Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ѓунер Исмаил е следниот “кодош”?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21


Quote:Risto Eftimov

Nitu sakam da slusam nitu skam da znam sto bilo vcera !Sakam da znam sto gi ocekuvaa utre moite sinovi ? A posakuvam site da imaat kako moite sinovi
14 hours ago · Like · 2 people


Quote:Risto Eftimov

prasajte sekoj vo strumica ke vi kaze
14 hours ago · Like

Quote:Jordan Petrovski

Едно лично прашање Господине Ристо, што работевте пре 1990 година.
14 hours ago · Like


Quote:Risto Eftimov

Bev vraboten vo Jugobanka
14 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Благодарам
14 hours ago · LikeQuote:Slavica Krstevska

GOSPODINE JORDAN A KADE ZIVEETE SEGA?
10 hours ago · LikeQuote:Slavica Krstevska

GOSPODINE JORDAN,PRVATA VLADA JA VODESE GOSPODINOT (POKOJNI)KLJUSEV,TAKA DA PONATAMOSNA DISKUSIJA NE E POTREBNA
10 hours ago · Like
10-08-2011, 01:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

Quote:Dragan Sark

‎...г-дин Петровски, дали Вие кога ја напуштивте РМ имавте проблем со СДСМ, ... или пак со Владата од 1998 на Љупчо!? односно со некои кадри од неговата Владеачка гарнитура!?......
6 hours ago · Like
Quote:Hajdi Cvetkovska

Zivee komotno g-not Petrovski i sega ovde filozofira od stranstvo seirot ni go gleda i se smee , ne znae toj sto e diktatura , ednoumie , nasilstvo,..... zatoa i vaka filozofira Toj Branko Crvenkovski ja napravi drzavata a Gujo saka da ja rasturi . Vo 90te godini DPMNE dobi prva moznost da formira vlada zasto odbi, kukavici se cel zivot zatoa i ova sega go pravat upadi, lustracii, sejat strav na narodot , samo nemoj COPI PASTE na SRBIJA da se desi MILOSEVIC , mislam GUJO taka zasluzuva da zavrsi
4 hours ago · Like
[/b]Quote:Vladimir Keskec

Bravo Guner.
3 hours ago · LikeQuote:Slavica Krstevska

KE SE NADOVRZAM NA HAJDI.PRVATA PRIVREMENA VLADA BESE NA VMRO.A KOGA DOJDE KRIZATA NIKOJ NE SAKASE DA SE NAFATI ZA PREMIER.EDINSTVENO SE NAFATI BRANKO I TOA KOGA MAKEDONIJA BESE POD EMBARGO.SE STO MOZESE DA NAPRAVI GO NAPRAVI,MEGJUTOA DOJDE VMRO SE RASTURI .I TAKA SE RE REDEA RABOTITE .EDNI KE NAPRAVAT ,DRUGI KE RASTURAT I SE DO DENES ,KOGA TOTALNO PROPADNAVME.
about an hour ago · Like · 1 personQuote:Hajdi Cvetkovska

Fala Slavica ama mislam luge dotolku ne e glup da svati i do tolku da mu objasnuvame od 90 te navamu se , vajda malku si ja saka drzavata znae za nea barem nesto , a ako ne znae togas ne ja ni saka nitu pak ni treba vo Makedonija g-not Petrovski tkvi kako niv filozofi od daleku ne ni trebaat Icon_razz
about an hour ago · Like · 1 person
10-08-2011, 01:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

Quote:Guner Ismail


Abe lugje! Vi rekov i pak kje Vi recham. Chovekov si ima "svoj svet", vo bukvalna i prenesena smisla. Ako mu e zdodevno, KJE SMSILI CEL SVET, sose AKTERI i TOLKUVANJA ZA NIV. Pa nie, od vospitanie sekako, so nego DISKUTIRAME! Pak vi velam. Si ima maka choeko, sto e vo red. Ama, razbiranjetotreba da ima granici. MU BLAGODARAM na g-din Jordan za inspiraciite. Mu posakuvam, VO NEGOVIOT SVET USTE POPLODNI INSPIRACII za toa koje marksist, koj e komunist, koj UDBA, koj DPMNE itn. Go sovetuvam, KOGA VO ZIVOTOT "KJE SADI KRASTAVICI", kakvi sto sadesse vo sredinata na devedesettite vo MK, da bira drusstvo, oti ovie SEUSTE MU IZLEGUVAAT KRIVI!
about an hour ago · Like · 1 personQuote:Jordan Petrovski

Приказната дека владата на Кљусев била ВМРО-ска веке не поминува кај никој:

