Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
Misla
Unregistered

 

(21-10-2010, 05:52 PM)Solenik Wrote:
(21-10-2010, 05:32 PM)Misla Wrote: http://www.arhivyu.gov.rs/active/sr-cyri...Modul.html

И покрај тоа што не верувам дека било какви битни босиеја се горени, туку дека се' се чува (во Москва има згарда поголема од стадион која е мацин за ситѕе досиеја на КГБ), досиејата до 1966 би биле и онака не потребни за денешната лустација.

Архивот на Југославија има Македонски досиеа до 2006! ЗОШТО?

Se soglasuvam deka za Lustracijata se nepotrebni, no tuka e vazno da se vidi procedurata kako funkcionirala UDBA i kako i kade gi cuvale disiejata.
21-10-2010, 10:09 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(21-10-2010, 05:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во последните неколку дена сме бобардирани со вакви изјави:


Quote:Тадиќ позитивно реагирал за барањето на Иванов за пристап до досиејата

21.10.2010 - 16:52 | Македонија

Позитивни реакции од кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ по вчерашното барање на шефот на македонската држава Ѓорѓе Иванов да се почитува договорот за сукцесија и да им се овозможи на македонските институции пристап до архивите во Белград.


За да се овозможи досиејата на македонските кодоши на КОС и УДБА да стигнат до комисијата за лустрација, Тадиќ посочил на српските институции кои имаат надлежност во оваа постапка.


Но еве малку од ВИСТИНАТА:

Quote:Отворање на архивите на УДБА во Белград - комплексно

Весна Коваческа - Трпчевска


20.10.2010 19:14
Виктор Габер


Прашањето дали Македонија може да ги добие досиејата од Белград за соработниците со тајните служби е пред се политичко и не треба да се очекува дека ќе биде решено со договорот за сукцесија.

Виктор Габер, амбасадор во македонското МНР задолжен за сукцесијата, лоцира два проблематични момента околу надежите за добивање на документацијата.

Клучното според Габер е што Македонија ќе добие како документација во евентуалната таква постапка.

„Точно е дека договорот во анексот го предвидува достапност до архивите што се наоѓале во сојузна надлежност. Но дали таму се легнати сите документи - или дел од нив се се уште во службите во Србија. За нивно отстапување во архивите, се потребни некаде 30 некаде 50 години“, објаснува Виктор Габер за А1.

Прашањето е сложено бидејќи зависи од локалните српски закони кои ги штитат српските институции. Во овој случај амбасадорот посочува како можност склучување билатерален договор кој би прецизирал под какви услови службите во Белград би отстапиле документација доколку тоа од нив го побараат македонските органи. За веќе постоечкиот договор за сукцесија на кој може да се повика Македонија, вели Габер.

„Формиран е мешовит комитет од сите држави за распределба на архивите. На средбата пред шест години кога е договарана соработката - Хрватска, Словенија и Македонија ги побараа оригиналите, со што не се согласи Србија - се ќе ви дадеме но во копии - бил ставот на Србите“, вели Габер.

Нов состанок оттогаш нема. Дали ќе постои политичка воља кај Србија да им помогне на македонските органи во процесот на лустрација со оглед на тоа што српскиот претседател воопшто не спомена дека се разговарало за ова прашање во Белград веројатно деновиве ќе стане појасно.


Некој лаже а по се тоа ке биде кабинетот на Ѓорѓи Иванов

od istiot izvor........

Тадиќ се согласи Македонија да ги добие досиејата за кодошите
Гоце Михајлоски

21.10.2010 18:15

Во зградата на Архивот на Србија се сместени сите досиеја од безбедносните служби на поранешната Југославија. Тука се крие и одговорот дали досиејата што професорот од Тетово ги пронајде во својот двор се веродостојни или не.

А1 се обиде да се добие одговор од надлежните во Архивот, кои македонски органи и во која процедура може да добијат информација од тука.

Но, директорот Перишиќ засега не сака ништо јавно да говори, иако многумина во Македонија веќе го прогласија Белград за главниот виновник за неуспехот на лустрацијата во Македонија.

Српските закони не дозволуваат отворање на досиејата. Единствената информација што српските граѓани може да ја добијат од архивот е дали за нив има или не досие.

Според информациите на А1, во Архивот на Србија се наоѓаат сите досиеја што ги водела поранешната сојузна УДБА. Се работи за околу 78.000 досиеја, од кои дел имаат и по над 10.000 страници.

Експертите во Архивот со кои разговаравме ја отфрлаат можноста да се одделат тие за македонските државјани и по пат на секцесија да се вратат во Скопје како оригинали или копии, бидејќи архивата воопшто не била класифицирана според националноста на лицето за кое се водело досието.

Целата архивска граѓа се чувала само во пишана верзија, без електронска база на податоци, па поради тоа експертите сметаат дека и втората варијанта, за директен увид тука во Архивот, е технички невозможна, дури и доколку со договор меѓу двете земји се отстранат законските пречки што не го дозволуваат тоа во моментов.

Од кабинетот на Иванов велат дека на вчерашната средба со Тадиќ, српскиот претседател позитивно реагирал на барањето на Иванов за сукцесија на архивите, но засега никој не сака да предвиди дали и кога би се реализирала оваа идеја, ниту пак дали безбедносните досиеја кои се клучни за процесот на лустрација би биле дел од неа.
21-10-2010, 10:13 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(21-10-2010, 05:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во последните неколку дена сме бобардирани со вакви изјави:


Quote:Тадиќ позитивно реагирал за барањето на Иванов за пристап до досиејата

21.10.2010 - 16:52 | Македонија

Позитивни реакции од кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ по вчерашното барање на шефот на македонската држава Ѓорѓе Иванов да се почитува договорот за сукцесија и да им се овозможи на македонските институции пристап до архивите во Белград.


За да се овозможи досиејата на македонските кодоши на КОС и УДБА да стигнат до комисијата за лустрација, Тадиќ посочил на српските институции кои имаат надлежност во оваа постапка.


