Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Вели работел за државата. Кое непознавање. Славко Јаневски работел за тајната полиција чија единствена задача била да го сочува комунистичкото уредување на државата.
Ако тајната полиција работела во интерес на државата таа ке го штитела Уставот и прават на граѓаните гарантирани со тој Устав.
05-07-2013, 11:44 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:Што всушност сака да постигне ДПМНЕ со лустрацијата?

Тезата на опозициски настроените аналитичари досега беше дека со лустрацијата ДПМНЕ сака да ги етикетира и медиумски уништи и консеквентно замолчи своите критичари. Досега тоа беше делумно точно. Но со лустрацијата на Славко Јаневски таа теза паѓа у вида. Славко нити е жив а уште помалку пак е активна политичка закана за талибанците. Па зошто тогаш сета оваа м'кљажа и калакурница со лустрацијата? Одговорот е: ДПМНЕ сака да се прикаже како борец за правдина слобода и демократија! Да точно прочитавте. Овие битанги кои секој ден сјебуваат нечија новинарска кариера или газда на медиум или бизнисмен што се рекламира во опозициски медиум, со лустрацијата сакаат да се замаскираат во ферчини кои се растажиле колку тоа комунистите не биле фер со родољубите од пред 50 години. Тоа е таа фантастична ујдурма која сега ја прават ДПМНЕ-овци.

Класична муда-за-бубрези операција. Они сега пишуаат колумни и држат семинари и конференции целите со мрсули и солзи како тоа Фрчко се дрзнал да снима кој влегува и кој излегува од седиштето на ДПМНЕ во 1992-ра, додека во исто време они сега во 2012-та го уапсија Љубе како скот, го легнаа на земја и го ритаа и сега е у затвор и бел ден нема да види се додека оваа античко-комуњарско-православана џамахирија е на власт. Паралелно останатата опозиција или ја казнуваат со драконски казни од кои они се буквално кремирани или пак ги истава без медиумски простор и без пари и потоа ги карпет-бомбардира 24/7 прогладувајќи ги за пета колона и изроди. Додека лелекааат за писателите на кои им била ускратена кариерата во комунистичко време тие сега уништуваат исто толку можеби и повеќе кариери не само на уметници туку и на луѓе од сите профили од чистачки па до судии...

Речиси се што прават талибанците во моментов има цел и план што сака да се постигне. НИШТО не е случајно. Се е одмерено и извагано колку гласови ќе им донесе и колку рејтинг на анкетите и колку во исто време ќе се зададе штета на политичкиот противник. Притоа има една константа цело време: ич не им чуе на онаквото за државата, за принципите и слични срања.

Од друга страна пак ставот на опозицијата е опозитно поразителен за себеси. Наместо да ронат и тие солзи за жртвите од комунизмот и да почнат да се извинуваат и дистанцираат од случаите на злоупотреба но во исто време и да потсетуваат на позитивните моменти од комунистичката историја, тие како и безброј пати досега го потценуваат политичкиот конкурент и му оставаат бришан простор да ја добие медиумската битка и да глуми лудило.

Една од најважните работи кои опозицијата мора да ги направи е да го почитува непријателот и да се обиде да му парира. За почеток опозицијата треба да се научи да ги чита вистински постапките на талибанците и потоа да се обиде да ги реконструира и објасни на народот, онолку колку може да допре до него. Не е лошо да почне веднаш, избори се ближат.

Саше Ивановски
05-07-2013, 04:12 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:ОБЕЛОДЕНЕТО ДОСИЕТО "ТЕМЕЛ" ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ДЕВЕДЕСЕТТИТЕ ГОДИНИ


Кљусев, Љубчо, Доста биле жртви на Фрчко!


Во досието кое во 1995 го отворил Фрчковски, а го продолжиле неговите наследници, од утро до вечер биле следени научници, уметници, културни работници, свештени лица и политичари, кои во средината на деведесеттите години влегувале и излегувале од Централата на ВМРО-ДПМНЕ. Документите од досието денес ги нема во собраниската архива. Ги нема ни во Државниот архив каде што се чуваат сите минати документи од државните органи. Се претпоставува дека досието водено за ВМРО-ДПМНЕ исчезнало пред десетина години во периодот од 2002 до 2006 година

Quote:Среќа што чувам копија. Личната архива на екс пратеникот Филип Петровски не му доволи на Фрчковски да ги скрие злоупотребите на положбата во минатото. Екс министерот за внатрешни за потребите на СДСМ издавал наредби за следење на функционерите на ВМРО- ДПМНЕ.
За Петровски нема дилеми. Ова е класична злоупотреба на службената положба.

Петровски вели дека во 2001 година од името на ВМРО-ДПМНЕ побарал парламентарна комисија да утврди дали Фрчковски ги прекршил овластувањата.

Kako e mozno dosieto da "iscezne"?
A go ima vo privatni arhivi ?

Filip e del od vlasta ,direktorot na arhivot e imenuvan od vladata,tie se odnesuvaat kako da se opozicija...

Zosto ne e utvrdeno od sobraniskata komisija dali imalo prekrsuvanje na ovlastuvanjata?

Zosto Filip i ostanatite koi se spomenuvaat vo dosieto nemaat podneseno sudski tuzbi?

Zosto bas sega se aktiviraa da ispravaat nepravdi a ne na pocetokot na lustracijata pa i pred toa....

Mnogu zosto a malku odgovori?

05-07-2013, 04:26 PM
Reply
stetos2000 Offline
Member
***

Posts: 53
Joined: Apr 2013
Reputation: 0

(05-07-2013, 11:44 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Вели работел за државата. Кое непознавање. Славко Јаневски работел за тајната полиција чија единствена задача била да го сочува комунистичкото уредување на државата.
Ако тајната полиција работела во интерес на државата таа ке го штитела Уставот и прават на граѓаните гарантирани со тој Устав.

Този видеоклип най-добре представя ситуацията Македония 70% от хората ги беше страх да отговорят на един прост въпрос, другите 30% с типично македонските имена като Любиша защитаваха УДБА и не виждаха нищо лошо в това да си удбаш.

Та поне се потвърдиха няколко истини - Македония все още я е страх от УДБА; УДБА и АСНОМ са създателите и символите на Македония. Днешната Македония няма нищо общо с Гоце Делчев, Даме Груев, Карев Питу Гули и всички екзархийски българи изградили и създали ВМОРО.

Само ако може последните да спрат да ги "превеждат" на македонски език и да ги обявяват за "македонци" и няма да имат никакви проблеми с България и българите.
Поръбен Македонец от Пиринска Македониjа Makedonija
(This post was last modified: 07-07-2013, 02:39 PM by stetos2000.)
07-07-2013, 02:35 PM
Reply
stetos2000 Offline
Member
***

Posts: 53
Joined: Apr 2013
Reputation: 0

А на тоjа последниот мозок и интелектуалец некоj да му обjасни дека сите 30-40 човека загинали во 1941-44г са направени посмртно Македонски национални герои, независимо дали са били избити от Титовите послушници или от бугарските власти.