"Изјавата на Кљусев гласеше вака (парафраза): “Се собравме во вилата на Михајло Апостолски, кој беше оженет за сестрата на Киро Глигоров, Цвета. Таму бевме јас, Ѓорѓи Наумов, Јордан Мијалков и Борис Змејковски. Ние одлучивме дека, преку Пане Велев, треба да го вратиме Киро во Македонија, зашто тој има доволно искуство да ја води државата”. Што е она што е посебно интересно во изјавава на Кљусев? Тоа што за враќањето на дедото на Шеќеринска во тазе осамостоена Македонија решавал не само таткото на Сашо и Владимир Мијалков, ами и “чичковците” на Никола Груевски, Кљусев и Наумов."
35 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

СЕГА: Господине Андов, многу контроверзи предизвика Вашето тврдење во неделникот “Фокус”, дека при создавањето на првата македонска влада, под влијание на Белград, Киро Глигоров ги одбил кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за премиер. Во интервју за минатиот број на “Сега”, Глигоров ја отфрли Вашата теза и изјави дека одлучил да ги одбие кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи тие “не соодветствувале на неговата претстава за профилот и за квалификациите на еден премиер на влада пред која се исправени вонредно тешки задачи”. Да расчистиме најнапред една битна работа - имаше ли Глиоров уставно право да избира и да се води од своите субјективни мислења за кандидатите?

Андов: Не, немаше. Такво уставно право претседателот во Македонија нема. И по стариот Устав, по амандманите со кои беше иновиран, претседателот го немаше тоа право. Значи, Глигоров, 1991 година, во февруари и март, кога одлучуваше на кого ќе го даде мандатот, немаше право да се раководи од некоја негова престава “за профилот и квалификациите на еден премиер на влада пред која се исправени голем број на задачи”. Тој, едноставно, беше должен да го даде мандатот на личноста што ќе му биде предложена од партијата која на изборите добила најмногу пратеници, а тоа беше ВМРО-ДПМНЕ. Исклучиво на пратениците во Собранието им е дадено право да одлчучат дали ќе го изберат предложениот кандидат или пак тој нема да добие потребно мнозинство гласови. Според тоа, Глигоров во 1991 година, без оглед од што се раководел, го прекрши Уставот и, едноставно, ги третираше како непостоечки резултатите од повеќепартиските избори.
...
СЕГА: Врз основа на што тврдите дека однесувањето на Глигоров во тие години беше раководено од Белград? Имате ли некакви докази за тоа?

Андов: Дека Глигоров сам не решил да не го даде мандатот на било кој предлог за премиер што ќе дојде од ВМРО-ДПМНЕ, туку дека тој став дошол од Белград, на македонската јавност и беше соопштено од еден наш врвен разузнавач, уште пред неколку години, во телевизиската емисија на новинарот Васко Ефтов “Во центарот”. Таа изјава Глигоров не ја демантираше. А како што знае јавноста, тој со деманти реагира многу често и на поблаги изјави.
34 minutes ago · Like
10-08-2011, 01:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

Quote:Hajdi Cvetkovska

http://youtu.be/F9JcaWGv9Z​0 Specijalno za g-not Petrovski Icon_razz))
33 minutes ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Господине Сарк владата на Љупчо беше континуитет на СДСМ, по прашањата заради кои јас бев прогонуван, попрецизно и таа влада беше составена од УДБа. Дека тоа е така најубаво зборува несакањето на Љупчо Георгиевски да ја расчисти аферата со Бугарската амбасада. Афера која ке го откриеше документирано центарот од кој се фабрикуваат лагите дека ВМРО е пробугарска партија. Љупчо Георгиевски беше запознаен со обидите на службата по ДЕРЕГИСТРАЦИЈАТА да ме направи соработник во време кога бев повикуван на информативните разговори 96/97 година.
20 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Господине Guner, сеуште чекам на на проверката околу фактот за мојот АЗИЛ.

Guner Ismail hm.AJ DA PROVERIME MALKU OKOLU toj FAKT!

