Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(23-08-2011, 02:11 AM)barba Wrote:
(23-08-2011, 02:01 AM)montehristo Wrote: Меѓу тие 4500 има и бивши функционери кои мораат да дадат изјава

da da znam... samo mislam deka za poranesni ima dodatni restrikcii samo ne sum siguren koi se... nekade procitav odzemanje na drzavna penzija ili slicno samo pak velam ne sum siguren
Еве што кажува законот
Quote:Закон - VI. КАЗНЕНИ ОДРЕДБИ
Индекс на артикл
Закон
II, Обврска за поднесување
III. Комисија
IV. Постапка
V. Дополнителен услови
VI. Казнени одредби
VII. Преодни и завршни одредби
Сите страници

VI. КАЗНЕНИ ОДРЕДБИ

Член 36

(1) Тој што ќе изврши прикривање, замена, бришење, додавање, уништување или неовластено објавување на податоци поврзани со соработка на лицата со органите на државната безбедност ќе се казни со парична казна или со казна затвор до една година.

(2) Ако делото од ставот (1) на овој член го стори службено лице во вршење на службата ќе се казни со затвор од најмалку четири години.

Член 37

(1) Тој што ќе поттикне извршување прикривање,замена,бришење, додавање, уништување или неовластено објавување на податоци поврзани со соработка на лицата со органите на државната безбедност ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.

(2) Ако делото од ставот (1) на овој член го стори службено лице во вршење на службата ќе се казни со затвор од три месеца до три години.


Член 38

За дадена лажна заверена писмена изјава од членот 6 на овој закон, лицето сноси последици согласно со Кривичниот законик на Република Македонија
Единствено во членот 26 точка 3 гледам нешто што може да наговести некаква казна и секако првиот дел од реченицата во член 36 точка 1 за некој кој не сака да даде изјава.(т.е. доколку под прикривање можеме да подразбереме и не давање изјава.)
Quote:Член 26

(1) Седницата на Комисијата е затворена за јавност кога се произнесува лицето по поднесената изјава.
(2) Ако лицето од ставот (1) на овој член го побара тоа писмено, седницата на Комисијата е јавна, во делот во кој не се користат класифицирани информации.

(3) Комисијата, по противењето на подносителот на изјавата, во рок од три дена донесува решение со кое утврдува дека противењето на подносителот на изјавата не е во согласност со податоците со кои располага Комисијата поради што не се исполнува условот за вршење јавна функција, кое веднаш го доставува до подносителот на изјавата.
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
23-08-2011, 02:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Пивоваров: Комисијата за лустрација не ја познава проблематиката

Комисијата за верификација на факти која е задолжена за „прогласување“ на кодоши не си ја знае работата и не ја познава проблематиката за да го има правото да кажува кој треба да се лустрира, а кој не. Ваквите комисии треба сериозно да ги разгледаат документите, да се изврши вештачење на мастилото и да се процени староста на хартијата. Со ваков став излезе Владимир Пивоваров, криминолог, на денешната дебата во ГЕМ, на тема „Манипулации со лустрацијата“.


- Комисијата за лустрација досега се уште нема консултирано експертско мислење, туку само со надгласување одлучува кој ќе биде кодош, а кој не. Комисиите мора професионално да си ја врашат работата, а не политички. Само оној кој градел кариера на друго лице, кодошејќи го, треба да се лустрира. Кај нас во законот постојат голем број недоречености, закон за кој 90 отсто од пратениците кои гласаа за него кренаа два прсти, незнаејќи за што воопшто гласаат - истакна Пивоваров.Според него меѓусебните политички расчистувања не можат да бидат причина за нечија лустрација.- Што ќе се случи кога тие луѓе кои од Комисијата за лустрација се веќе прогласени за кодоши, на суд ќе докажуваат дали се кодоши или не? Некои ќе добијат негативни пресуди некои позитивни. Кој тогаш на тие кои ќе докажат дека не се кодоши, ќе им ја врати гордоста и достоинството по големиот срам што го доживеале и со коментарите со кои се соочиле кога ќе излезат на улица, некој да го вперува прстот во нив и да вели дека се кодоши. Се остава широко поле за манипулација. Кај нас не се почитува правото на пресумпција на невиност, многу телевизии уште пред да почне постапката, веќе кажуваат кое досие се обработува - објаснува Пивоваров.Тој како пример наведе дека на времето соработници биле луѓе, кои од патриотски побуди давале информации за безбедноста на земјата, луѓе кои биле уценувани и под закани и луѓе кои соработувале со службите поради економскиот дел.Сите присутни на дебатата беа со истиот став, дека овде се за работи за политички реваншизам и пресметка со политичките неистомисленици. Професорот Владимир Милчин побара објаснување дали постои разлика помеѓу лице кое било следено и лице кое било соработник.Пивоваров одговори дека постоела разлика, но дека и тука може да биде направена манипулација, односно без тој да знае неговото име да биде искористено и злоупотребено. Според него многу јасно е дека партијата на власта е таа која одлучува која фиока со кое досие ќе биде отворена.Според Мерсељ Биљали, универзитески професор, кој беше домаќин на оваа дебата, смета дека лустрацијата преставува лов на вештерки и расчистување со тие кои не мислат исто како власта.Пивоваров наместо да е во Идризово тој дели ум за лустрацијата.
25-08-2011, 01:56 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Не се согласувам целосно со тезата на Пивоваров дека треба да се врши вештачење на досиеата со цел да се утврди веродостојноста на тие досиеа.
Имено досиета се службени,ги водела УДБА,со законот за Лустрација јасно се прецизирани сите критериуми кој треба да биде Лустриран а кој не.И досиеата се дадени на увид.
Еве на пример да ги земеме случаите на Владимир Милчин и Љубомир Д. Фрчковски.За Фрчко не знаеме дали кога се кандидираше за претседател каква изјава дал.И ако дал дека не е соработник,а еве случјот со Јордан Петровски веќе стои во место, и е познат на јавноста тогаш можеме да заклучиме дека Грујо не е тој што ја контролира Комисијата туку е во прашање виша сила.
Владимир Милчин,пак каде јасно стои дека соработувал со тајните служби,дал лажна изјава што веќе е криминално дело кое казниво со затвор.Таквото дело се вика кривоклетство.
По се изгледа на Владе Милчин, и полно други луѓе им помина рокот на употреба па некој одлучи нив да ги казни,а кој е казнувачот времето ќе каже.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
25-08-2011, 07:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Раскол во Комисијата за лустрацијаДвајца членови ја напуштија денешната седница. Бараат да не се лустрираат старите, туку прво актуелните функционери кои ја креираат денешната политиката. Обвинија дека комисијата работи селективно.

