Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Quote:Процесот на лустрација е надвор од контрола на институциите и надвор од законските рамки

Прес конференција, СДСМ

Бранко Црвенковски, претседател

Скопје, 29.10.2010 година
- дали доколку во иднина се појават досиеја за соработници на други странски служби (на пр. бугарската, грчката, албанската) ќе ги побараме досиејата и од нив?

Глупости... Јас колку што знам Македонија била во сојуз на држави со Србија, а не со Бугарија, Грција и Албанија. Се бараат досиеја од Белград затоа што таму била центаралата, не гледам што е тука проблем. Не се работи за странска служба, во случајов таа е и наша. Ако некој бил соработник на служба на некоја друга држава си има проецедура како се постапува тогаш. Кога се случи последната афера со шпиуни во САД, тие ги притворија руските шпиони, не бараа одговор од Русија за да им потврдат овие. Доколку има странски шпиуни тие се апсат, се друго е замајување на јавноста.

29-10-2010, 04:50 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(29-10-2010, 04:50 PM)acko Wrote:
Quote:Процесот на лустрација е надвор од контрола на институциите и надвор од законските рамки

Прес конференција, СДСМ

Бранко Црвенковски, претседател

Скопје, 29.10.2010 година
- дали доколку во иднина се појават досиеја за соработници на други странски служби (на пр. бугарската, грчката, албанската) ќе ги побараме досиејата и од нив?

Глупости... Јас колку што знам Македонија била во сојуз на држави со Србија, а не со Бугарија, Грција и Албанија. Се бараат досиеја од Белград затоа што таму била центаралата, не гледам што е тука проблем. Не се работи за странска служба, во случајов таа е и наша. Ако некој бил соработник на служба на некоја друга држава си има проецедура како се постапува тогаш. Кога се случи последната афера со шпиуни во САД, тие ги притворија руските шпиони, не бараа одговор од Русија за да им потврдат овие. Доколку има странски шпиуни тие се апсат, се друго е замајување на јавноста.

Железна логика! Както винаги.

Поздрав!
29-10-2010, 05:01 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(29-10-2010, 03:23 PM)acko Wrote:
Quote:„Вујко“ и „Мама“ се фабрикувани и плагијат

Документите од досиејата „Вујко“ и „Мама“ што беа доставени од професор Шпенд Љуши до Комисијата за лустрација се „фабрикувани-плагијат“. Ова е заклучокот од одговорот на УБК до Комисијата по направените анализи на доставената документација.

Комисијата побара мислење од четирите надлежни институции: Архивот на Македонија, Агенцијата за разузнавање, УБК и од армиската безбедносна служба, за да ја утврдат веродостојноста на документите и нивната содржина. Досега одговори до Комисијата стигнаа од Архивот и од Агенцијата за разузнавање, кои навеле дека се ненадлежни за тоа, како и од УБК.

Недостига уште мислењето на армиската безбедносна служба, по што Комисијата ќе донесе конечен заклучок за доставените досиеја. „Мама“ и „Вујко“ беа првите две досиеја што до Комисијата ги достави физичко лице, но беа од исклучително значење зашто зад нив стоеја имињата на министерот за локална самоуправа Муса Џафери и на пратеникот на ДУИ, Фазли Велиу, кои веќе го имаа минато лустрациското сито. Комисијата вчера го испратила и досието „Ибар“ на утврдување на неговата автентичност и веродостојност.

Во одговорот на УБК, на една страница стои, меѓу другото, дека заклучокот е донесен врз основа на направените анализи и споредби со други идентични документи водени за други лица.

- Некои елементи во поднесените документи се разликуваат од стандардите за водење на таквите досиеја - ни изјави вчера претседателот на Комисијата, Томе Аџиев.

Ајде бе, фалсификат биле, се разликувале од ’стандардите за водење на таквите досиеја’... Не ми се верува дека доколку навистина се работи за фалсификати, сето ова е спроведено од некои луѓе кои што немаат врска со службите и со тоа како се води досие. Не знаеле каде се става печат, каде датум и сл. Ајде бе, до толку биле наивни тие ’фалсификатори’... Затоа не ми се верува многу во ова, но требаа што побрзо да кажат дека се фалсификати. На крај ќе не убедат дека некој се шегувал само, а можеби дека немало ни фалсификувани досиеја...

NAJGOLEMA GLUPOST STO SOSEGA JA IMAAT IZKAZANO NEKOJ OD INSTITUCIITE NA MAKEDONIJA. JAS SUM GOLEM PODRZUVAC NA SEGASNATA VLADA NO SO ONA STO SEGA GO IZJAVIJA VOOPSTO NE SE SOGLASUVAM I POLITICKATA AMNESTIJA NA KOALICIONIT PARTNER OVDEKA SE GLEDA DURI OD MESECINA. EDINSTVENO STO MOZE DA KAZAT ARHIVOT NA MAKEDONIJA, UDB, ARMISKATA SLUZBA I MVR E TOA DEKA KAJ NIV NEMA TAKVI DOSIEJA, VO NIVNATA EVIDENCIJA I DEKA TIE NE SE NADLEZNI ZA NIV DA DAVAAT PROCENKA.
Od samite dosieja se gleda deka TIE SE OD SOJUZNIOT SEKRETARIJAT ZA VNATRESNI RABOTI, ODNOSNO SOJUZNATA UDBA, ODNOSNO DEKA OVIE AGENTI BILE T.N. SOJUZNI KODOSI, A NE REPUBLICKI. KOMISIJATA ZA LUSTRACIJA PREKU VLADATA NA MAKEDONIJA, PREKU MNR TREBA DA POBARA TOLKUVANJE NA VERODOSTOJNOSTA NA OVIE DOSIEJA OD ORGANITE VO SRBIJA, KAKO EDISTVENO KOMPETENTNI DA ODGOVORAT ZA OVIE DOSIEJA. AKU KOMISIJATA I VLADATA OVA NE GO STORI TOGAS PODOBRO E DA RASPISE KONKURS DEKA SEKOJ KOJ BIL KODOS KE BIDE NAGRADEN SO 1 MILLION EVRA AKO SAM SE PRIJAVI DOKUMENTIRANO I SO DOKAZ, A KE DOBIE I GOLEMI BENEFICII. OVA ZVUCI APSURDNO NO SPORED ONA STO GO PRAVI KOMISIJATA I VLADATA IZGLEDA DEKA KODOSI VO MAKEDONIJA NEMALO ILI IMALO MNOGU MALKU OD KOJ SKORO NIKOJ NE E ZIV DENES.... APSURDNO NO SEPAK VISTINITO, MAKEDONIJA I SE E MOZNO... E ZATOA BRAJKA I SESTRI NIKOGAS NEMA DA JA BIDE MAKEDONIJA KAKO DEMOKRATSKA PRAVNA I SLOBODNA DRZAVA ZA SITE I ZA MAKEDONCITE I ZA ALBANCITE I ZA OSTANATITE, TUKU KE BIDE SEKOGAS ZALOZNICNA NA KLANOVSKITE POLITIKI NA: VUJKOTO, TATKOTO SINOT I VNUKOT IBAR.... sekoj nareden komentar e izlisen okolu ovaat tematika isto kako sto e veke izlisna i lustracijata vo Makedonija.
30-10-2010, 08:52 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

Отворено писмо од Мендух Тачи до претседателот на Косово

Лидерот на ДПА Мендух Тачи го возвраќа ударот кон косовскиот врв. Се плашите за себе, затоа застанавте зад Ахмети, вели гневниот лидер на ДПА во отворено писмо до косовските лидери.

Вчера Јакуп Красниќи и дел од министрите и пратениците застанаа зад Ахмети, а за клеветите ги обвинија српските служби и Тачи.

„Вие, г.Красниќи, во народот познат како неблагодарен човек, следен од корумпираниот министер Фатмир Лимај, од арпаџикот Нахит Хасани, како и од русофилот Емруш Џемајли без каква била дилема го поддржавте вашиот компањон Али Ахмети осудувајќи ме при тоа мене - такво право можат да препишуваат себеси само тие што соработувале со такви институции па знаеле што е вистина а што е лага“, пишува во писмото.

Тачи прашува зошто на изборите 2006 ја добив вашата поддршка. Бидејќи се сомневавте дека со Али Ахмети не е нешто во ред.

Затоа Ахмети бил избркан од централниот штаб на ОВК објаснува Тачи во отвореното писмо. Кога бевте во право тогаш или сега.

„Вие немате никаква почит кон Али Ахмети, но се плашите од можноста оваа лавина на сомнежи да не ве зароби и вас“, пишува во писмото.

Тачи бара од косовскиот државен врв да ги разоткрие вистините од тој како што го нарекува трагичен период во историјата на Косово.

Имате национална должност да го откриете предавството што се развива во ваше присуство. Јас ќе ја откријам вистината без оглед на последиците завршува Тачи.

G-dinot Taci ni najmalku ne e naiven politicar, a uste pomalku e bilo koj politicar, tuku toj e eden od "grande politician" vo albanskiot politicki korpus. Procenkite deka vo slucajot na Taci, deka toj sirel nekakva omraza kaj albancite koja mozelo da dovede do nekakva bratoubistvena vojna kaj Albancite vo Makedonija e cista glupost i sluzi kako slamka za spasuvanje na davenikot vo rekata Ibar. opsto e poznato deka edinstveno netpenie i omraza kaj nasite sosedi albanci ima pomedju nivnite kriminalni grupi - mafii i tuka zavrsuva toa "krvno" netrpenie. Ova go potkrepuvam so faktot sto vo poslednive 20 godini edinstveno samo albancite uspeaja da go resat svoeto albansko prasanje na balkanot, a toa ne ke mozea da go napravat ako bea razdeleni i podeleni - kako sto e slucajot so na Makedoncite.

"God made man, man made the slave", ovaa Bibliska misla zapisana od prorok Mojsej i "Man is man because he is free to operate within the framework of his destiny" na Martin Luter King samo potvrduvaat deka slobodata e najgolema i najsvetla covekova cel. Ne moze nikoj da propoveda i zboruva za sloboda ako toj istiot toa mu go uskratuva na drug. 50 godini ziveevme vo sloboda koja nekoi bozem ni ja "dal" (sloboda ne se podaruva i dava, covek se radja sloboden pred boga i se bori za svojata sloboda), a za smetka na taa sloboda tie nekoi im odzedoa sloboda na iljadnici nevini ludje od koi mnogumina platija so svojot zivot. Makedoncite i Albancite nikogas vo mnoguvekovnata istorija ne vojuvale medjusebno se do 2001 god, nas sekogas ne povrzuvala borbata za sloboda i zaednickiot neprijatel. Preku hrabrosta i svetata hristijanska misija na Gjorgji Kastriot kogo Osmanliite po negovata hrabrost go narekle Drug Aleksandar ili ISkender, koj stana albanskiot heroj Skenderbeg, preku Albanskoto ucestvo vo makedonskite revolucionerni ceti, Ohridskoto vostanie, NOV i izgradbata na slobodna Makedonska drzava. Nikogas ne bilo problem Makedncite i Albancite da se dogovorat za nekoi raboti od zaednicki interes. Nikogas Makedoncite ne bile sebicni za da im gi uskratuvaat pravata na Albancite, na Turcite i drugite, dokaz za toa e Ustavot na SRM od 1974 god kade sto na site ucilista se drzelo nastava na Albanski, vo sobranieto i na mediumite se zboruvalo i na Albanski i Turski, na site pecati na makedonskite institucii bilo ispisano i na Albanski i Turski pa se do Ustavnite amandmani 1988 specijalno naracani od UDBA, so koi pocniva i macnoto patesetvie na Makedonija kon demokratija. Tie Ustavni amandmani bea usoglasuvanje na nasiot Ustav so noviot Srpski koj nekolku godini prethodno Milosevicevata vlada go usvoi i so koj gi ukina pokrainite vo Srbija. Na Srbija i trebase pogolem prostor za spravuvanje so "siptarite" i sojuznici za da ja spodeli odgovornosta, no i takticki da go drzi zapadot vo zabluda. Srbite, odnosno da ne generalizirame nisto, da bideme pojasni "ostatocite od starata UDBA" gi imaa makedoncite na najavisoko nivo vo Makedonija, problem bea Albancite koi poradi represijata vo Bivsata SFRJ, nivnite vazni politicki akteri bea nadvor od drzavata vo emigracija. Pogadjate, toa nemozese nikako da se napravi bez uslugata na UDBA. Mrezata vo Makedonija samo zaradi bozemnite zaednicki celi i neprijateli koi ne zagrozuvaat neprekina da i servira informacii na UDA se do 2006, koga veke zapocna proces za nezavisnost na Kosovo i koe 2008 bese proglaseno za nezavisno, a vo Srbija demokratskite sili konecno go istisnaa vo golema mera "gubreto" sto go ostavi Milosevic i stariot sistem.
30-10-2010, 09:23 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

