelo a da ne se potpira na nechija otvorena podrshka, na nekoja, isto taka doktrina, koja veke go razreshila ona koe e sushtina na sintagmata: "Da ostavime naukata da gi reshava spornite prashanja od nashata istorija" (poznata izjava na Ljubcho Georgievski zab. na avtorot). Takvata nasha pretpostavka, za zal, e stvarnost!" Osnovnata, strategiska cel na ovoj antimakedonski zagovor e sozdavanje na politichko-pravni, objektivni i subjektivni pretpostavki za prikluchuvanje na Makedonija kon Bugarija, odnosno praktichno ostvaruvanje na Sanstefanskata utopistichka ideja za sozdavanje na Golema Bugarija "od Crno more do Ohrid i od Dunav do Beloto more". Kolku i da izgleda ovaa fiks-ideja za makedonskite gradjani nelogichna, fantazmagorichna i naludnichava, se chini, spored odnesuvanjeto na istochriot sosed, se ushshte zivee i e aktuelna ne samo vo ramkite na globalnite strategiski interesi na Bugarija, tuku za zal, i vo maglivite proekcii i percepcii na aktuelnoto rakovodstvo na VMRO-DPMNE. Za nejzinata praktichna i konkretna realizacija, na zagovorot, negovite stratezi aktivnosta ja nasochija vo dva kluchni pravci:

1. sozdavanje na "blagonadezen" politichki subjekt so respektabilen i lojalen na "kauzata" kadrovski potencijal vo Republika Makedonija kako ideen i praktichen promotor na golemata ideja na Zagovorot, i

2.silna i perfidna politichko -propagandna aktivnost na tloto na Makedonija, odnosno sozdavanje na "politichka klima" za realizacija na "glavnata ideja".

Edna letimichna analiza na politicked dejstvuvanje na VMRO-DPMNE, a osobeno na politikata na liderot Georgievski i negovata neizbezna pridruznichka potpretsedatelkata Dimovska, kako i potsetuvanjeto na nekoi poznati (no i za javnosta nedovolno poznati) nastani koi vo izminatiot period od nekolku godini se

Za da se razbere "rabotniot materijal"- "RASKOLOT VO VMRO-DPMNE"
Mora da se prochita i razbere ova:

Quote: Dezinformacije se pažljivo doziraju, pri čemu se umataju u ambalažu od mnogo točnih podataka koje se mogu provjeriti, ili koje su opće poznate. U ovakvim kampanjama dezinformiranja agenti dezinformatori najčešće se služe medijima, novinarima i urednicima koji su, najčešće, već i sami protivnici napadnutih političara, a ponekad i plaćaju neke novinare i vlasnike medija. Pri širenju dezinformacija protiv glavnog protivnika namjerno se ostavljaju tragovi kako tu kampanju poluistinama i neistinama širi netko drugi tko je u sukobu s glavnim protivnikom. Kako bi se sukob između različitih protivnika produbio šire se dezinformacije i o tome drugom protivniku pri čemu se ostavljaju tragovi kako to širi glavni protivnik. Ovakva dezinformacijska kampanja može se provoditi preko medija ili preko mreže terenskih «dobro informiranih tračera», a kad se širi preko medija odvija se obično u tri koraka:

1. dostavljanje medijima istinitih kompromitirajućih podataka o napadnutim osobama,
2. medijski napad podatcima koji su samo djelomično istiniti,
3. otvoreno zagovaranje rušenja pojedinih političara i stranaka.

Vo tekstov ima mnogu vistiniti podatoci. Taka da dezinformatorite sekogas se povikuvaat na niv. veshto odbegnuvajki go najbitniot a lazen argument. Koj im sluzi kako potvrda na plasiranta nevistina.

Sekogash sudirot e od vnatre, sekogash ke se pojavi nekoj nezadovolen istaknat chlen na VMRO DPMNE-od Golubovski preku Bogadanovski.........do Boshkovski. So "rabotniov tekst" e ista rabota, treba da se dobie vpechatok deka go pishuva nekoj od vnatre od nezadovlnicite vo vrvot na partijata.
Ama polza od tie sudiri ima KOJ. VMRO DPMNE sigurno ne a nema nitu Makedonija...

Malku za tekstot:
Eve ovaa analiza koja deneska e sosema demantirana vo delot za RUSKO-BUGARSKI sojuz. Ama koja bila povod da mu se prikachi "bugarofilstvo" VMRO DPMNE.

No ovaa RUSKO vlijanie vo Makedonija i deneska e bajagi silno preku KOMITETOT ZA PANSLAVIZAM so sedishte vo Prilep a koj za "chudo" promotor na Brat Ljube i OM....Eden od najgolemite PANSALAVISTI vo VMRO DPMNE beshe edna GOSPODJICA koja sega e na rabota kako prestanik na Makedonija vo edna sosedna drzava....
(This post was last modified: 06-03-2010, 01:12 AM by Администратор.)
28-01-2010, 09:00 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE Dokumentirana istorija!

Page 4 of 33
 
sluchuvaa vo VMRO-DPMNE, vo celost gi potvrduvaat iznesenite tezi i ja
demaskiraat velepredavnichkata politichka uloga na del od rakovodstvoto na VMRO-DPMNE, predvodeno od Georgievski-Dimovska vo raznebituvanjeto na makedonskiot narod i predavstvoto na negovite fundamentalni nacionalni i drzavni interesi. No, da pochneme po red!

Za potpolno razbiranje na vistinskite dimenzii na zagovorot protiv makedonskiot narod, no i protiv VMRO-DPMNE, chija programa i zalozbi definitivno se napushteni, na pochetokot citirame nekolku tochki od Proglasot za formiranje na VMRO-DPMNE objaven na 1.7.06.1990 godina koi direktno iii indirektno se odnesuvaat na predmetot shto e nash interes:
Tochka 2: "VMRO-DPMNE kako Partija shto izvira od narodot i mu pripadja na narodot e protiv sekakov vid makedonski vrhovizam i protiv nego se bori vo duhot na ilindenskiot ideal na makedonskiot narod, no so demokratski formi na politichka borba,

Tochka 5: "VMRO-DPMNE e za izmiruvanje na site Makedonci koi ostanuvaat vo duhot na besmrtniot ilindenski ideal. VMRO -DPMNE prifakja sorabotka samo so makedonskite partii i dvizenja na koi im e tudj sekakov predavnichki vrhovizam";

Tochka 9: "VMRO-DPMNE se zalaga Makedoncite od Pirinskiot, Egejskiot makedonskiot del od Albanija da bidat tretirani kako Makedonci, a ne kako stranski drzavjani";

Tochka 9: "VMRO-DPMNE e za strogo pochituvanje na makedonskiot jazik vo soglasnost so Ustavot na Makedonija i negovata upotreba vo site vidovi komunikacii na teritorijata na Vardarska, Pirinska, Egejska i makedonskiot del od Albanija i na drugite etnichki grupi da im se dozvoli izuchuvanje na svojot majchin jazik vo soglasnost so medjunarodnite dogovori i obvrski";