А тие кои имале по 3-4 иминjа за секоj случаj и се осекjавали в зависимост откаде духа ветерот као бугари/македонци станали наjпосле вистински освестените македонци.


[Image: 5592102129_e13200017a_z.jpg]
[Image: apostolski.jpg]Поръбен Македонец от Пиринска Македониjа Makedonija
07-07-2013, 02:49 PM
Reply
stetos2000 Offline
Member
***

Posts: 53
Joined: Apr 2013
Reputation: 0

(07-07-2013, 02:49 PM)stetos2000 Wrote: А на тоjа последниот мозок и интелектуалец некоj да му обjасни дека сите 30-40 човека загинали во 1941-44г са направени посмртно Македонски национални герои, независимо дали са били избити от Титовите послушници или от бугарските власти.

А тие кои имале по 3-4 иминjа за секоj случаj и се осекjавали в зависимост откаде духа ветерот као бугари/македонци станали наjпосле вистински освестените македонци.

[Image: 5592102129_e13200017a_z.jpg]
[Image: apostolski.jpg]


Ето една попълнена и лично от Лазар Колишев/Колишевски:


[Image: scan0005.jpg]

Поръбен Македонец от Пиринска Македониjа Makedonija
07-07-2013, 02:59 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33Темава е за ЛУСТРАЦИЈА за период после 1945 година. Постовите на Вова, hristo и stetos2000 ке бидат избришани.
08-07-2013, 11:14 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Нашата лустрација е нов политички криминал


[Image: Bozin_Pavlovski.jpg]

Ерол Ризаов, луцидно и чесно авторско име, во својата колумна објавена во "Утрински весник", ме прашува: "Ако ве послуша Вождот и ако даде знак да престанат срамотилаците и простотилаците, добра прилика за тоа е брзо да се изјасни по „стоти“ пат Уставниот суд, и тогаш ќе признаете дека тоа не е подметнување, туку резултат на канибалистичкиот систем на владеење. Ако, пак, не ве послуша, тогаш што е тоа. Диктатура? Јас немам друг збор. Можеби Вие имате".

Мојот краток одговор е: Нашата лустрација е нов политички криминал.

Премиерот го поднесе тој закон, негови пратеници го изгласаа, негова комисија го спроведува. Откако по 60 или 80 обесчестени семејства не се појави на сонце ниту една жртва или наследник да побара сатисфакција од државата, токму премиерот треба да се подзамисли и да му стави крај на ова лудило. Ние сме мал народ со многу историски и социјални фрустрации, не смееме да помислуваме на политички реваншизам. Можеме и со постоечките закони да ги исправиме неправдите, или да обезбедиме морална и материјална сатисфакција за жртвите.

Се разбира, повторно морам да напишам колумна за да фрлам малку светлина на зборовите, иако во август 2008 година се откажав од создавање публицистика. Сум објавил повеќе од илјада колумни и сум го потрошил својот ентусијазам. Половината во Австралија, другата половина во златните времиња на "Дневник", кога таа отворена рубрика ја полневме заедно со Мерсел Билали, Љубомир Фрчкоски, Трајко Славески, и, верувале или не, Неговата екселенција премиерот Никола Груевски. Потоа во згаснатите "Време" на Александар Дамовски и во "Фокус" на мистериозно починатиот Никола Младенов, а најпрво, пред осамостојувањето, моите колумни беа најавувани на првата страница во "Нова Македонија" на Георги Ајановски, и секоја од нив предизвикуваше беснило во очите на генералот Кукањац, командант на Скопската армиска област. Оваа моја веројатно последна колумна му ја посветувам на Бранко Героски од "Плусинфо", затоа што тој го водеше "Дневник" во времето кога публицистите освоија најголеми творечки слободи.

Употребив цела недела за да ги прочитам документите со кои беа осрамотени лустрираните граѓани и нивните семејства. За сето тоа што го презентирале лустраторите како обвиненија, покојниот Ристо Шишков би рекол дека е обичен прдеж во гаќи. Недостасува вистинската причина за оваа морбидна постапка, ја нема жртвата. Полуписмени извештаи на агенти од УДБА, без да се испитува нивната реална вредност и веродостојност, му послужиле на Аџиев да се издигне во рангот на македонски Берија. А во истата година кога му се подига јавен споменик на бугарскиот политички деец од македонско потекло Тодор Александров, без ниту една здрава причина се осрамотува семејството на Ѓунер Исмаил, македонски културен деец од турско потекло. Двапати тонски ја интервјуирав ќерката на Александров, Марија Коева Александрова, која живееше и по осамостојувањето на нашата држава. На моето повторено прашање "За што се бореше татко ти?", ми го даде истиот одговор "За да ги види сите Бугари во една држава".

Според мене, најсрамотно е лустрирањето на Славко Јаневски, столб на нашата литература, основач на Македонската академија на науките и уметностите, додека најжално е лустрирањето на Паскал Гилевски, полиглот, член на Унгарската академија на уметностите. Кутриот бегалец од војната во Грција, дваесет години од својата младост поминал без покрив над главата, без државјанство и вработување. За ситна паричка агентите го притиснале и го ангажирале да ме следи мене и "Мисла" во нејзиното фуриозно време, кога таа издаваше по двесте книги на годината, кога "Паблишерс Викли" од Њујорк ја избра меѓу седумте најдобри во Европа. Според документите на агентите од УДБА кои Аџиев ги користел за да го осрамоти нашиот проминентен автор, брилијантен познавач на унгарскиот и на грчкиот јазик, се работи за небулози и дезинформации.

Зел пари за да пренесе дека во "Мисла" нема кирилична машина за пишување, или дека нејзината Редакција е во конфликт со некого. Во истото тоа време се подготвуваше највиталниот проект на Редакцијата, познатата едиција "Матица Македонска" со која најсилните умови на македонската наука во 20. век се обидуваа да го осветлат и презентираат македонскиот 19. век. Тој ги следеше нашите внатрешни полемики, дури во една прилика кога дефинитивно ја изнајдовме формулата како да го претставиме Никола Вапцаров, весело наздрави со чашата виски во рацете. Меѓутоа, никаде во документите не сретнав дека им јавил на агентите за нашето откритие. Дека Вапцаров е светски, бугарски и македонски поет. Сме изнашле формула за да не се караме со соседите, но агентите не го дознале тоа.