[Image: 25082011lust.jpg&imgSize=600&cropH=400]


Раскол во Комисијата за лустрација. Двајца членови ја напуштија денешната седница. Бараат да не се лустрираат старите, туку прво актуелните функционери кои ја креираат денешната политиката. Обвинија дека комисијата работи селективно.

- Се чуваат изјавите од 2000 до 3000 актуелни носители на јавни функции, а ние денес донесуваме одлука да ги проверуваме пак поранешните и тоа селективно бидејќи нашите податоци се нецелосни – изјави Благоја Гешовски, член на Комисијата за верификација на факти.

Комисијата донела одлука. Да се поведе постапка за 4695 поранешните носители на јавни функции кои имаат обврска, а не поднеле изјава за да докажат дека не биле кодоши. Дамјановски гласал против.

- Ние ги занемаривме актуелните носители. Не знам зошто. Иако на неколку пати баравме да завршиме со актуелните. Неоспорно е дека Неоспорно е дека ни стои како обврска да ги лустрираме бившите носители на јавни функции. И ние тоа ќе го спроведеме – вели Чедомир Дамјановски - член на Комисијата за верификација на факти.


Мандатот на Аџиев му е изминат уште во Февруари. Дел од членовите го оспоруваат неговиот легитимитет. Тој пак тврди дека комисијата паралелно ги лустрирала и сегашните и поранешните функционери.

- Донесовме заклучок со кој по службена должност ќе поведеме постапка за верификација на носителите кои не поднеле изјава. – рече Томе Аџиев, претседател на Комисијата за верификација на факти.


Членовите кои ја бојкотираа седницата велат дека се уште немаат точен број на бивши функционери кои од 1944 година досега имале јавни функции. Лустраторите се уште ги проверувале досиејата на четворица академици и двајца актуелни амбасадори чии имиња се појавија во документите на тајните служби.

Маја Јовановска
25-08-2011, 07:51 PM
Reply
Nikola Jelovac Offline
Member
***

Posts: 56
Joined: Jul 2011
Reputation: 0

(25-08-2011, 07:23 PM)basilius_2 Wrote: Владимир Милчин,пак каде јасно стои дека соработувал со тајните служби,дал лажна изјава што веќе е криминално дело кое казниво со затвор.Таквото дело се вика кривоклетство.

Дали сум пропуштил нешто? Каде тоа - барем во материјалите достапни до јавноста - “јасно“ стои дека соработувал?

(This post was last modified: 25-08-2011, 11:57 PM by Nikola Jelovac.)
25-08-2011, 11:57 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(25-08-2011, 11:57 PM)Nikola Jelovac Wrote:
(25-08-2011, 07:23 PM)basilius_2 Wrote: Владимир Милчин,пак каде јасно стои дека соработувал со тајните служби,дал лажна изјава што веќе е криминално дело кое казниво со затвор.Таквото дело се вика кривоклетство.

Дали сум пропуштил нешто? Каде тоа - барем во материјалите достапни до јавноста - “јасно“ стои дека соработувал?

Јеловац,прво следи ја кариерата на Владе Милчин до каде дотерал,а околу неговата вина многу малку убијци се фатени со нож во раката.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
26-08-2011, 03:07 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Во постапката на двајцата членови на Комисијата за Лустрација се сложувам дека треба и актуелните политичари, па и оние кандидати за јавни функции кои не дале сеуште изјавида се лустрираат.
Бидејќи досега ја имале досега таа можност но не ја направиле,со тој чин само се обидуваат да си ја скриаат вината или невината. Некои пак од нив пак јавно ја признаваат вината.
Проблемот е во тоа што главниот неуспех за тоа лежи во главниот критериум а тоа е ако е носител на јавна функција,тој критериум може да со измена да се преиначи да бидат лустрирани и тие што не се носители на јавни функции,а биле соработници,и тие да се лустрираат.
Тогаш главното прашање е дали е потребна комисија или специјален суд,како што кажа Монтехристо за да се изврши лустрацијата.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
26-08-2011, 05:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Вреди да се прочита.


Quote:Датум: 26.08.2011, 17:30

Интервју Д-р Волфганг Шток

Македонија не може во иднината ако не расчисти со кодошите од минатото!


[Image: 3C6C7916D79A9A4D980FF481D8F781D0.jpg]

Професорот по новинарство од академијата „Густав-Сиверт“ во Германија, докторанд на тема „Германската европска политика“, е еден од најпознатите борци за лустрација во посткомунистичките земји, по падот на источниот блок во 90-тите години на минатиот век. Д-р Шток, кој голем дел од својата новинарска кариера го мина како известувач на „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ), „Берлинер цајтунг“ и „Фокус“, од Полска, Чехословачка и Источна Германија, за време на тврдиот комунизам во овие земји, успешно ја спроведе својата борба за откривање на сите цивилни соработници на злокобната источно-германска тајна служба „Штази“. Првиот биограф на германската канцеларка Ангела Меркел минатиот викенд го сретнавме во Охрид, на Советот за меѓународни односи во организација на претседателот Ѓорѓе Иванов.

Со д-р Шток разговаравме за потребата од лустрација и расчистувањето со кодошите во посткомунистичките земји, во време кога оваа акција е на сцена во Македонија, за потребата од таков процес и продолжувањето на обичниот живот по едно такво прочистување во земјата.