Но еве малку од ВИСТИНАТА:

Quote:Отворање на архивите на УДБА во Белград - комплексно

Весна Коваческа - Трпчевска


20.10.2010 19:14
Виктор Габер


Прашањето дали Македонија може да ги добие досиејата од Белград за соработниците со тајните служби е пред се политичко и не треба да се очекува дека ќе биде решено со договорот за сукцесија.

Виктор Габер, амбасадор во македонското МНР задолжен за сукцесијата, лоцира два проблематични момента околу надежите за добивање на документацијата.

Клучното според Габер е што Македонија ќе добие како документација во евентуалната таква постапка.

„Точно е дека договорот во анексот го предвидува достапност до архивите што се наоѓале во сојузна надлежност. Но дали таму се легнати сите документи - или дел од нив се се уште во службите во Србија. За нивно отстапување во архивите, се потребни некаде 30 некаде 50 години“, објаснува Виктор Габер за А1.

Прашањето е сложено бидејќи зависи од локалните српски закони кои ги штитат српските институции. Во овој случај амбасадорот посочува како можност склучување билатерален договор кој би прецизирал под какви услови службите во Белград би отстапиле документација доколку тоа од нив го побараат македонските органи. За веќе постоечкиот договор за сукцесија на кој може да се повика Македонија, вели Габер.

„Формиран е мешовит комитет од сите држави за распределба на архивите. На средбата пред шест години кога е договарана соработката - Хрватска, Словенија и Македонија ги побараа оригиналите, со што не се согласи Србија - се ќе ви дадеме но во копии - бил ставот на Србите“, вели Габер.

Нов состанок оттогаш нема. Дали ќе постои политичка воља кај Србија да им помогне на македонските органи во процесот на лустрација со оглед на тоа што српскиот претседател воопшто не спомена дека се разговарало за ова прашање во Белград веројатно деновиве ќе стане појасно.


Некој лаже а по се тоа ке биде кабинетот на Ѓорѓи Иванов

Tie ne llazhat tie se spremat za pllan kako da gi rehabilitirat koalicionite partneri.Ako vo sllucajot stvarno se vmeshani taci-lube-haradinaj so bnd teshko deka ke pomine bez posledici vrz akterite
21-10-2010, 10:21 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(21-10-2010, 10:13 PM)Misla Wrote:
(21-10-2010, 05:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во последните неколку дена сме бобардирани со вакви изјави:


Quote:Тадиќ позитивно реагирал за барањето на Иванов за пристап до досиејата

21.10.2010 - 16:52 | Македонија

Позитивни реакции од кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ по вчерашното барање на шефот на македонската држава Ѓорѓе Иванов да се почитува договорот за сукцесија и да им се овозможи на македонските институции пристап до архивите во Белград.


За да се овозможи досиејата на македонските кодоши на КОС и УДБА да стигнат до комисијата за лустрација, Тадиќ посочил на српските институции кои имаат надлежност во оваа постапка.


Но еве малку од ВИСТИНАТА:

Quote:Отворање на архивите на УДБА во Белград - комплексно

Весна Коваческа - Трпчевска


20.10.2010 19:14
Виктор Габер


Прашањето дали Македонија може да ги добие досиејата од Белград за соработниците со тајните служби е пред се политичко и не треба да се очекува дека ќе биде решено со договорот за сукцесија.

Виктор Габер, амбасадор во македонското МНР задолжен за сукцесијата, лоцира два проблематични момента околу надежите за добивање на документацијата.

Клучното според Габер е што Македонија ќе добие како документација во евентуалната таква постапка.

„Точно е дека договорот во анексот го предвидува достапност до архивите што се наоѓале во сојузна надлежност. Но дали таму се легнати сите документи - или дел од нив се се уште во службите во Србија. За нивно отстапување во архивите, се потребни некаде 30 некаде 50 години“, објаснува Виктор Габер за А1.

Прашањето е сложено бидејќи зависи од локалните српски закони кои ги штитат српските институции. Во овој случај амбасадорот посочува како можност склучување билатерален договор кој би прецизирал под какви услови службите во Белград би отстапиле документација доколку тоа од нив го побараат македонските органи. За веќе постоечкиот договор за сукцесија на кој може да се повика Македонија, вели Габер.

„Формиран е мешовит комитет од сите држави за распределба на архивите. На средбата пред шест години кога е договарана соработката - Хрватска, Словенија и Македонија ги побараа оригиналите, со што не се согласи Србија - се ќе ви дадеме но во копии - бил ставот на Србите“, вели Габер.

Нов состанок оттогаш нема. Дали ќе постои политичка воља кај Србија да им помогне на македонските органи во процесот на лустрација со оглед на тоа што српскиот претседател воопшто не спомена дека се разговарало за ова прашање во Белград веројатно деновиве ќе стане појасно.


Некој лаже а по се тоа ке биде кабинетот на Ѓорѓи Иванов

od istiot izvor........

Тадиќ се согласи Македонија да ги добие досиејата за кодошите
Гоце Михајлоски

21.10.2010 18:15

Во зградата на Архивот на Србија се сместени сите досиеја од безбедносните служби на поранешната Југославија. Тука се крие и одговорот дали досиејата што професорот од Тетово ги пронајде во својот двор се веродостојни или не.

А1 се обиде да се добие одговор од надлежните во Архивот, кои македонски органи и во која процедура може да добијат информација од тука.

Но, директорот Перишиќ засега не сака ништо јавно да говори, иако многумина во Македонија веќе го прогласија Белград за главниот виновник за неуспехот на лустрацијата во Македонија.

Српските закони не дозволуваат отворање на досиејата. Единствената информација што српските граѓани може да ја добијат од архивот е дали за нив има или не досие.

Според информациите на А1, во Архивот на Србија се наоѓаат сите досиеја што ги водела поранешната сојузна УДБА. Се работи за околу 78.000 досиеја, од кои дел имаат и по над 10.000 страници.

Експертите во Архивот со кои разговаравме ја отфрлаат можноста да се одделат тие за македонските државјани и по пат на секцесија да се вратат во Скопје како оригинали или копии, бидејќи архивата воопшто не била класифицирана според националноста на лицето за кое се водело досието.

