Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Исполнет е заветот на Гоце Делчев
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-08-2011, 04:07 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#2

Propagandna tema.
Zavetot na Goce ne e izpolnet.
Nito sega nito predi 60 godini.
Proverete mu gi koskite v grobot-ke vidite deka se e obyrnal.
06-08-2011, 05:10 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#3

(06-08-2011, 05:10 PM)Guest Wrote: Propagandna tema.
Zavetot na Goce ne e izpolnet.
Nito sega nito predi 60 godini.
Proverete mu gi koskite v grobot-ke vidite deka se e obyrnal.

Pos Pos
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
06-08-2011, 06:45 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#4

Рачката му е станата, за да .... глупи татари Icon_razzIcon_razzIcon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-08-2011, 01:36 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#5

По долги истражувања и обиди, научниците од МАНУ откриле начин како да ревитализираат луѓе. Одлучиле прв да заживее Гоце Делчев, бидејќи другите револуционери и преродбеници не им биле предадени од бугарските комунисти. Откако го заживели се собрале околу него и му рекле:
- Еве ти бај Гоце наши македонски весници, еве ти наша македонска телевизија. Гледај каква убава независна и самостојна држава направивме, види каков народ создадовме. Чети го новиот ни език и гледаj два дена телевизија и ќе дојдеме да си зборуваме пак.
По два дена влегува целата делегација во собата и гледаат, Гоце го нема а на масата белешка од него:
"Аз съм в София. Съживете и останалите. Почваме всичко отначало."
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-08-2011, 09:59 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#6

Преди време един познат правеше т.нар. "дълбочинни интервюта" в района на Баница, Серско.
Селото отдавна вече не съществува; споменът за Гоце Делчев сред местните хора - също ... (допускам обаче, че просто са се страхували да говорят - всъщност - кой знае?)

07-08-2011, 11:13 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#7

Лазар Томов е роден в с. Годлево,Разложко. Член на Серския Окръжен Революционен Комитет на BMPO.Учител в Разлог и Банско,Сяр,Скопие,Бургас,София. Автор е на книгата "Спомени за революционната дейност в Серски окръг".

[Image: 284653_2106159825198_1581624596_32025097_2453607_n.jpg]


My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html08-08-2011, 04:34 AM
Website Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#8

Ден денувам... - Гоце Делчев

Ден денувам - кътища потайни
нощ нощувам - пътища незнайни
няма тато, нито мама -
тато да ругае,
мама да ридае...

Леле моя
ти Пирин планино!
Море черно
цариградско вино.

С враг врагувам - мяра според мяра,
с благ благувам - вяра зарад вяра
нямам братец, ни сестрица -
братец да ме хвали,
а сестра да жали...

Леле моя
сабя халосия!
Море люта
одринска ракия.

Бог богува - нека си богува,
цар царува - века ли царува?
Нямам либе, първа обич -
мене да очаква
и да ме оплаква...

Леле моя
пушка огнебойка!
Море тънка
солунска девойка.

Пейо Яворов


09-08-2011, 02:09 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#9

Датум: 17.07.2013, 18:35
Бугарски медиуми: Поставена плоча за гробното место на Гоце Делчев во Баница

Долгогодишните иницијативи на Бугарија да постави плоча на, како што го нарекуваат, „апостолот на слободата на македонските Бугари“ – Гоце Делчев на местото каде што бил закопан, во село Баница, во Грција - се остварија. Бугарските медиуми информираат дека спомен-плочата е поставена по повод 110 години од смртта на Делчев и од Илинденското востание, како и 120 години од формирањето на ТМОРО.

- На местото каде што почиваа коските на војводата во селото Баница, Егејска Македонија, иницијаторите и поборниците поставија спомен-плоча. Оваа родољубива иницијатива ја поведе група патриоти, симпатизери на неодамна обновената Илинденска организација. Плочата беше поставена на истото место каде што претходно стоела слична плоча во спомен на херојот, што беше отстранета од грчките власти во 1946 година, информира бугарската агенција Фокус.

