Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(15-08-2012, 06:59 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Комитетот за... со тебе на чело, ке пушти неколку писма-замолници до САД и меѓународната, нешто да направат.
Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски. Неговата платена, мојата бесплатна.


Македонија не се изборат за поарно денеска и утре.
За ова досега не сум проговорил, Комитетот одби финансиска помош од владата на Канада за да продолжиме со издавање на весникот. Причина што ја одбивме помошта лежи во тоа што освен ЕДЕН човек, ниту еден друг Македонец не уплати ни цент, денар, евро за да го помогне излегувањето на весникот. Тоа за нас беше јасен сигнал дека веникот нетреба да излегува, бидејки нема читачка публика, бидејки тоа што го нуди никого не го интересира, дека на граѓаните на Македонија им е добро и зошто ние да ги вознемируваме.(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Ех, Јордане, Јордане! Тричко не ни помага нам, им помага ним. Прикаската за Македонија се ближи кон крајот. Тоа што започна Војводата, го финишира брокерот.Од вемерото, и од неговите идеали, нема да остане ни трага ни гласа. Само братјата Блгари нешто ке отвараат немо усни ( Лакановата симболика) не разбирајки каде утнале. Тони Науновски ке не скара со Албанците до неподносливоста на заедничкото живеење, а Латас ке ја објави формулата на спасот на Македонија. На ТВ Сител...во ударните вести. Со драматичен, но истовремено со свечен глас. Вемеровските функционери ке гледаат во празно,чврсто држејки ја функционерската фотелја. Следбениците и гласачите на левицата ке се потсетат КОЛКУ ИМ БИЛО УБАВО ВО јУГОСЛАВИЈА. Маргинализираните чесни вемеровци по ќошињата на своите домови , со тивок глас ке ја колнат жалната судбина на Македонија, а некои од нив ке размислуваат ,или веќе, ке ја пишуваат апликацијата за блгарско државјанство. Македонската дијаспора , пак, ке понуди по 5 долара за спас на Македонија, нормално, кој сака да даде.


Оваа сега што го правиме го правиме само за да оставиме писмена трага за да утре не се вадат сегашниве властодршци дека не знаеле кон што води оваа нивна политика. Затоа напишав/ме дека Тричко ни помага многу.
Неговата манипулација, благодарејки на ваквиот закон за лустрација, има преголеми шанси да стане "вистина", "вистина' со која ке се трујат идните генерации. Ваквава лустрација нема да ги открие злоделата, тортурите на ОЗНА, УДБа, КОС, СДБ, врз членовите на ВМРО. Комунистиве испонапишаа илјаљдници страници за нивниот престој во Лепоглава ама во тие илјадници страници нема збор за самици, карцели ... претепувања, психолошка тортура. Тие за Лепоглава зборуваат како за Универзитет на комунизмот. Значи еден диктатор од типот на Александар Караѓорѓевиќ бил сепак похумам против политичките противници. На сите им дал шанса да добија судење. Колку само србокомуњариштава убија Македонци без судење. Колку само србокомуњариштата уништија кариери, бракови, семејства .... Сето тоа сака да го сокрие Груевски.

Е, па, тогаш, Јордане, ова нема да излезе “ Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски “, туку рационален став. Став донесен со студена глава. И велиш Јордане само ЕДЕн Македонец пуштил пари за единствениот вистински промакедонски весник во светот? Е, па ти во една полемика со еден од блгарските форумџии тврдеше дека ако само еден Македонец така се декларирал во 19-от и почетокот на 20-иот век , тој ке бил маја за создавање на македонската нација. Ама, гледаш, преку примерот со весникот дека животот не секогаш тоа го потврдува.

16-08-2012, 08:17 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(15-08-2012, 11:40 PM)fetak Wrote:
(15-08-2012, 06:59 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Комитетот за... со тебе на чело, ке пушти неколку писма-замолници до САД и меѓународната, нешто да направат.
Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски. Неговата платена, мојата бесплатна.


Македонија не се изборат за поарно денеска и утре.
За ова досега не сум проговорил, Комитетот одби финансиска помош од владата на Канада за да продолжиме со издавање на весникот. Причина што ја одбивме помошта лежи во тоа што освен ЕДЕН човек, ниту еден друг Македонец не уплати ни цент, денар, евро за да го помогне излегувањето на весникот. Тоа за нас беше јасен сигнал дека веникот нетреба да излегува, бидејки нема читачка публика, бидејки тоа што го нуди никого не го интересира, дека на граѓаните на Македонија им е добро и зошто ние да ги вознемируваме.(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Ех, Јордане, Јордане! Тричко не ни помага нам, им помага ним. Прикаската за Македонија се ближи кон крајот. Тоа што започна Војводата, го финишира брокерот.Од вемерото, и од неговите идеали, нема да остане ни трага ни гласа. Само братјата Блгари нешто ке отвараат немо усни ( Лакановата симболика) не разбирајки каде утнале. Тони Науновски ке не скара со Албанците до неподносливоста на заедничкото живеење, а Латас ке ја објави формулата на спасот на Македонија. На ТВ Сител...во ударните вести. Со драматичен, но истовремено со свечен глас. Вемеровските функционери ке гледаат во празно,чврсто држејки ја функционерската фотелја. Следбениците и гласачите на левицата ке се потсетат КОЛКУ ИМ БИЛО УБАВО ВО јУГОСЛАВИЈА. Маргинализираните чесни вемеровци по ќошињата на своите домови , со тивок глас ке ја колнат жалната судбина на Македонија, а некои од нив ке размислуваат ,или веќе, ке ја пишуваат апликацијата за блгарско државјанство. Македонската дијаспора , пак, ке понуди по 5 долара за спас на Македонија, нормално, кој сака да даде.


Оваа сега што го правиме го правиме само за да оставиме писмена трага за да утре не се вадат сегашниве властодршци дека не знаеле кон што води оваа нивна политика. Затоа напишав/ме дека Тричко ни помага многу.
Неговата манипулација, благодарејки на ваквиот закон за лустрација, има преголеми шанси да стане "вистина", "вистина' со која ке се трујат идните генерации. Ваквава лустрација нема да ги открие злоделата, тортурите на ОЗНА, УДБа, КОС, СДБ, врз членовите на ВМРО. Комунистиве испонапишаа илјаљдници страници за нивниот престој во Лепоглава ама во тие илјадници страници нема збор за самици, карцели ... претепувања, психолошка тортура. Тие за Лепоглава зборуваат како за Универзитет на комунизмот. Значи еден диктатор од типот на Александар Караѓорѓевиќ бил сепак похумам против политичките противници. На сите им дал шанса да добија судење. Колку само србокомуњариштава убија Македонци без судење. Колку само србокомуњариштата уништија кариери, бракови, семејства .... Сето тоа сака да го сокрие Груевски.

Hristo pak izbrza , a Jordan bidejki ne e vo RM nema informacii asolni kolko tukasnite sakaat i da se tepaat za Makedonija, ama veke nema koj da se tepa i za onakva po merak i krooj kako na Tricka.

Poleka Hristo , Jordane, vas ve demantira soopstenie na US Ambasador vo RM.

I taka ,zesko ,leto, struja poskape voa ona , ama sepak fori deka US se povlekla od Balkan a posebno od Makedonija ,po ona na Naunovski vo Vecer, deka Albancite se losite , a nie treba so Srbija top tan.

Koga i po ovie gorestini imalo lideri ,US gi prepoznava ili samo kazuva deka e vo tek so se i za se i deka taa ne ja biduva , no mora kako treba demokratski , so vistina ,fakti i argumenti.

E da deka od tie kombinacii na i so Srbija ne biva.Kazuva se sto tamu se slucuva.Oti se e procitano i deka znaat da deca se odili na skolo kaj ist ucitel a toj e so mana. Fakt deka zemlja proleterska(bice) Engleska znaae kaj e grobot na Generala Draze Mihajlovica ,cisto da im go zbiberi planot.

Е, Фетак, твоите збориви делуваат многу смирувачки, охрабрувачки, утешителни и оладувачки во овие врели августовски македонски денови. Но, види, Фетак, Христо не е Трпе или Спасе па да верува на такви нарации, па дури да доаѓаат и од самиот Господ. Од друга страна Христо не ја сака улогата на македонски Нострадамус па да предвидува развој на настани во иднината. Христо е аналитичар кој своите ставов ги гради врз основа на начинот на практикување на власта и на делувањето на опозицијата. Врз конкретните потези кои општествените македонски чинители ( сите) ги прават. Фино е што амбасадата на САД е чврсто ем широко насадена на Кале. Што со современите технологии може да го покрие пола Балкан од таа позиција. Несомнено е , сеуште, интересот на САД за постоење на независна Македонија. Но, мене ме буни една друга работа. Тоа е демократскта практика на САД. Значи, не можеме да очекуваме дека САД директно ке се вмеша ако види дека нешто е против нивните очекувања и планови. Просто, да не биде по она -“ народ се пита-волимо Тита“. Суштината ни се менува. Идентитетската структура ни претрпува тектонски пореметувања. Јас, ако ме некој праша, веќе не знам да му ја кажам во неколку реченици мојата елементарна идентитетска карта и нејзиното потекло. Се ми е измешано. Удари од сите страни. Си правам сам своја лична идентитетска карта, која е бајаги различна од државната...која се менува катадневно.
Со еден збор Фетак, да бидам појасен. Нештата во РМ идат натаму да самиот народ ке биде ставен ( доведен) во ситуација да се реши за една опција, која ке е против идеалите на историското ВМРО. Така се меси народот. Самиот народ ке биде доведен во ситуација дека не може да продолжи живот во РМ на ваков начин, и дека треба да се бараат излезни решенија. Е, тогаш ке настапи Латас. А, се ке биде демократски. Па, во период по 1990 год. немаше такви отворени ставови за здружување со Србија! Дај Боже, Христо да греши...ама се натаму ми бега мислата. А ти, седи и лади се под амбасадата на САД.

