Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#61

(03-02-2010, 07:34 PM)mara-popara Wrote: Kako da mi izbega ov'k'v biser. Pa ovo ima samo u Beogradu.....

I komentar na edno moe drugarche:


Quote:Не сум правник, a неземам ум ни од правници од ергелата на Фрчковски и Чокревски, не сум член ниту на СДСМ, ниту на Титовите леви сили, па затоа дал Господ размислувам нормално, човечки. Гласноговорникот на политичко полициското подземје, зборува за злоупотреба на службена должност и вели: "аферите на злоупотреба на службата на државна безбедност … треба да се решаваат во судска постапка". Злоупотреба на службена должност по логиката на нормални луѓе е кога се прекршува закон. Но во случајов со моето досие по се не постои прекршување на закон. Постои ПРЕКРШУВАЊЕ НА УСТАВ. Но тогаш така не мислел УСТАВНИОТ СУД, не повел постапка да го укине ЗАКОНОТ ЗА РАБОТА НА ДБ -УРЕДБАТА 10/1992 година, донесена од владата на Република Македонија и потпишана од Преседателот на Република Македонија. А во ЗАКОНОТ/УРЕДБАТА е кваката. Со тој закон е овозможен законски прогонот на политички и идеолошки неистомоисленици, а тоа докажува дека МАКЕДОНИЈА НИТУ СТАНАЛА ПРАВНА, НИТУ ДЕМОКРАТСКА ДРЖАВА а онаа што е најзагрижувачко продолжила по патот на Тито и диктатурата на пролетариатот. Како во злaтните 1948-1949 година.

Наместо Уставниот суд да ја исправи грешката направена тогаш тој продолжува да го штити злосторникот-комунистичкото едноумие. Тргнува по умот на лажен дисидент кој 1968година му наоѓал мана на Тито дека не е доволно комунист. Требал да владее со уште поцврста рака. Да убива, затвора по угледот на драгиот му и непрежален Стаљин.

Гласноговорникот на политичко полициското подземје, повторно сака со трик од камениот мост на "три шибице" да не убеди дека, кој и ке помисли дека е прогонуван, ке може да поднесе тужба а "судот ќе ги добие по свој налог сите потребни досиеја и соработнички листи"… Која моронштина , "глупоќа и тупоќа на куб, што викамо ми кумановци. На малкo повише приглупи треба да ги црташ па дали ке разберев". Треба некој да се смилува па да му објасни на Гласноговорникот на политичко полициското подземје, дека зборуваме формално за досиеа до 2008 година, но реално за досиеа до 1998 година. Тие беа достапни со законот за увид во лични досиеа. За прогонуваните од таа тура на носители на досиеа не постои по сегашните закони основа за гонење на лицата врботени во службата на државна безбедност, за злоупотреба на службена должност, поминати се роковите. Делата се застарени. Очекував а и го повикав гласноговорникот на политичко полициското подземје, да ја докаже вистинитоста на својата заложба за расчистување со комунистичкото минато, па да поднесе предлог закон, со кој за оние кој ги добиле досиеата со законот на Љубчо, да се помести рокот на застареност на дваесет години. Па белким дотогаш ке се прочисти и судството, ке нема Кацарски и Туфегџиќи, клонови од 1948, а и ке се потрошат се надевам дотогаш воспитаниците на гласноговорникот и соработниците на негавото и Бранковото франкештајнче, које се одзива на име Служба за Државна Безбедност. Белки тогаш ке разбереме на која држва била таа служба.


Abe sve glumci. BaehBaeh S'ga Sobranie ke formira ekspetsku grupa a eksperti moliv boga da nema lustracija....ShokShokShok

Moe drugrche e napishalo mnoooogo odamna deka treba samo aps. YeaYea Uredba 10/92 e dokaz i kraj ama....izgleda nema koj ne e srkaja od UDBASHU CHORBU.....PosPosPosPos


Quote:Собранието ќе формира експертска група за одбрана на Законот за лустрација пред Уставниот суд

Собранието на Република Македонија ќе формира експертска група за одбрана на Законот за лустрација пред Уставниот суд
Ова е одлучено на денешната координација што ја свика претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски на која беше разгледано Решението на Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на четири члена од Законот лустрација, а во исто време е запрено и извршувањето на поединечни акти или дејствија преземени од страна на Комисијата за верификација на фактите по тие законски одредби.

Во работна група ќе бидат ангажирани и повеќе експерти кои ќе подготват одговор на Решението на Уставниот суд што ќе биде доставен до Судот во пропишаниот рок од 30 дена. Оваа работна група во натамошната постапка пред Уставниот суд ќе го брани Законот, односно неговите оспорувани членови
Nova Makedonija
04-02-2010, 02:12 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#62

Vidite od debatata sto ja vodea novinarite se svede na licni obvinuvanja koj sto kazal i sto rekol, a mnogu malku se svede zosto e potrebna Lustracijata i dali treba da se lustriraat i novinarite. Poveke bese obid da se izvrti temata i da se karaat megu sebe. Ima edna mnogu ubava pogovorka: Kaj sto cadi ima ogin, a po se izgleda na nekomu mnogu mu cadi od sluzenje na pogresen bog.
Se vodese razgovor bez substanca imase polno licni napadi, a ne se dopre vistinskiot problem.
Even primer od Baltickite zemji kaj eden novinar bil spion za KGB:
KGB names published as lustration law takes hold
Sep 27, 2001
Rokas M. Tracevskis


VILNIUS - Last week Lithuania started to publish in a state newspaper the names of former KGB agents who had not come forward and registered with the state authorities as required by law. Valstybes Zinios, which publishes only laws, has only published two names so far, Egidijus Zickus and Algirdas Krasauskas.Before their names are published, the accused are informed and given the opportunity to contest the lustration in court.Zickus, now in his fifties, was a journalist and later a border police ...

Eve go i primerot so Polska:

http://www.npr.org/templates/story/story...d=15465063
(This post was last modified: 05-02-2010, 03:32 AM by basilius_2.)
05-02-2010, 03:30 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#63

Aj da ga vidimo tepacha na zene, ede non stop "gurabije" ama ni ed'n put ne odgovori na DIREKTIVNI obvinuvanja.Quote:Фрчкоски се залага за судовите што го спасија од лустрација

Поранешниот министер на МВР смета дека Основниот суд треба да решава по случаи на полициски прогон од политички причини, а самиот беше обвинет, па ослободен по тужба по ова дело, во кое во неговиот мандат биле следени луѓе од политички причини

[Image: frc.jpg]

Основниот суд во Скопје пред две години го отфрли обвинението за злоупотреба на положбата со наредба за прогон на политички и идеолошки причини против Љубомир Фрчкоски, некогашниот министер на МВР, поради застареност. Јордан Петровски, прогонетиот, сé уште не се откажува од процесот во докажувањето на вината на Фрчкоски за неговото полициско досие.

Пред три дена Фрчкоски во својата последна колумна во „Дневник“ жестоко се залага токму овие судови да решаваат по случаите за полициски прогон од политички причини во периодот 1991-2008 година. Така сметаат и решија и уставните судии. Законот за лустрација предвидува да се лустрираат сите функционери од 1945 до 2008 година и за тоа да решава комисијата за верификација на факти (комисија за лустрација).


ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН

Фрчкоски досега никогаш и никаде не го споменува случајот со Јордан Петровски, кумановецот што токму поради полицискиот прогон денес е со канадски пасош и веќе цела деценија, со своето полициско досие в раце, бара од скопскиот суд Фрчкоски да одговара, бидејќи неговото досие е отворено токму во времето на министерувањето со МВР на критички настроениот професор на Правниот факултет. Скопското обвинителство ја отфрли пријавата на Петровски поради застареност. Кумановецот тврди дека одлуката на обвинителството е пристрасна. Тој и натаму го гони Фрчкоски, сега по приватна тужба. Но и таа тужба, поднесена лани, стигна само до истражниот судија.

Фрчкоски како бранител на привремената одлука на Уставниот суд сите што поинаку мислат од него и од уставните судии ги квалификува како „трупови“, а нивните ставови како „моронштина“.

„Зошто аферите на злоупотреба на службата на државна безбедност би се решавале преку ‘лустрација‘ во демократска земја? Тие треба да се решаваат во судска постапка, каде што судот ќе ги добие по свој налог сите потребни досиеја и соработнички листи, поефикасно од која било комисија во парламентот. Пресудата на судот ќе дефинира казни за прекршителите во согласност со Кривичниот законик и ‘финита ла комедија‘... Но да се вратиме во нашава ‘моронштина‘! Имено, сметам дека треба да се застане во јавна одбрана на позицијата на Уставниот суд, како остров на преостанатата независност на деловите на политичкиот систем, кои патем со Устав се дефинирани како разделени и независни“, пишува Фрчкоски.


„НА МАЛКО ПОВИШЕ ПРИГЛУПИ ТРЕБА ДА ГИ ЦРТАШ...“

Неговата колумна предизвика гнев кај Петровски. Во неговото полициско досие јасно пишува дека бил следен и прислушуван од „политички и идеолошки причини“. А неговото досие е отворено во 1992 година, кога Фрчкоски беше министер за внатрешни работи по предлог на СДСМ, а Петровски беше еден од главните финансиери на ВМРО-ДПМНЕ. Професорот Фрчкоски на големиот број наши барања за коментар во врска со случајот „Петровски“ одбива да одговори. Петровски наведува дека досието му е отворено во согласност со Законот за државна безбедност - уредба 25/10 од 1992 година, со која се дозволува прогон на политички неистомисленици. Оваа уредба е тајна, не е објавена во „Службениот весник на РМ“, но е наведена во досието на Петровски.

- Со тој закон е овозможен законски прогон на политички и идеолошки неистомисленици, а тоа докажува дека Македонија ниту станала правна, ниту демократска држава, а она што е најзагрижувачко - продолжила по патот на Тито и диктатурата на пролетаријатот. Како во златните 1948-1949 година - вели Петровски.

Во својата колумна Фрчкоски е по малку нејасен и контрадикторен, кога барајќи основните судови да се занимаваат со случаи на полициски прогон од политички причини, бидејќи тие „суделе под притисок на власта“.

„Како што не е проблем власта што тужи новинари и интелектуалци за клевета! Проблем е судовите што судат под страв од неа, слабо и спротивно на практиката на Судот во Стразбур (што е задолжителна за нив). Ако редовните судови засечат една-две пресуди во согласност со практиката во Стразбур за клевета, веднаш ќе ја спуштат топката на власта да поднесува тужби“.

Дали ова значи дека судовите суделе под притисок на власта и кога тој беше министер, како што тврди Петровски, останува недообјаснето.

Во стил на Фрчкоски, Петровски му одговара:

- Гласноговорникот на политичко-полициското подземје повторно сака со трикот од Камени мост на „три шибице“ да нé убеди дека кој и да помисли дека е прогонуван, ќе може да поднесе тужба, а „судот ќе ги добие по свој налог сите потребни досиеја и соработнички листи“. Која моронштина, глупоќа и тупоќа на куб, што викамо ми кумановци. „На малко повише приглупи треба да ги црташ, па дали ќе разберев“. Треба некој да се смилува, па да му објасни на гласноговорникот дека зборуваме формално за досиеја до 2008 година, но реално за досиеја до 1998 година. Тие беа достапни со Законот за увид во лични досиеја. За прогонуваните од таа тура на носители на досиеја не постои, по сегашните закони, основа за гонење на лицата вработени во службата на државна безбедност, за злоупотреба на службена должност, поминати се роковите - ни напиша Петровски.

Фрчкоски за Уставниот суд во 2007 година

„Сегашниот состав на Уставниот суд е локална катастрофа. Таква невидливост, таква неспособност да се биде на ниво на позицијата и задача и се нема одамна случено на македонска институција. Тоа се збир на изгубени души во потрага по кариери надвор.

(Колумна во „Дневник“ по повод одлуката на Уставниот суд за Законот за употребата на знамињата на заедниците)


Фрчкоски за Уставниот суд во 2009 година

Имено, сметам дека треба да се застане во јавна одбрана на позицијата на Уставниот суд, како остров на преостанатата независност на деловите на политичкиот систем, кои патем со Устав се дефинирани како разделени и независни

(Колумна во „Дневник“ по повод одлуката на Уставниот суд за Законот за лустрација)

Автор: Александар Божиновски
Izvor NOVA MAKEDONIJA

Mnogo e silan po sve k'd pishue samo u novinu na drugarchemu Kerima, ama zabravija e deka pija gu e klocu e'd'n put. ShokShok
Da ga potsetimo malko: " НА МАЛКО ПОВИШЕ ПРИГЛУПИ ТРЕБА ДА ГИ ЦРТАШ..."

Quote:mara-popara Испратено - 08/04/2004 : 05:41:59

S’ga za ovoj sto e d’nske:

1993g u Skoplje dovadja Dusko KALINIC od Saraevo lopuziste s’s tapiju , sas BMW 740 tdi blindirano.drugace na Branceta od sarajevski dani. Pred toj u Skoplje e doshja i Srecko Kesntner i Boban, posto majkamu raboti u INDUSTRIJUIMPORT Titigrad, posle bidna Podgorica, predstavnishtvo u Skoplje. Ama ne se vrti ic tamo,nego svrtaljiste mu e kude Chedu Radomirovica i Tiheta od procuenu firmu TEHNOKOM, kude sto beva montirani masine za pranje na GENEKSOVI pare. Od tija parke posle gu napraviva i RADO banku, bozemski holandska, zmi d ate l’zu.
Kakva slucajnost i Dusko i Srecko i Boban specijalisti za MALIBORO.
Brance mnogo e imaja poverenje u Kalinica , Kaliniu i Srecka, Srecko u Chedeta, Chedo u Zmejka za VMRO, Zmejko u dete Dalaversko, CHEDO imaja mnogo poverenje i u Gorencevoga za DS , Gorncev u zeta na bivsoga ministra na miliciju Trpenovskoga , s’gsnjoga precednika NEZAVISNOGA na antikorupcisku l’zu( za onija sto zabravile ovija dvoica i Bube bujoto mu beva glavni savetnici na Gosevoga). A u svi njima najvise e imaja poverenje Bokan , a u Bokana , Badjo, a u Badju Jovica Stanisic, a u Jovicu Stanisica, SLOBODAN MILOSEVIC.
E ama toj ne ga e znaja drugar na PANU , FRCHKO /PRCKO, on ne e trpeja pokurnazi od njega i reshija na Kalinica da mu pokaze koj e najfraer u Skoplje, zemaja mu ga BMW. Kalinic se poplace kude Branceta i Brance gi kazaja ostavi te ga s’ga neka projde malko vreme ke mu dadete saatce za uspomenu na Prcka i on nema da e glavan na djandari.
(This post was last modified: 08-02-2010, 02:05 PM by mara-popara.)
08-02-2010, 02:03 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#64

(08-02-2010, 02:03 PM)mara-popara Wrote: Aj da ga vidimo tepacha na zene, ede non stop "gurabije" ama ni ed'n put ne odgovori na DIREKTIVNI obvinuvanja.Quote:Фрчкоски се залага за судовите што го спасија од лустрација

Поранешниот министер на МВР смета дека Основниот суд треба да решава по случаи на полициски прогон од политички причини, а самиот беше обвинет, па ослободен по тужба по ова дело, во кое во неговиот мандат биле следени луѓе од политички причини

[Image: frc.jpg]

Основниот суд во Скопје пред две години го отфрли обвинението за злоупотреба на положбата со наредба за прогон на политички и идеолошки причини против Љубомир Фрчкоски, некогашниот министер на МВР, поради застареност. Јордан Петровски, прогонетиот, сé уште не се откажува од процесот во докажувањето на вината на Фрчкоски за неговото полициско досие.

