Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.11 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Пописот во Бугариja
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#21
ето и малко чувства! Razmisluva
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-07-2011, 06:50 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#22

Iskreno se trudam ama tesko mi e da go razberam
24-07-2011, 07:00 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#23

[Image: 009289444.jpg]

[Image: 017315959.jpg]

[Image: 16831_104829779542265_100000457291800_12...8297_n.jpg]

[Image: 16831_104829649542278_100000457291800_12...0444_n.jpg]

[Image: 16831_104829602875616_100000457291800_12...0346_n.jpg]

още малко чувства
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 24-07-2011, 07:02 PM by TATAP.)
24-07-2011, 07:01 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#24

(24-07-2011, 07:00 PM)Guest Wrote: Iskreno se trudam ama tesko mi e da go razberam

Сигурно защото езикът,кийто говориш не е като онзи от клиповете-ако беше същия по-лесно щехме да се разбираме
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-07-2011, 07:05 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#25

ako e taka zosto go ostajvte vasiot narod za ilidenskoto vostanie i posle za vtorata svetska vojna da go okupirate?
24-07-2011, 07:09 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#26

Колко войни води България и колко кръв остави в тая Македония?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-07-2011, 07:11 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#27

nemoj molimte da mi odgovorvas so drugo prasanje tuku potrudise da mi objasnis.
Zosto na vasiot bugarski narod ne mu pomognavte za ilidenskoto vostanie?
Ili zosto ja okupiravte vardarska Makedonija oti ne vlegovte vo Egejskiot del?
24-07-2011, 07:15 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#28

(24-07-2011, 07:15 PM)Guest Wrote: nemoj molimte da mi odgovorvas so drugo prasanje tuku potrudise da mi objasnis.
Zosto na vasiot bugarski narod ne mu pomognavte za ilidenskoto vostanie?
Ili zosto ja okupiravte vardarska Makedonija oti ne vlegovte vo Egejskiot del?
Отговорът е много обширен и някой друг път ще ти отговоря-обещавам!Само ще ти кажа,че решението за въстанието е взето в Солун от Иван Гарванов без съгласието на Гоце Делчев и Гьорче Петров-било е обявено предварително и без достатъчна подготовка.

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-07-2011, 07:31 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#29

(24-07-2011, 07:31 PM)TATAP Wrote:
(24-07-2011, 07:15 PM)Guest Wrote: nemoj molimte da mi odgovorvas so drugo prasanje tuku potrudise da mi objasnis.
Zosto na vasiot bugarski narod ne mu pomognavte za ilidenskoto vostanie?
Ili zosto ja okupiravte vardarska Makedonija oti ne vlegovte vo Egejskiot del?
Отговорът е много обширен и някой друг път ще ти отговоря-обещавам!Само ще ти кажа,че решението за въстанието е взето в Солун от Иван Гарванов без съгласието на Гоце Делчев и Гьорче Петров-било е обявено предварително и без достатъчна подготовка.

Odgovorot e mnogu ednostaven, oti nikogas ne sme bile ist narod i nikogas nema da bidime!
24-07-2011, 07:35 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#30

(24-07-2011, 07:35 PM)Guest Wrote: Odgovorot e mnogu ednostaven, oti nikogas ne sme bile ist narod i nikogas nema da bidime!

Защо питаш тогава? Iconwaveea9
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-07-2011, 07:40 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#31

(24-07-2011, 07:40 PM)TATAP Wrote:
(24-07-2011, 07:35 PM)Guest Wrote: Odgovorot e mnogu ednostaven, oti nikogas ne sme bile ist narod i nikogas nema da bidime!

Защо питаш тогава? Iconwaveea9

da ti pomozam so odgovorot oti gledam nemas objasnuvanje BagMusic3
24-07-2011, 07:45 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#32

Има хиляди доказателства (не свободни тълкувания и размисли) дето барем до 1945 сме били ист народ-на тебе като не ти изнася-жив и здрав!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-07-2011, 07:55 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#33

da da ima dokazi (bugarski) ama toa ne e odgovorot... prasanjeto bese zosto si gi ostajvte vasite bugarski braka vo nemilost itu ne ednas i zosto samite se okupiravte?
24-07-2011, 08:02 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#34

(24-07-2011, 08:02 PM)Guest Wrote: da da ima dokazi (bugarski) ama toa ne e odgovorot... prasanjeto bese zosto si gi ostajvte vasite bugarski braka vo nemilost itu ne ednas i zosto samite se okupiravte?