Во тие бурни времиња, кога "Мисла" објавуваше храбри книги, оние истите што излегуваа во Белград, Загреб, Љубљана, навистина вриеше во нашиот духовен простор. А Паскал не им кажал ништо на агентите. Беше време на либерализмот, многумина пишуваа храбри книги. Кога ќе ги прашавме нашите тогашни политичари зошто во Македонија нема дисиденти, освен Димитар Димитров кому му објавив дело, тие духовито одговараа: "Затоа што нашата цензура доби налог да ги чита книгите вертикално, а не хоризонтално". Задоволство беше да се работи покрај такви луѓе со визија, што помогнаа македонскиот духовен простор да прави чекори од седум милји.

Куриозитет е следново: истовремено кога во Македонија излегуваше едицијата "Матица Македонска", во Германија почна да излегува "Македонска нација" на Драган Богдановски, подоцнежниот основач и симбол на оваа наша владеачка партија. Доаѓаа во Редакцијата емисари од политичката емиграција испратени од Богдановски или Шамбевски, за да ги земат тие книги уште без корици и да ги објават во нивната ревија, а Паскал Гилевски тоа го гледаше, меѓутоа, во документите на Томе Аџиев нема доказ дека ги известил агентите на УДБА. Ако ги известел тие контактите ќе ги спречеле и "Македонска нација" ќе немала со што да ги полни своите страници. Тоа беа патриоти со многу скромно познавање на публицистиката и нашиот литературен јазик.

Кој го прочитал романот "Скомраз" на Паскал Гилевски, знае дека му е сторена неправда.

Две третини од лустрираните граѓани се интелектуалци од разни области, маргиналци во политичкиот живот, но исклучително вредни и достоинствени луѓе. Не можеле ни да си помогнат себеси, ни да му напакостат некому. Во Македонија не се остваруваат пари од ниту една интелектуална работа затоа што нема широка рецепција за трудовите. Немаме доволно луѓе што ќе ги купат и прочитаат. Ниту пак културни стандарди. Затоа овдешната слава е нешто слично како да си качен на врвот од иглата, и само прашање на време е кога ќе се набодеш, било на лицемерен политичар или на бескарактерен колега.

Жал ми е за сите што ја вградија својата младост во македонските работи а на крајот беа наградени со лустрација, но особено за Коста Балабанов, македонски ентусијаст од ерменско потекло, светско име во науката.

Имав дваесетина години кога го интервјуирав очајниот бегалец Петре Наковски во едно мало сопче на тогашниот хотел "Инвалидски дом", каде што беше сместен кога си дојде од Полска, во која можеше да си направи прекрасна кариера и да му бидат заштитени коските во гробот. Но Македонија е како болест што не се преболува.

Работејќи во туѓина во последниве 25 години, можеби веќе не ги разбирам политичките игри што се плетат околу Македонија. Веројатно претерани се моите стравувања дека лошо ќе минеме при конечното распределување на последното парче од поранешната југословенска територија. Реафирмацијата на македонскиот врховизам ја поврзувам со деградацијата на вредностите создавани во изминатите 70 години, откако на македонскиот јазик и култура им се дадоа крилја и територија.

Неговата екселенција, премиерот Груевски, знае дека мојата последна колумна во август 2008 година носеше пророчки наслов "Сакаш змија да те касне или магаре да те бапне" (да ти го бапне). Некој знае дека тогаш беа парламентарните избори на кои требаше да избереме меѓу Никола Груевски и Радмила Шеќеринска. Ме повикаа негови високи емисари и покрај чаша виски ме замолија, ако може да не пишувам колумни во "Фокус". Премногу се вознемирувал. Ги послушав од три добри причини: висока почит кон Неговата екселенција, презафатеност со творештвото и неделните весници што живеат на слободен пазар во Австралија, но особено затоа што ми претстоеја серија операции на очите. Сега би требало да го земе предвид мојот совет: во име на Владата да им се извини на сите без материјални докази осрамотени граѓани. УДБА не е наша СУДБА, би рекол Гане Тодоровски. Премногу сериозни прашања стојат пред овој човек избран во 2006 година, со голема љубов од граѓаните на Македонија.

Груевски е млад работлив политичар кој низ времето ќе си оди од власта и веројатно повторно ќе се враќа. Сакам да го потсетам на еден феномен од пространата Австралија, во која има чудесни автопатишта долги по четири илјади километри, со најубави одморалишта за колите. И во секој аптекарски чист тоалет стои натпис: Остави го таков каков што сакаш да го најдеш кога ќе се вратиш. Не смее да прави лустрација врз база на извештаи од агентите на УДБА затоа што толку многу ќе засмрди Македонија што ни со гасмаска не ќе може да се живее во неа.


PLUSINFO

Одговорот зошто не се појавуват жртвите го знае и Божин. Затоа што дел и тоа голем дел, станале соработници ...


(12-01-2011, 05:13 PM)Администратор Wrote: Службата има еден специфичен начин на работа. Имено, прогонот не го прави за да на Прогонетиот ("Предмет на Обработка") му ги докаже наводните индиции кои формално послужиле како покритие за отворање на досието, и конечно да го уапси и осуди Осомничениот. Да нема недоразбирање, тоа Службата не го прави од неспособност или од незнаење, туку заради тоа што целта на системот на работа е да се здобие со нов кодош - при што од секој "противник" прави "свој" човек, бидејќи, целта е, нели, Едноумие! За да се здобие со нов кодош, УДБ-а не избирала средства или начини. Најчест метод беа уцени со нешто од што жртвата, "Предметот на Обработка", се плашела да излезе во јавноста .... Откако службата ќе го добиела новиот кодош, почнувала со поставување на задачи кон истиот, т.е. обработка на нов "Предмет".
08-07-2013, 06:36 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:Плодови на омразата

Поттикната од „дебатата“, која е сѐ освен дебата за лустрацијата, и од отворените застрашувања испратени од Томе Аџиевски до сите што се дрзнале да ги критикуваат работата и одлуките на лустрациската комисија (која себеси се перципира како „света крава“), повторно ќе се задржам на оваа тема.

Лесно е да преминам на друга, поинтересна, ама крајно време е нештата да ги доведуваме до логичен заклучок, да не ги забораваме и потиснуваме лесно. Во почетокот, да му порачам нешто на Аџиевски. Тој кажа дека критиките доаѓале од луѓе со нечиста совест (и кои се плашеле за својата кожа и своите фотелји). На светот постојат само два вида луѓе: едни со нечиста совест и други без совест. Ако тој себеси се смета за човек со чиста совест, тогаш или се самозалажува или свесно не ја кажува вистината - во секој случај, опасна работа! За жал, и новинарката што го водеше тоа интервју и не забележа (пострашно би било ако била свесна за тоа) дека прашувајќи го за работење под притисоци (од универзитетски професори!?) го портретира како жртва, без да забележи дека нејзиниот медиум е искористен за застрашување и клеветење.