Така полесно ке видиме кој си има: "svoj svet", vo bukvalna i prenesena smisla
2 minutes ago · Like
10-08-2011, 01:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

Quote:Hajdi Cvetkovska

filozofii filozofii ................filozofiii​iiiiiiiii abe covek dojdi si vo RM i zivej tuka ne mi drzi predavanje od daleku na daljinsko
50 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Госпоѓа Хајди за секој збор кој сум го напишал постои доказ. Тие мои докази треба да ги побиете со докази а не со линкови од песни ....Вашиот начин на побивање на аргументи е филозофирање.
38 minutes ago · LikeQuote:Hajdi Cvetkovska

dojdi zivej tuka i sam se uveri a ne ne vrakaj vo minatoto sakame idina nie
36 minutes ago · Like
Quote:Jordan Petrovski

Госпоѓо Хајди тоа што вие денеска се будите и гледате дека Груевски е апсолутис е само ваш егоизам. Сега дојде редот и на вас, Груевски ви ги загрози вашите позиции и затоа кренавте глас.
Оваа сум го напишал и е објавено во македонски дневен весник пред три години:

Груевски најубаво ќе знае да се справи со апсолутистот Црвенковски и неговите загарчиња од типот на Фрчкоски и компанија, и да им ја одземе моќта, но да дојде до ...... Сепак и Груевски и Црвенковски се дел од ист ОПЕРСКИ ансамбл во кој улогите ги делат од нашиот драг СЕВЕР.
А на Македонија Господ нека ѝ на помош.

Во истиот текст е и ова:

Промените на судискиот кадар што се подготвува да ги стори новата влада нема да донесат промена, односно судовите да ја загубат „независноста“ и преку ноќ да станат „зависни“. Треба да си припомниме дека сите тие - со чест кон исклучоците - се ученици и воспитаници на Фрчкоски, Чокревски... А Фрчкоски и компанија најубаво знаат дека воспитувале само послушници – луѓе верни на партискиот став.

Знам дека оваа констатација не ви одговара но тоа е вистината. Кога ке бидете подготвени така да гледате на работите и да барате решение за тие проблеми Македонија ке тргне напред.
A few seconds ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

пс. јас живеев таму Госпоѓо Хајди. Се обидов да помогнам колу ми беа способностите, да не дојде до оваа и кога живеев таму и за овие 10 колку сум во Канада. Проблемот е што ние злото НАРЕчЕНО НЕДЕМОКРАТСКА ВЛАСТ не го гледаме како колективна опасност бидејки велиме ке дојдат моите на власт ке добијам нешто.
A few seconds ago · Like
10-08-2011, 02:40 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#26

(09-08-2011, 03:53 PM)Guest Wrote: Eve kako odgovorva eden prav spion. Icon_razz
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/l...ner-ismail
Десет години живеел на државна сметка.
На која служба од државната апаратура и бил од најголема корист?
За сржавата да ти плаќа стан десет години тоа мораш и да го одработиш.
Второ, значи само кога СДС е на власт само тогаш Македонија има закони, а кога не се на власт законите се релатвна категорија по теоријата за релативноста на Ајнштајн.
И да, во право е кога вели дека политичката кариера не му паднала од небо, дечкото морал тоа добро да го одработи.

An inch today is tomorrow’s mile.
10-08-2011, 02:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

Quote:Hajdi Cvetkovska

Ne e tocno g-ne Gruevski ne mu steti na Branko Crvenkovski tuku na nsa narodot mu steti, mene licno nisto mi ne moze , no toj udira na celiot narod go osiromasi a sega fashist izigrava, a veruvaj mi deka sega ke pocne na negovite clenovi da udira zasto nema na kogo vise , po nas opozicijata udri naviknati sme, mnogu e loso koga PASTIROT ke udri so sopstveniot stap po sopstvenite OVCI togas ke osetat i negoivite verni clenovi Icon_razz
8 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Како не му штети на Црвенковски, Милчин беше финансиер на идеолошкиот расадник на БРАНКОВИСТИ.
Велија е порака до олигарсите: ако му давате пари на Црвенковски, Шутка е тука ... сега ке следи удар во МАНУ ...
Немој да бидете сигурна дека ништо не ви може. Службата нема на кој не му може. Оваа прифатетего и разберете го како совет.
A few seconds ago ·

