Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3.29 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РЕПУБЛИКАНСКА АЛИЈАНСА-НОВА ПАРТИЈА ВО МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1Quote:Вашингтон пост: Републиканската алијанса сака да го менува името, знамето, химната...

[Image: gabrilea%20a.jpg]

Земјата со сигурност има криза на идентитет бидејќи Македонија е 20 години стара, ако се зборува за поранешната Југословенска република. Или, таа е стара илјадници години ако се зборува за старата историја.
Сега, Габриела Арсова-Милошевска, основач и претседавач на новата македонска партија Републиканска Алијанса, сака да го смени името на државата, знамето, грбот, националната химна и со тоа, таа се надева и иднината на земјата...
Ова во најновиот број го пишува влијателниот Вашингтон пост во текст посветен на Македонија, со наслов, Македонија ја префрла вината за проблемите со Грција на НАТО и ЕУ, навраќајќи се на спорот на Македонија со Грција и причините за спорот поради тоа што и северната провинција на Грција се вика Македонија. Додава дека двете нации се повикуваат на Филип Втори и Александар Македонски како нивни предци.

Весникот пренесува делови од како што наведува неодамнешно интервју со Арсовска Милошевска, за која потенцира дека била поранешен член на владеачка конзервативна партија во извршниот комитет.

Таа вели дека за да стане членка на ЕУ и НАТО земјата мора прво да ги реши домашните проблеми и спорот со Грција.
- За да се постигне договор со Грција. Ние прво мора да постигнеме интеграција дома - вели таа.

Арсова Милошевска вели дека за да има економски прогрес преку зачленувањето во ЕУ, Македонија мора да го реши спорот за името.

Таа вели дека Македонија мора да има ново знаме, бидејќи сегашното е редизајнирано во 1995 година поради спорот со Грција за историскиот симбол кој се поврзува со Филип Втори и Александар Велики, но етничките Албанци кои се малцинство не го прифаќаат новот знаме. Националната химна пак, треба да се смени бидејќи таа потекнува од времето кога Македонците се бореле против Турците и е фиксирана за тој период пд времето.
22-07-2011, 04:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Koja e м-р Габриела Арсова Милошевска:


Quote:[Image: Gabriela-Arsova-Milosevska-320x256.jpg]

м-р Габриела Арсова Милошевска
Член на Извршен Комитет на ВМРО-Народна партија

Дата и место на раѓање
02.09.1969 година, Скопје

Образование
Mашински факултет-Скопје, Производно машинство, Индустриски менаџмент
Филозофски факултет-Скопје – квалификација за вршење наставна дејност
група предмети Педагогија, Психологија, Методика на работа, 1997-1998 г
Mашински факултет-Скопје, статус – докторант од 2009 година

Професионален ангажман
-1993-1996г. ГП “ВАВ Интернационал”, инженер на проектирање и надзор на топловодно греење на објекти
-1996-1999г. ГП “СМИТ” , Технички раководител на завршни работи на градежни објекти – инсталации и занаетчиски работи
-1999 -2001г. Министерството за образование, одделение за градежни работи , Самостоен советник за следење и надзор на објектите во образованието
-2000-2001г. –член на раководството PMU на Проект на Светската Банка за Рехабилитација на образованието и супервизор во реализацијата на проектот
-2001-2002 г. Биро за стопански недоволно развиени подрачја, советник и учесник во
Проектот за Заштита на река Радика, Италијанска донација, координација на активностите меѓу Министерството за локална самоуправа, Министерството за екологија и Фондот за води
-од 2002-2005 г. “ТЕНЗОР“, технички раководител и надворешен соработник
-од 2006-2010 г. ГП “БАЛКАНСКИ 2000”, технички раководител и директор за градби

Партиски ангажман
учество во контрола на подготовките и текот на предизборните активности за изборен реон 3 во 2002 година

Странски јазици
- англискиQuote:ВАСИЛ ГАВРИЛОВ ОСУДЕН НА 4,6 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА 23.659.625.00 ДЕНАРИ, БУЏЕТСКИ ПАРИ