За голема жал на еден лустриран колега-професор, кој за себе мислеше дека е „капиталецот“ по кој лустрацијата ќе запре како бесмислена, стана јасно дека лустраторите имаат многу поширока (и поопасна) агенда. Лустрацијата нуди неверојатни можности за социјален инженеринг, дефокусирање на јавноста, па и нејзино застрашување. А најмалку за елиминирање на опасноста на јавни функции да се најдат лица што во минатото биле одговорни за масовни повреди на човековите права, кои тоа го правеле по идеолошка основа, а мотивацијата била материјална или друга надомест и привилегии. Сега знаеме дека по потреба ќе се вади некој „капиталец“, што е гаранција за игри, наместо леб (за гладната јавност, која сака да глода). За жал, лустрацијата на починатиот академик Јаневски предизвика бура, ама бура на пизма, озборувања - и дебати што немаат никаква врска со она што би се очекувало во контекст на добро спроведена лустрација. Најголемиот дел на кажаното може да се смести во рубриката озборување (ти реков ми рече), лаичка книжевна критика за (наводна) салиерштина, одбрана на македонштината и сл. Едвај некој да проговори за апсурдноста на лустрација на починати или за лустрација што не знае што е казниво дело и ретрибутивна правда, а која повикувајќи се на жртвите нема никакви механизми на нивна рехабилитација и за репарации. Што да се очекува од комисија во која едвај и да има правници, а и тие што се таму не само што немаат малку „хавеловштина“ туку се и избрани по партиски клуч. Трагиката на оваа лустрација не е само во тоа што е задоцнета (па затоа и бесмислена), туку и што ги стави на тест демократските капацитети и владеењето на правото - а тие ја покажаа својата колосална слабост. Едно едноумие се ’рве со друго!

Проблесоците на нетрпеливост покажуваат дека не само што катарзата е далеку туку и дека нам првенствено ни треба соочување со самите себе, сега и овде, бидејќи не сме дозреани за зрело свртување назад за да живееме спокојно во иднина. За волја на вистината, ниту искуствата на другите источноевропски земји што самите влегоа во оваа постапка на „прочистување“ не се сјајни од аспект на владеењето на правото и респектот на човековите права. И не случајно, единствените две држави од поранешна Југославија (Словенија и Хрватска) што влегоа во ЕУ никогаш не пристапија кон лустрација. Македонските искуства се добра поука за преостанатите од регионот што сѐ уште повремено жалат што не донеле вакви закони или зошто не ги спровеле.

Додека деновиве се обидував (главно безуспешно) да објаснам дека лустрацијата треба да се смести во контекстот на транзициската правда (иако нашата транзиција одамна се преобрати во регрес), се покажа сета неукост на македонското општество. Општество што не знае со каков потфат се зафатило и која е неговата крајна цел не може ни да има вистински однос кон резултатите од лустрацијата. Лустрацијата е начин на соочување со авторитарното минато, а кај нас се спроведува во услови кога општеството (или поточно, истата власт што ја воведува и надградува и проширува лустрацијата) одбива да се соочи со конфликтното минато.
Оттука, кон минатото се однесуваме како кон самопослуга: по потреба земаме едни елементи, а отфрламе други. Лустрацијата стана и цел и инструмент. Аџиевски вели дека сега се создавала нова култура на сеќавање, а всушност станува збор за орвеловштина и за политика на сеќавањето. Оние што го контролираат минатото, имаат контрола и над иднината. Додека слушав за културата како што ја сфаќаат Аџиев и компанија, а во контекст на толку споменуваниот (и од нашиве критичари - осуден) Кундера, се сетив на неговата „Книга на смеата и заборавот“ и на онаа осамена шапка во воздухот. Овој потфат, за жал, го овозможува токму новиот закон, кој од лустрациската комисија прави некакво тело за аналитика и истражување, на кое тие сега се повикуваат и зад кое се кријат (во отсуство на совест). Оттука, еден лустратор може да биде и литературен критичар, па и рецензент за професорска позиција...

Да завршам, сосема јасно и експлицитно: оваа лустрација ни оддалеку не е она што треба да биде и како што препорачуваат и Европскиот суд за човекови права и Венецијанската комисија. Општество во кое владеат клиентелизам, партократија и етнократија, во кое расте „цвеќето на злото“ и во кое говорот на омраза е поезија од прв ред, не може да спроведе ниту лустрација ниту има доблест и храброст да се соочи со сите свои гревови. Тоа општество може само да се храни од сопствената омраза, и на таа почва да издига нови генерации. Оваа лустрација треба да запре веднаш! Кога би имале Уставен суд (како што го немаме), законот веднаш би бил поништен![/color=#FF0000] Кога би имале академија на науки и уметности за 21 век, нејзиниот претседател и врвен професор по кривично право не би ги бранел македонштината и националните културни вредности оличени во делото на својот основач Јаневски, туку длабоко би се загрижил за состојбата на планот на демократијата, владеењето на правото и првенствено човековите права.

Голем дел од новите генерации не знаат многу за тешкото минато, но тоа не ги амнестира од одговорноста за сегашноста. Ова што денес се случува веќе создава сериозна граѓа за некоја идна лустрација... А идејата на секое соочување со минатото, напротив, треба да биде спокојна иднина, преку „завршеток“ и помирување на сегашноста и минатото. Лустрацијата веќе ги дава своите први плодови на омразата по политичка основа, а не е тешко да се претпостави дека амнестијата ќе „загнои“ во омраза по етничка основа.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22922
Автор: Билјана Ванковска
(01-07-2013, 10:53 PM)Larsson Wrote: Lustracija bez sudski proces e parodija.

1.Slavko bese lustriran da se otrgne vnimanieto od Makedonskiot neuspeh(Srbija dobi datum,Hrvatska e vo Eu,Makedonija ostanuva vo balkanskata zabokresina...).

2.Se sozdava custvo deka komisijata e mocna I nepristrasna,stom moze da obelodenuva vakvi "mitski velicini" a vsusnost raboti na krienje I zastita na vistinskite "mastermind" I izvrsiteli,vsusnost pravi balans I podgotovka koga I bi se otkrile vistinskite toa da nema nikakov efekt vo javnosta,odnosno lustracijata da se banalizira I se da se svede na toa,deka site koi imale bilo kakva funkcija morale bez svoja vina da bidat na nekoj nacin registrirani od sluzbite,takvo bilo vremeto,site go pravele toa itn...I sega I da se pravi lustracija nema znacenie,mnogu vreme pominalo I takvi spinovi ,fori I fazoni...

