Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

Ова е натпис во ВЕЧЕР.


Со измени во Законот се прошируваат надлежностите:


Сите ќе мора да се лустрираат


Според овие измени, ќе се лустрираат новинари, адвокати, медијатори, академици, универзитетски професори, верски старешини и поранешни функционери. Лустраторите ќе треба да постапуваат само по оригинални документи, а државните органи ќе мора да им ја достават документацијата


Ќе се прошируваат надлежностите на лустраторите. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го доставија предлогот за имени на Законот за лустрација како дополнителен услов за вршење јавна функција. Според овие измени, ќе се лустрираат новинари, адвокати, медијатори, академици, универзитетски професори, верски старешини и поранешни функционери. Лустраторите ќе треба да постапуваат само по оригинални документи, а државните органи ќе мора да им ја достават документацијата.
- Доколку се случи Комисијата да не ги добие посакануваните документи, тогаш во рок од 3 дена го известуваат Собранието. Значи многу транспарентен процес во кој Комисијата ќе каже дека е попречена во неговата работа и во добивањето на информации од страна на органите којшто се должни да ги дадат информациите, изјави Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ.

Од ДУИ се надеваат дека овој пат Уставниот суд нема да ги укине одредбите што ќе ги усвои Собранието.
- Ние навистина очекуваме Уставниот суд да не донесува одлуки според дневната политика, напротив, треба да се гледа како беше извршена лустрацијата во другите земји, зошто и во нашата земја да не биде така, вели Рафиз Алити, ДУИ.

Авторот на првичната верзија на Законот, Стојан Андов, побара целосен консензус околу измените во Законот за лустрација.

Било каква промена во Законот, дополна или измена, има смисла само ако биде постигнат консензус. Надвор од тоа, не треба да се замислува дека ќе може да се прават промени во Законот, а да не се родат сомневањата дека намерите се да се постигнат законски услови, изјави Стојан Андов. СДСМ и Нова Демократија поддржуваат измени, но се сомневаат во некои одредби.
- Сакам да поставам прашање во ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. Дали во овие измени се доволно вградени механизми за враќање на процесот на лустрација, во системот на институциите, посочио Цветанка Иванова од СДСМ.
- Во делот каде што се прават измени дека документите што ќе се доставуваат до Комисијата, мора да бидат само оригинали. Тука повторно се јавува една контрадикторност и конфузност, затоа што оригиналите ги поседуваат само државните институции, а знаеме кој раководи со нив, изјави Флора Кадриу од Нова демократија. Лустраторите ќе бидат задолжени да водат и евиденција за сите кодоши. Со измените опфатени ќе бидат полициски доушници од втори август 1944 година па се до важењето на Законот за лустрација до 2019 година.

ФИЛИП Ѓурчиновски


DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
13-01-2011, 08:51 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(13-01-2011, 08:51 AM)nikoj Wrote: Ова е натпис во ВЕЧЕР.


Со измени во Законот се прошируваат надлежностите:


Сите ќе мора да се лустрираат


Според овие измени, ќе се лустрираат новинари, адвокати, медијатори, академици, универзитетски професори, верски старешини и поранешни функционери. Лустраторите ќе треба да постапуваат само по оригинални документи, а државните органи ќе мора да им ја достават документацијата


Ќе се прошируваат надлежностите на лустраторите. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го доставија предлогот за имени на Законот за лустрација како дополнителен услов за вршење јавна функција. Според овие измени, ќе се лустрираат новинари, адвокати, медијатори, академици, универзитетски професори, верски старешини и поранешни функционери. Лустраторите ќе треба да постапуваат само по оригинални документи, а државните органи ќе мора да им ја достават документацијата.
- Доколку се случи Комисијата да не ги добие посакануваните документи, тогаш во рок од 3 дена го известуваат Собранието. Значи многу транспарентен процес во кој Комисијата ќе каже дека е попречена во неговата работа и во добивањето на информации од страна на органите којшто се должни да ги дадат информациите, изјави Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ.

Од ДУИ се надеваат дека овој пат Уставниот суд нема да ги укине одредбите што ќе ги усвои Собранието.
- Ние навистина очекуваме Уставниот суд да не донесува одлуки според дневната политика, напротив, треба да се гледа како беше извршена лустрацијата во другите земји, зошто и во нашата земја да не биде така, вели Рафиз Алити, ДУИ.

Авторот на првичната верзија на Законот, Стојан Андов, побара целосен консензус околу измените во Законот за лустрација.

Било каква промена во Законот, дополна или измена, има смисла само ако биде постигнат консензус. Надвор од тоа, не треба да се замислува дека ќе може да се прават промени во Законот, а да не се родат сомневањата дека намерите се да се постигнат законски услови, изјави Стојан Андов. СДСМ и Нова Демократија поддржуваат измени, но се сомневаат во некои одредби.
- Сакам да поставам прашање во ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. Дали во овие измени се доволно вградени механизми за враќање на процесот на лустрација, во системот на институциите, посочио Цветанка Иванова од СДСМ.
- Во делот каде што се прават измени дека документите што ќе се доставуваат до Комисијата, мора да бидат само оригинали. Тука повторно се јавува една контрадикторност и конфузност, затоа што оригиналите ги поседуваат само државните институции, а знаеме кој раководи со нив, изјави Флора Кадриу од Нова демократија. Лустраторите ќе бидат задолжени да водат и евиденција за сите кодоши. Со измените опфатени ќе бидат полициски доушници од втори август 1944 година па се до важењето на Законот за лустрација до 2019 година.

ФИЛИП Ѓурчиновски

Се зборува само за кодошите а за извршителите и нарачателите ни збор нема. Изгледа премногу сакаат да ја потценуваат нашата интелигенција.
13-01-2011, 01:02 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

(13-01-2011, 01:02 PM)Nikola Wrote:
(13-01-2011, 08:51 AM)nikoj Wrote: Ова е натпис во ВЕЧЕР.


Со измени во Законот се прошируваат надлежностите:


Сите ќе мора да се лустрираат


Според овие измени, ќе се лустрираат новинари, адвокати, медијатори, академици, универзитетски професори, верски старешини и поранешни функционери. Лустраторите ќе треба да постапуваат само по оригинални документи, а државните органи ќе мора да им ја достават документацијата


Ќе се прошируваат надлежностите на лустраторите. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го доставија предлогот за имени на Законот за лустрација како дополнителен услов за вршење јавна функција. Според овие измени, ќе се лустрираат новинари, адвокати, медијатори, академици, универзитетски професори, верски старешини и поранешни функционери. Лустраторите ќе треба да постапуваат само по оригинални документи, а државните органи ќе мора да им ја достават документацијата.
- Доколку се случи Комисијата да не ги добие посакануваните документи, тогаш во рок од 3 дена го известуваат Собранието. Значи многу транспарентен процес во кој Комисијата ќе каже дека е попречена во неговата работа и во добивањето на информации од страна на органите којшто се должни да ги дадат информациите, изјави Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ.

Од ДУИ се надеваат дека овој пат Уставниот суд нема да ги укине одредбите што ќе ги усвои Собранието.
- Ние навистина очекуваме Уставниот суд да не донесува одлуки според дневната политика, напротив, треба да се гледа како беше извршена лустрацијата во другите земји, зошто и во нашата земја да не биде така, вели Рафиз Алити, ДУИ.

Авторот на првичната верзија на Законот, Стојан Андов, побара целосен консензус околу измените во Законот за лустрација.

Било каква промена во Законот, дополна или измена, има смисла само ако биде постигнат консензус. Надвор од тоа, не треба да се замислува дека ќе може да се прават промени во Законот, а да не се родат сомневањата дека намерите се да се постигнат законски услови, изјави Стојан Андов. СДСМ и Нова Демократија поддржуваат измени, но се сомневаат во некои одредби.
- Сакам да поставам прашање во ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. Дали во овие измени се доволно вградени механизми за враќање на процесот на лустрација, во системот на институциите, посочио Цветанка Иванова од СДСМ.
- Во делот каде што се прават измени дека документите што ќе се доставуваат до Комисијата, мора да бидат само оригинали. Тука повторно се јавува една контрадикторност и конфузност, затоа што оригиналите ги поседуваат само државните институции, а знаеме кој раководи со нив, изјави Флора Кадриу од Нова демократија. Лустраторите ќе бидат задолжени да водат и евиденција за сите кодоши. Со измените опфатени ќе бидат полициски доушници од втори август 1944 година па се до важењето на Законот за лустрација до 2019 година.

ФИЛИП Ѓурчиновски

Се зборува само за кодошите а за извршителите и нарачателите ни збор нема. Изгледа премногу сакаат да ја потценуваат нашата интелигенција.
Јас додека го читав натписот помислив дека е пешатарска грешка што ги испуштиле наредбодавачите. Ама се си мислам дека тој што го пишувал законот и испуштил. Се случува нели. Е сега треба јавноста да ги потсети што испуштиле...
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
13-01-2011, 01:49 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Па ако очекуваш еден Стојан Андов да сака да се спроведе вистинска лустрација...Или било кој од СДСМ и ДПМНЕ. По ова прашање сите они си се на исто стојалиште- да не се спроведе лустрација.
13-01-2011, 05:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-01-2011, 05:12 PM)Nikola Wrote: Па ако очекуваш еден Стојан Андов да сака да се спроведе вистинска лустрација...Или било кој од СДСМ и ДПМНЕ. По ова прашање сите они си се на исто стојалиште- да не се спроведе лустрација.


Да. Залагањето на Андов да има консензус е повторно манипулација. Дали ке дозволи СДСМ и ДПМНЕ да си ги казни своите луѓе, луѓето кои биле соработници. За да се осигураат докрај дека нема да се чепне во Налогодавачите и Извршителите нив изготвувачите на законот овој пат "експерти" на Груевски не ги ни споменуваат. Тоа покажува и докажува дека еднакво, Грујо, Бранко, Андов се грижат да не им ги чепне некој ГАЗДИТЕ.
13-01-2011, 05:53 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Quote:КОЛУМНА
Лустрација
четврток, 13 јануари 2011 15:16


УДБА ПОВТОРНО НА ДЕЛОДва случаја во изминативе недели повторно ја потенцираа потребата од целосна реформа на полицијата како услов без кој нема да можеме да мрднеме ни сантиметар напред. И двата се поврзани со активностите на тајната полиција, која продолжува со методите како во најдобрите времиња на Црвената буржоазија


Новата 2011, која и власта и опозицијата во Македонија ја најавуваат како пресвртна година, а која граѓаните ја очекуваат со надеж дека во нејзе барем малку ќе мрднат работите напред, според почетоците не ветува ништо добро и ништо ново.

Сето она што пред и по Нова Година и Божик се случуваше како настани и активности од кои може да се изведе некаков релевантен заклучок, покажува целосна заспаност и живот во една тотално затворена средина, која како да живее изолирано сама за себе и не ја интересира ништо преку плотот.

Велија и случувањата со фирмите на ул. “Перо Наков” и протестите на тутунарите се двете главни теми кои не се симнуваат од информативните гласила и од агендите на двете бандитски партии кои две децении управуваат со кормилото на бродот Македонија, вртејќи го во круг и во бесперспективност, а кои во моментов се впуштени во меѓусебно истребување и борба за превласт во еден среднорочен период.

Сепак, барем два примера на кои бевме сведоци деновиве, укажуваат уште еднаш на јасната потреба да се реформираат остатоците од тајната полиција, како услов без кој не се’ може воопшто напред. Ни сантиметар. И двата покажуваат колку значајно прашање е процесот на лустрацијата кој продолжува да се одвива (ако воопшто се одвива) фарсично и хуморескно. По примерите на уличната лустрација со врвот на ДУИ, кога слетуваа досијеа во дворови и по редакции, оваа тема, преку друга тема за криминалот на Велија, се префрли кај новинарите.

Имено, “одненадеж”, на површина исплива случај со новинарот Александар Дамовски, кој во јавноста беше претставен како “кодош”. Генезата на приказнава е интересна само од аспект на согледување на можностите на манипулација на службите, а потоа како таа манипулација се користи за разни политички или економски цели. И токму затоа, тука накратко ќе ја опишеме.

Фрчолина и овој пат во центарот на мешетарењата

Среде случувањата со истрагата за Велија и фирмите на “Перо Наков” бб, во момент кога веќе ги притворија “пиљарот” и компанија, нашата драга Фрчолина, (Љубомир Данаилов Фрчкоски) во својата редовна колумна во Дневник, пишувајќи за овој случај, на крај уфрла пасус во кој јасно алудирајќи на А.Д., тврди дека тој бил регистриран полициски кодош, бандит и што уште не.