За време на комунистичките режими во Полска, Чехословачка и Источна Германија, во 70-тите и 80-тите години на минатиот век, Вие бевте еден од ретките западни новинари што известуваа од овие земји. Како би го опишале овој период?

- Кога бев во Полска и во Источна Германија бев слободен известувач, со оглед на тоа што уште бев студент, а пред паѓањето на Берлинскиот ѕид станав официјален дописник на „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ) од т.н. Демократска Република Германија (Источна Германија). Најпрво морам да го разбијам мислењето дека во тоа време се работеше за источен блок на земји што хомогено соработувале и дејствувале идентично. На пример, во Источна Германија, која никогаш не беше демократска, беше различно од Полска, бидејќи имаше 350.000 советски трупи позиционирани на таа мала територија. Во Полска, која беше поголема, немаше Совети. Во Источна Германија беа видливи насекаде и тоа беше окупирана земја од СССР и нејзините трупи. Ситуацијата на Католичката црква во Полска, која и сега е силна, беше и тогаш запазена и на народот му беше дозволено да си ја посетува црквата и да бидат верници. Во Источна Германија, пак, повеќето од луѓето беа протестанти во тоа време, но нивните верски лидери мораа да соработуваат со режимот.

Дали во тоа време ја посетивте и тогашна Југославија за да можете да го споредите тогашниот комунистички систем во оваа земја со оној во Источна Германија и во Полска?

- За жал, ја бев еден од ретките Германци во тоа време што не ја посетија Југославија. Но, постојано ги следев случувањата и посебно се интересирав како функционира комунизмот и кај вас. Но, сметам дека ситуацијата во Југославија никогаш не може да се опише како комунистичка, можеби како некој вид на социјализам. Комунизмот, јас лично го опишувам како затворена земја со активна тајна служба и голем број на политички затвореници, што беше случај во Источна Германија и во помал обем во Полска, до почетокот на движењето „Солидарност“, кое доведе до ослободување на земјата. Не знам како Вие гледате на тоа комунистичко минато на Југославија? Сигурно имало и политички затвореници, но како експерт, мислам дека имавте поинаков режим од оној во Полска и Источна Германија. Вие можевте да патувате во Западна Европа и насекаде низ светот.

Бевте директен сведок на дејствувањето на тој тврд комунистички систем во Источна Германија и во Полска. Како би го опишале?

- Неодамна, на 18 август се одбележаа 35 години од еден немил настан во мал град во Источна Германија, каде што протестантски свештеник се самозапали во протест против притисокот од државата кон него и кон неговите млади следбеници. Имено, шпиони на тајната служба се обиделе да го спречат да проповеда и го терале да ја напушти земјата, по што свештеникот се одлучил на таков чекор од очај. Вакви работи се случуваа и во Прага, СССР и другите тврди комунистички земји.

По завршувањето на тој комунистички кошмар во овие земји, излегоа голем број книги во кои беше опишано тоа време. Еден од поинтересните податоци што излегоа од овие книги е тоа дека тајните комунистички служби во сите земји со такво општествено уредување имале заеднички интегриран систем и тесно соработувале меѓу себе, па дури и си „позајмувале“ кодоши?

- Од некои детали од службите на Источна Германија запознат сум дека остварувале соработка и колаборација со други служби. На пример, во моето досие на следено лице од „Штази“, стои дека сум западно-Германец со нагласени антикомунистички ставови и притоа, до источногерманската служба е упатено барање за моја обработка од страна на советската тајна служба испратено во јуни 1989 година, односно неколку месеци пред паѓањето на Источниот блок! Документот говори дека бараат некаква информација за мене, но не е наведено каква. Тоа значи дека е точно дека тајните служби на комунистичките земји тесно соработувале меѓусебе, но не значи и дека сите соработувале и дека притисокот кон луѓето им бил идентичен.

Се уште се составуваат исечканите досиеја на „Штази“

Откако падна источниот блок, беше воведен т.н. закон за лустрација на соработниците на тајните служби во некои од овие поранешни комунистички служби, што е Ваша посебна специјалност. Како би го опишале овој процес на откривање на кодошите?

- За жал, лустрацијата се случи во некои од овие земји, но не во сите. Најдобро можам да говорам за овој процес во Источна Германија, бидејќи бев на некој начин директно вклучен во него, а знам и што се случуваше и со лустрацијата во Полска и во поранешна Чехословачка, каде најдоцна се случи сето ова, што им даде шанса на голем број луѓе политички да манипулираат со досиејата на службите. Во Источна Германија, во поголем број градови имаше храбри луѓе што веднаш по падот на комунизмот, влетуваа во канцелариите на тајните служби, ги отстрануваа офицерите -кои веќе почнуваа да ги уништуваат досиејата- со цел да ги сочуваат документите до формирањето на новата демократска Влада на Источна Германија. Тоа, за среќа успеа и во поголем број случаи се сочуваа оригиналните досиеја, додека некои беа најдени исечени на т.н. режачи, па до денес с` уште се спојуваат делчињата, како на „puzzle“ игрите, за да се видат некои досиеја. Постои и софтвер на компјутер што десетпати побрзо го прави тоа од луѓето!

Ќе сакате ли подетаљно да ни го опишете целиот процес на лустрација, пред се во Источна Германија?

- На почетокот на 1990 година се случија првите демократски избори во Источна Германија, која беше активна неколку месеци, по што Германија се обедини. За тоа време, владата на „источњаците“ донесе закон, според кој досиејата на „Штази“ мораше да бидат чувани и секој да има право да погледне во сопствената документација што „Штази“ ја водела за него. Подоцна, кога во 1991 година беше избран првиот парламент на обединета Германија и нејзината прва Влада, беше донесен Закон со кој беше дефинирано дека секој може да го погледне своето досиеја, но и секој истражувач да може да погледне било чие досие, како и јавни институции кои мораа „да прашаат“ дали некој бил кодош. Кај приватниот сектор, само ако некој сакаше, можеше да погледне во досиејата.

Значи, Вие, како новинар, имавте можност да ги имате на увид сите досиеја и слободно да пишувате за кодошите од цивилниот сектор на „Штази“?

