Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Poll: Кој имаше поголема заслуга за не одењето на Македонските регрути 1991 на Српко-Хрватското боиште?
This poll is closed.
Политичарите
0%
0 0%
Родителите
100.00%
4 100.00%
Total 4 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.6 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧИЈА БЕШЕ ЗАСЛУГАТА ШТО 1991 МАКЕДОНСКИТЕ ВОЈНИЧИЊА НЕ ОТИДОА НА НОВИОТ СРЕМ?
Author Message
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#61

(19-08-2011, 02:12 PM)Илиян_Луков Wrote:
(19-08-2011, 11:43 AM)Guest Wrote:
(19-08-2011, 10:45 AM)Илиян_Луков Wrote: Госте, не ви признаваме етноса и народността, не нацията. Това са различни понятия, дефиниращи различни неща. Потърси и виж какво означава нация, народност, етнос. Много ще ти помогне да си разбереш положението ... и защо имате проблеми със съседите

Epa bas toa e racizam, sto nekoj tuka go dozvoluvat.

"An ethnic group (or ethnicity) is a group of people whose members identify with each other, through a common heritage, often consisting of a common language, a common culture (often including a shared religion) and an ideology that stresses common ancestry or endogamy. Another definition is "...a highly biologically self-perpetuating group sharing an interest in a homeland connected with a specific geographical area, a common language and traditions, including food preferences, and a common religious faith".

(predvreme go znam tvojot odgovor Icon_razz )

A zosto imame problem so sesedite mozis odgovorot da go baras vo 1913 i navamu.

като го знаеш моя отговор ... да не би вие македонците изпълнявате тези изисквания от дефиницията? Колкото до 1913 .. ние българите имаме проблем със съседите, вие тогава още не съществувахте като нация ... ако бехте се изявили като македонци с нация, ние нямаше да се бием заради вас и щехме да си вземем цела Тракия и Добружа. Пък пак можеше да си говорим по форумите, с вардарци на сръбски, с егейци на гръцки. Лошото е,че не можем да върнем времето назад ...

Илјане, сто пати времето за тебе да се враќа нема да можеш да ја измениш ситуацијата, не дека ти сакаш туку од нас и да сакаш нема добри Бугарчета да створиш.
А за 1913-та , јас би те вратил тебе на пред 1878 па сега ќе си ги споредуваме датумите.
Ни вие до тогаш сте имале држава, па дали тогаш не сте биле Бугари?
Значи, тоа што важи за вас, не треба да важи и за нас??
Дали тоа сакаш да ми го кажеш?
А да, тоа што вие сте си имале грб во Русија да ви ја даде државата на тацна не е исто со нас кои не сме имале грб.
И пак сте биле во две светски војни на погрешна страна.
Вашиот претседател и премиер уште колку не пати да отидат на поклонение во Аушвиц нема да ја измијат љагата која сами си ја нанесовте од втората светска војна.

An inch today is tomorrow’s mile.
19-08-2011, 03:13 PM
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#62

Прво,овдека дискусијата е Кому да сме благодарни за тоа што Македонските регрути не завршија на новиот Срем,но за жал дискусијата отиде во друг правец, овој форум е демократски и отворен форум секому му е дозволено да го каже своето мислење, поткрепено со факти. Навредливоста кон други форумџии е забранета.
Второ,на оваа тема со ништо,па и со овој форум ништо не задираме со изјавите на Шешељ (што мислам дека треба),кој како се сеќавам изјави дека Македонците се Срби со говорната мана, па и во однесувањето на одредени Србски и Македонски политичари.И колку се сеќавам Србите и одредени сегашни политичари и предводници на Студентски демонстрации учествуваа во кршењето на Манастирот Прохор Пчински. Колку што се сеќавам Бугарскиот претседател Петар Стојанов даде една убава изјава за тоа што преставува Македонија за Бугарија а тоа е дека Македонија преставува најроматичниот дел на Бугарската историја. Колку што можам да забележам и од онаа историја која е пишувана од Комунистите сите Врховисти и ВМРОовци до Втората Светска војан се чуствувале како Блгарски Македноец т.е. Блгарин од Македонија.Имено во Првата Светска војна постоела во рамките на Бугарската армија 11та Македонска Имигрантска Дивизија (опочелници),предводена од ген.Тодор Александров и ген. Александар Протогеров.Самата дивизија освен Македонци имало и доброволци и од други места. Во Србската војска не постоела таква дивизија, туку Македонските војници ги викале Јузно Србијанци.Кога Србската војска се повлекувала низ Црна Гора во Албанија на Македонските војници им било наредено да ги предадат своите шинели и да им ги дадат на Србските војници.
Трето на една тема на овој форум излегоа и документи од Турските архиви каде стои дека 5% од Христијанското население што живеело во Македонскиот вилает се чувствувале како Македонци.
Цетврто,сега што некој сака да го каже спротивното
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 19-08-2011, 03:33 PM by basilius_2.)
19-08-2011, 03:32 PM
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#63