Целата архивска граѓа се чувала само во пишана верзија, без електронска база на податоци, па поради тоа експертите сметаат дека и втората варијанта, за директен увид тука во Архивот, е технички невозможна, дури и доколку со договор меѓу двете земји се отстранат законските пречки што не го дозволуваат тоа во моментов.

Од кабинетот на Иванов велат дека на вчерашната средба со Тадиќ, српскиот претседател позитивно реагирал на барањето на Иванов за сукцесија на архивите, но засега никој не сака да предвиди дали и кога би се реализирала оваа идеја, ниту пак дали безбедносните досиеја кои се клучни за процесот на лустрација би биле дел од неа.

Vo momentov na Makedonija za procesot na Lustracija od site tie 78.000 i se potrebni pomalku od 10.000, sto vo nekoja raka, ako moze da se dade informacija deka za toa lice imalo dosie, togas znaci deka moze da se napravi uvid vo toa dosie. I uste nesto, spored zakonot na srbija: Српските закони не дозволуваат отворање на досиејата. Единствената информација што српските граѓани може да ја добијат од архивот е дали за нив има или не досие. toa bi trebalo da se odnesuva na dosieata sto se od bezbednosen karakter za Srpskata drzava, no ne i za onie za drugite drzavi koi voopsto ne se odnesuvaat na Srbija. Sigurno deka postoi klasifikacija na tajnosta na dosieata, i ne veruvam deka e bas taka "nesredeno" kako sto e opisano vo prilogot, sto naveduva i faktot deka spored taa klasifikacija na tajnost odredeni "vazni" dosieja im bea dadeni na valstite vo Slovenija, BiH i Hrvatska.
21-10-2010, 10:26 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(21-10-2010, 10:26 PM)Misla Wrote:
(21-10-2010, 10:13 PM)Misla Wrote:
(21-10-2010, 05:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во последните неколку дена сме бобардирани со вакви изјави:


Quote:Тадиќ позитивно реагирал за барањето на Иванов за пристап до досиејата

21.10.2010 - 16:52 | Македонија

Позитивни реакции од кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ по вчерашното барање на шефот на македонската држава Ѓорѓе Иванов да се почитува договорот за сукцесија и да им се овозможи на македонските институции пристап до архивите во Белград.


За да се овозможи досиејата на македонските кодоши на КОС и УДБА да стигнат до комисијата за лустрација, Тадиќ посочил на српските институции кои имаат надлежност во оваа постапка.


Но еве малку од ВИСТИНАТА:

Quote:Отворање на архивите на УДБА во Белград - комплексно

Весна Коваческа - Трпчевска


20.10.2010 19:14
Виктор Габер


Прашањето дали Македонија може да ги добие досиејата од Белград за соработниците со тајните служби е пред се политичко и не треба да се очекува дека ќе биде решено со договорот за сукцесија.

Виктор Габер, амбасадор во македонското МНР задолжен за сукцесијата, лоцира два проблематични момента околу надежите за добивање на документацијата.

Клучното според Габер е што Македонија ќе добие како документација во евентуалната таква постапка.

„Точно е дека договорот во анексот го предвидува достапност до архивите што се наоѓале во сојузна надлежност. Но дали таму се легнати сите документи - или дел од нив се се уште во службите во Србија. За нивно отстапување во архивите, се потребни некаде 30 некаде 50 години“, објаснува Виктор Габер за А1.

Прашањето е сложено бидејќи зависи од локалните српски закони кои ги штитат српските институции. Во овој случај амбасадорот посочува како можност склучување билатерален договор кој би прецизирал под какви услови службите во Белград би отстапиле документација доколку тоа од нив го побараат македонските органи. За веќе постоечкиот договор за сукцесија на кој може да се повика Македонија, вели Габер.

„Формиран е мешовит комитет од сите држави за распределба на архивите. На средбата пред шест години кога е договарана соработката - Хрватска, Словенија и Македонија ги побараа оригиналите, со што не се согласи Србија - се ќе ви дадеме но во копии - бил ставот на Србите“, вели Габер.

Нов состанок оттогаш нема. Дали ќе постои политичка воља кај Србија да им помогне на македонските органи во процесот на лустрација со оглед на тоа што српскиот претседател воопшто не спомена дека се разговарало за ова прашање во Белград веројатно деновиве ќе стане појасно.


Некој лаже а по се тоа ке биде кабинетот на Ѓорѓи Иванов

od istiot izvor........

Тадиќ се согласи Македонија да ги добие досиејата за кодошите
Гоце Михајлоски

21.10.2010 18:15

Во зградата на Архивот на Србија се сместени сите досиеја од безбедносните служби на поранешната Југославија. Тука се крие и одговорот дали досиејата што професорот од Тетово ги пронајде во својот двор се веродостојни или не.

А1 се обиде да се добие одговор од надлежните во Архивот, кои македонски органи и во која процедура може да добијат информација од тука.

Но, директорот Перишиќ засега не сака ништо јавно да говори, иако многумина во Македонија веќе го прогласија Белград за главниот виновник за неуспехот на лустрацијата во Македонија.

Српските закони не дозволуваат отворање на досиејата. Единствената информација што српските граѓани може да ја добијат од архивот е дали за нив има или не досие.

Според информациите на А1, во Архивот на Србија се наоѓаат сите досиеја што ги водела поранешната сојузна УДБА. Се работи за околу 78.000 досиеја, од кои дел имаат и по над 10.000 страници.

Експертите во Архивот со кои разговаравме ја отфрлаат можноста да се одделат тие за македонските државјани и по пат на секцесија да се вратат во Скопје како оригинали или копии, бидејќи архивата воопшто не била класифицирана според националноста на лицето за кое се водело досието.

Целата архивска граѓа се чувала само во пишана верзија, без електронска база на податоци, па поради тоа експертите сметаат дека и втората варијанта, за директен увид тука во Архивот, е технички невозможна, дури и доколку со договор меѓу двете земји се отстранат законските пречки што не го дозволуваат тоа во моментов.

