Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

[Image: dsci0636.jpg]
[Image: dsci0637i.jpg]
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-06-2010, 09:35 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Чеграни: Меѓу функционерите постојат соработници на УДБА

Не е можно да нема соработници меѓу пратениците и високите државни функционери. Поранешниот соработник на тајната југословенска служба УДБА, Нафи Чеграни, ги отфрла констатациите на Комисијата за верификација на факти од пред еден ден, велејќи дека меѓу пратениците од актуелниот состав на Собранието како и високи државни функционери, има соработници на УДБА. Чеграни вели дека ги знае и нивните имиња.

„Нема логика во Собранието и други институции на секоја држава, не само во Македонија, да нема луѓе кои биле инволвирани како соработници, како информатори или како што народот ги нарекува кодоши, како шпиони на некоја служба. Тоа да, јас сум сигурен дека има. Ова што се вели во Собранието, има или нема, ќе има или нема да има лустрација, или дека во Собранието немало луѓе кои биле инволвирани во шпионски мрежи или на служби за разузнавање и контра разузнавање на некоја тајна служба, тоа се само измислици“, вели Чеграни.

Поранешниот соработник на УДБА, смета дека одредени кругови во Македонија сè уште не сакаат отворање на досиејата од причина што шпионите се уште живи и се наоѓаат на разни функции. Чеграни вели дека институциите треба да бараат од Белград враќање во Македонија на сите досиеја како единствена можност за затворање на ова поглавје.

„Некој не сака да се отвораат досиејата од единствена причина дека соработниците, информаторите, кодошите и шпионите се уште живи и се вртат околу објектот кој до вчера го обработувале, измислиле информации, досиеја, архивите многу јасно говорат за ова. Задолжително е да се отворат тајните архиви на УДБА, ако тие не се отвораат, во било која демократска држава, тогаш нема демократија“, додава Чеграни.

Премиерот Никола Груевски вели дека лустрацијата е поддржана од Владата и дека и понатаму ќе продолжат да ја поддржуваат.

„Сè што до сега се направи во делот на лустрацијата беше иницијатива на владата. Лустрацијата и беше дел од програмата од 2006 на ВМРО-ДПМНЕ и како таква та доби своја реализација, се разбира со одредени потешкотии, но работите се придвижија. Секоја идеја која би била во рамките на нормалните демократски процеси би била прифатлива за унапредување на овој процес“, рече премиерот Груевски.

Предлагачот на Законот за лустрација, Стојан Андов, вели дека Комисијата за верификација на фактите нема соодветен кадар за истражување на досиејата. Андов рече дека Законот за лустрација не предвидува одговорност за некој функционер ако упадне во работата на комисијата, како што беше случајот со министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

„Сметам дека членовите на Комисијата сè уште не се во состојба добро да ја извршуваат работата и го немаат потребниот персонал кој ќе им укаже точно што недостасува во некое досие за да се побара. Сè уште не се исполнети сите потребни услови тие да можат добро да работат“, рече Андов.

Вчера комисијата за верификација на фактите констатираше дека меѓу пратениците, министрите и другите државни функционери нема соработници на тајните служби.

Шкелзен Аќифи

Za pojasnuvanje neshto kratko od biografijata na nafi cegrani.
Roden vo sello cegrane gostivarsko.Sorabotnik i likvidator na udba.Bill pod tretman na ist operativec zaedno so akademik bllazho ristevski.Neodamna go objavi i operativniot pseudonim na akademik bllazhe ristevski.Drzhea kafanata ideall vo gostivar zaedno so ushte 4 sorabotnici.Kidnapirat devojka na oficer na jna od bosna so ime meliha delic.Ja primoruvat na prostitucija.Koga pokojnata delic se razbolluva od nemozhnost da ja lecat ja likvidirat i ja gorat vo furnata kade se pece krec vo mestoto sushicki most juzhno od gostivar.Peh bill shto za pokojnata meliha delic se interesira i kos.Odzemeniata ogrlica i prsten gi prodavat vo zllatara vo gostivar cij vllasnik e zhenata na stojce od vrutok.Zllatarskata rabotillnica se vikalla alltana.Stojce vraboten vo togashna bezbednost isto i clen na kos i ris.Bill angazhiran za likvidacija na kalosh recani.Za kogo kos ima soznanija deka odmori ke pomine vo istambull.Obidot propadja bideiki procurelle informaci za zadacata na stojce.Stojce za ne ispollnetata zadaca se iskupuva so otkrivanje na nafi cegrani i grupata.Nafi cegrani bill uapsen od agentite na kos.Osuden na dozhivotna robija.Za vreme na osamostojuvanje na makedonija istiot e oslloboden.Deneska drzhi privatna radio televizija vo gostivar poznata kako zeri i cegranit.
05-08-2010, 08:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Одговорот зошто нема и ке нема лустрација е во текстот на големиот македонски новинар Владо Мокров, напишан многу одамна:


[img][Image: 28jjkvq.jpg][/img]Значи проблемот го знаеме. Треба да го решиме.....Видовме досега дека овие луѓе кои ја водеа и водат Македонија не сакаат да го решат проблемот.
(This post was last modified: 06-08-2010, 02:22 PM by ЈорданПетровски.)
06-08-2010, 02:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:ПРЕДАВНИЦИТЕ МОЛЧАТ


Со прикажувањето на 39-минутниот документарен филм „Духот на татко ми“, самостоен проект на режисерот Горан Тренчовски, завчеравечер во Струмица, градот на раната младост на Ристо Шишков, беше одбележана 70-годишнината од раѓањето на бардот на македонското актерство. Јубилејот уште еднаш ја отвори помалку подзаборавената тема за судбината на прогонетите уметници и културни дејци.
Иако својата кариера ја заврши на 46 години, Шишков остана впечатлив театарски глумец и толкувач на разни филмски улоги, но ембаргата на кои беше подложен, до денес останаа нерасветлени.
- Случајот не поминал низ процес на лустрација. Јас ги зедов досиејата и сé уште ги чувам кај мене. Во нив има многу работи што сега не треба да се отвораат. Тоа е Пандорина кутија, но можам само да кажам дека сите предавници во Македонија ќе бидат откриени. А досието „Шишков“ ќе се отвори кога нашето семејство ќе одлучи да го стори тоа - вели Васил Шишков, синот на актерот.
Досието на Шишков носи наслов „Табакера“ и има 600 страници. Ристо Шишков остана запаметен како контроверзна личност против која се водеа судски спорови. Во еден спор на Шишков му се судеше поради пцост во која го спомнал Јосип Броз-Тито.
- Верувам дека тука има многу интересна теми, не само за нас туку и за целиот Балкан, во смисла на тоа кој што и зошто бил. Сепак, работата е деликатна, па не би сакал многу да зборувам за тоа. Ќе дојде време и за тоа. Во моментов верувам дека македонскиот народ треба да има достоинство и респект кон оние вредности што се загубени. Тие вредности треба да се вратат. Треба да бидеме малку погорди на она што го носиме како име и презиме - вели синот Шишков, задоволен со начинот на кој беше одбележан јубилејот на неговиот татко.