Tochka 12: "VMRO -DPMNE se zalaga za otvoranje na makedonski uchilishta vo site republiki vo SFRJ kade shto zivee makedonsko naselenie, kako i vo Egejskiot, Pirinskiot i makedonskiot del pod Albanija. Dokolku se sprotivstavat Belgrad, Sofija, Atina i Tirana, da im se vozvrati so reciprocitet i otfrlanje na nivnite jazici";

Tochka 14: "VMRO-DPMNE kje se zalaga makedonskite nezavisni organizacii: Ilinden, VMRO-nezavisna od Sofija i OMO Ilinden od Pirinska Makedonija da gi registrira vo Evrop skiot Parlament za chovechki prava vo Strazbur medjunarodniot forum vo Zeneva";

I na krajot od Proglasot: ". . VMRO-DPMNE smeta deka Makedonija ne e zagrozena od svoite narodnosti tuku od svoite imperijalistichki sosedi. . Zatoa, prikluchete se na VMRO-DPMNE koja odi po sopstven makedonski pat i nema da ve odvede vo volchjite usti na balkanskite imperijalisti. . . Makedonski narode!
Svesti se! Razbudi se! Narodnata pesna ne za dzabe pee deka drugite znaat za tebe,no ti samiot ne znaesh shto si, shto barash ?!. Patot e samo eden…Po toj pat te vodi VMRO-DPMNE. Site drugi patishta te vodat vo novi vrhovizmi, te vodat kon novi izmami, novi nacionalni katastrofi. Zatoa, prikluchi se na VMRO- PMNE! Nema da bidesh izmamen! "
Taka vetuvale VMRO-DPMNE. Taka pishuvashe vo Proglasot za formiranje na
28-01-2010, 11:30 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#5

Edno drugo viduvanje za raskolot:

[Image: 5v7kud.jpg]

[Image: 2nicsae.jpg]
(This post was last modified: 30-01-2010, 11:46 AM by perfectford.)
29-01-2010, 12:17 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

Quote:Sakav da napravam kontakt so Ljubcho Georgievski, no dolgo vreme bev onevozmozuvan od Dosta Dimovska i Filip Petrovski, posebno od ovoj vtoriot, koj togash beshe shef na kabinetot na Georgievski. Sekogash bev vrakan so obrazlozenie, deka navodno, Georgievski ne e tuka ili bil zafaten, se dodeka vo edna prilika pred shtabot na VMRO – DPMNE ne go sretnav vozachot na Georgievski, koj reche deka pretsedatelot na partijata sakal da se vidi so mene. Sledniot den, Filip Petrovski beshe smenet.
Sednav i pochnav da razmisluvam i da gi sostavuvam parchinjata od mozaikot. Vo toj mozaik od ludje chija rabota moze da se oceni kako protiv interesite na VMRO – DPMNE bea trite chelni lu|e: Boris Zmejkovski, Dosta Dimovska i Tomislav Stojanovski. Navidum povremeno skarani, site tie sekogash imaa komunikacii i zaednichki povrzano dejstvuvanje. Vrz osniva na moite sredbi, sluchuvanjata so VMRO – DPMNE, konstatiranje na sostojbite, razmena na mislewa so bliski, a patriotski orientirani lu|e, sosema slobodno i so chisto srce gi iskazuvam ovie neshta, koi za nedovolno upatenite ke deluvaat mozebi sppekulativno, no za upatenite, so samo malku hrabro i logichno razmisluvanje, ke prozvuchat mnogu racionalno i prichinsko – posledichno povrzani.


ZA “PUCHISTOT” TOME I ZA VRSKATA MEDJU ZMEJKOVSki DARAVELSKI I RADOMIROVIK

Vo mugrite na poveke partiskoto ziveenje stana jasno deka po patot na komunizmot vo istochnite zemji, ke zapochne povtorno budenje na nacionalnata svest. Afirmacija na makedonskata kauza. Starata vlast seto toa go anticipira. Sakashe da go prevenira i da go stavi pod kontrola. Se javuvaat Ante Popovski i Gane Todorovski kako oficijalni inicijatori za osnovawe na MAAK. Mnogu brzo nivnata uloga beshe prochitana. Koga se vide deka MAAK se “istroshil” i deka ke se pravi nova partija koja vistinski ke gi brani nacionalnite interesi na Makedonija, vo nova partija VMRO – DPMNE, se ufrluvaa ludje koi se aktiviraat po potreba i procena na DB so instrukcii od KOS. Idejata e jasna. So stavanje pod kontrola na VMRO – DPMNE se stava i RM pod kontrola i istata ostanuva vo bliski vrski so Jugoslavija.
Prv chovek beshe Vladimir Golubovski. Koga vo Veles se glasashe za negovoto iskluchuvanje, Tomislav Stojanovski ( bevme zaedno vo Veles) insistirashe da si odime pred glasanjeto. Togash ne mi beshe jasno zoshto go napravi toa. Vo !993 g. nova sekvenca so Tome Stevkovski i Stoile Stojkov. So niv cello vreme beshe i Tomoslav Stojanovski koj vo posleden moment se povleche koga koga vide deka prevratot nema da uspee. Po kongresot vo Kichevo vo 1995 g. Tomislav Stojanovski go izgotvuva statutot na partijata so koja predlaga moznost za lesna smena na pretsedatelot na partijata. Obidot ne uspea, no namerata beshe iskazana. Po izborite 1994 g. odnosite medju Stojanovski i Zmejkovski navidum se vloshuvaat. Deka toa bilo samo maska pokazuva nekritichnata i neprincipielna poddrshka na Zmejkovski kon Dragan Daravelski, sinot na Stojanovski, koga tie go urivaa Opshtinskoto rakovovodstvo vo Kumanovo vo 1996 g. Ludjeto shto sobiraa potpisi protiv togashniot coordinator Stojanche Stefkovski, Zmejkovski gi naznachi vo Komisija za izbori.
Interesni se vrskite me|u Zmejkovski , Chedo Radomirovik i Daravelski. Site tie delovno sorabotuvaa i bea mnogu bliski. Taka, vo periodot na zaednichko rabotenje so Daravelski, vo zelba za brza naplata na pobaruvawa od Srbija, vo oktomvri 1994 g. Dragan Daravelski mi ponudi reshenie so “Tehnokom” t.e. “Radobank” t.e. so Radomirovik. Vo ponudata Radomirovik mi beshe pretstaven kako osnovach (zaedno so “Granit” i “Makedonija turist”) na “Radobank”. Vrz osnova na toj dogovor, a po izbor na Radomirovik, moite partneri isporachaa stoka za okolu 800 iljadi DM. Radomirovik ne go ispochituva dogovorot.
Po nekolkumesechno chuvawe na stokata, bev prinuden da mu7 ponudam snizuvanje na cenata na robata za 18 otsto za kolku tolku da gi povratam parite. Sekvencata so 20-te iljadi DM koi gi dadov na partijata za benzin za izborite 1994 g. e mnogu simptomatichen. Radomirovik insistirashe tie pari da odat preku srpskata firma “GENEKS”, iako se znaeshe deka taa firma i sluzi na KOS za finansiranje transakcii.
Tomislav Stojanovski, toa site aktivisti vo Kumanovo go znaat, postojano e vo pridruzban na Vancho Kovachev. Toj chovek, inaku, raboteshe za UDBA, svoevremeno beshe zadol`en za sledenje, medjudrugite, i na dr. Strashko Georgievski, koj vo 50-tite beshe zatvoren i shikaniran poradi ideate na VMRO. Nepristojnoto odnesuvanje i pravenjeto gafovi kako potpretsedatel na Sobranieto na RM i kako negov povremen pretsedavach, moze da se protolkuva i kako ushte kako eden napor pred makedonskiot narod VMRO – DPMNE da se pretstavi kako nezrela i neodgovorna vlast. Protiv negoviot sin, segashniot prv chovek na makedonskata carina Dragan Daravelski, poradi zatajuvanje na 200 iljadi DM od Narodna banka vo 1994 g. podnese krivi~na prijavavo 1995 g. Eve nekolku godini kako sporot ne se reshava. Mnogu eleganten nachin za iaplata na nivnata antivmrovska i antidrzavna aktivnost. Vo ovoj kontekst, ke go povtoram minusot od 220 iljadi DM od nasheto zaednichko rabotewe koe sudot isto taka ne saka da go reshi.

