Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Протест Против Промена на Името
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1Quote:[Image: 283344_10150284212597138_323547807137_76...7124_n.jpg]


На 8 Септември

„Против какви било промени на името“, „Прекин на преговорите“!„На Денот на независноста на нашата Македонија, со протест за заштита на името на оваа држава да излеземе да ги потсетиме дека пред можен референдум за името ние сме против какви било промени“, пишува во описот на групата.

„Кога неправдата станува закон, отпорот станува должност“, наведуваат организаторите на протестот, порачувајќи дека доколку вистински се сакала земјата, време било да се обединиме и да не дозволиме да нé обезличат и, како што пишуваат, да нé распарчат на милион безимени парчиња.

„Ова е протест за заштита на името на оваа држава за која гинеа нашите предци. Протест за прекин на преговорите за обезличување. Протест за заштита на правата за национална јазична и културна самоидентификација гарантирани од меѓународната конвенција за човекови права на Обединетите нации, меѓународната конвенција за човекови права на Европската Унија и многу други меѓународни договори и организации што го бранат основното човеково право на дигнитет и достоинство“


13-08-2011, 04:18 AM
Reply