Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(19-10-2010, 09:14 AM)zvonkostankovski Wrote:
(18-10-2010, 02:19 PM)Solenik Wrote:
(18-10-2010, 06:48 AM)Misla Wrote: http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=128881

Чеграни: Андов и Петковски работеле за УДБА


17.10.2010 20:10Гостин во вестите на А1 е поранешниот функционер на УДБА Нафи Чеграни, кој зборува за шпионите.

Г-не Чеграни, вие имате работено во УДБА, имате неколку интервјуа и имате изјавено дека околу 600.000 Албанци во поранешна СФРЈ биле следени и контролирани. Некои биле шпиони, кодоши, а некои дури биле жртви.

-Да, точно.

Според вас, според вашите сознанија, која албанска партија во Македонија има најмногу кодоши, односно информатори, бидејќи вие се спротивставувате на терминот „кодош“?

-Бидејќи „информатор“ е адекватно за службата, инаку се користи и кодош и шпион. Меѓутоа, не знам како работат службите сега, но во тоа што сум го рекол и го пишувам зборувам за тие години во кои сум бил јас во служба.

-Точно е дека за Албанците Државната безбедност, односно УДБА, поседуваше над 600.000 досиеја. Тие досиеја се целокупниот број заведени луѓе кои биле под контрола.

Сте ги виделе?

-Да, точно.

Има и Албанци од Македонија.

-Да, да, како нема? Тоа е во рамките на Југославија.

Дали се тие денешни пратеници и функционери?

Па, има и функционери, меѓутоа не сакам да именувам никого бидејќи... Но едно треба да сфатиме - сега по партиите фрлаат камења ваму-таму, но не може да постои една тајна служба без мрежа на информатори. Треба да му биде јасно на секого дека мора да има извори.

Целото интервју ќе можете да го проследите во приложеното видео.......

Чергани фрли уште една БОМБА: Драган Богдановски.
Да се надеваме дека внукот на Драга, Звонко Станковски (кој според чаршиските говори живее во станот на Драган кој му е доделен од УДБа) ќе излезе не само со демант, туку и со тужба против дотичниот господин.
U Kumanovo za tebe se zbori (macon bog da ga prosti koj ga otru)deka si 'PEDER'' i deka ga kries IDENTITET kako '' UDBAS SOLENIK kodosot''-- ako l'zev kumanovci javi mi se na kameru na SKYPE s's SLIKU da te vidu deka si MUZ a ne PEDER i ti se ''IZVINU'' i t'g ke ti DEMANTIRAM pozdrav J.PЗаради овој факт - дека Драган е матна личност, и како што што Јордан и Дане напишаа во последниот "Фокус", очигледна е намерата да се покаже ВМРО (не само ДПМНЕ) во светло на УДБашка структура, мора да се расчисти работата околу континуитетот на ВМРО и формирањето на партијата ВМРО-ДПМНЕ.
19-10-2010, 09:17 AM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(19-10-2010, 09:14 AM)zvonkostankovski Wrote:
(18-10-2010, 02:19 PM)Solenik Wrote:
(18-10-2010, 06:48 AM)Misla Wrote: http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=128881

Чеграни: Андов и Петковски работеле за УДБА


17.10.2010 20:10Гостин во вестите на А1 е поранешниот функционер на УДБА Нафи Чеграни, кој зборува за шпионите.

Г-не Чеграни, вие имате работено во УДБА, имате неколку интервјуа и имате изјавено дека околу 600.000 Албанци во поранешна СФРЈ биле следени и контролирани. Некои биле шпиони, кодоши, а некои дури биле жртви.

-Да, точно.

Според вас, според вашите сознанија, која албанска партија во Македонија има најмногу кодоши, односно информатори, бидејќи вие се спротивставувате на терминот „кодош“?

-Бидејќи „информатор“ е адекватно за службата, инаку се користи и кодош и шпион. Меѓутоа, не знам како работат службите сега, но во тоа што сум го рекол и го пишувам зборувам за тие години во кои сум бил јас во служба.

-Точно е дека за Албанците Државната безбедност, односно УДБА, поседуваше над 600.000 досиеја. Тие досиеја се целокупниот број заведени луѓе кои биле под контрола.

Сте ги виделе?

-Да, точно.

Има и Албанци од Македонија.

-Да, да, како нема? Тоа е во рамките на Југославија.

Дали се тие денешни пратеници и функционери?