- Имаше само некои исклучоци од досиејата во кои немавме увид, а тоа е ако некому во досието му пишува за некаква секс-афера или некој друг дискредитирачки факт, поради кој тајната служба го завршувала истиот човек.

Како се одвива(ше) процесот на лустрација во Германија?

- Мошне успешно. Некои многу високо позиционирани лица имаа големи проблеми и мораа да ги напуштат канцелариите во јавната администрација. Што се однесува до политичарите, тие и до денес се проверуваат дали биле соработници на тајните служби. Јас, на пример, бев член на локалната влада во градот каде живеам и моето минато исто така беше проверувано. Но, јас веќе си го знаев сопственото досие, бидејќи објавував негови делови, но, сепак, мораше да бидам „лустриран“. Значи, во Германија, лустрацијата опфати и лица на најниско, локално ниво.

Не може да му се верува на некој што го крие своето минато

Дали го следите доцна започнатиот процес на лустрација во Македонија?

- Да. Најважно е да се знае дека никогаш не е предоцна за овој процес, кој, според мене, мора да се случи во секоја земја, посебно во посткомунистичките.

Но опозицијата во Македонија обвинува дека целиот процес на лустрација е политизиран бидејќи, според неа, се откриваат кодоши само кај лицата што не се дел од владејачката коалиција.

- Не можам да коментирам што се случува со лустрацијата во Македонија, но можам да објаснам која беше идејата за целиот овој процес во Германија, односно за лустрирањето на соработниците на источно-германската тајна служба. С` што може да се види и дознае во врска со работењето на тие служби, треба да биде направено, како од новинарите, истражувачите, така и од државата и Јавната администрација. Некој ќе рече дека не е фер тоа да се случува 20 години по падот на Источниот блок, но базично во сето ова е тоа што секој од овие луѓе мора да се дознае како и на кој начин напредувал во кариерата. Некои што беа откриени се вадеа на тоа дека соработувале со воената служба додека отслужувале воен рок и дека се извинуваат за тоа. Тоа е ОК и секој од тие соработници треба(ше) да го направи тоа. Тој кој одбрал да го крие своето минато е некој на кого не можеме да му веруваме во модерното општество, а тоа го прават поголемиот број на луѓе!

Имаше ли лица во Германија што отворено ја признаа својата соработка со тајните служби и кои се извинија за таквото свое минато?

- Во мојата општина имаше еден шеф што неодамна се пензионираше, кој призна и се извини за својата соработка со „Штази“, која морал да ја прифати додека отслужувал воен рок. Тој потоа мораше да ја напушти јавната администрација, но беше чесен да си го признае кодошлукот. Тоа што не се случи е елитата од стар ков, која остана на чело и покрај соработката со тајните служби. Тие се покриваа себеси, но за среќа - беа откриени!

Дали и во Германија има т.н. комисија за лустрација или некакво тело што ги разгледува поднесените изјави за (не)соработка со тајните служби?

- Постои Централна институција за лустрација што ги разгледува архивите на „Штази“ преку експерти кои ги разгледуваат досиејата на конкретните личности и утврдуваат колку соработката на конкретни лица со тајната источно-германска служба била сериозна и наштетила некому. Што е најважно, оваа институција утврдува дали некој бил соработник на службите пред својата 18-та година, бидејќи во Германија, ако како малолетник сте биле кодош, тоа не се зема предвид и нема да бидете лустрирани. А, такви случаи имаше многу. Сега, кога некој се вработува во јавната администрација, поднесува и пријава за (не)соработка со тајните служби, а потоа од институцијата за лустрација добива писмо со одговор дали бил кодош или не и според тоа дали може да се вработи или не, при што се разгледуваат архивите на „Штази“.

Што се случува со оние лица што не ја признаваат одлуката на лустрациската комисија во Германија? Дали имаат право на жалба до суд?

- Да, апсолутно. Тоа и го прават многумина. Обично, ако се утврди во јавната администрација дека сте биле кодош, добивате отказ. Но, голем број од кодошите, откако ќе поднесат жалба до судот - успеваат да се спасат! Во голем број случаи, кога се работи за лустрирани учители, на пример, судот одлучува дека е недоволна причина тие да добијат отказ, само затоа што биле кодоши!? Значи, не во сите случаи судот одлучува некој да биде вратен на работа и покрај тоа што бил соработник на тајните служби, но во некои области, како на пример во образованието, сметаат дека е недоволно и тие луѓе се враќаат на своите работни места.

Секој може да одбие да стане кодош, тоа го направила Ангела Меркел!

Интересно, но Вие ја напишавте и првата биографија на сегашниот канцелар на Германија, Ангела Меркел.

- Да, и тоа во 2000 година, кога никој не ни помислуваше дека таа ќе стане прв човек на Германија! Но јас имав некакво чувство за тоа. Нејзината биографија, во врска со целиот процес на лустрација, е посебно интересна и поради тоа што нејзиниот татко во Источна Германија бил лутерански свештеник. Тој бил многу близок до комунистичкиот режим, левичар што носел прекар „црвениот свештеник“. Неговото досие, кое јас лично го видов, има неколку епизоди, во кои се гледа дека тој бил уценуван од „Штази“ да стане нивен соработник. Се разбира, не ми беше дозволено да видам поради што го уценувале, но знам дека бил цел на тајните служби, под нивен притисок, но тој до последно не прифатил да стане кодош. Тоа е многу важно. Во голем број случаи, имало луѓе што биле контактирани од „Штази“, но одбиле да соработуваат со тајната служба и преживеале! Тоа е најважно, бидејќи немало потреба за соработка со тајните служби по секоја цена.

А што се случувало со Ангела Меркел и како таа завршила факултет и се образовала, стигнала до највисоките позиции, ако нејзиниот татко одбивал да соработува со службите!?

