Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Poll: КОЈ КЕ БИДЕ "ЛУСТРИРАН" КОГА КЕ НИ СЕ СООПШТУВА РЕЗУЛТАТОТ ОД КОМПРОМИСОТ
This poll is closed.
Бранко Црвенковски
0%
0 0%
Стојан Андов
0%
0 0%
Љубомир Фрчковски
100.00%
4 100.00%
Денко Малевски
0%
0 0%
Силјан Аврамовски
0%
0 0%
Total 4 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 15 Vote(s) - 3.47 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КОЈ КЕ БИДЕ "ЛУСТРИРАН" КОГА КЕ НИ СЕ СООПШТУВА РЕЗУЛТАТОТ ОД КОМПРОМИСОТ
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#21

(29-07-2011, 04:59 PM)ЈорданПетровски Wrote: Не ми одговори на прашањето за што лаже Грујо: Дали за влезот во ЕУ. Дали за цврстиот став за неменување на името.

hm.... kako sto odgovoriv pogore vo postot... za ovie 5 godini ako lazese ke go smenese imeto.... a za EU toa ke mu dojde kako svetiot gral vo makedonskata politika...son na sekoj politicar koga ke bide premier da moze da ja vnese drzavata vo EU toa za nego ke znaci deka ke bide premier dodeka ne se penzionira... no sto fajde ako denovive amerika proglasi tehnicki bankrot.... kako kula od karti ke se srushi i EU i IMO i WTO....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
30-07-2011, 07:16 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

(30-07-2011, 07:16 AM)barba Wrote:
(29-07-2011, 04:59 PM)ЈорданПетровски Wrote: Не ми одговори на прашањето за што лаже Грујо: Дали за влезот во ЕУ. Дали за цврстиот став за неменување на името.

hm.... kako sto odgovoriv pogore vo postot... za ovie 5 godini ako lazese ke go smenese imeto.... a za EU toa ke mu dojde kako svetiot gral vo makedonskata politika...son na sekoj politicar koga ke bide premier da moze da ja vnese drzavata vo EU toa za nego ke znaci deka ke bide premier dodeka ne se penzionira... no sto fajde ako denovive amerika proglasi tehnicki bankrot.... kako kula od karti ke se srushi i EU i IMO i WTO....
Твоиве очекувања дека ке се срушат како кула од карти ЕУ, (IMO i WTO, незнам што ти значи) ти е како онаа на лисицата кога одела по овенот чекајки да му паднат ташаците.
30-07-2011, 12:54 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#23

(30-07-2011, 12:54 PM)ЈорданПетровски Wrote: Твоиве очекувања дека ке се срушат како кула од карти ЕУ, (IMO i WTO, незнам што ти значи) ти е како онаа на лисицата кога одела по овенот чекајки да му паднат ташаците.

sabajle ne naspan namesto IMF napisav IMO (se izvinuvam)

International Monetary Fund (IMF)

World Trade Organization (WTO)


ke vidis ke pukne kako naduvan balon sve ... ke se vrati svetot kako sto bese 1939...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
30-07-2011, 05:04 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#24

Па, нека пукнат и ММФ и СТО, па и ООН, не гледам дека САД од тоа многу ќе изгуби. САД и пред тие организации да се формираат беше силна економска држава, поточно САД се разви без таквите оргнизации, внатре во самата држава постои отпор кон овие организации.

Но, ’банкротот’ на САД не е толку страшна работа како што се преставува низ медиумите, ниту како што очекуваат антиглобалистите и разни марксисти-ленинисти. Јас само се надевам дека републиканските конгресмени ќе издржат и нема да попуштат пред Обама. ’Професионалните’ републиканци од Вашингтон беа спремни на попуштање но групата која го донесе мнозинството на републиканците во Конгресот кажа: не, не може така.

1939 година нема да се врати, затоа што тогаш започнуваше голема војна, но некакво враќање не би било лошо. Раширените гледишта околу кризата беа погрешни, па со тоа и очекувањата од неа. Нешто не гледам Русија да е помоќна од 2008 година, напротив, а наскоро криза доаѓа и во Кина или поточна од Кина.