Пред три дена Фрчкоски во својата последна колумна во „Дневник“ жестоко се залага токму овие судови да решаваат по случаите за полициски прогон од политички причини во периодот 1991-2008 година. Така сметаат и решија и уставните судии. Законот за лустрација предвидува да се лустрираат сите функционери од 1945 до 2008 година и за тоа да решава комисијата за верификација на факти (комисија за лустрација).


ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН

Фрчкоски досега никогаш и никаде не го споменува случајот со Јордан Петровски, кумановецот што токму поради полицискиот прогон денес е со канадски пасош и веќе цела деценија, со своето полициско досие в раце, бара од скопскиот суд Фрчкоски да одговара, бидејќи неговото досие е отворено токму во времето на министерувањето со МВР на критички настроениот професор на Правниот факултет. Скопското обвинителство ја отфрли пријавата на Петровски поради застареност. Кумановецот тврди дека одлуката на обвинителството е пристрасна. Тој и натаму го гони Фрчкоски, сега по приватна тужба. Но и таа тужба, поднесена лани, стигна само до истражниот судија.

Фрчкоски како бранител на привремената одлука на Уставниот суд сите што поинаку мислат од него и од уставните судии ги квалификува како „трупови“, а нивните ставови како „моронштина“.

„Зошто аферите на злоупотреба на службата на државна безбедност би се решавале преку ‘лустрација‘ во демократска земја? Тие треба да се решаваат во судска постапка, каде што судот ќе ги добие по свој налог сите потребни досиеја и соработнички листи, поефикасно од која било комисија во парламентот. Пресудата на судот ќе дефинира казни за прекршителите во согласност со Кривичниот законик и ‘финита ла комедија‘... Но да се вратиме во нашава ‘моронштина‘! Имено, сметам дека треба да се застане во јавна одбрана на позицијата на Уставниот суд, како остров на преостанатата независност на деловите на политичкиот систем, кои патем со Устав се дефинирани како разделени и независни“, пишува Фрчкоски.


„НА МАЛКО ПОВИШЕ ПРИГЛУПИ ТРЕБА ДА ГИ ЦРТАШ...“

Неговата колумна предизвика гнев кај Петровски. Во неговото полициско досие јасно пишува дека бил следен и прислушуван од „политички и идеолошки причини“. А неговото досие е отворено во 1992 година, кога Фрчкоски беше министер за внатрешни работи по предлог на СДСМ, а Петровски беше еден од главните финансиери на ВМРО-ДПМНЕ. Професорот Фрчкоски на големиот број наши барања за коментар во врска со случајот „Петровски“ одбива да одговори. Петровски наведува дека досието му е отворено во согласност со Законот за државна безбедност - уредба 25/10 од 1992 година, со која се дозволува прогон на политички неистомисленици. Оваа уредба е тајна, не е објавена во „Службениот весник на РМ“, но е наведена во досието на Петровски.

- Со тој закон е овозможен законски прогон на политички и идеолошки неистомисленици, а тоа докажува дека Македонија ниту станала правна, ниту демократска држава, а она што е најзагрижувачко - продолжила по патот на Тито и диктатурата на пролетаријатот. Како во златните 1948-1949 година - вели Петровски.

Во својата колумна Фрчкоски е по малку нејасен и контрадикторен, кога барајќи основните судови да се занимаваат со случаи на полициски прогон од политички причини, бидејќи тие „суделе под притисок на власта“.

„Како што не е проблем власта што тужи новинари и интелектуалци за клевета! Проблем е судовите што судат под страв од неа, слабо и спротивно на практиката на Судот во Стразбур (што е задолжителна за нив). Ако редовните судови засечат една-две пресуди во согласност со практиката во Стразбур за клевета, веднаш ќе ја спуштат топката на власта да поднесува тужби“.

Дали ова значи дека судовите суделе под притисок на власта и кога тој беше министер, како што тврди Петровски, останува недообјаснето.

Во стил на Фрчкоски, Петровски му одговара:

- Гласноговорникот на политичко-полициското подземје повторно сака со трикот од Камени мост на „три шибице“ да нé убеди дека кој и да помисли дека е прогонуван, ќе може да поднесе тужба, а „судот ќе ги добие по свој налог сите потребни досиеја и соработнички листи“. Која моронштина, глупоќа и тупоќа на куб, што викамо ми кумановци. „На малко повише приглупи треба да ги црташ, па дали ќе разберев“. Треба некој да се смилува, па да му објасни на гласноговорникот дека зборуваме формално за досиеја до 2008 година, но реално за досиеја до 1998 година. Тие беа достапни со Законот за увид во лични досиеја. За прогонуваните од таа тура на носители на досиеја не постои, по сегашните закони, основа за гонење на лицата вработени во службата на државна безбедност, за злоупотреба на службена должност, поминати се роковите - ни напиша Петровски.

Фрчкоски за Уставниот суд во 2007 година

„Сегашниот состав на Уставниот суд е локална катастрофа. Таква невидливост, таква неспособност да се биде на ниво на позицијата и задача и се нема одамна случено на македонска институција. Тоа се збир на изгубени души во потрага по кариери надвор.

(Колумна во „Дневник“ по повод одлуката на Уставниот суд за Законот за употребата на знамињата на заедниците)


Фрчкоски за Уставниот суд во 2009 година

Имено, сметам дека треба да се застане во јавна одбрана на позицијата на Уставниот суд, како остров на преостанатата независност на деловите на политичкиот систем, кои патем со Устав се дефинирани како разделени и независни

(Колумна во „Дневник“ по повод одлуката на Уставниот суд за Законот за лустрација)

Автор: Александар Божиновски
Izvor NOVA MAKEDONIJA

Mnogo e silan po sve k'd pishue samo u novinu na drugarchemu Kerima, ama zabravija e deka pija gu e klocu e'd'n put. ShokShok
Da ga potsetimo malko: " НА МАЛКО ПОВИШЕ ПРИГЛУПИ ТРЕБА ДА ГИ ЦРТАШ..."

