Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПОЧЕТОК
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#1

na facebook naletav na vakva slika :

[Image: 250197_2235479763539_1144302017_4315561_985537_n.jpg]

grupata se vika "Anders Behring Breivik" za nepolni 30 minuti ima nad 652 privrzanika (ne se site podrzuvaci) no sepak!!!!

kolku i da zvuci losho jas sepak do nekade go podrzuvam anders odnosno gi podrzuvam negovite idei e sea zosto gi podrzuvam? pa mojata zemja, mojot narod bese na direkten udar na islamot.... site se sekavame kako vo 2001 gorea crkvi i manastiri i kako seuste ni gi pustosat crkvite a drzavata e sprecena da napravi bilo sto, ne e sprecena bidejki istite tie se vo vlasta, nego cela EU ke ripne ako se uapsat 3-4 muslimani.... zastiteni se kako beli mecki... epa ke mu zovrie na covek .....

ova bese zosto go podrzuvam ludakot od norveshka, e sea zosto ne go podrzuvam, zosto on se gleda sebesi kako vitez zastitnik na hristijanstvoto a prva i osnovna zadaca na templarite e zastita na svojata drzava i svojot narod normalno i vera... a on sto napravi si go razori svojot grad... i proba da si ja ubije idninata na svojot narod ubivajki deca...

I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
25-07-2011, 04:45 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#2

Барба,
никој не е невин.
Ни жртвите.
Пред некој да ме осуди за нечовечност или за било што друго да се изјаснам.
На островот каде се случило масовното убиство, имало млади од 15 до 25 години старост.
Што мајка бараат деца од 15 години во младински камп на политичка партија?
Што може да разбере дете од 15 години?
Да, дете.
На петнаесет години не си ни човек а не си ни дете, но сепак си дете, не тинејџер, туку дете.
Дете во тело на млад човек.
Емоционално нестабилни, тие деца се совршена мета за предатори какви се политичките партии, кои сакаат да имаат што поголемо членство.
Во Америка постои закон кој им оневозможува на компаниите своите реклами да ги усмеруваат кон децата, сепак колку се ингениозни тие своите реклами ги постигнуваат преку производи кои се прикажани во детски филмови и филмови за тинејџери.
Во младински камп кој го организира политичка партија што можеш да очекуваш дека ќе бидат учени?
Тие не биваат учени таму, ним им ги перат умовите.
Политика без вредност, без принципи, доведува до вакви случаи.
Утредента, ќе видиш целото општество ќе проба ова што им се случи да го рационализираат како демек човекот бил луд, дека зло ги знашло ни криви ни должни.
Партиите се најголеми кривци, јас се сеќавам во средината на деведесеттите години како СДС организираше бесплатни превози до Охрид за време на пливачкиот маратон.
Се со цел да се анимира младината кон нивните интереси.
Ти се кажува, биди со нас и вратите секаде ќе ти бидат отворени.
Но. тие не можат да ти ги отворат вратите на мудроста, добрината,сочувството, љубовта, правдата.
Или си со нас, или си против нас.
Тоа е мотото кое тие го имаат.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 25-07-2011, 06:23 PM by montehristo.)
25-07-2011, 06:19 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#3

Почеток на што барба? На револуција? Некој некаде основал Фаце Бук група и таа веднаш нараснала на 600+ приврзаници. На ФБ ќе најдеш сешто, секој може за било кого друг да отвори профил, да почне група, да зачленува други без нивно знаење итн. Самиот Цукерберг го беа зачлениле во педофилска група без тој да одобри било што околу зачленувањето и тоа на денот кога помпезно беше промовирана токму таа нова можност за почнување групи.
Сосема предвидливо е муабетот да се сврти сега накај конфликтот на културите и како исламизмот нанесува штета на сите страни, меѓутоа треба да се запрашаме: каде сме ние во нивните конфликти?
1990-тите сите бевме сведоци на распадот на Југославија и сето крвопролевање при тој распад меѓутоа и на демонстрираниот опортунизам на западните земји, а највеќе на Германија, кои се потрудија колку што повеќе можат да измолзат корист од балканскиот конфликт за својата агенда и да глумат велесили пред сопствената јавност. Како сега ние да исползуваме од нивната мака?
Штом толку ги плаши исламот, да им ги извеземе нашиве муслимани, што повеќе од нив тоа подобро, да погледнеме како источноевропските земји си ги решија своите проблеми со малцинствата кои им се беа беселе на врат и за кои европешковците се пењавеа дека биле обесправени- сега кога протокот на луѓе е слободен, западна Европа е преплавена со малцинствата од источна Европа. Им требало правна помош за подготвување молби за азил? Да им помогнеме. Се` додека дестинацијата е западна Европа и картата е во еден правец, да им помагаме со двете раце.Нека ги папа швабите чика Мухамед.
Балканското искуство со исламот е подруго од западњачкото ама наместо да учат од нас тие и понатаму не` сметаат за глупи балканци.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
26-07-2011, 12:58 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#4