10-08-2011, 02:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28


Quote:Iskra Geshoska

господине петровски, навистина сочуствувавм со вашиот подвиг да докажете дека сте можеби најголемиот праведник што оваа земја некогаш го родила. но, едновремено, ќе ми простите што морам ова да го кажам, навистина сметам дека имате проблем со себевоспевот и со онаа психо-динамика која ја има секој кој се става во позиција на жртва. извинете ама не поденсувам дискурси каде што се ползуваат своевидните закани од типот „конечно правдата ќе дојде“, кој сркал со ѓаволот ќе го стигне казната итн., итн... ве молам, малку стивнете. кој сте вие што од птичја перспектива се' знаете а гледам и умеете. што ви дава кредибилитет да судите и проценувате кој треба „да си го добие“? тоа што сте биле жртва? (иако, повторувам, најновите политички теории укажуваат на опасноста од жртвите, кои незадоволството ги претвора во поголеми џелати од самите џелати, имате повеќе примери низ историјата а најекплицитниот е оној на Француската буржујска револуција, и воопшто сите примери кои припаѓаат на тоталитарните нарации). или можеби кредибилитетот за ваквата арогантна позиција се крие во вашето политичко азиланство. ќе морам повторно да се повикам на горан стефановски кој во „тетовирани души“ преку говорот на еден од ликовите укажува дека му е преку глава од жртвите кои цел живот некаде по светот си се држат за гранка, онака, безбедно и удобно, во комфорот на западните демократии и едновремено кукаат и го спасуваат „стариот крај“. ве молам, ете, бранко одамна не е на власт, а ниту господинот исмаил. па повелете слободно, дојдете, на едно кафе, на една живеачка овде и сега, па тогаш да поразговараме за тоа какво било, какво е какво ќе биде ова општетсво. велите не планирате да се вратите. ако не планирате да се вратите, ај ве молам грижете се таму за заедницата во која сте одлучиле да обитувате, а оставете ние овде вакви никакви да се разбереме или да се заколеме.навистина делувате арогантно кога делите дробен памет и знаење за некакви факти кои се однесуваат на нашите животи овде. елате, живејте овде, немојте од таму да страдате за овде... за загубената младост. оти вие можеби младоста ја згубивте па ете како жртвеник се вкотвивте во некое удобно местенце низ светов, ама ние и младоста и староста и животот а богами и достоинствената смрт ги загубивме во последното време. ние овде, драг г-дине петровски умираме за време на нашиот биолошки живот. затоа, имајте малку доблест, и скротетет се. г-динот исмаил, исто како и г-динот милчин, исто како и други дами и господа, се труделе, придонесувале, сакале нешто да направат за оваа земја. па може и згрешиле по нешто, тоа не знам, ама ја оставам таа можност, оти знам колку многу грешки јас сум направила... а вие? да не сте безгрешен случајно? работатат е во тоа кој колку придонел во доброто - а и г-динот исмаил и г-динот милчин, направиле многу значајни нешта за оваа земја. затоа, малку доблест!
3 hours ago · Like · 1 person


10-08-2011, 06:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29Quote:Hajdi Cvetkovska

Vaka Velija go donese Gujo na vlast so Farmer nemoj da mi drzis predavanje, Zingo sto e oligarsite se kaj nego, nemoj da mesas babi so zabi i veke ne komentiram so takvi kako tebe sto gledaat rozavo . Sutka e tuka da ama za oligarsite na Gujo i familijata zaedno so Gujo de Icon_razz
3 hours ago · LikeQuote:Slavica Krstevska

GOSPODINE JORDAN,UBAVA LEKCIJA VI ODRZA GOSPODJA ISKRA.AKO POSLE SETO OVA IMATE DA KAZETE NESTO,TOGAS STVARNO NEMATE DOBLEST ILI RABOTITE SI GI GLEDATE ONAKA KAKO VAM VI ODGOVARAAT.INA KRAJ DA VE PRASAM.STO STE NAPRAVILE VIE ZA OVAA ZEMJA OD TAMU KADE STO ZIVEETE.AKO MOZE PRATETE EDNO 1O.OOO EVRA KAKO DOPRINOS ZA VASATA "MAKEDONSTINA"PA KE PRAVIME MUABET.PS.INAKU KOGA GO SPOMNAVTE GOSPODINOT GLIGOROV DA VE POTSETAM DEKA PRETSEDATELOT JA NEMA TAA MOK KAKO PREMIEROT,TAKA DA TOA STO GO ZBORUVATE NE DRZI VODA.
2 hours ago · Like · 1 person


Quote:Slavica Krstevska

KOGA KLEDAM SO KOGO STE SLIKANI JASNA E CELATA RABOTA ZATOA NE SI TROSITE VREME ZA PUSTI GLUPOST
2 hours ago · Like
10-08-2011, 06:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30