Па, има и функционери, меѓутоа не сакам да именувам никого бидејќи... Но едно треба да сфатиме - сега по партиите фрлаат камења ваму-таму, но не може да постои една тајна служба без мрежа на информатори. Треба да му биде јасно на секого дека мора да има извори.

Целото интервју ќе можете да го проследите во приложеното видео.......

Чергани фрли уште една БОМБА: Драган Богдановски.
Да се надеваме дека внукот на Драга, Звонко Станковски (кој според чаршиските говори живее во станот на Драган кој му е доделен од УДБа) ќе излезе не само со демант, туку и со тужба против дотичниот господин.
U Kumanovo za tebe se zbori (macon bog da ga prosti koj ga otru)deka si 'PEDER'' i deka ga kries IDENTITET kako '' UDBAS SOLENIK kodosot''-- ako l'zev kumanovci javi mi se na kameru na SKYPE s's SLIKU da te vidu deka si MUZ a ne PEDER i ti se ''IZVINU'' i t'g ke ti DEMANTIRAM pozdrav J.PЗаради овој факт - дека Драган е матна личност, и како што што Јордан и Дане напишаа во последниот "Фокус", очигледна е намерата да се покаже ВМРО (не само ДПМНЕ) во светло на УДБашка структура, мора да се расчисти работата околу континуитетот на ВМРО и формирањето на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

JORDANE -crni koga ke izleze na videlina dosieto''RASAMON'' od 17 000 strani i REHABILITACIJATA na D.B vo povtoren sudski proces ke izlezat site KODOSI SORABOTNICI na UDBA.........
19-10-2010, 09:33 AM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(19-10-2010, 09:14 AM)zvonkostankovski Wrote:
(18-10-2010, 02:19 PM)Solenik Wrote:
(18-10-2010, 06:48 AM)Misla Wrote: http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=128881

Чеграни: Андов и Петковски работеле за УДБА


17.10.2010 20:10Гостин во вестите на А1 е поранешниот функционер на УДБА Нафи Чеграни, кој зборува за шпионите.

Г-не Чеграни, вие имате работено во УДБА, имате неколку интервјуа и имате изјавено дека околу 600.000 Албанци во поранешна СФРЈ биле следени и контролирани. Некои биле шпиони, кодоши, а некои дури биле жртви.

-Да, точно.

Според вас, според вашите сознанија, која албанска партија во Македонија има најмногу кодоши, односно информатори, бидејќи вие се спротивставувате на терминот „кодош“?

-Бидејќи „информатор“ е адекватно за службата, инаку се користи и кодош и шпион. Меѓутоа, не знам како работат службите сега, но во тоа што сум го рекол и го пишувам зборувам за тие години во кои сум бил јас во служба.

-Точно е дека за Албанците Државната безбедност, односно УДБА, поседуваше над 600.000 досиеја. Тие досиеја се целокупниот број заведени луѓе кои биле под контрола.

Сте ги виделе?

-Да, точно.

Има и Албанци од Македонија.

-Да, да, како нема? Тоа е во рамките на Југославија.

Дали се тие денешни пратеници и функционери?

Па, има и функционери, меѓутоа не сакам да именувам никого бидејќи... Но едно треба да сфатиме - сега по партиите фрлаат камења ваму-таму, но не може да постои една тајна служба без мрежа на информатори. Треба да му биде јасно на секого дека мора да има извори.

Целото интервју ќе можете да го проследите во приложеното видео.......