16-08-2012, 08:43 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Quote:Бранко Цветков од Велес, поранешен општински советник во Куманово, е новиот граѓанин кој го лустрираше Комисијата за верификација на фактите.

Тој според Комисија, бил соработник на СДБ во социјалистичкиот систем. Според објавените информации, Цветков со СДБ наводно соработувал под псевдонимот „Велешки студент“, а тајните служби го користеле Цветков како информатор за емиграцијата во Западна Германија. Во досието на СДБ пишува дека неговата соработка со агентите на Службата започнала во 1964 година.

http://www.time.mk/read/3168eaace3/24dd3...index.html
16-08-2012, 10:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(16-08-2012, 08:17 AM)hristo Wrote:
(15-08-2012, 06:59 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Комитетот за... со тебе на чело, ке пушти неколку писма-замолници до САД и меѓународната, нешто да направат.
Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски. Неговата платена, мојата бесплатна.


Македонија не се изборат за поарно денеска и утре.
За ова досега не сум проговорил, Комитетот одби финансиска помош од владата на Канада за да продолжиме со издавање на весникот. Причина што ја одбивме помошта лежи во тоа што освен ЕДЕН човек, ниту еден друг Македонец не уплати ни цент, денар, евро за да го помогне излегувањето на весникот. Тоа за нас беше јасен сигнал дека веникот нетреба да излегува, бидејки нема читачка публика, бидејки тоа што го нуди никого не го интересира, дека на граѓаните на Македонија им е добро и зошто ние да ги вознемируваме.

Е, па, тогаш, Јордане, ова нема да излезе “ Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски “, туку рационален став. Став донесен со студена глава. И велиш Јордане само ЕДЕн Македонец пуштил пари за единствениот вистински промакедонски весник во светот? Е, па ти во една полемика со еден од блгарските форумџии тврдеше дека ако само еден Македонец така се декларирал во 19-от и почетокот на 20-иот век , тој ке бил маја за создавање на македонската нација. Ама, гледаш, преку примерот со весникот дека животот не секогаш тоа го потврдува.

Споредбата не ти е на место, Македонците даваат пари, изградиле цркви, клубови, весникот е нешто друго, тој им носеше порака дека во нивната држава нешто нечини, дека не е така како што им кажуваат. Тие знаат дека нечини, ама ако го немало како јавна информација, секогаш ке можат да кажат дека незнаеле, а да знаеле тие ке се бореле, немале да дозволат Македонија да има таква власт, таков систем.
Христо, македончето има ропски, поданички менталитет.
Ке ти посочам еден пример кој го потврдува онаа што го пишувам. Оваа подолу е моја порака на една дискусија на Facbook. Ме пријавиле и добив порака oд Facbook дека ако продолжам со вакви пораки ке ми биде избришан профилот.


Quote:"Никола треба да си одговориш првин на битното прашање, кој допринесе, односно чие сценарио е војната која беше причина да дојде до потпишување на Рамковниот договор."
16-08-2012, 01:42 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(16-08-2012, 08:43 AM)hristo Wrote:
(15-08-2012, 11:40 PM)fetak Wrote:
(15-08-2012, 06:59 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Комитетот за... со тебе на чело, ке пушти неколку писма-замолници до САД и меѓународната, нешто да направат.
Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски. Неговата платена, мојата бесплатна.


Македонија не се изборат за поарно денеска и утре.
За ова досега не сум проговорил, Комитетот одби финансиска помош од владата на Канада за да продолжиме со издавање на весникот. Причина што ја одбивме помошта лежи во тоа што освен ЕДЕН човек, ниту еден друг Македонец не уплати ни цент, денар, евро за да го помогне излегувањето на весникот. Тоа за нас беше јасен сигнал дека веникот нетреба да излегува, бидејки нема читачка публика, бидејки тоа што го нуди никого не го интересира, дека на граѓаните на Македонија им е добро и зошто ние да ги вознемируваме.(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Ех, Јордане, Јордане! Тричко не ни помага нам, им помага ним. Прикаската за Македонија се ближи кон крајот. Тоа што започна Војводата, го финишира брокерот.Од вемерото, и од неговите идеали, нема да остане ни трага ни гласа. Само братјата Блгари нешто ке отвараат немо усни ( Лакановата симболика) не разбирајки каде утнале. Тони Науновски ке не скара со Албанците до неподносливоста на заедничкото живеење, а Латас ке ја објави формулата на спасот на Македонија. На ТВ Сител...во ударните вести. Со драматичен, но истовремено со свечен глас. Вемеровските функционери ке гледаат во празно,чврсто држејки ја функционерската фотелја. Следбениците и гласачите на левицата ке се потсетат КОЛКУ ИМ БИЛО УБАВО ВО јУГОСЛАВИЈА. Маргинализираните чесни вемеровци по ќошињата на своите домови , со тивок глас ке ја колнат жалната судбина на Македонија, а некои од нив ке размислуваат ,или веќе, ке ја пишуваат апликацијата за блгарско државјанство. Македонската дијаспора , пак, ке понуди по 5 долара за спас на Македонија, нормално, кој сака да даде.


Оваа сега што го правиме го правиме само за да оставиме писмена трага за да утре не се вадат сегашниве властодршци дека не знаеле кон што води оваа нивна политика. Затоа напишав/ме дека Тричко ни помага многу.
Неговата манипулација, благодарејки на ваквиот закон за лустрација, има преголеми шанси да стане "вистина", "вистина' со која ке се трујат идните генерации. Ваквава лустрација нема да ги открие злоделата, тортурите на ОЗНА, УДБа, КОС, СДБ, врз членовите на ВМРО. Комунистиве испонапишаа илјаљдници страници за нивниот престој во Лепоглава ама во тие илјадници страници нема збор за самици, карцели ... претепувања, психолошка тортура. Тие за Лепоглава зборуваат како за Универзитет на комунизмот. Значи еден диктатор од типот на Александар Караѓорѓевиќ бил сепак похумам против политичките противници. На сите им дал шанса да добија судење. Колку само србокомуњариштава убија Македонци без судење. Колку само србокомуњариштата уништија кариери, бракови, семејства .... Сето тоа сака да го сокрие Груевски.

Hristo pak izbrza , a Jordan bidejki ne e vo RM nema informacii asolni kolko tukasnite sakaat i da se tepaat za Makedonija, ama veke nema koj da se tepa i za onakva po merak i krooj kako na Tricka.

Poleka Hristo , Jordane, vas ve demantira soopstenie na US Ambasador vo RM.

I taka ,zesko ,leto, struja poskape voa ona , ama sepak fori deka US se povlekla od Balkan a posebno od Makedonija ,po ona na Naunovski vo Vecer, deka Albancite se losite , a nie treba so Srbija top tan.

Koga i po ovie gorestini imalo lideri ,US gi prepoznava ili samo kazuva deka e vo tek so se i za se i deka taa ne ja biduva , no mora kako treba demokratski , so vistina ,fakti i argumenti.

E da deka od tie kombinacii na i so Srbija ne biva.Kazuva se sto tamu se slucuva.Oti se e procitano i deka znaat da deca se odili na skolo kaj ist ucitel a toj e so mana. Fakt deka zemlja proleterska(bice) Engleska znaae kaj e grobot na Generala Draze Mihajlovica ,cisto da im go zbiberi planot.

Е, Фетак, твоите збориви делуваат многу смирувачки, охрабрувачки, утешителни и оладувачки во овие врели августовски македонски денови. Но, види, Фетак, Христо не е Трпе или Спасе па да верува на такви нарации, па дури да доаѓаат и од самиот Господ. Од друга страна Христо не ја сака улогата на македонски Нострадамус па да предвидува развој на настани во иднината. Христо е аналитичар кој своите ставов ги гради врз основа на начинот на практикување на власта и на делувањето на опозицијата. Врз конкретните потези кои општествените македонски чинители ( сите) ги прават. Фино е што амбасадата на САД е чврсто ем широко насадена на Кале. Што со современите технологии може да го покрие пола Балкан од таа позиција. Несомнено е , сеуште, интересот на САД за постоење на независна Македонија. Но, мене ме буни една друга работа. Тоа е демократскта практика на САД. Значи, не можеме да очекуваме дека САД директно ке се вмеша ако види дека нешто е против нивните очекувања и планови. Просто, да не биде по она -“ народ се пита-волимо Тита“. Суштината ни се менува. Идентитетската структура ни претрпува тектонски пореметувања. Јас, ако ме некој праша, веќе не знам да му ја кажам во неколку реченици мојата елементарна идентитетска карта и нејзиното потекло. Се ми е измешано. Удари од сите страни. Си правам сам своја лична идентитетска карта, која е бајаги различна од државната...која се менува катадневно.
Со еден збор Фетак, да бидам појасен. Нештата во РМ идат натаму да самиот народ ке биде ставен ( доведен) во ситуација да се реши за една опција, која ке е против идеалите на историското ВМРО. Така се меси народот. Самиот народ ке биде доведен во ситуација дека не може да продолжи живот во РМ на ваков начин, и дека треба да се бараат излезни решенија. Е, тогаш ке настапи Латас. А, се ке биде демократски. Па, во период по 1990 год. немаше такви отворени ставови за здружување со Србија! Дај Боже, Христо да греши...ама се натаму ми бега мислата. А ти, седи и лади се под амбасадата на САД.

Arno se si razbral , no ne e rabotata da toa si go kazuvame na forumot ti ,Jordan , Acko , eve me cat pat i mene , kade zamina Solenik,Montehristo, razurnuvac,Sokoli , tumba ku, i iljadnici Makedonci vo RM ,vo okolina , po EU i preku okeanite????