Информативната агенција потсетува дека последните десетина години биле направени неколку обиди да се подигне споменик од страна на поранешниот бугарски генерален конзул во Солун, Илко Шивачев. За истото се борел и поранешниот градоначалник на Благоевград, Костадин Хаџигаев, но и други бугарски партии и организации, но сите тие останале без резултат, како што информира Фокус, поради неподготвеноста на официјална Грција.

- Со поставувањето спомен-плоча, јунакот конечно беше оддолжен, во духот на заедничките европски вредности и објективен поглед на блиското минато на регионот, се вели во текстот. За жал, нема фотографии од местото каде што плочата е поставена.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...D592C1695D
18-07-2013, 09:45 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#10

Датум: 31.07.2013, 17:40

Бугарските медиуми сервираат лаги

Бугарските медиуми ја излажаа јавноста објавувајќи вест дека Бугарија постави спомен-плоча на местото каде што загинал и бил закопан, како што го нарекуваат, апостолот на слободата на македонските Бугари - Гоце Делчев, во селото Баница, во Грција.

Пред точно 13 дена бугарската агенција „Фокус“ објави, а сите тамошни медиуми пренесоа дека конечно се оствариле долгогодишните иницијативи на Бугарија и сега по повод 110 години од Илинденското востание и 120 од формирањето на ТМОРО, спомен-плочата е поставена на истото место каде што претходно стоела слична, а била отстранета од грчките власти во 1946 година.

Според информациите на „Дневник“ од луѓе што живеат во околината на градот Сер, односно во селото што се наоѓа непосредно по Баница - Фраштани (познато меѓу жителите како Фрасна), на местото каде што загинал ниту има споменик ниту, пак, некаква плоча. Никој не видел ниту раздвижување во селото во кое нема ни куќи ни луѓе. По последното спалување од грчките власти, стотина години оставено е пусто и обраснато.

- Нема ништо. Нема ни плоча ни крст, с` е онака како што си беше - пусто и само. Си стои само камбанаријата и остатоците од црквата „Св. Димитрија“. Никој ништо не поставил, ни кажа човекот, кој не замоли да не го откриваме неговиот идентитет. Уште од самиот почеток информацијата што ја лиферуваа медиумите од кај источниот сосед беше сомнителна оти немаше ниту една фотографија од плочата или од самиот чин на поставувањето. (Ис.K)

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...91E6B8765C

Ех, колко ли време ще остане тази скромна паметна плоча в Баница, за която контактът на Дневник очевидно не е желаел да говори?

Защото, както личи от текста на Виктория Миндова по-долу, нещата продължават да са сложни ...

Victoria Mindova
Bulgaria’s plan to erect a monument of Gotse Delchev in Serres is likely to remain just words. These are the conclusions, which GRReporter has drawn after trying to find the way in which the Bulgarian proposal could be implemented in practice. A few days ago, the initiative of the municipality of Blagoevgrad to erect a monument of the Bulgarian hero at the place where he had died in 1903 was announced in Bulgaria. Being a Bulgarian media in Greece, we decided to check the status of the proceedings for the implementation of the overall project in the neighbouring country. The study has revealed that the project of erecting a monument of Gotse Delchev in northern Greece was initiated several years ago. "We have been taking actions for the building of this monument for 15 years already but so far they have been fruitless. At the beginning of May, there was an idea for the volunteer companies and representatives of the municipality of Blagoevgrad to come to Serres and visit the place designated for the monument, but it was thwarted. So far, there has been no progress as regards this issue," a person familiar with the case, who wished to remain anonymous, told GRReporter exclusively. We made a series of phone calls to the administrative office of the district of Macedonia and to the municipality of Serres as the approval of the initiative depends on them. At the mayoralty, we found Manolis Alexoudis, who is an employee in the administration of the local municipality. "There is no bilateral agreement for the erection of a monument. There is an application which is currently being considered by the responsible department," said Alexoudis, who was unable to provide answers to the following questions: "Which is the responsible department that should decide on the building of the monument?", "When do you expect that a decision should be made, whether it is an approval or refusal?" and "What is the procedure in such cases?" We were left with the impression that the proposal to erect a monument of Gotse Delchev in Serres is probably lying at the bottom of the bottom drawer of a civil servant who has no intention of hampering his or her daily life with such projects. To all these questions, we received evasive and vague answers like, "I ​​do not know which department is responsible for the issue," "I have no idea when the relevant authorities might decide on the subject" and "There is a procedure, but I cannot tell you what it is." We were left with the impression that the proposal to erect a monument of Gotse Delchev in Serres is probably lying at the bottom of the bottom drawer of a civil servant who has no intention of hampering his or her daily life with such projects. People familiar with the procedures in the country told us: "It is very difficult to coordinate such initiatives in Greece. No municipality can take a decision on such a proposal alone. It must be coordinated with the Ministry of Foreign Affairs, with other agencies and with the public. We cannot expect that it will be easy." - See more at: http://www.grreporter.info/en/monument_g...njUrW.dpuf
01-08-2013, 01:15 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#11