Quote:mara-popara Испратено - 08/04/2004 : 05:41:59

S’ga za ovoj sto e d’nske:

1993g u Skoplje dovadja Dusko KALINIC od Saraevo lopuziste s’s tapiju , sas BMW 740 tdi blindirano.drugace na Branceta od sarajevski dani. Pred toj u Skoplje e doshja i Srecko Kesntner i Boban, posto majkamu raboti u INDUSTRIJUIMPORT Titigrad, posle bidna Podgorica, predstavnishtvo u Skoplje. Ama ne se vrti ic tamo,nego svrtaljiste mu e kude Chedu Radomirovica i Tiheta od procuenu firmu TEHNOKOM, kude sto beva montirani masine za pranje na GENEKSOVI pare. Od tija parke posle gu napraviva i RADO banku, bozemski holandska, zmi d ate l’zu.
Kakva slucajnost i Dusko i Srecko i Boban specijalisti za MALIBORO.
Brance mnogo e imaja poverenje u Kalinica , Kaliniu i Srecka, Srecko u Chedeta, Chedo u Zmejka za VMRO, Zmejko u dete Dalaversko, CHEDO imaja mnogo poverenje i u Gorencevoga za DS , Gorncev u zeta na bivsoga ministra na miliciju Trpenovskoga , s’gsnjoga precednika NEZAVISNOGA na antikorupcisku l’zu( za onija sto zabravile ovija dvoica i Bube bujoto mu beva glavni savetnici na Gosevoga). A u svi njima najvise e imaja poverenje Bokan , a u Bokana , Badjo, a u Badju Jovica Stanisic, a u Jovicu Stanisica, SLOBODAN MILOSEVIC.
E ama toj ne ga e znaja drugar na PANU , FRCHKO /PRCKO, on ne e trpeja pokurnazi od njega i reshija na Kalinica da mu pokaze koj e najfraer u Skoplje, zemaja mu ga BMW. Kalinic se poplace kude Branceta i Brance gi kazaja ostavi te ga s’ga neka projde malko vreme ke mu dadete saatce za uspomenu na Prcka i on nema da e glavan na djandari.

Од кај овие двајца заедно! Џелатот и жртвата. Да не сум го прескокнал историското идеолошко помирување во жална Македонија!JeeeJeeeJeee
09-02-2010, 12:03 AM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#65

(09-02-2010, 12:03 AM)hristo Wrote: Од кај овие двајца заедно! Џелатот и жртвата. Да не сум го прескокнал историското идеолошко помирување во жална Македонија!JeeeJeeeJeeePo se poleka doadja vreme DZELATOT inegovata tajfa d da ja platat kaznata. Vo racete na zrtvata e katilj fermanot za SRBOKOMUNISTITE. Pomiruvanje tesko da ke ima Hristo, dodeka ne se popolni eden kat vo Idrizovo ili ne se "naseli" prespanskoto zmisko ostrovo.
(This post was last modified: 09-02-2010, 12:17 AM by vancevtodor.)
09-02-2010, 12:14 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#66

А според законот, колку е пропишана висока казна за делото кое што го прекршил Фрчкоски?

09-02-2010, 12:35 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#67

(09-02-2010, 12:35 AM)acko Wrote: А според законот, колку е пропишана висока казна за делото кое што го прекршил Фрчкоски?

Do dest godini zatvor + finansiskiot del.
09-02-2010, 01:23 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#68

Треба повеќе луѓе како Кумановецов кои немаат страв од пендекот. Го следам подого време случајов и можам да залкучам дека финансиската независност на Петровски е нештото кое му ја омозможува оваа слобода.

Како и да е', прашање до форумџиите: дали мислите дека Фрчко ќе се осмели овој пат да одговори на Петровски?

Судејќи по чинот дека колумната на Женотепачот излезе во "Дневник" а Петровски одговара во "Нова Македонија" изгледа дека "Дневник" повторно одбива да објави реакција на колумна од Фрчко - демократија од прва рака од уставотворецот ни!
09-02-2010, 04:49 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#69

(09-02-2010, 04:49 AM)Solenik Wrote: Треба повеќе луѓе како Кумановецов кои немаат страв од пендекот. Го следам подого време случајов и можам да залкучам дека финансиската независност на Петровски е нештото кое му ја омозможува оваа слобода.

Како и да е', прашање до форумџиите: дали мислите дека Фрчко ќе се осмели овој пат да одговори на Петровски?

Судејќи по чинот дека колумната на Женотепачот излезе во "Дневник" а Петровски одговара во "Нова Македонија" изгледа дека "Дневник" повторно одбива да објави реакција на колумна од Фрчко - демократија од прва рака од уставотворецот ни!

Frchko mislam deka nema da odgovori. ama zatoa vredi da se prochita Profesor Jankulovski;

Quote:Време кога паднаа маските


Порано или подоцна, тие што ги кршеле човековите права ќе мора да се соочат со казната. Онаа најблагата - изолирање од демократскиот процес или онаа посериозната - кривичната. Еднаш мора да го затвориме ова поглавје од нашата историја за да може да одиме напред. Зашто џелатот и жртвата не може да ги обедините во злото. Тоа што се обидуваат да го направат денес

Лицемерие и страв. Две потентни политички средства (зло)употребени да ја конфигурираат новата македонска транзициска реалност. Понекогаш се прашувам колку лицемерие и страв може да поднесете, а притоа да не генерирате цинизам во вашите ставови. Зашто цинизмот ја убива надежта. Онаа што умира последна. Секаде и секогаш, освен кај нас.

Во Македонија сеќавањето е проклетство - имагиниран топос резистентен на процесот на промените. Без него се обезбедува и одржува терапевтската носталгија по минатото и нејзин континуитет. Поради него не успеваме да се поврземе со минатото, онака како што тоа го бара современата историја. Македонија свесно го одбегнува феноменот на демократизација на историјата. За жал, во Македонија државно спонзорираното сеќавање останува доминантно средство на интелектуално и духовно поробување на народот во транзицијата.

Парадоксот на оваа држава е што дури и по деветнаесет години демократски развој и монополот на државно контролираните сеќавања за минатото, се' уште одбива отворено да проговори и да пишува за него. Ни се нуди да заборавиме и да простиме. Да ги амнестираме минатото и луѓето што го креираа. И она транзициското, за кое може да полемизираме колку било демократско. Освен на хартија. А луѓето што го креираа таквото минато се распрснаа и го контаминираа новиот демократски амбиент во државата.

Никогаш не сум имал големи очекувања дека Македонија некогаш ќе го затвори процесот на декомунизација и лустрација, како негов предуслов. Живеејќи предолго во човечка депонија некои се навикнаа на реата што ја шират ваквите луѓе. Но, не сите. Затоа очајно посакувате да го дезинфицирате минатото и сегашноста од ваквиот човечки отпад.Патетично звучат аргументите дека новиот вредносен систем на македонската држава го промовира концептот на слободите и правата и институциите што имаат демократски капацитет да ги заштитат. Дека во демократски држави злоупотребата на службената положба ја решаваат судовите поефикасно од која било комисија. За оние што немаат дилеми дека нашата транзиција е демократска, во која владее принципот на владеење на правото и заштитата на човековите права, да потсетам на случајот пред Судот за човекови права во Стразбур, Клас против Германија, каде што се нагласува дека: моќта тајно да се надгледуваат граѓаните е карактеристика на полициските држави... Затоа јавно прашувам: Каде беа тие институции и независното судство кога безочно се кршеа правата и слободите на граѓаните во оваа држава во транзицијата? Дали поведоа постапка за прекршување на членот 17 од Уставот, со кој се забрануваше следење на комуникациите? Дали беше санкциониран случајот на „досието на ВМРО“, „Големото уво“, „Дувло“ и што уште не? Дали овие институции и судството спречија Македонија да продуцира политички емигрант на прагот на 21 век? Ако не го спречија, дали тоа не може да се подведе под терминот полициска држава. Онака како што го опишува Судот во Стразбур.

Ако една од основните функции на државата, согласно правото, е да ја испорача правдата во општеството (сфатена во поширока смисла), тогаш лустрациониот процес има своја смисла и денес и за периодот за кој е предвиден. Зашто порано или подоцна оние што ги кршеле човековите права ќе мора да се соочат со казната. Онаа најблагата - изолирање од демократскиот процес или онаа посериозната - кривичната. Како и да е, еднаш мора да го затвориме ова поглавје од нашата историја за да може да одиме напред. Зашто џелатот и жртвата не може да ги обедините во злото. Она што се обидуваат да го направат денес.