DOSTA GO UBEDI LjUBCHO POMEDJU DVATA IZBORNI KRUGA VO 1994 DA ODAT VO BUGARIJA

Ulogata na Dosta Dimovska e mnogu interesna i zagadochna. Dvoecot Zmejkovski – Dimovska sekogash bile protiv bliski vrski na Georgievski so patriotski orientirani intelektualciprotiv niv pravele razni spletki. Celta na toa e distanciranje na Georgievski od niv ostavanje vpechatok tie dvajcata muse najverni i najlojalni sorabotnici. Situacijata okolu kandidaturata na pretsedatelski kandidat vo 1994 g. mnogu plastichno go potvrduva. I pokraj faktot deka Georgievski zastana zad Ljubisha Georgievski, Dosta Dimovska, vo poedinechni razgovori so Simon Drakul i Dimitar Dimitrov na dvajcata im posochi deka tipuva na niv i deka istite ke dobijat partiska poddrshka ako ja prifatat kandidaturata. Rezultatot e poznat, a celta beshe zaladuvanje na odnosite so vodechkite patriotski orientirani intelektualci.
Ima edna situacija koj mnogu kazuva za antivmrovskoto rabotenje na Dimovska. Vednash po prviot izboren krug vo 1994 g. taa go ubedi Ljubcho Georgievski od potreba da odat vo Bugarija. Sledeshe eden silen mediumski udar od strana na SDSM so osnovna teza: VMRO – DPMNE odi vo Bugarija po konsultacii. Toa rezultira{e so namalena poseta na mitingot koj se organizirashe so DP na Petar Goshev. Znam sigurno deka Ljubicha Georgievski beshe protiv odenje vo Bugarija, pretpostavuvajki gi negativnite posledici od taa poseta. Po toj nastan se zaladija odnosite me|u Ljubisha i Dosta. Aleksandar Dinevski, nagovoren od strana na Zmejkovski deka Ljubisha Georgievski raboti protiv VMRO – DPMNE, ja prifaka sugestijata na Zmejkovski da odi so prislushen aparat kaj Ljubisha da go provocira, i taka obezbeduva “dokazen” material. Krajnata cel na toa e oddalechuvanje na Ljubisha Georgievski od Ljubcho Georgievski, shto togash i im uspea.

RASKOLOT VO 1997 E FIKTIVEN

Sporot me|u Dimovska i Zmejkovski od 1997 g. e fiktiven. Golem del od potpisnicite na peticijata protiv Dimovska se unapredeni od nea samata. Del stanaa pratenici, a na del od niv Dimovska im podeli visoki pozicii vo novata vlast ( Pane Velev, Filip Petrovski, Aleksandar Pandov, Rubens Naumovski, Zvonko Trajkovski itn. ). Idejata na fiktivniot spor, spored mene, beshe da se zacvrstat poziciite na eden od niv (Dosta), a drugiot (Zmejko) da ostane kako rezervna varijanta.
Posledno shto go napravi Dimovska so kadrovskata politika, samo posebe e dovolno za da se izvleche zakluchok za nejzinoto shtetno rabotenje. Vakvata losha kadrovska politika moze da bide odraz ili na kraen diletantizam, ili na nezainteresiranost, ili pak na svesna namera. Interesen e eden moment koj ukazuva na relaciite Dimovska – Zmejkovski i Stojanovski. Vo sporot vo OK vo Kumanovo pome|u Daravelski i “doktorskoto” krilo okolu kadrovskata lista, indikativno se vmeshuva Zmejkovski so edna informacija, kazana na eden aktivist od “doktorskoto krilo”, so poraka deka im e dzabe se i oti Dosta i Dragan se bliski i Dragan ja ima celosnata poddrshka od Dosta. Porakata beshe jasna: krenete race od se i ostavete gi rabotite da si techat.
Marginalizacijata na Sovetot na intelektialcite i na drzavno i na opshtinsko nivo povtorno e maslo na Dimovska. Na prviot CK, posveten na gradskata lista, taa go nagovorila Georgievski idejata na Kljusev za poshiroka komisija da ne pomine. Posledicite se poveke od vidlivi.
Svedoci sme na jasno iskazanite probugarski stavovi na Mladen Srbinovski i Milosh Lindro. Ako idejata na ovie dvajcata bila posochuvanje na isprepletenosta na kulturata na bugarskiot i makedonskiot narod, poradi aktuelnata konstelacija na odnosite pome|u Bugarija i Makedonija, kako i poradi nizata predrasudi na obichniot makedonski grdjanin,seto toa trebashe da se napravi mnogu posuptilno i po sistem “chekor po chekor”. Vaka, ostana vpechatok za jasno izrazenite probugarski stavovi na Srbinovski i Lindro. Vo momentov Srbinovski ima visoka funkcija. Toj e direktor na Univerzitetskata biblioteka “Sveti Kliment Ohridski”, a i toj i Lindro imaat vazen zbor koga e vo prashanje kompletnoto makedonsko izdavashtvo.
Se ostava vpechatok deka zad toa stoi Ministerot za kultura Dimitar Dimitrov, pod chija ingerencija e Univerzitetskata biblioteka. Moram da kazam deka znam odnosite pome|u Dimovska, Srbinovski i Lindro se mnogu bliski.