(26-07-2011, 12:58 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Почеток на што барба? На револуција? Некој некаде основал Фаце Бук група и таа веднаш нараснала на 600+ приврзаници. На ФБ ќе најдеш сешто, секој може за било кого друг да отвори профил, да почне група, да зачленува други без нивно знаење итн.

vidi sega vaka ocigledno ne go znaes redosledot na nastanite i pred se REZULTATOT, aj vaka ke odime:

posle ona sto se slucuvase vo tunis, egipet a sega se slucuva vo libija i sirija NEMOJ ama stvarno nemoj nikogas da go omalovazuvas FACEBOOK mubarak i ben ali padnaa na osnova na facebook

za razlika od "arapskata prolet" kade sto preku facebook se organiziraa, vo slucajot so norveshka e obratno.... 2 godini se spremal i "napravil" i od posle se javuvaat sledbenici

i da ova e pocetok na revolucija vo evropa, skisnato im e na lugeto da gi gledaat muslimanite da pravat sto sakaat posebno vo skandinavskite drzavi (na primer danska) i im bese skisnato samo se cekase ISKRATA a taa iskra bese Anders Behring Breivik, pamtimi gi zborovive za pola godina ili godina ke se pojavat uste 4-5 luge kako nego... jas imav shansa da go vidam marsej vo petok na pladne... arapi zapiraa sobrakaj vo centarot na marsej i se klanjaa na ulici, dali mozes da go zamislis revoltot na francuzite..... ili revoltot kaj makedoncite sto na sekoi 2-3 meseci po edna crkva ili manastir se zapaleni ili opljackani...

se cekase samo koj prv ke go skrsi mrazot za ponataka ke zborime!(25-07-2011, 06:19 PM)montehristo Wrote: Барба,
никој не е невин.
Ни жртвите.
Пред некој да ме осуди за нечовечност или за било што друго да се изјаснам.

montehristo na drugo mislev.... vidi vo redot na templarite odi (nema da go napisam tocno od bukva do bukva bidejki ne go znam ali se sveduva na ovie raboti)

1 vera
2 drzava (kral)
3 narod
4 dom

a on so negovoto dejstvuvanje gi prekrshi pravilata 2 i 3..... e sea on se smeta za vitez templar a ako e vitez tie pravila ne smee da gi prekrshi... da udrel na dzamii i vrz muslimani e togas toa e drug muabet...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
26-07-2011, 06:34 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#5

p.s. koj sto saka neka kaze.... ali vo 2006 godina amin od vatikan dobija (govorot na papata) i ova e samo priprema za nova krstonosna vojna... nesto ke mu dojde kako prvite iskri pred vtorata svetska vojna pomegu germanija i polska.... ne e bas taka ali sakav... aj nema veze
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
26-07-2011, 06:43 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#6

Немирите низ арапскиот свет и ФБ, барба погледни првин кои режими паднаа како резултат на таа револуција па потоа ќе разглобиме која земја всушност стои зад нив, не- не е западна земја за првпат во модерната историја на поткопување на режими “од далечина“. Мнозинството режими кои се сменети како резултат на “арапската пролет“ се режими инсталирани и одржувани од Америка.
Ватикан последен пат државотворел други земји за време на југо војните и поддршката на Хрватска. Сега веќе ни Грците не го рецкаат папата. Освен тоа скандинавските земји во мнозинство не се католици.
Но јас би се навратил на прашањето “каде сме ние во ова замешателство“...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
26-07-2011, 04:13 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#7

za FB sakav da kazam kolku e samo vlijatelen a ne da razglobuvame koj i sto stoi pozadi toa..... ali ete ke dojde vreme vo arhiva ke stoi topicov pa ke prodolzime da razgovarame... pak ke kazam se cekase samo nekoj da go skrshi mrazot...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
26-07-2011, 08:11 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#8

sto vi rekov sega ke pocnat da izleguvaat kako pecurki posle dozd

Quote:Потрага по сомнителен поранешен затвореник кој се поистоветил со Брејвик
Норвешката полиција од понеделникот интензивно трага по 42 годишен маж кој тој ден бил пуштен од затвор.
[Image: 27072011norveskimanijak.jpg&imgSize=600&cropH=400]

ТВ 2 објави фотографија од човекот кој е опишан како опасен. Во затвор завршил откако провалил во полициска станица и им се заканувал на полицајците во градот Фла каде што живеее. По пуштањето од затвор в понеделник со него разговарале судски истражители кои испратиле до полицијата загрижувачка порака во која стои дека се работи за ментално нестабилна личност кој се поистоветува со норвешкиот убиец Андерс Брејвик.