- Нејзе ~ било забрането да студира во Источна Германија! Нејзините татко и мајка не биле дел од работничката класа и како такви, нивните деца не смееле да студираат. Но, сепак, Ангела успеала да се запише на факултет поради тоа што била одличен ученик. Не ~ било дозволено да се школува за учител, но успеала да се запише и да заврши физика, па дури и да стане докторанд. Но и таа добила понуда да соработува со тајната служба, која ја уценила со нејзиното запишување на факултет, но Ангела Меркел одбила, што е запишано во нејзиното досие.

Значи, лажат сите оние откриени кодоши што се вадат дека биле принудени да соработуваат со тајните служби!

- Апсолутно! Ниту во државите со најсилен репресивен апарат, можеби единствено во Романија, но за Источна Германија сум сигурен - никој не бил принудуван со сила да стане соработник на тајната служба. Секогаш имало начин да се одбие. Единствено што можело да им се случи на оние што одбиле соработка со службите е да не успеат во кариерата, но не страдале! Тоа е најважно да се знае. Од досиејата на „Штази“ имавме можност да откриеме дека имало многу храбри лица што останале на своето и не прифатиле да станат кодоши, останувајќи чесни до крај.

Сакате да кажете дека имало случаи и кога некој силно бил уценуван, но не прифатил соработка со „Штази“!?

- Во едно од досиејата, имав можност да видам како некој бил уценуван со слики дека ја изневерува својата сопруга. Но, наместо да падне на уцената и да прифати да стане кодош, ова лице го одбива „Штази“ и ~ соопштува на својата животна сопатничка за изневерувањето. Има и случаи кога некое лице што било контактирано од службата, да им каже на службите дека за нивната понуда ќе разговара со својот претпоставен! Во еден таков случај, имаме свештеник кој му се обратил на својот епископ за да му каже дека „Штази“ побарале од него да соработува со нив. Со таквите потези, овие лица го разбивале превезот на „тајна соработка“ со службите, па во случајов „Штази“ ги оставале овие лица на мир.

Со оглед на тоа што долго време истражувавте и напишавте огромен број статии за кодошите во комунистичките земји и процесот на лустрација, имате ли објаснување зошто во поголемиот број случаи овие служби „ангажирале“ новинари, свештени лица, адвокати...?

- Причината е што оваа група луѓе се т.н. opinioleaders, лица што го креираат јавното мислење во општеството и ако тие оперираат на начин каков што посакува тајната служба - тоа е најдобро за режимот! На пример, ако епископите работат под диктат на службите, тогаш и народот, т.е. верниците, ќе се однесуваат според желбите на режимот, односно, партискиот секретар. Сите овие креатори на јавното мислење имаат најголемо влијание кај обичниот народ и тие имаат голем број на информации, поради својата положба, па и тајните служби имаат потреба од тоа што тие го знаат.

Како тргнал процесот на лустрација во Македонија и ако вистински се излустрираат луѓето во сите сфери што ги опфаќа законот, на шега кај нас се вели дека ќе останеме и без верски лидери, но и без новинари и политичари!

- Ама ве молам! Колку години сте имале Вие во 1989 година? Еве сега сте новинар и разговарате со мене, а Вие, технички, не сте имале можност, поради возраста, да бидете соработник на тајните комунистички служби. Сакам да поставам поинакво прашање: Дали ако ги смените луѓето што биле виновни за политиката до 1989 година, ќе имате поинакво општество? Одговорот е НЕ! С` зависи од она што сакаат луѓето. Еве, на пример, инсистирањето и отворањето на архивите на „Штази“, во обединета Германија не го бараа, ниту го спроведоа западно-Германците, туку само и исклучиво луѓето што го живееја тој систем во Источна Германија. Да бидеме искрени, факт е дека многу од западно-германските политичари сакаа да бидат уништени досиејата на источно-германската тајна служба, вклучувајќи го и Хелмут Кол, кој беше канцелар во тоа време! Но, луѓето од Источна Германија рекоа дека оваа борба е нивно право и дека се борат за нивното минато и да дознаат кој ги предал, кој бил платен од комунистите. Затоа, работа на луѓето од Македонија, а посебно на вашата помлада генерација, е да сакаат да дознаат за своето минато, за времето на своите родители. Да видите кој бил предавник, кој бил платен и полесно успевал во кариерата заради соработка со тајните комунистички служби? Ако сакате да дознаете, тогаш морате да ги отворите досиејата и да го спроведете процесот на лустрација! Ако не сакате да ги дознаете, тогаш запалете ги сите документи на тајните служби од комунистичко време во вашата земја!

Лесно се докажува нечија соработка, дури и да е уништено досието

Што е со кодоши на кои нивните „пријатели“ на високи места во министерството за внатрешни, како и во Агенцијата за разузнавање, во минатото им ги запалиле или уништиле досиејата? Тие на тој начин се спасени?

- Не! И во Германија, како што споменав, имаше голем број запалени и исечкани документи за соработка со тајните служби на некои лица, но она што редовно ги изневерува овие кодоши е тоа што нивните имиња се вкрстуваат во нечии други досиеја, па на тој начин и тие биваат откриени, без разлика што некој им гарантирал дека се „чисти“, откако ги изгорел документите што потврдуваат нивна соработка со тајните служби.

Областен премиер негира кодошлук, а бил наградуван од „Штази“!?

За тоа како некои во Германија го негирале своето кодошко минато и инсистирале дека немале никаква врска со тајната служба „Штази“ и покрај неговото досие, д-р Шток ни го раскажа случајот со Манфрид Штојпл, поранешен премиер и министер за транспорт на областа Бренденбург.

- Јас лично го истражував досието на Штојпл бидејќи бев во т.н. лустрациска комисија во нашата област. Како поранешен правен советник на Сојузот на протестантски цркви за време на Источна Германија, што е наведено во неговото досие, кое е с` уште во архивите на музејот на „Штази“, јасно беше наведена цврстата соработка на Штојпл со источно-германската служба. Да биде иронијата поголема, поради квалитетните информации што тој ~ ги давал на службата, Штојпл дури и бил наградуван и напредувал во кодошката хиерархија на „Штази“. Но, тој до последно негира дека соработувал со нив и постојано вели дека бил само „преговарач“ со нив!? - раскажува со чудење д-р Шток.