Poradi sogleduvanje od nekoj bas na vakvi motiviracki ,resitelni ,odlucni , dejanija , prezemal del vo svoi race.


16-08-2012, 02:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(10-08-2012, 05:45 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Околу 500.000 Македонци, меѓу кои и високи функционери од власта и нивни роднини биле кодоши?!


Добро упатен полициски извор, кој инсистираше да остане анонимен, поради специфичноста на материјата и податоците, а на кого му побаравме и снимено интервју кое го одби, ексклузивно за Либертас тврди дека високи функционери од власта, кои сега се вклучени во лустрацијата и нивни блиски роднини биле соработници на тајните служби за што постојат и документи. Нашиот извор информира дека еден од поддржувачите на лустрацијата, активен политичар, има сојузно досие, така бил на високи позиции во претходниот, но и во овој државен систем. Активен политичар со десна политичка определба добил државен стан од тајните служби. Досието на претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, е целосно фалсификувано во МВР, тврди висок и добро упатен полициски извор.

[Image: dosieja%20za%20tema.jpg]

Висок функционер од власта кој е вклучен во процесот на лустрација со досиејата бил соработник на тајните служби во претходниот систем, за Либертас говори добро упатениот полициски извор. Според него татко му бил бугарски чиновник за што лежел во Идризово, а излегол со потпис дека тој и неговиот син ќе соработуваат со државната служба. Сега синот е на висока позиција доделена од ВМРО - ДПМНЕ и активно учествува во работата со досиејата и лустрацијата. Блиски роднини на актуелен висок владин функционер биле на високи позиции во претходниот систем благодарение на соработката со тогашните служби. Политичар кој е активен, со десна политичка определба, добил стан од државната безбедност што се уште го поседува. Така службите воспоставиле контрола врз него и влијаеле да се откаже од соработката со хрватски функционери со кои македонскиот политичар заговарал војна во Македонија.

Висок полициски извор за Либертас тврди дека постојат документи за околу 500 илјади живи граѓани во Македонија дека соработувале со тајните служби. Документација за многу од нив постои, тврди нашиот извор.
Quote:ОД ПЕТ ДО ПЕДЕСЕТ ДОУШНИЦИ ПО ЧОВЕК!


„Според полициското досие на политичките противници може да се реконструира комплетната технологија на функционирање на мрежата на информатори-доушници кои работеле за службите на државна безбедност. Обично еден професионален полициски инспектор имал мрежа од неколку соработници на теренот со чија помош следел одредена личност или група за која се сметало дека е опасна за државата и системот. Секоја жртва на следење имала своја шифра, а со шифра се заштитени и најдоверливите соработници-доушници кои работат на тој случај. Пониските тастери, обично биле наведувани со цело име и презиме, па кога подоцна се покриваа, односно бришеа имињата на кодошите, нивните останаа откриени, не беа покриени со фломастер. Според Тодоровски, сепак, најголем дел соработници, или доушници на службата за државна безбедност, работеле аматерски, односно не добивале плата за тоа, но нивната кооперативност била наградувана со разни привилегии, најчесто напредување во кариерата.
Мрежата на доушници функционирала во сите сфери на општеството, а тоа претпоставува дека во секоја институција службите си имале свои луѓе кои доставувале извештаи за лица за кои било отворено досие како за државни непријатели. Доушниците од институцијата, како што може да се види од досиејата, не само што известувале за лицата кои биле следени, туку давале и вкупна процена за состојбата во институцијата, па дури посочувале и лица кои им се сомнителни. Всушност, технологијата на кодошењето, особено за оние кои идеолошко-политички биле прогласени за државни непријатели, подразбирала целосно покривање на вкупниот живот на лицето што се следи, па поради тоа биле потребни тастери кои ќе можат да ја следат жртвата буквално на секој чекор. Во таквите досиеја учествуваат роднини, пријатели, соседи, односно најблиски луѓе за кои никој не се сомнева дека би можеле да работат таква валкана работа. Зависно од интересот на службата за одредено лице, мрежата на информатори броела од пет до педесет доушници. Кога таа бројка ќе се помножи со околу 14,5 илјади досиеја, тогаш навистина е зачудувачка бројката на лица кои повеќе или помалку биле вклучени во кодошлакот во македонската држава, почнувајќи од 1945 година. Притоа, се разбира, за системот со препознатлива идеолошка матрица, особено беа на удар интелектуалците од културата, образованието, писатели, научници и историчари кои истражуваа одредени области од македонската историја, области кои беа табу-тема за официјалната, државна историографија. Според досиејата што сега се чуваат во Државниот архив на Македонија може да се утврди дека технологијата на кодошење се одвивала претежно во три фази: прво, откако ќе се отворело досие за одредена личност, професионалецот одреден за тој случај врбувал или обезбедувал кодош или кодоши, кои усмено му ги презентирале сознанијата кои ги собрале на својата надлежна врска, а потоа инспекторот подготвувал писмен извештај од добиените податоци што бил доставуван до службата, каде што, зависно од човекот што се следел, увид во таквите документи имале и највисоките структури на Министерството на внатрешни работи. Професионално обработените доушнички извештаи за најинтересните случаи ги добивале и највисоките раководители на државата.
16-08-2012, 07:35 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(16-08-2012, 01:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-08-2012, 08:17 AM)hristo Wrote:
(15-08-2012, 06:59 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Комитетот за... со тебе на чело, ке пушти неколку писма-замолници до САД и меѓународната, нешто да направат.
Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски. Неговата платена, мојата бесплатна.


Македонија не се изборат за поарно денеска и утре.
За ова досега не сум проговорил, Комитетот одби финансиска помош од владата на Канада за да продолжиме со издавање на весникот. Причина што ја одбивме помошта лежи во тоа што освен ЕДЕН човек, ниту еден друг Македонец не уплати ни цент, денар, евро за да го помогне излегувањето на весникот. Тоа за нас беше јасен сигнал дека веникот нетреба да излегува, бидејки нема читачка публика, бидејки тоа што го нуди никого не го интересира, дека на граѓаните на Македонија им е добро и зошто ние да ги вознемируваме.

Е, па, тогаш, Јордане, ова нема да излезе “ Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски “, туку рационален став. Став донесен со студена глава. И велиш Јордане само ЕДЕн Македонец пуштил пари за единствениот вистински промакедонски весник во светот? Е, па ти во една полемика со еден од блгарските форумџии тврдеше дека ако само еден Македонец така се декларирал во 19-от и почетокот на 20-иот век , тој ке бил маја за создавање на македонската нација. Ама, гледаш, преку примерот со весникот дека животот не секогаш тоа го потврдува.

Споредбата не ти е на место, Македонците даваат пари, изградиле цркви, клубови, весникот е нешто друго, тој им носеше порака дека во нивната држава нешто нечини, дека не е така како што им кажуваат. Тие знаат дека нечини, ама ако го немало како јавна информација, секогаш ке можат да кажат дека незнаеле, а да знаеле тие ке се бореле, немале да дозволат Македонија да има таква власт, таков систем.
Христо, македончето има ропски, поданички менталитет.
Ке ти посочам еден пример кој го потврдува онаа што го пишувам. Оваа подолу е моја порака на една дискусија на Facbook. Ме пријавиле и добив порака oд Facbook дека ако продолжам со вакви пораки ке ми биде избришан профилот.


Quote:"Никола треба да си одговориш првин на битното прашање, кој допринесе, односно чие сценарио е војната која беше причина да дојде до потпишување на Рамковниот договор."

Многу депримирачка и ненадежна дефиниција за Македонецот. Чекам да ти рипне Пулс, и за малото м и за демунитивот од Македонец. А, верувам, дека и тоа “ македончето има ропски, поданички менталитет “... нема да му се допадне. Инаку, го делам твојот став за Македонецот.Gen026 Еве, подршка и од Иво Андриќ- “ Долготрајното робување и лошото управување можат толку да го збунат и унаказат народот, па здравиот разум и вистинскиот суд да му ги истенчат и ослабат , и потполно да ги извитоперат. Таквиот народ не може веќе да разликува не само добро од зло, туку ни своја сопствена корист од очигледна штета“.
Аман бе Јордане, зарем и од Феисбук ке те намаваат? Се вели дека раката на ВМРО била долга!? Или, за некоја друга долга рака се работи.

17-08-2012, 07:28 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(16-08-2012, 02:34 PM)fetak Wrote:
(16-08-2012, 08:43 AM)hristo Wrote:
(15-08-2012, 11:40 PM)fetak Wrote:
(15-08-2012, 06:59 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Комитетот за... со тебе на чело, ке пушти неколку писма-замолници до САД и меѓународната, нешто да направат.
Ова е афекцијата на Христо визави афекцијата на Тричковски. Неговата платена, мојата бесплатна.