Quote:Dragan Sark

‎... г-дин Петровски, Владата на Љупчо воопшто не беше континуитет на Владата на Црвенковски по прашања за кои Вие сте биле прогонувани,....., Вие самите си знаете со кого сте си имале проблеми и зошто,....интересно е само што и „Вашиот проблем“, сега има проблем со сегашнава Влада, ....но мислам дека предметот за кој е гонет од сегашната Власт е многу минорен во однос на она за што би требало да биде гонет!? и покрај конфискацијата која беше направена,....., за жал мислам дека и покрај спогодбите кои ги направи оваа власт нема да биде испорачан на РМ по основ на привилегиите со двојно државјанство, тоа е за обмана на гласачкото тело ...така ти е тоа во трензиција,...што се однесува до Вас добро е што сте таму каде што сте,....слушам дека и добро Ви оди,....но за македонскиот патриотизам Ве молам не се поистоветувајте со сегашниве патриоти,.... и Вие самите знаете дека сте производ на социјализмот на СФРЈ,...кој сакале или несакале мораме да признаеме ги произведе сите сегашни кандидати за лустрација,...а секако и сегашните патриоти од двете страни,( секако ако сакаме да погледнеме по некоја генерација назад),....не и помагајте на РМ од преку барата,...во моментот за жал имаме премногу странци – експерти кои ги промовира Вождот, за добро на македонските граѓани,..но никако да ни тргне,...наместо памет пробајте да паметно инвестирате, во РМ, не во контекст на спонзорирање на некој политички субјект туку во индустриски или некои туристички или стопански проекти, и по можност во корист на патриотски побуди, секако со разумен профит , краткорочно ако сакате тогаш не и помагајте на РМ,...и овие ново печени газди „многу и помогнаа“,..... поготово овие кои се борат за „демократско “ општество,... и оние од ВМРО и овие од ДПМНЕ,....хм ќе кажете што па Вие имате да зборувате ,...кога и вашата пол. Опција е иста ..... но треба сепак да си признаете дека во РМ политката не ја кројат домицилните политичари туку се извршители на оние кои можат да водат политика во такви размери,..а задниве години, дали затоа што го подржуваат или затоа што научи како да игра, тоа е ДПМНЕ,...хм го избраа грѓаните!?,..... до сега за оние што останаа дома, .. поволно беше што немаше преголеми крвопролевања како во останатите балкански региони,....но ме плаши иднината, дали големите играчи ги задоволија своите геостратешки апетити или поради своите потреби, ....сеуште е на повидок второто полувреме за РМ со некоја друга стратегија!?....поздрав од Ваш сограѓанин.
2 hours ago · Like · 2 people
10-08-2011, 06:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31


Quote:Jordan Petrovski

Госпоѓо Искара сте напишале толкав текст ама освен обидот "културно" да ме навредите нема ништо од аргуметирано побивање на онаашто го изнесов досега. Текстот ви е празан, гола вода.
Политичкиот азил кој сум го добил (треба да знаете дека имаше уште околу 4 000 досиеа, отворени од 1992 до 1998 година од кога потекнува и моето досие), наместо да ве алармира, бидејки западниот, ДЕМОКРАТСКИОТ свет пракја порака дека начинот на владеење на Црвенковски не е по стандардите на демократскиот свет ви го игнорирате тоа и плукате по мене. Вашата етикета дека сум: "најголемиот праведник што оваа земја некогаш го родила" зборува за Вас, Вашето поимање на демократијата и човековите права.
Причината за моето невраќање сум ја објаснил одамна :

"да ви кажам нешто, што го чувствувам во себе, додека се таму тие луѓе, Црвенковски, Глигоров... Знаете Македонија колку тешко ќе оди напред со нив. Јас да се вратам треба да ги гледам луѓето што ме шпионирале, кои сплеткареле, кои ми правеле игри дека јас сум атентатор на Глигоров, дека сум се договарал со Бугари за не знам што... Како тие луѓе утре да ги гледам?"
http://www.vreme.com.mk/De​sktopDefault....leID=79164

Да ве прашам за крај, што знаете вие за мене па мерите кој колку допринел за Македонија. За да направите вистинско вреднување ке треба да ставите на "вашиот кантар" многу, многу тегови и "зајре" . Главиот тег е кој од која позиција правел.

пс. за досиета зборувам за период 1992-1992 година, за тој период се достапни се досиеата.

Време - Дома
http://www.vreme.com.mk
Цветин Чилиманов- Што е спасот? Лустрација? Дали ВМРО-ДПМНЕ би можело да спровед...
See more
about a minute ago · Like ·
10-08-2011, 07:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32


Quote:Iskra Geshoska

г-дине петровски, ви благодарам за указот во однос на мојата шупливост и празнотија. ќе ми простите, но она што мене единствено ме засега е лицемерието на оние кои не живеат сега и тука, а кои судат фарисејски за она што се случува сега и тука. извинете ако тоа ви смета, но дозволете да имам едно такво можеби недозволиво мислење. инаку, сметам, дека во тонот на вашите забелешки на тема лустрација има доза на триумф, ситење и слично. има ad hominem пристап, што воопшто не е согласно со човековите права и слободи на кои се повикувате. но, не битно. со вас го завршувам разговорот. не дај боже да западнете во празнината во која сум јас. ви посакувам и понатамошен угоден престој во вашата нова татковина која и да е. воедно, уште еднаш ве повикувам да се вратите, не откако ќе исчезнат оние кои ги презирате туку сега! веднаш! бидете храбар па борете се онаму каде што се одвива битката.
2 hours ago · LikeQuote:Hajdi Cvetkovska