vo poslednata emisija na Vasko Eftov, Bozidar Spasic bivs sef na UDBA rece deka Dosiejata na Albancite, odnosno Albanskata emigracija vo vremeto na Milosevic se preseleni od Belgrad vo Pristina. Ako ova navistina e tocno, togas dosiejata gi ima:
1. CIA, bidejki prvi posle napustanjeto na Srpskata vojska na Kosovo vlegoa agentite na CIA.
CIA gi zaposedna site poranesni organi na uprava i zgradite.

2. Pri povlekuvanjeto na Srpskite sili od Kosovo tie ja zele celata upotrebliva arhivska gradja, dokumentacija kako sto se: knigi na rodeni, vencani i umreni, katastarski planovi, maticna evidencuija vo MVR i MNO, pa se do urbanisticki planovi,a ostanata evidencija i dokumentacija ja unistile.

Spasic kaza uste edna rabota. Sekoja tajna policija preku svoite agenti koi se infiltrirani vo teroristickite i neprijatelski organizacii gi pomagaat istite, i ne gi opstruiraat, cak duri i se glavni organizatori na tie organizacii. VO negovata kniga "lisica koja govori" toj naveduva deka ako ne bila UDBA nemalo ni da ima USTASKA organizacija, navodno tie ja osnovale i gi vodele nivnite glavni aktivnosti. Istoto ova go potvrduva i jugoslav petrusic legionar i agent na poveke svetski tajni sluzbi.

Vo prilog na ova zboruva i slucajot "Six Croatian convicted" i "Yagoona case" vo Australia, kade glavni organizatori i izveduvaci na teroristickite aktivnosti se agenti na UDBA, a pritvoreni se Hrvatski emigranti. Preku toa UDBA sprecila teroristicki aktivnosti slicni na Radusa od prethodno.
Od ova proizleguva deka ako UDBA imala kodosi vo UCK togas tie ne rabtele protiv UCK, tuku naprotiv pomagale da se sozdadat konturite na taa organiacija i da profunkcionira istata.
01-11-2010, 12:23 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Znaci za ova Stojan Andov ja izmisli kaznata za objavuvanje na iminjata?
Quote:еден поранешен припадник на СДБ од албанска националност, мислам дека се викаше Чеграни, излезе со интересни најави за вплетканост на Стојан Андов и Тито Петковски со службите. Тие пак се бранеа дека тоа го правеле по службена должност.
Interesno kje bide da se dzirne vo negovoto dosie(samo za ludje so jak stomak)
(This post was last modified: 01-11-2010, 02:41 AM by montehristo.)
01-11-2010, 02:41 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Dokolku Srbija go Izrucila Matanic na Hrvatska, mozno li e i razumno li e da se misli deka Srbija bi bila razumna da ni gi predade dosiejata na Operistite dokolku nova Pro-Makednska vlast sprovede istraga za se ona sto ni se slucuvase vo ovie 20-tina godini?


Quote:USKOK potvrdio: Atentatorima na Pukanića 2006. pomogli pojedinci iz državnog vrha

Šašić je na suđenju rekao da su dužnosnici Uskoka iz Ministarstva pravosuđa dobili spis koji potvrđuje da je tijekom 2006. na temelju izravne inicijative iz kabineta ministra pravosuđa pokrenut postupak transferacije i izručenja Roberta Matanića iz Srbije u Hrvatsku

Slobodan Šašić, zamjenik ravnatelja UskokaSlobodan Šašić, zamjenik ravnatelja UskokaSlobodan Šašić, zamjenik ravnatelja Uskoka, prošli je tjedan na Županijskom sudu u Zagrebu izjavio da je zločinačka organizacija koja je 23. listopada 2008. izvršila atentat na Ivu Pukanića i Niku Franjića tijekom 2006. uspjela utjecati na sam vrh hrvatske vlade i dobiti pomoć izravno iz kabineta tadašnje ministrice pravosuđa. Tu je funkciju tada obnašala Vesna Škare Ožbolt. Vesna Škare Ožbolt to je u razgovoru za Nacional oštro demantirala, ali Šašićevo iznošenje tih tvrdnji na sudu izazvalo je zanimanje javnosti za taj događaj. Šašić je to učinio prilikom iznošenja završne riječi predstavnika Uskoka na suđenju dijelu neposrednih organizatora i atentatora na Pukanića i Franjića. Šašić je završnu riječ na tom suđenju iznosio nekoliko sati, a u pismenoj formi ta je završna riječ sastavljena na 140 stranica.

Šašić je tom prilikom demantirao tvrdnje kojima su se optuženici pokušali braniti na suđenju i iznio brojne argumente u prilog tezi da su svi sudionici u tom atentatu činili zločinačku organizaciju. Jedan od tih argumenata je i tvrdnja da je ta zločinačka organizacija toliko utjecajna da je uspjela ishoditi neobičnu pomoć iz kabineta ministra pravosuđa hrvatske vlade. Šašić je na suđenju rekao da su dužnosnici Uskoka iz Ministarstva pravosuđa dobili spis koji potvrđuje da je tijekom 2006. na temelju izravne inicijative iz kabineta ministra pravosuđa pokrenut postupak transferacije i izručenja Roberta Matanića iz Srbije u Hrvatsku i to u predmetu u kojem se jasno vidi da u njemu nema nikakvog državnog interesa za izručenje, već da za izručenje može postojati samo privatni interes.

Do informacija o tom događaju predstavnici Uskoka došli su najvjerojatnije zahvaljujući Tomislavu Marjanoviću, krunskom svjedoku na suđenju atentatorima na Pukanića i Franjića. Marjanović je, među ostalim, istražiteljima Uskoka ispričao da su tijekom 2006. članovi te zločinačke organizacije htjeli spasiti Roberta Matanića od izručenja Bugarskoj. Matanić se u to vrijeme nalazio u srbijanskom zatvoru u Sremskoj Mitrovici, a Bugarska je tražila njegovo izručenje zato što ga se sumnjičilo da je u toj zemlji sudjelovao u nekoliko ubojstava. Prema tvrdnjama Tomislava Marjanovića, kako bi pokušali spriječiti da Matanić bude izručen Bugarskoj, njegovi suradnici iz zločinačke organizacije pokušali su inicirati pravni postupak u kojem bi Republika Hrvatska zatražila da ga Srbija izruči Hrvatskoj, a ne Bugarskoj, zato što je u to vrijeme u Hrvatskoj bio tražen zbog blažih kaznenih djela nego u Bugarskoj. Dužnosnici Uskoka tvrde da se to doista pokušalo napraviti, ali na koncu je Matanić iz srbijanskog zatvora ipak izručen u Bugarsku, a ne u Hrvatsku. Par godina kasnije Bugarska je Matanića ipak izručila Hrvatskoj, gdje je nakon svega par mjeseci boravka u Zagrebu, on sudjelovao u atentatu na Ivu Pukanića i Niku Franjića.

Vesna Škare Ožbolt oštro je demantirala da je upletena u slučaj podmićivanja, kako tvrdi krunski svjedokVesna Škare Ožbolt oštro je demantirala da je upletena u slučaj podmićivanja, kako tvrdi krunski svjedokU iznošenju svoje završne riječi Slobodan Šašić je prošli tjedan na zagrebačkom Županijskom sudu rekao da je Tomislav Marjanović izjavio kako je upravo na početku te operacije u kojoj se utjecalo na vrh hrvatske vlade, prvi puta stupio u kontakt sa Bojanom Gudurićem, komu se također sudi za atentat na Pukanića i Franjića. Šašić je u svojoj završnoj riječi na suđenju iznio sljedeće tvrdnje: 'Tomislav Marjanović je Bojana Gudurića čuo prvi puta kad ga je ovaj pozvao telefonom i to u vrijeme kad je Robert Matanić bio u zatvoru u Sremskoj Mitrovici i to u samici i rekao mu da ode po novac kod Robertovog odvjetnika, koji je tom odvjetniku plaćen za Robertovo izručenje Hrvatskoj.

Rekao mu je da je to novac koji je trebao poslužiti da tadašnja ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt 'sredi' da Robert Matanić bude izručen Hrvatskoj, a ne Bugarskoj.' Tomislav Marjanović ispričao je istražiteljima Uskoka da se cijela operacija zapravo svodila na to da se pokuša podmititi tadašnju ministricu pravosuđa Vesnu Škare Ožbolt, koja je trebala inicirati postupak izručenja Matanića u Hrvatsku. Ona to demantira i tvrdi da se radi o izmišljotinama. Tomislav Marjanović opsežno je pričao o tom događaju i u intervjuu koji je dao za Nacional u listopadu 2009. On je u razgovoru za Nacional tada otkrio i druge pojedinosti o funkcioniranju te zločinačke organizacije čiji je i sam bio član, pa se zbog opsega tih informacija nije moglo objaviti sve što je Marjanović tom prilikom ispričao. Tako tada nije objavljeno niti sve što je Marjanović ispričao o navodnom podmićivanju Vesne Škare Ožbolt. U listopadu 2009. u razgovoru za Nacional Tomislav Marjanović je o tome rekao: 'Đurović i ekipa su pokušali u Srbiji riješiti da Matanića ne izruče Bugarskoj. Međutim, kako je Đurović tada govorio, neki je srpski general pao u Bugarskoj, pa se radila nagodba da se Srbiji vrati taj general u zamjenu za Matanića. Đurović je rekao da je probao na sve moguće načine u Srbiji, ali bez uspjeha, pa je rekao da to probamo riješiti preko Hrvatske. Pilipović je rekao da on tu ima jake veze, te da bi mogao urediti da se sredi da je Matanić napravio neko nepostojeće djelo, te da poslije Hrvatska zatraži njegovo izručenje, jer matična zemlja ima prvenstvo kod izručenja. Sve je to izmišljeno u dogovoru sa Vesnom Škare Ožbolt, koja je dobra sa Pilipovićem. Za to joj je plaćeno 100 tisuća eura. Taj je novac Đurović Pilipoviću poslao preko posrednika. Bio sam prisutan u Pilipovićevom uredu kada je taj čovjek donio novac. Taj čovjek nije ni znao zašto donosi novac, ali je rekao da novac šalje Đurović.