3.Nemoze da se pravi lustracija se dodeka ne se dokaze dali tie koi kodosele imale nekakva korist od toa,I od koi pricini go pravele toa...
09-07-2013, 02:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Валпургиска ноќ на една бездушна власт


Пресудата за Љубе Бошкоски со шокантни 12 години затвор е, меѓу останатото, директен одговор за тоа што една авторитарна власт мисли за Извештајот на Стејт Департментот, на нашиот „стратешки пријател“ САД – дека во Македонија после 20 години транзиција има повторно ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИЦИ и дека најпроминентен меѓу нив е токму Љубе Бошкоски.


Стрвната желба за одмазда кон „дисидентот“ кој се дрзнал да плукне во бунарот од кој пиел – прокрвениот поглед на вампирот од „војската“ здробени души кој цица од немоќната жртва – е глетка од која се срами секој чесен човек во Македонија.

Од каде, од под кој камен се изм‘кнаа овие влекачи на бел ден во жална Македонија ?

Но, треба да знаат, нивната „правда“ ќе трае колку нивната власт. По нив, првата недела со Закон за амнестија на политичките затвореници ултимативно ќе се ослободат оние кои како такви ги оценува македонската и светска јавност во извештаите за нас. Ни судови ни „свети судови“, ни услови од законот за помилување, не можат да бидат пречка за првиот гест на транзиционата правда по овој режим на мрак и репресија од идеолошо-политички причини – Закон за амнестија на политички прогонети – ќе биде неопходен. Тој ќе опфати ослободување на политичките затвореници и укинување и поништување на сите последици на постојниот Закон за Лустрација (всушност закон за прогон на политички неистомисленици и бугаризација и србизација на македонската култура)

Нормално, по овој прв чин на национално помирување и поставување темели на демократска и либерална правда, со закон за амнестија на прогонети за идеалите за слободата и правдата – нужно ќе следи нов закон за Лустрација против оние кои прогонувале од идеолошко-политички причини (согласно меѓународните извештаи, не повеќе и не помалку). Имено, оние кои ги користеле политичките прогони за лично богатење, напредување во кариерата и зацврстување на диктатурата.

Оваа погребна тишина на Македонецот и Албанецот која го следи и сведочи клеро-диктаторскиот бажибозук, некогаш ќе престане. Повторно ќе се крене знамето на слободата и правдата во жална Македонија.

Мора да престане бесмилената радост на Македонецот од животот во неслобода! Нормалноста на таа перверзија ќе мора да пукне! Во „библиската земја“ од која се шири смрдеа на балканска крчма, на распаднат сандак во кој со чивии се заковани идеалите на македонскиот непокор и слободарство – мора да раздени, во нашите коси ветре да дувне.

Гемијата на таа откачена, заборавена, отпловена слобода – мора да роди плод, да всидри демократија и достоинствен живот.

Денес во Македонија единствен радикален напор на најголемиот број граѓани вреден ангажман е да се остане НАДВОР ОД ЗЛОТО. Да не се прави зло, да се избегне искушението на ДПМНЕ сите да заглавиме со раце во крв за трошка живот и пари! За да можеме воопшто да ја препознаеме слободата кога таа ќе дојде! Да не не одмине како последни-недостојни човечиња, кучешко племе, синови и ќерки на Горгона!

Апсолутната модерност на ситуацијата во Македонија, нејзината револуционерност (наспроти наслагите на барок, неслобода и насилство) е способноста да се лоцираат, да се откријат сите наши „нулти точки“ до кои сме спуштени .Радикалното губење слобода и демократија, нашите права , човештината во нас – празнењето на супстанцата на македонштината, ако некогаш имало таква со смисол и отпловување како гемија на „македончето“ низ реката ѓубре и пластика.

Од таа точка и со таа сила единствено може да се почне со уривањето на лажните идоли се до коленици и слободниот човек ( С.Јаневски ) да тргне понатаму.

Љубомир Д. Фрчкоски

LIBERTAS
14-07-2013, 12:14 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(14-07-2013, 12:14 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Валпургиска ноќ на една Qбездушна власт
Нормално, по овој прв чин на национално помирување qqи поставување темели на демократска и либерална правда, со закон за амнестија на прогонети за идеалите за слободата и правдата – нужно ќе следи нов закон за Лустрација против оние кои прогонувале од идеолошко-политички причини ([b]согласно меѓународните извештаи, не повеќе и не помалку). Имено, оние кои ги користеле политичките прогони за лично богатење, напредување во кариерата и зацврстување на диктатурата.


Мора да престане бесмилената радост на Македонецот од животот во неслобода! Нормалноста на таа перверзија ќе мора да пукне! Во „библиската земја“ од која се шири qсмрдеа на балканска крчма, на распаднат сандак во кој со чивии се заковани идеалите на македонскиот непокор и слободарство – мора да раздени, во нашите коси ветре да дувне.

Гемијата на таа откачена, заборавена, отпловена слобода – мора да роди плод, да всидри демократија и достоинствен живот.

Денес во Македонија единствен радикален напор на најголемиот број граѓани вреден ангажман е да се остане НАДВОР ОД ЗЛОТО. Да не се прави зло, да се избегне искушението на ДПМНЕ сите да заглавиме со раце во крв за трошка живот и пари! За да можеме воопшто да ја препознаеме слободата кога таа ќе дојде!

Од таа точка и со таа сила единствено може да се почне со уривањето на лажните идоли се до коленици и слободниот човек ( С.Јаневски ) да тргне понатаму.

Љубомир Д. Фрчкоски

LIBERTAS
Steta frle sto e na pogresna strana,ponekogas imam custvo deka frle dlaboko vo sebe e demokrat no e "zaveden".... ;)

14-07-2013, 11:23 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(14-07-2013, 11:23 PM)Larsson Wrote:
(14-07-2013, 12:14 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Валпургиска ноќ на една Qбездушна власт
Нормално, по овој прв чин на национално помирување qqи поставување темели на демократска и либерална правда, со закон за амнестија на прогонети за идеалите за слободата и правдата – нужно ќе следи нов закон за Лустрација против оние кои прогонувале од идеолошко-политички причини ([b]согласно меѓународните извештаи, не повеќе и не помалку). Имено, оние кои ги користеле политичките прогони за лично богатење, напредување во кариерата и зацврстување на диктатурата.


Мора да престане бесмилената радост на Македонецот од животот во неслобода! Нормалноста на таа перверзија ќе мора да пукне! Во „библиската земја“ од која се шири qсмрдеа на балканска крчма, на распаднат сандак во кој со чивии се заковани идеалите на македонскиот непокор и слободарство – мора да раздени, во нашите коси ветре да дувне.

Гемијата на таа откачена, заборавена, отпловена слобода – мора да роди плод, да всидри демократија и достоинствен живот.