Македонија не се изборат за поарно денеска и утре.
За ова досега не сум проговорил, Комитетот одби финансиска помош од владата на Канада за да продолжиме со издавање на весникот. Причина што ја одбивме помошта лежи во тоа што освен ЕДЕН човек, ниту еден друг Македонец не уплати ни цент, денар, евро за да го помогне излегувањето на весникот. Тоа за нас беше јасен сигнал дека веникот нетреба да излегува, бидејки нема читачка публика, бидејки тоа што го нуди никого не го интересира, дека на граѓаните на Македонија им е добро и зошто ние да ги вознемируваме.(15-08-2012, 03:09 PM)hristo Wrote: Ех, Јордане, Јордане! Тричко не ни помага нам, им помага ним. Прикаската за Македонија се ближи кон крајот. Тоа што започна Војводата, го финишира брокерот.Од вемерото, и од неговите идеали, нема да остане ни трага ни гласа. Само братјата Блгари нешто ке отвараат немо усни ( Лакановата симболика) не разбирајки каде утнале. Тони Науновски ке не скара со Албанците до неподносливоста на заедничкото живеење, а Латас ке ја објави формулата на спасот на Македонија. На ТВ Сител...во ударните вести. Со драматичен, но истовремено со свечен глас. Вемеровските функционери ке гледаат во празно,чврсто држејки ја функционерската фотелја. Следбениците и гласачите на левицата ке се потсетат КОЛКУ ИМ БИЛО УБАВО ВО јУГОСЛАВИЈА. Маргинализираните чесни вемеровци по ќошињата на своите домови , со тивок глас ке ја колнат жалната судбина на Македонија, а некои од нив ке размислуваат ,или веќе, ке ја пишуваат апликацијата за блгарско државјанство. Македонската дијаспора , пак, ке понуди по 5 долара за спас на Македонија, нормално, кој сака да даде.


Оваа сега што го правиме го правиме само за да оставиме писмена трага за да утре не се вадат сегашниве властодршци дека не знаеле кон што води оваа нивна политика. Затоа напишав/ме дека Тричко ни помага многу.
Неговата манипулација, благодарејки на ваквиот закон за лустрација, има преголеми шанси да стане "вистина", "вистина' со која ке се трујат идните генерации. Ваквава лустрација нема да ги открие злоделата, тортурите на ОЗНА, УДБа, КОС, СДБ, врз членовите на ВМРО. Комунистиве испонапишаа илјаљдници страници за нивниот престој во Лепоглава ама во тие илјадници страници нема збор за самици, карцели ... претепувања, психолошка тортура. Тие за Лепоглава зборуваат како за Универзитет на комунизмот. Значи еден диктатор од типот на Александар Караѓорѓевиќ бил сепак похумам против политичките противници. На сите им дал шанса да добија судење. Колку само србокомуњариштава убија Македонци без судење. Колку само србокомуњариштата уништија кариери, бракови, семејства .... Сето тоа сака да го сокрие Груевски.

Hristo pak izbrza , a Jordan bidejki ne e vo RM nema informacii asolni kolko tukasnite sakaat i da se tepaat za Makedonija, ama veke nema koj da se tepa i za onakva po merak i krooj kako na Tricka.

Poleka Hristo , Jordane, vas ve demantira soopstenie na US Ambasador vo RM.

I taka ,zesko ,leto, struja poskape voa ona , ama sepak fori deka US se povlekla od Balkan a posebno od Makedonija ,po ona na Naunovski vo Vecer, deka Albancite se losite , a nie treba so Srbija top tan.

Koga i po ovie gorestini imalo lideri ,US gi prepoznava ili samo kazuva deka e vo tek so se i za se i deka taa ne ja biduva , no mora kako treba demokratski , so vistina ,fakti i argumenti.

E da deka od tie kombinacii na i so Srbija ne biva.Kazuva se sto tamu se slucuva.Oti se e procitano i deka znaat da deca se odili na skolo kaj ist ucitel a toj e so mana. Fakt deka zemlja proleterska(bice) Engleska znaae kaj e grobot na Generala Draze Mihajlovica ,cisto da im go zbiberi planot.

Е, Фетак, твоите збориви делуваат многу смирувачки, охрабрувачки, утешителни и оладувачки во овие врели августовски македонски денови. Но, види, Фетак, Христо не е Трпе или Спасе па да верува на такви нарации, па дури да доаѓаат и од самиот Господ. Од друга страна Христо не ја сака улогата на македонски Нострадамус па да предвидува развој на настани во иднината. Христо е аналитичар кој своите ставов ги гради врз основа на начинот на практикување на власта и на делувањето на опозицијата. Врз конкретните потези кои општествените македонски чинители ( сите) ги прават. Фино е што амбасадата на САД е чврсто ем широко насадена на Кале. Што со современите технологии може да го покрие пола Балкан од таа позиција. Несомнено е , сеуште, интересот на САД за постоење на независна Македонија. Но, мене ме буни една друга работа. Тоа е демократскта практика на САД. Значи, не можеме да очекуваме дека САД директно ке се вмеша ако види дека нешто е против нивните очекувања и планови. Просто, да не биде по она -“ народ се пита-волимо Тита“. Суштината ни се менува. Идентитетската структура ни претрпува тектонски пореметувања. Јас, ако ме некој праша, веќе не знам да му ја кажам во неколку реченици мојата елементарна идентитетска карта и нејзиното потекло. Се ми е измешано. Удари од сите страни. Си правам сам своја лична идентитетска карта, која е бајаги различна од државната...која се менува катадневно.
Со еден збор Фетак, да бидам појасен. Нештата во РМ идат натаму да самиот народ ке биде ставен ( доведен) во ситуација да се реши за една опција, која ке е против идеалите на историското ВМРО. Така се меси народот. Самиот народ ке биде доведен во ситуација дека не може да продолжи живот во РМ на ваков начин, и дека треба да се бараат излезни решенија. Е, тогаш ке настапи Латас. А, се ке биде демократски. Па, во период по 1990 год. немаше такви отворени ставови за здружување со Србија! Дај Боже, Христо да греши...ама се натаму ми бега мислата. А ти, седи и лади се под амбасадата на САД.

Arno se si razbral , no ne e rabotata da toa si go kazuvame na forumot ti ,Jordan , Acko , eve me cat pat i mene , kade zamina Solenik,Montehristo, razurnuvac,Sokoli , tumba ku, i iljadnici Makedonci vo RM ,vo okolina , po EU i preku okeanite????


Poradi sogleduvanje od nekoj bas na vakvi motiviracki ,resitelni ,odlucni , dejanija , prezemal del vo svoi race.

Фетак, па каде да го кажуваме? На некој астал во четири очи? Работата е да тие твои, мои и на сите други форумџии ставови се споделат со повеќе луѓе. Тоа е и идејата и на форумите, и на медујумите. Инаку, за за последното што то го кажа-еве, се сложувам. Некој ги презема работите во свои раце...кога нашите ни се тресат, па се што фатат им испаѓа од раце.Smajlito

17-08-2012, 08:09 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Феноменологија на кодошот


Јасна Котеска

(Човек) не може да го изрази она што е; тој мора
да го соопшти само она што самиот не е – значи лагата.
Одреден степен на вистина можеби може да се најде само во хор.
КафкаОд грубата анализа на досието на татко ми, станува јасно дека системот на контрола на кој почивало нашето општество бил базиран на еден претпоставен субјект - носител на претпоставената "вистина" – а тоа е кодошот лично. Кодошот е оној што знае. Кодошот станува Големиот Друг, носител на интерпретацијата и на вистината. Тој станува најширокиот субјект за кој се претпоставува дека знае – тој станува бог, мал, локален, политички, но сепак Бог.

Кодошениот, од друга страна, не е битие кое зборува, иако е цело време набљудуван во својот говор, тој е битие кое е предмет на експеримент, и како таков мора да одмолчи. Експериментот во него ќе предизвика редица нереди, секаков тип пореметувања, но бидејќи не е битие кое говори не е повикано да ја доведе во прашање желбата на експериментаторот, желбата на кодошот да знае се’ до талогот!

Веќе од првиот документ од досието на татко ми, може да се прочитаат важните одредници што го отсликуваат профилот на кодошите кои скриено и опскурно работеле на моделирање на идеолошкиот и културниот хоризонт на нашето (не така одамна завршено) македонско минато. Тоа е документ од пет страници во кои, чкртнатиот информатор на 18 април 1961 пред службата на СВР (а препратено и до: Книгата за информација, Отсекот на ДБ- Охрид и папката за легална врска) "со свои зборови" го прераскажал разговорот што со татко ми го водел во хотелот "Македонија". Тој разговор содржи неколку важни и сосема неочекувани пресврти, а како што ќе видиме подолу, тие пресврти се клучни за воспоставувањето на логиката на жртва. Затоа што тие пресврти се вишок во системот на кодошот.

Значи, се сретнале во хотелот "Македонија" за да ручаат. Јонче дошол на асталот. Се пофалил дека сега е новинар во радио, му кажал на Х за која рубрика пишувал, само Х не запаметил. Откако татко ми се пофалил дека има постојани приходи, тој ненајдено "нервозно" изјавил дека сето тоа лично добро не вреди ништо затоа што (цитирам од извештајот на информаторот, според досието): сака наполно (да) се повлече во некое најзабачено село за да не гледа ништо што се збивало во денешново друштво и околу него. Татко ми, според изјавата на непознатиот информатор, продолжува со идејата дека нешто не е во ред затоа што онамо каде што фактички живееле македонци (малата буква е во досието, моја заб.) во селата во забачените краишта за тамо ништо не се пишувало ниту се водела сметка за тој народ. Х му контрира на татко ми дека тој како единка не можел ништо да направи со реагирањето.

Наидувајќи на вакво неразбирање на суштината на неговата поплака, татко ми ненадејно на Х му вели дека тој немогол него да го сфати и разбере што сакал да му каже а тоа ништо не го чудело бидејќи неговите интелектуални способности толку му дозволувале. Откако ја дал оваа констатација за интелектуалните капацитети на информаторот, татко ми се обидува за последен пат да му објасни на Х што е она околу што се мачи: "Зарем Македонија 500 години била под турско ропство, а денеска да била под српско ропство", "На секаде се викало Македонија, а Македонија седела распарчена на неколку делови и од неа ништо не постоело".