Истата вечер, кај неговите другарчиња од А1, кои го прогласија Фрчолина за една од личностите на 2010, се појавуваат фотокопии од документи кои треба да ја потврдат и дополнително да ја спинуваат сторијата со кодошлукот на А.Д., односно се вадат фотокопии од документи од СДБ од почетоците на деведестите години, во кои, под кодно име САДАМ, новинаров наводно станал соработник на тајната полиција.

И нормално, јавноста треба да е уверена дека се’ е баш така. Но, има неколку потпрашања на кои треба да се одговори за да се потврди дали тоа е се’ токму така.

Првото потпрашање кое се наметнува е начинот на кој е пласирана приказната. Имено, како што “доликува” на една добра стара професионална новинарска школа за каква ни се претставуваат Борјан, Младен, Биљана, Чомовски и компанија, втора страна во приказната немаше. Немаше дури ни некакво извинување зошто немаат втора страна. Ја барале ли, не ја барале... За трета ич муабет не праиме.

Двете засегнати страни во новинарската приказна на А1, а тоа се СДБ и новинарот, воопшто не беа прашани за веродостојната на сторијата или на фотокопиите. Дури утредента, во истиот термин, во вечерните вести, “професионалната телевизија” прочита кратко соопштение од новинарот во кое тој демантира дека соработувал со тајната полиција, со додавка, дека што таа правела и какви документи поседува, не му е познато.Второто потпрашање е начинот на доставувањето на документите-фотокопиите што ги пласира А1 телевизија. Во истиот ден кога во јавноста излегува тврдењето на Фрчолина во неговата колумна во Дневник за А.Д. (да повториме без име и презиме, но сосема јасно за кого станува збор), вечерта на А1, се појавуваат и фотокопии од документите, во новинарски прилог за кој веќе рековме дека е целосно непрофесионален, затоа што ги нема опфатено двете засегнати страни – СДБ и АД.

Од авион се гледа дека доставувачот на документите е нашата драга Фрчолина, која со овој потег само ги потврди широко познатите шпекулации во јавноста, дека за време на своето министерување ги има собрано сите можни и неможни копии или оригинали од документи на полицијата поврзани со кодоши и со кодошени и потоа тргува со нив.

Јавна тајна е дека тој тоа го прави со години и дека токму тука лежи тајната на неговата моќ, односно очигледна толеранција од двете бандитски политички елити и опстанок во сите овие години по 1998, кога ВМРО ДПМНЕ за прв пат дојде вистински на власт и се очекуваше раскринкување на “експертот”.

Третото потпрашање е поширокиот контекст во кој е пласирана приказната за новинарот, наводен “кодош”. Имено, целата сторија беше поврзана со криминалите на Велија, со фирмите на “Перо Наков” бб, при што, споменатиот новинар е еден од обвинетите, зашто две години бил директор на весникот “Време”, а е единствен од обвинетите кој не заврши во притвор. И второ, новинарот во моментот работи во фирмата на “ВАЦ” во Македонија, која во истите денови за кои зборуваме стана предмет на обработка на јавноста и на службите преку еден друг случај со 750 илјади евра во кеш, фатени на српско -унгарската граница кај возачот на директорот на компанијата Срѓан Керим.

Од ова јасно произлегува дека целата сторија автоматски требаше да даде широко уверување во јавноста дека станува збор за кодош меѓу новинарите, дека таквиот, “валкан” новинар, работи во конкурентската комапнија на Велија, “ВАЦ” и тоа кај човек (Керим), кој е замешан со перење пари. Практично се фрла мамка на јавноста со која треба да се постигнат неколку цели: дека има и други тешки криминални дела од финасиски криминал во медиумскиот простор во Македонија, дека власта кон нив презема ништо и дека новинарот А.Д. не е во притвор, затоа што ќе бил некој вид наводен заштитен сведок на обвинителството во случајот против Велија, што автоматски треба да подразбере дека ќе лаже во полза на власта. Крајната цел е вака спинуваната приказна да го одвлече вниманието на јавноста од случајот Велија, да покаже дека станува збор за селективна борба со криминалот и дека целта на власта е дисциплинирање на А1 телевизија.

Мозокот на целава оваа насочена медиумска “калакурница”, да повториме, е Фрчолина, кој во дадениов случај ја брани единствената преостаната гледана национална телевизија во која може да се појави кога сака и да одработи за неговите моментални шефови на Бихаќа бб тоа што се бара од него. Го заболе него за почитување на правото, за слобода на новинарството, презумпција на невиност и слични ситници.

Манипулациите на тајната полиција

Иако го разбравме контекстот и крајнат цел, тоа не го намалува значењето на темата за кодошите, т.е. соработниците меѓу новинарите, кои според она што ние го знаеме ги има во поприличен број.

Од она што можеше да се види во случајот со А.Д., пласирано од страна на А1, станува збор за два документи од почетокот на деведесетите години на минатиот век, односно во почетокот на транзицијата. Првиот е предлог за воспоставување на соработка со новинарот и тоа “по линија на великосрпски национализам” и решение за таква соработка.

Во првиот документ се наведува дека поради природата на работа на новинарот, поради неговата веќе “изградена безбедносна култура” и поради неговите врски и познанства, тој би бил корисен за полицијата да доставува информации за српските партии во Македонија, кои во тоа време покажувале радикални позиции. Второ, во документот пишува дека таквата соработка со новинарот ќе се одвивала на доброволна основа, значи без пари и од патриотски причини. Никаде не видовме согласност, потпис или признаница на самиот новинар, што е алфа и омега за регистрирани соработници на службата.

Да повториме, самиот новинар соопшти дека “ниту некогаш бил, ниту потпишал дека ќе биде соработник” и дека не му е познато со какви се документи располага СДБ, односно “што правела службата ниту знаел, ниту можел да знае”.

Ова упатува на два можни заклучока.Првиот е дека фотокопиите од документите се целосна монтажа и измислица. Вториот е, дека такви документи навистина постојат, а дека новинарот наводен кодош воопшто не знаел и не бил свесен за нив. Односно, дека полицијата него го води како соработник без да знае и од него од време на време влече информации што нејзе и се потребни.

Познавајќи ги методите на тајната полиција и од пред транзицијата и во последниве дваесет години, истовремено располагајќи со некои сигурни информации од македонскиот “Викиликс”, ние сме спремни да тврдиме дека станува збор за вториов случај, односно дека нашата современа УДБА си дала за слобода некого да води за соработник без никаква согласност од тоа лице.

Технологијата на која се одвива оваа манипулација е позната и се базира врз формалните и неформалните контакти што таа ги има со новинарите, особено со оние оние кои работат на стории од истражувачко новинарство и кои по сила на работата имаат контакти со џандари.

Новинарите во контактите со џандарите бараат потврди или детали за своите истражувачки стории (оти по легален пат и базирајќи се врз законот за слободен пристап до информациите од јавен карактер речиси никогаш не можат да ги добијат). Удбашиве пак, ги користат новинарите да дознаат што повеќе работи од нивното окружување, за темите што ги работат или пак да протурат своја информација во форма на манипулација, кога тие ќе оценат дека е потребно. Не ретко, тоа завршува со документ во тајната полиција дека некој е соработник на полицијата, без лицево да е воопшто свесно дека за такво го водат.

Сето ова воопшто не исклучува постоење на вистински соработници на СДБ меѓу новинарите, со вистинско кодно име и кои поради пари или кариера, поради уцени околу нивната сексуална ориентација или поради уцени за некое кривично дело, низ својата работа вистински кодошат, блатејќи ги своите колеги и извршувајќи разни пропагандни активности во своите медиуми за потребите на полицијата.

Има и уште еден елемент кој дополнително не’ наведува на заклучокот дека во случајот со А.Д. станува збор за манипулација, со крајна цел која веќе ја опишавме погоре. Имено, анализата на третманот на оваа сторија низ останатите медиуми во Македонија, јасно покажува тенденциозности кои си носат свои пораки и заклучоци. Дел од медиумите и тоа предводени од вистински соработници на тајната полиција, се однесуваа токму во стилот на поговорката “држете го крадецот”.

Една фина анализа што ја направивме околу тоа како се обработуваше темата во другите македонски медиуми, ни покажа јасна тенденција на пренагласување и пласирање на случајот со А.Д. како несомнена вистина. И тоа се случуваше токму во оние медиуми во кои, да повториме, знаеме со сигурност дека со години уредувачката политика се води токму од вистински соработници на полицијата, кои се согласиле да бидат тоа што се и да го трујат со лаги и полувистини македонскиот граѓанин. Одработувајќи ја притоа агендата на двете бандитски партии што се менуваат на власт и во опозиција, глумејќи дека го транзитираат македонското општество од социјализам во капитализам, од едноумие во наводна демократија.

Ратка потсети на горката вистина околу македонскиот плурализам

Вториот пример што не наведе повторно да зборуваме за лустрацијата и неопходноста од реформа на македонската полиција, е неодамнешната изјава на Ратка Димитрова, пратеник на ВМРО ДПМНЕ од првиот состав на парламентот.

Гостувајќи на една дебатна емисија на А1 која се однесуваше на дваесетгодишнината од првиот парламентарен состав во Македонија по првите парламентарни избори во 1990, Димитрова евоцираше спомени од нејзиното искуство како шеф на парламентарната група на тогаш најбројната партија во Собранието, ВМРО ДПМНЕ. Таа недвосмислено укажа на една важна работа.

Имено, дека за многу клучни прашања парламентарната група не добивала никава инструкција од партискиот врв и дека за истите тие прашања став се градел во самата група по пат на мачни усогласувања. Димитрова зборуваше за прашања какви што се првиот Устав, Лисабонската декларација на ЕУ во врска со името и одлуката дали да се побара зачленување во ООН и кога и под кои услови тоа да се направи.

Припомнувајќи си, Димитрова во еден момент кажа дека и’ било практично невозможно да ги натера пратениците од нејзиното ВМРО ДПМНЕ да донесат одлуки во насока што ќе ги поддржува македонските национални интереси и дека често за тоа му се жалела и на тогашниот лидер на партијата Љубчо Георгиевски. Во еден момент, Димитрова рече дека помислила оти тие пратеници од нејзината пратеничка група “како да примаат наредби од друго место”.

Со ова Димитрова само ја потврди жалната вистина дека македонскиот плурализам, политичките партии, извршната власт, претседателот на државата и се останато, е лажен демократски систем создаден со помош на тајната полиција, а се во интерес на продолжување на власт на претходниот систем и нејзината елита – комуњарската олигархија. Ова сведочење е само уште еден мал придонес кон откривање на болната ни вистина, дека сите македонски партии, вклучувајќи ја и ВМРО ДПМНЕ, се или од корен создадени од комунистите и нивната ударна тупаница УДБА или пак се подоцна моделирани, ставани постепено под целосна нивна контрола. Преку уфрлање на „проверени кадри“ меѓу членството, пратениците, врвот на партијата. Заокружено со изворите на финансирање на партијата.

Оттаму, како во случајот со наводниот соработник, новинарот А.Д., така и преку сеќавањата на Димитрова, одново и одново се наметнува заклучокот дека прво и основно прашање со кое мора да расчисти секоја нова недокторирана политичка елита што ќе управува во иднина со Македонија, е прашањето на лустрацијата.

Македонија мора да биде прочистена од бројниот кодошки апарат, преку кој ќе се откријат и казнат и нивните наредбодавци и тоа радикално прочистена. И во име на жртвите на целиот тој монструозен систем што го гледаме на дело веќе седумдесет години и во име на иднината.

Владимир Костовски
13-01-2011, 08:56 PM
Reply
REX Offline
Member
***

Posts: 63
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

Иако со задоцнување, сакам да дадам и некои мои видувања за процесот на лустрација. Имено целта на процесот на лустрација е да се прочисти општесетвото од талогот на комунизмот. Преку овој процес во законски пропишана постапка се дефамираат сите вршители на јавни функции кои биле соработници на тајните служби на поранешната ни држава со цел да напредуваат во кариерата, и им се изрекува трајна забрана за вршење на вакви функции. Во секоја посткомунистичка држава процесите на лустрација и на денационализација се двата најважни процеси за демократизација, кои се меѓусебно поврзани, затоа што со овие процеси се исправаат неправдите кои државата им ги нанела на сопствените граѓани.