30-07-2011, 06:01 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#25

(30-07-2011, 03:18 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-07-2011, 02:53 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Makedonija ne e vo EU zaradi:
- imeto ili
-zaradi nejzinite komunjari?Коњанику никако да одговориш на онаа што те прашувам а не ми оставаш впечаток на комунист ама по начинот на дискусија како да си бил сепак некоја година во "Кумровац". PosPos

КОМУНИЗМОТ е проблем бр.1 за влез на Македонија во ЕУ.
Опа, почнавте и со навреди. Па така де, покажете си ја правата нарав у Комитето.
“Ако веќе лажеш, лажи за големи работи. Ако лажеш за мали работи, луѓето ќе те мразат“- од “Баудолино“ на Умберто Еко. И така Комитето реши да мота на големо и како најголема патка ја одбра онаа со името. Е затоа што дошепнатава од некоја службица лага ви е толку голема Јордане, првин јас (и другите од овде заинтересирани ако има воопшто заинтересирани за вашата најнова “прогноза“) заслужувам(е) одговор, а потоа што ќе правиме ако “прогнозата“ се оствари- зашто јас не лупам на маса оволку мрсна интрига, туку Комитето па на вас е товарот да покажете колку сте сериозни- тоа е моја работа.
И да, редно е бидејќи фати да вреѓаш да не ти останам должен. Не сум ни примирисал до Кумровец ама од тебе Јордане никако Кумровец да се истера. Мислам дека за вакви кумровачки помени во дискусијава нема потреба, ама ако ти мислиш дека има, ќе продолжиме.
За капацитетите на Грујо, Бранко или било кој друг да потпише нешто такво есенско дејание како што прогнозирате вие, не влегувам во тоа. Значи да не влегуваме во “што би било кога би било“, еве ти Јордане конкретно бидејќи интригата ви е доста мрсна- што ќе правите ако утнете со прогнозата за есенското менување на името. Во остатокот на сценариото (повторни предвремени избори и пад на Груевски) исто така не влегуваме. Едноставно прашање, верувам едноставен одговор. Или не?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 30-07-2011, 06:09 PM by МрачниотКоњаник.)
30-07-2011, 06:08 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#26

(30-07-2011, 06:01 PM)acko Wrote: Па, нека пукнат и ММФ и СТО, па и ООН, не гледам дека САД од тоа многу ќе изгуби. САД и пред тие организации да се формираат беше силна економска држава, поточно САД се разви без таквите оргнизации, внатре во самата држава постои отпор кон овие организации.

Но, ’банкротот’ на САД не е толку страшна работа како што се преставува низ медиумите, ниту како што очекуваат антиглобалистите и разни марксисти-ленинисти. Јас само се надевам дека републиканските конгресмени ќе издржат и нема да попуштат пред Обама. ’Професионалните’ републиканци од Вашингтон беа спремни на попуштање но групата која го донесе мнозинството на републиканците во Конгресот кажа: не, не може така.

1939 година нема да се врати, затоа што тогаш започнуваше голема војна, но некакво враќање не би било лошо. Раширените гледишта околу кризата беа погрешни, па со тоа и очекувањата од неа. Нешто не гледам Русија да е помоќна од 2008 година, напротив, а наскоро криза доаѓа и во Кина или поточна од Кина.
За тоа потполно се согласувам со ацко, тие организации ја изиграа улогата која на Америка и` требаше, во ретроспектива гледано точно дека Америка беше моќна економски и пред ММФ ама без можност таквата моќ да ја искористува за хегемонија врз остатокот на светот. Сега колцето се сврте на спротивната страна.
Она што сега се труби низ јавноста за “банкротот“ на САД не е ништо друго туку обид за самопромоција на политичарите. 2012 е изборна година па сега се скелат кандидатите за реизбор кој подолго ќе остане во сеќавање на јавноста.
Гледано низ призмата на бројките меѓутоа, не им се пишува розево на бившите хегемони. Еврото треба да плива со грчките бетонски чизми а американскиот долар со бетонските чизми од американскиот воен буџет. Хегемонијата чини пари, па кој може да си ја дозволи...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-07-2011, 06:20 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#27

Коњаник...

Не интрига, туку предупредување. Притисок да не дојде до такво нешто. Зошто од тој агол не ги погледнеш работите?

30-07-2011, 06:22 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#28

(30-07-2011, 06:22 PM)acko Wrote: Коњаник...

Не интрига, туку предупредување. Притисок да не дојде до такво нешто. Зошто од тој агол не ги погледнеш работите?
Што бидна сега, промена на ставот за 180 степени?! Не ја сфатив јас погрешно пуфката со преименувањето, вие од Комитето ја пласирате како дека со сигурност ќе се случи.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-07-2011, 06:30 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#29

Ова јас што го пишувам не е став на Комитетот, само се вклучив во дискусијата...

