Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

neli spored bozinovski ke se lustriraa akademici.... kako bozin pavlovski... blaze ristevski .... itn itn... a sega izlegoa ambasadori... uste eden fitildzija... a vie kako prle pred magare se istrcavte so osudi....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
19-08-2011, 02:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-08-2011, 02:11 AM)barba Wrote: neli spored bozinovski ke se lustriraa akademici.... kako bozin pavlovski... blaze ristevski .... itn itn... a sega izlegoa ambasadori... uste eden fitildzija... a vie kako prle pred magare se istrcavte so osudi....Барба ти по се имаш проблем со читањето. Јас само напишав дека тие од листата на Божиновски ги има во псевдонимите кои ги приложив.

"Да ја спречам манипулацијата, која сакааат да ја наметнат дека се избрани невини луѓе,"


(18-08-2011, 04:40 AM)ЈорданПетровски Wrote: Дали е наменска лустрацијата ако споменативе имиња на горниот список се покриени со некои од овие псевдоними:

"Консултант", "Доктор", "Апетоза", "Либеро", "Врховен", "Фолколориста", "Академик", "Паун", "Кенгур", "Оса", "Ататурк", "Вијуга", "Папаз", "Шигета", “Полог”, “Радика”, “Бисер”, Кафе”, “Виктор”, “Рашомон, “Идризово”, “Конев”, “Славјан”, “Боро од операта”,” Анонимец”, “Вртев”, “Камера”, “Професор”, “Бујанова”, “Центар”, “Историчар”, “Драматург”, “Вандо”, “Петко”, "Гуде", "Гавран"…


Овие псевдоними се објавени пред да се започне подготовката на законот на лустрација. Закон што го предложи Андов. Значи соработниците имале доволно време да се повлечат од функциите, да се извинат. Е сега не го направиле тоа па одозгора фатиле да тераат инает со новиот Маршал. Kолку е трагично опстанале по 20, 30, 50, 60 години и сега на крај на животот да ги избркаат како вошливи кучиња.(18-08-2011, 01:55 PM)ЈорданПетровски Wrote: Се слагам Госту дека селективната примена на законорт за лустрација е лоша. Законот каков што е усвоен и во држава во која од демократија нема ни Д, неможе да се очекува инаква лустрација освен како употреба на истата за уцена на верност кон новиот МАРШАЛ.
Но во секое зло има и по малку добро, затоа го дадов списокот на псевдоними за да се види дека сите кои се на листата на идните големи имиња кои ке бидат лустрирани биле СОРАБОТНИЦИ. Да ја спречам манипулацијата, која сакааат да ја наметнат дека се избрани невини луѓе, луѓе кои по друг основ му пречат на Груевски. Да повторам едно мое убедување, оваа и ваква лустрација не ја диктира Груевски и Мијалков тие само ја спроведуваат. Изборот го прави ЦЕНТРАЛАТА.
Во редовите на ДПМНЕ има неколку соработника од голем калибар но дел од нив нема по кој основ по сегашниот закон да се лустрираат. Најеклатантни примери се КОНСУЛТАНТ и ГУДЕ.
19-08-2011, 02:22 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(19-08-2011, 02:22 AM)ЈорданПетровски Wrote: Барба ти по се имаш проблем со читањето. Јас само напишав дека тие од листата на Божиновски ги има во псевдонимите кои ги приложив.

aman sto se mislis ti deka igras tolkava uloga vo mojot zivot sto samo ti si mi vo mislive? samo za tebe pisuvam? aman olabavi me..... zborev za objavenata lista na luge so IMINJA I PREZIMINJA od novinarot ZORAN BOZINOVSKI !!! nitu pomisliv na tebe nitu te spomnav.... eh tie kompleksi ccccc

pak da se povtoram (zosto samo toa treba ovde da go pravam bidejki samo se javuvate a nikoj nitu ve spomnuva nitu butur)

zboram za tekstot prenesen ovde na forumov a koj tekst go napisal zoran bozinovski vo koj ima iminja i preziminja na akademci koi spored bozinovski ke bile lustrirani, ama izleze deka ne e taka
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
19-08-2011, 02:47 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-08-2011, 02:47 AM)barba Wrote:
(19-08-2011, 02:22 AM)ЈорданПетровски Wrote: Барба ти по се имаш проблем со читањето. Јас само напишав дека тие од листата на Божиновски ги има во псевдонимите кои ги приложив.