Уште една работа Илјане, вие кога се осамостоивте (од Турција) си имавте проблем само со самите Турци.
Ние кога се осамостоивме имаме проблеми со четири соседи од кои едните сте вие со тој ваш став за држава , не нација.
И уште една работа, се додека има држава Македонија, џабе ќе ви биде со сите тие ваши регионално Македонци, глобално Бугари.
An inch today is tomorrow’s mile.
19-08-2011, 03:34 PM
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#64

Мојот последен пост би го дополнил со нешто друго,според еден Американски историчар Марк Мазовер, во Турско време Султанот своите поданици ги викал Ромаои т.е. Римјани или Византијци. Така се чувствувале сите Христијани во неговата империја.Но и сите негови поданоци во своите домови си го зборувале својот мајчин јазик.
Се зборувало на Грчки,а тоа е поради фактот што Византија е мајка на сите Балкански народи. На Балканот,голем проблем е Фашистичкиот национализам,на Балканот му треба Либерален Национализам. А тоа е дека сите сме индивидуи, и еднакви пред законот, и да бидеме лојални кон државата бидејќи на Балканот сите народи имаат свои држави а не нации.
Во Америка и Англија сите ги имаат истите права пред законот и услови да си ја прават својата среќа,државата е таа која треба да ги одржува тие услови на еднаквост и фер натпревар.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
19-08-2011, 03:48 PM
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#65

"Илјане, сто пати времето за тебе да се враќа нема да можеш да ја измениш ситуацијата, не дека ти сакаш туку од нас и да сакаш нема добри Бугарчета да створиш."

Кой говори за тебе или некой от Македония да прави българи, прочети пак какво съм написал, Тракия и Добружа не СА Македония. Това имам предвид,ако се върне времето.Там си беха българи и никой не пишеше за тех като Цвиич.

"А за 1913-та , јас би те вратил тебе на пред 1878 па сега ќе си ги споредуваме датумите.
Ни вие до тогаш сте имале држава, па дали тогаш не сте биле Бугари?
Значи, тоа што важи за вас, не треба да важи и за нас??
Дали тоа сакаш да ми го кажеш?"

Сакам да ти кажам,че за нас има писмени доказателства през всека година от създаването на България на Балкана ... за вас има ли ?

"А да, тоа што вие сте си имале грб во Русија да ви ја даде државата на тацна не е исто со нас кои не сме имале грб."

Нас Русия не ни даде държава, има в пъти повече възстания в Мизия и Тракия поотделно сравнено с Македония. Имаме си и екзархия със собствено образование - сами си я направихме. Отделно си платихме за освобождението от Русия пари в размет на 30 тона злато - потърси и ще видиш. Нищо на нас не ни е дадено бре, македонче. Ние всичко си плащаме и доказваме,че ни има с кръв

"И пак сте биле во две светски војни на погрешна страна."

Така е, бехме заради вас на погрешната страна. Аз това и казах за връщането на времето Icon_razz Грешката е,че се опитахме да спасиме нещо,което неможе да се спаси. Друго - Вие къде бехте през войните, щото аз не съм чувал македонац по националност да се е бил където и да е ...

"Вашиот претседател и премиер уште колку не пати да отидат на поклонение во Аушвиц нема да ја измијат љагата која сами си ја нанесовте од втората светска војна."