Молкот на предавниците е очекуван.
Молкот на прогонуваните е зачудувачки и загрижувачки.
Васила треба го прашаат дали таткому Ристо ке чекал да дојде време....
11-09-2010, 01:27 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Се знае коошите се кај Албанците PosPosPosPosPosPos


Quote:Кодошот меѓу пратениците е од ДУИ!?


вторник, 14 септември 2010, 16:21
Високи извори од партијата на Ахмети за АЛФА признаваат дека нивната партија ќе има проблем со лустрацијата. Еден од нивните пратеници е прв на листата од неколкутемина осомничени дека соработувале со тајните служби. Велат дека за случајот знаеле и претходно и го предупредувале раководството и лидерот Ахмети дека треба да го заштитат нивниот пратеник пред да стапи на сила законот на лустрација. Да му најдат позиција од која нема да се експонира. Потпретседателот на ДУИ не ги демантира тврдењата дека во нивните пратенички клупи седи поранешен полициски доушник.

„Мислам дека е неправедно да се лустрираат тие што биле дискриминирани или под принуда прифатиле некогаш да соработуваат со службите“, изјави вториот човек на ДУИ, Рафис Алити.

Од партијата на Тачи, најавуваат дека утре ќе го соопштат името на пратеникот од ДУИ. Загрижени се дека по информацијата што вчера ја објави АЛФА, лустраторите ќе бидат под притисок и нема да го објават името на пратеникот што треба да биде лустриран. Тие ќе ја преземеле одговорноста и ќе ги обелоденеле документите со кои се докажувала врската на пратеникот со тајната полиција.

„Една мала утеха за овој пратеник е тоа дека има и повисоки функционери во неговата партија, значи во ДУИ, што биле соработници на тајната полиција“, изјави за АЛФА секретарот на ДПА, Ернад Фејзулаху.

Како што веќе објави АЛФА, лустраторите веќе ги имаат потребните документи за пратеникот и се пред конечна одлука со која тој ќе биде првиот лустриран функционер во Македонија. Според високи извори од Комисијата, сериозни индиции дека биле кодоши има и за уште еден член на парламентот, но од владејачката ВМРО-ДПМНЕ а на листата сомнителни, за кои се чешла документацијата е и еден од претставниците на највисоката судска власт.

Среќко Поповски
(This post was last modified: 14-09-2010, 06:46 PM by ЈорданПетровски.)
14-09-2010, 06:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Тачи ќе ги тужи лустраторитеДПА тврди дека Комисијата за лустрација во фиока чува битни документи со кои се докажува дека пратеник на ДУИ бил соработник на тајните служби

[Image: 57E88FF210FC4A40830C0647543E6074.jpg]

Демократската партија на Албанците ќе ја тужи Комисијата за лустрација затоа што смета дека „во фиока чува битни документи со кои се докажува дека еден пратеник на ДУИ бил соработник на тајните служби“. Во Комисијата, пак се децидни дека такво нешто нема и оти ниту еден предмет не се крие.

При промоцијата на шестмесечниот извештај за своето работење, извори од Комисијата потврдија дека меѓу досиејата на избрани функционери има и десетина „сомнителни“, меѓу кои првично се споменуваа осуммина пратеници, за потоа нивната бројка да се сведе само на двајца.

Според законските одредби, споменување на имињата во јавноста не е дозволено. Оттука единствена можност да се види за кои пратеници некогашни соработници на тајните служби станува збор, е нивно повлекување од функцијата.

- Ќе ја тужиме Комисијата за лустрација ако не си ја заврши работата предвидена со Законот и ако се обиде политички да се испазари за да ги скрие фактите дека еден пратеник на ДУИ бил соработник на тајните служби. Се надеваме дека Комисијата нема и натаму предметот да го држи во фиока - изјави Ернад Фејзулаху, генерален секретар на ДПА.

ДПА поседува документ од кој може да се види дека актуелен пратеник на ДУИ во периодот на 1981-82 година, поточно во време на некогашната „косовска криза“ во изјавата за тогашната Служба за државна безбедност се согласил и се обврзал дека „нема да презема непријателска активност и дека за средбите и разговорите со нејзините припадници нема никому да кажува“. Документот се однесува на „непријателска активност“ во кои бил вклучен тогашниот гимназијалец, а сега пратеник, со уште неколку други лица меѓу кои и негов прв братучед. Во документот пишува дека тој презел обврска ако дознае „дополнителни детали и интересни работи“ за активностите на групата „по брз пат ќе ја информира СДБ“. Документот завршува со негова согласност дека ги признава во целост изнесените наводи што го потврдува со своерачен потпис.

Томе Аџиев, претседател на Комисијата за лустрација, вчера беше дециден:

- Нема такво нешто. Апсолутно не чуваме предмети во фиока. Сите предмети и документи добиени од надлежните институции редовно се работат и разгледуваат. Сите предмети не се исти. Некои досиеја имаат и по неколку стотици страници, а некои се помали. Како што предметите се расчистуваат, така се донесуваат одлуките на Комисијата. Одлуките ги носиме врз основа на чисти аргументи и не смееме да дозволиме какви било паушални оценки.