PRIKAZNATA SO “GLAS” NA VMRO – DPMNE

Vednash po izborite 1990 g. zapochna mediumskata kanonada protiv Ljubcho Georgievski i VMRO – DPMNE po prvichnite neizglasuvanja na Gligorov za Pretsedatel na RM. VMRO – DPMNE nemashe nachin da odgovori. Donesovme odluka za izdavanje na partiski vesnik koj jas bi go finansiral, i taka se sluchi “GLAS”. Shto e posebno interesno, na prviot osnivachki sostanok na redakcijata Dosta Dimovska go donese Kole Mangov, kogo shto podocna taa go napravi i chlen na Ustavnata komisija od VMRO – DPMNE. Izlegoa chetiri redovni broja so preskapi kolor-stranici. Dosta Dimovska i Kole Mangov se isplashija deka ke se zbogatam od izdavanjeto na vesnikot, pa pobaraa otchet i skluchuvanje dogovor za podelba na dobivkata. Bev iznenaden, bidejki do toj moment zagubite bea okolu 40.000 DM. Dosta nikogash nemashe prashano dali i kolku se prodava “Glas”. Edinstveno shto ja interesirashe beshe toa redovna plata da zemaat samo Srbinovski i Lindro. Bev dlaboko navreden, ne samo zaradi toa Srbinovski i Lindro pishuaa samo za Bugarija, dodeka ostanatite chlenovi i osnovachi na redakcijata, ne trebashe da dobijat nishto. Znam deka ne projde idejata vesnikot da se profesionalizira za da izleguva kako nedelnik, a Dimovska i ushte eden chlen na izdavachkiot sovet bea obvineti deka se odnesuvaat bolshevichki. “Glas” prodolzI da izleguva krajno neredovno, “od kongres do kongres”, pod vodstvo na noviot glaven urednik Ljupcho Jakimovski.


Ovaa moe izleguvanje vo javnosta go pravam kako moralen chin na odgovoren i patriotski orientiran chovek. Ako nekoj smeta deka ovie fakti i konstatacii ne soodvetno sum gi povrzal, neka poveli neka me demantira. Od druga strana, gi povikuvam site gradjani koi imale nakakov dopir so navedenite raboti da se javat i da me poddrzat.
ps.vo vesnikot ovoj del ne e dovolno chitliv.
29-01-2010, 12:28 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#7

Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 5 of 33

Partijata chie ime gi voskresna dlaboko vkorenetite ilindenski chuvstva kaj sekoj Makedonec i istoriskite nadezi na makedonskiot narod za svoja, samostojna nezavisna makedonska drzava. Ako se napravi i najobichna komparacija pomelu sodrzinata na Rezolucijata shto beshe predlozena i izglasana da se stavi na dneven red na sednicata na CK i citiranite delovi od proglasot za formirawe na VMRO-DPMNE ke se vidi deka i dvata dokumenti sushtinski se identichni odnosno Rezolucijata ne znachi nishto novo tuku reafirmacija na temelnite opredelbi na Partijata socleani vo aktot za nejzino osnovawe. Rezolucijata bef e predlozena od slednite chlenovi na IK na Unijata na Mladi Sili na VMRO DPMNE i so sledniot tekst:
1. Dimitar Dimovski - potpretsedatel na UMS
2. Atanas Stamnov - potpretsedatel na UMS
3. Igor Troshanski -chlen na 1K na UMS
4. Goran Arsov -chlen na 1K na UMS
5. Vlatko Panov -chlen na 1K na UMS
6. Madan Cvetkovski - chlen na IK na UMS

TRGNUVAJKI od vekovnite stremezi na Makedonskiot narod za svoja samostojna i nezavisna drzava, SVESNI za istoriskata i misionerska uloga na VMRO DPMNE vo trasiranjeto na patot za idnoto semakedonsko obedinuvanje, DLABOKO zagrizeni poradi agresivnite antimakedonski propagandi na velikosrpskiot,golemobugarskiot i megalogrchkiot vrhovizam sprema Makedonija, SOOCHENI so imperativnata neophodnost od bezuslovno makedonsko nacionalno edinstvo, Vo duhot na Odlukite i Rezoluciite na Desettiot kongres na VMRO-DPNME vo Kichevo, a soglasno Statutot na VMRO-DPMNE, Centralniot komitet na VMRO-DPMNE na svojata redovna sednica odeana na den 30.08.1997 godina ja donese slednata:

REZOLUCIJA

1. Centralniot komitet na VMRO-DPMNE kako najvisok organ na Partijata medju dva kongresa izrazuva dlaboka zagrizenost poradi agresivnata antimakedonska propaganda na sosednite drzavi Srbija, Bugarija i Grcija koja ima za cel raznebituvanje i negiranje na makedonskiot narod i osnovnite postulati na negovata posebnost i samobitnost, a so krajna cel rufshnje na makedonskata drzava.
Negiranjeto na Makedonskata pravoslavna crkva i granicata od strana na Srbija, na makedonskiot narod i jazik od strana na Bugarija, na imeto od strana na Grcija, vo sushtina se del od edna te ista antimakedonska strategija chii koreni se vlechat ushte od Bukureshtanskiot dogovor vo 1913 godina i dzverskoto raspar-chuvanje na makedonskata etnichka teritorija i odnaroduvanje na Makedoncite.

2. CK na VMRO-DPMNE izrazuva posebna zagrizenost shto vlijanieto na vakvite propagandi se pochuvstvuva i vo samata partija, chie proteiranje od strana na poedini chlenovi predizvikuva otvoreno nezadovolstvo i revolt kaj poshirokoto chlenstvo i simpatizerite na VMRO-DPMNE, koe moze da predizvika nesogledivi posledici za rejtingot na partijata i edinstvoto vo nea kako osnoven preduslov za uspeshen rezultat na pretstojnite parlamentarni izbori. Aktueliziraweto na temite za antichlor poteklo na Makedoncite (antichko iii slavjansko), za prirodata na makedonskiot jazik, za makedonskata pravoslavna crkva, iskluchivo im siluzat na tudjiite vrhovistichki i antimakedonski scenarija na sosedite.

3. Soocheni so ova, CK ushte ednash gi reafirmira osnovnite opredelbi za
 
(This post was last modified: 29-01-2010, 02:59 AM by mara-popara.)
29-01-2010, 02:56 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#8

Kade vidovte raskol vo VMRO DPMNE, tie sto si bea so LjuBco sto trgaat kon bigarite si se oddelija i si imaat partija, a sega ova si e pravoto VMRO sto treba da bidi.
29-01-2010, 03:07 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#9

(29-01-2010, 03:07 PM)NACIONALIST Wrote: Kade vidovte raskol vo VMRO DPMNE, tie sto si bea so LjuBco sto trgaat kon bigarite si se oddelija i si imaat partija, a sega ova si e pravoto VMRO sto treba da bidi.

Naci ovdeka se zboruva za sluchuvanjata 1997/01 godina. Ke treba da odvoish vreme da gi prochitash ove raboti, shto se kacheni i shto ke bidat kacheni. Tuka ke vidish deka nishto ne e sluchajno i deka nekoi raboti SLUZBATA gi povtoruva i deneska.
Ke se razjasni ulogata na OM i Brat Ljube, "nezavisnite glasila"...
29-01-2010, 03:39 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#10

Da prodolzam:

Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 6 of 33

Dejstvuvanjata na VMRO-DPMNE, sodrzani vo PROGLASOT ZA FORMIRANJE NA VMRO-DPMNE, do 17.06.1990 godina, vo koi pokraj drugoto, decidno e potencirano deka VMRO-DPMNE e protiv sekakov vid vrhovizam, deka ke raboti za nacionalno i teritorijalno obedinuvanje na rasparcheniot makedonski narod, e za strogo pochituvanje na makedonskiot jazik i negovata upotreba vo Vardarska, Pirinska, Egejska Makedonija i makedonskiot del vo Albanija, deka prifakja sorabotka so onie partii i dvizenja na koi im e tudj sekakov predavnichki vrhovzam i.t.n. Nivnoto povtorno aktuelizirannje i navrakjnje kon izvornite postulati so koi faktichki e sozdadena Partijata, e povekje od potrebno koga e dovedeno vo prashanje opstojuvanjeto na makedonskiot narod i drzava, chij neotutiv del e VMRO-DPNME.