Од кабинетот на Иванов велат дека на вчерашната средба со Тадиќ, српскиот претседател позитивно реагирал на барањето на Иванов за сукцесија на архивите, но засега никој не сака да предвиди дали и кога би се реализирала оваа идеја, ниту пак дали безбедносните досиеја кои се клучни за процесот на лустрација би биле дел од неа.

Vo momentov na Makedonija za procesot na Lustracija od site tie 78.000 i se potrebni pomalku od 10.000, sto vo nekoja raka, ako moze da se dade informacija deka za toa lice imalo dosie, togas znaci deka moze da se napravi uvid vo toa dosie. I uste nesto, spored zakonot na srbija: Српските закони не дозволуваат отворање на досиејата. Единствената информација што српските граѓани може да ја добијат од архивот е дали за нив има или не досие. toa bi trebalo da se odnesuva na dosieata sto se od bezbednosen karakter za Srpskata drzava, no ne i za onie za drugite drzavi koi voopsto ne se odnesuvaat na Srbija. Sigurno deka postoi klasifikacija na tajnosta na dosieata, i ne veruvam deka e bas taka "nesredeno" kako sto e opisano vo prilogot, sto naveduva i faktot deka spored taa klasifikacija na tajnost odredeni "vazni" dosieja im bea dadeni na valstite vo Slovenija, BiH i Hrvatska.

Misla, ete ni gi dadoa:
Quote:odredeni "vazni" dosieja im bea dadeni na valstite vo Slovenija, BiH i Hrvatska.
Ni gi davaat taka sto ni gi dzitkaat po necii dvorista.
A za toa koj ke ima korist, zakluci sam.
21-10-2010, 11:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Единствен кој ја кажува вистината околу тоа каде се досиеата кои се наоѓаат во Белград.Quote:Тодоровски: Архивот на РМ може да ги побара досијеата од Белград ако се во тамошните архиви

22.10.2010 - 21:18 | Македонија
Архивите на Република Македонија и Србија имаат воспоставено соработка и може да се побараат досиејата кои се потребни за спроведување на процесот на лустрација, но само доколку тие досиеја се наоѓаат во Архивот на Југославија, односно сега на Србија.


Сепак, сознанијата се дека таква документација не е предадена во Архивот на Србија туку се уште се чува во српското Министерство за внатрешни работи.

Ова го изјави директорот на Архивот на Македонија Зоран Тодоровски запрашан за можноста за обезбедување на документите од српските архиви за потребите за лустрацијата во Македонија.

Според него, согласно правилата на архивската дејност, во моментов не постои можност да се пристапи кон околу 70 до 100 илјади досиеја кои се смета дека се наоѓаат во српските архиви, а не се класифицирани по националност и не се знае кои се на Македонци, кои се на Срби или на Хрвати.

- Тоа значи дека не се обработени, а според правилото во архивската дејност се дава на користење само онаа граѓа што е обработена, таа што не е обработена нормално не се дава. Тоа се прави на друг начин, со архивско разграничување на досиејата по републики. Тоа е нивна работа, која тие се уште не си ја завршиле. Се разбира ние ќе ги бараме само нашите досиеја, односно оние што се однесуваат на Македонија, вели Тодоровски.

Тој не може да прецизира кога би можело да се добие пристап до тие досијеа бидејќи, како што истакнува, не се знае за колкав број документи се работи и каде се наоѓаат.
22-10-2010, 08:48 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(22-10-2010, 08:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Единствен кој ја кажува вистината околу тоа каде се досиеата кои се наоѓаат во Белград.Quote:Тодоровски: Архивот на РМ може да ги побара досијеата од Белград ако се во тамошните архиви

22.10.2010 - 21:18 | Македонија
Архивите на Република Македонија и Србија имаат воспоставено соработка и може да се побараат досиејата кои се потребни за спроведување на процесот на лустрација, но само доколку тие досиеја се наоѓаат во Архивот на Југославија, односно сега на Србија.


Сепак, сознанијата се дека таква документација не е предадена во Архивот на Србија туку се уште се чува во српското Министерство за внатрешни работи.

Ako e tocno ova, togas mnogu polesno e dosiejata da se zemat od MUP na Srbija, otkolku od Arhivot. Za dosieata vo MUP potrebna e samo politicka volja, a ne poseben zakon i procedura, a so poslednata izjava na Tadic taa volja i oficijalno e pozitivno demonstrirana. I uste nesto: MUP ima sosema razlicna metodologija i sistem na cuvanje i obrabotka na podatocite i vodi mnogu poazurna i poekpeditivna evidencija i arhiva, od prosta pricina sto tie dosiea za MUP se edno od osnovnite sredstva na rabota. Ponataka ako MUP ja ima nasledeno dokumentacijata na SUP na Jugoslavija, togas vo MUP na Srbija site dokumenti se vo Mikrofilmuvana i Elektronska forma, bidejki o SUP bea taka obrabotuvani i cuvani, sto potvrduvaat i Slovencite koi gi postavija nivnite dosieja na internet. Spored ona sto kazuva Todoroski, dokolku e tocno, togas kako e mozno Slovenskite doseja da bile izvadeni od istiot kup na dokumenti? Najgolem del od Sloveneckite dosieja se zemeni od Sojuznite organi, dodeka mnogu malki bile najdeni vo Sloveneckite drzavni organi.
23-10-2010, 07:25 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-10-2010, 07:25 AM)Misla Wrote:
(22-10-2010, 08:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Единствен кој ја кажува вистината околу тоа каде се досиеата кои се наоѓаат во Белград.Quote:Тодоровски: Архивот на РМ може да ги побара досијеата од Белград ако се во тамошните архиви

22.10.2010 - 21:18 | Македонија
Архивите на Република Македонија и Србија имаат воспоставено соработка и може да се побараат досиејата кои се потребни за спроведување на процесот на лустрација, но само доколку тие досиеја се наоѓаат во Архивот на Југославија, односно сега на Србија.


Сепак, сознанијата се дека таква документација не е предадена во Архивот на Србија туку се уште се чува во српското Министерство за внатрешни работи.