Zoran mi je rekao da je to novac za ministricu, te da ona dolazi. Rekao je da će ona ubrzati postupak traženja izručenja Matanića. Vesna Škare Ožbolt osobno je došla u Pilipovićev ured po taj novac.' Na pitanje kako može biti siguran u to što govori, Marjanović je za Nacional rekao: 'Tako što sam bio u tom uredu kada se to dogodilo. Bio sam u jednoj od prostorija u tom uredu. Bio sam sa tim čovjekom kada je donio novac. Vidio sam i kada je došla u ured, te kada je od Zorana odnijela novac. Kada sam vidio da je novac predan, to sam morao potvrditi Đuroviću. Ja sam zato i bio tamo, kako bi bili sigurni da Pilipović nije dio tog novca ostavio za sebe. Znam samo da se nakon toga intenzivno radilo da se Matanića izruči Hrvatskoj, ali se na koncu ipak zakasnilo. Matanić mi je na koncu rekao da se pojavio problem sa nekom sutkinjom na Općinskom sudu u Zagrebu, jer neka od sutkinja nije htjela Mataniću odrediti pritvor, iako je Pilipović na tomu insistirao.

Šašić je potvrdio postojanje vladinog spisa iz 2006. koji je omogućio Matanićevo izručenjeŠašić je potvrdio postojanje vladinog spisa iz 2006. koji je omogućio Matanićevo izručenje Rekla je da mora prvo slati pozive, te da se procedura mora poštivati. Kada je Matanić kasnije bio deportiran iz Bugarske u Hrvatsku, ta se situacija morala naknadno raspraviti, pa znam da je par dana imao problema sa sudom i policijom.' Slobodan Šašić, zamjenik ravnatelja Uskoka, prošli tjedan je na zagrebačkom Županijskom sudu o tome rekao: 'Ukoliko se prisjetimo dijela iskaza svjedoka Tomislava Marjanovića koji se odnosio na propali pokušaj nasilnog izvlačenja Roberta Matanića iz zatvora u Srbiji, moramo konstatirati da je u Hrvatskoj pokrenut 'pravni' put za njegovo transferiranje i izručenje iz zatvora u Srbiji, upravo kako je to iskazao i svjedok, zbog kaznenog djela za koje sigurno nije postojao državni već isključivo privatni interes.

Tako, iako nisu ispunjene potrebne zakonske pretpostvake za transferaciju i izručenje Roberta Matanića iz Srbije, jer to sud koji je vodio postupak protiv njega nije niti tražio, direktnom inicijativom iz kabineta tadašnje ministrice pravosuđa ipak je pokrenut prvo postupak za transferaciju, a nakon toga i njegovo izručenje.' Šašić je na 95. stranici pismene verzije svoje završne riječi na suđenju atentatorima na Ivu Pukanića i Niku Franjića konstatirao i sljedeće: 'Navodi svjedoka da je odvjetnik Roberta Matanića u Hrvatskoj trebao prikazati kao da je Matanić u Hrvatskoj izvršio kazneno djelo, a sve kako bi se izručio Hrvatskoj, a ne Bugarskoj, potvrđen je u cijelosti pribavljanjem spisa Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske vezanog za transferaciju i izručenje Roberta Matanića Hrvatskoj, koji se nalazi u priručnoj kasi suda'. Vesna Škare Ožbolt izjavila je za Nacional da su je šokirale tvrdnje koje je Slobodan Šašić iznio na sudu o tom slučaju. Ona tvrdi da joj cijeli slučaj netko podmeće. 'Moram priznati da je taj predmet za mene bio kao i svaki drugi, tako da ga se u prvi tren uopće nisam mogla niti prisjetiti. Tek sam se po iznošenju prvih tvrdnji o tome da me je netko pokušao podmititi krenula naknadno informirati o čemu se tu radilo. U konkretnom slučaju postojao je nalog suda za određivanje pritvora za Roberta Matanića u predmetu u kojemu ga se, koliko se sjećam, teretilo za neku iznudu. Na temelju tog sudskog naloga kasnije je za Matanićem bila raspisana tjeralica. Ministarstvo pravosuđa je moralo postupiti po nalogu suda kako bi se pokrenuo postupak njegova izručenja.

Prije nego što sam potpisala tu odluku, nju je prije mene potpisalo nekoliko meni podređenih dužnosnika unutar ministarstva pravosuđa, a oni su je sačinili nakon što su dobili zahtjev sudskog vijeća općinskog kaznenog suda u Zagrebu. Kada danas razmišljam o toj situaciji izgleda mi moguće i to da mi je cijela ta situacija podmetnuta'. Vesna Škare Ožbolt tvrdi da je ona zbog tog slučaja samoinicijativno otišla u Uskok. To se dogodilo u listopadu 2009., neposredno nakon što je Nacional objavio intervju sa Tomislavom Marjanovićem, u komu je on iznio tvrdnje da ju je zločinačka organizacija kojoj je i sam pripadao podmitila preko odvjetnika Zorana Pilipovića. 'Prilično sam se zaprepastila i onda se sama javila u USKOK i dala izjavu o onome što znam. Ondje sam dala izjavu o tom slučaju i rekla da sam spremna otići i na poligrafsko testiranje da ne bi bilo nikakvih nedoumica o tome što sam izjavila. Budući da me nitko do sada nakon toga nije pozvao, još jednom kažem da sam na poligrafsko vještačenje spremna i sada.' Upućeni pravosudni izvori koncem prošlog tjedna o Šašićevom spominjanju te situacije na sudu Nacionalu su rekli sljedeće: 'Čini se da Šašić vjeruje da je Vesna Škare Ožbolt primila mito, jer da u to ne vjeruje, on ne bi iznosio takve konstatacije pred sudom, iako on nju nije izravno optužio za primanje mita. Može se zaključivati da je Šašićeva poruka bila da Uskok vjeruje da se to dogodilo, iako zasad nema dovoljno dokaza da bi se pokrenulo postupak protiv Vesne Škare Ožbolt i ostalih uključenih u taj slučaj'.

U konkretnom slučaju postoji izjava Tomislava Marjanovića, koji tvrdi da je vidio kako Vesna Škare Ožbolt prima mito koji joj daje Zoran Pilipović. Međutim, radi se o njegovoj riječi protiv riječi njih dvoje, a upitno je bi li to bilo dovoljno da se njih dvoje osudi za davanje i primanje mita. O tom se slučaju već ranije sporadično pisalo, jer su neke šture informacije o tom slučaju došle do novinara još tijekom istrage koja se provodila protiv sudionika u atentatu na Pukanića i Franjića. Vesna Škare Ožbolt i tada je demantirala da je od Slobodana Đurovića preko Zorana Pilipovića primila mito za pomoć Robertu Mataniću. Kada je Nacional ranije spominjao taj slučaj, ona je u redakciju poslala pismeni demanti, a kasnije je i tužila Nacional zbog klevete. Nakon prošlotjednih događaja Vesna Škare Ožbolt Nacionalu je ponovila što misli o toj situaciji, koja ju je prilično uznemirila.


I kolku daleku bi morale da gi pritiskame Srbite da se toa sluci?
02-11-2010, 03:29 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Dokolku dojde do promena na zakonite za banki vo Svajcarija, kolku nasi politicari kje isplivaat na videlina?Quote:Банкарската тајна да биде зачувана!

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
Тајните конта во странство, одамна се трн во око на германските власти, оти преку нив се избегнува данок. Покрај притисокот, Швајцарија се противеше да соработува со странските власти. Ова сега треба да се смени.


Да се складираат неоданочени пари во Швајцарија, во иднина ќе биде се’ потешко. Покрај договорот за двојно оданочување, германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и неговиот швајцарски колега Ханс Рудолф Мерц потпишаа и документ, кој треба да претставува основа за преговори за нов меѓудржавен договор. Накусо: со овој Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: договор, трупањето на неоданочени пари во Швајцарија треба да стане неатрактивно. Министерот Шојбле, меѓутоа, подвлече дека вистинската работа допрва претстои: „Оваа заедничка декларација не е склучување меѓудржавен договор, за тоа има уште многу работа. Но, се разбира е повеќе отколку необврзувачка намера. Таа претставува јасно отворање на преговарачки процес, чии рамки, содржина и цел се точно определени.“

С‘ржта на швајцарската банкарска тајна мора да биде зачувана

Итна цел на германскиот министер за финансии е да стигне до неоданочените пари на германските вложувачи во Швајцарија. Експертите проценуваат дека германските вложувачи во Швајцарија имаат околу 150 милијарди евра. Со дополнително оданочување на овие средства, би можеле да се влеат многу средства во германската државна каса - сума од 30 милијарди евра, шпекулираат медиумите деновиве. Министерот Шојбле потенцираше дека кај средствата не станува збор само за камати, туку и за капитал, кој неоданочен бил пренесен во Швајцарија. Сега се на ред швајцарските конта на германските даночни грешници - Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Швајцарија ќе ги префрла парите во Берлин, но нема да ги проследува имињата на оние што затајувале данок. Швајцарскиот министер Мерц, од своја страна, јасно истакна дека во потрагата по решение за спорот, с‘ржта на швајцарската банкарска тајна мора да биде зачувана: „За нас автоматска размена на информации не е решение, и во секој случај тоа ќе го отфрлиме со сите држави.“

Во иднина, приходите на германските вложувачи на швајцарските конта ќе биде оданочувана добивката остварена преку камати. Колкава ќе биде стапката, допрва ќе биде утврдено од страна на двете земји. Освен ова, составен дел на преговорите ќе биде и т.н. проширена помош од страна на швајцарските надлежни органи. Швајцарија ќе треба да соработува со германските финансиски власти при сомнеж за затајување данок, дури и во случаи ако им е познато само името на затајувачот, но не и банката. Преговорите за новиот меѓудржавен договор треба да почнат во јануари наредната година.

Автор: Паскал Лехлер / Александра Трајковска
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6161932,00.html


I novobogatasite bivsi spioni.
(This post was last modified: 02-11-2010, 03:32 AM by montehristo.)
02-11-2010, 03:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(26-10-2010, 07:27 PM)montehristo Wrote: Управниот суд јавно ќе го суди Ивановски


Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, останува на тврдењето дека никогаш не потпишал документ со кој се согласил дека ќе соработува со тајните служби како што претходно утврди комисијата за лустрација


Од Управниот суд сé уште не можат да кажат како ќе постапат судиите во моментот кога ќе треба да се отворат тајните документи и дали тогаш седницата ќе биде затворена бидејќи претходно на барање на Ивановски, Управен одлучи судењето да биде јавно.

Адвокатот Стеван Павлески очекува непристрасно судење, но упати критика до директорот на Архивот на Македонија, Зоран Тодоровски, зашто токму во пресрет на судењето Ивановски го квалификува како неодговорен со оглед на тоа што претседателот на Уставен никогаш не отишол во Архивот сам да ги види оригиналните документи од неговото досие.

- Ова го разбирам како напад врз судот, како притисок врз судот, но и како еден вид сугестија врз судиите. Останува да го презентираме сето она што го напишавме во тужбата дека некој го фалсификувал и доработувал досието и дека претседателот никогаш не бил кодош - вели Павлески.

Претседател на Судскиот совет ќе биде судијката Лидија Чаначковиќ, која заедно со членовите на советот навреме добила безбедносен сертификат за да можат да ги отворат тајните документи од досието на Ивановски.