Според мое мислење сите проблеми на внатрешен план со кои се соочува Македонија се последица токму на неспроведувањето на лустрацијата во сега далечната 1992 година веднаш по осамостојувањето на државата. Доколку во тој период се прочистеше општествениот живот, сигурен сум дека немаше 20 години да тапкаме во место, или дури да назадуваме. Меѓутоа во тој период оние што требаше да донесат закон за лустрација и оние што требаше да бидат лустрирани беа истите луѓе, па е сосема рабирливо зошто тоа не беше сторено. Но тука се поставува прашањето дали имаше во тој период луѓе кои без никаква дамка од минатото ќе можеа да ја земат работата во свои раце (тука пред се мислам на политичарите). И мислам дека Македонија навистина немаше демократски капацитет, затоа што ние немавме луѓе од калибарот на Лех Валенса, кои својот живот го имаат посветено на борбата за демократија, и кои го знае нејзиното значење. Во овој момент мислам дека е премногу доцна да се изврши регуларен процес на лустрација, затоа што по сите овие години тајните служби поминаа кадри од сите политички партии, и мислам дека архивите се целосно исфилтрирани, па така во иднина може да очекуваме само повремено да се вадат досиеата на некои „жртвени јагниња“, односно непослушници на режимот.

Инаку се согласувам дека треба да бидат лустрирани сите, вклучително и новинари, а посебно универзитетски професори и академици, кои по мое мислење се најголемото зло за државата, после политичарите. Но пак ќе повторам дека ова е премногу задоцнето, затоа што луѓето кои до 1991 година биле соработници на службите сега се или во длабока старост или одамна не се меѓу живите.

А што се однесува до Одлуката на Уставниот суд со која лустрацијата беше ограничена до 1991 година, мислам дека оваа одлука од правен аспект е потполно исправна, а за моето мислење имам и аргументи, кои доколку постои интерес дополнително ќе ги образложам.
13-01-2011, 11:30 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(13-01-2011, 05:53 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(13-01-2011, 05:12 PM)Nikola Wrote: Па ако очекуваш еден Стојан Андов да сака да се спроведе вистинска лустрација...Или било кој од СДСМ и ДПМНЕ. По ова прашање сите они си се на исто стојалиште- да не се спроведе лустрација.


Да. Залагањето на Андов да има консензус е повторно манипулација. Дали ке дозволи СДСМ и ДПМНЕ да си ги казни своите луѓе, луѓето кои биле соработници. За да се осигураат докрај дека нема да се чепне во Налогодавачите и Извршителите нив изготвувачите на законот овој пат "експерти" на Груевски не ги ни споменуваат. Тоа покажува и докажува дека еднакво, Грујо, Бранко, Андов се грижат да не им ги чепне некој ГАЗДИТЕ.

Значи логиката не наведува на ништо друго освен- наредбодавачите ги лустрираат кодошите зашто овие вторите се согласиле да бидат нивни кодоши. AplauzAplauz
14-01-2011, 02:19 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Новиот закон за лустрација е слична на онаа кога свињата ќе ја дотераме и ќе кажеме дека тоа не е свиња туку убавица.Така и со новиот закон,кој не внеусва новини туку сака само да го затвори процесот по Сталинистички терк.
Додека господинот Андов треба да го сфатиме како еден Расколников,кој по несмасно извршеното дело поминува низ една тешка морална криза.
Процесот на Лустрација,е еден вид на општествено прочистување каде треба да дознаеме каде сме погрешиле,и зошто.Од какви луѓе и појави ние како држава треба да се пазиме.
Тој процес го ополномошнуваме обичниот народ да добие сила,да реши со едно темно минато.
Така слободно можеме да го запрашаме просветлениот владетел каква лустрација се обидуваме воопшто да направиме.Ако донесуваме вистински закон со цел да се пресметаме би било добро сите ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се лустрираат,без разлика дали се носители на јавни функции или не. Така според тежината на тоа што го сториле ќе им судиме,и да се објаснат зошто тоа го сториле.
По се изгледа дресерот не сака да го попушти ланецот на своето дресирано куче да почуствува слобода.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 14-01-2011, 03:00 AM by basilius_2.)
14-01-2011, 02:57 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

[Image: dsci1188q.jpg]
[Image: dsci1189.jpg]:yea:
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:30 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Quote:Трибина на „Павел Шатев“за предложените измени на Законот за лустрација18.01.2011 - 16:56 | Македонија
Уредници, новинари, политички партии заедно со верски заедници и невладини организации ќе подлежат на лустрација.

[Image: lustracijatribinapavel_43024.jpg]Не се исклучок ниту универзитетските професори, и членовите на МАНУ, велат подготвувачите на законот.

Имињата на кодошите нема јавно да се објавуваат , а комисијата за лустрација ќе разгледува само оригинали.

Во периодот од 1990 – 1996 мала група на олигарси успејаа да украдат или сокријат над 30 милиони евра, односно 10 годишни буџети на Република Македонија вели Александар Дамовски. Според него недоволно внимание се обрнува токму на економската лустрација за периодот 1990 – 1996.

Според Дамовски досиејата за кодошите не се наоѓаат во Белград , како што се формира лажна слика во општеството. Досиејата се наоѓаат во нашиот главен град
.

Антонио Крстевски
Има и видео кое не успеав да го поставам.
За цифрата да не е сто пати поголема, или тоа не би му одговарало на Ѕинго?
Овие се свесни дека нешто мора да вратат, ама сакаат што помалку.
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
(This post was last modified: 18-01-2011, 08:26 PM by montehristo.)
18-01-2011, 08:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:КОЛУМНА

Наместо јалавост

Прецизна лустрација

Најзначајно е што ќе важи за сите функционери од последните дваесетина години. Ќе имаме можност навистина да погледнеме кој с` учествувал во креирањето на новата македонска држава и дали со своето учество, а поради својата зависност од тајните политичко-полициски структури, помагал во создавањето на транзициските и приватизациските измами

Во Македонија се изнамачивме со лустрацијата. Како и таа да не требаше да успее. Како и таа да требаше да постои фиктивно. Некако се поднаместија коцките за да биде јалова, на среќа на многу мрачни типчиња кои очигледно ни се моткаат сиве овие дваесетина години. Не мислевме дека е случајно тоа што поранешните владејачки гарнитури ја криеја, ја влечеа, никогаш ниту ја предложија ниту пак ја спроведоа. Но не ни мислевме дека ќе се обидат, перфидно, да се извлечат и да се обидат да искористат евтини политички поени од неа. Ем ја разводнија, ем и укинаа значајни одредби од законот, ем ја критикуваат. Истите луѓе во круг.

И претходно во неколку наврати јасно покажавме сомнеж во неискрениот консензус кој ни беше понуден од страна на партиите чие политичко минато е длабоко во минатиот систем, при процесот на донесување на Законот за лустрацијата. Но сепак си велевме, можеби се опаметиле или пак можеби, лично себе низ годините си се заштитиле, па ај сега си велат ќе спроведуваме ред и поредок, а дополнително ќе оставаме впечаток на демократски и европски политичари. Но резултатот беше лош.

Коцките сами си ги подредија. Еден од сегашните опозиционери, тогаш релевантен, прифати десетици амандмани на основниот предложен текст на Законот за утврдување на дополнителен услов за вршење на јавна функција (лустрација) од другите тогашни, а и сегашни опозиционери. Сето тоа демек во духот на демократијата и во духот на меѓупартискиот консензус. А тие амандмани кој од кој, сите го разводнуваа законот до максимум. Кратеа од бројот на луѓе кои ги опфаќа законот, кратеа од јавноста, кратеа од облигаторноста, кратеа од динамиката. Дури и да не постоеше Уставниот суд со своите сомнителни одлуки, голем дел од работата си ја завршија во Парламентот под плаштот на понудата за политички консензус.

Во меѓувреме се изнагледавме се и сешто. За малку човек ќе помисли дека власта што го предложи и иницираше овој закон е против спроведување на истиот. Навистина ироничен обид на опозицијата да се освои нечија поддршка. Го видовме оној жален човек кој требаше да ја игра улогата на писмоносец, кој кажуваше дека досиејата ги нашол во дворот, а луѓево од Тетово велеа дека тој живее во зграда. Ги видовме и оние неколку несреќни обиди во поединечни македонски медиуми да се обвини власта за кочење на лустрацијата. Видовме и обид за себевиктимизација на личности кои цел живот го поминале на видни државни функции, а всушност биле кодоши. Видовме како најголемите функционери на бившиот систем ја бранат лустрацијата, чиниш како да е дела од нивното политичко наследство. Видовме и силни поддршки за лустрацијата, дури и критика за нејзината бавност, од оние луѓе за кои сите знаеме дека биле наредбодавци на политичките прогони. Навистина се се измеша. Не беше логично како може токму тие луѓе да ја поддржуваа лустрацијата. Како одминуваше времето стана јасно дека тие всушност поддржуваат јалова лустрација, разводнета. Се плашат од нешто. Посакуваат да не успее.

Но, како што кажавме многу пати, владејачката структура нема од што да се плаши. Структурата и составот на оваа политичка гарнитура, која е на власт, е таква што и поради својата возраст и поради своето потекло немала ниту можност да биде дел од системот на тајните политички прогони во минатото. Многу од денешните функционери на власта не ни можеле да го доживеат своето полнолетство во рамките на поранешниот систем, а камоли да бидат дел од него.

За среќа, во Собранието на Република Македонија поради иницијатива на пратеници од владејачкото мнозинство повторно ќе се расправа за лустрацијата. Во процедура се измени на Законот со кои драстично ќе се прецизира постапката, процедурите и функционирањето на овој процес. Уште позначајно, ќе се овозможи облигаторна лустрација на многу поширока категорија на луѓе. Овој закон овој пат нема да важи само за актуелните функционери, туку ќе важи за сите вршители на јавни функции од минатото, а кои се живи. Сепак најзначајно е што ќе важи за сите функционери од последните дваесетина години. Ќе имаме можност навистина да погледнеме кој се учествувал во креирањето на новата македонска држава и дали со своето учество, а поради својата зависност од тајните политичко-полициски структури, помагал во создавањето на транзициските и приватизациските измами. Но и ќе имаме можност, да ја обезбедиме гаранцијата дека овие луѓе никогаш повеќе нема да имаат можност за политичка или финансиска корист да наштетуваат на други или пак на целата држава. Подеднакво е важно што примената на овој закон ќе има задолжителна функција и спрема многу јавни лица од општествениот живот кои можеби никогаш не биле на државна функција, но секако имале можност да влијаат на процесите во државата. Така ќе обезбедиме гаранција дека Македонија никогаш повеќе нема да може да биде ставена како залог на нечии лични, бизнис или политички интереси.

Има една поговорка која вели дека златото низ оган што поминува почисто станува. Во духот на таа народна мудрост ќе дополнам дека сите кои не погрешиле и кои немаат од што да се плашат треба да ги поддржат овие измени. Но, другите, овој пат, нема да имаат можност, преку лажни тези, да го разводнуваат законот. Овој пат законот ќе биде прецизен.

Илија ДИМОВСКИ


Само уште едно празно ветување.

Господине Димовски ве поканивме вас или некој од вашата партија да учествува на дискусијава од име на Комитетот за Демократизација на Македонија чиј соосновач е Групацијата на Дисиденти Ветерани. ГДВ би требело носители на дебатата за законот за лустрација. Причина, сите сме иматели на досиеа и тоа од 1947 па до 1998 година.
Не ни одговоривте на поканата.
20-01-2011, 12:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:KЛУЧОТ КОЈ НИЕ ГО НАРЕКУВАМЕ ЛУСТРАЦИЈА И КАКО ДА ГО УПОТРЕБИМЕ

среда, 19 јануари 2011 22:06


Лустрација - церемонијално духовно прочистување


Впрочем целта на една ваква "лустрација", каква што ја предлага Власта е понатмошно туркање на општеството во транзициската магла. Целта на таа лустрација е заштита на вистинските виновници – профитерите од "трансформацијата на општествениот капитал". Според нас, ниту еден обид за лустрација кој нема да биде сконцентриран на Извршителите и особено на Налогодавачите и Соработниците, нема да е сериозен


Нова година, и нова манипулација од Власта. Да, манипулација. Тоа е новиот предлог-закон за лустрација кој ВМРО-ДПМНЕ го обзнани минатата недела. Ќе се гонеле сите кодоши од АСНОМ до 2019. година. За крупните "ѕверки" ниту збор. Овој предлог-закон не е ништо повеќе од очајнички обид да се купи време, во кое повторно ништо нема да се сработи.