Ako e tocno ova, togas mnogu polesno e dosiejata da se zemat od MUP na Srbija, otkolku od Arhivot. Za dosieata vo MUP potrebna e samo politicka volja, a ne poseben zakon i procedura, a so poslednata izjava na Tadic taa volja i oficijalno e pozitivno demonstrirana. I uste nesto: MUP ima sosema razlicna metodologija i sistem na cuvanje i obrabotka na podatocite i vodi mnogu poazurna i poekpeditivna evidencija i arhiva, od prosta pricina sto tie dosiea za MUP se edno od osnovnite sredstva na rabota. Ponataka ako MUP ja ima nasledeno dokumentacijata na SUP na Jugoslavija, togas vo MUP na Srbija site dokumenti se vo Mikrofilmuvana i Elektronska forma, bidejki o SUP bea taka obrabotuvani i cuvani, sto potvrduvaat i Slovencite koi gi postavija nivnite dosieja na internet. Spored ona sto kazuva Todoroski, dokolku e tocno, togas kako e mozno Slovenskite doseja da bile izvadeni od istiot kup na dokumenti? Najgolem del od Sloveneckite dosieja se zemeni od Sojuznite organi, dodeka mnogu malki bile najdeni vo Sloveneckite drzavni organi.

Тоа што досиеата се во МУП е лошата работа (зборувам за досиета после 1991 година). Со тоа Србија укажува дека тие досиеа се сеуште активни. Односно дека Македонските служби се сеуште под контрола на Српските. Дали некој верува дека Србија ке си ја открие соработничката мрежа во Македонија.

Околу списокот кој го имаат поставено Словенците. 2001 година на http://www.UDBA.net , беше поставен целиот список, го имаше поставено почесниот конзул на Словенија во Нов Зеланд Душан Лајовиц.


[Image: 2ag9cm0.jpg]

Еве една страница од тоа што беш качено од Лајовиц, да видите како изгледа. Чисто да се има претстава, еден диск со 3,2гб информации. На него има 43 зип фајлови кои се организирани по букви. Во секој од нив има по околу 200 пдф фајлови сто значи по 200 страници текст, а на секоја страница има по 10 иминја. 86.000 луѓе само на еден диск. Пресметка: добиваме дека список кој може да има 1,2 милиони луге!

По интервенција на Југословенките служби страницата ја згаснаа и тука е направена нагодба. Лајовиц издаде книга "МЕД СВОБОДО И РДЕЧО ЗВЕЗДО" во која објави само 14 000 имиња и тоа исклучиво на дел од соработниците во Словенија.
Инаку целиот список беше достапен на овој torrent:


http://www.crnaberza.com/login.php?retur...id%3D15247

Ако јас ги имам, занaчи не било проблем да ги симне МВР.
Зошто не ги користи МВР списоциве е повеке од јасно.
(This post was last modified: 23-10-2010, 01:58 PM by ЈорданПетровски.)
23-10-2010, 01:53 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(23-10-2010, 01:53 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(22-10-2010, 08:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Единствен кој ја кажува вистината околу тоа каде се досиеата кои се наоѓаат во Белград.


Тоа што досиеата се во МУП е лошата работа (зборувам за досиета после 1991 година). Со тоа Србија укажува дека тие досиеа се сеуште активни. Односно дека Македонските служби се сеуште под контрола на Српските. Дали некој верува дека Србија ке си ја открие соработничката мрежа во Македонија.Apsolutno se slozuvam...
Spored nekoi soznanija vo Srbija ima dosieja i posle 1991 pa se do nekade 2006 god. Ako i ova e tocno deka i posle 1991 pa se do 2006 godina UDB vodela dosieja od makedonski kodosi, a nema pricini da ne veruvame deka sepak nesto takvo postoelo, togas bidete uvereni deka tie dosieja nema nikogas da gi dobieme, bidejki se raboti za poinakva materija, ovde poveke moze da se zboruva deka se raboti za medjunarodna spijunaza i koristenje na postojnata mreza (sleepers) za drugi celi, pred se vo interes na nekoi visi "kriminalni" celi ili ete da receme i vo interes na Srbija, kade sto Srbija poradi medjunarodnata izolacija i teskata polozba, gi iskoristi makedonskite politicki-biznis strukturi za svoja korist. Sega nesakam da navleguvam kako bese krseno embargoto i od kogo i za kogo, pa potoa sto se postogna so 2001-ta, pa koj gi donese begalcite na medjugranicniot prostor na Blace itn se do avionskata nesreka vo Mostar i zaginuvanjeto na presedatelot Trajkovski i posle toa izborot na BC za presedatel, kade sto za onie sto gi analiziraat tie aktivnosti smetaat deka e napravena golema greska so toa.
23-10-2010, 03:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Архивите на СДБ се уништени

недела, 24 октомври 2010, 15:03

Поранешни високи функционери на Сојузната служба за државна безбедност тврдат дека кога бил на повидок распадот на СФРЈ била уништувана сета документацијата за соработничката мрежа и тајните досиеа што биле чувани во Белград.

Божидар Спасиќ, припадник на највисоките структури на југословенската СДБ, шеф на специјалниот тим задолжен за борба против хрватската и албанската емиграција, јавно посведочи во емисијата „Кирилица“ на белградската телевизија „Кошава“.

„Во 1991 год. се случи нападот на Американците на Ирак. Не знам дали имавме информација дека и кај нас нешто ќе се случи, ама во секој случај, стигна наредба од Сојузниот Совет за заштита на уставниот поредок и од Претседателството на СФРЈ- „Се да уништува. Уништете ја сета документација“. Во мојата канцеларија во која се чуваше документацијата за емигрантите, еден од моите помошници, Милан Николиќ со денови кинеше хартии, белешки, информации. Значи слетуваат американците во Ирак а ние кинеме деноноќно едни зелени вреќи на кои пишува СДБ-ССУП (Служба за држ. безбедност – Сојузен секретаријат за внатрешни работи“), изјави Спасиќ.

Овој поранешен топ-агент на СДБ за кој се смета дека стои зад спектакуларните акции во кои се ликвидирани легендите на албанската емиграција, како Енвер Хадри, вели дека за документите на Службата се уште постои огромен интерес.

