Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 2.8 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СВЕТИ ЈОХАН МАЧИТЕЛ СЕ ПРОСВЕТЛИ
Author Message
alexdgreat
Unregistered

 
#41

(21-07-2011, 02:48 PM)barba Wrote:
(21-07-2011, 08:44 AM)alexdgreat Wrote: i vmro da bea toagas ke go smenea imeto i znameto kako i sto sega ke go napravat toa so ke im go naredat.

bart znameto e smeneto eeee vo dalecnite 90-ti godini !!!!

da? i imeto e smeneto ama nie seuste sme vo zabluda deka ne e taka. NE mi ja svakas poenatata, ne e bitno koj e na vlast bitno e so saka amerika ili koj i da stoi pozadi seto ova.

21-07-2011, 03:21 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#42


(21-07-2011, 03:21 PM)alexdgreat Wrote:
(21-07-2011, 02:48 PM)barba Wrote:
(21-07-2011, 08:44 AM)alexdgreat Wrote: i vmro da bea toagas ke go smenea imeto i znameto kako i sto sega ke go napravat toa so ke im go naredat.

bart znameto e smeneto eeee vo dalecnite 90-ti godini !!!!

da? i imeto e smeneto ama nie seuste sme vo zabluda deka ne e taka. NE mi ja svakas poenatata, ne e bitno koj e na vlast bitno e so saka amerika ili koj i da stoi pozadi seto ova.
E tuka si greska ne e Amerika garant. Najpprvo zosto molk od strana na Gruevski toa pokazuva deka e trguvano za sitno za mesta za vlast. Do sega ne bese nisto od toa spomenato ili napomenato.

Arno ke bese od Gruevski da hrabro bokserski i fajterski izlezese i kazese braka Makedonci otkako se presmetavme so propadnati politicari i tranzicioneri i trgna RM napred ,ama sepak SDSM i Branko na celo ja kocat ekonomska agenda na DPMNE za brz ekonomski razvoj na RM

Za vojna vidovme od 2001 ne gi biva Makedonci i DPMNE a toa umesno gokoristi pakosen BRANKO i SDSM
Zatoa amnestija i na tija slucaji od 2001 ,i toa e kraj na se sto moze da dobie i DUI i DPA i Albanci zasekogas vo RM

Vaka se e mistika ,nikade nikoj i stama , a krasno gi odi na Milenko Mirka a osobeno na Latas , pa kaj se sega onie kako Saso od specijalna da gi propejat navivaci na Skendija i Sverceri ama onaka asolno i Udebeovski i Kosovski.

Znaat site tretirani od ovie sluzbi vo minato a gledame samo Jordan i Dane kravat glas a drugite armija tretirani i denes znaat deka tie se tuka i slusat pa ne daj boze da deluvat kako nekogas , e toa me razocaruva sto se e ispomesano , za sitni igri i trikovi.

Inaku deka trebalo da se resat ovie slucai trebalo dali so amnestija ili so sudska zavrsnica toa e rabota na procena na teren , a ie niti diplomaija niti mok imame za takvi golemi igri , toa go pokaza 1990 koga site si citea vo svoi dvorovi nie davavme prava i trte merte , i vo 2001 i potoa vo 2002 so Lavovi i zivotni i zatvaranje na generali nasi , ama sto e toa sudbina majka Makedonska raga sinovi ama poedini i sekogas po na broj se dusmani i predavnici ili pak toa e bit Makedonski karma,corba .
Za site inplikacii ako ne se resea ovie slucai eve vi samo nekoi informacii, odstrana na UN ke se proglasi drzava na Palestina , ama i Izrael ne sedi so skrsteni race i ke go napaga vojno IRAN , a toa e eden kalabalak so se sto se slucuva vo IRAK i AVGANISTAN i ineteresi na USA

IRAN moze i ke ja iskoristi sanasa da vozvrati somnevajki se deka kako podrska stoi oficijalna politika na USA a ne e taka , ama ete IZRALE asolna drzava se so site nisani i deluvat samo i samo vo soglasnot so svoi nacionalni i drzavni interesi.

I Grcija se trese , i evro se trese , e dali i uste kolku sudiri ne cekaat i nas , a toa bese mozno so otvoreni slucai 4 od 2001.
Se go toa razbiram ama da se nema strategija da se se toa objasni deka mora da se zatvorat otvoreni rani za mozni zloupotrebi , a vo isto vreme zestoko so seta sila i mok so site raspolozivi resursi da se deluvase i dejstvuvase protiv marginalci vo i od opstestvo od Albansko malcinstvo , i da se kazese ete vi davavme a vie nezadovolni i bezobrazni pak nesto mrcite , ne ne i ne moze taka ,sekoj koj se obide da vrega i pcue Majka Makedonska taka ke si pomine sega i sekogas i za vjak i vjekova.
21-07-2011, 03:51 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#43

(21-07-2011, 08:02 AM)razurnuvac Wrote: СДСМ се менува кон полошо и не му служи на доброто за Македонија. Ова вчера во Собранието го истакна пратеникот на ДУИ Џеват Адеми за време на седницата на Законодавниот дом кога беше усвоено автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.
Според Адеми, СДСМ е против изгласувањето на автентичното толкување поради тоа што тие сакаат Владата да падне, па после Социјалдемократскиот сојуз би бил подготвен да даде многу повеќе од она што Ахмети успеа да го добие во преговорите со премиерот Никола Груевски.

Меѓутоа, Адеми му порача на СДСМ дека волјата на народот не е на нивна страна и знае за што се' СДСМ преговарала со Ахмети и со него.