4. CK na VMRO-DPMNE izrazuva najostar protest protiv politikata na Srbija, Bugarija, Grcija i Albanija, sprema Makedoncite koi kako nacionalno malcinstvo ziveat vo niv i energicno bara dosledno pochituvanje na nivnite nacionalni prava.
Vo ovaa prilika CK izrazuva celosna podrshka na legitimnite i opravdani baranja na Makedoncite od Organizacijata -OMO linden- vo Pirinska Makedonija, Organizacijata Vinozito-vo Egejska Makedonija i drushtvoto -Prespa-vo Albanija, za priznavanje na nivnite nacionalni i chovechki prava, zagarantirani so Povelbata na 00N, i drugi melunarodni Organizacii.

5. CK na VMRO-DPMNE, najenergichno se sprotivstavuva i ja nosedive vrhovistichkata agresivna i antimakedonska politika shto ja promoviraat organizaciite; VMRO-SMD vo Sofija i MPO vo dijasporata. Nivnoto negiranje na samostojnosta na makedonskiot narod, negoviot jazik, kultura i istorija, najdirektno im odi vo prilog na site dushmani na Makedoncite i, svesno ili ne, povtorno ja turka Makedonija vo pregratkite na Srbija. Eventualnite kontakti iii sorabotka so ovie asocijacii e sprotivna so programskite opredelbi i interesite na VMRO-DPMNE, kako i so interesite na celiot makedonski narod.

6. CK na VMRO-DPMNE, soglasno so svoite statutarni ovlastuvanja i ingerencii, kako najvisok organ na Partijata medju dvata Kongresi, kategorichki bara od Pretsedatelot, Izvrshniot Komitet na VMRO-DPMNE, Komitetite na Izbornite Edinici i site drugi organi i tela i chlenovi na Partijata dosledno da se pridrzuvaat kon temelnite programski opredelbi na Partijata, i energichno se sprotistavat na bilo kakov prodor iii manifestacija na tudji vrhovistichki vlijanija vo Partija.

7. CK na VMRO-DPMNE ushte ednash ja potencira potrebata od national pomiruvanje i edinstvo na site Makedonci vrz jasna nacionalna osnova koja izvira od slavnata i dredna istorija na vekovnata borba na makedonskiot narod, kako preduslov za idnoto semakedosnko voskresenie.
CK na VMRO DPMNE
Skopje 30 Avgust 1997 godina
Ljubco Georgievski

Zatoa, denes koga go slushame i go chitame Ljubcho Georgievski kako od edna strana otvoreno zali za sudbinata na Rufi Osmani, a od druga strana javno im zabiva noz vo grb na obespravenite brakja Makedonci od Pirinska Makedonija, proglasuvaili ja nivnata organizacija za separatistichka i ekstremistichka so shto javno i nedvosmisleno se deklarira kako "advokat" na velikobugarskata politika, ne mozeme a da ne se zaprashame: na koja partija e pretsedatel gospodinot Georgievski -na VMRO-
30-01-2010, 02:41 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#11

Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 7 of 33

DPMNE iii na VMRO-SMD ??? I koja e cenata na vlogot shto liderot Georgievski otvoreno ja napushta Programata i Statutot na VMRO-DPMNE i trgna po magliviot pat na otvoreno nacionalno predavstvo? Ako za napushtanje na programata e sovrsheno jasno, za odgovorot za cenata ke mora da poprichekame. Se nadevame, ne za dolgo. Spored pedantnite analitichari, prvichnite javni i pootvoreni manifestirawa na probugarskite opredelbi na Georgievski-Dimovska datiraat ushte od samiot pochetok na formiranjeto na Partijata. mejutoa, nivnoto znachenje javnosta voglavno go primashe i opravduvashe kako svoeviden hir na "mladiot, ekscentrichen i nedovolno iskusen lider", no i kako svoevidna protivteza i prkosenje na srpskata opasnost za Makedonija, olicetvorena preku seushte prisutnata JNA i tendenciite za ostanuvanje vo Jugoslavija po, sekoja cena.

Kluchen nastan za problemot koj go tretirame e negovata poseta na SAD i Kanada vo 1991 godina za koja Kiro Gligorov na 27-ta sednica na Parlamentot odeana na 05.12.1991 god. Vo raspravata po povod ostavkata na Georgievski od funkcijata Potpretsedatel na Pretsedatelot se dava slednava ocenka: ". . . Potoa, patuva vo SAD pak vo vremeto na donesuvanjeto na Ustavot Veruvav deka nadvor ne moze taka da zboruva za sopstvenata zemja. Potoa ne veruvav deka moze da stane zaloznik na edna organizacija koja nashiot narod ne go priznava i koja saka Makedonija da ja napravi provincija na druga drzava ". Za vreme na posetata Georgievski ja isfrli tezata za postoenje na "Makedonci-Srbi, Makedonci-Bugari, Makedonci-Grci" kako zarodish na negovata idna antimakedonska platforma, so koja de fakto go negira postoenjeto na makedonskiot narod i gi potvrduva srpskite tezi na Cviikj i Novakovikj (onie koi najmnogu se kritikuvani od bugarskite vrhovisti) deka naselenieto vo Makedonija vo odnos na nacionalnoto chuvstvo e
"flotantna masa" koja "lesno" moze da se oblikuva, neli, po voljata na osvojuvachite ??!!
Vakvite negovi stavovi se direktna prichina za razijduvanjeto na Gerogievski so Dragan Bogdanovski (eden od osnivachite i ideolozite na VMRO-DPMNE) koj vo svoeto pismo vo "Nova Makedonija", od 05.12.1991 god. go pishuva i ova: "Na ovaa sredba melu Dimitar Gocev od VMRO-SDM i Ljupcho Georgievski stana zbor za koordinirana rabota na dvete VMRO, a kluchki na taa kordinacija da bidat Stojche Naumov i Krasimir Karakachanov, sekretar na VMRO-SDM. Za karakterot na akcijata shto treba da se koordinira, sega za sega ne sakam da zboruvam, no ako ne daj Boze se ostvari taa, toa bi znachelo bugariziranje na makedonskata Republika. .
Za odbelezuvanje e shto prestojot vo Kanada go organizirashe Stojche Naumov (eden od glavnite ideolozi na bugarskoto lobi vo VMRO-DPMNE koj vo poslednite tri godini vo spisanijata "Glas" na VMRO-DPMNE i Delo objavi desetina tekstovi so antimakedonska sodeina) i Georgi Mladenov, pretstedatel na organizacijata na MPO vo Toronto, Kanada, koja ostana najupoma vo zastapuvanjeto na velikobugarskite pretenzii sprema Makedonija i chija uloga vo ovoj antimakedonski zagovor se chini deka e edna od kluchnite (za toa podetalno vo slednite stranici).
Slichni obvinuvanja za probugarskata orientacija na Georgievski iznesoa i drugi lichnosti od onie koi ja formiraa VMRO-DPMNE a potoa ja napushtija Partijata (Venko Vchkov, Vancho Mehandziski, Klime Mitrevski, Tomislav Stefkovski I drugi), medjutoa nivnite izjavi bea "pokrivani" so ostanatite krupni nastani koi togash se odvivaa vo drzavata.