Поранешниот директор на Бирото за стопански недоволно развиени подрачја Васил Гаврилов е осуден на казна затвор од 4 години и 6 месеци поради Злоупотреба на службената положба со што го оштетил буџетот за околу 4 милиони евра. Гаврилов и второобвинета

Поранешниот директор на Бирото за стопански недоволно развиени подрачја Васил Гаврилов е осуден на казна затвор од 4 години и 6 месеци поради Злоупотреба на службената положба со што го оштетил буџетот за околу 4 милиони евра.
Гаврилов и второобвинетата Габриела Арсова Милошевска која е во бегство, и исто така осудена на 4 и пол години затвор, давале државни пари за реконструкција на објекти надвор од законски дозволените износи.
Гаврилов и Милошевска за реконструкција на објекти во општините Добрушево, Кривогаштани, и Крушево потрошиле над 23 милиони денари, а смееле само над 15 милиони денари. Покрај тоа, тие формирале приватна фирма преку која ги насочувале парите.
Со ваквите дејства тие го оштетиле државниот буџет за околу 4 милиони евра. Пресудата ја изрече Основниот суд Скопје 1, Скопје, а овој случај е еден од првите кој почна да се работи по смена на власта во 2002 во Македонија.
ИЗВОР
22-07-2011, 04:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3


Quote:Пресуда за ексдиректорот на Бирото за стопански неразвиени подрачја
По четири и пол години затвор за Васил Гаврилов и за неговата советничка


Делата за кои се осудени Гаврилов и Арсова- Милошевска биле извршени во текот на 2001 и 2002 година

За докажана злоупотреба на службената должност и овластување Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го осуди поранешниот директор на Бирото за стопански неразвиени подрачја, Васил Гаврилов (48), од виничкото село Блатец, а со стан во скопската населба Видое Смилевски-Бато, на казна затвор во траење од четири години и шест месеци. На идентична затворска казна е осудена и неговата советничка Габриела Арсова-Милошевска(36), но нејзната пресуда е изречена во отсуство, бидејќи таа е недостапна за органите на прогонот и што советничката учествувала во две, а нејзиниот претпоставен во сите трите злоупотреби за колку што и одговара. Судската пресуда што ја изрече Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 е одредена во релативно кус временски рок, односно по 12 одржани рочишта
Делата за кои се осудени Гаврилов и Арсова-Милошевска биле извршени во текот на 2001 и 2002 година, а се однесуваат на прекумерни исплати кои најчесто оделе преку нивни блиски или познати, а во еден случај и преку нивната заедничка фирма "Гив 255и. Од изведените докази е утврдено дека ексдиректорот Гаврилов и неговата советничка Арсова-Милошевска го оштетиле буџетот на државава за 23.659.625 денари или близу 400.000 евра. Одлевањето на милионските суми се случувало најмногу поради фактот што Гаврилов не го почитувал законот кој го ограничувал во инвестирањето, односно во помошта што им се давала на одредени неразвиени општини. Така, на барањето на Општина Добрушево за помош при реконструкција на тамошниот дом на културата била ангажирана прилепската фирма АДГ "Градбааи, односно исплатата на парите одела токму преку неа. Сепак, дел од средствата завршиле на сметките на неколку фирми, меѓу кои и "Гив 255и чии сопственици биле токму сега осудените. Во трансферот на парите учествувала и фирмата чиј сопственик е сопругот на Габриела Арсова-Милошевска. Инаку, тие наместо 6.673.951 денар исплатиле 11.050.000 денари.
Во случајот на крушевски "Бучинни, односно за тамошниот дом на културата биле исплатени 7.600.000 денари и покрај тоа што законски можеле да исплатат само 6.595.700 денари, а парите повторно оделе преку прилепската фирма "Градбааи. Двојно повеќе пари биле инвестирани и при реконструкцијата на киносалата во Општина Кривогаштани. Имено, наместо дозволените 2.625.603 денари, од Бирото за стопански неразвиените подрачја биле исплатени цели пет милиони денари. Во овој случај трансакцијата одела преку прилепската фирма "Занат палирри.
За Васил Гаврилов уште на 13 мај 2003 беше изречена мерка притвор, а ваква мерка е изречена и за неговата советничка и таа може да биде притворена во истиот момент кога ќе им биде достапна на органите на прогонот. (Љ.С.)