Незнам нашите да са ходели по Аушвиц, ама знам че имаме паметник в Израел от благодарност. Ние сме единственият съюзник на Германия, който си спасява евреите ... Вие и това немате ...

Както казах в началото вие, македонците, колко и да сте били не е от значение, важното е че не сте оставили 1 доказателство за съществуването си преди 1944. А и междудругото и ти почна със заклинанията,които съм че по ВСЕКИ македонски форум, ама ВСЕКИ. Като роботи повтаряте едно и също, без даже да се замислите
(This post was last modified: 19-08-2011, 04:53 PM by Илиян_Луков.)
19-08-2011, 04:47 PM
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#66

(19-08-2011, 03:32 PM)basilius_2 Wrote: Прво,овдека дискусијата е Кому да сме благодарни за тоа што Македонските регрути не завршија на новиот Срем,но за жал дискусијата отиде во друг правец, овој форум е демократски и отворен форум секому му е дозволено да го каже своето мислење, поткрепено со факти. Навредливоста кон други форумџии е забранета.
Второ,на оваа тема со ништо,па и со овој форум ништо не задираме со изјавите на Шешељ (што мислам дека треба),кој како се сеќавам изјави дека Македонците се Срби со говорната мана, па и во однесувањето на одредени Србски и Македонски политичари.И колку се сеќавам Србите и одредени сегашни политичари и предводници на Студентски демонстрации учествуваа во кршењето на Манастирот Прохор Пчински. Колку што се сеќавам Бугарскиот претседател Петар Стојанов даде една убава изјава за тоа што преставува Македонија за Бугарија а тоа е дека Македонија преставува најроматичниот дел на Бугарската историја. Колку што можам да забележам и од онаа историја која е пишувана од Комунистите сите Врховисти и ВМРОовци до Втората Светска војан се чуствувале како Блгарски Македноец т.е. Блгарин од Македонија.Имено во Првата Светска војна постоела во рамките на Бугарската армија 11та Македонска Имигрантска Дивизија (опочелници),предводена од ген.Тодор Александров и ген. Александар Протогеров.Самата дивизија освен Македонци имало и доброволци и од други места. Во Србската војска не постоела таква дивизија, туку Македонските војници ги викале Јузно Србијанци.Кога Србската војска се повлекувала низ Црна Гора во Албанија на Македонските војници им било наредено да ги предадат своите шинели и да им ги дадат на Србските војници.
Трето на една тема на овој форум излегоа и документи од Турските архиви каде стои дека 5% од Христијанското население што живеело во Македонскиот вилает се чувствувале како Македонци.
Цетврто,сега што некој сака да го каже спротивното

Има много работи, които свързват исторически днешна България и днешна Македония. Подкрепяме ви, поне преди 2-3 години, от романтика, пък и да не изневерим на революционно-просветните традиции на възрожденците. Ама като гледам всичко е загубено ...
19-08-2011, 04:58 PM
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#67

(19-08-2011, 03:34 PM)montehristo Wrote: Уште една работа Илјане, вие кога се осамостоивте (од Турција) си имавте проблем само со самите Турци.
Ние кога се осамостоивме имаме проблеми со четири соседи од кои едните сте вие со тој ваш став за држава , не нација.
И уште една работа, се додека има држава Македонија, џабе ќе ви биде со сите тие ваши регионално Македонци, глобално Бугари.

монтехристо: "Уште една работа Илјане, вие кога се осамостоивте (од Турција) си имавте проблем само со самите Турци."

Това е такава глупост,че не искам да я коментирам ... земи и прочети нещо в крайна сметка ...

монтехристо : "Ние кога се осамостоивме имаме проблеми со четири соседи од кои едните сте вие со тој ваш став за држава , не нација."

И тази глупост не е за коментар ... държава и нация в съвременния смисъл е едно и също с изключение на някой държави ( САЩ,Швейцария и т.н.). Ние не ви признаваме народа - за античен, сръбски, от Пакистан с хунзите,югословенски или вече незнам какъв ... поне го запомни ... сега дали ти харесва или не, не е мой проблем ...

монтехристо : "И уште една работа, се додека има држава Македонија, џабе ќе ви биде со сите тие ваши регионално Македонци, глобално Бугари."