Za zalenje ste g-ne Petrovski i vie ne zasluzuvate da se vratite nikogas vo RM lustracijata vazi za site , a da e pravedna prvo ke pocne od samite clenovi na DPMNE zasto togas ke vidite koi se vistinskite kodosi , a vie sega uzivate nekade na strana i pak ke vi kazam so daljinsko upravuvate i filozofirate , dojdete ovde pa pecalete i zivejte togas mi drzete predavanje , a ne vaka preku daljinsko
2 hours ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Госпоо Искра вие воопшто не полемизирате со тоа што јас го пишувам. Вие полемизирате со тоа што сте сакале јас да напишам.
Јас никаде не го подржав ваквиот начин на лустрација бидејки оваа не е лустрација оваа е ДИФЕРЕНЦИЈАЦИЈА, омилен начин да се оправдаат чистките во комунистичките општества.
Никаде не изразив "доза на триумф, ситење и слично", затоа ве молам посочете ми ги тие реченици, текстови ...
Во сите мои текстови врзани со лустрацијата а сум напишал бајагимити, зборувам дека НАЈБИТНИ СЕ НАЛОГОДАВАЧИТЕ, додека тие не се обзнанат и ИЗВЕДАТ ПРЕД СУД, само судот е легитимен, злоупотребата на тајната полиција во ПАРИСКИ-ЛИЧНИ ЦЕЛИ НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ.
2 hours ago · Like

10-08-2011, 10:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33


Quote:Jordan Petrovski

Господине Сарк за да можам да ви одговорам прецизно и потполно би Ве замолил да ми кажете ПО КОИ ПРАШАЊА СУМ БИЛ ПРОГОНУВАН.
about an hour ago · LikeQuote:Dragan Sark

‎...сега малку се занимавам со вашата „литература“ за Лустрација објавена на Вашиот форум Котле,.....мислам дека имавте некој ресторан Котле дли беше кумановско или не!.... а за активност како прв финансиерна ВМРО исто ми е нешто познато,....но зошто се ми се чини дека дојдовте во раскорак баш со некои од врвните кумановски членовина ВМРО и тоа нешто малку по времетоза кое зборувате,...
about an hour ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Имав фирма за производство на трикотажа со некаде близу 100 вработени. Ресторанот е отворен после 1991 година и се викаше "Баба Цана".
Тој "раскорак" како вие го нарекувате "со некои од врвните кумановски членовина ВМРО" е доказ дека Владата на Љупчо Георгиевски е континуитет по прашањата заради кои јас бев прогонуван, попрецизно и таа влада беше составена од УДБа.

Документите со кои располагам и случувањата низ кои поминав дебело го потврдуваат тоа. Сите мои написи за тие случувањата, досега никој не ги демантирал. Ке ви посочам само некои наслови и времето кога се објавени:

1. неделникот "ДЕНЕС" од 28.06.1998 година -"ПОЛИЦИЈА И ПОЛИТИКА"

2. весникот "МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС" од 08.04.1999 година- "ПРАВДАТА И АКО ДО НЕА"

3. неделникот "СТАРТ" од 04.06.1999 година-"ДАЛАВЕРИТЕ НА ДАЛАВЕРСКИ"

4. неделникот "ФОКУС" од 16 071999 година- "ОД БИВШИ РОБИЈАШИ И СИЛЕЏИИ, ДАЛАВЕРСКИ НАПРАВИ ДРЖАВНИ ЧИНОВНИЦИ"

5. неделникот "ФОКУС" од 06.08 1999 година- "ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО-ДПМНЕ"

6. неделникот "ДЕЛО" од 03 09 1999 година-"НЕЗАВИСНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА -ЕДИНСТВЕН МОЈ ПОЛИТИЧКИ ИНТЕРЕС.

7. неделникот "СВЕДОК" од 20.06.2003 година "КРИМИНАЛИЗАЦИЈА НА ВМРО ДПМНЕ"

8. неделник "КУМАНОВСКИ БУЛЕВАР" од 04.07 2003 година -"КРИМИНАЛИЗАЦИЈА НА ВМРО ДПМНЕ"

Во текстовите се посочени; Љупчо Георгиевски, покојниот татко на Бранко Црвенквоски, Љубе, Далаверски, Змејковски, покојната Д.Димовска, Ставре Џиков, Грозадн Цветковски, Борис Стојменов и др..