Според досието, Х одново решава да го "вразуми" татко ми. Тој му повторува дека Македонија и македонскиот народ си го добиле своето право и е решено националното прашање. Татко ми не ја слуша оваа сугестија и продолжува да се жали пред својот "пријател" (според неговите забелешки) дека: (В)о Скопје се сипале голема сума пари, само како Скопје треба да живее, селото нека умира наполно е запоставено, намерно тоа се правело од страна на факторите бидејќи во селата и забачените краеви живеело чисто македонско население. И кога за последен пат, Х решава уште еднаш "добронамерно" да го потсети татко ми дека барем нему лично му е добро, во овој разговор на глуви уши се случува нов пресврт, за којшто пишувавме порано. Јонче изненада излегол надвор од кафаната пошто некое лице врвело отишол со него да разговара.

Во оперативната забелешка што го анализира профилот на информаторот, пишува дека лицето немал особина да придодава ствари и ги увеличува, реално изнесувал. Тие двајца, информаторот и неговиот контролор се луѓе што имаат експертиза. Тоа значи дека тие се проценети како луѓе кои можат да го измерат нештото што е така немерливо како што се човечките мотиви. Информаторот е најмен да ги одреди мотивите на однесувањето на сомнителниот поет, а контролорот е најмен да ги одреди мотивите и степенот на доверливост на информаторот.
Но гледате, од почеток до крај вие имате една картезијанска постапка која со ништо не води суштински до знаење, туку само до извесност. Информаторот не е некој кој знае, тој е некој кој е извесен за системот. Нема ништо од онаа страна што го гарантира ополномоштувањето на овој информатор дека точно ќе го пренесе разговорот. Нема ништо од онаа страна што ќе гарантира дека овој контролор знае да проценува кој е доверлив. Точно од овој тип парадокси произлегуваат сите трагикомични места во досието.
Татко ми вели дека пишувал книги, а сега имал напишано некоја книга за македонски печалбари, му била отпечатена во Загреб и од тоа земел доста добра пара. Но гледате, татко ми нема напишано ваква книга, а бидејќи не знаеме кој е информаторот може да шпекулираме со разни можности. Еве една можност. Татко ми е растен по интернати и домови. Немал ништо, сè што имал е талентот за поезија. Можеби информаторот живеел угодно, можеби налето одел во Хрватска, можеби го презирал татко ми, можеби неговата сиромаштија му раѓала садистички импулси. Татко ми успеал да обезбеди некаква егзистенција за себе и сега решил да измисли книга во Хрватска. Како поет, можеби навистина во главата имал книга што замислувал еден ден да ја објави во Хрватска. Секој поет е помалку Минхаузен. Тоа што не ја зборува објективната вистина, не значи дека неа ја нема. Кога Дон Кихот во една ветерница гледа зол џин, не значи дека џинот го нема.

Но разврската е таква што во оперативната белешка, инспекторот бара: поопширно да се проучат врските на татко ми со Хрватска. Тој и самиот сумља на неговите вези со Загреб и воопшто Хрватска". Гледаме како Загреб станува Хрватска, како отпечатената (непостоечка) книга станува веза итн. И двете страни продуцираат поезија, со таа (минимална?) разлика дека едната поезија (на поетите) е наменета да ја поттикнува фантазијата на слушателите и читателите. Другата "поезија", на ДБК, е, во најмала рака, сомнителна. Она што станува јасно од овој краток извештај од досието на татко ми од 1961 е дека македонскиот културен простор бил поклопен од еден систем на контрола кој суштински верувал во извесноста на субјектот, во извесноста на нешто така комплицирано како однесувањето на субјектот.

Информаторот и контролорот се однесуваат како да имаат капацитет да го сознаат другиот. Тие имаат бескрајна верба дека имаат способност да продрат, да проникнат во другиот. Каква е оваа семожна компетенција предадена во рацете на информаторите? Кој им ја дава? Па, им ја дава само тој што може да им ја даде - системот на контрола. Не е важно што субјектот на следење, како и секој друг субјект по себе е, всушност, бескрајно комплициран. Важно е дека кодошите, што ја придвижуваат машинеријата на контрола, веруваат во такво нешто како извесноста на субјектот. Субјектот на следење, како и секој еден субјект на овој свет, во своето моментално однесување, може да биде воден од желба за фалење, од желба за жалење, од потреба да се претстави дека е подобар одошто е, дека е полош одошто е, дека е различен одошто е. Всушност, тој субјект е секогаш веќе толку комплициран што нема такво нешто што ќе гарантира дека објаснувањето за однесувањето на еден човек ќе биде објективно. Но, оваа вистина не е важна за невидливите структури на моќта. Кодошот, со други зборови, е субјектот за кој се претпоставува дека знае (sujet suppose savoir) на Лакан. Тој е носител на преносот. Кај него има недостаток од критериуми, но тој недостаток кодошот убаво го заменува со церемонии, со симулации.

Како што вели Кафка: "Одреден степен на вистина можеби може да се најде само во хор." Кодошот е можен таму каде што има хор на кодоши. Нема ништо од онаа страна што го гарантира ополномоштувањето на овој кодош за да ги извршува задачите што му се поставени. Но довербата не е потребна, таа се врти околу извесноста на системот, системот ја гарантира таа желба на кодошот да му служи на системот. Од почеток до крај, овде ништо не води суштински до знаење (за овој кодошен, за нашиот "случај", за татко ми, за Јован Котески), ништо никогаш нема да ја "фати" вистината за него, туку само неговата извесност пред системот, а неговата извесност се вика – виновен е штом го набљудуваме! Ние би биле глупави да губиме време. Не, ние ќе направиме се’ за да ја оправдаме логиката од своето постоење. Затоа тој мора да настрада. Треба да заврши во Идризово. Треба да ја докажеме неговата исконска вина. Фактички не мора ниту да ја докажеме, доволно е што е веќе заведен како сомнителен во нашиот сложен систем на контрола и набљудување. Нашиот конечен доказ е нашето набљудување. Точно затоа никогаш не смее да се случи ликвидација на набљудувањето – тоа треба да трае најмалку колку што ќе трае нашиот систем! Набљудувањето и кодошот како негов носител се патерицата со која оди нашиот систем.
18-08-2012, 06:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Дали Глигоров ке биде посмртно лустриран??

Quote:Кодошите се најактивни за време на избори


-"Во 1990-тите години, тогашниот претседател на Република Македонија од МВР, односно СДБ, бараше да биде информиран за сите активности на ВМРО-ДПМНЕ, како и за активностите на Љубчо Георгиевски и Борис Змејковски, при што неговите насоки и инструкции до службите беа да се неутрализира и разнебити ВМРО-ДПМНЕ, третирајќи ја како организација што ги загрозува државните интереси на РМ и СФРЈ. Затоа е легитимно да се отвори прашањето чија одговорност е поголема, на претседателот на државата, на министерот за внатрешни работи, раководителот на тајната служба или на кодошот?"
19-08-2012, 02:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-08-2012, 02:08 AM)ЈорданПетровски Wrote: Дали Глигоров ке биде посмртно лустриран??

Quote:Кодошите се најактивни за време на избори


-"Во 1990-тите години, тогашниот претседател на Република Македонија од МВР, односно СДБ, бараше да биде информиран за сите активности на ВМРО-ДПМНЕ, како и за активностите на Љубчо Георгиевски и Борис Змејковски, при што неговите насоки и инструкции до службите беа да се неутрализира и разнебити ВМРО-ДПМНЕ, третирајќи ја како организација што ги загрозува државните интереси на РМ и СФРЈ. Затоа е легитимно да се отвори прашањето чија одговорност е поголема, на претседателот на државата, на министерот за внатрешни работи, раководителот на тајната служба или на кодошот?"Јас велам дека мора.
За да успее ПРОЧИСТУВАЊЕТО/лустрацијата и конечно да дојде до МАКЕДОНСКО НАЦИОНАЛНО ПОМИРУВАЊЕ . ПРОЦЕСОТ ТРЕБА ДА ПОЧНЕ ОД ГЛИГОРОВ.
Да се расветли неговата улога во злоупотребата на СДБ, военото разузнавање!! Еве Трајанов посведочи дека НАРЕДБИ за прогон по идеолошка основа се давани од Глигоров.
(This post was last modified: 19-08-2012, 02:20 AM by ЈорданПетровски.)
19-08-2012, 02:18 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Стојан Андов беше „духовниот татко” на македонската лустрација, еден од изготвувачите на првиот закон и главен поборник на идејата за лустрација во Македонија. Имав неколку пати прилика во живо да споделувам и разменувам аргументи со г-нот Андов на оваа тема: на подготвителната седница на Уставниот суд (пред да бидат првобитно укинати одредени членови од првиот закон); на првиот разговор (“зборно место”) во ГЕМ насловен “Нашата лустрација”; на тркалезната маса во ГЕМ за “Злоупотреба на лустрацијата”, како и на дебатата “Што носи новиот закон за лустрација?”.

Интересно е да се согледа како еволуираше мислењето на “таткото” на лустрацијата: од најголем промотор на законот, до еден од најжестоките критичари на македонската лустрација.

Прва фаза: промоција и бескомпромисна одбрана на законот за лустрација

На подготвителната седница на Уставниот суд, Андов го бранеше законот не само како “едногласно поддржан од 94 пратеници во парламентот”, туку и како закон кој е донесен “според декларациите и повелбите за заштита на човековите права”...

http://www.time.mk/read/4e346f69ee/e45fd...index.html
06-09-2012, 12:52 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Фрчковски пред лустрација!?
Дневниот ФОКУС во денешното издание најави дека се подготвува терен за лустрација на уште еден поранешен функционер, кој важи за голем критичар на власта и кој ќе биде означен како наредбодавец.
06-09-2012, 02:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Зошто “таткото” на лустрацијата јавно се откажа од своето дете?[Image: paradoksot-na-makedonskata-lustracija-5_1.jpg]

Став
Жарко Трајаноски

Стојан Андов беше „духовниот татко” на македонската лустрација, еден од изготвувачите на првиот закон и главен поборник на идејата за лустрација во Македонија. Имав неколку пати прилика во живо да споделувам и разменувам аргументи со г-нот Андов на оваа тема: на подготвителната седница на Уставниот суд (пред да бидат првобитно укинати одредени членови од првиот закон); на првиот разговор (“зборно место”) во ГЕМ насловен “Нашата лустрација”; на тркалезната маса во ГЕМ за “Злоупотреба на лустрацијата”, како и на дебатата “Што носи новиот закон за лустрација?”.