Постојат сознанија дека е можно наскоро да се направи компромис со Грција, затоа Комитетот согласно своите гледишта предупредува. Јас така гледам на ова работа.

А, како може да биде ова обид за рушење на власт? Никаков доколку власта не направи компромис! Доколку направи тогаш е друга приказна.

30-07-2011, 06:35 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#30

(30-07-2011, 06:35 PM)acko Wrote: Ова јас што го пишувам не е став на Комитетот, само се вклучив во дискусијата...

Постојат сознанија дека е можно наскоро да се направи компромис со Грција, затоа Комитетот согласно своите гледишта предупредува. Јас така гледам на ова работа.

А, како може да биде ова обид за рушење на власт? Никаков доколку власта не направи компромис! Доколку направи тогаш е друга приказна.
Не сакам без потреба да ги повторувам редовите на Душан Јордан кои ми ги напиша како одговор на тоа зошто тој го смета Црвенковски за некаков си фактор во Македонија. Погледни ја дискусијата на темата “Интервју на Црвенковски за Изгреј Зора“ и барем колку што јас забележувам, патката за есенското преименување таму беше спомната за првпат, како дел од сценариото “паѓа Грујо, иде Бранко“. Оттаму, патката фати залет и се појави на неколку други теми, повторно сфатена како неминовна случка.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-07-2011, 06:50 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#31

Меѓутоа кога веќе се најдовме во муабет, еве го премиерното појавување на патката:
Quote:Премногу тенденциозно и неcериозно е Бранко Црвенковски денес да се нарекува „вчерашна вест“, ако се земе в’предвид дека човекот донесе нови 150.000 гласови на партија која беше пред умирање. Доколку реално зборуваме, Б. Ц. во моментов е човекот со најголема веројатност да стане следниот Премиер на Р. М. Зошто? – Груевски го влече секој можен погрешен потег, додека СДСМ јавно и отворено најавија дека продолжуваат со „перманентна револуција“ која што како што оддамна прогнозираше татко ми треба да резултира во нови предвремени избори во рок од една година од овие што завршија. Според гласините кои стигаат до нас, СДСМ ќе целуваат на избори за доцна есен—најверојатно веднаш по заклучувањето на преговорите за трајното име на Република Македонија.

Темите за интервјуто беа одберени од уредникот Владимир Костовски, и целото интервју е долго околу 5 страници.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 30-07-2011, 06:58 PM by МрачниотКоњаник.)
30-07-2011, 06:56 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#32

Па тоа е реално сголедување на работите, а не желба!

Тоа дека моментално Бранко има најголеми шанси е факт, тој е најмоќен политичар во опозицијата. Дали ни се доапаѓа или не тоа е друго прашање, но реалноста е таа. Како што и тоа дека владеењето на Грујо му оди на рака на Бранко, па овој дотурка до 370 000 гласови(!), Грујо 2006 тепаше со 300 илјади гласови.

А, интервју било побарано и од Милошовски, тоа што тој не го дал е друг проблем. Желбата била да се имаат двете страни.

30-07-2011, 07:05 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#33

(30-07-2011, 06:01 PM)acko Wrote: Па, нека пукнат и ММФ и СТО, па и ООН, не гледам дека САД од тоа многу ќе изгуби. САД и пред тие организации да се формираат беше силна економска држава, поточно САД се разви без таквите оргнизации, внатре во самата држава постои отпор кон овие организации.

zatoa i se vika tehnicki bankrot, zatoa sto ke go jadat drugite a ne samata amerika.... kako sto go jadese island ako se sekavas... site pari na island bea vo amerika i plavookite kopilinja ziveea samo od ribarenje i kamati... ama pukna berzata otidoa i oni... taka ke bide i sega samo sto razmerot ke bide pregolem... a amerika kako amerika si ima dovolno mokna ekonomija da si se izdrzuva sebe si... samo kalifornija e ekonomski mokna kolku francija a kaj se drugite 50 drzavi
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
30-07-2011, 07:15 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#34

(30-07-2011, 07:05 PM)acko Wrote: Па тоа е реално сголедување на работите, а не желба!

Тоа дека моментално Бранко има најголеми шанси е факт, тој е најмоќен политичар во опозицијата. Дали ни се доапаѓа или не тоа е друго прашање, но реалноста е таа. Како што и тоа дека владеењето на Грујо му оди на рака на Бранко, па овој дотурка до 370 000 гласови(!), Грујо 2006 тепаше со 300 илјади гласови.