aman sto se mislis ti deka igras tolkava uloga vo mojot zivot sto samo ti si mi vo mislive? samo za tebe pisuvam? aman olabavi me..... zborev za objavenata lista na luge so IMINJA I PREZIMINJA od novinarot ZORAN BOZINOVSKI !!! nitu pomisliv na tebe nitu te spomnav.... eh tie kompleksi ccccc

pak da se povtoram (zosto samo toa treba ovde da go pravam bidejki samo se javuvate a nikoj nitu ve spomnuva nitu butur)

zboram za tekstot prenesen ovde na forumov a koj tekst go napisal zoran bozinovski vo koj ima iminja i preziminja na akademci koi spored bozinovski ke bile lustrirani, ama izleze deka ne e taka
Кој се тоа ВИЕ ????
Божиновски не го постирал текстот Барба, туку јас, па да му се обракјаш на Божиновски со вие.(19-08-2011, 02:11 AM)barba Wrote: neli spored bozinovski ke se lustriraa akademici.... kako bozin pavlovski... blaze ristevski .... itn itn... a sega izlegoa ambasadori... uste eden fitildzija... a vie kako prle pred magare se istrcavte so osudi....
19-08-2011, 02:56 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Новинарите САМО ќе се лустрираат? Само со тоа ќе поминат? А не на пример со истрага кој за која странска служба работи?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
19-08-2011, 03:59 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(19-08-2011, 03:59 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Новинарите САМО ќе се лустрираат? Само со тоа ќе поминат? А не на пример со истрага кој за која странска служба работи?

Ај бе уште тоа им фали...да разберат дека ќе ги откријат и за која служба аргатат....е дури тогаш сами ќе се поливаат со бензин на плоштад и ќе извикуваат "фашизам","диктатура"....и тогаш поголемите батковци од западните земји,ќе дојдат и ќе ни ги тегнат ушињата оти сме ја гушеле демократијата.(сетете се на пример на нашиот вечен...екс советник од запад...со румените обравчиња)
(This post was last modified: 19-08-2011, 04:05 AM by Makedonec.)
19-08-2011, 04:05 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(19-08-2011, 03:59 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Новинарите САМО ќе се лустрираат? Само со тоа ќе поминат? А не на пример со истрага кој за која странска служба работи?

Повторно ги мешаш странските служби каде не им е место. Законот за лустрација не опфаќа соработка со странски служби. Во ниедна држава ваков закон не опфаќал соработници на странски служби. Такви соработници се гонат постојано согласно законите.

Службите треба да си ја бркаат таа работа, тие секогаш имале ингеренции за такво нешто, не им треба закон за лустрација или некој сличен закон.

19-08-2011, 01:29 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(19-08-2011, 01:29 PM)acko Wrote: Повторно ги мешаш странските служби каде не им е место. Законот за лустрација не опфаќа соработка со странски служби. Во ниедна држава ваков закон не опфаќал соработници на странски служби. Такви соработници се гонат постојано согласно законите.

Службите треба да си ја бркаат таа работа, тие секогаш имале ингеренции за такво нешто, не им треба закон за лустрација или некој сличен закон.

tocno! tie luge gi opfaka krivicniot zakon za velepredastvo, shpijunaza itn...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
19-08-2011, 03:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-08-2011, 04:05 AM)Makedonec Wrote:
(19-08-2011, 03:59 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Новинарите САМО ќе се лустрираат? Само со тоа ќе поминат? А не на пример со истрага кој за која странска служба работи?

Ај бе уште тоа им фали...да разберат дека ќе ги откријат и за која служба аргатат....е дури тогаш сами ќе се поливаат со бензин на плоштад и ќе извикуваат "фашизам","диктатура"....и тогаш поголемите батковци од западните земји,ќе дојдат и ќе ни ги тегнат ушињата оти сме ја гушеле демократијата.(сетете се на пример на нашиот вечен...екс советник од запад...со румените обравчиња)Ацко, констатацијата на Коњаникот е многу точна. Тука е целата лага, односно да се изврши лустрацијата а главниот проблем да остане негибнат. Да не излезе на виделина за чии интерси кодошеле кодошите. За кого работеле соработниците и извршителите. Кој е вистинскиот налогодавач. Во Македонија, судирот не бил и не е идеолошки туку национален.