Нещо проблеми с Българската територия ли имаш или с част от нейния народ ?
(This post was last modified: 19-08-2011, 05:07 PM by Илиян_Луков.)
19-08-2011, 05:05 PM
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#68

(19-08-2011, 04:58 PM)Илиян_Луков Wrote:
(19-08-2011, 03:32 PM)basilius_2 Wrote: Прво,овдека дискусијата е Кому да сме благодарни за тоа што Македонските регрути не завршија на новиот Срем,но за жал дискусијата отиде во друг правец, овој форум е демократски и отворен форум секому му е дозволено да го каже своето мислење, поткрепено со факти. Навредливоста кон други форумџии е забранета.
Второ,на оваа тема со ништо,па и со овој форум ништо не задираме со изјавите на Шешељ (што мислам дека треба),кој како се сеќавам изјави дека Македонците се Срби со говорната мана, па и во однесувањето на одредени Србски и Македонски политичари.И колку се сеќавам Србите и одредени сегашни политичари и предводници на Студентски демонстрации учествуваа во кршењето на Манастирот Прохор Пчински. Колку што се сеќавам Бугарскиот претседател Петар Стојанов даде една убава изјава за тоа што преставува Македонија за Бугарија а тоа е дека Македонија преставува најроматичниот дел на Бугарската историја. Колку што можам да забележам и од онаа историја која е пишувана од Комунистите сите Врховисти и ВМРОовци до Втората Светска војан се чуствувале како Блгарски Македноец т.е. Блгарин од Македонија.Имено во Првата Светска војна постоела во рамките на Бугарската армија 11та Македонска Имигрантска Дивизија (опочелници),предводена од ген.Тодор Александров и ген. Александар Протогеров.Самата дивизија освен Македонци имало и доброволци и од други места. Во Србската војска не постоела таква дивизија, туку Македонските војници ги викале Јузно Србијанци.Кога Србската војска се повлекувала низ Црна Гора во Албанија на Македонските војници им било наредено да ги предадат своите шинели и да им ги дадат на Србските војници.
Трето на една тема на овој форум излегоа и документи од Турските архиви каде стои дека 5% од Христијанското население што живеело во Македонскиот вилает се чувствувале како Македонци.
Цетврто,сега што некој сака да го каже спротивното

Има много работи, които свързват исторически днешна България и днешна Македония. Подкрепяме ви, поне преди 2-3 години, от романтика, пък и да не изневерим на революционно-просветните традиции на възрожденците. Ама като гледам всичко е загубено ...

Проблемот лежи во тоа што Комунистичката партија, се обидуваше да наметне дека Србија ни е вистинскиот сојузник а не Бугарија. Имено сите дејци на ВМРО па и па и оние партизани што не беа за Југославија ги нарекоа Бугари, идека работеле против интересите на Македонската национална кауза.
Имено нашиот прв претседател Методија Андонов-Ченто кој беше од Прилеп, и беше водачот на Македонските партизани е осуден како Британски шпион.Павел Шатев е осуден на домашен притвор,и таму ќе умре. Истото му се случи и на Венко Марковски,Панко Брашнаров и Димитар Влахов.
Еве Јордан Петровски-Црни дојде до една книга пишувана за Македонци од еден Англичанец, и една друга книга пишувана од Англичанка.Се обидувам да најдам една книга пишувана од еден Британец. Книгата се вика "Писма од Македонија".
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 19-08-2011, 05:08 PM by basilius_2.)
19-08-2011, 05:07 PM
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#69Проблемот лежи во тоа што Комунистичката партија, се обидуваше да наметне дека Србија ни е вистинскиот сојузник а не Бугарија. Имено сите дејци на ВМРО па и па и оние партизани што не беа за Југославија ги нарекоа Бугари, идека работеле против интересите на Македонската национална кауза.
Имено нашиот прв претседател Методија Андонов-Ченто кој беше од Прилеп, и беше водачот на Македонските партизани е осуден како Британски шпион.Павел Шатев е осуден на домашен притвор,и таму ќе умре. Истото му се случи и на Венко Марковски,Панко Брашнаров и Димитар Влахов.
Еве Јордан Петровски-Црни дојде до една книга пишувана за Македонци од еден Англичанец, и една друга книга пишувана од Англичанка.Се обидувам да најдам уште една книга пишувана од еден Британц. Книгата се вика "Писма од Македонија".