Под проценка дека претставува опасност за себе и околината полицијата го бара 42 годишниот поранешен затвореник за да го испрати на психијатриско лекување. Веќе го барале во неговиот дом но не го нашле таму./www.kanal5.com.mk
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
27-07-2011, 02:27 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#9

Во својата Европска декларација за независност, Брејвик го оценува Ѓерг Кастриот како крстоносец и херој на албанските христијани, а Крали Марко од исламот ги бранел Македонците, Србите и Бугарите. На списокот херои се и српскиот цар Лазар, папите Урбан Втори и Иноцентие Трети, под чиј патронат се воделе Крстоносните војни, и Ричард Лавовско Срце. Најмногу пофалби има за романскиот владетел Влад Тепеш, познат како Дракула


Тој го анализира конфликтот во 2001 година во Македонија и изразува револт затоа што ОНА уништувала македонски цркви од дванаесеттиот век. Тврди дека веднаш по конфликтот во 2002 година македонската Влада испратила извештај до ЦИА во кој на 79 страници се објаснува соработката на Албанците со Ал Каеда на Балканот, но без да наведе подетално што содржи тој извештај.
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
28-07-2011, 03:22 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#10

Брейвик е абсолютно луд садист и намирам за неуместно да се отделя време и място на "теориите" во ненормалната му глава в един сериозен форум.
Освен ако не решите да го направите почетен член на МАНУ, се разбира!
28-07-2011, 03:42 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#11

Ова е еден болесник! Тоа е и под точка еден, точка два, точка три, се до точка илјада, дури после толку точки може да се зборува за негови идеи и слично. А, после илјадитата точка доаѓаме до тоа дека тој болесник за своите болесни постапки се крие позади некакви идеи сакајќи да постане херој.


28-07-2011, 04:18 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#12

Ках ках, ацко, колку души за него вели полицијата дека убил на тој островот со младинскиот камп? И какво оружје користел за да убие онолку луѓе?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
28-07-2011, 04:40 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#13

Коњанк, што ти е целта?

28-07-2011, 04:48 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#14

(28-07-2011, 04:48 PM)acko Wrote: Коњанк, што ти е целта?
Мислам дека е редно првин да ми одговориш на прашањето, ама бидејќи се сомневам дека тоа некогаш ќе се случи, ајде да не вртиме како мачори околу каша. Утепал 80+ души со:

Quote:The gunman is reported to have been armed with a handgun, an automatic weapon and a shotgun.

... при што жртвите:

Quote:... prompting camp attendees to jump into the water to try to escape the hail of bullets.

Застрелал 80 движечки цели со пиштол, автоматска пушка и пумпарица. 80 куршуми се саглам количина на муниција, за автоматската пушка дури и да била калаш со кружниот магазин (50 куршуми + 1) треба повторно да ја наполни за да истрела онолку, пиштолот и пумпарицата за ваква масовна стрелба веднаш би ги дисквалификувал. Додај дека секој куршум не ја погодил целта и целата оваа приказна дека само Брејвик пукал и убил изгледа многу нереална.
Понатаму, скандинавските земји имаат строга контрола врз поседувањето огнено оружје. Одеднаш, господино се снабдил со онолку куршуми и арсенал?! Без ничија помош?!
На ФБ ќе најдеш секакви групи- леви, десни, горни, долни, на три четвртини, итн. Некому му бил потребен ваков масакр во некоја западна земја, фрлил јадица на ФБ и се фатил кленов норвешки.
Ако е онолку луд и дрогиран како што го направија низ медиумите, не очекувај некоја колосална исповест при судењето, дури и да има такво нешто неговите зборови ќе бидат цензурирани.
Самостојниот вооружен лудак е типичен амерички специјалитет. Сега чаробно се појавува во Европа?!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
28-07-2011, 05:16 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#15

Коњаник, ми реплицираше со прашање кое имаше одредени цели, не беше чисто информативно, затоа те прашав веднаш да тргнеш кон целта.