ИЗВОР
22-07-2011, 04:57 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#4

[Image: Gabriela-Arsova-Milosevska-320x256.jpg]

dobro izgleda bi i go zakacil odma
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
22-07-2011, 05:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5


Quote:[Image: logo-washingtontimes.png]

Macedonia tiff all Greek to NATO, EU


Macedonia is 20 years old, if you’re talking about the former Yugoslav republic. Or it’s thousands of years old, if you’re talking ancient history.

The country clearly has an identity crisis.

Now the leader of a new political party in Macedonia believes she has a way to solve the problem and end a diplomatic dispute with neighboring Greece - which objects to its name, its symbols and its claims to the past.

Gabriela Arsova-Miloshevska, founder and chairwoman of the new Republican Alliance, wants to change the country’s name, flag, seal, national anthem and, she hopes, its future.

“I believe that people are ready for something different,” she said in a recent interview.

Ms. Arsova-Miloshevska, a former member of the ruling conservative party’s executive committee, said she supports the current government’s quest for membership in the European Union and NATO but added that Macedonia first must solve domestic disputes and settle its disagreements with Greece.

“To achieve integration in Europe, we must first achieve integration at home,” she said,.

Macedonia, with a ethnically diverse population of 2 million, is one of seven states to emerge from the rubble of Yugoslavia in 1991. However, it ran into an immediate conflict with Greece, which has a northern province also named Macedonia.

Both countries have ancient claims to Philip II of Macedon and his son Alexander the Great, arguably the most famous military leader of the ancient world.

Greece objected to Macedonia’s membership in the United Nations until it agreed to enter under the temporary, if cumbersome, name of the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM). Greece also demands that Macedonia change its name to something acceptable to Athens before Macedonia is admitted to the European Union.

Greece, a NATO member, also has sway over Macedonia’s desire to join the Western military alliance.

“People want to get into the EU, but they don’t want to resolve the problem of the name,” Ms. Arsova-Miloshevska said.

“So we have to explain to them why this is important because without resolving this problem, there is not going to be economic growth.”

She also said Macedonia needs a new flag. The current one was redesigned in 1995 because of a dispute with Greece about a historical symbol related to Philip and Alexander, but the ethnic Albanian minority, which makes up about a quarter of the population, has largely rejected the new flag.

“We would like to ask everybody [for their ideas on a new flag] and see the different options,” she said.

ИЗВОР
22-07-2011, 07:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6


Се скинав барајки и прашувајки, никаде не најдов што се случило со пресудата од 2005 година. Малку чудно !!??? Дали некој знае нешто повеке.
22-07-2011, 07:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7


Cе да биде јасно некој треба да објасни што станало со пресудата на Госпоѓата Габриела. Дали е амнестирана? Дали пресудата е поништена? Или пак паријата се прави да се плати слободата.

Но целта е лесмо препознатлива. Да речеме: види што ни спремаат американците (нели во нивни весник излезе), Грујо бил патриотиште, херој ...!! Се бори со клети душмани .... а и Грујо сака само да ја смени РЕФЕРЕНЦАТА ...Да речеме: види што ни спремаат американците (нели во нивни весник излезе), Грујо бил патриотиште, херој ...!! Се бори со клети душмани .... а и Грујо сака само да ја смени РЕФЕРЕНЦАТА ...
22-07-2011, 10:25 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#8

(22-07-2011, 05:50 PM)barba Wrote: [Image: Gabriela-Arsova-Milosevska-320x256.jpg]

dobro izgleda bi i go zakacil odma
Само напред барба, ама ако успееш да дојдеш на ред од црнци... ако гуспужава се прибрала во Вашингтон тогаш барба за жал... ках ках...Icon_smile
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-07-2011, 03:32 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#9