Извори од Комисијата потврдуваат дека има „сомнителни“ досиеја чии материјали се' уште се обработуваат. Колку ќе трае утврдувањето на фактите не можат да прецизираат затоа што се' зависи од материјалот што им е доставен и дали ќе бидат потребни и дополнителни сознанија. (М.Т.-П.Д.)
14-09-2010, 08:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Кодошите во партиски обрач

Висок функционер на ДУИ, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и судија во Уставниот суд биле на листата сомнителни функционери за кои Комисијата за лустрација бара конечна потврда дали биле соработници на тајните служби

Раководството на ДУИ е на нозе по информациите дека опозициската ДПА подготвува кривична пријава против Комисијата за лустрација, ако таа и понатаму во фиока држи досие за пратеник од партијата на Али Ахмети кој бил соработник на тајните служби. Иако името на пратеникот, согласно со законските одредби, засега никој не со осмелува да го спомене, во јавноста веќе отворено се говори дека тоа не е единствено. Уште најмалку еден висок функционер на ДУИ, еден пратеник од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и судија во Уставниот суд се наоѓале на листата сомнителни функционери за кои Комисијата за лустрација бара конечна потврда дали биле соработници на тајните служби.

ДПА денеска на прес-конференција ќе го обелодени името на пратеникот од ДУИ чие досие Комисијата наводно го чува во фиока. Комисијата за лустрација, која за в петок најави седница, неодамна потврди дека има десетина сомнителни досиеја, од кои осум на актуелни пратеници, но најверојатно на листата се наоѓаат и лица од судството.

Рафиз Алити, пратеник на ДУИ и потпретседател на Собранието, вели дека нема информации дека некој од нивните пратеници бил соработник на тајните служби.

- Како еден од потписниците на Законот за лустрација, сметам дека е неправедно да се лустрираат тие кои биле дискриминирани или под принуда прифатиле да соработуваат со службите. Неморално и некоректно е модерните функционери, пратеници и кодоши кои по 90-тите соработувале да не подлежат на санкциите што се предвидени со Законот за лустрација. Законот треба да се примени за сите што соработувале до денот на неговото усвојување - вели Алити.

На забелешката дека индиректно потврдува дека може да има такви пратеници во ДУИ, Алити одговори:

-Тоа што го прочитав во „Дневник“ се однесува на поранешни политички затвореници. Ако некој во време на комунизмот бил дискриминиран, лежел во затвор за своите идеолошки определби и сега за тоа трпи последици, наспроти некој што прифатил по 1990 година да соработува и да не биде лустриран, сметам дека како општество и како држава морално некоректно се постапува спрема тие што се пратеници, градоначалник или се на друга функција.

Според него, секој функционер најдобро си го знае своето минато и самиот треба да постапи според Законот.

Неофицијално, високи функционери на ДУИ потврдуваат дека прашањето за лустрацијата и изборот на кандидати за функции неколкупати било отворано на највисоко партиско ниво. Нерешителноста на лидерот Ахмети да пресече била сведена на тоа секој да се однесува и постапува по сопствена совест, па многумина оценуваат дека сега тоа на партијата и' се враќа како бумеранг.

Уставниот суд одлучи лустрацијата да се спроведе до 1991 година, иако со законот беше предвидено таа да важи до денот на неговото донесување. Ваквата одлука очигледно веќе носи и политички последици во меѓупартиските односи. Судот истовремено ја укина и одредбата да бидат објавувани во службен весник имињата на некогашните кодоши. И покрај ова, ДПА најави дека ќе го објави името на пратеникот на ДУИ.

- Ќе обелодениме аргументи и факти не само за тој пратеник туку и дека повисоки функционери од ДУИ биле кодоши. Ако Комисијата за лустрација не го стори тоа, ќе го сториме тоа ние или трето лице - изјави Ернад Фејзулаху, генерален секретар на ДПА.

Нема интерес за извештајот

Комисијата за лустрација го достави извештајот за своето шестмесечно работење до Собранието уште пред годишните одмори, но е неизвесно дали тој ќе се најде пред пратениците, бидејќи за него не пројавила интерес ниедна пратеничка група. Лустраторите побараа измени во законската регулатива со кои ќе им се овозможи послободен пристап и подиректен увид во досиејата.

- Членовите на Комисијата треба да кажат дали имаат пречки во извршувањето на своите задачи, од каков карактер се тие и кој им ги прави. Ако нивните аргументи се убедливи и ако се јасни во тоа што го бараат, подготвен сум да повикам и други предлагачи за да направиме измени во Законот. Факт е дека лустрацијата се одвива бавно, а Комисијата ги нема сите неопходни технички услови за работа за да можеме да утврдиме дали ова е поради несоодветниот однос на нејзините членови или на други фактори - вели предлагачот на Законот, Стојан Андов.

Мариела Трајковска
Предраг Димитровски
15-09-2010, 03:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Не можам да кажам дека не сум задоволен од процесот на лустрација. Лично очекував побрзо да видиме одредени резултати и се надевам дека тимот што го избра Собранието ќе биде поенергичен во својата работа.
Никола Груевски, премиер на Владата на РМ PosPosPosPosPosPos
16-09-2010, 03:14 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6

(16-09-2010, 03:14 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Не можам да кажам дека не сум задоволен од процесот на лустрација. Лично очекував побрзо да видиме одредени резултати и се надевам дека тимот што го избра Собранието ќе биде поенергичен во својата работа.
Никола Груевски, премиер на Владата на РМ PosPosPosPosPosPos

Некој ги има извртено зборовите. Еве го изворот:
http://www.vlada.mk/?q=node/5861
И пишува:Не можам да кажам дека сум задоволeн од процесот на лустрација.

А на други места како:
http://www.vecer.com.mk/default.asp?Item...0223315190
Не можам да кажам дека не сум задоволен од процесот на лустрација.