Бобан НОНКОВИЌ
ИЗВОР
27-08-2011, 01:54 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

i do kade stigna rabotava? seuste gi ceslaat dokumentite na potencijalnite novi kodoshi?
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
27-08-2011, 02:22 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Човекот објасни како треба да се направи лустрација, од кажаното се гледа дека кај нас некој се труди да нема добра и успешна лустрација.

Еве некои делови:

Quote:Постои Централна институција за лустрација што ги разгледува архивите на „Штази“ преку експерти кои ги разгледуваат досиејата на конкретните личности и утврдуваат колку соработката на конкретни лица со тајната источно-германска служба била сериозна и наштетила некому. Што е најважно, оваа институција утврдува дали некој бил соработник на службите пред својата 18-та година, бидејќи во Германија, ако како малолетник сте биле кодош, тоа не се зема предвид и нема да бидете лустрирани. А, такви случаи имаше многу. Сега, кога некој се вработува во јавната администрација, поднесува и пријава за (не)соработка со тајните служби, а потоа од институцијата за лустрација добива писмо со одговор дали бил кодош или не и според тоа дали може да се вработи или не, при што се разгледуваат архивите на „Штази“.

Значи Централната институција и експертите имаат достапност до архивите и ги разгледуваат, а не да бараат луѓе на Штази да им кажат кој бил кодош и какви документи имаат! Кај нас Комисијата бара податоци од сегашнава служба во која си работат луѓето од периодот пред ’91, а да не збориме за луѓе кои имаат висока позиција и после таа година, а и тој период е опфатен со лустрација.

Исто така, во Германија со лустрација била опфатена и ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА!!!Quote:Подоцна, кога во 1991 година беше избран првиот парламент на обединета Германија и нејзината прва Влада, беше донесен Закон со кој беше дефинирано дека секој може да го погледне своето досиеја, но и секој истражувач да може да погледне било чие досие, како и јавни институции кои мораа „да прашаат“ дали некој бил кодош. Кај приватниот сектор, само ако некој сакаше, можеше да погледне во досиејата.

Еве уште поголема транспарентност. Зошто кај нас не е така? Кој и што сака да сокрие?

Дали доколку постоеше ваква можност ќе можеа Милчин, Ѓунер, Трендафил и другите што ќе се појават, да продаваат приказна дека не биле кодоши? Дали тогаш ќе можеше да помине таква прикзна?

Имам впечаток дека некој свесно кај нас ја унакажува лустрацијата, од убав создава процес кој ќе треба да им се гади на граѓаните.

Извадете ги документите на сонце, па да ја дознаеме вистината!!!

27-08-2011, 02:36 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Ацко, се е исто само него го нема!

(27-08-2011, 02:36 AM)acko Wrote: Човекот објасни како треба да се направи лустрација, од кажаното се гледа дека кај нас некој се труди да нема добра и успешна лустрација.

Еве некои делови:

Quote:Постои Централна институција за лустрација што ги разгледува архивите на „Штази“ преку експерти кои ги разгледуваат досиејата на конкретните личности и утврдуваат колку соработката на конкретни лица со тајната источно-германска служба била сериозна и наштетила некому. Што е најважно, оваа институција утврдува дали некој бил соработник на службите пред својата 18-та година, бидејќи во Германија, ако како малолетник сте биле кодош, тоа не се зема предвид и нема да бидете лустрирани. А, такви случаи имаше многу. Сега, кога некој се вработува во јавната администрација, поднесува и пријава за (не)соработка со тајните служби, а потоа од институцијата за лустрација добива писмо со одговор дали бил кодош или не и според тоа дали може да се вработи или не, при што се разгледуваат архивите на „Штази“.

Значи Централната институција и експертите имаат достапност до архивите и ги разгледуваат, а не да бараат луѓе на Штази да им кажат кој бил кодош и какви документи имаат! Кај нас Комисијата бара податоци од сегашнава служба во која си работат луѓето од периодот пред ’91, а да не збориме за луѓе кои имаат висока позиција и после таа година, а и тој период е опфатен со лустрација.

Исто така, во Германија со лустрација била опфатена и ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА!!!Quote:Подоцна, кога во 1991 година беше избран првиот парламент на обединета Германија и нејзината прва Влада, беше донесен Закон со кој беше дефинирано дека секој може да го погледне своето досиеја, но и секој истражувач да може да погледне било чие досие, како и јавни институции кои мораа „да прашаат“ дали некој бил кодош. Кај приватниот сектор, само ако некој сакаше, можеше да погледне во досиејата.

Еве уште поголема транспарентност. Зошто кај нас не е така? Кој и што сака да сокрие?

Дали доколку постоеше ваква можност ќе можеа Милчин, Ѓунер, Трендафил и другите што ќе се појават, да продаваат приказна дека не биле кодоши? Дали тогаш ќе можеше да помине таква прикзна?

Имам впечаток дека некој свесно кај нас ја унакажува лустрацијата, од убав создава процес кој ќе треба да им се гади на граѓаните.

Извадете ги документите на сонце, па да ја дознаеме вистината!!!

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
27-08-2011, 02:43 AM
Reply
Nikola Jelovac Offline
Member
***

Posts: 56
Joined: Jul 2011
Reputation: 0

(26-08-2011, 03:07 AM)basilius_2 Wrote:
(25-08-2011, 11:57 PM)Nikola Jelovac Wrote:
(25-08-2011, 07:23 PM)basilius_2 Wrote: Владимир Милчин,пак каде јасно стои дека соработувал со тајните служби,дал лажна изјава што веќе е криминално дело кое казниво со затвор.Таквото дело се вика кривоклетство.

Дали сум пропуштил нешто? Каде тоа - барем во материјалите достапни до јавноста - “јасно“ стои дека соработувал?