Всеки, който е за независима Македония в истинският смисъл на думата е българин или поновому бугараш, както ви научиха сърбите. Това е факт. Този, който е за Югославия е прав македонац ... колкото до комунистическата измет - и при нас тя направи доста бели, които доста трудно ще се излекуват, ама поне времето е с нас ... разликата е,че при нас комунистите беха българи, при вас - сърби и черногорци ...
19-08-2011, 05:14 PM
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#70

Што се однесува до Евреите во Скопје е отворен Центар на Холокаустот и постои фонд за Холокаустот.
Сега незнам колку е точно,но во редовите на Македонските партизани имаше и Евреи.
Еден дел на Македонските Србокомунисти предводени од Лазар Колишевски,Киро Глигоров и Христо Узуновски-Абас (за последниот се верува дека бил службеник на Гестапо) на тие што работеа за Германците и Италјнците и беа Четници им дадоа високи функции по војната.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 19-08-2011, 05:59 PM by basilius_2.)
19-08-2011, 05:56 PM
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#71

(19-08-2011, 04:47 PM)Илиян_Луков Wrote: "Илјане, сто пати времето за тебе да се враќа нема да можеш да ја измениш ситуацијата, не дека ти сакаш туку од нас и да сакаш нема добри Бугарчета да створиш."

Кой говори за тебе или некой от Македония да прави българи, прочети пак какво съм написал, Тракия и Добружа не СА Македония. Това имам предвид,ако се върне времето.Там си беха българи и никой не пишеше за тех като Цвиич.

"А за 1913-та , јас би те вратил тебе на пред 1878 па сега ќе си ги споредуваме датумите.
Ни вие до тогаш сте имале држава, па дали тогаш не сте биле Бугари?
Значи, тоа што важи за вас, не треба да важи и за нас??
Дали тоа сакаш да ми го кажеш?"

Сакам да ти кажам,че за нас има писмени доказателства през всека година от създаването на България на Балкана ... за вас има ли ?

"А да, тоа што вие сте си имале грб во Русија да ви ја даде државата на тацна не е исто со нас кои не сме имале грб."

Нас Русия не ни даде държава, има в пъти повече възстания в Мизия и Тракия поотделно сравнено с Македония. Имаме си и екзархия със собствено образование - сами си я направихме. Отделно си платихме за освобождението от Русия пари в размет на 30 тона злато - потърси и ще видиш. Нищо на нас не ни е дадено бре, македонче. Ние всичко си плащаме и доказваме,че ни има с кръв

"И пак сте биле во две светски војни на погрешна страна."

Така е, бехме заради вас на погрешната страна. Аз това и казах за връщането на времето Icon_razz Грешката е,че се опитахме да спасиме нещо,което неможе да се спаси. Друго - Вие къде бехте през войните, щото аз не съм чувал македонац по националност да се е бил където и да е ...

"Вашиот претседател и премиер уште колку не пати да отидат на поклонение во Аушвиц нема да ја измијат љагата која сами си ја нанесовте од втората светска војна."

Незнам нашите да са ходели по Аушвиц, ама знам че имаме паметник в Израел от благодарност. Ние сме единственият съюзник на Германия, който си спасява евреите ... Вие и това немате ...

Както казах в началото вие, македонците, колко и да сте били не е от значение, важното е че не сте оставили 1 доказателство за съществуването си преди 1944. А и междудругото и ти почна със заклинанията,които съм че по ВСЕКИ македонски форум, ама ВСЕКИ. Като роботи повтаряте едно и също, без даже да се замислите