Може би не го бива детето, ама медиумите лажат конспиративно!
马其顿是属于马其顿人
(This post was last modified: 16-09-2010, 03:45 AM by Војдан Чернодрински.)
16-09-2010, 03:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:НЕЗАДОВОЛСТВО ОД ПРОЦЕСОТ НА ЛУСТРАЦИЈА

Се бараат имињата на кодошите

Јасминка Догова

Не сум задоволен од досегашниот тек на процесот на лустрација и сметам дека треба поенергично да се работи на тој план, изјави премиерот Никола Груевски.
- Лично, очекував побрзо да видиме одредени резултати и се надевам дека тимот кој е избран од Собранието ќе даде побрзи резултати и ќе биде поенергичен во својата работа - рече Груевски.
Лустрацијата, според него, требало да се случи на почетокот на независноста во 1992, 1993 и 1994 година.
- За жал, тогаш не се ни помислуваше на вакво нешто, а сега стигна со големо задоцнување затоа што голем дел од политичарите од тоа време, кои ја водеа земјата во текот на транзицијата, беа, веројатно, и дел од оние кои можеби би биле предмет на лустрација. Сега тие не се актуелни, но нивното владение одбележа една деценија во развојот на нашата држава - рече Груевски.
Либералот Стојан Андов, кој е иницијаторот на лустрацијата, долгогодишен претседател на Собранието и актуелен пратеник, вели дека ќе предложи јавно објавување на имињата на луѓето што соработувале со тајната полиција, и на тој начин граделе политичка кариера. Ова, вели дека е негова идеја која што ја имал на ум уште пред четири години кога го предложил Законот за лустрација.
- Тогаш кај нас немаше политичка волја за такво нешто. Тогаш добивав анонимни писма и закани, а сега сум охрабрен од најавите што доаѓаат од соседна Србија која што е решена да го демистифицира минатото, со цел да го забрза патот кон Европската унија. И кај нас треба да се случи истото што се случи во Србија и власта и опозицијата да се договорат да се донесе закон, со кој ќе се овозможи да се објават имињата на соработниците на тајните безбедносни служби - вели Андов.
Тој смета дека досегашната лустрација се покажа непродуктивна и доведе до блокада на целиот процес на прочистување на општеството.
- Нема да се одлепиме од минатото, ако не го направиме тоа. А, со тоа ќе добиеме одговор и на прашањето зошто токму сега се водат и овие дебати за тоа кој што направил или не направил во 1995 година. Многу е едноставно. Ако се отворат досиејата, ќе видиме кој што работел и под чии директиви работел, било да бил на власт или во опозиција. Се ќе се разјасни - вели Андов.
Во СДСМ велат дека би поддржале вакво решение.
Сивана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ ни рече дека партиски став се уште не зазеле, но лично смета дека списоците на кодошите треба јавно да се објават.


Наместо мој коментар, еве доказ колку на Грујо и на Андов им е до лустрацијата. Дел од мој текст кој е објавен пре околу три месеци.


(07-06-2010, 01:18 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕОдговорноста на премиерот Груевски, и другите што со своите функции во правосудниот систем треба да го одберат вистинскиот пат е пресудна за Македонија. А воедно, и шанса за Груевски и неговата „екипа“ да ме демантираат за нивната (не)вмешаност во политичко-полициското подземје....

....Имаше една бледа театарска престава со протести пред Уставниот суд, откако го разбија законот за лустрација - театарска претстава изготвена по нарачка од полициско-политичкото подземје, со која, вие господине Груевски покажавте дека помеѓу вас и Бранко Црвенковски, нема никаква разлика во тоа колку многу си ги потценувате сопствените граѓани! Затоа, барам малку усул господине Груевски, господине Маневски, господине Мијалков и господине Аврамовски, не си го потценувајте сопствениот електорат до овој степен. Никаде во светот ВЛАСТА не ПРОТЕСТИРА, таа ги има НА РАСПОЛАГАЊЕ законот, Уставот и ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ.
Кога власта не си ги почитува сопствените закони и не ги користи сопствените институции, се поставува прашање која и е целта? Има два логични одговори зошто вака постапува - или од незнаење или со намера. Ако е од незнаење досега требаше да ги увиди грешките и да ги исправи, да сфати дека или ќе ја биде или ќе подлегне во борбата со политичкото и полициското подземје. Но кај вас господине Груевски е се поочигледно дека оваа е довршување на операцијата која ја започна Глигоров. Но, да не бидеме како вас, ке зборуваме со факти, она од што вие чедата на "ОПЕРА" најмногу се плашите!

.......Мојот судски случај против раководството на македонската полиција, за кое досега аргументирано и преку медиумите покажав дека нелегално и поради политички причини со години ме прогонувало, наполни две и пол години. Моето обвинување против Фрчкоски, Чокревски, Слободан Богоевски, Верушевски, Сиљан Аврамовски и другите од врвот на македонската полиција, кои ме гонеле како политички непријател на СДСМ, беше отфрлено од обвинителството со флагрантен фалсификат, со образложение за застареност кое ќе влезе во учебниците на (не)правото.

[Image: zx2op4.jpg]

Утре ЕУ ќе ви праќа писма во кои ви вели дека судството нечини. А вие за да се обраните дома велите дека не мразат од ЕУ. Не е до омраза господине Премиер, туку е до вашата дволичност или неспособност да се справите со инсталациите на службата. Co овој флагрантен фалсификат, покрај тогашниот јавен обвинител господин Зиков, ве запознав и вас господине Груевски!

Председателката на Скопскиот суд госпоѓа Кацарска која мојот предметот го чуваше скоро една година нераспореден, односно се додека министерот Маневски не именува истажен судија! А го именува за истражен судија адвокатот Владимир Туфегџиќ, адвокат познат по приватизацијата на Жито мел Куманово од страна на Бајруш Сејдиу. Значи не се работи за неуспешен адвокат, адвокат кој барал заради егзистенција да се вдоми во суд до пензија, туку се работи за врвен стручњак во тоа што македонското подземје најдобро го прави. Тој ќе води истрага против врвот на македонската полиција? Баш да видам. Еве како Туфегџиќ, инаку близок чoвек на Тито Петковски, врши истага: За него нeпобитен доказ дека МВР работел согласно законот кога ми отвориле политичко досие е уснa изјава на некој од МВР, а му го потврдил и обвинетиот инспектор Кузман Јовановски.
Смената на истажните судии е стара комуњарска пракса за да се дојде до застареност на предметот. Една година одработи Кацарска, една година одработи Туфегџиќ, новата судика Весна Басотова не е дојдена од Харвард туку и таа е производ на бастионот на СК-ДЈ - Правниот факултет во Скопје. Tаа веке одработи скоро една година. По неколкумесечните обиди да ја контактирам по телефон за да се информирам до каде е мојот предмет и нејзиното упорно криење и неодговарање на моите повици, испратив писмо до судот со кое побарав да бидам информиран. Одговорот што го добив е повеке од арогантен и некултурен, а каужва и го потврдува скоро се досега искажано.