Денес во Македонија единствен радикален напор на најголемиот број граѓани вреден ангажман е да се остане НАДВОР ОД ЗЛОТО. Да не се прави зло, да се избегне искушението на ДПМНЕ сите да заглавиме со раце во крв за трошка живот и пари! За да можеме воопшто да ја препознаеме слободата кога таа ќе дојде!

Од таа точка и со таа сила единствено може да се почне со уривањето на лажните идоли се до коленици и слободниот човек ( С.Јаневски ) да тргне понатаму.

Љубомир Д. Фрчкоски

LIBERTAS
Steta frle sto e na pogresna strana,ponekogas imam custvo deka frle dlaboko vo sebe e demokrat no e "zaveden".... ;)

Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност. Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката. Но, ова е уште една потврда на мојот став дека животот е премногу сложен и слоевит за да се гледа од црно-бела шема.
п.с. во неговиот текаст ми посмета зошто зборува за “ бугаризација и србизација на македонската култура“, кога имаме ,евидентно, само србизација на македонската култура!

15-07-2013, 02:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-07-2013, 02:08 PM)hristo Wrote:
(14-07-2013, 11:23 PM)Larsson Wrote:
(14-07-2013, 12:14 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Валпургиска ноќ на една Qбездушна власт
Нормално, по овој прв чин на национално помирување qqи поставување темели на демократска и либерална правда, со закон за амнестија на прогонети за идеалите за слободата и правдата – нужно ќе следи нов закон за Лустрација против оние кои прогонувале од идеолошко-политички причини ([b]согласно меѓународните извештаи, не повеќе и не помалку). Имено, оние кои ги користеле политичките прогони за лично богатење, напредување во кариерата и зацврстување на диктатурата.


Мора да престане бесмилената радост на Македонецот од животот во неслобода! Нормалноста на таа перверзија ќе мора да пукне! Во „библиската земја“ од која се шири qсмрдеа на балканска крчма, на распаднат сандак во кој со чивии се заковани идеалите на македонскиот непокор и слободарство – мора да раздени, во нашите коси ветре да дувне.

Гемијата на таа откачена, заборавена, отпловена слобода – мора да роди плод, да всидри демократија и достоинствен живот.

Денес во Македонија единствен радикален напор на најголемиот број граѓани вреден ангажман е да се остане НАДВОР ОД ЗЛОТО. Да не се прави зло, да се избегне искушението на ДПМНЕ сите да заглавиме со раце во крв за трошка живот и пари! За да можеме воопшто да ја препознаеме слободата кога таа ќе дојде!

Од таа точка и со таа сила единствено може да се почне со уривањето на лажните идоли се до коленици и слободниот човек ( С.Јаневски ) да тргне понатаму.

Љубомир Д. Фрчкоски

LIBERTAS
Steta frle sto e na pogresna strana,ponekogas imam custvo deka frle dlaboko vo sebe e demokrat no e "zaveden".... ;)Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност. Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката. Но, ова е уште една потврда на мојот став дека животот е премногу сложен и слоевит за да се гледа од црно-бела шема.
п.с. во неговиот текаст ми посмета зошто зборува за “ бугаризација и србизација на македонската култура“, кога имаме ,евидентно, само србизација на македонската култура!Значи не ти пречи кај Фрчковски што носел пресуди без суд и што ке ослободува луѓе осудени за криминал без суд, односно ке ослободува врз база на извештаи кои ги пишувале Најчевска, Милчин, Трајаноски,..... е мој Христо, Христо ...

Би те замолил Христо да одговориш на овие прашања, за да ја воочиш манипулацијата во која те влече Фрчковски и бандата која наводно нуди демократија.

Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали Фрчковски своите тврдења за вината на прогонуваните ја докажа на суд?15-07-2013, 04:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Лустрирани Томе Серафимовски и Слободан Богоевски

Лустрациската комисија на Томе Аџиев на денешната седница за кодоши прогласи еден академик и поранешен прв човек на УБК.


[Image: lustracija21.png]

Според извори на Либертас, комисијата ги прогласила за соработници на тајната служба академик Томе Серафимовски и Слободан Богоевски, долгогодишен прв човек на УБК за издавање налог за незаконско следење на лица. Богоевски веќе два месеци е во притвор, обвинет за посредување во случајот Меркатор.

На седницата се дискутирало и за лустирање на академик Божин Павловски, но на барање на членовите Албанци, неговиот случај е одложен за наредната седница

LOIBERTAS


Слободан Богоевски е вториот наредбодавец а е третообвинетиот во мојата кривична пријава. Се надевам дека Јавниот Обвинител, Зврлевски, ке го усвои мојот предлог и повторно да го преземе гонењето, бидејќи во случајот се работи за кривично дело кое се гони по службена должност и по кое овластен тужител, во прв ред, е јавниот обвинител како државен орган.


-"Во меѓувреме, Комисијата за верификација на фактите го лустрираше првообвинетиот Љубомир Фрчковски со свое решение бр. 07-907/1 од 27.05.2013 со кое утврди дека бил наредбодател и корисник на информации од органите на државната безбедност.


Со оглед на сето погоре изнесено се обраќам до вас со предлог во смисла на Законот за кривичната постапка јавниот обвинител повторно да го преземе гонењето, бидејќи во случајот се работи за кривично дело кое се гони по службена должност и по кое овластен тужител, во прв ред, е јавниот обвинител како државен орган. "
15-07-2013, 04:32 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(15-07-2013, 02:08 PM)hristo Wrote: Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност. Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката. Но, ова е уште една потврда на мојот став дека животот е премногу сложен и слоевит за да се гледа од црно-бела шема.

За мене тоа е најважно...

15-07-2013, 09:03 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(15-07-2013, 04:10 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(15-07-2013, 02:08 PM)hristo Wrote:
(14-07-2013, 11:23 PM)Larsson Wrote:
(14-07-2013, 12:14 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Валпургиска ноќ на една Qбездушна власт
Нормално, по овој прв чин на национално помирување qqи поставување темели на демократска и либерална правда, со закон за амнестија на прогонети за идеалите за слободата и правдата – нужно ќе следи нов закон за Лустрација против оние кои прогонувале од идеолошко-политички причини ([b]согласно меѓународните извештаи, не повеќе и не помалку). Имено, оние кои ги користеле политичките прогони за лично богатење, напредување во кариерата и зацврстување на диктатурата.


Мора да престане бесмилената радост на Македонецот од животот во неслобода! Нормалноста на таа перверзија ќе мора да пукне! Во „библиската земја“ од која се шири qсмрдеа на балканска крчма, на распаднат сандак во кој со чивии се заковани идеалите на македонскиот непокор и слободарство – мора да раздени, во нашите коси ветре да дувне.