- Судот навреме покрена постапка за издавање безбедносен сертификат. Со оглед на тоа дека за информациите за кои се бараа сертификатите не беше потребна претходна безбедносна проверка, постапката одеше брзо - вели директорката на Дирекцијата за класифицирани информации Лидија Костовска.

Сé уште не се знае ниту дали одлуката на Управниот суд ќе биде јавно обелоденета.

Автор: И.О.


Quote:Бабановски: Не постои соработничко досие за Ивановски

Иван Бабановски, поранешен оперативен работник во Управата за државна безбедност, тврди дека за досегашниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, не постои досие за соработка со тајните служби

[Image: lookup]

Бабановски тврди дека за Трендафил Ивановски во времето кога бил ученик во гимназијата во Струмица се водело лично досие поради неговите заложби за обединување на Македонија, што во тоа време се сметало како непријателска дејност.
„Од материјалите што се понудени пред комисијата за лустрација, апсолутно се работи за замена на тези. Се располага и врз основа на тие материјали се одлучувало така како што се одлучувало. Се располага со лично досие кое било секогаш од службите формирано врз основа на сознанија за одредена непријателска дејност на одредена личност или групација. Во целото досие на господинот Трендафил Ивановски не постои ниту еден елемент кој ќе докаже дека бил соработник на службата за државна безбедност, бидејќи не постои неговото соработничко досие“, вели Иван Бабановски.
Тој денеска пред Управниот суд, каде Ивановски покрена тужба против решението на Комисијата за верификација на фактите за негова наводна соработничка активност со тајните служби, се појави во улога на стручен помагач. Бабановски ја образложуваше целокупната постапка за формирање на едно досие, било да се работи за лично, соработничко или пак досие за предмет. Тој објасни дека извештаите на соработникот во тоа време најчесто се доставувале писмено на конспиративни состаноци, а за неговата активност било можно соработникот да пари како награда за сработеното или како средства за покривање на оперативните трошоци. Според Бабановски, соработката со службата можела да помогне при вработување.
Ивановски, откако Комисијата за верификација на фактите донесе одлука дека тој бил соработник на тајните служби, почна постапка пред Управниот суд. Тој тврди дека неговото досие било досие на жртва, а не соработник на тајните служби.
02-11-2010, 02:33 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Од книгата на Јасна Котеска - Комунистичка интима (2008).


Quote:Бирократската машинерија на комунизмот, слично како фашизмот и капитализмот, се засновала на употребата на „голото месо“, на безимените бирократски штрафчиња. Тие не се кодошите, ниту жртвите. Тие се таканаречените - неутрални граѓани.

Социјализмот беше кадарен да ги изнедри големите злосторства затоа што го чуваше идејата дека е најдобриот систем на светот. Иван Катиќ пишува: „Малите злосторства се прават од користољубие или од навика. Големите од верба и убедување. Само големите идеалисти прават големи злосторства без каење, идеалите ги ослободуваат од грижата на совеста.“ Ако интелектуалците во страшните режими најчесто знаеле или претпоставувале што се случува, тогаш прашањето гласи: зошто, забога, комунистичките режими никогаш не доживеале сериозен отпор, иако беа начелно поддржувани само од фанатиците, од садистите и од циниците? Титовиот режим најчесто доживувал вербален отпор, во кругот на најтесното семејство – таму си можел да го мразиш Тито, да си ироничен кон слетовите, одвратна да ти е системската неправда, да се залагаш за национални прашања и сл., но никогаш и надвор од домот.
http://www.okno.mk/node/844Како што народот беше нем и слеп за штрајковите на ФАС-овци и Железарци, опасност е голема да бидат и слепи и за Лустрацијата, на горе опишаниот начин.
Она што одговорна власт мора да го стори е да се говори јавно за сите жртви на УДБ-а и на Комуњарите.
И за опасноста да не ни се повтори сето ова.
03-11-2010, 01:19 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(03-11-2010, 01:19 PM)montehristo Wrote: Од книгата на Јасна Котеска - Комунистичка интима (2008).
Quote:Бирократската машинерија на комунизмот, слично како фашизмот и капитализмот, се засновала на употребата на „голото месо“, на безимените бирократски штрафчиња. Тие не се кодошите, ниту жртвите. Тие се таканаречените - неутрални граѓани.

Социјализмот беше кадарен да ги изнедри големите злосторства затоа што го чуваше идејата дека е најдобриот систем на светот. Иван Катиќ пишува: „Малите злосторства се прават од користољубие или од навика. Големите од верба и убедување. Само големите идеалисти прават големи злосторства без каење, идеалите ги ослободуваат од грижата на совеста.“ Ако интелектуалците во страшните режими најчесто знаеле или претпоставувале што се случува, тогаш прашањето гласи: зошто, забога, комунистичките режими никогаш не доживеале сериозен отпор, иако беа начелно поддржувани само од фанатиците, од садистите и од циниците? Титовиот режим најчесто доживувал вербален отпор, во кругот на најтесното семејство – таму си можел да го мразиш Тито, да си ироничен кон слетовите, одвратна да ти е системската неправда, да се залагаш за национални прашања и сл., но никогаш и надвор од домот.
http://www.okno.mk/node/844
Како што народот беше нем и слеп за штрајковите на ФАС-овци и Железарци, опасност е голема да бидат и слепи и за Лустрацијата, на горе опишаниот начин.
Она што одговорна власт мора да го стори е да се говори јавно за сите жртви на УДБ-а и на Комуњарите.
И за опасноста да не ни се повтори сето ова.


Quote:Колку едно живо суштество може да издржи?


Извадок од „КОМУНИСТИЧКА ИНТИМА“ на Јасна Котеска, Темплум, Скопје, Скопје, 2008, 436страници, ISBN 978-9989-189-41-8


Едното око гледа, а другото чувстува.
Пол Кле

Бидејќи, драг мој, мене се’ ми е веселба.
Шекспир


Татко ми цел живот манифестираше вознемирувачка свест дека го набљудуваат. Во еден транскрибиран телефонски разговор од 27.7.1987 татко ми му се жали на Х дека: Од кога постојам постојано врз мене вршат провокации а едно живо суштество толку може да издржи… ќе ти зборувам, ќе се згрозиш… Меѓутоа колку повеќе зборувате, толку повеќе наидувате на глуви уши и колку повеќе се жалите толку повеќе луѓето одмавнуваат со рака. Вие немате начин да го докажете интимното чувство дека сте следен. Дел од таа опсцена структура на власта е вие да станете целосно осамен. За да бидете притеснети така што вашите доушници ќе останат вашите најдобри "пријатели". Па дури и при вакво нејасното чувство дека е следен целиот живот, кога татко ми го отвори досието, беше фрапиран од кафкијанското сценарио, од степенот на сеприсутнитот поглед, од долготрајноста на набљудувањето и конечно од садизмот на оној што набљудува.

Осаменоста е цел, добро е да си сам. Тие ќе сторат се’ ти да останеш сам, откако веќе сите те напуштиле.
Кога татко ми излегува од затвор, во оперативната белешка од 10.9.1987 стои „(Д)ознаваме дека Јован посебно тешко го прима фактот што е напуштен од сите поранешни пријатели. Моментално психички се чувствува потешко отколку во затворот. Материјалната ситуација им е лоша и имаат многу долгови.“ Неколку месеци подоцна, во забелешката од 2.2.1988 оперативците констатираат дека следењето покажува успешни резултати, на татко ми се’ уште никој не му приоѓа. „Јован Котевски, како што сме информирале повеќе пати досега, скоро исклучиво контактира само со брат му- Наум. Повремено се слуша и со сестрата од Струга.“ Кога на 27.7.1987 кај татко ми се јавува првиот писател, Илија Тодоровски, татко ми, според прислушкуваниот разговор, му вели „Да бев и Ајхман - досега некој ќе се јавеше. Добив комплекс на страшилиште – никој да се јави...Ти си првиот што го направи тоа и нема да ти го заборавам, ти благодарам многу. Дај боже да прислушкуваат, нека знаат дека ова е вака!“ Забелешката на инспекторот покрај овие редови е брутална, поплаката на татко ми дека е осамен го тера на садистичкиот заклучок: „Ј. Котевски останува доследен во неискреноста и лагата. Остава впечаток дека и’ верува во истата. Објективно, оваа состојба му е еднакво сложена, како и онаа кога беше во затвор. Треба максимално да се следи неговата активност....“

Честопати ме прашувале како татко ми го преживеа својот политички прогон? Постои нешто што го знаат оние што преживеале тортура. Човекот што бил подложен на повеќедецениска тортура, на моменти станува единствено болка. Болката станува објект без човечки атрибути и содржина. Ќе ви опишам како изгледаше еден обичен ден на татко ми на пр. од 1994, иако сите години пред и потоа беа исти. 1994 се седум години подоцна, седум години откако татко ми веќе беше слободен, откако имавме своја држава, откако неговите еретички мисли веќе не беа еретички туку конјунктурни.

Татко ми се обидуваше да спие дење. За него беше неиздржливо да биде буден кога надвор има светло. За тој што преживеал тортура, светлото е посебен проблем. Тој што е цел живот гледан, а сам не гледа, тој што е објект на информација, а никогаш субјект во комуникацијата, се плаши од светлото затоа што видливоста го гарантира функционирањето на власта. Кога беше буден, татко ми нервозно се шеташе од една до друга соба. Сега ќе влезе во некоја соба и веднаш ќе излезе. Ќе постои во ходникот за да слушне што прави мајка ми в кујна; ќе тропне во мојата соба за да види дали не ми се случило нешто ужасно, ќе најде некаков изговор, на пр. "ја читам Цветаева" и не чекајќи одговор, исто толку брзо ќе излезе. Со часови ќе трепери зад завесата гледајќи го ѓубреџијата што решил следните три часа до крајот на работното време да ги отседи баш на тротоарот под нашиот прозорец. А што ако тој не е ѓубреџија? Многу ѓубреџии во досието испаднаа "службени лица на ДБК". Ќе легне да спие. Спие на едно око и на секој шум срипува и бара да му се објасни што се случило, сака да види, да се увери. Живее како во секој момент некој најважен човек да ќе треба да дојде и да ја донесе најважната одлука од која ќе се материјализира пророштвото за неговиот живот. Човекот што минал низ 40-годишен политички прогон, гради стратегии за опстанок. Кога ѕвончето ѕвони, помислува: кој е следниот што ќе биде мачен? Ако ѕвони некој на врата застанува и го ослушнува дишењето на тој што ѕвони. Едвај собира храброст да ѕирне низ клучалката. Дури и кога добро го познава тој што ѕвони, долго го набљудува. Некогаш тргнувам да отворам, ама за него е прашање на живот или смрт, прв да ја отвори вратата за да не ми се случи нешто ужасно. И конечно "А, Верче, повели... дома е Јасна".