(22-07-2011, 04:52 PM)ЈорданПетровски Wrote: Koja e м-р Габриела Арсова Милошевска:


Quote:м-р Габриела Арсова Милошевска
Член на Извршен Комитет на ВМРО-Народна партија

Дата и место на раѓање
02.09.1969 година, Скопје

Образование...
ВМРО-Народна е ако не се лажам ве ме ре о- то на Лиобчо, така? Криминалот е 2001- 2002?
Инаку гуспужава се потрудила да стане и разузнавачко пионче: глуми дисидент, основа партија во земјата која и` е прибежиште (и чии разузнавачи можеби и ја имаат под свое) и нејзините “прогласи“ добиваат место во видни медиуми.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-07-2011, 03:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(23-07-2011, 03:47 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(22-07-2011, 04:52 PM)ЈорданПетровски Wrote: Koja e м-р Габриела Арсова Милошевска:


Quote:м-р Габриела Арсова Милошевска
Член на Извршен Комитет на ВМРО-Народна партија

Дата и место на раѓање
02.09.1969 година, Скопје

Образование...
ВМРО-Народна е ако не се лажам ве ме ре о- то на Лиобчо, така? Криминалот е 2001- 2002?
Инаку гуспужава се потрудила да стане и разузнавачко пионче: глуми дисидент, основа партија во земјата која и` е прибежиште (и чии разузнавачи можеби и ја имаат под свое) и нејзините “прогласи“ добиваат место во видни медиуми.Госпожава е во Македонија Коњанику. Тоа е чудното. Таа била "отсутна" само кога е носена пресудата и по се период после тоа, додека не направила дил со ПАТРИОТИШТЕВО Грујо. По сега мора да го одгаботува "вториот дел" од дилот ...Првиот го одработија со Љупчо за изборите


(22-07-2011, 10:25 PM)ЈорданПетровски Wrote: Cе да биде јасно некој треба да објасни што станало со пресудата на Госпоѓата Габриела. Дали е амнестирана? Дали пресудата е поништена? Или пак паријата се прави да се плати слободата.

Но целта е лесмо препознатлива. Да речеме: види што ни спремаат американците (нели во нивни весник излезе), Грујо бил патриотиште, херој ...!! Се бори со клети душмани .... а и Грујо сака само да ја смени РЕФЕРЕНЦАТА ...Да речеме: види што ни спремаат американците (нели во нивни весник излезе), Грујо бил патриотиште, херој ...!! Се бори со клети душмани .... а и Грујо сака само да ја смени РЕФЕРЕНЦАТА ...
23-07-2011, 04:54 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,434
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#11

(23-07-2011, 04:54 PM)ЈорданПетровски Wrote: Госпожава е во Македонија Коњанику. Тоа е чудното. Таа била "отсутна" само кога е носена пресудата и по се период после тоа, додека не направила дил со ПАТРИОТИШТЕВО Грујо. По сега мора да го одгаботува "вториот дел" од дилот ...Првиот го одработија со Љупчо за изборите

Ова ме подсеќа на една слика која татко ми некаде до ’98-’99 ја носеше во своето палто.
Сликата е од ’95-та, на неа тој, Горан(починатиот градоаначалник на Скопје), негови пријатели, и Доста и Љубчо.
Место, не знам дали во Скопје или кај тебе Јоцо во Баба Цана.
Сликата ме подсеќа на Тајна вечера, каде Исус им вели на другите: еден овде е предавник, или му вели на Јуда, ајде ти ќе имаш улога на предавник за ја да бидам представен како спасител.
Друга слика која ми доаѓа на ум е Процес од Кафка, имате судски систем каде не знаете за што сте оптужени, сличност со овој случај е во тоа што тука имате спој на надсуски(Б.Ц.) систем и подземје(апсурд, нели, баш како космодиск).
И само треба да се запрашате каков малтер ги држи заедно.
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
(This post was last modified: 23-07-2011, 07:20 PM by montehristo.)
23-07-2011, 07:19 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#12