Не знам зашто некој мисли дека треба да судам за нечиј авторитет во оваа држава, преку авторитетот на институцијата што ја претставува. Дека индивидуалниот збор тежи колку институцијата што ја претставува. За жал, личниот авторитет е над секој друг. Кога го немате, се обидувате да се затскриете зад оној другиот - на институцијата што ја претставувате. Затоа никогаш лично не верував дека лустрацијата ќе успее во Македонија. Но конечно паднаа маските. Оние со кои некои луѓе живееја деветнаесет години. Убаво е да го видиш грдото лице на транзицијата, да ги видиш архитектите на злото кои не' држат во заложништво на минатото. Кое нивните татковци го креираа за себе и им го оставија во наследство на своите деца.

Звонимир Јанкулоски
(Авторот е универзитетски професор)

Koga Makedonija bi imala vakvi intelektualci namesto Frchko, Milchin,....kaj ni bi krajot....
13-02-2010, 01:50 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#70

(This post was last modified: 16-02-2010, 10:16 PM by Пеницилин.)
16-02-2010, 10:09 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#71

(08-02-2010, 02:03 PM)mara-popara Wrote: Aj da ga vidimo tepacha na zene, ede non stop "gurabije" ama ni ed'n put ne odgovori na DIREKTIVNI obvinuvanja.Quote:Фрчкоски се залага за судовите што го спасија од лустрација

Поранешниот министер на МВР смета дека Основниот суд треба да решава по случаи на полициски прогон од политички причини, а самиот беше обвинет, па ослободен по тужба по ова дело, во кое во неговиот мандат биле следени луѓе од политички причини

[Image: frc.jpg]

Основниот суд во Скопје пред две години го отфрли обвинението за злоупотреба на положбата со наредба за прогон на политички и идеолошки причини против Љубомир Фрчкоски, некогашниот министер на МВР, поради застареност. Јордан Петровски, прогонетиот, сé уште не се откажува од процесот во докажувањето на вината на Фрчкоски за неговото полициско досие.

Пред три дена Фрчкоски во својата последна колумна во „Дневник“ жестоко се залага токму овие судови да решаваат по случаите за полициски прогон од политички причини во периодот 1991-2008 година. Така сметаат и решија и уставните судии. Законот за лустрација предвидува да се лустрираат сите функционери од 1945 до 2008 година и за тоа да решава комисијата за верификација на факти (комисија за лустрација).


ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН

Фрчкоски досега никогаш и никаде не го споменува случајот со Јордан Петровски, кумановецот што токму поради полицискиот прогон денес е со канадски пасош и веќе цела деценија, со своето полициско досие в раце, бара од скопскиот суд Фрчкоски да одговара, бидејќи неговото досие е отворено токму во времето на министерувањето со МВР на критички настроениот професор на Правниот факултет. Скопското обвинителство ја отфрли пријавата на Петровски поради застареност. Кумановецот тврди дека одлуката на обвинителството е пристрасна. Тој и натаму го гони Фрчкоски, сега по приватна тужба. Но и таа тужба, поднесена лани, стигна само до истражниот судија.

Фрчкоски како бранител на привремената одлука на Уставниот суд сите што поинаку мислат од него и од уставните судии ги квалификува како „трупови“, а нивните ставови како „моронштина“.

„Зошто аферите на злоупотреба на службата на државна безбедност би се решавале преку ‘лустрација‘ во демократска земја? Тие треба да се решаваат во судска постапка, каде што судот ќе ги добие по свој налог сите потребни досиеја и соработнички листи, поефикасно од која било комисија во парламентот. Пресудата на судот ќе дефинира казни за прекршителите во согласност со Кривичниот законик и ‘финита ла комедија‘... Но да се вратиме во нашава ‘моронштина‘! Имено, сметам дека треба да се застане во јавна одбрана на позицијата на Уставниот суд, како остров на преостанатата независност на деловите на политичкиот систем, кои патем со Устав се дефинирани како разделени и независни“, пишува Фрчкоски.


„НА МАЛКО ПОВИШЕ ПРИГЛУПИ ТРЕБА ДА ГИ ЦРТАШ...“

Неговата колумна предизвика гнев кај Петровски. Во неговото полициско досие јасно пишува дека бил следен и прислушуван од „политички и идеолошки причини“. А неговото досие е отворено во 1992 година, кога Фрчкоски беше министер за внатрешни работи по предлог на СДСМ, а Петровски беше еден од главните финансиери на ВМРО-ДПМНЕ. Професорот Фрчкоски на големиот број наши барања за коментар во врска со случајот „Петровски“ одбива да одговори. Петровски наведува дека досието му е отворено во согласност со Законот за државна безбедност - уредба 25/10 од 1992 година, со која се дозволува прогон на политички неистомисленици. Оваа уредба е тајна, не е објавена во „Службениот весник на РМ“, но е наведена во досието на Петровски.

- Со тој закон е овозможен законски прогон на политички и идеолошки неистомисленици, а тоа докажува дека Македонија ниту станала правна, ниту демократска држава, а она што е најзагрижувачко - продолжила по патот на Тито и диктатурата на пролетаријатот. Како во златните 1948-1949 година - вели Петровски.

Во својата колумна Фрчкоски е по малку нејасен и контрадикторен, кога барајќи основните судови да се занимаваат со случаи на полициски прогон од политички причини, бидејќи тие „суделе под притисок на власта“.

„Како што не е проблем власта што тужи новинари и интелектуалци за клевета! Проблем е судовите што судат под страв од неа, слабо и спротивно на практиката на Судот во Стразбур (што е задолжителна за нив). Ако редовните судови засечат една-две пресуди во согласност со практиката во Стразбур за клевета, веднаш ќе ја спуштат топката на власта да поднесува тужби“.

Дали ова значи дека судовите суделе под притисок на власта и кога тој беше министер, како што тврди Петровски, останува недообјаснето.

Во стил на Фрчкоски, Петровски му одговара:

- Гласноговорникот на политичко-полициското подземје повторно сака со трикот од Камени мост на „три шибице“ да нé убеди дека кој и да помисли дека е прогонуван, ќе може да поднесе тужба, а „судот ќе ги добие по свој налог сите потребни досиеја и соработнички листи“. Која моронштина, глупоќа и тупоќа на куб, што викамо ми кумановци. „На малко повише приглупи треба да ги црташ, па дали ќе разберев“. Треба некој да се смилува, па да му објасни на гласноговорникот дека зборуваме формално за досиеја до 2008 година, но реално за досиеја до 1998 година. Тие беа достапни со Законот за увид во лични досиеја. За прогонуваните од таа тура на носители на досиеја не постои, по сегашните закони, основа за гонење на лицата вработени во службата на државна безбедност, за злоупотреба на службена должност, поминати се роковите - ни напиша Петровски.

Автор: Александар Божиновски
Izvor NOVA MAKEDONIJA

Mnogo e silan po sve k'd pishue samo u novinu na drugarchemu Kerima, ama zabravija e deka pija gu e klocu e'd'n put. ShokShok
Da ga potsetimo malko: " НА МАЛКО ПОВИШЕ ПРИГЛУПИ ТРЕБА ДА ГИ ЦРТАШ..."