Човекот што преживел тортура, откако целиот живот бил предмет на иследување, станува оној кој не може да се реконституира преку идентификација со најблиските. Неговиот свет станува свет кој не е базиран на дијалектика. Тоа е недостаток од недостатокот. Тоа е чисто присуство. Човекот кој преживеал тортура развива невозможен парадокс, прекин во репрезентацијата и премногу репрезентации. Тој има милион слики на ужасните можности на системот и слики кои не носат меморија. Тој човек што преживеал четиридецениска тортура е татко ми, македонскиот поет Јован Котески.
http://jasnakoteska.blogspot.com/2008/11..._7004.html


Во ова лежи опасостаQuote:И сега повторно почна она одвратно учтиво погаѓање,
еден над К. му го пружи ножот на другиот, а овој пак, повторно
преку К. му го враќаше нему. К. сега точно знаеше дека
неговата должност би била сам да го дофати тој нож,
додека минуваше од рака во рака, лебдеше над него
и сам со него да се прободе.
Кафка
(This post was last modified: 03-11-2010, 02:13 PM by montehristo.)
03-11-2010, 02:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(03-11-2010, 02:10 PM)montehristo Wrote:
(03-11-2010, 01:19 PM)montehristo Wrote: Од книгата на Јасна Котеска - Комунистичка интима (2008).
Quote:Бирократската машинерија на комунизмот, слично како фашизмот и капитализмот, се засновала на употребата на „голото месо“, на безимените бирократски штрафчиња. Тие не се кодошите, ниту жртвите. Тие се таканаречените - неутрални граѓани.

Социјализмот беше кадарен да ги изнедри големите злосторства затоа што го чуваше идејата дека е најдобриот систем на светот. Иван Катиќ пишува: „Малите злосторства се прават од користољубие или од навика. Големите од верба и убедување. Само големите идеалисти прават големи злосторства без каење, идеалите ги ослободуваат од грижата на совеста.“ Ако интелектуалците во страшните режими најчесто знаеле или претпоставувале што се случува, тогаш прашањето гласи: зошто, забога, комунистичките режими никогаш не доживеале сериозен отпор, иако беа начелно поддржувани само од фанатиците, од садистите и од циниците? Титовиот режим најчесто доживувал вербален отпор, во кругот на најтесното семејство – таму си можел да го мразиш Тито, да си ироничен кон слетовите, одвратна да ти е системската неправда, да се залагаш за национални прашања и сл., но никогаш и надвор од домот.
http://www.okno.mk/node/844
Како што народот беше нем и слеп за штрајковите на ФАС-овци и Железарци, опасност е голема да бидат и слепи и за Лустрацијата, на горе опишаниот начин.
Она што одговорна власт мора да го стори е да се говори јавно за сите жртви на УДБ-а и на Комуњарите.
И за опасноста да не ни се повтори сето ова.


Quote:Колку едно живо суштество може да издржи?


Извадок од „КОМУНИСТИЧКА ИНТИМА“ на Јасна Котеска, Темплум, Скопје, Скопје, 2008, 436страници, ISBN 978-9989-189-41-8


Едното око гледа, а другото чувстува.
Пол Кле

Бидејќи, драг мој, мене се’ ми е веселба.
Шекспир


Татко ми цел живот манифестираше вознемирувачка свест дека го набљудуваат. Во еден транскрибиран телефонски разговор од 27.7.1987 татко ми му се жали на Х дека: Од кога постојам постојано врз мене вршат провокации а едно живо суштество толку може да издржи… ќе ти зборувам, ќе се згрозиш… Меѓутоа колку повеќе зборувате, толку повеќе наидувате на глуви уши и колку повеќе се жалите толку повеќе луѓето одмавнуваат со рака. Вие немате начин да го докажете интимното чувство дека сте следен. Дел од таа опсцена структура на власта е вие да станете целосно осамен. За да бидете притеснети така што вашите доушници ќе останат вашите најдобри "пријатели". Па дури и при вакво нејасното чувство дека е следен целиот живот, кога татко ми го отвори досието, беше фрапиран од кафкијанското сценарио, од степенот на сеприсутнитот поглед, од долготрајноста на набљудувањето и конечно од садизмот на оној што набљудува.

Осаменоста е цел, добро е да си сам. Тие ќе сторат се’ ти да останеш сам, откако веќе сите те напуштиле.
Кога татко ми излегува од затвор, во оперативната белешка од 10.9.1987 стои „(Д)ознаваме дека Јован посебно тешко го прима фактот што е напуштен од сите поранешни пријатели. Моментално психички се чувствува потешко отколку во затворот. Материјалната ситуација им е лоша и имаат многу долгови.“ Неколку месеци подоцна, во забелешката од 2.2.1988 оперативците констатираат дека следењето покажува успешни резултати, на татко ми се’ уште никој не му приоѓа. „Јован Котевски, како што сме информирале повеќе пати досега, скоро исклучиво контактира само со брат му- Наум. Повремено се слуша и со сестрата од Струга.“ Кога на 27.7.1987 кај татко ми се јавува првиот писател, Илија Тодоровски, татко ми, според прислушкуваниот разговор, му вели „Да бев и Ајхман - досега некој ќе се јавеше. Добив комплекс на страшилиште – никој да се јави...Ти си првиот што го направи тоа и нема да ти го заборавам, ти благодарам многу. Дај боже да прислушкуваат, нека знаат дека ова е вака!“ Забелешката на инспекторот покрај овие редови е брутална, поплаката на татко ми дека е осамен го тера на садистичкиот заклучок: „Ј. Котевски останува доследен во неискреноста и лагата. Остава впечаток дека и’ верува во истата. Објективно, оваа состојба му е еднакво сложена, како и онаа кога беше во затвор. Треба максимално да се следи неговата активност....“

Честопати ме прашувале како татко ми го преживеа својот политички прогон? Постои нешто што го знаат оние што преживеале тортура. Човекот што бил подложен на повеќедецениска тортура, на моменти станува единствено болка. Болката станува објект без човечки атрибути и содржина. Ќе ви опишам како изгледаше еден обичен ден на татко ми на пр. од 1994, иако сите години пред и потоа беа исти. 1994 се седум години подоцна, седум години откако татко ми веќе беше слободен, откако имавме своја држава, откако неговите еретички мисли веќе не беа еретички туку конјунктурни.

Татко ми се обидуваше да спие дење. За него беше неиздржливо да биде буден кога надвор има светло. За тој што преживеал тортура, светлото е посебен проблем. Тој што е цел живот гледан, а сам не гледа, тој што е објект на информација, а никогаш субјект во комуникацијата, се плаши од светлото затоа што видливоста го гарантира функционирањето на власта. Кога беше буден, татко ми нервозно се шеташе од една до друга соба. Сега ќе влезе во некоја соба и веднаш ќе излезе. Ќе постои во ходникот за да слушне што прави мајка ми в кујна; ќе тропне во мојата соба за да види дали не ми се случило нешто ужасно, ќе најде некаков изговор, на пр. "ја читам Цветаева" и не чекајќи одговор, исто толку брзо ќе излезе. Со часови ќе трепери зад завесата гледајќи го ѓубреџијата што решил следните три часа до крајот на работното време да ги отседи баш на тротоарот под нашиот прозорец. А што ако тој не е ѓубреџија? Многу ѓубреџии во досието испаднаа "службени лица на ДБК". Ќе легне да спие. Спие на едно око и на секој шум срипува и бара да му се објасни што се случило, сака да види, да се увери. Живее како во секој момент некој најважен човек да ќе треба да дојде и да ја донесе најважната одлука од која ќе се материјализира пророштвото за неговиот живот. Човекот што минал низ 40-годишен политички прогон, гради стратегии за опстанок. Кога ѕвончето ѕвони, помислува: кој е следниот што ќе биде мачен? Ако ѕвони некој на врата застанува и го ослушнува дишењето на тој што ѕвони. Едвај собира храброст да ѕирне низ клучалката. Дури и кога добро го познава тој што ѕвони, долго го набљудува. Некогаш тргнувам да отворам, ама за него е прашање на живот или смрт, прв да ја отвори вратата за да не ми се случи нешто ужасно. И конечно "А, Верче, повели... дома е Јасна".

Човекот што преживел тортура, откако целиот живот бил предмет на иследување, станува оној кој не може да се реконституира преку идентификација со најблиските. Неговиот свет станува свет кој не е базиран на дијалектика. Тоа е недостаток од недостатокот. Тоа е чисто присуство. Човекот кој преживеал тортура развива невозможен парадокс, прекин во репрезентацијата и премногу репрезентации. Тој има милион слики на ужасните можности на системот и слики кои не носат меморија. Тој човек што преживеал четиридецениска тортура е татко ми, македонскиот поет Јован Котески.
http://jasnakoteska.blogspot.com/2008/11..._7004.html


Во ова лежи опасостаQuote:И сега повторно почна она одвратно учтиво погаѓање,
еден над К. му го пружи ножот на другиот, а овој пак, повторно
преку К. му го враќаше нему. К. сега точно знаеше дека
неговата должност би била сам да го дофати тој нож,
додека минуваше од рака во рака, лебдеше над него
и сам со него да се прободе.
Кафка

Добар текст. Но, службите сега се во потешка ситуација. Технологијата напредна. Интернет направи чуда. Осаменоста исчезнува кај поборниците на правда и вистината. Повеќе нема опсаност од осаменост. Се дружиме преку форуми, блогови и други форми на интернетско поврзување. Сега се осамени службениците. Тие како кучиња трчат и лајат по праведните по форумите. Но, тука се немоќни. Тука треба аргумениран натпревар каде тие во старт се послаби. Затоа им останува ширење лаги, плукање и простоклук. Службите не најдоа одговор на интернетот. Франц Кафка да живеел денеска , никогаш не би го напишал свото капитално дело ПРОЦЕС. Ке е дел од КОТЛЕ и ке сменувал мислење. Да се вратиме на КОТЛЕ. Бројот на учесниците, и посебно на гостите многу се зголемува. По број станавме, веројатно, водечки форум во МК и по македонската дијаспора. Еве, користам шанса да гостите ги мотивирам и охрабрам да се регистрираат и да учествуваат во дебатата. Така и ке си олеснат и ке помогнат во борба за македонската кауза. Борбата за народното дело сега е полесна. Не ти треба со пушка во рака да идеш по шумите. Во топла соба , пред ПЦ и удараш по лошите момчиња. Ги начнуваш а на следните избори и ги дотолчуваш. YeaYeaYeaJeeeJeeeJeee
03-11-2010, 03:27 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(03-11-2010, 03:27 PM)hristo Wrote: Добар текст. Но, службите сега се во потешка ситуација. Технологијата напредна. Интернет направи чуда. Осаменоста исчезнува кај поборниците на правда и вистината. Повеќе нема опсаност од осаменост. Се дружиме преку форуми, блогови и други форми на интернетско поврзување. Сега се осамени службениците. Тие како кучиња трчат и лајат по праведните по форумите. Но, тука се немоќни. Тука треба аргумениран натпревар каде тие во старт се послаби. Затоа им останува ширење лаги, плукање и простоклук. Службите не најдоа одговор на интернетот. Франц Кафка да живеел денеска , никогаш не би го напишал свото капитално дело ПРОЦЕС. Ке е дел од КОТЛЕ и ке сменувал мислење. Да се вратиме на КОТЛЕ. Бројот на учесниците, и посебно на гостите многу се зголемува. По број станавме, веројатно, водечки форум во МК и по македонската дијаспора. Еве, користам шанса да гостите ги мотивирам и охрабрам да се регистрираат и да учествуваат во дебатата. Така и ке си олеснат и ке помогнат во борба за македонската кауза. Борбата за народното дело сега е полесна. Не ти треба со пушка во рака да идеш по шумите. Во топла соба , пред ПЦ и удараш по лошите момчиња. Ги начнуваш а на следните избори и ги дотолчуваш. YeaYeaYeaJeeeJeeeJeee

За илустрација: на форумот на КОТЛЕ, во секој даден момент има од 450 до 520 присатни членови и гости. Бројачот брои секоја секунда, така да реално е да се претпостави дека тие 500 луѓе се менуваат барем 5-10 пати дневно, што на котле му дава посетеност од околу 2500-5000 луѓе секој ден.