Da ne ja odvedam temata vo druga nasoka obrakjanjata i na Georgivski i i na Gligorov okolu ostavkata na Georgievski ke gi prikacham na kraj.
Okolu posetata na SAD i Kanada, postojat se ushte zivi svesoci koi kazuvaat neshto sosema drugo. Zboruvaat za sostanokot so MPO vo hotel HYATT vo Detroit. Zboruvaat za toa koj ziveel kaj Stojche Naumov...zboruvaat i nivnoto zboruvanje ke bide preneseno na temava.

[Image: scan0130-1.jpg]

Pishuvachite na "rabotniot materijal", preskoknale ushte edna rabota. Gligorov koj go obvinuva Ljubcho Georgievski za sorabotka so MPO go izbira dolgogodishniot sekretar na MPO, gospodinot Dzon Bitov za glaven makedonski lobistvo SAD i Severna amerika.
Gligorov ushte velat ima dadno pari na lobistot. Po edna verzija okolu 400 iljadi dolari po vtorata 1.5 milioni dolari. dali Gligorov so tie pari ne go finansiral MPO. ???
30-01-2010, 09:34 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#12

(28-01-2010, 08:34 PM)mara-popara Wrote: Za da se razbere "rabotniot materijal"- "RASKOLOT VO VMRO-DPMNE"
Mora da se prochita i razbere ova:

Quote: Dezinformacije se pažljivo doziraju, pri čemu se umataju u ambalažu od mnogo točnih podataka koje se mogu provjeriti, ili koje su opće poznate. U ovakvim kampanjama dezinformiranja agenti dezinformatori najčešće se služe medijima, novinarima i urednicima koji su, najčešće, već i sami protivnici napadnutih političara, a ponekad i plaćaju neke novinare i vlasnike medija. Pri širenju dezinformacija protiv glavnog protivnika namjerno se ostavljaju tragovi kako tu kampanju poluistinama i neistinama širi netko drugi tko je u sukobu s glavnim protivnikom. Kako bi se sukob između različitih protivnika produbio šire se dezinformacije i o tome drugom protivniku pri čemu se ostavljaju tragovi kako to širi glavni protivnik. Ovakva dezinformacijska kampanja može se provoditi preko medija ili preko mreže terenskih «dobro informiranih tračera», a kad se širi preko medija odvija se obično u tri koraka:

1. dostavljanje medijima istinitih kompromitirajućih podataka o napadnutim osobama,
2. medijski napad podatcima koji su samo djelomično istiniti,
3. otvoreno zagovaranje rušenja pojedinih političara i stranaka.

Vo tekstov ima mnogu vistiniti podatoci. Taka da dezinformatorite sekogas se povikuvaat na niv. veshto odbegnuvajki go najbitniot a lazen argument. Koj im sluzi kako potvrda na plasiranta nevistina.

Интересно е ’уметничкото’ име на методава - ’Пита гомнарка’... Icon_razz

31-01-2010, 03:42 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#13

(31-01-2010, 03:42 AM)acko Wrote: Интересно е ’уметничкото’ име на методава - ’Пита гомнарка’... Icon_razz

Intelektualnoto nivo na VODACHITE NA KPJ/KPM iziskuvalo od struchnite lica koi gi pravele planovite, iminjata da gi prilagodat sprema intelegencijata na NAREDBODAVCITE, inaku ne bi mozele da razberat.
31-01-2010, 07:30 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#14

Quote:
(31-01-2010, 03:42 AM)acko Wrote: Интересно е ’уметничкото’ име на методава - ’Пита гомнарка’... Icon_razz

Самото име “ пита гомнарка“ убаво асоцира дека се работи за гомненициIcon_lol
31-01-2010, 11:04 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#15

(31-01-2010, 11:04 PM)hristo Wrote:
Quote:
(31-01-2010, 03:42 AM)acko Wrote: Интересно е ’уметничкото’ име на методава - ’Пита гомнарка’... Icon_razz

Самото име “ пита гомнарка“ убаво асоцира дека се работи за гомненициIcon_lol

PosPosPos Така ми мяза и на мен Devil3
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
31-01-2010, 11:10 PM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#16

(31-01-2010, 11:04 PM)hristo Wrote:
Quote:
(31-01-2010, 03:42 AM)acko Wrote: Интересно е ’уметничкото’ име на методава - ’Пита гомнарка’... Icon_razz

Самото име “ пита гомнарка“ убаво асоцира дека се работи за гомненициIcon_lol


"гомненици" pravat samo "gomnari" ili da nema zabuna, srbokomunistite...
(This post was last modified: 01-02-2010, 04:22 PM by vancevtodor.)
01-02-2010, 04:22 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#17

Quote:Raskolot vo VMRO-DPMNE - Dokumentirana istorija!

Page 8 of 33

Za podobro razbiranje na segashniot stav na Lj.Georgievski kon OMO Ilinden, potsetuvame na ushte eden biten moment :na I-ot kongres na VMRO-DPMNE vo Prilep, 1991 god, togashniot sekretar na OMO "Ilinden" od Blagoevgrad, Jordan Berbatov, pobara delegatite javno i javno so Rezolucija da preciziraat deka VMRO-DPMNE e na poziciite na Goce Delchevata VMRO, da go osudi vrhovizmot na Vancho Mihajlov i Todor Aleksandrov, no i na postojnata bugarska vrhovistichka organizacija VMRO-SMD od Sofija, no takvoto baranje beshe odbieno .
Vednashpotoa vo partiskoto glasilo "Glas" se pojavija negativni ocenki za Atanas Kirjakov i Sokrat Markilov, poznati aktivisti na OMO "Ilinden" i robijashi vo bugarskite zatvori za makedonskata kauza, identichni so onie na velikobugarskata propaganda.

Vo ovoj period Georgievski i Dimovska odrzuvaat postojani tajni kontakti so chelnicite na VMRO-SMD i bugarskite vlasti za shto domashnita javnost, nitu togash, nitu podocna nikogash ne e informirana so bilo kakvo soopshtenie iii informacija za pechatot za karakterot i sodrzinite na tie razgovori. Spored nekoi iskazuvanja na chlenovi na VMRO DPMNE i ostavkata shto Georgievski ja podnese na funkcijata potpretsedatel na pretsedatelot e direktno sugerirana od Ivan Tatarchev - javniot obvinitel na Bugarija i pochesen pretsedatel na VMRO-SMD!