Quote:Публика: Во Македонија во моментов интенизвно се прави проверка на досиејата. Како гледате на тоа?

..... Продолжувањето на прогонот по линија на македонски национализам, т.е. на оние кои идејно се за независна и суверена македонска држава, и по Референдумот и Осамостојувањето на Македонија е чин на немакедонска политика. Таа политика беше спроведена од марионетска Власт која имаше за цел да го преврати резултатот од Рефендумот '91, односно да го наметне вториот дел на прашањето како едниствена опција за нашата Татковина—„...со право да стапи во идниот сојуз на суверените држави на Југославија“—бидејќи тие беа оние кои што инсистираа на тој дел воопшто да биде вклучен во Референдумот, а воедно и беа Власт во годините кои следуваа! За жал и првата ВМРОвска власт ‘98-’02, ни сегашната власт ја продолжуваат таа политика. Наша должност, како Македонци и како демократи, е да ја спроведеме желбата на народот од Референдумот за независнот; да ја демаскираме таа политика, и да покажеме пред граѓаните на Македонија за кого Властодржците од 1991. година до денеска работеле: чии интереси штителе и за кого ја уништувале Република Македонија на духовен, економски и демографски план.19-08-2011, 07:41 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Но Белград до ’91 не е странство, туку е заеднички, таа соработка треба да биде опфатена, но не може да се опфати ако некој бил шпиун на Русија, САД, Грција и т.н. За соработка со југословенски/српски служби после осамостојување треба да се спроведе истрага и некој да одговара, на поинаков начин не можеме да дознаеме кој бил на платен список на Белград.

Како може преку процес на лустрација да се докаже дека некој бил соработник на странска служба? Кој ќе ги изнесе тие податоци, кој ќе ги даде тие имиња, од каде ќе се доказите?

Во која држава имаше таква лустрација каде се лустрираа соработници на странски служби?

Лустрација не може да ги реши тие прашања, не треба ни да ги превзема затоа што ќе биде уште повеќе нефункционална.

20-08-2011, 04:55 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

Quote:ИНТЕРВЈУ: ВОИСЛАВ ЗАФИРОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВНАТА КОМИСИЈА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА КОРУПЦИЈАТА

Дали сега работите на некој интересен случај?
- Наредната недела сите членови на Комисијата ќе се вратат од колективниот годишен одмор и ќе продолжиме со редовни активности. Добар дел од предметите кои беа започнати во изборниот период се во завршна фаза . Во завршна фаза е случајот со имотот на Бранко Црвенковски на Корчула и Комисијата во текот на септември ќе излезе во јавноста со заклучоците по тој предмет. Многу бргу во јавноста ќе излезат и уште неколку случаи кои се многу актуелни, како на пример предметите "Надеж" и "Надеж 2".


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=BE228E53...A49FB6B31C
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
21-08-2011, 02:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(20-08-2011, 04:55 AM)acko Wrote: Но Белград до ’91 не е странство, туку е заеднички, таа соработка треба да биде опфатена, но не може да се опфати ако некој бил шпиун на Русија, САД, Грција и т.н. За соработка со југословенски/српски служби после осамостојување треба да се спроведе истрага и некој да одговара, на поинаков начин не можеме да дознаеме кој бил на платен список на Белград.

Како може преку процес на лустрација да се докаже дека некој бил соработник на странска служба? Кој ќе ги изнесе тие податоци, кој ќе ги даде тие имиња, од каде ќе се доказите?

Во која држава имаше таква лустрација каде се лустрираа соработници на странски служби?

Лустрација не може да ги реши тие прашања, не треба ни да ги превзема затоа што ќе биде уште повеќе нефункционална.
Јас Ацко зборувам за прогонот по 1991 година, тогаш Белград е "странство".
Многу едноставно Ацко, лустрацијата може да докаже дека прогонот од 1991 година па навака е во интерес на друга држава. Доволно е да се прочитаат причините под кои се започнувани прогоните. Кои луѓе се прогонувани. Комисијата неможе да носи "пресуди" за тие активности, тоа треба да го прават веке правосудни органи.
Во сите државаи судирот или прогонот бил на идеолошка основа. Во Македонија не е така. Судирот од 1945 година ДО ДЕНЕСКА бил и е за НАЦИОНАЛНО ослободување НА МАКЕДОНИЈА ОД СРПСКО РОПСТВО.