Од извори во Власта знаеме дека КОТЛЕ е на црната листа. Тоа значи дека голем број на Македонци кои го посетуваат сајтот не смеат да се вклучат во дискусијата, ниту да ги коментираат работите кои излегуваат тука од страв дека ќе останат без гола егзистенција.


100% сум во согласност со Христо дека осаментоста веќе не е проблемот кој беше до пред десетина години - иако знаеме за најекспонираните противници на Власта дека таа сеуште се обидува да ги употреби како пример за "што ќе ти се случи ако се осмелиш да се спротивставиш" на Дикататот на комуњатрите. Денес пишуваме од удобноста на нашите домови, заштитени со нашите псевдоними и ИП адреси. Тоа е голем напредок од осаменоста која ја опишува Котеска - осаменост која ние постарите противници многу силно ја почувствувавме на нашата кожа. Денес на форуми, утре на улиците и во меаните на Македонија. Задутре, стандардите за демократија и човекови на Македонецот ќе се на ниво што веќе Црвената Аристократија нема да може да ги "менаџира" како што тоа го работеше досега. За овие работи да тргнат напред потребно е многу кратко време.
Клучот е што до пред десетина години не знаевме што ни се случува. Денес, благодарение на отварањето на досиејата во 2000; серијалот на Бачев во "Шпиц", форумите како ајвар и кајгана (пред 5-6 години) и денес со еволуцијата во КОТЛЕ цела генерација на противници се свестува дека нивните животи биле конторлирани на субтилен начин од стрната на тајната полиција. Оваа генерација на Македонци добива нов здив, нов живот, нов елан со фактот дека добиваат потврда оти не биле откачени параноици кои причините за своите животни неуспеси се обидуваат да ги оправдаат со некакви си завери - туку дека заверата навистина постои!
03-11-2010, 04:15 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

кога веќе ги спомнавте форумите и МК-интернет-простор...

Quote:Дел од најважните препораки на консултантите од Словенија

- Класичните медиуми се корумпирани и затоа треба да се користат нови
- Ангажирање на медиумите и европските невладини организации за загрозување на слободата на медиумите и нивна злоупотреба за владини цели
- Формирање на нови медиуми со пари од Фонацијата на Сорос и Институтот отворено општество
- Доставување предлози и идеи до Владата
- Посета на Чешка и Шведска како земји кои претседаваат со ЕУ
- Посети на соседите, пред се на: Грција, Косово и Бугарија
- Реализација на проектот "Виртуелна Македонија"
- Народни собири и собири на млади со антифашистичка реторика
- Реализација на проектот "Антифашистичко собрание"

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0FD6450309F2D8418019CB97710E55D1

јас на пример,
-бев тргнат од модераторско место на еден форум без никаква основа, образложение беше „конфликт на интереси“, кои според мене и секој нормален интелект меѓу „езотерика и мистерија“ и „бизнис и економија“ нема како да ги види (освен, наводно „човек„ на покојниот Богдановски);
-потоа поради неправда,цензура,местенки и интриги,се откажав од модератор на друг форум (МајМацедониа), и форумот пропадна те. истата група го уништи;
-од трет форум,каде уште на почетокот (од истата група погоре) добив понуда за модератор која учтиво ја одбив, но поради незгодни постови и аргументи од областа на политика,лаги и пропаганда, а специјално лустрација, бев баниран!

-ја имаме Шеќерка и друштво, со пријателите на Фејсбук (величено по тв и штампа)...

-имаме регистрирање на х-никови од една личност и пласирање на секакви лаги, правење местенки,забуни,дефокусирање и сл...„заштитници на лик и дело“...

-блогови,јутубе,вебсајтови,колумни...

итн... итн...

незнам дали маркираниот цитат од погоре се однесува токму на овие и слични работи или има уште нешто?
(This post was last modified: 03-11-2010, 10:35 PM by toni_a.)
03-11-2010, 10:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(03-11-2010, 10:30 PM)toni_a Wrote: кога веќе ги спомнавте форумите и МК-интернет-простор...

Quote:Дел од најважните препораки на консултантите од Словенија

- Класичните медиуми се корумпирани и затоа треба да се користат нови
- Ангажирање на медиумите и европските невладини организации за загрозување на слободата на медиумите и нивна злоупотреба за владини цели
- Формирање на нови медиуми со пари од Фонацијата на Сорос и Институтот отворено општество
- Доставување предлози и идеи до Владата
- Посета на Чешка и Шведска како земји кои претседаваат со ЕУ
- Посети на соседите, пред се на: Грција, Косово и Бугарија
- Реализација на проектот "Виртуелна Македонија"
- Народни собири и собири на млади со антифашистичка реторика
- Реализација на проектот "Антифашистичко собрание"

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0FD6450309F2D8418019CB97710E55D1

јас на пример,
-бев тргнат од модераторско место на еден форум без никаква основа, образложение беше „конфликт на интереси“, кои според мене и секој нормален интелект меѓу „езотерика и мистерија“ и „бизнис и економија“ нема како да ги види (освен, наводно „човек„ на покојниот Богдановски);
-потоа поради неправда,цензура,местенки и интриги,се откажав од модератор на друг форум (МајМацедониа), и форумот пропадна те. истата група го уништи;
-од трет форум,каде уште на почетокот (од истата група погоре) добив понуда за модератор која учтиво ја одбив, но поради незгодни постови и аргументи од областа на политика,лаги и пропаганда, а специјално лустрација, бев баниран!

-ја имаме Шеќерка и друштво, со пријателите на Фејсбук (величено по тв и штампа)...

-имаме регистрирање на х-никови од една личност и пласирање на секакви лаги, правење местенки,забуни,дефокусирање и сл...„заштитници на лик и дело“...

-блогови,јутубе,вебсајтови,колумни...

итн... итн...

незнам дали маркираниот цитат од погоре се однесува токму на овие и слични работи или има уште нешто?


На првиот форум те тргнаа од модератор зошто застана зад вистината и се обиде да ја одбраниш. Тогаш можеби не ти било до крај се јасно но денеска сигурен сум дека нетреба ништо да ти се објаснува. Од тој првиот ( на ајвар не си бил) форум на кој си бил модератор, се скоро на сите форуми , ОСВЕН НА КОТЛЕ, исти луѓе АДМИНИСТРАТОРИ. Тоа зборува многу.....

Ние на КОТЛЕ почнавме "ФОРУМСКА ЛУСТРАЦИЈА", очекував од ABC да собере храброст и ke дојде да ја завршиме дискусијата околу неговиот случај. Има несовпаѓања во неговите изјави околу датумот кога му е отворено досието и кога е затворено. Инаку акцијата за која е осуден ABC е изведена на 18 и 19 јануари 1982 година.
(This post was last modified: 03-11-2010, 10:58 PM by ЈорданПетровски.)
03-11-2010, 10:56 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

играта на првиот форум каде што се зачленив беше друга...мада првиот конфликтен момент, можеби произлезен до мојата изјава (парафразирам): никогаш повеќе нема да застанам во одбрана на некого за кој знам дека е грешка“, беше нешто сосема друго...
мислев на членови од форум,не на јавни личности. но зад тоа што го кажав тогаш и ден денес стојам те. сум на исто мислење.

него,
тогаш сакаа преку фингирани лични нетрпеливости да го раситнат и разделат,те. уништат форумот...со тоа што еден дел остана,а другиот поголем дел (разобличени хард-кор комуњари) си заминаа (влечејќи членство) и направија втор форум.
јас намерно се обидов и нескав да навлегувам во конфликт и расправии, па на едниот си останав, а на другиот се зачленив и прифатив модераторство само за област која нема ништо заедичко со првата.
„ме молеа“ неколку души да фатам тема, ама јасно кажав дека нема да бидам на “економија“ и дека може за нешто друго да ме стават (те. сам си избрав).

е сега, првиот аргумент за моето тргање беше дека сум се зачленил и кај „непријателите„ ,а по отварање јавен топик/тема од моја страна, излезе дека проблемот бил што сум прифатил модераторство и на второ место!

значи правење местенки и лажење! образложението што ми беше дадено преку ПП, одеднаш се претвори (јавно) на форум во нешто сосема друго!
ова го имав уште претходно на ум и затоа намерно не прифатив „економија„.
всушност немаше основа да ме тргнат бидејќи по личен избор, како слободен член може секаде да партиципирам.
аналогно и како модератор, бидејќи модерирам работи кои:

1)воопшто ги нема (не постојат) на едниот форум,
2)станува збор за сосема различни работи,кои немаат никакви допирни точки

друг момент беше што на почеток еден админ ми кажа дека ме тргнал, а на форум (јавно пред другите) излага еден неактивен админ и кажува дека тој ме тргнал! на крај и сопственикот се заангажира штитејќи си ги админите...

интересното е што неактивниов админ, кој јавно ја превзема одговорноста (пред членството), го нема никаде и не е активен со години!
другиов („човекот на Богдановски“ од Шведска), се става во одбрана на Б.Ц. и прави рушвајт (банира,трга модератори,навредува и се изживува како му душа сака) на форумот.

истиов кој остана, најагресивно и најотворено го пцуеше админот кој си замина, а всушност продолжи да ја врши работата на првиот!
комплетно банирани и/или тргнати од модератори (од истиов,или по негова иницијатива) има неколку луѓе по мене!

се прави на смотан во моменти и репликите му се катастрофа (како на неписмен човек),додека во друг момент се фали со високата позиција/професија,имоти,коли,постигнувања,реноме,итн...

доста интересни случувања...
(This post was last modified: 04-11-2010, 12:23 AM by toni_a.)
04-11-2010, 12:21 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Poseta na daut haradinaj na sedishteto na dpa.Daut haradinaj e eden od najzhestokite od braqata haradinaj.Istiot po hrabrost go preteknuva i ramush haradinaj.Ako razllog na posetata ne se dosieata za vujko, mama,strelec,ibar, 13 strani, i otvorenata vojna na taci so marksistite leninistite od kosovo i zapadna makedonija togash jas sum majka tereza
04-11-2010, 12:27 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

и мало надополнување кон мојот претходен пост:
јас на тој (првиот форум) останав цело време, а ќе бидам во иднина лојален како обичен член.
без разлика што се случувало и како се одвивале работите.
(This post was last modified: 04-11-2010, 12:30 AM by toni_a.)
04-11-2010, 12:29 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

Имало многу неправди и ќе има...како прво тајната полиција е и за тоа да го оневозможи делувањето на државниот непријател...

Значи како прво тајната полиција треба да ги уништи одвнатре Сорос и компанија кои имат за цел уништување на се што е македонско....а за тоа имаат поддршка од целиот народ!

Како второ да се ослободат од стегите кои им ги наметнуваат бившите инсталации...исто така со помош на народот!

И како трето ако се отстранат овие два фактора народот нема да има потреба од лустрација,бидејќи повеќето од кодошите ќе бидат директно или индиректно(поради домино ефектот) отстранети од јавни функции...и нема да постои страв како сега дали смеат или несмеат да лустрираат јаки ѕверки!!!