Колкото сме могли-направили сме!А "окупатори" ни наричаха сърбите,защото им взехме Вардарска бановина!Ако ти си сърбин значи сме окупатори-нема ядове!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 24-07-2011, 08:11 PM by TATAP.)
24-07-2011, 08:11 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#35

(24-07-2011, 08:02 PM)Guest Wrote: da da ima dokazi (bugarski) ama toa ne e odgovorot... prasanjeto bese zosto si gi ostajvte vasite bugarski braka vo nemilost itu ne ednas i zosto samite se okupiravte?

dokazi (ne bugarski) Ќе споменеме еден од автентичните документи, куриозитет од аспект на местото и времето на неговото објавување:
Во 1993 година, Архивот на Македонија, во Скопје, издаде едиција “Турски документи за Илинденското востание” (во рецензија на д-р Д.Д. и д-р Г.Т. и коментар на д-р А.С.). Изданието содржи 172 документи кои се однесуваат на илинденските собитија во востаналите каузи за периодот 1.август – 14.октомври 1903 г. Вс’шност повечкуте документи представјават турски воени телеграфски рапорти од востаничките региони, шифрувано доставувани, во кои непосредно од теренот се известува за сраженијата, бројот на загиналите и ранени од двете страни, збеговите на населението и друга фактографија. Оваа едиција немаше к’смет да биде изложена в книжарските витрини и не е коментирана од медиите, ами е обвиена во темна м’гла на молк и игноранција. Цензорите знаат дека во реалниот живот истината за козјите уши на царот Тројан се случува само в прикаски и во демократски системи, но не и во режими на културно и политичко мракобесие. Тие не позволјават генерациите од последните 5-6 децении да претрпат шок, кога би разбрале дека во документите за Илинденското востание не се споменува македонски туку б’лгарски народ, б’лгарски села, б’лгарски востаници, б’лгарско население.
Ќе цитираме делови на еден од документите –телеграм номер 439, што на 5.август од регионот Река ја испратил дебарскиот мутасариф и командант Хасан Таксин до Великиот генерален инспектор на Румелија: “Бугарите се кренаа на востание не само во реонот на Охрид, ами и во дебарската нахија, Селце и Дримкол… Царската војска ги натера Бугарите од Селце да се повлечат во насока на село Локово… Се страхува од побуна на селата Галичник, Лазарополе и другите бугарски села… Делумно вооружени Бугари од Голобрдска Јабланица продираат во насока на Дебарца… Дримколските Бугари ги уништуваат телеграфските жици… Се очекуваат локални борби да предизвикаат Реканските Бугари…”.
Во ниту еден од 172-та документи не станува збор за македонски етнос и за други етнички малцинства кај востанатото население, освен за Б’лгари. Даже и во последниот документ, што представува писмо од двајца крушовски Власи (А.Илија и Н.Петрашинку) упатено на 14.октомври 1903 год. до Генералниот инспектор на Румелија Хилми паша, се зборува за Б’лгари комитаџии, припадници на б’лгарските револуционери, за б’лгарски, покрај влашките и турски жители на градот, и се изразува благодарност од Влашката заедница кон Султанот Абдул Хамид Хан Втори и кон Хилми паша за воспоставениот ред и мир во градот.
По поражението, востаниците со дел од населението од востаничките села пребегнале во слободната б’лгарска држава, кои биле прифаќани од своите сонародни браќа. Нивниот број се движел околу 40 илјади. Зошто бежанците не се насочиле кон Србија или Грција?
24-07-2011, 09:03 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#36

prasanjeto bese zosto si gi ostajvte vasite bugarski braka vo nemilost itu ne ednas i zosto samite se okupiravte?
24-07-2011, 10:24 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#37

(24-07-2011, 10:24 PM)Guest Wrote: prasanjeto bese zosto si gi ostajvte vasite bugarski braka vo nemilost itu ne ednas i zosto samite se okupiravte?

и аз ти отговорих,ама не четеш!
(24-07-2011, 08:11 PM)TATAP Wrote: Колкото сме могли-направили сме!А "окупатори" ни наричаха сърбите,защото им взехме Вардарска бановина!Ако ти си сърбин значи сме окупатори-нема ядове!

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-07-2011, 10:39 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#38

Vo istorijata ne e poznato deka naprajvte nesto, so ne vlegovte so vojska?

Aj eden pozdrav so edna bugarska pesna za ubienite bugari od bugari Icon_razz24-07-2011, 10:50 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#39

http://censusresults.nsi.bg/Reports/2/2/R11.aspx

Бугари од кога бре фиром? Па до вчера се тупавте во гради дека вие први ја признавте Република Македонија?

;)
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
24-07-2011, 11:38 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#40

Абе и аз се зачудих...Сигурно с нещо сте ядосали бат'Бойко Sm_upset
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-07-2011, 11:50 PM
Website Reply