Значи, господине Груевски, маските конечно паднаа, бидејќи, споменатата истражна судијка Басотова со својата несериозност ви ја симнува маската на борец за конечен раскин со полициско - политичкото подземје и борец за зачувување на името. Најголемите јавни поборници за смена на името се господата Црвенковски, Фрчковски, Милчин, Геровски... Луѓе на кои сценариото за разнебитување на Македонија и осакатување на секоја можност за стабилна независна држава изготвено од полициско-политичко подземје им е доделена улога на предавници. Предавници врз кои вие господине Груевски играјќи ја вашата улога од истото сценарио треба да изградите лик на патриот и еднинствен чувар на Македонија. На зборови тоа одлично го правите, но делата ве откриваат.
За првите двајца моето досие и документите кои јавно ги нудам даваат несоборливи докази - Црвенковски бил премиер-наредбодавач, а Фрчковски министер -извршител на прогонот на политички и идеолошки неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ. Со помош на овие документи можете ИНСТИТУЦИОНАЛНО да ги елиминирате од политичката сцена за сите времиња, и притоа за тоа да добиете честитки и признанија од меѓународната заедница, како човек кој го разбира проблемот на системот и го урива последниот комунистички бастион на Балканот.
Деновиве сме сведоци на нова шанса. Велија Рамковски, во материјали кои ги објавив на интернет, открива детали за врските на олигархискиот врв на државата, Управата за јавни приходи, медиумското подземје. Под провокација, Геровски се приклучува да го обвини МВР дека го прислушкувале господин Велија Рамковски и веднаш прави грешка во чекори, кога на виделина излегува целата снимка. Но, од МВР молк. А и вие знаете, а и ние знаеме, а најважно и Геровски знае, дека луѓе од нивен ков ИНСТАЛАЦИИТЕ не прислушкуваат. МВР прислушкува од 1945 година до денеска една иста категорија на луѓе. Луѓе кои се залагале за САМОСТОЈНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. Нема белким сами себе да се слушаат.
Проучување на моето досие во оваа фаза може да трае најмногу еден ден, се разбира ако на истражниот судија целта му е да го заврши неговиот дел од работата во духот на законот и Уставот.
Еве ги фактите:

1. Доказ дека моето досие е водено од идолошки и политички причини.

[Image: ic7b42.jpg]

2. Согласно Правилата за работа на ДБК, претходна оперативна обработка како форма на работа на ДБК временски можела да трае најмногу до една година од заведувањето. Значи, ДБК на Црвенковски, Фрчкоски, Верушевски, Богоевски и компанија, во рок од 1 година имала обврска да ги документира наводните мои противуставни активности и случајот да го процесуира пред надлежен суд, или пак, да ги отфрли сознанијата доколку не се потврдат и да изврши моја т.н. дерегистрација. Но, од доказите се гледа дека пријавените полициски функционери не само што не постапиле согласно правилата на ДБК, туку ме држеле под оперативен третман повеќе години - "последната" службена белешка, барем според она што го поседувам како доказен материјал е од 3 јуни 1998 година. 3. Напред наведените правила за работа на ДБК, дури и не се ниту во согласност со Уставот на РМ, бидејќи ја повредуваат слободата на тајноста на писмата и на сите други облици на општење, приватноста, сигурноста и тајноста на личните податоци, достоинството и угледот и слично гарантирано со член 17, 18 и 25 од Уставот. Значи, Уставот во тоа време не дозволува спрема било кое лице да се врши тајно следење и набљудување, тајно фото визуелно снимање и документирање, тајна контрола на писма и други пратки и прислушкување и контрола на телефон.
 
4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.
За многумина вашето коалицирање и правење влада 2006 година со партијата на Тито Петковски беше необјаснив чин. ИНСТАЛАЦИИТЕ го објаснија со тоа дека Тито бил премногу лут на Бранко. Кумановци викаат "Жми да те л'жу". За помладите, ова е веќе видено. Партијата Демократска Алтернатива по налог и помош на инсталациите ја основаа најтврдокорните членови на Сојуз на Комунисти-Движење за Југославија (Србија), а причина за основање беше тоа што во ВМРО-ДПМНЕ по Кичевскиот Конгрес, сепак успеа да остане по некој вистински ВМРО-вец и со тоа да внесе повторно страв кај инсталациите. Потрошија толку пари,толку луѓе и пак работата незавршена. ВМРО-ДПМНЕ ке остане на ВМРОвци. Ве именуваа Вас за председател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно како цената која мораше да ја плати Љубчо Гергиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на ВМРО ДПМНЕ значеше дека ширум се отворени вратите за кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
Cо победата на изборите 2006 година и коалицирањето со Тито Петковски, кој никогаш не се откажа од СКЈ, и е вистинскиот лидер на СК-ДЈ во Македонија во сиве овие години, дојдовте на власт и така новата генерација на СК-ДЈ која своето искуство со "патриотизмот" и наводната ВМРОВШТИНА ја стекна преку студенско/средношколските демонстрации, кои по се се дело на инсталациите. Со што ja приведовте кон крај смена на генерациите што ја почнаа полициските инсталации донесувајќи го Бранко Црвенковски за председател на СДСМ. Единствено смена на генерациите нема во судската власт.
ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.
Произлегува дека на вас целта вие да нема решение. Затоа трубите преку вашите "ОПЕРСКИ" мегафони: дека виновни се "клетите" Европјани, дека тие не мразат, Фуере е виновен, па, виновен е Шацимаркакис... Не господине Груевски, тие не се виновни, тие сакаат да си ја завршат работата, а на чија штета тоа ќе биде, нив воопшто не ги интересира. Тие само се борат во нивната биографија да стои дека успеале го решат долгогодишниот спор со името кој го наметна Грција. Тоa за сите, освен за Македонците или Грците ке значи дека биле успешни дипломати.
Затоа, вашиот "лет во место" кој го нудите како одбрана на името е всушност вистинскиот проблем. Вашата одбрана не потсетува на прочуената изјава на едно младо војниче кое беше пратено да го спречува отцепувањето на Словенија од поранешна Југославија. На прашањето што прават, споменатиот војник одговори "тие сакаат да се отцепат, ама ние глумие дека не им даваме". Оттука, сметамe дека најумно и најбезбедно за вас лично господине Груевски е да распишете предвремени избори наесен. Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

Во име на ГРУПАЦИЈАТА
Јордан Петровски
16-09-2010, 11:58 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Stojance Ilievski:

‎,,Андов не бил задоволен од лустарцијата.????? Поголема лага и манипулација здравје!!!!'' Па да не беше предлог законот од страна на Андов, уште немаше да има закон за Лустрација. Човекот предложи и се избори да се донесе законот за Лустрација, а на некој тука повторно не му чини. Аххх.Quote:Групација Дисиденти:

Господине Илиевски, ви укажувам по втор пат да прочитате за она за што се зборува па да коментирате . Еве дел од изјавата на Андов.
А еве ви го и линкот по втор пат до целиот текст кој е објавен во весникот ВРЕМЕ.Јас не сум додавал ниту одз...емал ништо.