Значи многу е лесно само треба јавно да го повикаат народот за соработка....и тогаш нема да страда никој бидејќи никој нема да може да упатува закани до наредбодавателите за обелоденување на досиеата(бидејќи тие што лежеле по затвори,имаат храброст за јавно да кажат кои се кодошите само не им се дава простор)...а во случајов сите ќе сметаат дека владата се плаши да спореведе лустрација,што до некаде е и точно бидејќи никој не е луд да погине заради нечие досие!
(This post was last modified: 04-11-2010, 01:41 AM by Makedonec.)
04-11-2010, 01:39 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(03-11-2010, 04:15 PM)Solenik Wrote:
(03-11-2010, 03:27 PM)hristo Wrote: Добар текст. Но, службите сега се во потешка ситуација. Технологијата напредна. Интернет направи чуда. Осаменоста исчезнува кај поборниците на правда и вистината. Повеќе нема опсаност од осаменост. Се дружиме преку форуми, блогови и други форми на интернетско поврзување. Сега се осамени службениците. Тие како кучиња трчат и лајат по праведните по форумите. Но, тука се немоќни. Тука треба аргумениран натпревар каде тие во старт се послаби. Затоа им останува ширење лаги, плукање и простоклук. Службите не најдоа одговор на интернетот. Франц Кафка да живеел денеска , никогаш не би го напишал свото капитално дело ПРОЦЕС. Ке е дел од КОТЛЕ и ке сменувал мислење. Да се вратиме на КОТЛЕ. Бројот на учесниците, и посебно на гостите многу се зголемува. По број станавме, веројатно, водечки форум во МК и по македонската дијаспора. Еве, користам шанса да гостите ги мотивирам и охрабрам да се регистрираат и да учествуваат во дебатата. Така и ке си олеснат и ке помогнат во борба за македонската кауза. Борбата за народното дело сега е полесна. Не ти треба со пушка во рака да идеш по шумите. Во топла соба , пред ПЦ и удараш по лошите момчиња. Ги начнуваш а на следните избори и ги дотолчуваш. YeaYeaYeaJeeeJeeeJeee

За илустрација: на форумот на КОТЛЕ, во секој даден момент има од 450 до 520 присатни членови и гости. Бројачот брои секоја секунда, така да реално е да се претпостави дека тие 500 луѓе се менуваат барем 5-10 пати дневно, што на котле му дава посетеност од околу 2500-5000 луѓе секој ден.

Од извори во Власта знаеме дека КОТЛЕ е на црната листа. Тоа значи дека голем број на Македонци кои го посетуваат сајтот не смеат да се вклучат во дискусијата, ниту да ги коментираат работите кои излегуваат тука од страв дека ќе останат без гола егзистенција.


100% сум во согласност со Христо дека осаментоста веќе не е проблемот кој беше до пред десетина години - иако знаеме за најекспонираните противници на Власта дека таа сеуште се обидува да ги употреби како пример за "што ќе ти се случи ако се осмелиш да се спротивставиш" на Дикататот на комуњатрите. Денес пишуваме од удобноста на нашите домови, заштитени со нашите псевдоними и ИП адреси. Тоа е голем напредок од осаменоста која ја опишува Котеска - осаменост која ние постарите противници многу силно ја почувствувавме на нашата кожа. Денес на форуми, утре на улиците и во меаните на Македонија. Задутре, стандардите за демократија и човекови на Македонецот ќе се на ниво што веќе Црвената Аристократија нема да може да ги "менаџира" како што тоа го работеше досега. За овие работи да тргнат напред потребно е многу кратко време.
Клучот е што до пред десетина години не знаевме што ни се случува. Денес, благодарение на отварањето на досиејата во 2000; серијалот на Бачев во "Шпиц", форумите како ајвар и кајгана (пред 5-6 години) и денес со еволуцијата во КОТЛЕ цела генерација на противници се свестува дека нивните животи биле конторлирани на субтилен начин од стрната на тајната полиција. Оваа генерација на Македонци добива нов здив, нов живот, нов елан со фактот дека добиваат потврда оти не биле откачени параноици кои причините за своите животни неуспеси се обидуваат да ги оправдаат со некакви си завери - туку дека заверата навистина постои!

Quote:За илустрација: на форумот на КОТЛЕ, во секој даден момент има од 450 до 520 присатни членови и гости. Бројачот брои секоја секунда, така да реално е да се претпостави дека тие 500 луѓе се менуваат барем 5-10 пати дневно, што на котле му дава посетеност од околу 2500-5000 луѓе секој ден.

Од извори во Власта знаеме дека КОТЛЕ е на црната листа. Тоа значи дека голем број на Македонци кои го посетуваат сајтот не смеат да се вклучат во дискусијата, ниту да ги коментираат работите кои излегуваат тука од страв дека ќе останат без гола егзистенција.


100% сум во согласност со Христо дека осаментоста веќе не е проблемот кој беше до пред десетина години - иако знаеме за најекспонираните противници на Власта дека таа сеуште се обидува да ги употреби како пример за "што ќе ти се случи ако се осмелиш да се спротивставиш" на Дикататот на комуњатрите. Денес пишуваме од удобноста на нашите домови, заштитени со нашите псевдоними и ИП адреси. Тоа е голем напредок од осаменоста која ја опишува Котеска - осаменост која ние постарите противници многу силно ја почувствувавме на нашата кожа. Денес на форуми, утре на улиците и во меаните на Македонија. Задутре, стандардите за демократија и човекови на Македонецот ќе се на ниво што веќе Црвената Аристократија нема да може да ги "менаџира" како што тоа го работеше досега. За овие работи да тргнат напред потребно е многу кратко време.
Клучот е што до пред десетина години не знаевме што ни се случува. Денес, благодарение на отварањето на досиејата во 2000; серијалот на Бачев во "Шпиц", форумите како ајвар и кајгана (пред 5-6 години) и денес со еволуцијата во КОТЛЕ цела генерација на противници се свестува дека нивните животи биле конторлирани на субтилен начин од стрната на тајната полиција. Оваа генерација на Македонци добива нов здив, нов живот, нов елан со фактот дека добиваат потврда оти не биле откачени параноици кои причините за своите животни неуспеси се обидуваат да ги оправдаат со некакви си завери - туку дека заверата навистина постои!
Ima eden pasus vo Stepskiot Volk na Herman Hese koj cesto go citiram.
Hari Haler (glavniot junak) posle edna svirka na dobar saksofonist vo eden bar mu objasnuva na istion za Muzickata teorija i seto negovo izlaganje i znaenje padja vo voda so edna recenica na samiot Saksofonist koj mu veli
za muzikata ne e dovolno da gi znes site muzicari i site pravci na ovoj svet, " Da se sviri e vazno".
Kako sto postojat reporteri bez granici, kako sto postojat lekari bez granici, na sistemot narocno na onoj korumpiraniot mora da mu se zadade udar so noz vo srce, a toa e aktivizam bez granici.
Tie te sledat tebe kako sistem bidejki ne si im se dopadjal od razlicni pricini ti se organiziras so grupa aktivisti razotkrivajki gi i raskrinkuvajki gi vo javnost, tie te sledat tebe, ti niv gi fotografiras i gi postiras nivnite sliki vo javnosta za da gi vidi javnosta koi se, drug aktivist, koj e od negoviot grad, koj mozebi ucel so nego vo osnovno (sega mozebi fantaziram) veli a da toj e toj so adresa na taa i taa ulica.
Samo da vi dadam dva primera od sosedna srbija(uslovno):
Prviot e so Albancite na Kosovo, ako se prisekjate na Ruskite vojnici koi neli trebalo da pristignat na Pristinskiot Aerodrom pred Amerite, sto se sluci so niv?
Albancite postavija ziv stit, Rusite bea blokirani nekolku meseci.
Vtor primer od taa Srbija, nekomu mu precelo kradenjeto na srpskite patarini(kako i kaj nas sto se krade), postavil kamera i snimal nekolku dena da vidi kolku vozila prosle za tie denovi.
Snimkite od videata gi postavil na internet otkako gi prebroil vozilata sto prosle na edna patarina i baral da mu se dade na uvid kolku vozila imale plateno( sekoja patarina mora da pravi spisok, da izvede sostojba na kraj na denot).
No seto ova e hipotetski poradi edna pricina, kodosite, tolku ima kompromitirani, tolku ima prodadeni dusi sto da si tamu, kje te stavat vo masina za melenje meso.
Kako sto veli Koteska, nie treba da rascistime so PALANECKIOT MENTALITET
Quote:Македонската паланка и селективното читање на досиејата

Извадок од „КОМУНИСТИЧКА ИНТИМА“ на Јасна Котеска, Темплум, Скопје, Скопје, 2008, 436страници, ISBN 978-9989-189-41-8


А потоа се разбудив. Моите прашања се следниве: какво е нашето будење денес, каков поглед е се’ уште можен врз искуствата од комунизмот? А потоа и ова: зошто уште едно навраќање кон мотивот комунизам денес, кога тој еднаш беше критикуван, и тоа успешно, веќе во времето на своето постоење? Од каде некрофилската желба вторпат да се пука во мртвиот идеолошки труп кога, за еден аналитичар, тврдам, не постои поздодевна тема од комунистичката, тие книги и таа замрзната епоха се читаат само со огромен напор.

Мојата причина е лична. Јас можев да се самоутешувам дека татко ми бил жртва на боговите, но тој романтизам е неодговорен. Сите луѓе се жртви на боговите, обратно, некои луѓе се дополнително жртви и на други луѓе, на системите што оперирале преку другите луѓе. Нас не’ уверуваат дека работите не се лични, но тоа не е точно. Секоја работа има свое лично име. Името на идеологијата што стоела зад трагизмот на татко ми се вика комунизам. Дали ако пишуваш за комунизмот, тоа автоматски значи дека капитализмот ти е драг? До сите што во последниве две години ми упатуваа забелешки за темата на оваа книга: „Глупаво е да го напаѓаш комунизмот, гледај колку не чини капитализмот“, имам прашање: „Дали ако едниот систем испадне сив, другиот ќе биде помалце црн?“

Трите најголеми идеологии на 20 век: New deal капитализмот, фашизмот и комунизмот, оперирале со слични механизми. Овој оглед за комунизмот може само да им биде од полза на критичарите на капитализмот, тие два система се огледални, што има во едното се огледува преку оптичка искривеност во другото, и истото назад. Погледнете како кафетериите и рестораните со Титовите теми („Броз Кафе“, „Кај Маршалот“...), како и претприемачите што продаваат артефакти за носталгијата по социјализмот (постерите, преработките на југословенските хитови, филмовите, како и целокупниот имиџ), се претприемачки проекти, капиталистички крави за молзење кеш. Денес има смисла да се залагате за носталгија за социјализмот само ако сте капиталист. Што парадоксално прави дека ако пишувате против комунизмот, вие сте носталгичар! А има ли вистинска доза во приодот кон нашето минато? Носталгијата не го враќа назад замрзнатото социјалистичко време во историското, носталгијата го сместува споменот за социјализмот во „отсутното“ време на денешниот капиталистички свет. Капитализмот е цивилизација со укинато време, „првата светска цивилизација без свет“ како што вели Бадју, има инфраструктура, но наместо одложеното време (на социјализмот), го има укинатото време на капитализмот - тие две форми на идеолошко време се сродни.