Quote:mara-popara Испратено - 08/04/2004 : 05:41:59

S’ga za ovoj sto e d’nske:


1993g u Skoplje dovadja Dusko KALINIC od Saraevo lopuziste s’s tapiju , sas BMW 740 tdi blindirano. Drugace na Branceta od sarajevski dani. Pred toj u Skoplje e doshja i Srecko Kesntner i Boban, posto majkamu raboti u INDUSTRIJUIMPORT Titigrad, posle bidna Podgorica, predstavnishtvo u Skoplje. Ama ne se vrti ic tamo,nego svrtaljiste mu e kude Chedu Radomirovica i Tiheta od procuenu firmu TEHNOKOM, kude sto beva montirani masine za pranje na GENEKSOVI pare. Od tija parke posle gu napraviva i RADO banku, bozemski holandska, zmi d ate l’zu.
Kakva slucajnost i Dusko i Srecko i Boban specijalisti za MALIBORO.
Brance mnogo e imaja poverenje u Kalinica , Kaliniu i Srecka, Srecko u Chedeta, Chedo u Zmejka za VMRO, Zmejko u dete Dalaversko, CHEDO imaja mnogo

poverenje i u Gorencevoga za DS , Gorncev u zeta na bivsoga ministra na miliciju Trpenovskoga , s’gsnjoga precednika NEZAVISNOGA na antikorupcisku l’zu( za onija sto zabravile ovija dvoica i Bube bujoto mu beva glavni savetnici na Gosevoga). A u svi njima najvise e imaja poverenje Bokan , a u Bokana , Badjo, a u Badju Jovica Stanisic, a u Jovicu Stanisica, SLOBODAN MILOSEVIC.
E ama toj ne ga e znaja drugar na PANU , FRCHKO /PRCKO, on ne e trpeja pokurnazi od njega i reshija na Kalinica da mu pokaze koj e najfraer u Skoplje, zemaja mu ga BMW. Kalinic se poplace kude Branceta i Brance gi kazaja ostavi te ga s’ga neka projde malko vreme ke mu dadete saatce za uspomenu na Prcka i on nema da e glavan na djandari.


Eve u koje sudstvo i u koj sudie se k'lne Frchko:Quote:Оттука логично ми се наметнува прашањето дали тогашната претседателка на скопскиот кривичен суд Добрила Кацарска од 20 февруари 2008 година барала соодветен судија на кого ке му го додели предметот, па кога не нашла во редовите на постојните судии, морале да примат проверен и докажан кадар во ликот на новоизбраниот Туфегџиќ: (се до неговиот избор за судија мојот предмет стои како нераспореден) на кого му го доделуваат предметот. Во оваа насока, збор-два и за адвокатските потфати на судијата Туфегџиќ, кои ги најдов во текстот под име „Пепел“, малку леб и многу криминални игри.
Се наметнуваат неколку прашања:
1. Дали Туфегџиќ бил на обука кај Смиленски , Бајруш.....
2. Дали му е страв оти мојот случај треба да открие како се наградени дел од соработниците на УДБ - /ДБК
3. Дали, пак, целта е сеопфатна: пипците на удбашкоит октопод, кој се изроди во политичко полициско подземје, а кој го почнаа Глигоров и Црвенковски, а сега под надзор на Груевски, да ги прикрие Владимир Туфегџиќ и „независното“ судство по терк на Фрчковски и Маневски. Сега од дистанца се покажаа како исправни сомневањата на бројните Македонци кои биле прогонувани од политички и од идеолошки побуди дека Македонија нема капацитет да расчисти со старите структури од типот на пријавениот Сиљан Аврамовски, кој и денеска е заменик-директор на тајната полиција иако својата полициска кариера со години ја градел на следење и на прогонување на македонските патриоти.
Но, срамот е дотолку поголем што судијата Туфеџгиќ, Сиљан Аврамовски и слични на нив не се клучни фигури во овие опасни заткулисни игри врз македонскиот народ, туку се само мали шрафчиња од старата и моќна удбашшка инсталација која се уште господари со Македонија, па и не треба да зачудува зошто истражниот судија Туфегиќ во мојот случај досега не постапи според законските надлежности и обврски. Сметам дека за овие моменти не смее да се премолчува, ниту да изостане реагирањето на институциите на системот

VREME

KOTLE
(This post was last modified: 19-02-2010, 03:07 PM by mara-popara.)
19-02-2010, 03:04 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#72

Quote:Фрчкоски преку Дамјановски сакал да му се извини на Петровски

Градоначалникот на Куманово и член на СДСМ отишол дури до Канада за да се обиде да ги смири канадскиотМакедонец Јордан Петровски и некогашниот шеф на МВР, кој одби да даде каков било коментар

[Image: frcko.jpg]

Љубомир Фрчкоски сака да ти се извини, а ти треба да заборавиш на жалбата до комисијата за лустрација за тоа дека како министер на МВР дал наредба до Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) да те следат.

Ваква порака деновиве добил македонскиот азилант Јордан Петровски, денес канадски бизнисмен, во периодот на следењето македонски државјанин и член на ВМРО-ДПМНЕ.

Според Законот за лустрација, сите кандидати за претседателските избори, како и за градоначалници, мораа да потпишат изјави дека никогаш во животот не злоупотребувале функција за прогон на граѓани од политички и идеолошки причини. Фрчкоски на последните претседателски избори од СДСМ беше предложен како кандидат за претседател и потпишал ваква изјава.

Петровски ни испрати и фотографии од, за него, неочекуваната средба со градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски-Циц, член на СДСМ. На петчасовната средба во неговиот дом во гратчето Света Катерина, близу Нијагарините водопади во Канада, биле и други кумановци меѓу кои и урологот Марјан Тошиќ.

- Добив и-мејл со покана сите кумановци да се сретнеме во црквата Свети Илија во Мисисага на 30 мај. Средбата ја организираше друштвото „Куманово“. Не отидов таму бидејќи ни се јави д-р Тошиќ и рече дека сака да ни дојде на гости со кумановскиот градоначалник и македонскиот конзул во Канада, Драган Јордановски. Ги поканив да дојдат да го видат мојот погон, но тие сакаа да дојдат во куќата. Мислев дека сакаат да се видиме по кумановска линија - раскажува Петровски.

Кумановците се собрале кај него дома на 1 јуни. Средбата траела цели пет часа. Дамјановски почнал разговор за неговиот случај со Фрчкоски.

- Циц ми рече: „Тоа што било било. Ајде да ја расчистиме целава работа...Ти повлечи ги тужбите, а јас еве сега ќе му се јавам на Фрчкоски и тој ќе ти се извини по телефон“. Одбив. Јас немам ништо лично против Фрчкоски, за тој да ми се извинува. Но, факт е дека досието за мене е отворено кога тој беше министер на МВР и дека на досието стои оти сум бил обработуван од политички и идеолошки причини. Му реков на Циц дека сакам еднаш засекогаш да се престане со прогон на луѓе од политички причини во Македонија. И со целава работа ќе одам до крај. На Фрчкоски му порачувам - нека каже кој му дал налог да ме следат и јас ќе ја повлечам тужбата против него - вели Петровски.

Кумановскиот градоначалник избегнува секаков контакт со „Нова Македонија“ на оваа тема. Професорот Фрчкоски на барање за коментар, само рече дека е во странство и дека нема намера ништо да каже.

Единствено од СДСМ реагираа.

- Посетата на Зоран Дамјановски Циц на Канада нема врска со СДСМ. Ние не ни знаевме дека е во Канада - ни рекоа од оваа партија.