"Тој смета дека досегашната лустрација се покажа непродуктивна и доведе до блокада на целиот процес на прочистување на општеството.
- Нема да се одлепиме од минатото, ако не го направиме тоа. А, со тоа ќе добиеме одговор и на прашањето зошто токму сега се водат и овие дебати за тоа кој што направил или не направил во 1995 година. Многу е едноставно. Ако се отворат досиејата, ќе видиме кој што работел и под чии директиви работел, било да бил на власт или во опозиција. Се ќе се разјасни - вели Андов."

http://www.org.mk/vesti/?id=451200&t=%2FSe baraat iminata na kodosite
16-09-2010, 02:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Goce Dimovski:

Da, se soglasuvam deka koga ne si zadovolen od nesto a imas vlast i mok da go ispravis togas treba da go napravis toa...
Sakam da predocam deka so lustracijata ke se resat ili barem ke se znae od kade doagjaat problemite koi sega gi imame kako drzava...


Quote:Slavica Nikolovska:

Ako bil uporen i zadovolen nesto ke se resese-nemoze uste da se montirat dosieta i da se odrabotuvt luge.


Quote:Stojance Ilievski:

Кодошите треба јавно да се објават


Quote:Slavica Nikolovska:

Za kakvo VMRO zboruvame koga opstin.presedateli gi montirat dosietat i vrsat odrabotka na clenovi po nalog na ????????.A komitetite gi verifikuvaat i toa na isti luge i vo dvete vladeenja.Komitetite se svedeni na komunis.narodni sudovi koi... najprvin treba da bidat kazneti,i otstraneti od Partijata..A komisijata ako ne si ja vrsi rabotata bidejki e platena da si zamine ..ima takvi na koi im e dosta od progoni i ke ja zavrsat.Uste edno prazno vladeenje na VMRO ili vo korist na SDSM/
16-09-2010, 02:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(16-09-2010, 02:49 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Stojance Ilievski:

‎,,Андов не бил задоволен од лустарцијата.????? Поголема лага и манипулација здравје!!!!'' Па да не беше предлог законот од страна на Андов, уште немаше да има закон за Лустрација. Човекот предложи и се избори да се донесе законот за Лустрација, а на некој тука повторно не му чини. Аххх.Quote:Групација Дисиденти:

Господине Илиевски, ви укажувам по втор пат да прочитате за она за што се зборува па да коментирате . Еве дел од изјавата на Андов.
А еве ви го и линкот по втор пат до целиот текст кој е објавен во весникот ВРЕМЕ.Јас не сум додавал ниту одз...емал ништо.

"Тој смета дека досегашната лустрација се покажа непродуктивна и доведе до блокада на целиот процес на прочистување на општеството.
- Нема да се одлепиме од минатото, ако не го направиме тоа. А, со тоа ќе добиеме одговор и на прашањето зошто токму сега се водат и овие дебати за тоа кој што направил или не направил во 1995 година. Многу е едноставно. Ако се отворат досиејата, ќе видиме кој што работел и под чии директиви работел, било да бил на власт или во опозиција. Се ќе се разјасни - вели Андов."

http://www.org.mk/vesti/?id=451200&t=%2FSe baraat iminata na kodosite


Quote:Slavica Nikolovska:

Nikogas ne e kasno za nesto produktivno i ako e zakasneto podobro nekogas odkolku nikogas.Pa Maked.veke izede 2-3 generaci od toj kodoski sisem i uste li smetate deka ke se nagraduvaat od kodosenja,i ke se zaposluvaat za uspesno izvrsenata zadaca.
16-09-2010, 02:55 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(16-09-2010, 11:58 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:НЕЗАДОВОЛСТВО ОД ПРОЦЕСОТ НА ЛУСТРАЦИЈА

Се бараат имињата на кодошите

Јасминка Догова

Не сум задоволен од досегашниот тек на процесот на лустрација и сметам дека треба поенергично да се работи на тој план, изјави премиерот Никола Груевски.
- Лично, очекував побрзо да видиме одредени резултати и се надевам дека тимот кој е избран од Собранието ќе даде побрзи резултати и ќе биде поенергичен во својата работа - рече Груевски.
Лустрацијата, според него, требало да се случи на почетокот на независноста во 1992, 1993 и 1994 година.
- За жал, тогаш не се ни помислуваше на вакво нешто, а сега стигна со големо задоцнување затоа што голем дел од политичарите од тоа време, кои ја водеа земјата во текот на транзицијата, беа, веројатно, и дел од оние кои можеби би биле предмет на лустрација. Сега тие не се актуелни, но нивното владение одбележа една деценија во развојот на нашата држава - рече Груевски.

Либералот Стојан Андов, кој е иницијаторот на лустрацијата, долгогодишен претседател на Собранието и актуелен пратеник, вели дека ќе предложи јавно објавување на имињата на луѓето што соработувале со тајната полиција, и на тој начин граделе политичка кариера. Ова, вели дека е негова идеја која што ја имал на ум уште пред четири години кога го предложил Законот за лустрација.
- Тогаш кај нас немаше политичка волја за такво нешто. Тогаш добивав анонимни писма и закани, а сега сум охрабрен од најавите што доаѓаат од соседна Србија која што е решена да го демистифицира минатото, со цел да го забрза патот кон Европската унија. И кај нас треба да се случи истото што се случи во Србија и власта и опозицијата да се договорат да се донесе закон, со кој ќе се овозможи да се објават имињата на соработниците на тајните безбедносни служби - вели Андов.
Тој смета дека досегашната лустрација се покажа непродуктивна и доведе до блокада на целиот процес на прочистување на општеството.
- Нема да се одлепиме од минатото, ако не го направиме тоа. А, со тоа ќе добиеме одговор и на прашањето зошто токму сега се водат и овие дебати за тоа кој што направил или не направил во 1995 година. Многу е едноставно. Ако се отворат досиејата, ќе видиме кој што работел и под чии директиви работел, било да бил на власт или во опозиција. Се ќе се разјасни - вели Андов.
Во СДСМ велат дека би поддржале вакво решение.
Сивана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ ни рече дека партиски став се уште не зазеле, но лично смета дека списоците на кодошите треба јавно да се објават.
[/quote]

Ваквото јавно објавување на списоци или "улична лустрација" се строго забранети токму според закокнот кој го предложи Андов, закон за лустрација кој е на сила.