Татко ми беше жртва на паланечката верзија на македонскиот комунизам. Дали тоа значи дека паланката треба да се разобличи со истите методи со кои и самата оперирала? Откако јавно прозборев за досието на татко ми во декември 2005, ми се јавуваа разни „доброволци“ за да го публикуваат неговото досие. Тоа набрзо ми стана одвратно. Затоа што значеше да и’ се понуди НОВА ХРАНА на бесконечната метонимиска глад на Македонецот за озборување: „Види како овој кодош бил стрвен, каков идиот бил, колку бил неписмен, комичен, итн... да ги извадиме нивните имиња, да ги полниме нашите весници со нив... да ги свртиме нивните паланечки оружја против нив самите нив...“ Проблемот со ова решение е дека истиот миг кога „под маса“ ќе му го поттуриш недекласираниот материјал на „твојот“ публицист, ти само ја храниш паланката која сакаш да ја напаѓаш, и потоа таа перпетуална низа нема крај; од неа само паланката има полза, сите луѓе остануваат темелно изгризени.

Две третини од моите сограѓани секое утро и секоја вечер ги голтаат овие публицистички натписи, секое во истиот тон, секое пострашно од другото. Весниците ги буцкаат, ги обработуваат и ги охрабруваат, заради нив луѓето стануват незадоволни и зли, а целта зад сето тоа е нова битка, нови жртви кои ќе бидат уште почудовишни од претходните. Политичкото во кое верувам е истовременото отворање на СИТЕ досиеја за СИТЕ, тогаш публицистите можат и треба да пишуваат. Во архивите во Берлин ја видов таа сеопшта транспарентност на досиејата, сите за сите, тоа е „политичкото“ наспроти „паланечкото“ во кое верувам. Ова е воедно и објаснување за начинот на кој е организирана оваа книга. За мене, единствениот достоинствен начин да зборувам за досието на татко ми е објаснувањето на машинеријата на комунизмот, неговата социјална логика, што тоа значело.

(Иако, овде има уште нешто. Во моето неможење да распознаам кој ми пришол со искрена помош околу досието а кој не, одеднаш сфатив дека сите подеднакво ги доживувам како закана што сака да ми ја одземе мојата болка. Како да нема да имам зад што да се скријам, еднаш, кога болката ќе ја поделам со другите.)
http://jasnakoteska.blogspot.com/2008/11..._3897.html
Ona sto nie treba da go storime, odgovorna vlada sto treba da go stori e:
Quote:Политичкото во кое верувам е истовременото отворање на СИТЕ досиеја за СИТЕ, тогаш публицистите можат и треба да пишуваат. Во архивите во Берлин ја видов таа сеопшта транспарентност на досиејата, сите за сите, тоа е „политичкото“ наспроти „паланечкото“ во кое верувам.
Ovie Kodosi se svedeni na baterija koja i/mu e potrebna na Matricata/Matrixot za da se odrzi/zivee.
Toa e kako vo logickata pogreska truenje na izvorot, kodosite se otrovot(bolesta/bolni se, za ova podocna) - na onoj koj go true bunarot treba da mu se odzeme otrovot.
A edinstveniot nacin e ako im se otupat jazicite na kodosite, a toa e samo ako site nie vo edno vreme doznaeme koj e kodos.
Veruvajte mi, nikoj ne saka da lezi zatvor poradi kodosot, prvo poradi zatvorot koj bi ti sledel dokolku mu nastetis, a vtoro bi bilo samo-kaznuvanjeto od soznanieto deka si se spustil pod negovoto nivo.

Quote:„Премислував; како би постапувал со мачителите, доколку утре би бил на власт. Си мислев: осветољубив не сум, бидејќи таа особина ми е туѓа, да ги мразам не можам, а иако сум атеист, се придржувам кон христијанската изрека „прости им господе, не знаат што прават“. Значи, ми преостанува само тоа, за сето зло, да ги исплукам. Би ги омаловажувал, но никогаш не би ставил рака на нив, иако ме тепаа како вол и ме мачеа повеќе од шпанската, или било која инквизиција заедно (Dimitrij Žilevski, “Otok brez milosti”, Maribor, 1995).“
http://marjan.mk/2010/goli-otok/
Da se uozbilam malku, i da se vratam na bolesta:
Toltecite vo svojot pogled na svetot okolu sebe velat deka covekot sonuva, sonuva dodeka spie, sonuva dodeka e buden.
Vistinata e edna, vistinata e svetlost, dokolku covekot zivee vo svetlinata na vistinata dotogas e toj avtenticen.
No poradi socijalniot pritisok, od brakjaa, sestrite, roditelite, prijatelite,opstestvoto, koi pravat eden nov zaednicki son, nie bivame pripitomeni.
Kodosite, grevcinja, tie se bolni, niv treba da im se pomogne, so toa sto kje se obelodenat nivnite iminja, tie kako ikari kje bidat spusteni kade pripadjaat, kade im e nivnata vistinska vrednost, dokolku spusteniot navistina vredi toj sam kje iznikne od pepelot, no toj mora da se procisti samiot sebesi.
Vo toa e poentata. Na onoj koj ne zivee vo svetloto na vistinata mora da mu se svrti grb, morame nie nasata svetlina koja izvira od nasite srca da ja usmerime kon povrednite nesta, kon nas samite, a tie samite moraat da najdat vistina, sila i dovoljno ljubov vo samite sebe, za svetlinata povtorno da izvira od nivnite srca.
Na sekoja idna vlada, toa mora da i bide prioritet.
Sekoja idna vlada kje vladee so srcata na ludjeto, ne so nivnite tela.
No sekoja idna vlada mora da si postavi i sebe i na prethodnite a i na idnite vladi nov standard( ajde da se izrazam kako evropajak : bechmark) po koj site mora kako ludje da se ponasame na prvo mesto, a se ostanatoto posle.

Posebna opasnost kje bide da se rasteretime od ovie podolu spomenatite od Marjan Popeski:
Quote:УДБА – тајна комунистичка полиција
Текстов го објавил Марјан Попески на 12 Август, 2010 во Мисла, Политика | 0 коментари
Во пресудата од 23.05.2002.година, Врховниот суд на Република Словенија тврди дека УДБА е злосторничка организација:„Споменатиот интерен извештај е историски документ, кој настанал во некогашната тајна полиција, позната под името УДБА.
Денес е познато дека таа служба не се занимавала само со разузнавачки задачи, туку и сама организирала разни криминални активности, плански ги изведувала, па дури и конструирала постоење на кривични дела и одговорност за нив. За таа цел фалсификувала, фабрикувала или подметнувала обвинувачки докази. Жртвите на таквите активности, по правило политички противници, или поинаку мислечки, во периодот на тогашниот режим немаа можност да ги разоткријат конструктите на УДБА и да бидат рехабилитирани“.

Дека е така сведочи еден удбаш. И тоа не кој било, туку помошникот на шефот на УДБА за Словенија, Алберт Светина, во својата книга „Од ослободителна борба до бандитизам“: „Во Ослободителниот фронт и во партијата се вклучив заради борба за национално ослободување, а по крајот на војната завршив во ОЗНА, во бандитизам. Баш во бандитизам, и тоа поради противзаконски дејства, кои ОЗНА илегално ги изведуваше надвор од законската власт и од судството. Се занимаваше со работи што се карактеристични за бандитизам. Зарем не е бандитизам доколку им крадете на луѓето и ги крадете претпријатијата во странство, имотот илегално го префрлувате преку граница и со него управувате илегално, надвор од државните институции. Нејзините припадници во Трст, малку по војната, меѓу другото украдоа и пари, кои беа наменети за месечна плата за работниците и ги донесоа во Љубљана. Од друга страна, ОЗНА одземаше приватна сопственост без секаква основа. Доколку на озновците, или на членовите на ЦК им се допаднеше некој стан или куќа, сé заедно едноставно ќе запоседнеа, а сопствениците ќе ги сместеа зад решетки, доколку не одеше поинаку“.
За првиот шеф на УДБА за Словенија, Иван Мачек, вели дека имал само четири одделенија основна школа. Во борбата со Зденка Кидрич за шеф на УДБА победил заради поголемата суровост. Член на УДБА се станувало со посебна проверка од раѓањето па до денот на приемот. Бидејќи бил во позиција да прима удбаши, Светина вели дека при изборот за него било најважно кандидатот да е вистински комунист и да е подготвен да го ликвидира непријателот. Не на фронт со оружје, туку во својата околина или каде било на друго место. Удбаши станувале обични луѓе, но подготвени да убијат, без разлика дали се работи за роднина. Според него, удбаш е човек без душа, кој е подготвен да изврши сé што УДБА ќе побара. Поради тоа, во своите редови прибирала убијци. Крвници биле срж на УДБА, а меѓу нив се истакнувале Море и Шилих, кои уживале дури и кога убивале партизани. Според Светина, ОЗНА (подоцна УДБА) била банда на убијци, натопена со болшевизам и сталинистичка бездушност.
Многу корисно за македонските услови е сведочењето на Светина дека удбашите што биле дисциплински казнувани, завршувале како директори во стопанството во странство. Тие шверцувале дрога, цигари и алкохол. Бази имале на неколку места по Словенија. Светина пишува сам за себе: „Според упатствата на Мачек, организирано крадев и правев други противзаконски работи“. Според него, УДБА толку се осилила, што по 1948 година упаѓала во државите на источниот лагер и киднапирала непријатели на СФРЈ. Овој заклучок произлегува од неуспешниот обид на киднапирање на Верстовшек од Унгарија. Тројцата браќа Пупош биле фатени и обесени во затвор во Унгарија. Удбашот Светина вели: „Удбашкиот систем, по углед на советскиот, беше построг и понечовечки од гестаповскиот“. Удбашите се делеле на разузнавачи и ликвидатори. Едните не смееле да знаат за другите. Авторот ја опишува судбината на ликвидаторот Франц Поковец. Нешто се замерил со партијата и на 24.5.1961 е извршен обид за убиство во Љубљана. Бива ранет и преживува. По оздравувањето целосно се повлекува од јавниот живот. УДБА цело време го следела. Отишла дотаму, што ја присилила неговата жена да работи за УДБА и цело време да известува за сопствениот маж. Поковец почнал да се сомнева во својата жена, но не можел да си помогне: „Сомневањата за нејзината присилна работа за УДБА му ги потврдила дури пред нејзината смрт, откако веќе неколку години морала во детали да ја известува УДБА за својот маж… Кога се приближувал нејзиниот последен час, собрала толку сила, го прегрнала и го молела за простување. Му се исповедала за својата долгогодишна несреќа и притоа горко плачела. Наредниот ден била мртва“.
Од цитираното може да се заклучи дека УДБА е многу поопасна од мафијата. За волја на вистината, треба да се каже дека УДБА првобитно е формирана за заштита на народот и борба против окупаторот и таа улога успешно ја остварува за време на војната. Меѓутоа и мафијата во деветтиот век, за време на арапската окупација на Сицилија, имала позитивна улога. Арапскиот збор мафија значи прибежиште, каде што се криело домашното население пред арапските освојувачи. Се работи за општ социолошки примерок, кога организацијата создадена за одбрана на легитимни интереси на најшироките маси, кога ќе дојдат кормилари злосторници без белег за да можеш да ги препознаеш, ја насочуваат кон други цели.
Меѓутоа, ниеден пример не ја потенцира толку сличноста помеѓу мафијата и УДБА, како вистинскиот настан, според судијата Фалконе (убиен од мафијата). Кога Фалконе го прашал тукушто затворениот Френк Копола што е мафија, мафијашот му одговорил: „Има три кандидати за местото јавен обвинител. Првиот е необично прониклив, признаен и почитуван стручњак. За другиот се договориле странките на владејачката коалиција. Третиот е идиот. Службата ја добива третиот. Тоа е мафија, господине“.
Објавено во Нова Македонија на 9 април 2010
04-11-2010, 02:56 AM
Reply