Јеловац,прво следи ја кариерата на Владе Милчин до каде дотерал,а околу неговата вина многу малку убијци се фатени со нож во раката.
Татко ми, како млад лекар, на двапати стана директор на Здравстен Дом. Не беше член на КПЈ, сигурно не беше кодош, а и меѓу останатите лекари, постари, специјалисти, имаше многу “позаслужни“ од него. Ама никој не сакаше да се нафати. Буквално го молеа (т.е. молеле, јас сум бил мал за да памтам), а татко ми, како што го дал Господ, не можел да ги одбие. Ама функцијата му донесе многу непроспиени ноќи и никаков личен ќар. Е, види чудо, по осамостојувањето, пак, се “истепаа“ за фаќање врски по партии за таа функција - и така е до ден денес. На татко ми, искрено, му олесна, и досега тоа директорско место не му зафалило.

Така да, јас ќе почекам со оценката за Милчин додека не видам малку поцврсти докази за наводниот кодошлак.
27-08-2011, 02:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Ацко главното по мое мислење е ова:


(27-08-2011, 01:54 AM)ЈорданПетровски Wrote: Лесно се докажува нечија соработка, дури и да е уништено досието

Што е со кодоши на кои нивните „пријатели“ на високи места во министерството за внатрешни, како и во Агенцијата за разузнавање, во минатото им ги запалиле или уништиле досиејата? Тие на тој начин се спасени?

- Не! И во Германија, како што споменав, имаше голем број запалени и исечкани документи за соработка со тајните служби на некои лица, но она што редовно ги изневерува овие кодоши е тоа што нивните имиња се вкрстуваат во нечии други досиеја, па на тој начин и тие биваат откриени, без разлика што некој им гарантирал дека се „чисти“, откако ги изгорел документите што потврдуваат нивна соработка со тајните служби.


ИЗВОР


Заради тоа мое укажување дека кариерата е најголемото досие, досие исполнето со признаија за соработка, Мичин и неговата братија ги прекинаа сите дискусии со мене.


Ако се има вистинска желба, лустрацијата ке заврши за помалку од една година.
Македонската нерсеша е во тоа што во Германија судирот бил ИСКЛУЧИВО ИДЕОЛОШКИ во Македонија не е така. Македонија била и е во двоен "обрач": идеолошки и спречување за отргнување од СРПСКА контрола, управа.


Quote:на првата страница на досието се имињата на Извршителите на досието. Тоа се лицата вработени во МВР. Тие имиња да се достават до специјален Совет за ревизија на работењето на државните власти и нивните тајни служби. Овој совет би бил во склоп на Министерството за правда, би бил сочинуван од судии и би бил полноправен судски орган. Откако имињата на Извршителите ќе бидат доставени до Советот, Советот би отпочнувал судски процес против тие поединци. Бидејќи нивната вина веќе ќе биде утврдена во претходната комисиска постапка, нивно ќе е да се докажат за невини. Ова значи дека Комисијата за рехабилитација, репатријација и репарација на жртвите на прогонот, ќе треба да е барем делумно составена од стручни лица од правната област.

Во судската постапка, како дел од својата одбрана, Извршителите ќе треба да ги достават имињата на своите Налогодавачи. Односно, колку повеќе соработуваат со Советот, толку поголема прилика за да им се ублажат казните. Налогодавачите треба да се лесни за утвдување. Тоа се “Премиери и Претседатели на државата, кои издавале наредби за прогон на одредени лица. Во оваа категорија пригаѓаат и партиските врховници и тела кои донесувале одлуки за прогон на политички протинвници.”

Соработниците се луѓе кои се одбирани специфично по даден случај. Кога Извршителот поготвувал “обработка” на даден “предмет”, тој, како кројач кој го крои костумот спрема муштеријата, одбирал луѓе од опкружувањето на неговиот предмет. Затоа Соработниците се луѓе вон институциите на МВР. Советот ќе ги открие Соработниците со отварањето на Регистарот на соработници, кој постои во МВР.

“Лустрацијата” како процес на ревизија на работата властите и нивните тајни служби
27-08-2011, 03:02 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Да, мислев тоа да го ставам, но сега гледам дека сум го пропуштил. Значи и приказните за уништувани досиеа се само за да не разуверат дека е можна успешна лустрација или зошто таа лустрација не е помасовна и слично...

27-08-2011, 03:17 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Би се задржал на следниве моменти од интервјуто на Германскиот новинар,според кој нема проблем Лустрацијата да ја води комисија.Имено пред да продолжиме ваквите закони и проветрувања се прават кога системот преоѓа од еден во друг систем на управување.Во Средновековието,посебно во историјата на Империјален Рим,кога доаѓало до смена на владетели,се вршело Лустрација.Некои ја губеле работата,некои биле казнети.
Во Америка во '70-тите, по Виетнам еден агент на ЦИА,собра храброст и кажа што се случувало во ЦИА.Се отвори комисија, на виделина излегоа полно работи,со кои работата на ЦИА се косеше со Американскиот устав.
Се отвори,конгресна истрага,по која ЦИА се стави под директна контрола на Американскиот конгрес.Од тогаш до денес, работата на ЦИА е јавна.
Јас лично ја поздравувам оваа битка за Лустрација,со цел да се спречат злоупотреби во иднина но и да ги дознаеме сите злоупотреби, бидејќи на тој начин ќе се заштитиме. Се сеќавам во еден мој поранешен пост, предложив Лустрацијата да се спроведе со досиета кои се наоѓаат во Историскиот Архив,и со оние кои веќе ги зеле досиета. Но сепак, кога казнуваме не треба да станеме како нашиот џелат.Туку треба да покажеме дека сме поголеми од нив.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
27-08-2011, 03:19 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Да објаснам зборот Лустра, значи ритуално верско прочистување. Во овој контекст се прочистуваме од минатиот режим.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 27-08-2011, 04:02 AM by basilius_2.)
27-08-2011, 04:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-08-2011, 02:59 AM)Nikola Jelovac Wrote:
(26-08-2011, 03:07 AM)basilius_2 Wrote:
(25-08-2011, 11:57 PM)Nikola Jelovac Wrote:
(25-08-2011, 07:23 PM)basilius_2 Wrote: Владимир Милчин,пак каде јасно стои дека соработувал со тајните служби,дал лажна изјава што веќе е криминално дело кое казниво со затвор.Таквото дело се вика кривоклетство.