Интересно е да се согледа како еволуираше мислењето на “таткото” на лустрацијата: од најголем промотор на законот, до еден од најжестоките критичари на македонската лустрација.

Прва фаза: промоција и бескомпромисна одбрана на законот за лустрација

На подготвителната седница на Уставниот суд, Андов го бранеше законот не само како “едногласно поддржан од 94 пратеници во парламентот”, туку и како закон кој е донесен “според декларациите и повелбите за заштита на човековите права”.

Впрочем, и како главен предлагач на законот, при долготрајните и бурни собраниски и други јавни расправи, Андов го заложи целокупниот свој политички капитал за да го оправда законот како неопходен, демократски, и во согласност со концептот за човековите права.
На јавните предупредувања дека лустрацијата може да предизвика страдања на невини лица, Андов беше категоричен дека нема да настрадаат „лица поради кафеански муабети“, туку „оние за кои има документ и кои потпишале изјава дека ќе соработуваат со службите и кои навистина го правеле тоа“.


[Image: konjce(1).jpg]

Втора фаза: Критики за начинот на кој се “верификуваат факти

Откако Комисијата за лустрација гласаше за првиот “кодош” кој беше веднаш јавно жигосан, Андов укажа на две грешки. Според него, првата грешка во процесот на утврдување “факти” е системот на прегласување во Комисијата, а втората грешка е тоа што Комисијата многу рано почнала да дава информации за тоа кој соработувал со службите. Андов јавно го искритикува и премиерот за давање недопустиви изјави со кои се прекршува принципот на пресумпција на невиност.

Во разговорот на тема “Нашата лустрација” Андов потсети на строго пропишаните критериуми според кои Комисијата треба да верификува факти, без притоа да ги утврдува:

Ж.Т: Каков вид на факти верификува комисијата?
С.А. : Ние кога мислевме кои факти да бидат одлучувачки дојдовме до заклучок дека факти можат да бидат и фалсификувани. Може некој да седне и да си разговара, да речеме, со Жарко, со Трајко... Човекот слободно си кажува што си мисли за некои работи, а од тоа тој прави белешка и ја дава после како од него пријавена. Да не се случат такви работи, кога нема никаква намера да соработува и да пренесува такви работи личноста, затоа основен инструмент е неговата писмена изјава – документ со кој тој прифаќа да биде соработник на тајната служба за таа цел (која после ќе му ја кажат и дадат). Тоа е прво. Второ, посебно од ДУИ некои ни кажуваа, дека има луѓе кои се принудени да соработуваат, уценувани се, вршен е силен притисок врз нив, итн. Затоа ставивме да има докази дека континуирано соработувал. Ако е присилуван во даден момент, да речеме, кога е во притвор, или не знам што, после треба да ја прекине соработката, ако не му е негова волја... Тие работи така ги напишавме. Втор критериум е да е континуирана соработката. И трет елемент е да имал тој некоја корист од таа работа – или да примал пари или да е видливо како кариерно напредувал или некоја друга корист добил. Тие се мерливи инструменти кои се внесени во законот.

Ж.Т.: Колку што можам да сфатам, Комисијата не е за утврдување, туку за верификување на факти?

С.А. : Само ги верификува, но не создава факти.

Ж.Т.: Значи, се поставува прашањето кој ги создава тие факти?

С.А. : Службите. Тие се во службите, каде што се остварувала соработката. Сега тие документи се или во службите сеуште (ако се оперативни), или се во архивот ако се неоперативни и дадени веќе поодамна, некои се дадени во 1991, некои се нешто после.

Ж.Т.: Дали воопшто може да се врши лустрација врз основа на “факти” произведени во службите? Односно, од една страна, ги обвинуваме службите дека се виновни за масовни прекршувања на човекови права, а од друга страна нивните “факти” ни служат како извор за апсолутна вистина во процесот на лустрација. Во други земји имавме такви примери каде што се вршеше лустрација врз основа на “факти” фабрикувани од страна на службите... Дали има можности да се преиспитаат или да се конфронтираат тие “факти” произведени во ДБК?

С.А. : Секаде лустрацијата се врши по документите кои се создавани во службите. Таму, на секој документ, или на повеќето од нив, има потпис од оној кој прифатил да биде соработник. И кога примал пари, и кога е унапредуван, и така натаму...”

Трета фаза: Предупредување за политичката злоупотреба на лустрацијата


Но, Комисијата почна да прогласува соработници без “писмена изјава – документ со кој тој прифаќа да биде соработник на тајната служба” и “без потпис од оној кој прифатил да биде соработник”. Комисијата почна да ги прифаќа како докази за „соработка“ непотпишаните, парафразирани „изјави“ од принудни информативни разговори на тајната полиција со жртвите на оперативна обработка - информативни разговори кои претставувале дел од нивниот идеолошки прогон. „Лустраторите“ почнаа да пронаоѓаат докази за „соработка“ во досиејата на жртвите, отворено и јавно признавајќи дека немаат никаков друг доказ, никаква потпишана изјава за соработка, ниту пак документ од било која служба кој потврдува дека лицето било таен соработник. Нестрпливите „лустратори“ почнаа да верификуваат „факти“ потпирајќи се единствено на податоците од досиејата на жртвите, а наредбодателите и корисниците на информации ги заборавија.
Во таков контекст, “таткото на лустрацијата” укажа дека злоупотребата може да биде многу опасна и дека може да прерасне во нова хајка на неистомисленици и политички противници. Исто така, пак ги повтори клучните критериуми кои определуваат што треба да се смета за “реална соработка”: “…овде се работи само каде што реално постоела соработка. Тоа “соработка” многу прецизно го дефиниравме. Дефиниравме дека два елемента се клучни: мора да се заснива на двостран договор – документ како основа на соработката. Значи, да е потпишан од двете страни. И, друго, да е континуирано остварувана таа соработка… Документ или постои или не постои… Има или нема соработка. Ништо друго. Еден или двајца (членови на комисија) ако приговараат, не може да се констатира…” (“Злоупотреба на лустрацијата”)

Четврта фаза: Андов - критичар на новиот закон за лустрација

Откако група пратеници предложија нов закон за лустрација, со слични одредби како оние што беа претходно укинувани од Уставниот суд, Андов јавно апелираше дека „треба да се почитува Уставниот суд“ и укажа на повеќе недоследности. Клучното предупредување на Андов беше дека предлагачите на новиот закон свесно го кршат Уставот и не ги почитуваат одлуките на Уставниот суд:

„...пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сега можат да го предложат овој закон и така како што го предложиле. Пратениците можат сѐ да предложат, според Уставот тие се овластени предлагачи. Меѓутоа, високи државни функционери не смеат априори да поддржуваат решенија што се спротивни на уставните одредби и на одлуките на Уставниот суд. Тоа е суштината.“ (Што носи новиот закон за лустрација?)

Петта фаза: Директни обвинувања за незаконска и партиска лустрација

Во неделниот „Фокус“ од 24 август 2012 Стојан Андов објави напис со наслов кој директно обвинува за незаконска „партиска лустрација“: „ВМРО-ДПМНЕ не сака законска, туку партиска лустрација и рехабилитација, за да може за сите зла да го обвинува СДСМ“. Според Андов, „потребно е веќе да се разголи во јавноста вистинската намера на ВМРО-ДПМНЕ за целта што сака да ја постигне со пасивното однесување на Владата кон проблемот на рехабилитацијата на репресираните.“ Андов укажа дека ВМРО-ДПМНЕ незаконито „си спроведуваат процес на рехабилитација под своја команда и согласно нивните дневно политички потреби“.

Без влакно на јазикот, идејниот татко на лустрацијата ги изнесе следниве обвинувања: „Новиот закон на ВМРО-ДПМНЕ, со толкувањето на претседателот на комисијата Томе Аџиев, се свртува на глава наместо на нозе. Тоа се гледа од примерот со Владимир Милчин. Комисијата, под раководство на Аџиев, упорно и беспоговорно го прогласува Милчин за кодош и покрај тоа што четирите надлежни државни институции испратиле писмено известување дека тој не е нивни соработник. Од логиката што ја застапува Комисијата на Аџиев, произлегува дека главен грев на Милчин е што се уште е жив и што јавно настапува со критики кон темелите на политиката на Владата на Груевски. За комисијата на Аџиев тоа е основната и неопростива вина на Милчин.“

Покрај директните обвинувањата за незаконска и партиска лустрација, Андов тврдеше и дека „режимот на Груевски“ се обидувал да го негира периодот на НОАВ и „да му продаде лажна вистина на народот“. Имено, во написот „Режимот на Груевски ќе ја рехабилитира политиката на Сталин?!“ (неделен „Фокус“, 20 јули 2012), Андов обвини дека „режимот на Груевски, за истакнати личности во НОАВ ги признава само оние учесници кои во повоениот период биле репресирани, т.е. апсени и судени. Тие што немале таква судбина, а се истакнале во борбата против фашизмот, априори се третирани како џелати на оние првите.“

[Image: pegla.jpg]