Дека Груевски е неискрен говори фактот дека тој дозволи Лустацијата да е ограничена до 1991, а и самоиот вели дека најголемите штети на Македонија се направени од 1991 до 2001. Човеков има доминантно мнозинство во парламентот - зошто не стори нешто околу тоа?
16-09-2010, 03:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Stojance Ilievski:

Полека малку, се разбравме погрешно.Точна е изјавата на Андов дека лустрацијата е покажана како непродуктивна и дека е незадоволен од тоа како ич не се спроведува. Коментарот ми беше за дел од текстот ,,Поголема лага и манипулација здравје!!!!'' , на ова се однесуваше. Не се сложувам со вашата констатација дека Андов е крив што лустрацијата не се спроведува или пак со неговата изјава манипулира со некој. Реално, он предложи закон , се изгласа и не е во положба да ја спроведува затоа што е е владеачка партија.


Quote:Ivon Velichkovski:

А за промена да ја поддржиме неговата иницијатива за јавно објавување на кодошите? Таа е иницирана од ваквиот договор меѓу сите политички партии во Србија, која се очекува законот за ова консензуално да го донесе во Собранието до крајот на ...2010?
Веројатно после тоа многу работи и проблеми од блиското минато и сегашноста ќе ни бидат појасни, ама така барем ќе се ослободиме од истите ризици во иднина?


Quote:Групација Дисиденти:

Господине Илиевски и господине Величковски kој предложи да не се објавуваат инмињата во конечната верзија нa сегашниов закон. Во првата верзија таков член немаше


Quote:Ivon Velichkovski:

Лустрацијата е институционално прочешлување на списоците од страна на овластен орган (во случајот комисија) и таа се однесува на активните политички лица. Бидејќи таа очигледно не функционира, очигледно е и дека треба да се пристапи кон пош...ироката форма - објавување на соработниците. Но, втората варијанта има слабост што во себе не содржи санкција, односно деполитизирање на соработникот на службата, а ќе исфрли на површина и лица кои се починати или не се политички активни. Затоа лустрацијата имаше предност што ги деполитизира соработниците и со тоа ги пасивизира, додека објавувањето само ги изнесува во јавноста (пр. Бугарија). Србија очигледно се реши на ваков чекор поради нефункционирањето на лустрацијата, а очигледно и кај нас процесот не е далеку од неуспех. И затоа таа не предвидуваше објавување на сите соработници, избегнувајќи создавање непотребни поделби во општеството.
Значи, станува збор за две сродни, но сепак различни решенија.


Quote:Stojance Ilievski:

Јас кажав во кој дел не се сложувам со вашите констатации, кажав мое мислење се надевам дека повторно погрешно не ме разбравте, се изјаснив дека сум за спроведување на Лустрацијата која впрочем ке исправи неправда направена кон вас. Ако не... се лажам законот за Лустрација е во полза на вашето минато, а мојата иднина. Колку што можам да приметам цело време го обвинувате предлагачот на законот за Лустрација, а од друга страна го фалите законот за Лустрација, а од трета страна и самите неможете да се воздржите да коментирате дека нужно е тој закон да се спроведе еднаш засекогаш. Тука неможам да ве разберам. Дали е проблем што законот за Лустрација е предложен од Либералната партија на Македонија и Стојан Андов? Доколку мислите дека има недостатоци слободно изразете ги, иницирајте ги до парламентот, до партиите, до сите релевантни фактори во Република Македонија.


Quote:Групација Дисиденти:

Да дадете одговор на оваа прашање. Да ги разјаснуваме работоите со ред:

Господине Илиевски и господине Величковски кој предложи да не се објавуваат инмињата во конечната верзија на сегашниов закон. Во првата верзија таков член немаше.
(This post was last modified: 16-09-2010, 04:14 PM by ЈорданПетровски.)
16-09-2010, 04:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Stojance Ilievski:

Полека малку. Во првата верзија таков член немало? А во конечната верзија со предлог било предложено да не се објавуваат имињата однсоно се избришал тој член? Ако е тогаш можно да се предложи бришење на член кој што го нема во првата драфт ...верзија на вакво прашање не би можел да дадам одговор, туку само би рекол браво на тој што читал, не нашол таков член па предложил да се избрише така наречен според мене виртуелен член. Не би можел да дадам одгговор на вакво поставено дијаметрално спротивно прашање. Тоа е.
Во делот на моето погоре поставено прашање, ако може да ми одговорите?


Quote:Групација Дисиденти:

Немаше член кој ке го санкционира објавувањето. Кој го предложи тој член пред самото усвојување на законот. Тоа е прашањето.
16-09-2010, 05:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Ivon Velichkovski:

Очигледно оваа тема треба да ја поврзете со лустрацијата.
Па да видиме кои „патриотски“ владини и политички функционери воопшто беа задолжени да овозможат пуч на ЈНА во СРМ на пример? Конечно, многу „политички затвореници“ и „дисиденти“ не...како се покажаа одлични соработници на службата, па дури и се закитија со високи политички функции.
Quote:Групација Дисиденти:

Сугестијата господине Величковски ви е на место и овој дел ке го префрлам на дискусијата врзана за лустрацијата.
Проблемот што нема лустрација после 1991 година е причината што ке се открие целата мречата на соработници на СРПСКИТЕ служби....
Борбата за зачувување на Југославија заврши со паѓањето на Анте Маковиќ и апсењето на генерал Ваиљевиќ и неговите соработници Радојчиќ и др...во Македонија тоа концидира со паѓањето на "експертската влада", која беше создадена по налог на творцитер на "ОПЕРА". Во генералската екипа "представник" на Македонија беше генерал Туманов.
Господин Андов треба да го отвори срцето и да каже, прво за неговите врски со Анте Марковиќ па потоа по чија препорака во владата на Анте Марковиќ влегоа Камбовски, Керим, се шпекулира за Борис Стојменов кој наводно бил заменик министер и кој го препорача Глигоров за советник и изработувач со Андов на програмата за приватизација.
За да ги разјасниме сите нејаснотии ке одиме дел по дел.Во овој дел би требело да дојдеме до конкретни сознанија за формирањето на владата на Анте Марковиќ односно влада која требеше да ја сочува Југославија.
16-09-2010, 11:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Фингирана лустрација


Поразително звучат заканите на ДПА дека ќе ги тужи членовите на Комисијата за лустрација поради чување предмети во фиока и оти јавно ќе го обелодени името на пратеникот од ДУИ, за кого имале документи дека бил соработник на тајните служби. Звучат поразително од најмалку две причини. Прво, со тоа го пуштија црвот на сомневање дека лустрацијата е предмет на меѓупартиски договори и пазарења, што со други зборови значи целосно фингиран процес. И второ, ја презеде улогата на промотор на улично „пречистување“, со несогледливи политички последици. Но, и едното и другото имаат заеднички именител, бидејќи надвисната е опасноста лустрацијата да се претвори во она од што сите отворено стравуваа - средство за валкана меѓупартиска и политичка пресметка.

Што и да биде крајниот епилог од „дополнително дадената шанса“ на членовите на Комисијата, неколкудневните препукувања, во крајна линија, на виделина ја изнесоа целата слика за „квалитетот“ на нашата лустрација. Задоцнувањето од една и пол деценија и меките законски одредби и онака ја доведуваа во прашање вистинската политичка волја за расчистување со дел од минатото. Ако уште со донесувањето на Законот таа беше именувана како формална, сега стана чиста фарса, особено по одлуката на Уставниот суд имињата на некогашните кодоши никој да не може јавно да ги обелодени. Ниту лустраторите ниту органите кај кои ќе се утврди дека има избрани или именувани функционери, некогашни соработници на тајните служби. Па, на граѓаните и јавноста не им останува ништо друго освен да претпоставуваат дали евентуалното напуштање на функцијата е последица на кодошење, на нарушено здравје или на заминување во пензија. Без разлика дали станува збор за пратеник, директор на јавно претпријатие или судија во Уставниот суд, сомневањето ќе постои. Не дека јавноста „бара крв“, ама лустрација без имиња нема смисла.

Уште поспорно е кратењето на рокот на опфатот на лустрацијата. Неразбирливо е кодошите од времето на едноумието да не можат да бидат државни функционери, а тоа да не важи за оние од периодот по осамостојувањето.

Исправајќи една, не смееме да дозволиме да направиме друга неправда. Ова, беше главното мото што се користеше во политичките надмудрувања дали воопшто ни е потребна лустрација. Можеби ќе звучи грубо, ама, по се' изгледа, само една година е доволна за да заклучиме дека веќе сме направиле неправда.

Предраг Димитровски
18-09-2010, 02:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,943
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Предмет: Прес на ВМРО Народна партија

Процесот на лустрација и обидите да се затскријат лица кои треба да бидат лустритрани.


Прес конференција на ВМРО-Народна партија, 18.09.2010
ВМРО-Народна партија, јавно реагира на обидот да се релативизира процесот на лустрација во Република Македонија и да се сокријат имињата на лицата за кои е утврдено дека во минатото биле соработници на тајните служби, а се на високи функции во власта. Побудени од шпекулациите кои се се поприсутни, од реакциите во јавноста и од неофицијалното вртење на имиња на неколку лица на високи позиции во државните органи, се обраќаме до јавноста поради сомнежот и впечатокот дека од страна на Комисијата за лустрација намерно се минира овој процес.
ВМРО-Народна партија се обраќа до Комисијата за верификација на фактите (Комисија за лустрација) и јавно прашува:
1. Дали е вистина дека личност од редовите на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија, поранешен висок Владин функционер носител на позиција министер и поранешен член на највисокото извршно партиско тело на ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период бил соработник на тајните служби?
2. Дали е вистина дека и во редовите на ДУИ има висок функционер за кој се знае дека бил соработник на службите ?
Бараме и очекуваме Комисијата за лустрација јавно да каже дали овие информации со кои располагаме се точни и ако се, а се - кои се лицата за кои се претпоставува дека соработувале со бившиот режим.
Македонската јавност има право да знае кои се тие и ги повикуваме сите партии и позициски и опозициски и парламентарни и вонпарламентарни за консензус по ова прашање. Мора да сме единствени во барањето Законот за лустрација реално да се спроведува и еднаш за секогаш да се разбере дека законите не се само текстови, туку треба да имаат функција. На тој начин ќе ги докажеме демократските вредности на македонската држава и подготвеноста да се расчисти со луѓето, кои во минатото правеле штета на македонските граѓани, а бескрупулозно учествуваат во власта.
Почитувани, лустрацијата не треба да се сфати како лов на вештерки или поле за политичко препукување на партиите, затоа што овие лица може да се најдат во сите партии, без разлика дали во моментов се во позиција или опозиција. Лустрацијата не треба да се сфати и како казнување на тие личности во судска смисла, туку таа треба да биде јавна и морална дисквалификација на луѓето кои соработувале со службите на поранешниот режим, ги кодошеле своите колеги, пријатели, роднини и невини ги испраќале во затвор или во смрт.
Токму затоа е и повикот на ВМРО-Народна партија. Ние не сакаме во власта и сега и било кога во иднина да партиципираат луѓе кои кодошеле и кои соработувале со тајните служби, од едноставна причина што не знаеме дали и до ден денес тие луѓе не се врбувани од остатоци од овие служби.
18-09-2010, 01:19 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Quote:1. Дали е вистина дека личност од редовите на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија, поранешен висок Владин функционер носител на позиција министер и поранешен член на највисокото извршно партиско тело на ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период бил соработник на тајните служби?


Изгледа дека станува збор за еден човек кој има телевизија, трговски центар, штедилница... Icon_razz

18-09-2010, 02:27 PM
Reply