Новиов предлог-закон е воглавно копија на постоечкиот Закон за дополнитен услов за извршување должност. Разликата помеѓу постоечкиот Закон и прелог-законот се состои во оние делови кои беа отстранети од Уставниот суд. СДСМ веќе најавува дека нема да го поддржи предлогот, а тоа значи дека нема да има општ концензус по прашањето.


Значи, прво и основно, доколку овој предлог се усвои во Собранието, тоа би било еднострано, и затоа можеме да очекуваме да го снајде истата "соросоидна" судбина како претохникот. Но, уште пред да се случи тоа, колку време ќе треба да мине во повторни превирања и дискуcии во Собранието пред воопшто предлог-законот да се стави на гласање?


МАМКАТА


Но, ајде да бидеме оптимисти, и да речеме дека коалицијата која ја сочинува Владата е определена да го заврши овој процес. Да речеме и дека има стратегија како да ги надмине пречките кои го снајдоа постојниот Закон од страна на Невладините организации. Сепак, овој предлог има големи промашувања, бидејќи:

- не прави разлика помеѓу прогоните од 1944-1991. година кои се на два различни основи - идеолошки и национален; и прогонот од 1991. година, кој е на национална основа;
- не предвидува рехабилитација на жртвите на прогонот; и
- се темели врз гонењето на Кодоши, заборавајќи ги вистинските виновници: Сорабоднитците, Извршителите и Налогодавачите.


Било кој ефективен Закон за лустрација мора соодветно да ги издефинира термините Кодош, Соработник, Извршител и Налогодавач. Еве, во кратки црти како ние ги толкуваме:

- Кодошите не добивале надомест за доставувањето информации до МВР, туку, информациите кои ги давеле, биле изнудени или незнајно дадени. Секако, мора да се очекува дека има значаен број на Кодоши кои станале Соработници;
- Соработници се оние поединци кои не биле вработени во тајните служби на МВР, но кои, како надворешни тела, извршувале задачи за СДБ (УДБ, КОС) кои биле на штета на други поедници и на националните интереси, а за возврат добивале надомест од пари, привилегии, унапредувања итн;
- Извршители се Директори на СДБ, Министри на МРВ, инспекторите на СДБ (УДБ, КОС), кои ги спроведувале наредбите на Налогодавачите;
- Налогодавачите се Премиери и Претседатели на државата, кои издавале наредби за прогон на одредени лица. Во оваа категорија пригаѓаат и партиските врховници и тела кои донeсувале одлуки за прогон на политички протинвници.


Прогонот на Кодоши е гаранција за нов лов на вештерки, и едното злодело го менува со друго. Кодошите обично немале избор дали ќе доставуваат информации до МВР или не. Ќе посочиме два примери од досиејата кои ни се познати. Во досието на Трако Трајковски П.О. "Жеглигово", еден од најпроминентните Кодоши е неговата сопруга. Како? Низ седумдесетите и осумдесетите години на минатиот век Трајковски има поминато неколку години сам во Германија и САД, додека неговата сопруга живеела во Куманово. Од време на време, таа, како сопруга на човек од интерес за УДБ (СДБ) била повикувана на информативни разговори во просториите на МРВ. Таа немала избор. Секој нејзин збор завршил во досието на Трајковски.


Во досието на Јордан Петровски П.О. "Црни" постои една долга белешка за разговор обавен помеѓу извршниот инспектор и сопругата на Петровски. Разговорот е обавен на улица, без сознание на госпоѓа Петровска дека она што таа му го соопштува на инспекторот ќе заврши на страниците на досието на нејзиниот сопруг. Таа воопшто не знаела дека СДБ води досие за Јордан Петровски. Таа сметала дека прави чаршиски муабет со познаник.

Во двата случаи станува збор за Кодоши. Во двата случаи имињата на Кодошите не се заштитиени. Но, секој разумен човек може да заклучи дека лустрацијата на госпоѓите Трајковска и Петровска ќе е безпредметна, и македонското општество нема да се помрдне ниту милиметар напред.


КЛУЧОТ


Впрочем целта на една ваква "лустрација", каква што ја предлага Власта е понатмошно туркање на општеството во транзициската магла. Целта на таа лустрација е заштита на вистинските виновници – профитерите од "трансформацијата на општествениот капитал". Според нас, ниту еден обид за лустрација кој нема да биде сконцентриран на Извршителите и особено на Налогодавачите и Соработниците, нема да е сериозен. Лустрацијата мора да е чин кој ќе му го врати достоинството на македонскиот народ.


Зборуваме за сериозните соработници. За Љубислав Иванов – Ѕинго, Минчо Јорданов, Ванчо Чифлиганец, Трифун Костовски, Илија Камчев, Велија Рамковски, Борис Стојменов, Штерјо Наков, Свето Јаневски - Пивара, Ристо Гуштеров, Глигорие Гоговски и ним сличните. Тие се оние кои заради своите заслуги го добија општественото богатство, кое го користат за го продолжат животот на УДБ-а (СДБ,КОС) и кои во соработка со истата сеуште го угнеруваат народот.


Во следниве неколку реда се крие клучот на Лустрацијата. Адмиралот Бранко Мамула, во својата книга "Случај Југославија" во детали го објаснува идејниот, програмскиот и спроведувачкиот пристап на ЈНА, како политички фактор во југословенската државна заедница. Планот бил да се задржи "статустот кво" додека да се смири антикомунистичкото движење во Европа.


Како неопходна мерка за остварување на оваа цел е створена широка мрежа на агенти на КОС низ просторите на бифша Југославија. Воспоставувањето на широка мрежа на свои соработници КОС ја започнува во 1989. година, а ја продолжува интензивно низ 1990. и 1991. година. Во тој период полковникот на КОС, Кумановчанецот Д.С. – "М.", по долгогодишен ангажман од Белград се враќа во Македонија. Мрежата со подоцнежното делување се шири низ сите пори на цивилното општество. Цели се телата на власта, полицијата, медиумите, образовните институции, и секако, центрите на финансиската моќ.


Анте Марковиќ ја добива улогата на волшебник, кој треба да и’ овозможи на бившата комунистичка елита приватизирање на сиот општествен имот - без пари, при што ќе и’ овозможи таа да стане новата класа на големи капиталисти. Македонија во Владата на Анте Марковиќ ги делегира своите "најдобри синови" и проверени чувари на Југословенството. Имено, Киро Глигоров му беше советник на Анте Марковиќ, додека Владо Камбовски и Срѓан Керим беа членови на Владата. Секако, да не заборавиме дека во Република Македонија беше спроведена приватизација според идејните предлози на Анте Марковиќ.


Спрегата беше воспоствавена. Договорот направен: "Црвените капиталисти" мораа да ја финансираат КОС, а за возврат КОС да им го чува богатството. Значи денешната олигархиска класа потпаѓа под терминот "Соработници". Чувањето на богатството КОС го правеше на многу сигурен начин, бидејќи изборот на власта беше стого под нивна контрола. За тоа сведочи Стојан Андов во интервјуа за "Фокус" и "Сега", во кое потврдува дека Експертската влада беше формирана под диктат на Белград. Сведочење кое сеуште не е демантирано од никој од директните учесници во збиднувањата. Понатамошното контролирање на Власта се изврши преку изборниот фалсификат во 1994. година, и последователното компромитирање и корумпирање члениците на партијата ВМРО-ДПМНЕ, кои од противници на планот за зачувувањето на "статусот кво", станаа негови соработници.


Лустрацијата мора да се темели врз расветлувањето оваа мрежа. Таа мора да е возило за преврат на неправдите кои се направени за целите на сочувувањето на југословенскиот "статус кво". Ваквата лустрација нема да врти брат против брат, или сопруг против сопруга; нема да лустрира ѓубраџии и чистачки; нема да ги казни жртвите, а да ги награди виновниците со ослободување од одговорноста која им следува. Ваквата лустрација нема да го задржи "статусот кво" поради кој Република Македонија тоне во живиот песок, туку, конечно ќе и' овозможи на Татковината да отпочне јуриш кон подоброто утре.

Спроведувањето на лустрацијата, како што ние ја подразбираме, ќе биде предмет на нашата следна статија.


Комитет за Демократизација на Република Македонија

Шакале и
Јордан Петровски (Претседател)Quote: *
[Image: 23258_1078364301_1288_q.jpg] Mirjana Najcevska

Комисијата за верификација на фактите (или за лустрација) ќе има буџет 6 пати поголем од Комисијата за спречување и заштита од дискриминација.
Интересно нели?
пред 21 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*Quote: [Image: 49310_100000029862627_2111846_q.jpg] Slavica Nikolovska

Ma diskutabilno e ne samo kolkav ke i bide buzetot tuku i kolku ke trae i kolku uspesno ke ja zavrsi rabotata.
пред 21 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: [Image: 23081_100000811005636_1048_q.jpg] Групација Дисиденти-Јордан Петровски:

госпоѓо Најчевска, Комисија за верификување на факти ..... беше и ке остане најлошото решение, но тоа не е случајно. Комисијата треба да е последена и најсигурна карика во системот кој има за цел да ја спречи лустрацијат...а. Затоа треба да е добро платена.

-Комитетот затоа испраќа писма до институциите на ЕУ, State Departmentot, во кои предупредува на оваа. Во правна држава неможе комисија составена со партиски пазарења а одозгора на тоа и од нестручни луѓе, да решава за вакви сериозни прашање.Види повеќе
пред 19 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 2 лицаСе вчитува...
*

Quote: Slavica Nikolovska

Toa e vistinski poteg od Vas bidejki nema kraj ovaa maked.mimikrija i cirkusijada so komisii,so ulicni lustracii i so seuste deluvanje na polit.Partija koja se potpira na tajnite sluzbi i nivnite metodi kako i VMRO koja pak uste gi nadgraduva i gi drzi vo svoite pazuvi takvite kadri.
пред 9 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: [Image: 41429_100001094378102_3343_q.jpg] Boris Lazarov

Samoto ime na Komisijata"za utvrduvanje na faktite"e dosta promaseno,da ne recam cinicno.Vo RM faktot e dosta rastegliva kategorija so vakvi"utvrduvaci".Koi fakti,koga za polovina Makedonci seuste Kolisevski,Abaz,i sl.se najpozitivni,a za d...r.polovina najnegativni licnosti.A za edna grupa,Goli Otok i dr.Jugoslovenski kazamati se isto vo percepcijata sto i dvorec od nekoja od bajkite na H.K.Andersen.Isto i so ponovata istorija.Za vistinski rezultat ke treba samite (zlo)dela da se proveruvaat edno po edno.Bez nikakvi ideolosko-politicki i dr.predrasudi vo postapkata.I mrtvite treba da bidat ednakvi pred zakonot.Toa e titanska rabota,koja nie nikako seriozno da ja fatime.A,so vakvi"Komisii"koi vo start sebesi se proglasuvaat nenadlezni za nisto,toa e prakticno neizvodlivo.No,tie se samo uste edno kamce vo mozaikot na vakviot nas praven sistem i opstata impotencija na poleto na graganskite prava i slobodi.Pesimist,po ova vazno prasanje.Види повеќе
пред 8 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа


Quote: *
Slavica Nikolovska

So samoto toa sto Drzavata ova vazno prasanje ne go resila 2o god.tuku ostavila prostor uste da se vrsi zloupotreba na graganskite prava i sigurno so benefit od taa zloupotreba zboruva deka nie sme neseriozna Drzava.SDSm nikako i ne e zainteresirana tuku VMRO zaradi svoeto clenstvo koe e zrtva na takvite metodi pa duri i samata Partija treba seriozno da se zafati.Zlostorstvo e zlostorstvo i nikoj ne treba da bega od takvi tragedii barem denes koga go nemame KOLISEVSKI,ABAS.nivniot sistem i nivnite opravduvanja oti mora taka da bide.
пред 7 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа


*
Quote: [Image: 41382_100000428784009_7598_q.jpg] Nikola Vladimirovski

neznam zosto taka zborite?? lustracija e film koj go bara evropa a i nasata vlast za da se pokaze......VTORO.....zae vie ne znaete vo vakvi uslovi koj upravuva so makedonija?? pozdrav ....
пред 4 часа · Ми се допаѓаQuote: Boris Lazarov

Nikola,lustracijata e demokratska institucija i pravo.Da ne prozvucam smesno,ama ne oti Evropa bara,tuku nie mora(vme) zaradi nas.Vo pecat procitav bizaren slucaj nekade(mislam USA),stanarite od edna zgrada prijavile uzasna rea koja se sire...la od eden stan.Policijata bila zateknata koga vlegla,covekot sto ziveel tamu so meseci frlal gubre niz stanot,mesto da go iznesuva nadvor.Mu pisale opomena(ili kazna,ne se sekavam).Ako samite ne se cistime,normalno deka na dr.ke im smeta nasata rea.(Dobro e koga ima koj da prijavi-bara:sto znaes,ne daj Boze,moze vo(nasiot)stan umrel stanarot,pa zatoa se siri rea.PozВиди повеќе
пред 3 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 1 личностСе вчитува...