пс.пример колку сме индоктринирани со убедувањето дека Србија е безгрешна. Колку луѓе се загрижени да докажат дека емаилте од Архивот на Србија не го кажуваат тоа што го кажуваат. Поставив логично прашање зошто на моите емаилни не ми одговориле дека македонските досиеа не се во Србија ама никој од оние кои ме обвинуваа дека сум дал необјективна и пристрасна информација не го објасниа на логичен начин тој "феномен".
21-08-2011, 02:22 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(21-08-2011, 02:22 PM)ЈорданПетровски[/quote' Wrote: Јас Ацко зборувам за прогонот по 1991 година, тогаш Белград е "странство".
Многу едноставно Ацко, лустрацијата може да докаже дека прогонот од 1991 година па навака е во интерес на друга држава. Доволно е да се прочитаат причините под кои се започнувани прогоните. Кои луѓе се прогонувани. Комисијата неможе да носи "пресуди" за тие активности, тоа треба да го прават веке правосудни органи.
Во сите државаи судирот или прогонот бил на идеолошка основа. Во Македонија не е така. Судирот од 1945 година ДО ДЕНЕСКА бил и е за НАЦИОНАЛНО ослободување НА МАКЕДОНИЈА ОД СРПСКО РОПСТВО.

Тоа го зборувам, ако не може да носи пресуди за такви активности, тогаш не може да расчисти со нив... да каже дека тие се виновни за тоа и тоа.

Лустрацијата која што ќе се направи после ’91, најверојатно ќе ги наметне тие прашања за кои зборуваш, но нема да може да ги реши, за тоа ќе мора да има посебна истрага, па и посебни судови.

Со овој процес требва да дознаеме кој соработувал и кој издавал наредби. Докази дека тоа било по налог на Белград и осуда тешко ќе се добие само со работа на комисија, а без истрага и судење.

21-08-2011, 03:35 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

Лустраторите доставија заклучок до уште еден откриен кодош

22.08.2011 - 16:54 | Македонија

Шест илјади поранешни фукнционери во четврток ќе се најдат под лупа на лустраторите. Четири и пол илјади од нив не поднеле изјави, иако рокот за поднесување истече на 31 април.


За сите ќе следат прекршочни пријави преземени по службена должност на Комисијата, а предвидените казни се од 3 до 4 илјади евра.

Денеска Комисијата го достави заклучокот и до последно откриениот соработник на тајните служби.

Некогашен директор на Биро за вработување од внатрешноста има рок од 5 дена да се произнесе по заклучоците на лустраторите.

Во моментов, Комисијата истражува полициски досиеја од 27 функционери, од кои двајца се сегашни амбасадори. Сега утврдуваат дали само биле следени или подоцна станале и соработници на службите.

До крајот на неделата лустраторите ќе се произнесат и по проверките на четворицата академици.

Филип Ѓурчиновски
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
22-08-2011, 05:02 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(22-08-2011, 05:02 PM)barba Wrote: Лустраторите доставија заклучок до уште еден откриен кодош

22.08.2011 - 16:54 | Македонија

Шест илјади поранешни фукнционери во четврток ќе се најдат под лупа на лустраторите. Четири и пол илјади од нив не поднеле изјави, иако рокот за поднесување истече на 31 април.


За сите ќе следат прекршочни пријави преземени по службена должност на Комисијата, а предвидените казни се од 3 до 4 илјади евра.

Денеска Комисијата го достави заклучокот и до последно откриениот соработник на тајните служби.

Некогашен директор на Биро за вработување од внатрешноста има рок од 5 дена да се произнесе по заклучоците на лустраторите.

Во моментов, Комисијата истражува полициски досиеја од 27 функционери, од кои двајца се сегашни амбасадори. Сега утврдуваат дали само биле следени или подоцна станале и соработници на службите.

До крајот на неделата лустраторите ќе се произнесат и по проверките на четворицата академици.

Филип Ѓурчиновски

4500 x 3000 = 13500000 Евра.
4500 x 4000 = 18000000 Евра.
Дали ќе мораат да дадат изјава по исплаќаање на казната?
Доколку се формира кривичен суд за комунистичките злосторства, ќе ги покажат ливчињата со казните и ќе кажат ние си ја плативме нашата казна??


‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
22-08-2011, 06:11 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

ne bre covek toa e kazna ako ne dostavile izjava... nema vrska toa so dali bile shpijuni ili ne ....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
22-08-2011, 08:16 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(22-08-2011, 08:16 PM)barba Wrote: ne bre covek toa e kazna ako ne dostavile izjava... nema vrska toa so dali bile shpijuni ili ne ....
Ако и после казната не достават изјава?
Работаата е што не може законски со овој пропис некој со сила да се натера да даде изјава.
Бидејќи и самиот закон за “лустрирање“ не е со кривична одговорност.
Еднаш ќе плати казна затоа што не дал изјава.
Но, после тоа немаш начин да го натераш.
Како? Уште еднаш ќе му удриш казна од 4000 Евра?
Тогаш тоа не се 4000 туку 8000.
Затоа е и мојата заложба за досиејата да и бидат достапни на јавноста.
Ете, Јордан читајќи го самото досие заклучил дека во досието некои кодоши ги нема(веројатно во тоа време уште и биле потребни на службата).
Поентата е дека “лустраторите“ тие детали сто посто ќе ги прескокнат, што од непознавање на методите на службата што поради тоа што физички ретко кој може во кратко време да ги прочита досиејата и да биде експерт за тоа посебно досие.
Само оној кој бил прогонуван може тие детали да ги знае и уочи, бидејќи тој бил вовлечен во тоа досие и знае што му се случувало и кому се поверувал.
И за тебе да пишува нешто што си го кажал а некој пренел, ти би знаел кој те кодошел, дури и кодошот да бил избришан/одстранет од досието.
Затоа што само ти можеш да бидеш експерт за познавање на твојот живот и внатрешните чувства и размисли.
Помисли само, 4000 досиеја се отворени после 1991-ва, во случај на Јордан се избришани најмалку двајца кодоши, од кои едниот дебело има заработено пари со шверц.
Замисли само колку неоткриени кодоши има во тие 4000 досиеја.
Тоа не е период од пред 30-50 години, тие кодоши се уште меѓу нас, се шетаат слободно, пијат кафе на маса до тебе во некоја кафана/кафич и одработуваат за некого.
Некои од нив се уште се активни.


‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
22-08-2011, 10:26 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(22-08-2011, 10:26 PM)montehristo Wrote: Ако и после казната не достават изјава?
Работаата е што не може законски со овој пропис некој со сила да се натера да даде изјава.
Бидејќи и самиот закон за “лустрирање“ не е со кривична одговорност.

ako i togas ne dostavi izjava... ke mu bide odzemena funkcijata sto ja izvrsuva bilo politicka... sto znam bilo da e profesor na drzaven fakultet ili bilo sto slicno sto potpaga pod komisijata za verifikacija na faktite...

a da ne zborime za mediumskata pompa i spomnuvanje na negovoto ime itn itn itn....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 22-08-2011, 10:44 PM by barba.)
22-08-2011, 10:43 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(22-08-2011, 10:43 PM)barba Wrote:
(22-08-2011, 10:26 PM)montehristo Wrote: Ако и после казната не достават изјава?
Работаата е што не може законски со овој пропис некој со сила да се натера да даде изјава.
Бидејќи и самиот закон за “лустрирање“ не е со кривична одговорност.

ako i togas ne dostavi izjava... ke mu bide odzemena funkcijata sto ja izvrsuva bilo politicka... sto znam bilo da e profesor na drzaven fakultet ili bilo sto slicno sto potpaga pod komisijata za verifikacija na faktite...

a da ne zborime za mediumskata pompa i spomnuvanje na negovoto ime itn itn itn....

Меѓу тие 4500 има и бивши функционери кои мораат да дадат изјава

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
23-08-2011, 02:01 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(23-08-2011, 02:01 AM)montehristo Wrote: Меѓу тие 4500 има и бивши функционери кои мораат да дадат изјава

da da znam... samo mislam deka za poranesni ima dodatni restrikcii samo ne sum siguren koi se... nekade procitav odzemanje na drzavna penzija ili slicno samo pak velam ne sum siguren
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
23-08-2011, 02:11 AM
Reply