I ???

Sto e poentata sto sakate da kazete?
Kako imate energija I vreme da se zanimavate so vakvi raboti?

Dali vo EU vakvite raboti taka se resavaat?
02-08-2013, 12:54 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#12

Казвам само - ако въпросът е адресиран към мен - че в дадения случай българските медии не сервираат лаги...; Ис.К. ако е искал/а за около 30 минути макс. е можел/а да намери въпросното клипче.../разбира се, освен ако текстът не е обявен преди това.../ и второ - един телефонен разговор с бг медия обявила вестта също е опция - защо не...та поентата е че тези неща не може да са проблем... ;

По отношение на времето и енергията...Обърни внимание
Темата е отворена от Афион август 2011 г. - точно преди 2 години и съдържа - има - няма 10-на поста...за какво време и енергия говориш...?
Ако визираш близо 15-годишните опити за поставяне на паметник на Г. Делчев в северна Гърция - за сега - неуспешни - не виждам защо не насочиш недоумението си и в други посоки - от рода на "каква е поентата" на поредицата текстове на Ис.К. /"Дневник"/ за Килкис, Драма /в т.ч. Петруса...т.е.родното място на един от дядовците на актуалния български президент....?! / и Кавала...От къде "Дневник" имат време, енергия, а и ресурси за това....?
02-08-2013, 09:20 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#13

(02-08-2013, 09:20 AM)Valkanizater Wrote: Казвам само - ако въпросът е адресиран към мен - че в дадения случай българските медии не сервираат лаги...; Ис.К. ако е искал/а за около 30 минути макс. е можел/а да намери въпросното клипче.../разбира се, освен ако текстът не е обявен преди това.../ и второ - един телефонен разговор с бг медия обявила вестта също е опция - защо не...та поентата е че тези неща не може да са проблем... ;

По отношение на времето и енергията...Обърни внимание
Темата е отворена от Афион август 2011 г. - точно преди 2 години и съдържа - има - няма 10-на поста...за какво време и енергия говориш...?
Ако визираш близо 15-годишните опити за поставяне на паметник на Г. Делчев в северна Гърция - за сега - неуспешни - не виждам защо не насочиш недоумението си и в други посоки - от рода на "каква е поентата" на поредицата текстове на Ис.К. /"Дневник"/ за Килкис, Драма /в т.ч. Петруса...т.е.родното място на един от дядовците на актуалния български президент....?! / и Кавала...От къде "Дневник" имат време, енергия, а и ресурси за това....?

Много му обясняваш. Той не е задал въпросите, за да научи отговорите.
03-08-2013, 08:14 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#14

(01-08-2013, 01:15 PM)Valkanizater Wrote: Датум: 31.07.2013, 17:40

Бугарските медиуми сервираат лаги

Ууууу, бреееееееееееееееее! Крадецът вика: дръжте крадеца! Аман от юго-говняшки лъжи....Se_klanjam
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
05-08-2013, 06:41 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#15

[Image: Grob.png]


[Image: delchev_and_imov_yunkeri.jpg]
06-08-2013, 12:31 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#16

06-08-2013, 12:38 PM
Reply