*
Quote: Nikola Vladimirovski:

srdecni pozdrav.........
пред 3 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: Mirjana Najcevska

Да? Прво ќеги исчистиме комуњарите. Па ќе прејдеме на хомосексуалците. Па на атеистите. Кога ќе дојдеме до тебе Борис Лазаров?
пред околу еден час · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: [Image: 161579_1547303649_3707603_q.jpg] Arsov Tale

Mirjana sto tolku Ve zasegna Boris? nema nisto loso da se cisti smetot...zar Vas ne vi smeta!? Dokolku sam ne si pomognes, ne mozeme da ocekuvame deka drugite ke ni pomognat!
dali saka nekoj da ima natrpanik vo svojata kuka(drzava)?
пред 57 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓаQuote: *
Mirjana Najcevska

Јас сум да се исчисти сметот. Прво Груевски. Па Маневски. Па Мијалкови. Па Црвеновски. Може да го додадеме и Бучко наш голем маж. Па... Со лсутрацијата нема да го исчистиш сетот туку само ќе ги заплашуваш граѓаните и секој што ќе дојде на л...аст ќе ги тера да играат по неговата музика.Повеќе на мојот блог:
http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/20...-progonot/
Спремна сум да разговарам за секоја точка посебно.Види повеќе
пред 49 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: Boris Lazarov

G-go Najcevska,jas nikade ne spomnav ni komunjari,ni homoseksualci,taka da reakcijata vi bese bez osnova(ako zboruvame za segasni funkcioneri vredi da se razgledaat iminjata na onie koi gi nabrojavte,nemam protiv,nitu nekoj bi smeel da ima).Jas za razlika od vas nitu apriori nekogo obvinuvam,nitu osloboduvam,a ponajmalku vo zivotot gi stavam lugeto vo grupi(homo,komunjari,romi,kauri,itn).Tokmu zatoa velam slucaj po slucaj(vklucitelno i B.Lazarov,ako se ogresil).Imajte prijatna vecer.
пред 35 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: Групација Дисиденти-Јордан Петровски:

госпоѓо Најчевска ме изненадувате со ваква реакција:

"Прво Груевски. Па Маневски. Па Мијалкови. Па Црвеновски. Може да го додадеме и Бучко наш голем маж."

Вие сте правник. Каде е презумпцијата на невиност за која вие како борец за човекови права треба да се борите.

Вината се востановува врз база на докази. Докази се дека се водени досиеа против идеолошки и политички неистомисленици. Такви досиеа постојат за период 1945 1998 година. Значи ПОСТОЈАТ ИНДИЦИИ дека властите во тој период треба да се лустрираат. Тие ИНДИЦИИ ТРЕБА ДА СЕ ДОКАЖАТ.
Јас сум убеден дека досиеата се водат и ден денеска но за тоа немам доказ. Затоа ке почнеме од онаму од каде што имаме докази.Види повеќе
пред 17 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
(This post was last modified: 20-01-2011, 11:16 PM by ЈорданПетровски.)
20-01-2011, 11:14 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(20-01-2011, 11:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:KЛУЧОТ КОЈ НИЕ ГО НАРЕКУВАМЕ ЛУСТРАЦИЈА И КАКО ДА ГО УПОТРЕБИМЕ

среда, 19 јануари 2011 22:06


Лустрација - церемонијално духовно прочистување


Впрочем целта на една ваква "лустрација", каква што ја предлага Власта е понатмошно туркање на општеството во транзициската магла. Целта на таа лустрација е заштита на вистинските виновници – профитерите од "трансформацијата на општествениот капитал". Според нас, ниту еден обид за лустрација кој нема да биде сконцентриран на Извршителите и особено на Налогодавачите и Соработниците, нема да е сериозен


Нова година, и нова манипулација од Власта. Да, манипулација. Тоа е новиот предлог-закон за лустрација кој ВМРО-ДПМНЕ го обзнани минатата недела. Ќе се гонеле сите кодоши од АСНОМ до 2019. година. За крупните "ѕверки" ниту збор. Овој предлог-закон не е ништо повеќе од очајнички обид да се купи време, во кое повторно ништо нема да се сработи.


Новиов предлог-закон е воглавно копија на постоечкиот Закон за дополнитен услов за извршување должност. Разликата помеѓу постоечкиот Закон и прелог-законот се состои во оние делови кои беа отстранети од Уставниот суд. СДСМ веќе најавува дека нема да го поддржи предлогот, а тоа значи дека нема да има општ концензус по прашањето.


Значи, прво и основно, доколку овој предлог се усвои во Собранието, тоа би било еднострано, и затоа можеме да очекуваме да го снајде истата "соросоидна" судбина како претохникот. Но, уште пред да се случи тоа, колку време ќе треба да мине во повторни превирања и дискуcии во Собранието пред воопшто предлог-законот да се стави на гласање?


МАМКАТА


Но, ајде да бидеме оптимисти, и да речеме дека коалицијата која ја сочинува Владата е определена да го заврши овој процес. Да речеме и дека има стратегија како да ги надмине пречките кои го снајдоа постојниот Закон од страна на Невладините организации. Сепак, овој предлог има големи промашувања, бидејќи:

- не прави разлика помеѓу прогоните од 1944-1991. година кои се на два различни основи - идеолошки и национален; и прогонот од 1991. година, кој е на национална основа;
- не предвидува рехабилитација на жртвите на прогонот; и
- се темели врз гонењето на Кодоши, заборавајќи ги вистинските виновници: Сорабоднитците, Извршителите и Налогодавачите.


Било кој ефективен Закон за лустрација мора соодветно да ги издефинира термините Кодош, Соработник, Извршител и Налогодавач. Еве, во кратки црти како ние ги толкуваме:

- Кодошите не добивале надомест за доставувањето информации до МВР, туку, информациите кои ги давеле, биле изнудени или незнајно дадени. Секако, мора да се очекува дека има значаен број на Кодоши кои станале Соработници;
- Соработници се оние поединци кои не биле вработени во тајните служби на МВР, но кои, како надворешни тела, извршувале задачи за СДБ (УДБ, КОС) кои биле на штета на други поедници и на националните интереси, а за возврат добивале надомест од пари, привилегии, унапредувања итн;
- Извршители се Директори на СДБ, Министри на МРВ, инспекторите на СДБ (УДБ, КОС), кои ги спроведувале наредбите на Налогодавачите;
- Налогодавачите се Премиери и Претседатели на државата, кои издавале наредби за прогон на одредени лица. Во оваа категорија пригаѓаат и партиските врховници и тела кои донeсувале одлуки за прогон на политички протинвници.


Прогонот на Кодоши е гаранција за нов лов на вештерки, и едното злодело го менува со друго. Кодошите обично немале избор дали ќе доставуваат информации до МВР или не. Ќе посочиме два примери од досиејата кои ни се познати. Во досието на Трако Трајковски П.О. "Жеглигово", еден од најпроминентните Кодоши е неговата сопруга. Како? Низ седумдесетите и осумдесетите години на минатиот век Трајковски има поминато неколку години сам во Германија и САД, додека неговата сопруга живеела во Куманово. Од време на време, таа, како сопруга на човек од интерес за УДБ (СДБ) била повикувана на информативни разговори во просториите на МРВ. Таа немала избор. Секој нејзин збор завршил во досието на Трајковски.


Во досието на Јордан Петровски П.О. "Црни" постои една долга белешка за разговор обавен помеѓу извршниот инспектор и сопругата на Петровски. Разговорот е обавен на улица, без сознание на госпоѓа Петровска дека она што таа му го соопштува на инспекторот ќе заврши на страниците на досието на нејзиниот сопруг. Таа воопшто не знаела дека СДБ води досие за Јордан Петровски. Таа сметала дека прави чаршиски муабет со познаник.

Во двата случаи станува збор за Кодоши. Во двата случаи имињата на Кодошите не се заштитиени. Но, секој разумен човек може да заклучи дека лустрацијата на госпоѓите Трајковска и Петровска ќе е безпредметна, и македонското општество нема да се помрдне ниту милиметар напред.


КЛУЧОТ


Впрочем целта на една ваква "лустрација", каква што ја предлага Власта е понатмошно туркање на општеството во транзициската магла. Целта на таа лустрација е заштита на вистинските виновници – профитерите од "трансформацијата на општествениот капитал". Според нас, ниту еден обид за лустрација кој нема да биде сконцентриран на Извршителите и особено на Налогодавачите и Соработниците, нема да е сериозен. Лустрацијата мора да е чин кој ќе му го врати достоинството на македонскиот народ.


Зборуваме за сериозните соработници. За Љубислав Иванов – Ѕинго, Минчо Јорданов, Ванчо Чифлиганец, Трифун Костовски, Илија Камчев, Велија Рамковски, Борис Стојменов, Штерјо Наков, Свето Јаневски - Пивара, Ристо Гуштеров, Глигорие Гоговски и ним сличните. Тие се оние кои заради своите заслуги го добија општественото богатство, кое го користат за го продолжат животот на УДБ-а (СДБ,КОС) и кои во соработка со истата сеуште го угнеруваат народот.


Во следниве неколку реда се крие клучот на Лустрацијата. Адмиралот Бранко Мамула, во својата книга "Случај Југославија" во детали го објаснува идејниот, програмскиот и спроведувачкиот пристап на ЈНА, како политички фактор во југословенската државна заедница. Планот бил да се задржи "статустот кво" додека да се смири антикомунистичкото движење во Европа.


Како неопходна мерка за остварување на оваа цел е створена широка мрежа на агенти на КОС низ просторите на бифша Југославија. Воспоставувањето на широка мрежа на свои соработници КОС ја започнува во 1989. година, а ја продолжува интензивно низ 1990. и 1991. година. Во тој период полковникот на КОС, Кумановчанецот Д.С. – "М.", по долгогодишен ангажман од Белград се враќа во Македонија. Мрежата со подоцнежното делување се шири низ сите пори на цивилното општество. Цели се телата на власта, полицијата, медиумите, образовните институции, и секако, центрите на финансиската моќ.


Анте Марковиќ ја добива улогата на волшебник, кој треба да и’ овозможи на бившата комунистичка елита приватизирање на сиот општествен имот - без пари, при што ќе и’ овозможи таа да стане новата класа на големи капиталисти. Македонија во Владата на Анте Марковиќ ги делегира своите "најдобри синови" и проверени чувари на Југословенството. Имено, Киро Глигоров му беше советник на Анте Марковиќ, додека Владо Камбовски и Срѓан Керим беа членови на Владата. Секако, да не заборавиме дека во Република Македонија беше спроведена приватизација според идејните предлози на Анте Марковиќ.


Спрегата беше воспоствавена. Договорот направен: "Црвените капиталисти" мораа да ја финансираат КОС, а за возврат КОС да им го чува богатството. Значи денешната олигархиска класа потпаѓа под терминот "Соработници". Чувањето на богатството КОС го правеше на многу сигурен начин, бидејќи изборот на власта беше стого под нивна контрола. За тоа сведочи Стојан Андов во интервјуа за "Фокус" и "Сега", во кое потврдува дека Експертската влада беше формирана под диктат на Белград. Сведочење кое сеуште не е демантирано од никој од директните учесници во збиднувањата. Понатамошното контролирање на Власта се изврши преку изборниот фалсификат во 1994. година, и последователното компромитирање и корумпирање члениците на партијата ВМРО-ДПМНЕ, кои од противници на планот за зачувувањето на "статусот кво", станаа негови соработници.


Лустрацијата мора да се темели врз расветлувањето оваа мрежа. Таа мора да е возило за преврат на неправдите кои се направени за целите на сочувувањето на југословенскиот "статус кво". Ваквата лустрација нема да врти брат против брат, или сопруг против сопруга; нема да лустрира ѓубраџии и чистачки; нема да ги казни жртвите, а да ги награди виновниците со ослободување од одговорноста која им следува. Ваквата лустрација нема да го задржи "статусот кво" поради кој Република Македонија тоне во живиот песок, туку, конечно ќе и' овозможи на Татковината да отпочне јуриш кон подоброто утре.

Спроведувањето на лустрацијата, како што ние ја подразбираме, ќе биде предмет на нашата следна статија.