Kon sredinata na 1993 godina Dimovska zaedno so Dimitar Galev i bugarskiot ambasador vo RM Angel Dimitrov go organiziraat formiranjeto na t.n. "Dvizenje za prijatelstvo melu Republika Makedonija i Republika Bugarija". Na osnovachkoto sobranie koe se odrza vo prostoriite na Sobranieto na grad Skopje na koe vo prisustvo na osvedochenite bugaromani vo Makedonija, vo nieden govor iii dokument voopshto ne beshe spomenato postoenjeto na makedonskiot narod. Padja vo ochi deka vo serijata vakvi drushtva za prijatelstvo melu makedonskiot narod i
drugite narodi (makedonsko-hrvatskoto, makedonsko-evrejskoto, makedonsko-amerikanskoto, makedonsko-srpskoto i t.n.) edinstveno ova e "Dvizenje..." i toa za prijatelstvo, no ne medju narodite, tuku medju drzavite! Spored zamislata na Dimitar Galev koj beshe izbran za pretsedatel na "Dvizenjeto..." istoto imalo za cel aktivno da raboti za brishenje i relativiziranje na site kulturni, jazichni, etnichki , istoriski i drug vid razliki melu makedonskiot i bugarskiot narod i nivno stopuvanje vo edinstvena bugarska nacija.

Sepak, vistinskata ofanziva na velikobugarskata politika vo VMRO-DPMNE zapochnuva kon krajot na 1994 godina za da kulminacijata ja dostigne tokmu sega na vele istoriskata sednica na 30 avgust 1997. Prethodno formiranata VMRO-Tatkovinska vo koja se vgnezdija najeksponiranite borci za velikobugarskata kauza vo Makedonija, spored procenkite na stratezite vo Sofija, ne gi dade ochekuvanite rezultati, pa zatoa se menuva taktikata i e odlucheno bajrakot na bugarshtinata da go ponese VMRO-DPMNE. Pritoa, dadena e direktiva, malubrojnoto chlenstvo na "tatkovincite" da premine vo VMRO-DPMNE, da se obide da se infiltrira vo strukturite na Partijata i da napravi prevrat so prezemanje na rakovodnite funkcii i eliminacija na kluchnite lichnosti od ortodoksnata makedonska opcija vo nea. Glaven realizator na vakvoto scenario e potpretsedatelot Dosta Dimovska koja vo ovoj period e postojan kontakt so bugarskiot ambasador Angel Dimitrov, so pretstavnici na VMRO-SMD (za edna od takvite sredbi javno progovori i poraneshthat minister za vnatreshni raboti Ljubomir Frchkovski, potencirajkji za sredba na koja sekretarkata na VMRO-SMD na rakovodstvoto na VMRO-DPMNE im dala 50.000 DEM), so rakovodstvoto na VMRO-Tatkovinska (Crnomarov), so probugarski opredelenite

Ako Frchkovski imal podatok-DOKAZ-deka VMRO DPMNE se finansira od Bugarija zoshto ne pokrenal krivichna prijava.????? Ili dokazot e dezinformacija??? Vazno toja kazal. Nashive "nezavisni" novinari toa go prenele a dokaz nema, znachi prigazna koko i mnogu drugi podgotvena vo kujanta na KOS.

Ovaa podolu kako da se komentira ili razbere osven deka Dosta Dimovska bila bliska sorabotnichka na LJUBOMIR FRCHKOVSKI. Frchkovski znaeme koj e i shto e, za onie shto neznaat potsetuvanje. Minister vo chie vreme e donesena UREDBATA 25/10 od 1992 godina so koja se ovozmozuva progon za MAKEDONSKI NACIONALIZAM I VRHOVIZAM. Otvoreno e i dosieto "DUVLO", otvoreni se i obnoveni nekolku iljadi dosiea protiv chlenovi i simpatizeri na VMRO DPMNE. I sega bugarshkata Dosta i nejniot progonuvach Frchkovski bliski....Nekoj ovdeka ne smeta nas MAKEDONCITE za nedovetni...


Quote:По венчавката, околу стотина сватови се забавуваа во клубот "Маракана" во Градскиот парк. Меѓу сватовите беше и г-ца Доста Димовска , долгогодишна блиска пријателка нa Фрчковски. "Сестрата" како што Фрчко си ја нарекува Доста од милост, седеше до свекрвата, а беше облечена во црн елегантен костим со бел бисер на вратот. Традиционално за фризурата на Димовска се погрижи фризерското студио "Лепа Рада" во Кисела Вода. Од ВИП гостите на свадбата можеа да се видат вицепремиерот Минчо Јорданов, новинарот Сашо Ордановски, професорот Саркањац, и добриот пријател на Фрчко, познатиот бизнисмен Ралев кој за оваа пригода специјално допатува од Швајцарија.

Okolu podnesuvanjeto na ostavkata na Lj. Georgievski-konsultaciite se praveni vo Kumanovo, ama ne so Taterchev-tuku so vistinski Makedonci, koi gledaa na rabotite dolgorochno i od pozicijata na MAKEDONSKITE INTERESI. Od tuka se gleda deka pamfletot go pishuvale ludje koi nemaat ni M od Makedonija. Ostavkata beshe da se ukaze na pogreshnata politika na Gligorov i za idni vreminja, koi se nadevam ke dojdat, koga Makedonija ke dobie MAKEDONSKA vlast, da bide upotrebena na soodveten nachin. Da pokaze pred svetot deka promenata na imeto, bojkotot na izborite 94, privatizacijata.... bile borba protiv Marionetskata vlast nametnata od Belgrad. Andov progovori za toa ama vo Makedonija MOLK.
Belgradskite strukturi se seushte presilni. Pojasen primer nema od poslednata odluka na Ustavniot Sud.
(This post was last modified: 01-02-2010, 06:02 PM by Администратор.)
01-02-2010, 05:50 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#18

Еве што вели Љубчо за пријателството на Доста со Фрчковски, дали навистина почнале тогаш пријателството или можеби било и од порано тие си знаат.

Quote:Во мојата политичка кариера секогаш се трудев да не се занимавам со маргинални политички појави. За жал, во последно време во континуитет забележувам едно такво типче што како млад мајмун скока околу мене, па еве, си допуштив да опфатам некои пикантни моменти. Со феноменот г. Љубомир Д. Фрчкоски, покрај секојдневното дружење во време на охридскиот договор, кога изигруваше нешто како “олеснувач на олеснувачите”, се имам сретнато уште трипати. Првиот пат, негде во првата година на мојот премиерски мандат, кога ми се јави Ламбе Арнаудов, замолувајќи ме да го примам Фрчкоски зашто брат му настојчиво веќе петпати доаѓал кај него. И пак дошол растреперен затоа што добиле сигурна информација дека министерот Димовска следниот ден ќе го апси брат му Љубомир.

Истиот ден ненадејно ми се јави и советничката на претседателот Глигоров, Елеонора аранфиловска, која исто така ме замоли да го примам горенаведениот господин, патем објаснувајќи ми дека ќе биде голема штета за државата еден бивш министер да оди во затвор. И така, тоа попладне г. Фрчкоски дојде во мојот кабинет. Го слушав околу половина час и философски го набљудував човекот, анализирајќи ја неговата истакната желба за соработка. Од неговото однесување дознав до каде може да падне човечкото достоинство. Имајќи претходно изградени критериуми, во животот да не трошам време на полжави, истото попладне и го препратив на министерката Димовска. Не знаев за што требаше да биде затворен Фрчкоски. Дали за шверцот со нафта, дали за бизнисот со фришоповите, дали за цигарите, дали за проневерените пари од МВР или пак за аферата со пашапортите. Но знам дека другиот ден Фрчкоски не беше уапсен, а очигледно таа ноќ се роди едно ново пријателство.