Одговорот ке биде во неколку продолжениа.
55 minutes ago · Like10-08-2011, 10:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34


Quote:Hajdi Cvetkovska

Aman be covek tebe nikoj te nesaka vo RM site se protiv tebe sto e rabotata kakov covek si ti?
53 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

За да моите понатамшни зборови не бидат само гола приказна и да се сомневате во нив ке ви понудам да го видите ПЛАНОТ ЗА РАБОТА кој СДБ го применил врз мене за да ги оствари своите цели:

http://www.forum.kotle.ca/​showthread.ph...3&pag​e=16

За да го раберете понатамошниот тек на моите пишувања, обрнете внимание на мерките под реден број;

5. Продолжување со откривање и проучување на неговите деловни и други врски во Р. Македонија
6. Продолжување со откривање и ПРОДОЛЖУВАЊЕ на неговите врски во р. Бугарија, поготово од редовите на ВМРО-СМД, деловни и др. врски,
7. Примена на мерката Следење во земјата, кога патува надвор од Куманово,
8. Примена на мерката следење за времето на негово патување и престој во Р. Бугарија,

РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
http://www.forum.kotle.ca
37 minutes ago · Like ·Quote:Jasmina Zis

aman be Joco,kochi malko !!!
23 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Зиске да те потсету на онуј: "Што је зора ближе све лепши гости..." Да не имаш и ти некоју муку или муву па одалеко се варкаш
2 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Службата да може да ги исполни мерките кои ги посочив таа морала да има луѓе кои ке се непрекинато со мене. (со мене непрекинато беа Предраг Димовски и Драган Даравелски)
Бидејки се работи за краток временски период од следењето до добивањето на досието лесно се препознаваат луѓето и се поврзуваат работите иако ги нема во досието.

Да небило правилото на службата од секој прогонуван да прави свој соработник никогаш не би ги поврзал работите и ке верував дека се било случајно и е последица на мое незнаење.
1996 година, на информативниот разговор, одкако ме "ДЕРИГИСТРИРАА", јас тоа го нарекувам "ПРИМЕН ИСПИТ" за СОРАБОТНИК на службата. Службената белешка од тој разговор не содржи ни 1% од она за што ме испрашуваа во тие 7 до 8 часа, На крај на разговорот ми рекоа да не се одалечувам од куманово бидејки ке треба да се јавам пак на информативен разговор оваа не било се.
Минуваа денови недели не добив слубена покана за продолжување на разговорот. Зошто не дошло до продолжение односно зошто сум паднал на приемниот за ЛОЈАЛЕН СОРАБОТНИК ми стана јасно од досието. "Случајно со мојот адвокат кој чекаше да заврши сослшувањето беше и еден мој "пријател" од Скопје, јас на адвокатот му ги кажав моите впечатоци од разговорот и заклучокот дека се подготвува голема игра за да се уништи ВМРО.
2 minutes ago · Like
10-08-2011, 10:51 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#35

Што се однесува до изјавата на Слободан Чашуле но и судејќи по реакцијата на ѓунер Исмаил и неговите истомисленици,можам да го кажам следново:
-Бродот Титаник,кога тонел сите трчале да се спасат,додека музиката си останала да си свири...
-Дали Слободан Чашуле се обидува да си најде чун за спасување,со тоа што нуди такви совети кон својот сопартиец-Марксист?
Имено Коле Чашуле, во својата партизанска кариера се има прославено со убиство на Бугарски полициски шпион.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
10-08-2011, 11:15 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#36

Е ме насмеа сега базилиус Icon_smile
С. Чашуле можеби сфатил дека нема потреба од чун за спасување зашто лустрацијата во ваква форма како што е не е торпедото кое ќе го потопи бродот па си лафи по новини што ќе му падне...
И кој вика дека жените не биле по политика, глеј ги на чатот со Јордан и Ѓунер, мнозинството се женски имиња... или времињата во Македонија тотално се смениле, или вистинските дискутанти се кријат зад женски имиња...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
11-08-2011, 12:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37


Quote:Slavica Krstevska GOSPODINE JORDAN,A MALKU DA PRESTANETE DA KOMENTIRATE ,OTI STANUVA VEKE DOSADNO.SE VRTITE OKOLU EDNO TE ISTO.SITE VI POSOCUVAAT 300 ARGUMENTI ,A VIE SAMO EDNO TE ISTO.TOA STO SI ZNAETE.ME POTSETUVATE NA NEKOGO KOJ KOGA KE MU POSTAVAT NEKOE PRASANJE,TOJ SI ODGOVARA SOSEMA DRGUO,T.E.ONA STO MU ODGOVARA.DOSTA E VEKE ,AKO MOZE PRESTANETE.IZGLEDA NEMA SO KOGO DA RAZGOVARATE PA SI NAODJATE ZRTVI.
37 minutes ago · Like
Quote:Jordan Petrovski