(23-07-2011, 04:54 PM)ЈорданПетровски Wrote: Госпожава е во Македонија Коњанику. Тоа е чудното. Таа била "отсутна" само кога е носена пресудата и по се период после тоа, додека не направила дил со ПАТРИОТИШТЕВО Грујо. По сега мора да го одгаботува "вториот дел" од дилот ...Првиот го одработија со Љупчо за изборите
Госпожава магистарка очигледно направила дил и со некоја трета страна, рангирана троа повисоко и од Грујо и од Лиобчо, (и тоа страна која е во состојба покрај американската виза и да ти овозможи појавување во Вашингтон Пост) меѓутоа изгледа некаде дилот закажал инаку зошто неа ни ја сервираат овака “на волеј“? На Макфакс веста е објавена “сосе се` “, односно и она што за неа и нејзините изјави напишал Вашингтон Пост и скокотливите факти за нејзината затворска пресуда, како и дека фотографијата од пред американскиот конгрес е од пред четири дена, интересно како е дојдено до тој детал. За да нели, нема забуна. Интересен е и тајмингот: токму кога во Македонија се разгорува темата за доушникот Драматург.
Дали после ова госпожава ќе биде спроведена в затвор и дали ќе одговараат оние кои биле задолжени да ја спроведат ама не го извршиле тоа?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
23-07-2011, 11:00 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#13Ке те замолам вакви постови да не постираш во иднина. На форумов се обидуваме да дискурираме без вулгарности.

Администратор

I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 23-07-2011, 11:08 PM by barba.)
23-07-2011, 11:07 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,434
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#14

(23-07-2011, 11:00 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Госпожава магистарка очигледно направила дил и со некоја трета страна, рангирана троа повисоко и од Грујо и од Лиобчо, (и тоа страна која е во состојба покрај американската виза и да ти овозможи појавување во Вашингтон Пост) меѓутоа изгледа некаде дилот закажал инаку зошто неа ни ја сервираат овака “на волеј“? На Макфакс веста е објавена “сосе се` “, односно и она што за неа и нејзините изјави напишал Вашингтон Пост и скокотливите факти за нејзината затворска пресуда, како и дека фотографијата од пред американскиот конгрес е од пред четири дена, интересно како е дојдено до тој детал. За да нели, нема забуна. Интересен е и тајмингот: токму кога во Македонија се разгорува темата за доушникот Драматург.
Дали после ова госпожава ќе биде спроведена в затвор и дали ќе одговараат оние кои биле задолжени да ја спроведат ама не го извршиле тоа?

Коњанику,
Мислам дека си грешка, весникот е Вашингтонско Време(Тајмс) не Пост.
Сопственикот негов е ми се чини еден корејски христијанин кој има
обичај да венчава парови масовно.
Мислам дека и порано имаше некои наши мутиводи во неговиот дневник.
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
24-07-2011, 12:10 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#15

(23-07-2011, 11:07 PM)barba Wrote: Ке те замолам вакви постови да не постираш во иднина. На форумов се обидуваме да дискурираме без вулгарности.

Администратор


reagiras za toa? bugari go rasturaat forumot zborat gadosti kako makedonija ne postoi i nikomu nisto ..... a tebe te vozbudija nekolku zborcinja za sex????

sto luge ke bevte???
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
24-07-2011, 04:47 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#16

Барба
издигни се над нив, на некој начин, и укажи им дека се грешка.

Види Вовата како се попали кога постирав линк од “deutsche welle“...башка што испаѓа смешен кога ми го негира постоењето и етничката припадност. Сваќаш, некој квази бугар од УСА (со одродено потомство-сам/лично го има кажано ова,бтв) знае повеќе за мојот татко ,дедо ми, пра-дедо ми итн. , од што самиот јас знам! Glava_vo_zid

резил Music3
(This post was last modified: 24-07-2011, 05:15 AM by toni_a.)
24-07-2011, 05:13 AM
Reply