„И ден денес, најголемиот интерес во бившите републики има да се дознае кој бил агент. Дали оној работеше за Вас? Мене дневно, по три-четири пати ме прашуваат, дали оној работеше за Вас? Тоа е сепак нешто што луѓето ги оптоварува...
Ајде ова е момент на вистината:- Дали е можно некој да дојде на власт во овие бившите ЈУ-републики, да стане некој претседател или премиер а да не бил агент на УДБА? Дали има некој што е сега на власт во овие нови држави што никнаа на урнатините на СФРЈ а да не бил Ваш агент?
- Немора да бил наш агент, ама мораше ние да се согласиме! Тоа е важно, вели Спасиќ.

Од македонската полиција сеуште нема информација како ќе ја утврдуваат веродостојноста на трите досиеја, во кои се споменуваат имињата на тројца високи функционери на ДУИ, од кои едниот е пратеник а другиот министер во Кабинетот на Груевски. Министерката Јанкуловска најави форензичко вештачење а поранешниот директор на УБК, Горан Митевски сугерираше да се направи проверка на содржина со вкрстување на податоците од досиејата со оние што ги поседува службата за аналитика во Управата за безбедност и контраразузнавање, како методологија по која најбргу ќе се провери веродостојноста на документите

Среќко Поповски

ALFA TV


Ако дале согласност тоа е доказ дека го контролирале доточното лице.
24-10-2010, 08:04 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(23-10-2010, 03:17 PM)Misla Wrote: ...
Spored nekoi soznanija vo Srbija ima dosieja i posle 1991 pa se do nekade 2006 god. Ako i ova e tocno deka i posle 1991 pa se do 2006 godina UDB vodela dosieja od makedonski kodosi, a nema pricini da ne veruvame deka sepak nesto takvo postoelo, togas bidete uvereni deka tie dosieja nema nikogas da gi dobieme, bidejki se raboti za poinakva materija,...

на повеќе места од неколку форумџии го сретнав тврдењето дека србија поседува МК досиеа до 2006.

не ми е јасно на што се темели оваа изјава/сознание?

дали исклучиво на е-маилот кој е постиран на форум, или има уште инфо околу оваа работа?

лично јас не би тврдел нешто такво бидејќи од маилот неможе да се разбере точно за кои држави станува збор. ако не се лажам, пишува само дека поседуваат материјал до 2006, ама не од каде.

мислата ми е следна: поседуваат материјал (понови години) од србија, а до 2006 - смртта на диктаторот во Хаг.

???
25-10-2010, 07:03 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

(25-10-2010, 07:03 AM)toni_a Wrote:
(23-10-2010, 03:17 PM)Misla Wrote: ...
Spored nekoi soznanija vo Srbija ima dosieja i posle 1991 pa se do nekade 2006 god. Ako i ova e tocno deka i posle 1991 pa se do 2006 godina UDB vodela dosieja od makedonski kodosi, a nema pricini da ne veruvame deka sepak nesto takvo postoelo, togas bidete uvereni deka tie dosieja nema nikogas da gi dobieme, bidejki se raboti za poinakva materija,...

на повеќе места од неколку форумџии го сретнав тврдењето дека србија поседува МК досиеа до 2006.

не ми е јасно на што се темели оваа изјава/сознание?

дали исклучиво на е-маилот кој е постиран на форум, или има уште инфо околу оваа работа?

лично јас не би тврдел нешто такво бидејќи од маилот неможе да се разбере точно за кои држави станува збор. ако не се лажам, пишува само дека поседуваат материјал до 2006, ама не од каде.

мислата ми е следна: поседуваат материјал (понови години) од србија, а до 2006 - смртта на диктаторот во Хаг.

???

http://www.necenzurirano.com/images/UDBA...NISTVO.pdf

Ova e spisok na lica od teritorijata na poranesna SFRJ (site republiki) i od emigracijata vo Evropa, US, Kanada i Australia, za koi sluzbata pocnala postapki na sledenje vo 1989 i 1990 (znaci gi otpocnala, a ne zavrsila) i ako se vidi za sto se sledat i koi lica se operativci i do koga i za kogo se tie aktivni vo sluzbite ne e tesko da se odredi 2006 kako kriticna do koga SDB pribirala podatoci. Samo eden fakt (VMRO kako partija e prisutna vo Makedonskiot Parlament od 1989 god i legalno registrirana najmalku edna godina pred toa, a seuste ima lica koi se sledat zaradi VMRO). Nekoi od fakite i ti gi spomena. Ne zaboravi postoi edno pravilo: Ednas policaec - sekogas policaec, ednas kurva - sekogas kurva i ednas spijun - sekogas spijun, od tuka nema beganje i otstapki.
25-10-2010, 10:30 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

Нова Македонија 25/10/10

ЗОРАН ТОДОРОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ДРЖАВНИОТ АРХИВ НА МАКЕДОНИЈА


Од кој период се досиејата во Архивот?

- Најголем број се за периодот од 1947 година до 1990 година. Но има досиеја кои се водени и потоа, од 1991 до 1998 година. И покрај тоа што во 1991 се донесе новиот Устав, во кој се гарантирани слободите и правата на граѓаните, тогашната владејачка партија СДСМ продолжи да води вакви досиеја. Најмногу имаше за припадниците на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа следени, прислушувани и снимани и покрај уставните ограничувања. Значи, според важечките прописи, треба и тогашните први луѓе на МВР да добијат соодветни санкции, бидејќи го кршеа новиот Устав на РМ. Тука се сите министри и главните раководители на службите од 1991 до 1998 година, кои во тој период носеа одлуки за водење досиеја и за следење, прислушување и снимање лица, пред сé, од партиски и идеолошки причини.

Колкав е бројот на досиеја водени во тие седум години?

- Немаме увид во нивната содржина, но според мене, тоа се пет до десет отсто од вкупниот број.
25-10-2010, 12:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-10-2010, 12:50 PM)Misla Wrote: Нова Македонија 25/10/10

ЗОРАН ТОДОРОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ДРЖАВНИОТ АРХИВ НА МАКЕДОНИЈА


Од кој период се досиејата во Архивот?