Лустрацијата почна да го јаде „духовниот татко“

Идејниот татко на македонската лустрација беше сериозно критикуван, но и обвинуван поради еволуцијата на неговите ставови во однос на лустрацијата. На пример, колумнистот Ерол Ризаов го поздрави со „добро утро“ задоцнетото согледување на Андов дека неговиот закон ќе се користи како алатка за политичка пресметка: „Идејниот татко на македонската лустрација денес со голема горчина и резигнација констатира дека прочистувањето на нацијата се изроди во право на прогон на политичките противници. Добро утро, г. Андов. Веќе е квечерина и резето падна. Доцна е да кажете сега оти една добра намера, со благородни цели, се претвори во нејзина спротивност само поради личен и теснопартиски интерес на власта. Имаше луѓе кои истото ова го кажаа уште кога се готвеше Вашиот закон.“

Еден од парадоксите на македонската лустрација е и тоа што духовниот татко на лустрацијата беше обвинет и жигосан како „соработник на тајните служби“, токму од оние на кои им овозможи да го злоупотребат законот за лустрација како инструмент за политичка пресметка. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски го обвини својот довчерашен коалиционен партнер како „врвен комунистички кадар“ кој „ги уживал сите привилегии на тој систем и сигурно соработувал со тајните служби и тоа со југословенските тајни служби без разлика дали тоа било СИВ, дали било КОС, дали било УДБА“. Дури и оние кои предупредуваа дека „Лустрацијата ги јаде своите деца“ останаа зачудени од парадоксалниот факт дека „уличната“ лустрација (практикувана од пратеници!) почна да го јаде својот духовен татко. Секако, не помалку парадоксален е и фактот дека Стојан Андов го демантираше Николовски, посочувајќи го како доказ уверението од Комисијата за лустрација - истата комисија која ја обвини дека работи незаконито, со цел „отстранување на политичките неистомисленици од јавниот живот“.

Дури и жртвите од Голи оток почнаа јавно да го обвинуваат „духовниот татко“ на македонската лустрација. Повод за обвинувањето беше коментарот на Андов дека не е можно соработката на Павел Шатев со тајната полиција на Сталин, „да не влијае врз оценката за Шатев и за неговиот придонес на националната кауза и на развојот на демократијата во Македонија“. Според Андов, „треба да ги осудиме голооточките репресии и нечовечките постапки кон апсените, означени како информбировци, но не смееме да направиме крупна грешка, така што нашите обиди за рехабилитација да се претворат во рехабилитација на идеите и политиката на ИБ и на Сталин“ („Режимот на Груевски ќе ја рехабилитира политиката на Сталин?!“, неделен „Фокус“, 20 јули 2012).
Професорот Димче Најчевски, приредувач и автор на неколку книги за жртвите на „Голи Оток“, го обвини Андов дека „врз непроверени навестувања... со речникот на режимската антиинформбировска пропаганда, во најцрна претстава го прикажува ликот на Павел Шатев, кога тој по цена на својот живот бил вклучен во борбата против фашизмот“. Андов беше обвинет не само за игнорирање на страдањата низ кои минувале репресираните жртви од „1948“, туку и за попречување на политичките барања на жртвите: „...претставници на здружението „Голи Оток“ неколкупати лично се обратија до Стојан Андов со барање, прашањето за рехабилитација на жртвите на Титовиот режим да биде поставено на дневен ред на Собранието. Андов го условуваше нивното барање со приложување на документи за нивното судење. И покрај образложувањето дека такви документи бившите заробеници на Голи Оток не поседуваат, затоа што тие не биле судени, барањето не беше удоволено.“

Слики: Adhika Rahmani

Фељтонот продолжува: „Зошто нема рехабилитација за жртвите на Титовите чистки?“ (6)
Андов кога го правеше законот ја заборави онаа народната дека: „оној кој на друг јама му копа сам ке упадне во неа.“
Неговиот закон да се базираше на Резолуцијата 1096, односно лустрацијата да се спроведува по судски пат, денеска ке немаше Груевски да може да спроведува ДИФЕРЕНЦИЈАЦИЈА.
06-09-2012, 05:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

08-09-2012, 05:52 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

(08-09-2012, 05:52 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Ni jedna bivša komu­ni­stička zemlja nije pove­šala čla­nove polit­bi­roa. Zašto je bilo u redu vešati vodeće naci­ste a ne i vodeće komu­ni­ste? Ovi posled­nji su pobili više ljudi. Takođe, danas veći­nom, ako ne i svim biv­šim komu­ni­stič­kim zema­ljama, upra­vljaju ljudi koji su bili komu­ni­sti ili koji bi bili komu­ni­sti da je par­tija zadr­žala moć.

Найпрвин да го поткрепам Илиян кой ги забележил изъбилните србски поговорки на овой форум, а яс да ги додадам и изъбилните србски цитати. Тоа, ако не грешам, го искажува изъбилното гъркофилство, нели?

Сега един коментар за съдржината. Кога комунистите я презедоа власта тие я презедоа со сила. Русите за време първата, а другите за време,  и по, втората световна война. Кога се растури комунизмот се растури со молба од Реган до Горбачев "Ве моля господин Горбачев турнете го стисот". Понатаму най нормално комунизмот, освен во Румуния, падна мировно, со малку викотници, и комунистите, а случайно да не очекувавте некой друг, останаа на власт и основаа повекье партийски систем. Тие беа таму, внътре во власта, и нив им беше найсходно тоа да го направат. Само немой тука некой од постарите да каже дека не бил комунист! Яс кажав. Мойсийе ги шеташе евреити 40 години, низ убавите Синайдски претдели, пред да стигнат во ветената им земя. Освен со сила за покусо,  по мирен начин фаща дълго, време. Треба комунистите да изумрат и да се родат не-комунисти, за тоа фащта наймалку 40 години.

Потоа, за прочистуваньето, македонците треба първин да извршат лично духовно а тадури потоа, политичко, прочистуванье. Първото е многу поважно од второто. Духовно, секое лице треба да се очисти од сърбизмот. Тоа ще бъде дълго, болно и мъкотърпно. Можно ще бъде потребно секой един на многу пъти да се зафане со прочистуванье од сърбизмот. На край можно е целосно да се нема успех од прочистуваньето. Ама не берете гайле речете си: кога ще умрам яс ще умре и сърбинот во мене и така сите ние заедно ще го победиме сърбизмот за век. Така яс направив, тоест се уще така правам. И да ви кажам той сърбинот уще е во мене. Стои таму длъбоко во малиот мозък. Ама се послаб и послаб е. Од време на време се явува ама яс силно со него се борам. И си реков, ако не те умрам додека сум жив, ще те умрам кага ще умрам яс. Ако не на овой, ама знам, на оной свет  ще бъдам свободен.

А комунистичкото прочистуванье, реков, бидейки досега не се изврши со сила сега, со молба, ще зафане наймалку 40 и повекье години. Тоа е непобитен доказ. А тие кои мислат дека на второто прочистуванье нема да го видат крайот, нека бидат срещни, ако не на овой, брем на оной свет ще се освободат од сърбинот во нив. Ама реков, тоа успешно е, само со постояна силна мъкотърпна борба. Важно успехот на край е гарантован.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
09-09-2012, 12:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-09-2012, 12:24 PM)Тодор Wrote:
(08-09-2012, 05:52 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Ni jedna bivša komu­ni­stička zemlja nije pove­šala čla­nove polit­bi­roa. Zašto je bilo u redu vešati vodeće naci­ste a ne i vodeće komu­ni­ste? Ovi posled­nji su pobili više ljudi. Takođe, danas veći­nom, ako ne i svim biv­šim komu­ni­stič­kim zema­ljama, upra­vljaju ljudi koji su bili komu­ni­sti ili koji bi bili komu­ni­sti da je par­tija zadr­žala moć.


Найпрвин да го поткрепам Илиян кой ги забележил изъбилните србски поговорки на овой форум, а яс да ги додадам и изъбилните србски цитати. Тоа, ако не грешам, го искажува изъбилното гъркофилство, нели?Тодоре, говориме за ПРОЧИСТУВАЊЕТО-лустрацијата во ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЈА, а таа е врзана за Србија. Досиеата се сеуште во Србија. Сеуште по налог на Србија се водат досиеата на Македонци во Македонија.
09-09-2012, 03:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,629
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Сеќавање пред „стројот за стрелање“

[Image: EF7D8AC7FBC3794C95F3CC2EB1483B41.jpg]

Коста Балабанов, кого Комисијата за лустрација го прогласи за соработник на службите, се обидува да докаже дека на лагите, преточени во посебни извештаи на УДБА, им немало крај

Наум Котевски


Историчарот на уметност, 83-годишниот Коста Балабанов, кој беше меѓу првите 11 лица кои на интернет-страницата на Комисијата за верификација на факти беа означени како соработници со тајните служби, во писмото упатено до редакцијата на „Утрински весник“, се обидува да докаже дека на лагите, преточени во посебни извештаи на УДБА, им немало крај.

Исправен пред „Стројот за стрелања“, како што и го насловува Балабанов писмото, и ставен во улога, како што вели, слична на таа што ја имал полковникот Аурелијано Буендија од романот на Маркес „Сто години самотија“, историчарот го става акцентот на контрадикторноста во обвинувањата.

„Од решението на Комисијата за верификација на факти разбрав дека сум обвинет главно за три посебни дејства. Прво дека, наводно, сум учествувал во 1948 година во расчистување на една ванчомихајловистичка (ВМРО) група во гимназијата во Штип, чии членови биле осудени, а членовите на друга, иста таква група, поминале со опомена. Второ било учеството во разбивање на припадниците на дијаспората, со особена сконцентрираност на интелектуалци во западноевропските земји. И трето, за горенаведените активности сум бил награден со патување во Бугарија, каде што сум ја подготвувал мојата докторска дисертација“, вели Балабанов пред да тргне во демантирање на деловите од решението на Комисијата за верификација на фактите, на чиј дневен ред денеска треба да бидат тројца наредбодавци.