Илјане, Илјане,
Добро пишуваш но некои работи дали од незнаење или од интерес не сакаш да ги кажеш.
Ајде од последното, велиш единствениот сојузник на Германија кој ги спасил Евреите, а не спомнуваш дека власта ваша сакала да ги испрати, но народот, нивните соседи, нивните пријатели, се побуниле, обичниот народ.
Власта ваша сакала да ги испрати, не народот, па потоа заради мир во куќата не ги испратила, додека Македонците да излегле сите ќе ги стрелале, или заедно со нив ќе ги испрателе таму каде завршиле.
Понатаму, велиш поради нас сте погрешиле, и во истата реченица се негираш, кога велиш да се спаси нешто што не може да се спаси.
Во Математика, чисто аритметички, од нула не можеш да помножиш и да биде нешто друго освен нула.
Да позајмам речник на друг форумџија, не можеш преку ноќ некого да ги избањаш и да го престориш во Бугарин.
И за Цвијиќ, тој исто така гледал на Охрид колку и вие, колку што оној Грк на Рускиот двор иако сакал да е Егејската Македонија Грчка меѓутоа совеста му налагала да каже дека немало Грци таму во тоа време.
Цвијиќ секако дека ќе гледа таму каде што на Србинот ќе му биде најблиску и најреално да си ги оствари своите империјалистички цели.
Тој го пишувал само она што било остварливо за Српската висока политика во тоа време.
Зошто би пишувал за Тракијци како неосознаени Срби кога ниту “Вардарците“ не биле осознаени како Срби?

(19-08-2011, 05:14 PM)Илиян_Луков Wrote: Всеки, който е за независима Македония в истинският смисъл на думата е българин или поновому бугараш, както ви научиха сърбите. Това е факт. Този, който е за Югославия е прав македонац ... колкото до комунистическата измет - и при нас тя направи доста бели, които доста трудно ще се излекуват, ама поне времето е с нас ... разликата е,че при нас комунистите беха българи, при вас - сърби и черногорци ...
Да те прашам една работа, а Македонците кои не се ни за Бугарија ни за Србија/Југославија каде ги вбројуваш?
Или можеби таквите се непостоечки?


An inch today is tomorrow’s mile.
19-08-2011, 06:07 PM
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#72

(19-08-2011, 05:56 PM)basilius_2 Wrote: Сега незнам колку е точно,но во редовите на Македонските партизани имаше и Евреи.

pa tie evrei sto preziveale vo makedonija preziveale bidejki bile vo partizani, drugo sve sto zacekale ovie od istokov tovarale vo kamioni na nacistite i pravo vo voz... samo od shtip ja znam brojkata 60 preziveani mazi i zeni (togas mladi na vozrast od 19 do 25 godini) site bile vo partizani...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
19-08-2011, 07:07 PM
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#73

Овој филм говори многу кој и како некој е депортиран."He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
19-08-2011, 11:05 PM
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#74

За да си прикриете срама днес приписвате всички грехове на българите,а именно българският народ е този,който се надигна срещу властта и не позволи депортацията на евреи от България!Вие защо мълчахте като п**ки?Какво направиха вашите деди и бащи?Нали по това време бяха български поданици също като тези от "Стара" България?!Гузни сте и някой трябва да плаща за вашето безразличие и страх!Когато Израел признава заслугите на българският народ за спасяването на евреите вие днес се явявате като някакви обвинители без повод и без довод...Ако Македония е адвокат на евреите тогава "Бог да пази Израел!" П**кинска работа!!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
20-08-2011, 12:03 AM
Website
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#75

(20-08-2011, 12:03 AM)TATAP Wrote: За да си прикриете срама днес приписвате всички грехове на българите,а именно българският народ е този,който се надигна срещу властта и не позволи депортацията на евреи от България!Вие защо мълчахте като п**ки?Какво направиха вашите деди и бащи?Нали по това време бяха български поданици също като тези от "Стара" България?!Гузни сте и някой трябва да плаща за вашето безразличие и страх!Когато Израел признава заслугите на българският народ за спасяването на евреите вие днес се явявате като някакви обвинители без повод и без довод...Ако Македония е адвокат на евреите тогава "Бог да пази Израел!" П**кинска работа!!