Е, сега, тоа другото не ми е познато. Дали биле група, дали позади него стои САД, дали некој друг не можам да ти кажам. Сега можам да коментирам само тоа што ми е познато. А, имаш луѓе кои што тврдат дека САД сами си ги срушиле кулите, така можеме да одиме во недоглед.

Не гледам некоја корист за САД од овој чин.

28-07-2011, 05:28 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#16

Ајде пак да ти одговорам со прашање Icon_wink
Во која земја имаат највеќе искуство со вакви самостојни востаници?
За кулите близначки никаде не ги ни спомнав и не знам зошто ти веднаш се фати за нив.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 28-07-2011, 05:40 PM by МрачниотКоњаник.)
28-07-2011, 05:39 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#17

Не кажав дека си спомнал, туку дека има луѓе кои што тврдат за нив дека САД сами си ги срушиле...

А за другото не знам, ти велам дека можам да го коментирам само тоа што го гледам и што ми е познато. Позади одреден заговор треба да стои субјект(и) кои треба да имаат корист, засега не гледам такво нешто во САД.

28-07-2011, 07:28 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#18

(28-07-2011, 05:16 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Застрелал 80 движечки цели со пиштол, автоматска пушка и пумпарица. 80 куршуми се саглам количина на муниција, за автоматската пушка дури и да била калаш со кружниот магазин (50 куршуми + 1) треба повторно да ја наполни за да истрела онолку, пиштолот и пумпарицата за ваква масовна стрелба веднаш би ги дисквалификувал. Додај дека секој куршум не ја погодил целта и целата оваа приказна дека само Брејвик пукал и убил изгледа многу нереална.
Понатаму, скандинавските земји имаат строга контрола врз поседувањето огнено оружје. Одеднаш, господино се снабдил со онолку куршуми и арсенал?! Без ничија помош?!


vo interesna nasoka razmisluvas..... ako na ovo sto go kazuvas se nadovrze i momentalnata sostojba vo amerikanskata ekonomija.... hmmm

inace kolku sto jas znam avstriskiot (Steyr AUG A1) koj e edna od naj preciznite avtomatski puski soodnosot e 1 od 3 (eden pogodok od 3 dvizecki meti, kaj dobro obucen vojnik - specijalist) a imalo i edno telo so poveke kurshumi.... hm... interesno
[Image: steyr-aug-a1-01.jpg]

a za pistol nekam ni muabet da pravam zosto e krajno ne precizna rabota.... da ne recam za plashenje!!!

p.s. ako gresham ispravete me

on mislam deka koristel standarden H&K MP5 Navy Dual

[Image: mp5_sf.jpg]

ova e samo buka da stvara...... a znaeme deka ne bil specijalec..... mnogu dobra poenta....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 29-07-2011, 06:58 AM by barba.)
29-07-2011, 06:53 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#19

Do kolkoto chuh po ispanskoto radio e polzval kurshumi dum-dum,a pri teh hema propusk!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 29-07-2011, 08:46 AM by TATAP.)
29-07-2011, 08:45 AM
Website Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#20

luge veruvajte kako pocnaa da se trupaat rabotive..... jas do sega na vidov korisnik od norveshka ili zapadna evropa koj ne go podrzuva covekov kako shumski pozar se shiri ova, eve mali izvadoci i da jasno mi e deka sekoj moze sto saka da zbori na fb a vo realniot zivot da miren kako mace no sepak....

Quote:[Image: 49138_100000922438509_3238004_q.jpg]
Alexander Buroff
Freedom to Anders Breivik. You just have to know - you are a hero! God bless you Anders!

[Image: 275091_100002436081798_716796_q.jpg]
Antonhy Lidenman
Munich, Bayern, Germany

I LIKE YOUR JOB IS VERY WELL

i sto e naj loso od se ovie se deca.... cicalcinja sto vikaat no ako nekoj ja vidi istorijata na vojnata vo KONGO naj fanaticnite borci bile deca na vozrast od 13 do 18 godini.... premnogu seriozna e rabotava....(29-07-2011, 08:45 AM)TATAP Wrote: Do kolkoto chuh po ispanskoto radio e polzval kurshumi dum-dum,a pri teh hema propusk!

kurshumite dum - dum samo pravat pogolema steta na organizmot.... nemaat nikakva vrska so preciznosta
a vo prvata informacija (ako ja smenile sega toa e drugo) on koristel FMJ ili full metal jacket... ili kaj nas poznati kako anti-panzirni kurshumi

I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 30-07-2011, 07:44 AM by barba.)
30-07-2011, 07:38 AM
Reply