- Вие правите пазар за да не помине автентичното толкување, за да падне Владата и вие да правите влада, но за тоа немате поддршка од граѓаните. Не зборувајте за морал оти знам што разговаравте со мене и со Ахмети. Лично од Ахмети тоа го побара вашиот лидер Црвенковски. Не разочарувајте ме, не се продавајте за тоа што не сте, порача Адеми од собраниската говорница.

Ваквата изјава на Адеми ги негира наводите на СДСМ дека премиерот Груевски во договорот со ДУИ не ги одбранил македонските национални интереси. Според Адеми, токму СДСМ би ги прифатил сите барања на ДУИ, погазувајќи ги интересите на државата само за да дојдат на власт, а обвинувањата на СДСМ кон владејачката партија ги оцени како неморални.

Поради големите отстапки на Ахмети во договорот со Груевски лидерот на ДУИ се најде на удар на албанските медиуми и на опозициската ДПА. ДУИ не доби ништо од спектакуларните барања кои медиумите ги наметнуваа, а кои очигледно лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски му ги понудил на Али Ахмети во тајните преговори меѓу двете партии.

Дека СДСМ лицемерно се обидува да се стави како голем заштитник на националните интереси говорат и партиски ивори од ДУИ кои ја потврдуваат изјавата на Адеми дека Црвенковски и СДСМ биле подготвени да им дадат многу повеќе од тоа што ВМРО-ДПМНЕ му даде на коалициониот партнер, до тој степен што на премиерската фотелја би седнал Албанец, претседателот на Собранието да може да говори на албански јазик, двојазичност на цела територија, судиите во официјалното комуницирање да го употребуваат албанскиот јазик.

Невидени глуипости!!
Ако СДСМ нудел повеќе, тогаш зошто ДУИ го одбиле? Не заборавајте, зборуваме за УЧКИТЕ!!! а нивните интереси се максумум за Албанците. Ова е само евтин трик ДПМНЕ да се покажат како чувари на македонските интереси.
21-07-2011, 05:32 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#44

(21-07-2011, 03:51 PM)razurnuvac Wrote: Za vojna vidovme od 2001 ne gi biva Makedonci

ja bash mislam deka makedoncite gi biva za vojna i toa mnogu.... samo steta sto imame pazardzii vo vlasta (sekoja vlast do sega sto bila)
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
22-07-2011, 01:43 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#45

razurnuvac Wrote:
Za vojna vidovme od 2001 ne gi biva Makedonci

ja bash mislam deka makedoncite gi biva za vojna i toa mnogu.... samo steta sto imame pazardzii vo vlasta (sekoja vlast do sega sto bila)

Dobro go cenam tvoeto mislenje koe e dosta visoko za nasite braka i sestri vo Makedonija , realnosta od Ilinden , a osobeno vo 2001 pokazuva deka ama bas sme zanikade brate barba.

Toa e rezultat od 2001 so nasa Makedonija.Ne sum spremen i raspolozen za debata i razubeduvanje ponataka okolu dali ili ne sme , rakovodstvo ,komanden ,kadar itn itn.

Moe vnimanie e svrteno kon mozni desavaanja vo vrska so Priznavanje na Palestina od strana na UN i kako na se toa ke reagira Izrael, i postoi li nekoja sansa za nas vo se toa vo nareden period.

Zemajki proceni na sto se ima Izrael na Balkan, a sto Iran i Turcija i Saudiska Arabija i keliite koi se tuka kako ke povlecat vo se toa,a osobeno vo Grcija ,Bugarija i Evropa.

Makedoncite doma mora da se oslobodat od sepotenje , energija treba za se , jas kazuvam sto sum preziveal iskustvo i praktika , koja e spoena vo dolgi moi godini kako Makedonec oficir vo JNA ,USA i sega na Bliski Istok.

Prirodno e da edna nacija eden narod vo momenti na vakvi desavanja reagira prirodno da se buni buntuva , da place , besnee ,da protestira , kaj nas po kazuvanje od moi prijateli toa tesko odi vo nekoi optimalni uslovi koga za toa ima se podrska i od vllasta a ne pak sega koga vo vlast e DPMNE so DUI

Ama znaes Barba gorcinata koja jas ja nosam , ja nosat mnogu iljadnici Makedonci i onie nadvor ama i onie vnatre,Jordan ,Dane i iljadnici , eve ti so licen primer bog da go prosti tatko ti ,ama sto e toa vo Makedonija nekoj ludnica go zbudaluva narod , i cekas cekas , edni se busat drugi se busat , i vidi kako sakas ama vaka stojat raboti , koga e DPMNE na vlast sekogas dobivat maksimum Albanci na steta na Makedonci.

A gledaj magija Branko vaka taka ama samo on koga e vlast mava i toa ne smee da pisnat bez razlika deka toa e kuhinja na Udbe ili Kos po detekcija na Jordan ili forumgii, e od tolku silenja na DPMNE vo 2001 , so DOSTA PAUN ,GROZDANOVSKI site u MO togasno da ne dojde BRANKO u mesana koalicija , sto denes se poeke se gleda kako pozitiva po ona sto ni go prireduva DPMNE kako zgotveni lajna koi ni gi servira vo vid na LEPO PISANIE od strana na JOHAN macenik sin Makedonski , pa vaka taka ide den esen ke lelekat Makedonci BRANE aman vrati se i spasi ne od DPMNE

Objasni mi daj kako ekonomija ke trgne so polna brzina posle amnestija jas slabo razbiram ekonomija i toa .
Te pozdravuvam i posakuvam da si ti poeke u pravo doma si gi gledas raboti so siroko otvoreni oci , pa neka e taka.


22-07-2011, 02:50 PM
Reply