Доста ми е најматен лик во ВМРО-ДПМНЕ...

А, кога сме кај Доста, расколите и разидувањата во ДПМНЕ, посебно ми е чудно разидувањето меѓу Доста и Љубчо, а ова разидување најмалку е ’расчистувано’ низ медиумиве...

Еве што вели Љубчо за тоа:
Quote:- Довербата во Димовска се наруши кога во последните неколку месеци дојдов до некои сознанија , дури и до конкретни информации кои едноставно поразувачки дејствуваат врз мене. Очигледно се работело за јасна и конкретна соработка на Димовска со некои служби, со структури, кога јас сум имал доверба во неа. Мене ми е жал што нејзината улога продолжува во таа насока, да собира материјали и да им ги дава на одредени служби со цел не само да бидам политички, туку и физички ликвидиран - вели Георгиевски.

А, сега ’гуглав’ малку за тоа и дојдов до многу интересен стар текст во Дневник...

Quote:’Борис Змејковски и Доста Димовска ќе ја спасуваат ВМРО-ДПМНЕ?’

Само плејада чесни луѓе што оставиле трага во ВМРО-ДПМНЕ може да ја спасат партијата од пропаста во која ја води лидерот Љубчо Георгиевски, изјави вчера претседателот на ВМРО-вистинска, Борис Змејковски Тој демантира дека имало политичко помирување меѓу него и бившата потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ Доста Димовска, но не скри дека со неа се сретнал неколкупати досега.

02-02-2010, 01:50 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#19

(02-02-2010, 01:50 AM)acko Wrote: Еве што вели Љубчо за пријателството на Доста со Фрчковски, дали навистина почнале тогаш пријателството или можеби било и од порано тие си знаат.

Quote:Во мојата политичка кариера секогаш се трудев да не се занимавам со маргинални политички појави. За жал, во последно време во континуитет забележувам едно такво типче што како млад мајмун скока околу мене, па еве, си допуштив да опфатам некои пикантни моменти. Со феноменот г. Љубомир Д. Фрчкоски, покрај секојдневното дружење во време на охридскиот договор, кога изигруваше нешто како “олеснувач на олеснувачите”, се имам сретнато уште трипати. Првиот пат, негде во првата година на мојот премиерски мандат, кога ми се јави Ламбе Арнаудов, замолувајќи ме да го примам Фрчкоски зашто брат му настојчиво веќе петпати доаѓал кај него. И пак дошол растреперен затоа што добиле сигурна информација дека министерот Димовска следниот ден ќе го апси брат му Љубомир.

Истиот ден ненадејно ми се јави и советничката на претседателот Глигоров, Елеонора аранфиловска, која исто така ме замоли да го примам горенаведениот господин, патем објаснувајќи ми дека ќе биде голема штета за државата еден бивш министер да оди во затвор. И така, тоа попладне г. Фрчкоски дојде во мојот кабинет. Го слушав околу половина час и философски го набљудував човекот, анализирајќи ја неговата истакната желба за соработка. Од неговото однесување дознав до каде може да падне човечкото достоинство. Имајќи претходно изградени критериуми, во животот да не трошам време на полжави, истото попладне и го препратив на министерката Димовска. Не знаев за што требаше да биде затворен Фрчкоски. Дали за шверцот со нафта, дали за бизнисот со фришоповите, дали за цигарите, дали за проневерените пари од МВР или пак за аферата со пашапортите. Но знам дека другиот ден Фрчкоски не беше уапсен, а очигледно таа ноќ се роди едно ново пријателство.

Доста ми е најматен лик во ВМРО-ДПМНЕ...

А, кога сме кај Доста, расколите и разидувањата во ДПМНЕ, посебно ми е чудно разидувањето меѓу Доста и Љубчо, а ова разидување најмалку е ’расчистувано’ низ медиумиве...

Еве што вели Љубчо за тоа:
Quote:- Довербата во Димовска се наруши кога во последните неколку месеци дојдов до некои сознанија , дури и до конкретни информации кои едноставно поразувачки дејствуваат врз мене. Очигледно се работело за јасна и конкретна соработка на Димовска со некои служби, со структури, кога јас сум имал доверба во неа. Мене ми е жал што нејзината улога продолжува во таа насока, да собира материјали и да им ги дава на одредени служби со цел не само да бидам политички, туку и физички ликвидиран - вели Георгиевски.

А, сега ’гуглав’ малку за тоа и дојдов до многу интересен стар текст во Дневник...

Quote:’Борис Змејковски и Доста Димовска ќе ја спасуваат ВМРО-ДПМНЕ?’

Само плејада чесни луѓе што оставиле трага во ВМРО-ДПМНЕ може да ја спасат партијата од пропаста во која ја води лидерот Љубчо Георгиевски, изјави вчера претседателот на ВМРО-вистинска, Борис Змејковски Тој демантира дека имало политичко помирување меѓу него и бившата потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ Доста Димовска, но не скри дека со неа се сретнал неколкупати досега.

Ovoj tekst e izlezen 1999 godinas. Do den denes ne sum sretnal demant. slchuvanjata samo go potvrduvaat toa shto e napishano togash.

(29-01-2010, 12:28 AM)mara-popara Wrote: Interesen e eden moment koj ukazuva na relaciite Dimovska – Zmejkovski i Stojanovski. Vo sporot vo OK vo Kumanovo pome|u Daravelski i “doktorskoto” krilo okolu kadrovskata lista, indikativno se vmeshuva Zmejkovski so edna informacija, kazana na eden aktivist od “doktorskoto krilo”, so poraka deka im e dzabe se i oti Dosta i Dragan se bliski i Dragan ja ima celosnata poddrshka od Dosta. Porakata beshe jasna: krenete race od se i ostavete gi rabotite da si techat.

Lustracija odlozi nekoi raboti . No nemoze da gi sprechi. mora da izlezat.
02-02-2010, 03:03 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#20

(29-01-2010, 03:07 PM)NACIONALIST Wrote: Kade vidovte raskol vo VMRO DPMNE, tie sto si bea so LjuBco sto trgaat kon bigarite si se oddelija i si imaat partija, a sega ova si e pravoto VMRO sto treba da bidi.

Националист! Кај одлепи со ова! ВМРО сега чисто?!

Прво: Љубчо ниогаш не беше и сеуште не е Бугараш! Тој е ситна душа кој верува само во вредноста на паричките.

Второ: Кој беше избркан од "расколот '97"? Од потписниците на петицијата си "замина" само Змејко. Ама како што гледам добро му оди работата во Комунално, па сега купува и фабрики. Филип Петровски, втор или трет потписник на петицијата знеме што стана со него и целата тајфа од студентските протести; Даравелски, Станинов и т.н.

А кој беше избркан? - ветераните кои беа со ВМРО од 1990-та. Од "расколот '97" од ВМРО не остана ништо.

Туку ти ми личиш на некој агитатор - службеник на Грујовата УДБашка служба!
03-02-2010, 03:43 AM
Reply