Дали сум пропуштил нешто? Каде тоа - барем во материјалите достапни до јавноста - “јасно“ стои дека соработувал?

Јеловац,прво следи ја кариерата на Владе Милчин до каде дотерал,а околу неговата вина многу малку убијци се фатени со нож во раката.
Татко ми, како млад лекар, на двапати стана директор на Здравстен Дом. Не беше член на КПЈ, сигурно не беше кодош, а и меѓу останатите лекари, постари, специјалисти, имаше многу “позаслужни“ од него. Ама никој не сакаше да се нафати. Буквално го молеа (т.е. молеле, јас сум бил мал за да памтам), а татко ми, како што го дал Господ, не можел да ги одбие. Ама функцијата му донесе многу непроспиени ноќи и никаков личен ќар. Е, види чудо, по осамостојувањето, пак, се “истепаа“ за фаќање врски по партии за таа функција - и така е до ден денес. На татко ми, искрено, му олесна, и досега тоа директорско место не му зафалило.

Така да, јас ќе почекам со оценката за Милчин додека не видам малку поцврсти докази за наводниот кодошлак.


Никола дали таткоти имал досие односно дали бил следен како Милчин. ??
Ако бил следен а напредувал во кариертата морал да бил СОРАБОТНИК. Ако не бил предхоно прогонуван а напредувал во кариерата тој бил само морално политички подобен, тоа беше главниот услов кој беше наведуван и во конкурсите. Таткоти по проценка на службата бил лојален на идеологијата и системот и напредувал во кариерата, што во крајна линија не е за никаква осуда.
Иако комунистите и такви луѓе судеа и стрелаа по 1945 година. Ги обвинуваа за соработка со непријателот.
27-08-2011, 01:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:САД скептични за лустрацијата
Среда, 14 Септември 2011 18:00


„Македонски закон за лустрација: Отворање на пандорината кутија“-Ваков е насловот на депешата што амбасадорката Миловановиќ, со назнака „чуствително“ ја пратила до Стејт Департментот, непосредно по донесувањето на легалната рамка за расчистување со кодошката структура во државава.

И тие и останатите меѓународни претставници биле загрижени за способноста на македонските институции да го имплементираат законот.
Се сомневале дека дека тоа можат да го сторат без партиски притисоци и во фер процедура.

Според тоа што го пишува во депешата, не само Американците, туку и претставниците на НАТО, ОБСЕ и на ЕУ сметале дека рамката на законот е неконзистентна и дека постои огромна можност власта политички да го злоупотреби, за напад против опозицијата.

Во светлина на конфликтот кој деновиве ескалира во Комисијата, евидентно е дека Американците биле свесни за контекстот, па ја известиле Хилари Клинтон дека ќе ја притискаат Владата непристрасно и без партиски притисоци да го спроведува Законот.

Токму на оваа линија која ја предвидувала Миловановиќ е базиран и судирот меѓу лустраторите. Мнозинството во Комисијата предводено од претседателот Аџиев диктира амбиент во кој отвора сомнеж околу законитоста на одлуките што ги носат.

Ако првите случаи беа затворени со целосен консензус меѓу членовите, па Аџиев и Дамјановски, рамо до рамо ги бранеа одлуките, дури и пред судските органи, сега дел од лустраторите изнесуваат податоци со кои тврдат дека Комисијата работи спротивно на Законот, а наместо аргументиран одговор, Аџиев лично ги дисквалификува, арогантно одговарајќи дури и на прашања на новинарите.

Во телеграмата до Вашингтон, Миловановиќ изразила сериозна загриженост околу експлозивните прашања и разликите во толкувањето на историските настани кои може да гои предизвика македонската лустрација имајќи го предвид временски несреќно одбраниот период кога законот е донесен.http://wikileaks.org/cable/2008/02/08SKOPJE146.htmlТекстот на господа од SKY е премногу проѕирен. Реакциите на Госпоѓа Хилари се однесуваат на сосема друг дел. Досиеата од 1992 година па навака и БЛОКАДАТА на Груевски на расчистувањето на тој период.
Стате Департментот е запознаен добро. За ваша информација во Стате Департментот се разгледува нашето барање Љубомир Фрчковски да биде ставен на црна листа. Да му се забрани влез во САД.
14-09-2011, 05:14 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Kako i site drugi raboti za zal i lustracijata vo Makedonija e dnevno politicka i selektivna...
niti ima interes niti volja za vistinsko resavanje na site slucaii na kodosluk vo nasata drzava.
koga ce vidime barem eden od vlasta koj bil kodos...cisto za promena.

P.s.:
Bidejci znam deka i poveceto od nasite lustratori go citaat ovoj forum ili bar im raskazuvaat sto pisuva na nego,prasanje do niv zarem ne custvuvate ISTORISKA odgovornost i doblest da barem razmislite za toa toa sto go rabotite i ne se zafatite so rabota i se da iscictite vo Makedonija koe imalo vrska so tajnite sluzbi,zosto cekate da bidete na povik...
intelektualci li ste ili dugminja....
15-09-2011, 04:40 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(14-09-2011, 05:14 PM)ЈорданПетровски Wrote: Текстот на господа од SKY е премногу проѕирен. Реакциите на Госпоѓа Хилари се однесуваат на сосема друг дел. Досиеата од 1992 година па навака и БЛОКАДАТА на Груевски на расчистувањето на тој период.
Стате Департментот е запознаен добро. За ваша информација во Стате Департментот се разгледува нашето барање Љубомир Фрчковски да биде ставен на црна листа. Да му се забрани влез во САД.


Vistina e deka S.D e zapoznaeen, medjutoa prasanje e zosto do sega nema ni edna poseriozna "akcija" za razresuvanje ili za aktualiziranje na toa prasanje...
15-09-2011, 04:46 AM
Reply