Драган Далаверски во јули 1994 година, како награда за добро извршената задача во моето следење, први "проневера" од 200 илјади германски марки во Народна Банка на Македонија. Народна Банка поднесува кривична пријава на Далаверски:

http://forum.kotle.ca/show​thread.php?ti...​2#pid6032

Едно интересно прашање: дали е можно познат и прочуен ВМРО вец да не биде осуден и уапсен по кривична пријава од Народна Банка на Македонија, пријава поднесена 1995 година за проневера на 200 000 германски марки.!! Сопругата и понатаму да му остане на работа во АНАЛИТИКА на СДБ.

Далаверски го зазема местото кое било подротвувано за мене после "ДЕРЕГИСТРАЦИЈАТА". Купување на Љупчо Георгиевски. За купувањето на Љупчо употребени се парите од ДРЖАВНИОТ шверц на цигари кои Далаверски почнува да го работи со Шутурков.

"БРАНКО СЕ ОТКАЖА ОТКАКО ГО ПРАШАВ ЗА ДРАГАН

За време на тие мои интензивни патувања во Скопје, преку еден мој роднина, на негово барање имав неколку пати видувања со таткото на
Бранко Црвенковски. Тој се понуди да посредува во разговорите со син му, кои одеа во насока, Бранко, во случај да новоформираната партија
преземе дел од пратениците и ако се формира нова влада, премиерското место да му го отстапи на Борис Стојменов. Но, откако го замолив да го
праша својот син Бранко, кој го штител Драган Далаверски во судскиот процес против Народна Банка на Македонија и кој му овозможил да е
дел од државниот шверц на цигари од почетокот на 1995-1998 год. човекот повеќе не ми се јави!"

пс. овој цитат е поврзан со купувањето на пратениците од ВМРО ДПМНЕ меѓу кои и кумановецот Ненад Ристевски од страна на Стојменов.

Се надевам господине Сарк оваа ке ви е доволно да ја видите причината за судирот со некои од врвните членови на ДПМНЕ и континуитетот на прогонот ....

РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
forum.kotle.ca
10 minutes ago · Like ·
Quote:Jordan Petrovski

Досадно Госпоѓо Славице е за оние кои го работеле ова. За оние кои биле соработници инспектори иили пак осмислувачи на вакви сценариа. Службата мора да се разголи Госпоѓо Славице а може да се разголи единствено ако и се демистифицира системот на работа. Прку демистификацијата полесно ке се препознаваат соработниците, ударната тупаница на службата.

Чудно оставнте само вие од понежниот пол во битка за образот на Господинот по онаа несреќна изјава дека не признава закон и институции.
Се надевам дека веке околу мене се ви е познато па ке престанете да се занимавате со мене и на тој начин да одбегнуваме од суштината на дискусијата. Кој беше во право дали Господинот Guner или Госпдинот Чашуле.
пс. оваа незначи дека нема да одговорам на било какво прашање поврзано со мене.
2 seconds ago · Like
11-08-2011, 02:26 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#38

Вчера чув на радио една информација за можно затварање на најголемата социјална мрежа-феисбук. Па, по ова богата дебата на Јордан со пријателите на Ѓунер Исмаили, ми текна нешто. Дали Службата е толку јака па да може да интервенира да Феисбук се затвори!? Зошто, ако вакви дебати на Феисбук продолжат, ке нема потреба од лустрација. Помнам , уште пред повеќе години, Јордан предвиде дека интернет е чудо кое ке дојде до главата на Службата. Тоа и се случува. Еј, Јордан ако имаш таква моќ на предвидување, абе да ми ги кажеш 7-те бројки на Лото, знаеш имам некои финансиски проблеми... SmajlitoSmajlitoSmajlito
11-08-2011, 08:40 AM
Reply
Nikola Jelovac Offline
Member
***

Posts: 56
Joined: Jul 2011
Reputation: 0
#39

Дополнување на МК: жените се многу лоши дискутанти - барем во овој случај е така - нема аргументи и логичко расудување во нивните одговори, само емоции.
11-08-2011, 11:48 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#40

(11-08-2011, 11:48 AM)Nikola Jelovac Wrote: Дополнување на МК: жените се многу лоши дискутанти - барем во овој случај е така - нема аргументи и логичко расудување во нивните одговори, само емоции.
Icon_surprised За мене барем е скоро шокантно дека жените воопшто се нафатиле за дискутирање политика. Барем порано беше “аман бе човече, пак ли политика“...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
11-08-2011, 03:21 PM
Reply