Комитет за Демократизација на Република Македонија

Шакале и
Јордан Петровски (Претседател)Quote: *
[Image: 23258_1078364301_1288_q.jpg] Mirjana Najcevska

Комисијата за верификација на фактите (или за лустрација) ќе има буџет 6 пати поголем од Комисијата за спречување и заштита од дискриминација.
Интересно нели?
пред 21 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*Quote: [Image: 49310_100000029862627_2111846_q.jpg] Slavica Nikolovska

Ma diskutabilno e ne samo kolkav ke i bide buzetot tuku i kolku ke trae i kolku uspesno ke ja zavrsi rabotata.
пред 21 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: [Image: 23081_100000811005636_1048_q.jpg] Групација Дисиденти-Јордан Петровски:

госпоѓо Најчевска, Комисија за верификување на факти ..... беше и ке остане најлошото решение, но тоа не е случајно. Комисијата треба да е последена и најсигурна карика во системот кој има за цел да ја спречи лустрацијат...а. Затоа треба да е добро платена.

-Комитетот затоа испраќа писма до институциите на ЕУ, State Departmentot, во кои предупредува на оваа. Во правна држава неможе комисија составена со партиски пазарења а одозгора на тоа и од нестручни луѓе, да решава за вакви сериозни прашање.Види повеќе
пред 19 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 2 лицаСе вчитува...
*

Quote: Slavica Nikolovska

Toa e vistinski poteg od Vas bidejki nema kraj ovaa maked.mimikrija i cirkusijada so komisii,so ulicni lustracii i so seuste deluvanje na polit.Partija koja se potpira na tajnite sluzbi i nivnite metodi kako i VMRO koja pak uste gi nadgraduva i gi drzi vo svoite pazuvi takvite kadri.
пред 9 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: [Image: 41429_100001094378102_3343_q.jpg] Boris Lazarov

Samoto ime na Komisijata"za utvrduvanje na faktite"e dosta promaseno,da ne recam cinicno.Vo RM faktot e dosta rastegliva kategorija so vakvi"utvrduvaci".Koi fakti,koga za polovina Makedonci seuste Kolisevski,Abaz,i sl.se najpozitivni,a za d...r.polovina najnegativni licnosti.A za edna grupa,Goli Otok i dr.Jugoslovenski kazamati se isto vo percepcijata sto i dvorec od nekoja od bajkite na H.K.Andersen.Isto i so ponovata istorija.Za vistinski rezultat ke treba samite (zlo)dela da se proveruvaat edno po edno.Bez nikakvi ideolosko-politicki i dr.predrasudi vo postapkata.I mrtvite treba da bidat ednakvi pred zakonot.Toa e titanska rabota,koja nie nikako seriozno da ja fatime.A,so vakvi"Komisii"koi vo start sebesi se proglasuvaat nenadlezni za nisto,toa e prakticno neizvodlivo.No,tie se samo uste edno kamce vo mozaikot na vakviot nas praven sistem i opstata impotencija na poleto na graganskite prava i slobodi.Pesimist,po ova vazno prasanje.Види повеќе
пред 8 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа


Quote: *
Slavica Nikolovska

So samoto toa sto Drzavata ova vazno prasanje ne go resila 2o god.tuku ostavila prostor uste da se vrsi zloupotreba na graganskite prava i sigurno so benefit od taa zloupotreba zboruva deka nie sme neseriozna Drzava.SDSm nikako i ne e zainteresirana tuku VMRO zaradi svoeto clenstvo koe e zrtva na takvite metodi pa duri i samata Partija treba seriozno da se zafati.Zlostorstvo e zlostorstvo i nikoj ne treba da bega od takvi tragedii barem denes koga go nemame KOLISEVSKI,ABAS.nivniot sistem i nivnite opravduvanja oti mora taka da bide.
пред 7 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа


*
Quote: [Image: 41382_100000428784009_7598_q.jpg] Nikola Vladimirovski

neznam zosto taka zborite?? lustracija e film koj go bara evropa a i nasata vlast za da se pokaze......VTORO.....zae vie ne znaete vo vakvi uslovi koj upravuva so makedonija?? pozdrav ....
пред 4 часа · Ми се допаѓаQuote: Boris Lazarov

Nikola,lustracijata e demokratska institucija i pravo.Da ne prozvucam smesno,ama ne oti Evropa bara,tuku nie mora(vme) zaradi nas.Vo pecat procitav bizaren slucaj nekade(mislam USA),stanarite od edna zgrada prijavile uzasna rea koja se sire...la od eden stan.Policijata bila zateknata koga vlegla,covekot sto ziveel tamu so meseci frlal gubre niz stanot,mesto da go iznesuva nadvor.Mu pisale opomena(ili kazna,ne se sekavam).Ako samite ne se cistime,normalno deka na dr.ke im smeta nasata rea.(Dobro e koga ima koj da prijavi-bara:sto znaes,ne daj Boze,moze vo(nasiot)stan umrel stanarot,pa zatoa se siri rea.PozВиди повеќе
пред 3 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 1 личностСе вчитува...


*
Quote: Nikola Vladimirovski:

srdecni pozdrav.........
пред 3 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: Mirjana Najcevska

Да? Прво ќеги исчистиме комуњарите. Па ќе прејдеме на хомосексуалците. Па на атеистите. Кога ќе дојдеме до тебе Борис Лазаров?
пред околу еден час · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: [Image: 161579_1547303649_3707603_q.jpg] Arsov Tale

Mirjana sto tolku Ve zasegna Boris? nema nisto loso da se cisti smetot...zar Vas ne vi smeta!? Dokolku sam ne si pomognes, ne mozeme da ocekuvame deka drugite ke ni pomognat!
dali saka nekoj da ima natrpanik vo svojata kuka(drzava)?
пред 57 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓаQuote: *
Mirjana Najcevska

Јас сум да се исчисти сметот. Прво Груевски. Па Маневски. Па Мијалкови. Па Црвеновски. Може да го додадеме и Бучко наш голем маж. Па... Со лсутрацијата нема да го исчистиш сетот туку само ќе ги заплашуваш граѓаните и секој што ќе дојде на л...аст ќе ги тера да играат по неговата музика.Повеќе на мојот блог:
http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/20...-progonot/
Спремна сум да разговарам за секоја точка посебно.Види повеќе
пред 49 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: Boris Lazarov

G-go Najcevska,jas nikade ne spomnav ni komunjari,ni homoseksualci,taka da reakcijata vi bese bez osnova(ako zboruvame za segasni funkcioneri vredi da se razgledaat iminjata na onie koi gi nabrojavte,nemam protiv,nitu nekoj bi smeel da ima).Jas za razlika od vas nitu apriori nekogo obvinuvam,nitu osloboduvam,a ponajmalku vo zivotot gi stavam lugeto vo grupi(homo,komunjari,romi,kauri,itn).Tokmu zatoa velam slucaj po slucaj(vklucitelno i B.Lazarov,ako se ogresil).Imajte prijatna vecer.
пред 35 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: Групација Дисиденти-Јордан Петровски:

госпоѓо Најчевска ме изненадувате со ваква реакција:

"Прво Груевски. Па Маневски. Па Мијалкови. Па Црвеновски. Може да го додадеме и Бучко наш голем маж."

Вие сте правник. Каде е презумпцијата на невиност за која вие како борец за човекови права треба да се борите.

Вината се востановува врз база на докази. Докази се дека се водени досиеа против идеолошки и политички неистомисленици. Такви досиеа постојат за период 1945 1998 година. Значи ПОСТОЈАТ ИНДИЦИИ дека властите во тој период треба да се лустрираат. Тие ИНДИЦИИ ТРЕБА ДА СЕ ДОКАЖАТ.
Јас сум убеден дека досиеата се водат и ден денеска но за тоа немам доказ. Затоа ке почнеме од онаму од каде што имаме докази.Види повеќе
пред 17 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа

Каква инфантилност од Мирјана Најчевска...Како дете од 10 години да читам. Некако многу и смета лустрацијата. И одма почнува во "одбрана на човековите права" како и секој благонадежен "борец". Де хомосексуалци, де комуњари, атеисти...Се што нема врска со темата изнакажа.
20-01-2011, 11:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote: [Image: 23258_1078364301_1288_q.jpg] Mirjana Najcevska

Лустрацијата нема врска со право и тоа е најголемиот проблем. Таа значи повратно делување на законите, отсуство на контрадикторна процедура за докажување на вина и казнување без пресуда. Претпоставката на невиност е дел од птравната процеду...ра. И за тоа јас зборувам. Не може да се применува лустрација на период во кој веќе е променет системот и во кој си важат закони.
Значи, и чистењето на спомнатите е политичко чистење, а не правно.
А пензионерите што се бореа се избореа за прв пат за независна Македонија која денешните политичари-пилиштари си ја крчмат како да им е од татко им.Quote:[Image: 23081_100000811005636_1048_q.jpg] Групација Дисиденти Јордан Петровски:

госпоѓо Најчевска, проблемот кој го има Македонија е малку поголем и неможе да се покрие со зборовите, донесен е нов устав и Македонија е деморатска држава. Демократијата се докажува на дело. За недемократското однесување на власта од 1991 година па до 1998 година има докази. Докази кои потврдуваат дека системот во пракса не се променил. Дека постоел прогон на идеолошки и политички противници и по 1991 година. Тоа е непобитен факт.
(This post was last modified: 21-01-2011, 02:15 AM by ЈорданПетровски.)
21-01-2011, 02:14 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(21-01-2011, 02:14 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote: [Image: 23258_1078364301_1288_q.jpg] Mirjana Najcevska

Лустрацијата нема врска со право и тоа е најголемиот проблем. Таа значи повратно делување на законите, отсуство на контрадикторна процедура за докажување на вина и казнување без пресуда. Претпоставката на невиност е дел од птравната процеду...ра. И за тоа јас зборувам. Не може да се применува лустрација на период во кој веќе е променет системот и во кој си важат закони.
Значи, и чистењето на спомнатите е политичко чистење, а не правно.
А пензионерите што се бореа се избореа за прв пат за независна Македонија која денешните политичари-пилиштари си ја крчмат како да им е од татко им.Quote:[Image: 23081_100000811005636_1048_q.jpg] Групација Дисиденти Јордан Петровски:

госпоѓо Најчевска, проблемот кој го има Македонија е малку поголем и неможе да се покрие со зборовите, донесен е нов устав и Македонија е деморатска држава. Демократијата се докажува на дело. За недемократското однесување на власта од 1991 година па до 1998 година има докази. Докази кои потврдуваат дека системот во пракса не се променил. Дека постоел прогон на идеолошки и политички противници и по 1991 година. Тоа е непобитен факт.

Се се, ама вакви глупости не сум прочитал. Ако е така, тогаш нека се спроведе лустрација и за периодот од 1991 па да видиме. Едноставно, мислам дека овие борци на човекови права повеќе прават штета на човештвото што се мешаат сегде кај што не им е местото и не се разбираат. За нив секогаш правдата е селективна.
21-01-2011, 02:26 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

Хаха..па од кај ќе зимаат пари ако не измислуваат приказни за права на педери,атеисти и сл???

Вака мора да нагласува дека се рушат човековите права,бидејќи зима плата на мижи да те лажам,така да мора понекогаш да дигне галама Icon_razz

п.с Чудна работа како не ја засегнале човековите права,на тие што лежеле на Голи Оток,или за случаите како на Јордан...или педерите и се побитни??(со извинение за навредите)
(This post was last modified: 21-01-2011, 02:48 AM by Makedonec.)
21-01-2011, 02:47 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(21-01-2011, 02:47 AM)Makedonec Wrote: Хаха..па од кај ќе зимаат пари ако не измислуваат приказни за права на педери,атеисти и сл???

