Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тепачка во тајванскиот Парламент
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Тепачка во тајванскиот Парламент
Бисера Благојевиќ


18.01.2010 19:26Повеќе од 70 пратеници се степале во тајванскиот Парламент откако пратениците од опозицијата ја зазеле говорницата во Парламентот како револт поради изгласувањето на законот, со кој локалните претставници по автоматизам се поставуваат без одржување на избор.

Незадоволството кулминирало во текот на седницата, по што настанала масовната тепачка во која тројца се повредени.

Членовите на Демократско прогресивна партија се бореле и му ја тегнеле облеката на претставник од Националистичката партија. Според опозицијата, насилниот судир започнал, бидејќи нивната партија ги исцрпела сите средства за изгласување на законот.

И покрај тоа, спорниот закон бил донесен откако престанала тепачката. Иако во јануари 2008 тајванските пратеници се договориле повеќе да не се тепаат, покрај тоа инцидентите во тајванскиот Парламент се чести, бидејќи тоа било единствен начин опозицијата да покаже цврст став по некои прашања
19-01-2010, 12:32 AM
Reply