Јордан Петровски пред неколку години поднесе кривична пријава против Фрчкоски поради прогонот, но обвинителството на крајот ја отфрли тужбата поради „застареност“. Потоа тој лани поднел приватна тужба против Фрчкоски, како и против дузина други функционери кои биле во МВР во периодот кога се работело неговото полициско досие. Петровски ги обвинува и поранешниот министер Томислав Чокрески, поранешните директори на УБК, Зоран Верушевски, Силјан Аврамовски и Слободан Богоевски, како и кумановските оперативци на УБК задолжени за негова обработка, Горан Станковски, Кузман Јовановски, Зоран Поповиќ и Тодор Димковски.

- И овде заглавив. Судијата Владимир Туфекџиев од Основниот суд Скопје 1, ми ги бара адресите на обвинетите, а јас ги имам само оние на Кузман Јовановски и Тодор Димковски. За последниот тужбата веќе не важи бидејќи лани во декември изврши самоубиство. Побарав помош од Гордана Јанкуловска, министерката на МВР за адресите, но постојано ме игнорира - вели Петровски.

Во целиот случај на мета се најде и евроамбасадорот Ерван Фуере. Петровски побара од Фуере јавно да реагира на кандидатурата на Фрчкоски, поради тоа што ЕУ силно се залагала за лустрацијата во Македонија. Фуере му одговори дека нема мандат да се занимава со индивидуални случаи.

- Г-динот Фуере е неверојатно арогантен. Како може кандидат за претседател на Македонија, кој дава лажна изјава дека не ги злоупотребувал своите поранешни функции, да биде индивидуален случај? Можеби Фуере ќе треба да разговара со ЕУ омбудсманот Џулија Пасквинели која ја прифати мојата поплака, на тој начин правејќи исклучок од законите на ЕУ, кои велат дека само државјанин на земја - членка на унијата може да напише поплака - реагира Петровски.
Македонија и Албанија последни во лустрацијата

Расчистувањето со соработниците на поранешните комунистички тајни служби во Европа не е спроведено само во Македонија и Албанија, оцени вчера „Осерваторио Балкани“, италијански институт за мир од градот Роверето.

Овој институт кој се занимава исклучиво со Југоисточна Европа, Турција и Кавказот, пишува дека иако во Македонија се донесени сите закони и формирана е комисија за лустрација, законот никако да почне да се применува.
Кој е Јордан Петровски?

Петровски е поранешен кумановски бизнисмен, кој во раните 90 -ти ја основал текстилната фирма „Снежана и синови“. Фирмата работела успешно, а тој решил да влезе и во политиката како финансиер на ВМРО - ДПМНЕ. Поради ова, било отворено досието за него во УБК, но во досието стои дека тој треба да биде обработуван поради „контакти со бугарската тајна служба“. Петровски, како и многу други бизнисмени работел со бугарски фирми и често патувал во таа земја. Поради прогонот ја затворил фирмата, побарал и добил азил во Канада. Сега со своето семејство живее во гратчето Света Катерина, близу Нијагарините водопади, а оддалечено 100 километри од Торонто. Овде отворил погон за производство на палети и скици во кој работат 6 работници.

Автор: Александар БожиновскиSe stega obrachot. Malo potsetuvanje.....
(This post was last modified: 20-02-2010, 03:19 AM by mara-popara.)
20-02-2010, 03:17 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#73

Мало мое видување околу успехот на службите:

Главната сила и принципот на опстанок до ден денес е во способноста на „мобилизирање“ соработници, а не како што некои мислат - во методите на ѕверско казнување и заплашување.

Премисата е превоспитување и интегрирање на противникот (политички,идеен,финансиски...) во сопствени редови. Наметнување свои цели и потреби. Асимилација на ресурси и капацитети, преку кои е гарантиран опстанок, раст и успех.

За службата не играло улога дали некој бил комунист,фашист,демократ,албанец,србин,бугар...
Важното е да биде потчинет и контролиран.
Да (из)работи во нејзина полза и интерес.

За Македонецот, службата сеуште е авангардистичка и недопирлива поради - „ропскиот менталитет“. Тој копнее или по нов (подобар) господар, или самиот да господари онака како што со него било господарено.


Во тоа е и разликата меѓу менталитетот на Германците и Македонците. На брз и демократски начин, со полна транспарентност - се ослободија! Од корен сосекоа секаков понатамошен обид на злоупотреба и странична контрола.
Затоа, често во нашата перцепција ги доживуваме како господа(ри) предодредени на владеат, а не да бидат владеани.

-----------------

малку надвор од рамките:

За англиската империја [England rules (the world); Rule,Britannia] способноста на Германците за обединување секогаш претставувала една од најголемите заплахи и стравови. И тие не еднаш биле делени и разделени...
(This post was last modified: 22-02-2010, 02:51 PM by toni_a.)
22-02-2010, 02:47 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#74

Дали ќе има некогаш вистинска лустрација кај нас?


Имав прилика да се запознаам со еден стар осуденик од идризово кој лежел во затвор заради ВМРО,при секоја средба ми објаснуваше како откако излезе од затвор беше малтретиран од ОЗНА,пред извесно време човекот почина и не дочека да види некој од неговите мачители да одговараат пред законот.Во Македонија никогаш нема да им се суди на мачителите само жртвите ќе си останат единствени осудени за Македонија.

Во наредна прилика ќе го напишам и неговиот живот.
22-02-2010, 02:56 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#75

(22-02-2010, 02:47 PM)toni_a Wrote: Мало мое видување околу успехот на службите:

Главната сила и принципот на опстанок до ден денес е во способноста на „мобилизирање“ соработници, а не како што некои мислат - во методите на ѕверско казнување и заплашување.

Премисата е превоспитување и интегрирање на противникот (политички,идеен,финансиски...) во сопствени редови. Наметнување свои цели и потреби. Асимилација на ресурси и капацитети, преку кои е гарантиран опстанок, раст и успех.

За службата не играло улога дали некој бил комунист,фашист,демократ,албанец,србин,бугар...
Важното е да биде потчинет и контролиран.
Да (из)работи во нејзина полза и интерес.


За Македонецот, службата сеуште е авангардистичка и недопирлива поради - „ропскиот менталитет“. Тој копнее или по нов (подобар) господар, или самиот да господари онака како што со него било господарено.


Во тоа е и разликата меѓу менталитетот на Германците и Македонците. На брз и демократски начин, со полна транспарентност - се ослободија! Од корен сосекоа секаков понатамошен обид на злоупотреба и странична контрола.
Затоа, често во нашата перцепција ги доживуваме како господа(ри) предодредени на владеат, а не да бидат владеани.

-----------------

малку надвор од рамките:

За англиската империја [England rules (the world); Rule,Britannia] способноста на Германците за обединување секогаш претставувала една од најголемите заплахи и стравови. И тие не еднаш биле делени и разделени...


Toni_a za ovoj post imash 10+. Mnogu tochna detekcija i objasnuvanje zoshto nemame lustracija.
Do kade odela beskrupoloznosta na sluzbata?? ke se sogleda perku ovaa:
Site progonuvani I SUDENI za "OBEDINETA I NEZAVISNA MAKEDONIJA" im bilo ponudeno, pod forma na DEREGISTRACIJA da stanat KODOSHI. Da prifatat da rabotat za sluzbata. Po deneshnive nastani, koga ke se pogledne brojot na ludjeto koi gi objavia dosieata izleguva deka golem del od progonuvanite i sudenite prifatile da rabotata za sluzbata.