Вака мора да нагласува дека се рушат човековите права,бидејќи зима плата на мижи да те лажам,така да мора понекогаш да дигне галама Icon_razz

п.с Чудна работа како не ја засегнале човековите права,на тие што лежеле на Голи Оток,или за случаите како на Јордан...или педерите и се побитни??(со извинение за навредите)

Абе кога е во прашање нашето, никогаш не е битно...Ама кога се во прашање ТУЃИТЕ права и интереси сите се први...За ова е виновен Адолф Хитлер зашто направил жртви од сите оние кои денес се штитат од секакви напади со одбрана на секакви човекови права кои им дозволуваат се и сешто. Па дури и на смрдливине муџахедини да се дерат сред Лондон, Осло, Берлин дека ќе ја палат Европа и дека ќе не бомбардираат нас неверниците. Секоја чест на оние што вистински и без двојни аршини ги бранат подеднакво сите луѓе. Тоа ни е нас потребно сега, и мора да се спроведе лустрацијата, ама на исправен начин зашто има луѓе на кои им е отворено досие за секакви глупости и "кодошеле" работи од секојдневието во најобичен разговор на улица не знаејќи што ги чека.
21-01-2011, 03:06 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(20-01-2011, 11:34 PM)Nikola Wrote:
(20-01-2011, 11:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:KЛУЧОТ КОЈ НИЕ ГО НАРЕКУВАМЕ ЛУСТРАЦИЈА И КАКО ДА ГО УПОТРЕБИМЕ

среда, 19 јануари 2011 22:06


Лустрација - церемонијално духовно прочистување


Впрочем целта на една ваква "лустрација", каква што ја предлага Власта е понатмошно туркање на општеството во транзициската магла. Целта на таа лустрација е заштита на вистинските виновници – профитерите од "трансформацијата на општествениот капитал". Според нас, ниту еден обид за лустрација кој нема да биде сконцентриран на Извршителите и особено на Налогодавачите и Соработниците, нема да е сериозен


Нова година, и нова манипулација од Власта. Да, манипулација. Тоа е новиот предлог-закон за лустрација кој ВМРО-ДПМНЕ го обзнани минатата недела. Ќе се гонеле сите кодоши од АСНОМ до 2019. година. За крупните "ѕверки" ниту збор. Овој предлог-закон не е ништо повеќе од очајнички обид да се купи време, во кое повторно ништо нема да се сработи.


Новиов предлог-закон е воглавно копија на постоечкиот Закон за дополнитен услов за извршување должност. Разликата помеѓу постоечкиот Закон и прелог-законот се состои во оние делови кои беа отстранети од Уставниот суд. СДСМ веќе најавува дека нема да го поддржи предлогот, а тоа значи дека нема да има општ концензус по прашањето.


Значи, прво и основно, доколку овој предлог се усвои во Собранието, тоа би било еднострано, и затоа можеме да очекуваме да го снајде истата "соросоидна" судбина како претохникот. Но, уште пред да се случи тоа, колку време ќе треба да мине во повторни превирања и дискуcии во Собранието пред воопшто предлог-законот да се стави на гласање?


МАМКАТА


Но, ајде да бидеме оптимисти, и да речеме дека коалицијата која ја сочинува Владата е определена да го заврши овој процес. Да речеме и дека има стратегија како да ги надмине пречките кои го снајдоа постојниот Закон од страна на Невладините организации. Сепак, овој предлог има големи промашувања, бидејќи:

- не прави разлика помеѓу прогоните од 1944-1991. година кои се на два различни основи - идеолошки и национален; и прогонот од 1991. година, кој е на национална основа;
- не предвидува рехабилитација на жртвите на прогонот; и
- се темели врз гонењето на Кодоши, заборавајќи ги вистинските виновници: Сорабоднитците, Извршителите и Налогодавачите.


Било кој ефективен Закон за лустрација мора соодветно да ги издефинира термините Кодош, Соработник, Извршител и Налогодавач. Еве, во кратки црти како ние ги толкуваме:

- Кодошите не добивале надомест за доставувањето информации до МВР, туку, информациите кои ги давеле, биле изнудени или незнајно дадени. Секако, мора да се очекува дека има значаен број на Кодоши кои станале Соработници;
- Соработници се оние поединци кои не биле вработени во тајните служби на МВР, но кои, како надворешни тела, извршувале задачи за СДБ (УДБ, КОС) кои биле на штета на други поедници и на националните интереси, а за возврат добивале надомест од пари, привилегии, унапредувања итн;
- Извршители се Директори на СДБ, Министри на МРВ, инспекторите на СДБ (УДБ, КОС), кои ги спроведувале наредбите на Налогодавачите;
- Налогодавачите се Премиери и Претседатели на државата, кои издавале наредби за прогон на одредени лица. Во оваа категорија пригаѓаат и партиските врховници и тела кои донeсувале одлуки за прогон на политички протинвници.


Прогонот на Кодоши е гаранција за нов лов на вештерки, и едното злодело го менува со друго. Кодошите обично немале избор дали ќе доставуваат информации до МВР или не. Ќе посочиме два примери од досиејата кои ни се познати. Во досието на Трако Трајковски П.О. "Жеглигово", еден од најпроминентните Кодоши е неговата сопруга. Како? Низ седумдесетите и осумдесетите години на минатиот век Трајковски има поминато неколку години сам во Германија и САД, додека неговата сопруга живеела во Куманово. Од време на време, таа, како сопруга на човек од интерес за УДБ (СДБ) била повикувана на информативни разговори во просториите на МРВ. Таа немала избор. Секој нејзин збор завршил во досието на Трајковски.


Во досието на Јордан Петровски П.О. "Црни" постои една долга белешка за разговор обавен помеѓу извршниот инспектор и сопругата на Петровски. Разговорот е обавен на улица, без сознание на госпоѓа Петровска дека она што таа му го соопштува на инспекторот ќе заврши на страниците на досието на нејзиниот сопруг. Таа воопшто не знаела дека СДБ води досие за Јордан Петровски. Таа сметала дека прави чаршиски муабет со познаник.

Во двата случаи станува збор за Кодоши. Во двата случаи имињата на Кодошите не се заштитиени. Но, секој разумен човек може да заклучи дека лустрацијата на госпоѓите Трајковска и Петровска ќе е безпредметна, и македонското општество нема да се помрдне ниту милиметар напред.


КЛУЧОТ


Впрочем целта на една ваква "лустрација", каква што ја предлага Власта е понатмошно туркање на општеството во транзициската магла. Целта на таа лустрација е заштита на вистинските виновници – профитерите од "трансформацијата на општествениот капитал". Според нас, ниту еден обид за лустрација кој нема да биде сконцентриран на Извршителите и особено на Налогодавачите и Соработниците, нема да е сериозен. Лустрацијата мора да е чин кој ќе му го врати достоинството на македонскиот народ.


Зборуваме за сериозните соработници. За Љубислав Иванов – Ѕинго, Минчо Јорданов, Ванчо Чифлиганец, Трифун Костовски, Илија Камчев, Велија Рамковски, Борис Стојменов, Штерјо Наков, Свето Јаневски - Пивара, Ристо Гуштеров, Глигорие Гоговски и ним сличните. Тие се оние кои заради своите заслуги го добија општественото богатство, кое го користат за го продолжат животот на УДБ-а (СДБ,КОС) и кои во соработка со истата сеуште го угнеруваат народот.


Во следниве неколку реда се крие клучот на Лустрацијата. Адмиралот Бранко Мамула, во својата книга "Случај Југославија" во детали го објаснува идејниот, програмскиот и спроведувачкиот пристап на ЈНА, како политички фактор во југословенската државна заедница. Планот бил да се задржи "статустот кво" додека да се смири антикомунистичкото движење во Европа.


Како неопходна мерка за остварување на оваа цел е створена широка мрежа на агенти на КОС низ просторите на бифша Југославија. Воспоставувањето на широка мрежа на свои соработници КОС ја започнува во 1989. година, а ја продолжува интензивно низ 1990. и 1991. година. Во тој период полковникот на КОС, Кумановчанецот Д.С. – "М.", по долгогодишен ангажман од Белград се враќа во Македонија. Мрежата со подоцнежното делување се шири низ сите пори на цивилното општество. Цели се телата на власта, полицијата, медиумите, образовните институции, и секако, центрите на финансиската моќ.


Анте Марковиќ ја добива улогата на волшебник, кој треба да и’ овозможи на бившата комунистичка елита приватизирање на сиот општествен имот - без пари, при што ќе и’ овозможи таа да стане новата класа на големи капиталисти. Македонија во Владата на Анте Марковиќ ги делегира своите "најдобри синови" и проверени чувари на Југословенството. Имено, Киро Глигоров му беше советник на Анте Марковиќ, додека Владо Камбовски и Срѓан Керим беа членови на Владата. Секако, да не заборавиме дека во Република Македонија беше спроведена приватизација според идејните предлози на Анте Марковиќ.


Спрегата беше воспоствавена. Договорот направен: "Црвените капиталисти" мораа да ја финансираат КОС, а за возврат КОС да им го чува богатството. Значи денешната олигархиска класа потпаѓа под терминот "Соработници". Чувањето на богатството КОС го правеше на многу сигурен начин, бидејќи изборот на власта беше стого под нивна контрола. За тоа сведочи Стојан Андов во интервјуа за "Фокус" и "Сега", во кое потврдува дека Експертската влада беше формирана под диктат на Белград. Сведочење кое сеуште не е демантирано од никој од директните учесници во збиднувањата. Понатамошното контролирање на Власта се изврши преку изборниот фалсификат во 1994. година, и последователното компромитирање и корумпирање члениците на партијата ВМРО-ДПМНЕ, кои од противници на планот за зачувувањето на "статусот кво", станаа негови соработници.


Лустрацијата мора да се темели врз расветлувањето оваа мрежа. Таа мора да е возило за преврат на неправдите кои се направени за целите на сочувувањето на југословенскиот "статус кво". Ваквата лустрација нема да врти брат против брат, или сопруг против сопруга; нема да лустрира ѓубраџии и чистачки; нема да ги казни жртвите, а да ги награди виновниците со ослободување од одговорноста која им следува. Ваквата лустрација нема да го задржи "статусот кво" поради кој Република Македонија тоне во живиот песок, туку, конечно ќе и' овозможи на Татковината да отпочне јуриш кон подоброто утре.

Спроведувањето на лустрацијата, како што ние ја подразбираме, ќе биде предмет на нашата следна статија.


Комитет за Демократизација на Република Македонија

Шакале и
Јордан Петровски (Претседател)Quote: *
[Image: 23258_1078364301_1288_q.jpg] Mirjana Najcevska

Комисијата за верификација на фактите (или за лустрација) ќе има буџет 6 пати поголем од Комисијата за спречување и заштита од дискриминација.
Интересно нели?
пред 21 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*Quote: [Image: 49310_100000029862627_2111846_q.jpg] Slavica Nikolovska

Ma diskutabilno e ne samo kolkav ke i bide buzetot tuku i kolku ke trae i kolku uspesno ke ja zavrsi rabotata.
пред 21 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: [Image: 23081_100000811005636_1048_q.jpg] Групација Дисиденти-Јордан Петровски:

госпоѓо Најчевска, Комисија за верификување на факти ..... беше и ке остане најлошото решение, но тоа не е случајно. Комисијата треба да е последена и најсигурна карика во системот кој има за цел да ја спречи лустрацијат...а. Затоа треба да е добро платена.