- Најголем број се за периодот од 1947 година до 1990 година. Но има досиеја кои се водени и потоа, од 1991 до 1998 година. И покрај тоа што во 1991 се донесе новиот Устав, во кој се гарантирани слободите и правата на граѓаните, тогашната владејачка партија СДСМ продолжи да води вакви досиеја. Најмногу имаше за припадниците на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа следени, прислушувани и снимани и покрај уставните ограничувања. Значи, според важечките прописи, треба и тогашните први луѓе на МВР да добијат соодветни санкции, бидејќи го кршеа новиот Устав на РМ. Тука се сите министри и главните раководители на службите од 1991 до 1998 година, кои во тој период носеа одлуки за водење досиеја и за следење, прислушување и снимање лица, пред сé, од партиски и идеолошки причини.

Колкав е бројот на досиеја водени во тие седум години?

- Немаме увид во нивната содржина, но според мене, тоа се пет до десет отсто од вкупниот број.


Уставниот Суд донесе одлука да го укине законот за лустрација од 1991 година до денеска. Kако причина беше наведено дека немало прогон на идеолошки и политички неистомисленици. Тодоровски сега зборува за бројка помеѓу две и скоро четири илјади.
Се поставува прашање дали и Уставните судии ке треба да подлежат на кривичен прогон.
Hие како ГРУПАЦИЈА ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ уште тогаш на Груевски му предложивме Собранието како највисок законодавен дом да ја преиспита улогата на Уставниот Суд.
(This post was last modified: 25-10-2010, 03:41 PM by ЈорданПетровски.)
25-10-2010, 03:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-10-2010, 07:03 AM)toni_a Wrote:
(23-10-2010, 03:17 PM)Misla Wrote: ...
Spored nekoi soznanija vo Srbija ima dosieja i posle 1991 pa se do nekade 2006 god. Ako i ova e tocno deka i posle 1991 pa se do 2006 godina UDB vodela dosieja od makedonski kodosi, a nema pricini da ne veruvame deka sepak nesto takvo postoelo, togas bidete uvereni deka tie dosieja nema nikogas da gi dobieme, bidejki se raboti za poinakva materija,...

на повеќе места од неколку форумџии го сретнав тврдењето дека србија поседува МК досиеа до 2006.

не ми е јасно на што се темели оваа изјава/сознание?

дали исклучиво на е-маилот кој е постиран на форум, или има уште инфо околу оваа работа?

лично јас не би тврдел нешто такво бидејќи од маилот неможе да се разбере точно за кои држави станува збор. ако не се лажам, пишува само дека поседуваат материјал до 2006, ама не од каде.

мислата ми е следна: поседуваат материјал (понови години) од србија, а до 2006 - смртта на диктаторот во Хаг.

???


Тони_а да ти ја решам дилемата. Во Архивот од првиот меил знаеа за тоа од каде сум и за што се работи. Кое досие го барам.
Имам уште интересни мелови од Архивот. Ти мислиш тука така е паниката во Македонија.


Quote:Poshtovana Godspodo,

obracam se ovim pismom u nadi da ce te mi pomoci. Imeno radi se o tome dali u vashem Arhivu postoi moje dosije. Ja sam jedan deo dosija dobio od Makedonskog minnistarstva unutrashnjih poslova 2000 godine. Obim i nedostatci dosiea ukazuju na tome da nisam dobio kompletni dosije.

Ja se zovem Jordan Petrovski rodjen sam u Kumanovu 1951 godine, gde sam i ziveo do decembra 2000 godine. Od decembra 2000 dodine zivim u Kanadi.pozdrav Jordan Petrovski.
(This post was last modified: 25-10-2010, 03:49 PM by ЈорданПетровски.)
25-10-2010, 03:49 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(25-10-2010, 03:49 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-10-2010, 07:03 AM)toni_a Wrote:
(23-10-2010, 03:17 PM)Misla Wrote: ...
Spored nekoi soznanija vo Srbija ima dosieja i posle 1991 pa se do nekade 2006 god. Ako i ova e tocno deka i posle 1991 pa se do 2006 godina UDB vodela dosieja od makedonski kodosi, a nema pricini da ne veruvame deka sepak nesto takvo postoelo, togas bidete uvereni deka tie dosieja nema nikogas da gi dobieme, bidejki se raboti za poinakva materija,...

на повеќе места од неколку форумџии го сретнав тврдењето дека србија поседува МК досиеа до 2006.

не ми е јасно на што се темели оваа изјава/сознание?

дали исклучиво на е-маилот кој е постиран на форум, или има уште инфо околу оваа работа?

лично јас не би тврдел нешто такво бидејќи од маилот неможе да се разбере точно за кои држави станува збор. ако не се лажам, пишува само дека поседуваат материјал до 2006, ама не од каде.

мислата ми е следна: поседуваат материјал (понови години) од србија, а до 2006 - смртта на диктаторот во Хаг.

???


Тони_а да ти ја решам дилемата. Во Архивот од првиот меил знаеа за тоа од каде сум и за што се работи. Кое досие го барам.
Имам уште интересни мелови од Архивот. Ти мислиш тука така е паниката во Македонија.


Quote:Poshtovana Godspodo,

obracam se ovim pismom u nadi da ce te mi pomoci. Imeno radi se o tome dali u vashem Arhivu postoi moje dosije. Ja sam jedan deo dosija dobio od Makedonskog minnistarstva unutrashnjih poslova 2000 godine. Obim i nedostatci dosiea ukazuju na tome da nisam dobio kompletni dosije.

Ja se zovem Jordan Petrovski rodjen sam u Kumanovu 1951 godine, gde sam i ziveo do decembra 2000 godine. Od decembra 2000 dodine zivim u Kanadi.pozdrav Jordan Petrovski.