Ke preraskazam dva vistiniti nastana.
Pogolema grupa , okolu triesetina, bila povikana vo ist den i chas da si gi podigne dosieata od MVR (dali toa bilo sluchajno ili povtorno sluzbata si pograla so ludjeto). Otkako ima gi dale dosieta, imale dva chasa da gi razgledaat i da donesat reshenie dali ke gi zemat ili ke gi ostavat vo Arhivot. Od celata grupa, samo pet shest dushi gi zele dosieata.
Bitolchanecot Krste Veljanovski, chovek koj go zel dosieto, POCHINAL posle nekolku chasa od srcev udar, koga videl koj mu bile KODOSHITE.
Na Dane Popovski najbliskiot chovek, chovek so kogo Dane se zapoznal vo Idrizovo pedesetite, mu bil kodosh do posledniot den na vodenje na dosieto. Toj chovek beshe chlen na prviot CK VMRO DPMNE. Ima eden kup takvi primeri. Posebno od 1992 pa navaka. Samo treba da go sledime patot na KARIERATA na odredeni ludje.
22-02-2010, 03:29 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#76

(22-02-2010, 02:47 PM)toni_a Wrote: Мало мое видување околу успехот на службите:

Главната сила и принципот на опстанок до ден денес е во способноста на „мобилизирање“ соработници, а не како што некои мислат - во методите на ѕверско казнување и заплашување.

Премисата е превоспитување и интегрирање на противникот (политички,идеен,финансиски...) во сопствени редови. Наметнување свои цели и потреби. Асимилација на ресурси и капацитети, преку кои е гарантиран опстанок, раст и успех.

За службата не играло улога дали некој бил комунист,фашист,демократ,албанец,србин,бугар...
Важното е да биде потчинет и контролиран.
Да (из)работи во нејзина полза и интерес.

За Македонецот, службата сеуште е авангардистичка и недопирлива поради - „ропскиот менталитет“. Тој копнее или по нов (подобар) господар, или самиот да господари онака како што со него било господарено.

YeaYeaSe_klanjamSe_klanjam
Одлично кажано!

Modus operanti на службите, особено кон некомунистите (за комунистите бил Голи Оток) е плашење на народот со создавање "пример" од оние кои не сакале да прифатат да сораборуваат. Затоа, ретко кој (а скоро никој од шеесетите навака не) е ликвидиран. Дури и затворските казни стануваат заменети со сурово изжививање со семејстваста на "идејните противници на системот". Финансиско уништување, делеби во семејствата, претрпување на јавни бруки од секаков тип и секако маргинализација на овие лица, особено со игнорирањето на нивните поплаки и мненија.
22-02-2010, 04:49 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#77

доколку постои длабока и искрена љубов, се забораваат разликите кои не’ дефинираат како индивидуи и се збиваат редовите - настанува обединување околу најважната цел.

можно ли е? ДА:

Quote:...да оставам пример за сите загрижени за доброто на Македонија и да ја проголтам својата гордост и суета и да го сторам она што е од полза за сите нас...
23-02-2010, 01:59 AM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#78

ПАРАДОКСИ СО ИЗЈАВИТЕ ЗА ДОПОЛНИТЕЛЕН УСЛОВ
Лустрацијата дефектна, ама ќе „улови“ 169 судии?

Жанета Ќосе

Дури 169 судии, обвинители, правобранители и јавни службеници од Канцеларијата на народниот правобранител, кои уште не доставиле изјава за лустрација, ризикуваат да ги загубат функциите. Според правните експерти, и покрај тоа што Комисијата ја запре лустрацијата по одлуката на Уставниот суд за привремено замрзнување на четирите членови од Законот, постапката мора да тече. Тие што нема да достават изјави до денес, кога завршува рокот, треба сами да се повлечат од јавните функции, тврдат експертите. - Сите судии, обвинители, правобранители и јавни службеници од Канцеларијата на народниот правобранител, кои нема да поднесат изјави, ќе се смета дека го прекршиле Законот за лустрација. Комисијата, во согласност со Законот, потоа е должна да ги извести институциите што ги избрале, меѓу кои се Судскиот совет, Советот на јавните обвинители, Собранието или Владата, ако таа ги именувала на функција, дека не го исполниле законскиот услов и ќе им предложи да ги преземат предвидените мерки - ги објаснува следните чекори Бајрам Положани, професор на Универзитетот ФОН. Според него, сите што не поднеле изјави за лустрација треба да бидат разрешени од должноста од институциите или да им прекине мандатот, а ако јавните службеници и функционерите се спротивстават, единствено што им преостанува е да поведат судска постапка. Експертите тоа го објаснуваат со претпоставени ситуации во кои ако Комисијата по проверката на изјавата што ја дал функционерот утврди и ги информира работодавците дека тој, сепак, соработувал со тајните служби и нивните информации ги злоупотребил за сопствена корист, а ако тој и натаму негира и тврди дека не бил доушник и дека е направена грешка, јавниот функционер ќе може тоа да го докажува на суд. Од Комисијата велат дека до вчера кај нив стигнале изјавите на 753 судии, обвинители, правобранители и јавни службеници од Канцеларијата на народниот правобранител. - Единствено што ја забавува постапката на лустрација е тоа што Комисијата до конечното изјаснување на уставните судии нема да може да ја провери веродостојноста на изјавите - вели Шпенди Винца, член и претходен претседател на Комисијата. Тој потсетува дека засега нема да се објавуваат во Службен весник ни имињата на судиите што не дале изјава за лустрација.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...eID=134819
26-02-2010, 05:18 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#79

Quote:Собрание: Лустрацијата да важи и по 1991 година


Собранието вчера достави одговор на Уставниот суд по привремената суспензија на четири одредби од Законот за лустрација


Најбитна теза во одговорот е онаа што се однесува на временската рамка на лустрацијата, во која се нагласува дека за дополнителен услов за вршење јавна функција, со која лустрацијата можеше да се спроведува и за периодот по 1991 година, а која времено ја забрани Уставниот суд, не е уставно-правна категорија, па затоа не може ни да биде основа за укинување на Законот.

- Во одговорот има четири поенти за Законот, кои времено се стопираат. Најважна е временската рамка. Ставот на експертите е дека временската рамка не е од уставно-правен карактер за да може да биде основа за укинување на таа одредба. Такви примери има и во други европски држави - изјави претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Во одговорот се вели дека Собранието како единствен законодавец, има целосно дискреционо право да го утврди опфатот и начинот на уредување на лустрацијата.

„Неспорно е дека Уставот од 1991 година воведе нов демократски политички систем во државата, меѓутоа, ниту еден демократски институт не е имун од одредени отстапувања во однесувањето на одредени државни органи или поединци“, се потенцира во одговорот од Собранието.

Во таа насока, експертите посочуваа неколку примери, односно дека имало мрежа од кодоши која функционирала во корист на поединци и по 1991 година, како: прислушувањето новинари и јавни личности што ги објави тогашниот лидер на опозицијата Бранко Црвенковски и досието за политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и нејзини членови кое било водено во текот на 90-тите години. Според Собранието, временската рамка на Законот била одредена и од препораките кои биле дадени во проектот Лустрација за земјите од западен Балкан финансиран од ЕУ и УСАИД, а во кој партиципирала и фондацијата „Отворено општество Македонија“, која е еден од иницијаторите на постапката пред Уставен суд за укинување на Законот.

Вељаноски посочи дека одговорот што го дале екпертите бил прифатен со консензус од сите политички партии во Собранието, како при донесувањето на Законот за лустрација. Доколку е потребно, екпертите, кои го изработувале одговорот во името на Собранието, ќе бидат достапни и за јавна расправа или пак за усно образложение пред уставните судии.


Автор: В.Д.

Da go sledime cirkusot narechen Ustaven Sud.
04-03-2010, 04:53 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#80

07-03-2010, 03:07 AM
Reply