А, интервју било побарано и од Милошовски, тоа што тој не го дал е друг проблем. Желбата била да се имаат двете страни.
Значи ацко и според тебе реално е наесен да очекуваме преименување? Не, не го врти сега на друга страна муабетот (несакајќи или свесно), не разглабаме тука дали Бранко е или не е водач на опозицијата, не знам зошто одбиваш да ги прочиташ црвените букви...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-07-2011, 07:16 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#35

(30-07-2011, 07:15 PM)barba Wrote: zatoa i se vika tehnicki bankrot, zatoa sto ke go jadat drugite a ne samata amerika.... kako sto go jadese island ako se sekavas... site pari na island bea vo amerika i plavookite kopilinja ziveea samo od ribarenje i kamati... ama pukna berzata otidoa i oni... taka ke bide i sega samo sto razmerot ke bide pregolem... a amerika kako amerika si ima dovolno mokna ekonomija da si se izdrzuva sebe si... samo kalifornija e ekonomski mokna kolku francija a kaj se drugite 50 drzavi

Ова сега што се случува во САД не би требало да предизвика нешто налик на тоа што се случи пред некоја година. Се работи за различни работи, но ќе видиме, еве кај е трети август...

30-07-2011, 07:22 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#36

(30-07-2011, 07:16 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Значи ацко и според тебе реално е наесен да очекуваме преименување? Не, не го врти сега на друга страна муабетот (несакајќи или свесно), не разглабаме тука дали Бранко е или не е водач на опозицијата, не знам зошто одбиваш да ги прочиташ црвените букви...

Не го вртам муабетот, така го разбирам. Се работи за очекувања и за прогнози, а не за желби. Како може Душан и Јордан да го вратат Б.Ц.? Со тоа што ќе кажат дека ќе има компромис? Како тоа предупредување дека е можен компромис е штетно? На крај, доколку нема компромис, Груевски ќе застане и ќе каже јас не направив компромис, мислиш дека тоа ќе остане во сенка на прогнозите дека требало да направи компромис?

А Бранко е фактор, ја би додал за жал, но за тоа голема вина си сноси Груевски. Тој што тоа го приметил и го кажува не му дава подршка на Бранко туку само ја согледува реалноста, како ова не ти е јасно?!

П.С. Јас не знам дали ќе има компромис.

30-07-2011, 07:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

(30-07-2011, 06:08 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(30-07-2011, 03:18 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-07-2011, 02:53 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Makedonija ne e vo EU zaradi:
- imeto ili
-zaradi nejzinite komunjari?Коњанику никако да одговориш на онаа што те прашувам а не ми оставаш впечаток на комунист ама по начинот на дискусија како да си бил сепак некоја година во "Кумровац". PosPos

КОМУНИЗМОТ е проблем бр.1 за влез на Македонија во ЕУ.Опа, почнавте и со навреди. Па така де, покажете си ја правата нарав у Комитето.
“Ако веќе лажеш, лажи за големи работи. Ако лажеш за мали работи, луѓето ќе те мразат“- од “Баудолино“ на Умберто Еко. И така Комитето реши да мота на големо и како најголема патка ја одбра онаа со името. Е затоа што дошепнатава од некоја службица лага ви е толку голема Јордане, првин јас (и другите од овде заинтересирани ако има воопшто заинтересирани за вашата најнова “прогноза“) заслужувам(е) одговор, а потоа што ќе правиме ако “прогнозата“ се оствари- зашто јас не лупам на маса оволку мрсна интрига, туку Комитето па на вас е товарот да покажете колку сте сериозни- тоа е моја работа.
И да, редно е бидејќи фати да вреѓаш да не ти останам должен. Не сум ни примирисал до Кумровец ама од тебе Јордане никако Кумровец да се истера. Мислам дека за вакви кумровачки помени во дискусијава нема потреба, ама ако ти мислиш дека има, ќе продолжиме.
За капацитетите на Грујо, Бранко или било кој друг да потпише нешто такво есенско дејание како што прогнозирате вие, не влегувам во тоа. Значи да не влегуваме во “што би било кога би било“, еве ти Јордане конкретно бидејќи интригата ви е доста мрсна- што ќе правите ако утнете со прогнозата за есенското менување на името. Во остатокот на сценариото (повторни предвремени избори и пад на Груевски) исто така не влегуваме. Едноставно прашање, верувам едноставен одговор. Или не?Коњанику јас реков многу јасно дека не ми оставаш впечаток на комунист

Ке се обидам да ти појаснам некои работи за и околу ИМЕТО И ИГРИТЕ ОКОЛУ ТОА.