Прво ТАРТАР,овој клип го најдов на интернет поточно на Youtube.Со таа твоја реакција го докажа спротивното на тоа што го тврдите.Веднаш почна со пцости.На клипот се гледаат војници,не знам чии незнам дали се Германски или Бугарски.Колку што знам моите дедовци и баби многу малку имале работа со Бугарија или со Бугарите лично, или преку нивна работа.Некои од нив до нивната смрт не стапнаа на Булгарско тло.Колку што се сеќавам ни доаѓа стари Бугарки во нашиот дом и Баба ми купуваше од нив.
Сега на оваа тема зборуваме за нешто друго. Јас лично немам против Бугарија ниту против Бугарите,сум бил во Софија кога сум бил многу мал.Ми се допадна многу, и се осеќав многу пријатно.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 20-08-2011, 12:36 AM by basilius_2.)
20-08-2011, 12:34 AM
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#76

(19-08-2011, 05:56 PM)basilius_2 Wrote: Што се однесува до Евреите во Скопје е отворен Центар на Холокаустот и постои фонд за Холокаустот.
Сега незнам колку е точно,но во редовите на Македонските партизани имаше и Евреи.
Еден дел на Македонските Србокомунисти предводени од Лазар Колишевски,Киро Глигоров и Христо Узуновски-Абас (за последниот се верува дека бил службеник на Гестапо) на тие што работеа за Германците и Италјнците и беа Четници им дадоа високи функции по војната.

Идеологията като цело, важи само за простолюдието ... за нищо друго ...идеята е да се излъжат масите че е променено нещо ... аз лично не вервам в такива истории ...
20-08-2011, 01:14 AM
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#77

монтехристо: "Илјане, Илјане,
Добро пишуваш но некои работи дали од незнаење или од интерес не сакаш да ги кажеш.
Ајде од последното, велиш единствениот сојузник на Германија кој ги спасил Евреите, а не спомнуваш дека власта ваша сакала да ги испрати, но народот, нивните соседи, нивните пријатели, се побуниле, обичниот народ.
Власта ваша сакала да ги испрати, не народот, па потоа заради мир во куќата не ги испратила, додека Македонците да излегле сите ќе ги стрелале, или заедно со нив ќе ги испрателе таму каде завршиле.
Понатаму, велиш поради нас сте погрешиле, и во истата реченица се негираш, кога велиш да се спаси нешто што не може да се спаси.
Во Математика, чисто аритметички, од нула не можеш да помножиш и да биде нешто друго освен нула."

Хехехе .. написал си нещо, което е доказателство за неумението, неспособността да определиш независимост като понятие или ако щеш - държавнотворен народ ... сега ще ти обесна ... значи .. народът на България - българите са решили,че изпращането на евреи в концентрационни лагери е против техната воля ... и са направили необходимото,за да направат така,че нещата да станат както ТЕ сметат за правилни ... ВИЖДАШ ЛИ РАЗЛИКАТА ?!?!?!? Пропусна за паметника в Израел посветен на българския народ ... умишлено ??!?!?!?

монтехристо: "Да позајмам речник на друг форумџија, не можеш преку ноќ некого да ги избањаш и да го престориш во Бугарин."

Немам ама никакво намерение теб или подобните ти да ви права българи ... аз си стоя на думите ... не сте българи,а аморфна маса. Мене лично ще ме е срам,ако имам роднини покрай вас ... както ти написах, но ти пропусна да коментираш ...

монтехристо: "И за Цвијиќ, тој исто така гледал на Охрид колку и вие, колку што оној Грк на Рускиот двор иако сакал да е Егејската Македонија Грчка меѓутоа совеста му налагала да каже дека немало Грци таму во тоа време.
Цвијиќ секако дека ќе гледа таму каде што на Србинот ќе му биде најблиску и најреално да си ги оствари своите империјалистички цели.
Тој го пишувал само она што било остварливо за Српската висока политика во тоа време.
Зошто би пишувал за Тракијци како неосознаени Срби кога ниту “Вардарците“ не биле осознаени како Срби? "

Според мене Цвиич е най-големият пророк за своето време, въпреки,че не харесвам сърбите особено, пък и съм доста близо до този регион. Тезата му се доказа на 100%. Гений за времето си ...
Не съм чел в подробности тезите на Цвиич, но сърбите не могат да имат претенции за абсолютно нищо българско .... тая техната държава е повече васална отколкото самостоятелна ... дажи ни пишат на нашата азбука Icon_razz ... требе да искаме наем ... Icon_razz ... както и за вас ...


монтехристо: "Да те прашам една работа, а Македонците кои не се ни за Бугарија ни за Србија/Југославија каде ги вбројуваш?
Или можеби таквите се непостоечки?"