Гемијата на таа откачена, заборавена, отпловена слобода – мора да роди плод, да всидри демократија и достоинствен живот.

Денес во Македонија единствен радикален напор на најголемиот број граѓани вреден ангажман е да се остане НАДВОР ОД ЗЛОТО. Да не се прави зло, да се избегне искушението на ДПМНЕ сите да заглавиме со раце во крв за трошка живот и пари! За да можеме воопшто да ја препознаеме слободата кога таа ќе дојде!

Од таа точка и со таа сила единствено може да се почне со уривањето на лажните идоли се до коленици и слободниот човек ( С.Јаневски ) да тргне понатаму.

Љубомир Д. Фрчкоски

LIBERTAS
Steta frle sto e na pogresna strana,ponekogas imam custvo deka frle dlaboko vo sebe e demokrat no e "zaveden".... ;)Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност. Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката. Но, ова е уште една потврда на мојот став дека животот е премногу сложен и слоевит за да се гледа од црно-бела шема.
п.с. во неговиот текаст ми посмета зошто зборува за “ бугаризација и србизација на македонската култура“, кога имаме ,евидентно, само србизација на македонската култура!Значи не ти пречи кај Фрчковски што носел пресуди без суд и што ке ослободува луѓе осудени за криминал без суд, односно ке ослободува врз база на извештаи кои ги пишувале Најчевска, Милчин, Трајаноски,..... е мој Христо, Христо ...

Би те замолил Христо да одговориш на овие прашања, за да ја воочиш манипулацијата во која те влече Фрчковски и бандата која наводно нуди демократија.

Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали Фрчковски своите тврдења за вината на прогонуваните ја докажа на суд?


Е, мој Јордане, Јордане. стануваш како Дон Кихот на Сервантес, па со вискоко напрченото копје се обидуваш да убодеш се што не мисли како тебе или ако не ја применува истата реторика и тактика во заложбата за подобра Македонија! Доаѓаш од средина ( Канада) каде индивидуалноста е на висока цена, и законски и обичајно, но не ја почитуваш доволно.Ајде, да видиме што тоа сум напишал за Фрчковски што тебе толку те возбуди и, истовремено, депримира па ја напиша репликата како што ја напиша.

Quote:Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност

Фрчковски дава одлични анализи и критики за вледеење на актуелната власт. Можеби и најдобри во Македонија. Може некому да се допадне или не, но, за мене, е така.

Quote:Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката.

Фрчковски, како политичар ,поточно како функционер, извршил нелегални и неморални ( се скарал со моралот) дејанија каде што доминира незаконското и антиуставното следење на политички и идеолошки неистомисленици. Но, Фрчковски бил дел од еден неформален центар кој тоа го правел за да не го смени едноумниот систем, кој само формално се демократизирал. Ти во своите тези тврдеше дека се работи за две банди од исто едноумие кои се борат кој да го земе пленот. Една од алатките за борба на една група ( владеачка) е и лустрација ( диференцијација-твоја теза) со која се елиминираат противнициите на сегашната власт. Уште не видовме дека се лустрира некој од владините политичари или функционери, а тоа, нели, беше суштината на лустрацијата. Потоа, тоа не е да го работи една комисија , туку само судот. Фрчковски, сигурно, треба да одговара за своето незаконски работење, но тоа не треба да бидне селективна правда насочена спрема тековни противници на оваа власт туку спрема сите кои тоа го правеле.

Ах, да, да ти одговарам на поставените прашања:

Quote:Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали Фрчковски своите тврдења за вината на прогонуваните ја докажа на суд?


Јордане, дали мислиш на истиот судски систем кој не ти ја прифати кривичната пријава за 9-ината кои те незаконски следеа ( суд што работи по нарачка) или за некој просветлен и демократизиран судски систем во Македонија?


16-07-2013, 12:18 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Во ред Ацко, ама ако го пикнат во апсана ке ми фалат неговите луцидни критики кон власта.
16-07-2013, 12:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(16-07-2013, 12:18 PM)hristo Wrote:
(15-07-2013, 04:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Значи не ти пречи кај Фрчковски што носел пресуди без суд и што ке ослободува луѓе осудени за криминал без суд, односно ке ослободува врз база на извештаи кои ги пишувале Најчевска, Милчин, Трајаноски,..... е мој Христо, Христо ...

Би те замолил Христо да одговориш на овие прашања, за да ја воочиш манипулацијата во која те влече Фрчковски и бандата која наводно нуди демократија.

Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали Фрчковски своите тврдења за вината на прогонуваните ја докажа на суд?


Е, мој Јордане, Јордане. стануваш како Дон Кихот на Сервантес, па со вискоко напрченото копје се обидуваш да убодеш се што не мисли како тебе или ако не ја применува истата реторика и тактика во заложбата за подобра Македонија! Доаѓаш од средина ( Канада) каде индивидуалноста е на висока цена, и законски и обичајно, но не ја почитуваш доволно.Ајде, да видиме што тоа сум напишал за Фрчковски што тебе толку те возбуди и, истовремено, депримира па ја напиша репликата како што ја напиша.

Quote:Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност

Фрчковски дава одлични анализи и критики за вледеење на актуелната власт. Можеби и најдобри во Македонија. Може некому да се допадне или не, но, за мене, е така.

Quote:Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката.

Фрчковски, како политичар ,поточно како функционер, извршил нелегални и неморални ( се скарал со моралот) дејанија каде што доминира незаконското и антиуставното следење на политички и идеолошки неистомисленици. Но, Фрчковски бил дел од еден неформален центар кој тоа го правел за да не го смени едноумниот систем, кој само формално се демократизирал. Ти во своите тези тврдеше дека се работи за две банди од исто едноумие кои се борат кој да го земе пленот. Една од алатките за борба на една група ( владеачка) е и лустрација ( диференцијација-твоја теза) со која се елиминираат противнициите на сегашната власт. Уште не видовме дека се лустрира некој од владините политичари или функционери, а тоа, нели, беше суштината на лустрацијата. Потоа, тоа не е да го работи една комисија , туку само судот. Фрчковски, сигурно, треба да одговара за своето незаконски работење, но тоа не треба да бидне селективна правда насочена спрема тековни противници на оваа власт туку спрема сите кои тоа го правеле.


Јас ја почитувам индивидуалноста !! Јас нереков апсете го Христо, обесете го Христо или следето го Христо, заради тоа што мисли поинаку од мене. Јас само укажав дека Христо од целата колумна на Фрчковски има забелешка за тоа што ги изедначил бугаризацијата и србизацијата на македонската култура.
За тоа дека има проблем со моралноста Фрчковски Христо само констатира. Не велиш Христо дека ти пречи неморалноста туку му даваш поткрепа во неморалноста, велејки дека животот е премногу сложен и слоевит за да се гледа црно бело.
За да го упростат животот и да овозможат лесни решенија луѓето измислиле оставки, повелекување од јавниот живот а за оние тврдоглавите, оние кои не го прифаќаат и почитуваат судот на јавното мнение измислиле игнорирање и изилација.