1. Во СПОГОДБАТА, парафразирам стои: Грција треба да го одобри името кое ние ке го предложиме.
2. Груевски со ниеден гест до денеска , а пет години е навласт не побара решение да ги прекине преговорите.
3. Најавите на Председателот Иванов дека се подготвува компромис со кои Македонија ке се реши спорот со Грција. Како ке се реши пишува во Времената Спогодба.
4. Понудата за референдум е само манипулација на Груевски, обид да ја симне одговорноста од свој грб.

Ако јас и ние како Комитет згрешиме не е голем проблем и јас молам Бога да грешам во прогнозите. Но што правиме ако нашиве прогнози се обистинат.
Има една Еврејска поговорка која вели; Евреинот го тепал чиракот пред да оди на вода со стомната, кога го прашале зошто го тепа, кога стомната е здрава, тој им одговорил за да ВНИМАВА да не ја скрши. Ако ја скрши нема фајде ќотекот.

пс. првата лекција во Кумровацац била да не се одговара на прашањата кои им се поставуваат. Туку секогаш да се "одговара" со контра прашање, нели комунистите секогаш се во право и нетреба да одговараат никому и за ништо.Така му расправале тие што биле таму.


(This post was last modified: 30-07-2011, 10:26 PM by ЈорданПетровски.)
30-07-2011, 10:26 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#38

Jas imam soznanija deka Gruevski gi sobral site vo stabot i rekol oti nemozi da prifati i potpisi promena na imeto!
30-07-2011, 11:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#39

(30-07-2011, 11:31 PM)Guest Wrote: Jas imam soznanija deka Gruevski gi sobral site vo stabot i rekol oti nemozi da prifati i potpisi promena na imeto!


Значи нема ЕВРОИНТЕГРАЦИИ, нема НАТО. Тој вети на собраниската говорница "За четири години Македонија ќе биде модерна европска земја и подобро место за живеење."

Еве што вели министерчево за понадвор:


(30-07-2011, 03:36 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Интервjу со Никола Попоски, министер за надворешни работи

Спорот за името може да се надмине ако се има добра волја


[Image: 4B526E72D49CA049B1D10E6455B539F1.jpg]
Очекувате ли нова динамика во преговорите за името наесен?

- Она што со сигурност го очекуваме е целосна посветеност и вложување голема енергија да изнајдеме начин за надминување на тековната непродуктивна блокада. За очекување е дека и од грчка страна ќе постои реално согледување и подготвеност да се дејствува конструктивно. Верувам дека со добра волја и принципиелен пристап ништо не е ненадминливо.

Спорот за името се најде во заложништво на тешката економска криза на нашиот јужен сосед која може да трае со години. Има ли шанси да ја убедиме Грција, но и ЕУ, дека во ваква ситуација, Македонија треба да ги почне преговорите со Унијата без ова прашање како услов, затоа што немаме време за губење?


- Се надевам дека економските предизвици во Грција нема трајно да им наштетат на изгледите за изнаоѓање заемно прифатливо решение за излез од наметнатата блокада. Одлуката за почеток на преговори со ЕУ се носи со согласност од сите земји-членки. Тоа е реалност. Во интерес на сите страни - Република Македонија, Европската комисија и сите земји-членки на ЕУ, е преговорите да почнат ден поскоро. Ќе дејствуваме во правец на остварување на ваквиот заеднички интерес.

(This post was last modified: 30-07-2011, 11:46 PM by ЈорданПетровски.)
30-07-2011, 11:43 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#40

(30-07-2011, 10:26 PM)ЈорданПетровски Wrote: 2. Груевски со ниеден гест до денеска , а пет години е навласт не побара решение да ги прекине преговорите.


jordan tuzbata vo hag sto e?

uste vo vtorata tocka ja utna rabotata, ete ti megunarodno opravdan gest za da gi prekine pregovorite, ednive 12 godini na vlast ne gi proverija postapkite na grcija a ovoj vo 5 godini go napravi toa...

jordan bratu nemoj da me svatis pogresno no koga kritikuvas, kritikuvaj so izdrzani fakti... eve da receme amnestijata sto im ja shibnaa na shiptarite e izdrzana rabota...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
31-07-2011, 12:40 AM
Reply