Тогаш нема дилема дека одговорот од Архивот е директен и дека ти одговара во контектсот за кој зборуваш: дека во тој Архив на Југославија има досиеа од 1991-2006 и во врска со Македонија.
25-10-2010, 04:08 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Nadezot deka Srbija ke ja predade svojata mreza vo Makedonija e za dobar Naucno fantsticen Film.
Praktika na site razuznuvacki sluzbi svoite agenti i vrski koi rabotat vo sosednite drzavi e da ne gi predadat i nivnite iminja se Stroga Tajna.Bidejki bi se otkril nacinot na koj rabotat. Edinstveno e koga nivnite agenti se kompromitirani ili pak se fateni od domasnite sluzbi,najdobar primer bese letovo so apsenjeto na Ruskata spionska mreza vo Amerika,koja rabotela celi 10 godini pa bese otkriena od FBI.
A i vtoro ako ja izgubi mrezata na svoite agenti ke treba da pomine dosta vreme dodeka ja obnovat.
Zatoa predlagam da se izvrsi Lustracija vrz osnova na tie dosieja sto se vo Makedonija i vo drzavniot arhiv.
(This post was last modified: 25-10-2010, 04:53 PM by basilius_2.)
25-10-2010, 04:51 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(25-10-2010, 04:51 PM)basilius_2 Wrote: Nadezot deka Srbija ke ja predade svojata mreza vo Makedonija e za dobar Naucno fantsticen Film.
Praktika na site razuznuvacki sluzbi svoite agenti i vrski koi rabotat vo sosednite drzavi e da ne gi predadat i nivnite iminja se Stroga Tajna.Bidejki bi se otkril nacinot na koj rabotat. Edinstveno e koga nivnite agenti se kompromitirani ili pak se fateni od domasnite sluzbi,najdobar primer bese letovo so apsenjeto na Ruskata spionska mreza vo Amerika,koja rabotela celi 10 godini pa bese otkriena od FBI.
A i vtoro ako ja izgubi mrezata na svoite agenti ke treba da pomine dosta vreme dodeka ja obnovat.
Zatoa predlagam da se izvrsi Lustracija vrz osnova na tie dosieja sto se vo Makedonija i vo drzavniot arhiv.

Ne moze.
Togas SDSM, Socijalisticka Partija, Liberalna Partija,(mozete da mi pomognete so nabrojuvanjeto), bi prestanale da postojat.
25-10-2010, 05:07 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,432
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(25-10-2010, 03:40 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-10-2010, 12:50 PM)Misla Wrote: Нова Македонија 25/10/10

ЗОРАН ТОДОРОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ДРЖАВНИОТ АРХИВ НА МАКЕДОНИЈА


Од кој период се досиејата во Архивот?

- Најголем број се за периодот од 1947 година до 1990 година. Но има досиеја кои се водени и потоа, од 1991 до 1998 година. И покрај тоа што во 1991 се донесе новиот Устав, во кој се гарантирани слободите и правата на граѓаните, тогашната владејачка партија СДСМ продолжи да води вакви досиеја. Најмногу имаше за припадниците на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа следени, прислушувани и снимани и покрај уставните ограничувања. Значи, според важечките прописи, треба и тогашните први луѓе на МВР да добијат соодветни санкции, бидејќи го кршеа новиот Устав на РМ. Тука се сите министри и главните раководители на службите од 1991 до 1998 година, кои во тој период носеа одлуки за водење досиеја и за следење, прислушување и снимање лица, пред сé, од партиски и идеолошки причини.

Колкав е бројот на досиеја водени во тие седум години?

- Немаме увид во нивната содржина, но според мене, тоа се пет до десет отсто од вкупниот број.


Уставниот Суд донесе одлука да го укине законот за лустрација од 1991 година до денеска. Kако причина беше наведено дека немало прогон на идеолошки и политички неистомисленици. Тодоровски сега зборува за бројка помеѓу две и скоро четири илјади.
Се поставува прашање дали и Уставните судии ке треба да подлежат на кривичен прогон.
Hие како ГРУПАЦИЈА ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ уште тогаш на Груевски му предложивме Собранието како највисок законодавен дом да ја преиспита улогата на Уставниот Суд.

Edno prasanje:
Dali Zoran Todorovski kako Direktor Na Arhivot ima reagirano vo javnosta na reakcijata na Ustavniot Sud?
25-10-2010, 05:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-10-2010, 05:09 PM)montehristo Wrote:
(25-10-2010, 03:40 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-10-2010, 12:50 PM)Misla Wrote: Нова Македонија 25/10/10

ЗОРАН ТОДОРОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ДРЖАВНИОТ АРХИВ НА МАКЕДОНИЈА


Од кој период се досиејата во Архивот?

- Најголем број се за периодот од 1947 година до 1990 година. Но има досиеја кои се водени и потоа, од 1991 до 1998 година. И покрај тоа што во 1991 се донесе новиот Устав, во кој се гарантирани слободите и правата на граѓаните, тогашната владејачка партија СДСМ продолжи да води вакви досиеја. Најмногу имаше за припадниците на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа следени, прислушувани и снимани и покрај уставните ограничувања. Значи, според важечките прописи, треба и тогашните први луѓе на МВР да добијат соодветни санкции, бидејќи го кршеа новиот Устав на РМ. Тука се сите министри и главните раководители на службите од 1991 до 1998 година, кои во тој период носеа одлуки за водење досиеја и за следење, прислушување и снимање лица, пред сé, од партиски и идеолошки причини.

Колкав е бројот на досиеја водени во тие седум години?

- Немаме увид во нивната содржина, но според мене, тоа се пет до десет отсто од вкупниот број.


Уставниот Суд донесе одлука да го укине законот за лустрација од 1991 година до денеска. Kако причина беше наведено дека немало прогон на идеолошки и политички неистомисленици. Тодоровски сега зборува за бројка помеѓу две и скоро четири илјади.
Се поставува прашање дали и Уставните судии ке треба да подлежат на кривичен прогон.
Hие како ГРУПАЦИЈА ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ уште тогаш на Груевски му предложивме Собранието како највисок законодавен дом да ја преиспита улогата на Уставниот Суд.
Edno prasanje:
Dali Zoran Todorovski kako Direktor Na Arhivot ima reagirano vo javnosta na reakcijata na Ustavniot Sud?


Да. Аргумент му беше дека има досиеа во Архивот кои се отворени после 1991 година. После носењето на новиот устав.
25-10-2010, 05:13 PM
Reply