(15-07-2013, 02:08 PM)hristo Wrote: Да, Фрчко е одличен играч. Елоквентен, со јасна и кристално чиста перцепција за општествената актуелност. Има, само, проблем со моралноста, затоа и ја бранеше тезата дека моралноста не оди рака под рака со политиката. Но, ова е уште една потврда на мојот став дека животот е премногу сложен и слоевит за да се гледа од црно-бела шема.

п.с. во неговиот текаст ми посмета зошто зборува за “ бугаризација и србизација на македонската култура“, кога имаме ,евидентно, само србизација на македонската култура!
16-07-2013, 02:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(16-07-2013, 12:18 PM)hristo Wrote:
(15-07-2013, 04:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: Значи не ти пречи кај Фрчковски што носел пресуди без суд и што ке ослободува луѓе осудени за криминал без суд, односно ке ослободува врз база на извештаи кои ги пишувале Најчевска, Милчин, Трајаноски,..... е мој Христо, Христо ...

Би те замолил Христо да одговориш на овие прашања, за да ја воочиш манипулацијата во која те влече Фрчковски и бандата која наводно нуди демократија.

Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали Фрчковски своите тврдења за вината на прогонуваните ја докажа на суд?Ах, да, да ти одговарам на поставените прашања:

Quote:Дали судот не докажа дека Велија Рамнковски затајувал данок?
Дали судот не докажа дека Љубе зел пари од "заштитениот" сведок?
Дали комисијата за лустрација не докажа дека Фрчковски потпишувал налози за прислушкување?
Дали Фрчковски своите тврдења за вината на прогонуваните ја докажа на суд?


Јордане, дали мислиш на истиот судски систем кој не ти ја прифати кривичната пријава за 9-ината кои те незаконски следеа ( суд што работи по нарачка) или за некој просветлен и демократизиран судски систем во Македонија?Христо јас прашав за конкретни случаеви, редно е да ми одговориш на прашањето.
16-07-2013, 02:43 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:КЛУЧОТ


Впрочем целта на една ваква "лустрација", каква што ја предлага Власта е понатмошно туркање на општеството во транзициската магла. Целта на таа лустрација е заштита на вистинските виновници – профитерите од "трансформацијата на општествениот капитал". Според нас, ниту еден обид за лустрација кој нема да биде сконцентриран на Извршителите и особено на Налогодавачите и Соработниците, нема да е сериозен. Лустрацијата мора да биде чин кој ќе му го врати достоинството на македонскиот народ.


Зборуваме за сериозните соработници. За Љубислав Иванов – Ѕинго, Минчо Јорданов, Ванчо Чифлиганец, Трифун Костовски, Илија Камчев, Велија Рамковски, Борис Стојменов, Штерјо Наков, Свето Јаневски - Пивара, Ристо Гуштеров, Глигорие Гоговски и ним сличните. Тие се оние кои заради своите заслуги го добија општественото богатство, кое го користат за го продолжат животот на УДБ-а (СДБ,КОС) и кои во соработка со истата сеуште го угнеруваат народот.


Во следниве неколку реда се крие клучот на Лустрацијата. Адмиралот Бранко Мамула, во својата книга "Случај Југославија" во детали го објасни идејниот, програмскиот и спроведувачкиот пристап на ЈНА, како политички фактор во југословенската државна заедница. Планот бил да се задржи "статустот кво" додека да се смири антикомунистичкото движење во Европа.


Како неопходна мерка за остварување на оваа цел е створена широка мрежа на агенти на КОС низ просторите на бифша Југославија. Воспоставувањето на широка мрежа на свои соработници КОС ја започнува во 1989. година, а ја продолжува интензивно низ 1990. и 1991. година. Во тој период полковникот на КОС, Кумановчанецот Д.С. – М., по долгогодишен ангажман од Белград се враќа во Македонија. Мрежата со подоцнежното делување се шири низ сите пори на цивилното општество. Цели се телата на власта, полицијата, медиумите, образовните институции и секако центрите на финансиската моќ.


Анте Марковиќ ја добива улогата на волшебник, кој треба да и’ овозможи на бившата комунистичка елита приватизирање на сиот општествен имот - без пари, при што ќе и’ овозможи таа да стане новата класа на големи капиталисти. Македонија во Владата на Анте Марковиќ ги делегира своите "најдобри синови" и проверени чувари на Југословенството. Имено, Киро Глигоров му беше советник на Анте Марковиќ, додека Владо Камбовски и Срѓан Керим беа членови на Владата. Секако, да не заборавиме дека во Република Македонија беше спроведена приватизација според идејните предлози на Анте Марковиќ.


Спрегата беше воспоствавена. Договорот направен: "Црвените капиталисти" мораа да ја финансираат КОС, а за возврат КОС да им го чува богатството. Значи денешната олигархиска класа потпаѓа под терминот "Соработници". Чувањето на богарството КОС го правеше на многу сигурен начин, бидејќи изборот на власта беше стого под нивна контрола. За тоа сведочи Стојан Андов во интервјуа за "Фокус" и "Сега", во кое потврдува дека Експертската влада беше формирана под диктат на Белград. Сведочење кое сеуште не е демантирано од никој од директните учесници во збиднувањата. Понатамошното контролирање на Власта се изврши преку изборниот фалсификат во 1994. година, и полседователното компромитирање и корумпирање члениците на партијата ВМРО-ДПМНЕ, кои од противници на планот за зачувувањето на "статусот кво", станаа негови соработници.


Лустрацијата мора да се темели врз расветлувањето оваа мрежа. Таа мора да е возило за преврат на неправдите кои се направени за целите на сочувувањето на југословенскиот "статус кво". Ваквата лустрација нема да врти брат протв брат, или сопруг против сопруга; нема да лустрира ѓубраџии и чистачки; нема да ги казни жртвите, а да ги награди виновниците со ослободување од одговорноста која им следува. Ваквата лустрација нема да го задржи "статусот кво" поради кој Република Македонија тоне во живиот песок, туку, конечно ќе и' овозможи на Татковината да отпочне јуриш кон подоброто утре.Комитет за Демократизација на Република Македонија

Шакале и
Јордан Петровски (Претседател)


Za potsetuvanje... za "silnite " analiticari da imaat sto da analiziraat...

Glavata ne sluzi samo za sisanje...
16-07-2013, 03:09 PM
Reply