-Комитетот затоа испраќа писма до институциите на ЕУ, State Departmentot, во кои предупредува на оваа. Во правна држава неможе комисија составена со партиски пазарења а одозгора на тоа и од нестручни луѓе, да решава за вакви сериозни прашање.Види повеќе
пред 19 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 2 лицаСе вчитува...
*

Quote: Slavica Nikolovska

Toa e vistinski poteg od Vas bidejki nema kraj ovaa maked.mimikrija i cirkusijada so komisii,so ulicni lustracii i so seuste deluvanje na polit.Partija koja se potpira na tajnite sluzbi i nivnite metodi kako i VMRO koja pak uste gi nadgraduva i gi drzi vo svoite pazuvi takvite kadri.
пред 9 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: [Image: 41429_100001094378102_3343_q.jpg] Boris Lazarov

Samoto ime na Komisijata"za utvrduvanje na faktite"e dosta promaseno,da ne recam cinicno.Vo RM faktot e dosta rastegliva kategorija so vakvi"utvrduvaci".Koi fakti,koga za polovina Makedonci seuste Kolisevski,Abaz,i sl.se najpozitivni,a za d...r.polovina najnegativni licnosti.A za edna grupa,Goli Otok i dr.Jugoslovenski kazamati se isto vo percepcijata sto i dvorec od nekoja od bajkite na H.K.Andersen.Isto i so ponovata istorija.Za vistinski rezultat ke treba samite (zlo)dela da se proveruvaat edno po edno.Bez nikakvi ideolosko-politicki i dr.predrasudi vo postapkata.I mrtvite treba da bidat ednakvi pred zakonot.Toa e titanska rabota,koja nie nikako seriozno da ja fatime.A,so vakvi"Komisii"koi vo start sebesi se proglasuvaat nenadlezni za nisto,toa e prakticno neizvodlivo.No,tie se samo uste edno kamce vo mozaikot na vakviot nas praven sistem i opstata impotencija na poleto na graganskite prava i slobodi.Pesimist,po ova vazno prasanje.Види повеќе
пред 8 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа


Quote: *
Slavica Nikolovska

So samoto toa sto Drzavata ova vazno prasanje ne go resila 2o god.tuku ostavila prostor uste da se vrsi zloupotreba na graganskite prava i sigurno so benefit od taa zloupotreba zboruva deka nie sme neseriozna Drzava.SDSm nikako i ne e zainteresirana tuku VMRO zaradi svoeto clenstvo koe e zrtva na takvite metodi pa duri i samata Partija treba seriozno da se zafati.Zlostorstvo e zlostorstvo i nikoj ne treba da bega od takvi tragedii barem denes koga go nemame KOLISEVSKI,ABAS.nivniot sistem i nivnite opravduvanja oti mora taka da bide.
пред 7 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа


*
Quote: [Image: 41382_100000428784009_7598_q.jpg] Nikola Vladimirovski

neznam zosto taka zborite?? lustracija e film koj go bara evropa a i nasata vlast za da se pokaze......VTORO.....zae vie ne znaete vo vakvi uslovi koj upravuva so makedonija?? pozdrav ....
пред 4 часа · Ми се допаѓаQuote: Boris Lazarov

Nikola,lustracijata e demokratska institucija i pravo.Da ne prozvucam smesno,ama ne oti Evropa bara,tuku nie mora(vme) zaradi nas.Vo pecat procitav bizaren slucaj nekade(mislam USA),stanarite od edna zgrada prijavile uzasna rea koja se sire...la od eden stan.Policijata bila zateknata koga vlegla,covekot sto ziveel tamu so meseci frlal gubre niz stanot,mesto da go iznesuva nadvor.Mu pisale opomena(ili kazna,ne se sekavam).Ako samite ne se cistime,normalno deka na dr.ke im smeta nasata rea.(Dobro e koga ima koj da prijavi-bara:sto znaes,ne daj Boze,moze vo(nasiot)stan umrel stanarot,pa zatoa se siri rea.PozВиди повеќе
пред 3 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 1 личностСе вчитува...


*
Quote: Nikola Vladimirovski:

srdecni pozdrav.........
пред 3 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: Mirjana Najcevska

Да? Прво ќеги исчистиме комуњарите. Па ќе прејдеме на хомосексуалците. Па на атеистите. Кога ќе дојдеме до тебе Борис Лазаров?
пред околу еден час · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: [Image: 161579_1547303649_3707603_q.jpg] Arsov Tale

Mirjana sto tolku Ve zasegna Boris? nema nisto loso da se cisti smetot...zar Vas ne vi smeta!? Dokolku sam ne si pomognes, ne mozeme da ocekuvame deka drugite ke ni pomognat!
dali saka nekoj da ima natrpanik vo svojata kuka(drzava)?
пред 57 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓаQuote: *
Mirjana Najcevska

Јас сум да се исчисти сметот. Прво Груевски. Па Маневски. Па Мијалкови. Па Црвеновски. Може да го додадеме и Бучко наш голем маж. Па... Со лсутрацијата нема да го исчистиш сетот туку само ќе ги заплашуваш граѓаните и секој што ќе дојде на л...аст ќе ги тера да играат по неговата музика.Повеќе на мојот блог:
http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/20...-progonot/
Спремна сум да разговарам за секоја точка посебно.Види повеќе
пред 49 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа*
Quote: Boris Lazarov

G-go Najcevska,jas nikade ne spomnav ni komunjari,ni homoseksualci,taka da reakcijata vi bese bez osnova(ako zboruvame za segasni funkcioneri vredi da se razgledaat iminjata na onie koi gi nabrojavte,nemam protiv,nitu nekoj bi smeel da ima).Jas za razlika od vas nitu apriori nekogo obvinuvam,nitu osloboduvam,a ponajmalku vo zivotot gi stavam lugeto vo grupi(homo,komunjari,romi,kauri,itn).Tokmu zatoa velam slucaj po slucaj(vklucitelno i B.Lazarov,ako se ogresil).Imajte prijatna vecer.
пред 35 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
*


Quote: Групација Дисиденти-Јордан Петровски:

госпоѓо Најчевска ме изненадувате со ваква реакција:

"Прво Груевски. Па Маневски. Па Мијалкови. Па Црвеновски. Може да го додадеме и Бучко наш голем маж."

Вие сте правник. Каде е презумпцијата на невиност за која вие како борец за човекови права треба да се борите.

Вината се востановува врз база на докази. Докази се дека се водени досиеа против идеолошки и политички неистомисленици. Такви досиеа постојат за период 1945 1998 година. Значи ПОСТОЈАТ ИНДИЦИИ дека властите во тој период треба да се лустрираат. Тие ИНДИЦИИ ТРЕБА ДА СЕ ДОКАЖАТ.
Јас сум убеден дека досиеата се водат и ден денеска но за тоа немам доказ. Затоа ке почнеме од онаму од каде што имаме докази.Види повеќе
пред 17 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа

Каква инфантилност од Мирјана Најчевска...Како дете од 10 години да читам. Некако многу и смета лустрацијата. И одма почнува во "одбрана на човековите права" како и секој благонадежен "борец". Де хомосексуалци, де комуњари, атеисти...Се што нема врска со темата изнакажа.

Никола мислам дека си малку збунет, го прочитав текстот на страната на Најчевска, не се слагам баш со целиот текст, мислам дека тука те буни нејзиниот цинизам кој произлегува (претпоставувам) од немоќта нешто да се стори, што(признавам) дека и мене ме мачи.
Но мислам дека треба да си слеп па да видиш дека ова на се личи само не на Лустрација.
Прво што мора да се верификува е кои биле Косовците (заедно со нивните фамилии), колку тежеле тогаш, колку тежат сега, кои биле УДБашите, колку телжеле тогаш, колку тежат сега ( со нивните фамилии), кои биле судиите и нивните фамилии, колку тежеле тогаш, колку сега, и така по ред, и ќе видиш како дел по дел ќе се формира една пајажеста мрежа на вистински соработници.
Quote:Бидејќи е чисто политички чин, лустрацијата и се применува во периоди на промена или периоди непосредно по промена на политичкиот систем и тоа како многу рестриктивно средство од квази револуционерен карактер, тогаш и само тогаш кога нема услови за воспоставување на правниот поредок и владеењето на демократските институции на друг начин

Quote:Промената на политичкиот систем во Република Македонија беше изведена во 1991 година. По 17 години од оваа промена е донесен “Законот за лустрација”. Лустрацијата во Република Македонија е промовирана како алатка за прогон на злоупотребата, меѓутоа кај нас се повеќе се претвора во злоупотреба на овој прогон
Во текстот на Најчевска ја нема перцепцијата за комуњарите/камелеони/удбаши кои и после промена на режимот продолжија со владеењето но мислам не затоа што не можела да прокопа малку по инфирмациите /наводите/доказите туку таа како академец ми се чини дека нема некој допир со вистинското живеење и вистинското истражување она новинарското не она академското таа тука го цитира Хантингтон, наместо него битребала да го цитира Божиновски и да се користи со него за нови сознанија. Ги цитира законите за полиција, за агенцијата за разузнавање и тн, но не ги цитира оние кои биле во она време, кои важеле за во комунизам.
Делумно се слагам за нејзините двоумења во врска со тоа дали Лустрацијата има предимство над кривичниот закон, така да ако некого лустрираме, дали би можеле после да го гониме кривично, аргументот на обвинетиот во тој случај ќе се жали дека за одредено дело двапати се гони.
Во овој случај, а поучени со искуството со случајот на уставниот судија кој сега го лустрираат, а имајќи ја предвид онаа арапска поговорка која вели тешко на она поколение, чии судии заслужуваат да бидат судени, Би требало да се формира посебен специјален суд, а не комисија, комисијата нема правосудно дејство.
Некој од тие во комисијата ќе кажат е овој нема ништо спорно во неговото досие, значи човекот бил чист, пред кого???
Со каква валидност? Правна?
Времетрењето на важење е добро прашање, и на место, но наместо да се служиме со декларации треба да се отвори полициска истрага за убиство и да се трага по индиции, значи се она што е до 1948 година да се отвори полициска истрага, а се после тоа кршење на човечки права(ако е потребно), иако злочинско здружување не е полошо за прогонво кој случај може и цела УДБ да се прогласи за злочинска организација.
За крај, не сум оптимист дека нешто ќе биде и со ова Лустрација бр.2.
Знаејќи дека Маневски седи во владата на ДПМНЕ, што Андов го менуваше тој закон за лустрација, не, не бива ништо од оваа направија другари.
Нема компромис со КОС и УДБа, борбата со нив треба да биде до последен да излезе на виделина, да се раскринкаат.
Но за тоа ни е потребна помош, помош од САД и ЕУ.
Доколку ни помогнат, СДС нема да постои, ДПМНЕ ќе биде само руина од партија, Народна нема да постои, Либерална ќе биде руина, ќе треба десет или дваесет нови затвори да се отворат.
Медиумскиот простор ќе биде скоро мртов/празен-граѓаните во почетокот ќе бидат збунети од одсаство на политички емисии затоа што ретко кој ќе се нафати да влезе во политика затоа што луѓето до сега политиката си ја замислувале на чисто лукративен начин.
Тоа е новиот почеток.
Но за сето тоа ќе биде потребно да се направи целосна ревалоризација на секој поеединечен закон кој е донесен и од СДС и од ДПМНЕ, потоа да се види што уследило по донесувањето на тие закони, посебно оние кои бришат некои одредби за одговорноста, за времетраењето, поготово за застарување на неко кривично дело.
После сето тоа да се формира Специјален суд (барем овие сегашните се живи и од СДС и од ДПМНЕ, штета што Гане не е веќе жив па и тој да биде лустриран).
Тука една работаOf-topic сите му замеруваат на Венко Марковски и неговата поезија покушаваат да ја обојат вака или онака поради неговите ставови подоцна, а никој ништо не вели за Гане Тодоровски тоа што цел живот бил кодош.
Ми пречи во нејзиниот пост и таа правничката сувопарност и академска недокажаност во смисла цитирање академци од областа на политика(Хантингтон) во правни лекови, а во исто време замерање затоа што политиката се меша во правото.
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
21-01-2011, 03:25 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Mirjana Najcevska

Лустрацијата нема врска со право и тоа е најголемиот проблем. Таа значи повратно делување на законите, отсуство на контрадикторна процедура за докажување на вина и казнување без пресуда. Претпоставката на невиност е дел од птравната процеду...ра. И за тоа јас зборувам. Не може да се применува лустрација на период во кој веќе е променет системот и во кој си важат закони.
Значи, и чистењето на спомнатите е политичко чистење, а не правно.
А пензионерите што се бореа се избореа за прв пат за независна Македонија која денешните политичари-пилиштари си ја крчмат како да им е од татко им.


Кога во 1946-1948 година започна Нирнибеншкиот процес на Нацистичкото политичко раководство како и на ситните бирократи,никој тогаш не кажа дека тој процес е НЕВАЛИДЕН.
Туку тогашната одбрана ја користеше линијата на Светски Заговор против Германците и Христијанството.
Тогашното раководство на Германија иако процесот се одржа 3 години по завршувањето на Втората Светска војна,беше судено и некои од нив беа осудени,некои беа обесени,некои поминаа со лесни казни.
Процесот,не појде со однапред подготвени казни,и целосно монтирани процеси туку им се даде и на најлошите Нацисти да ја докажат својата невиност.
Зошто излезе дека многу мал процент и кој дел на Германското општество всушност го подржувал режимот на Адолф Хитлер.
Процесот на Лустрација во Македонија,треба да го води судската и законодавната власт.
Законодавната власт треба да ги објасни правилата,казните како и да направи разлика во службената хиеархија на Тајната полиција и Извршниот совет на СРМ.
Додека пак Судската власт треба да се произнесе по кои правила,и закони тие ќе бидат судени.
Бидејќи за периодот до 1945 година,Уставниот суд не го укина тој дел,би било убаво да се донесе закон со кој на тие луѓе кои биле судени во тој период Македонската држава им се извинува за неправдата,и да бидат рехибилитирани,како и да се понуди компензација.Додека за периодот од 1991 година наваму полно луѓе ги имаат земено досиејата.Би било убаво да се отпочне процес по текот на уставот и законите од тоа време (1980-сегашно време).
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 22-01-2011, 02:47 AM by basilius_2.)
22-01-2011, 02:45 AM
Reply