Според Балабанов, станува збор за тенденциозни конструкции и срамни лаги.

„Прво, ванчомихајловистичките групи во штипската гимназија не биле осудени во 1948 или 1949 година, туку во 1946, кога јас сум бил во шести клас, а некои од осудените, дури и не биле ученици во гимназијата. Затоа, веројатно, составувачите на текстовите во моето полициско досие, не споменуваат ниту едно име и презиме на кодошените, туку едноставно се служат со воопштување: ванчомихајловистичка група. Второ, кога прочитав за најтешкиот ’факт’ со кој сум обвинет, дека, наводно, сум бил користен за разбивање на дијаспората, најпрво се надувава како балон, се разбира од гордост и самољубие“, додава Балабанов во писмото. Историчарот, кој во 1955 година ја објави книгата за истражувањата во Топличкиот манастир, и оттогаш до денес објавува повеќе од 200 стручни и научни трудови, како и 24 книги за средновековната уметност, не можел да претпостави дека тој бил, за разлика од Алекса Жуниќ, срескиот шпион од „Сомнително лице“ од Бранислав Нушиќ, ни помалку ни повеќе, европскиот шпион.

„Арно ама гордоста и надуеноста брзо ми спласнаа, откако дојдов до сознанието дека во тие години што се споменуваат во решението или во кои било други години, немам посетено ниту една западноевропска држава, град или село, и дека не сум сретнал во животот ниту еден, каков било, млад или стар интелектуалец од дијаспората и тоа од многу проста причина: не сум поседувал пасош. И тие што поседувале пасошите им биле чувани во полицијата. Второ, никој не ме испраќал во Западна Европа. Трето сам не сум можел да финансирам една таква „патриотска дејноста“ и, четврто, од 20 ноември 1952 година сум вработен во Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата, па едноставно во исто време не сум можел да бидам во Западна Европа и на терен низ селата во Македонија, каде што евидентирав икони по црквите“, потенцира Балабанов. Тој тврди и дека стипендијата за престој во Бугарија ја добил врз основа на учество на конкурс, распишан од Сојузното извршно собрание на СФРЈ за 1959/60 година, а, никако, како што стои во решението, како награда за кодошката дејност.

„Во решението стои и дека во Бугарија сум ја подготвувал докторската дисертација. Ниту сум ја пишувал ниту сум ја бранел таму. Таа е бранета на Универзитетот ’Св.Кирил и Методиј’ во Скопје и тоа во 1965 година“, посочува Балбанов, кој смета дека непријателите на државата, во најголемиот број случаи произведуваа самите офицери на УДБА, удобно сместени во своите канцеларии.

Според него, лустрацијата, онака како што се спроведува во Македонија, може да се толкува на повеќе начини. Но, да се разбере, потенцира Блабанов, може само на еден начин, и тоа со посредство на приказната што во својата прочуена „Историја“ ја има запишано Херодот од Халикарнас, некаде во 5 век пред новата ера.

„Перијандер имал голем проблем со владеењето во Коринт. Не знаел како да ги држи граѓаните во покорност. Затоа решил да побара совет од тиранот Трасибул. До него испратил гласник, по кој го запрашал: кое е најсигурното средство со кое еден град може да се држи во покорност. Трасибул го однел гласникот надвор од градот, односно до ниви засеани со пченица. Додека го прашувал гласникот со каква цел дошол во Коринт, Трасибул со раката постојано ги кинел класјата за кои гледал дека ги надвишуваат другите, се' додека не ги искинал највисоките и најубавите. Потоа Трисубал му рекол да си оди, без притоа да му каже ниту еден збор, како одговор на поставеното прашање од Перијандер. Кога гласникот се вратил Перијандер едвај чекал да ја слушне формулата за успешното владеење. Гласникот му кажал дека не добил одговор и дека не може да се изначуди зошто бил пратен кај некој лудак кој кинејќи ги најубавите класја, самиот себеси си направил зијан. Но, потоа детално му раскажал на Перијандер што се видел кај Трасибул. Перијандер веднаш сфатил што значело кинењето на класјето. Советот бил да ги убие сите најугледни луѓе во градот, оние што преостанале од прогонот што го вршел неговиот татко. Тој тоа многу успешно го сторил“, потсетува на приказната Балабанов, не заборавајќи да нагласи што се вели на нејзиниот крај: „Таква ви е тиранијата и таа со себе носи такви стравотии“.
09-09-2012, 11:14 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(09-09-2012, 12:24 PM)Тодор Wrote:
(08-09-2012, 05:52 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Ni jedna bivša komu­ni­stička zemlja nije pove­šala čla­nove polit­bi­roa. Zašto je bilo u redu vešati vodeće naci­ste a ne i vodeće komu­ni­ste? Ovi posled­nji su pobili više ljudi. Takođe, danas veći­nom, ako ne i svim biv­šim komu­ni­stič­kim zema­ljama, upra­vljaju ljudi koji su bili komu­ni­sti ili koji bi bili komu­ni­sti da je par­tija zadr­žala moć.

Найпрвин да го поткрепам Илиян кой ги забележил изъбилните србски поговорки на овой форум, а яс да ги додадам и изъбилните србски цитати. Тоа, ако не грешам, го искажува изъбилното гъркофилство, нели?

Сега един коментар за съдржината. Кога комунистите я презедоа власта тие я презедоа со сила. Русите за време първата, а другите за време,  и по, втората световна война. Кога се растури комунизмот се растури со молба од Реган до Горбачев "Ве моля господин Горбачев турнете го стисот". Понатаму най нормално комунизмот, освен во Румуния, падна мировно, со малку викотници, и комунистите, а случайно да не очекувавте некой друг, останаа на власт и основаа повекье партийски систем. Тие беа таму, внътре во власта, и нив им беше найсходно тоа да го направат. Само немой тука некой од постарите да каже дека не бил комунист! Яс кажав. Мойсийе ги шеташе евреити 40 години, низ убавите Синайдски претдели, пред да стигнат во ветената им земя. Освен со сила за покусо,  по мирен начин фаща дълго, време. Треба комунистите да изумрат и да се родат не-комунисти, за тоа фащта наймалку 40 години.

Потоа, за прочистуваньето, македонците треба първин да извршат лично духовно а тадури потоа, политичко, прочистуванье. Първото е многу поважно од второто. Духовно, секое лице треба да се очисти од сърбизмот. Тоа ще бъде дълго, болно и мъкотърпно. Можно ще бъде потребно секой един на многу пъти да се зафане со прочистуванье од сърбизмот. На край можно е целосно да се нема успех од прочистуваньето. Ама не берете гайле речете си: кога ще умрам яс ще умре и сърбинот во мене и така сите ние заедно ще го победиме сърбизмот за век. Така яс направив, тоест се уще така правам. И да ви кажам той сърбинот уще е во мене. Стои таму длъбоко во малиот мозък. Ама се послаб и послаб е. Од време на време се явува ама яс силно со него се борам. И си реков, ако не те умрам додека сум жив, ще те умрам кага ще умрам яс. Ако не на овой, ама знам, на оной свет  ще бъдам свободен.

А комунистичкото прочистуванье, реков, бидейки досега не се изврши со сила сега, со молба, ще зафане наймалку 40 и повекье години. Тоа е непобитен доказ. А тие кои мислат дека на второто прочистуванье нема да го видат крайот, нека бидат срещни, ако не на овой, брем на оной свет ще се освободат од сърбинот во нив. Ама реков, тоа успешно е, само со постояна силна мъкотърпна борба. Важно успехот на край е гарантован.

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam

10-09-2012, 10:04 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(09-09-2012, 03:07 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-09-2012, 12:24 PM)Тодор Wrote:
(08-09-2012, 05:52 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Ni jedna bivša komu­ni­stička zemlja nije pove­šala čla­nove polit­bi­roa. Zašto je bilo u redu vešati vodeće naci­ste a ne i vodeće komu­ni­ste? Ovi posled­nji su pobili više ljudi. Takođe, danas veći­nom, ako ne i svim biv­šim komu­ni­stič­kim zema­ljama, upra­vljaju ljudi koji su bili komu­ni­sti ili koji bi bili komu­ni­sti da je par­tija zadr­žala moć.


Найпрвин да го поткрепам Илиян кой ги забележил изъбилните србски поговорки на овой форум, а яс да ги додадам и изъбилните србски цитати. Тоа, ако не грешам, го искажува изъбилното гъркофилство, нели?Тодоре, говориме за ПРОЧИСТУВАЊЕТО-лустрацијата во ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЈА, а таа е врзана за Србија. Досиеата се сеуште во Србија. Сеуште по налог на Србија се водат досиеата на Македонци во Македонија.
Да, Јордане, но Тодор навлегува во друга сфера. Во секој од нас спие еден Србин. Кај некој помал, кај друг поголем. Тодор зборува за начинот , како да се ослободиме од тој Србин-независно дали некој , на било кој начин, соработувал со службите или не. Тоа ни стана дел од нашиот менталитет, дел од нашата тардиција и култура. Инаку, како го објаснуваш фактот дека и на најсветата, најпатриотската прослава на една држава- прослава на денот на државноста да пеат странски пеачи, и види богати, од поранешни југо-простори, а нашите најпатриоти ( од редовите на ВМРО-ДПМНЕД) зомбиевски да им чукат раце!???
Тодоре, јас мојот Србин го закопав, но повремено го чувствувавм како мртка некаде длабоко во мене. Најверојатно, ке треба со мојата смрт да го умрам и него. Браво Тодоре.

10-09-2012, 12:21 PM
Reply