Никаде не ги броя, тези имагинерни македонци - първо требва да се докажат - като етнос с култура и чак тогава да имат претенции ... останалото е в сферата на "АКО" ... Icon_razz


(This post was last modified: 20-08-2011, 01:44 AM by Илиян_Луков.)
20-08-2011, 01:39 AM
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#78

(20-08-2011, 01:14 AM)Илиян_Луков Wrote:
(19-08-2011, 05:56 PM)basilius_2 Wrote: Што се однесува до Евреите во Скопје е отворен Центар на Холокаустот и постои фонд за Холокаустот.
Сега незнам колку е точно,но во редовите на Македонските партизани имаше и Евреи.
Еден дел на Македонските Србокомунисти предводени од Лазар Колишевски,Киро Глигоров и Христо Узуновски-Абас (за последниот се верува дека бил службеник на Гестапо) на тие што работеа за Германците и Италјнците и беа Четници им дадоа високи функции по војната.

Идеологията като цело, важи само за простолюдието ... за нищо друго ...идеята е да се излъжат масите че е променено нещо ... аз лично не вервам в такива истории ...

Луков колку време ти требаше тоа да го заклучиш? Мислам постов го поставив пред 5 чааса,а допрва сега откако го поставив клипот,одеднаш се појави и тоа го изјавуваш.
Моето тврдење го демантираш без никакви контрааргументи туку со обична изјава:Дека не веруваш во таа изјава.
Или ја играте улогата сега ше го воздигнете некој па потоа кога нешто не ви оди во корист,вие ќе го срозите.
Сигурно,но полека се однесувате како разгалени деца,темава е за нешто друго за една друга проблематика,од која ние самите се спасивме,а вие веднаш ќе реагирате со тоа дека вие сте ни Ангели спасители.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 20-08-2011, 01:56 AM by basilius_2.)
20-08-2011, 01:50 AM
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#79

(20-08-2011, 12:03 AM)TATAP Wrote: За да си прикриете срама днес приписвате всички грехове на българите,а именно българският народ е този,който се надигна срещу властта и не позволи депортацията на евреи от България!Вие защо мълчахте като п**ки?Какво направиха вашите деди и бащи?Нали по това време бяха български поданици също като тези от "Стара" България?!Гузни сте и някой трябва да плаща за вашето безразличие и страх!Когато Израел признава заслугите на българският народ за спасяването на евреите вие днес се явявате като някакви обвинители без повод и без довод...Ако Македония е адвокат на евреите тогава "Бог да пази Израел!" П**кинска работа!!

Значи ние като татари, турко-монголи и каквато си избереш измет сме виновни,че аджаба, сме унищожили или изпратили на унищожение n-на брой еврей от Македония! Добре, ама къде е Македония, дали не беше това Южна Сърбия и тия тука прави македонац (незнам как е множествено число) са стоели и са гледали. Така както и 2300 години в континюитет, та да ги открият сърбите и да определат,че те са определящи за човешката цивилизация ... и всичко започва от правия македонац .... причащ по сръбском ( или нещо подобно ).

Ние сме се извинили на евреите, че не спасихме всички от тех ... така като и те ни благодариха,че спасихме 50 000 от тех. И сега отношенията меджу нас и тех са на много добро ниво ... Icon_razz ... и изселниците евреи от България, когато има посещение от наш представител - размахват българското знаме от благодарност ... ние това нема да го забравиме, така както и те нема да забрават това, което ние българите направихме за тех !!!! .... КЪДЕ СТЕ ВИЕ И КАКВО НАПРАВИХТЕ ?????
(This post was last modified: 20-08-2011, 02:00 AM by Илиян_Луков.)
20-08-2011, 01:58 AM
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#80

(20-08-2011, 01:58 AM)Илиян_Луков Wrote: КЪДЕ СТЕ ВИЕ И КАКВО НАПРАВИХТЕ ?????

zatoa kade sme nie i sto napravivme za evrejskiot narod pobaraj ja rezulicijata za blagodarnost na izraelskiot kneset od 1967 godina, pa potoa ke razgovarame...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
20-08-2011, 02:07 AM