Чергани фрли уште една БОМБА: Драган Богдановски.
Да се надеваме дека внукот на Драга, Звонко Станковски (кој според чаршиските говори живее во станот на Драган кој му е доделен од УДБа) ќе излезе не само со демант, туку и со тужба против дотичниот господин.
U Kumanovo za tebe se zbori (macon bog da ga prosti koj ga otru)deka si 'PEDER'' i deka ga kries IDENTITET kako '' UDBAS SOLENIK kodosot''-- ako l'zev kumanovci javi mi se na kameru na SKYPE s's SLIKU da te vidu deka si MUZ a ne PEDER i ti se ''IZVINU'' i t'g ke ti DEMANTIRAM pozdrav J.PЗаради овој факт - дека Драган е матна личност, и како што што Јордан и Дане напишаа во последниот "Фокус", очигледна е намерата да се покаже ВМРО (не само ДПМНЕ) во светло на УДБашка структура, мора да се расчисти работата околу континуитетот на ВМРО и формирањето на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Trajko Trajkovski
Go sledev oficir na udba Nafin CEGRANI na A 1
Kako D e b e l o L A Z E.Jas su ziv uste toj misli site izumrele pak
moze da plasira prema politicki potrebi prikazni za deca.
Prvo nie ja izdavame Makedonska Nacija vo Minhen vo pecatnica na... Ukrainska crkva l o g o s. vo Germanija.
Ovoj covek moze da misli sto UDBA izdade dva brojavo Skopje.
Pak Vane S A M O I L O V DZO gi donasa vo AUSBURG DA GI RASTURI
da ja kompromitira Organizacija DOOM..
Dragan Bogdanovski go otkri DZO koj e sega staven od UDBA
GLAVEN Matica na iselenici. Udbas ce vodel emigracija.
Ako se Makedonska Nacija izdavala vo Skopje sosto Go UBIA
Blagoj SAMBEVSKI koj ja redaktirase ,Pak ZOSTO POSLE IZDADE FALSIFIKOVANO Udba Makedonska nacija i ja sirese DZO
iIvan Petrovski i Goce Atanasovski.Ako e Dragan Bogdanovski spion
zosto go ubivaa i i posle go KIDNAPIRAA I
Zosto go osudia TAJNO . Zosto 2 godini go drzaa vo zatvot na Karadzica
i zosto go UBIA . Zatoa sto ne sakase da raboti po gajda na udba.
Zosto i do den denesen den ne se O B J A V I negova PRESUDA
Da vidi narod zosto e osuden na 13 godini zatvor.
Ako e bil niven sorabotnik zosto ce go sudat.
UDBACELO VREME PRAVESE INTRIGI VO DOOM I NOFM.
Da ja onevozmozi nasa dejnost jas ce pocnam da objavuvam delovi od moe dosie, Pak narod neka vidi. Sega se raboti
Da se luge koi se zatvarani i ubivani za Makedonija da se OCRNAT
Taka da zlocinci si umrat mirno i naredbodavateli.
Nee samo ovoj Nafin vo ova igra ima i drigi lica cak i glasila.
Nie imame dovolno dokumentacija koja nikoj nemoz da ja unisti.
Spion sorabotnik na udba nema 17000 stranici dosie i preku
300o video i adio zapisi se ima vo UDBA.
I po ova se vidi Deka sakat ZLOCINCI da se operat.
Ne se sudi covek 13 godini zatvor i da go tepat veli Dragan
SE DODEKA N3E PADNE VO NESOZNANIE.
Ovo Siptar podobro da ja zatvori MUCKATA.
Pomina vreme koga mozese da se sokrie od narod.
Uste sme zivi nie od DOOM i NOFM
Trajko Trajkovski predsedatel na
Narodno Osloboditelen Front na MAKEDONIJA
19-10-2010, 09:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-10-2010, 09:33 AM)zvonkostankovski Wrote:
(19-10-2010, 09:14 AM)zvonkostankovski Wrote:
(18-10-2010, 02:19 PM)Solenik Wrote: Чергани фрли уште една БОМБА: Драган Богдановски.
Да се надеваме дека внукот на Драга, Звонко Станковски (кој според чаршиските говори живее во станот на Драган кој му е доделен од УДБа) ќе излезе не само со демант, туку и со тужба против дотичниот господин.


U Kumanovo za tebe se zbori (macon bog da ga prosti koj ga otru)deka si 'PEDER'' i deka ga kries IDENTITET kako '' UDBAS SOLENIK kodosot''-- ako l'zev kumanovci javi mi se na kameru na SKYPE s's SLIKU da te vidu deka si MUZ a ne PEDER i ti se ''IZVINU'' i t'g ke ti DEMANTIRAM pozdrav J.PЗаради овој факт - дека Драган е матна личност, и како што што Јордан и Дане напишаа во последниот "Фокус", очигледна е намерата да се покаже ВМРО (не само ДПМНЕ) во светло на УДБашка структура, мора да се расчисти работата околу континуитетот на ВМРО и формирањето на партијата ВМРО-ДПМНЕ.JORDANE -crni koga ke izleze na videlina dosieto''RASAMON'' od 17 000 strani i REHABILITACIJATA na D.B vo povtoren sudski proces ke izlezat site KODOSI SORABOTNICI na UDBA.........Звонко јас ја коментирав изјавата на Чеграни.!!! Што е причината да не одговориш на мојот коментар и да полемизираш со мене врз база на туѓи мислења "незнам"..... Но еве ке ти дам уште една шанса да ја прочиташ дали ке разберш што сум напишал незнам но твоите советници сигурно ке разберат.
(18-10-2010, 08:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(18-10-2010, 02:21 PM)Solenik Wrote: Postov go re-postiram i na ovaa tema bidejki smetam deka i tuka mu e mestoto:

http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=128881

Чергани фрли уште една БОМБА: Драган Богдановски.
Да се надеваме дека внукот на Драга, Звонко Станковски (кој според чаршиските говори живее во станот на Драган кој му е доделен од УДБа) ќе излезе не само со демант, туку и со тужба против дотичниот господин.

Заради овој факт - дека Драган е матна личност, и како што што Јордан и Дане напишаа во последниот "Фокус", очигледна е намерата да се покаже ВМРО (не само ДПМНЕ) во светло на УДБашка структура, мора да се расчисти работата околу континуитетот на ВМРО и формирањето на партијата ВМРО-ДПМНЕ.


Мислам дека споменувањето на Драган Богдановски од страна на Чеграни е со сесема друга цел.

Чеграни го спомена Драган Богдановски за да укаже на вистинските соработници на УДБА. Јас неколкупати напишав дека Љупчо . Георгиевски мора да проговори кои му беа советниците за да ја прифати "експертската влада". Дали исти луѓе му советуваа министрите од "експертската влада" 1997 година да ги внесе во најтесното раководство на партијата. Дали истите советници го предложија кандидатот за председател на изборите 1999 година. Двоецот секогаш бил ист, третиот советник бил менлив.....

Ние ја знаеме целата конструкција и луѓето кои ја одработија. Cакаме да видиме дали Љупчо Георгиевски навистна е подготвен да помогне во откривањето на мрежата на УДБА и КОС.

пс. се надеваме дека некој од Љупчовите блиски го следи форумот па ке му пренесе.


Има неколку чудни работи околу твоето тврдење дека досието на Драган Богдановски не е достапно. Ако не е достапно досието од каде Македонска Нација скенира и поставува делови од досието. По се само на зборови се залагате за објавување на досието на Драган Богдановски.
Зошто не го дематираш Ставре Џиков кој вели дека Драган Богдановски умрел во болница и не од труење. Зошто не демантираш за состанокот во куќата на Транталовски со преставниците на ВМРО. Еве што вели Џиков во книгата:

Quote:По тридневен престој во Минхен, се враќаат во домот на Владо Транталовски во Ресен. Во куќата на Транталовски престојуваат: Наум Андоновски од село Перово, ресенско, професор по англиски; Дане Поповски и Гоце Андоновски двајцата од Царев Двор и Митко Николовски од село Перово , сите од ресенскo. Тука, по предлог на претседателот на Иницијативниот одбор Љубчо Георгиевски, партијата го добива името ВМРО- ДПМНЕ.пс. пак ке те посоветувам не се плеткај во работи за кои не се дораснат.
ппс. немам потреба да пишувам под други никови. Ке го замолам администраторот да ги даде IP адресите на Соленик и мојата.!!!
19-10-2010, 12:57 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(19-10-2010, 09:33 AM)zvonkostankovski Wrote:
(19-10-2010, 09:14 AM)zvonkostankovski Wrote:
(18-10-2010, 02:19 PM)Solenik Wrote:
(18-10-2010, 06:48 AM)Misla Wrote: http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=128881
Чеграни: Андов и Петковски работеле за УДБА
17.10.2010 20:10

Чергани фрли уште една БОМБА: Драган Богдановски.
Да се надеваме дека внукот на Драга, Звонко Станковски (кој според чаршиските говори живее во станот на Драган кој му е доделен од УДБа) ќе излезе не само со демант, туку и со тужба против дотичниот господин.

(19-10-2010, 09:14 AM)zvonkostankovski Wrote: U Kumanovo za tebe se zbori (macon bog da ga prosti koj ga otru)deka si 'PEDER'' i deka ga kries IDENTITET kako '' UDBAS SOLENIK kodosot''-- ako l'zev kumanovci javi mi se na kameru na SKYPE s's SLIKU da te vidu deka si MUZ a ne PEDER i ti se ''IZVINU'' i t'g ke ti DEMANTIRAM pozdrav J.P

Заради овој факт - дека Драган е матна личност, и како што што Јордан и Дане напишаа во последниот "Фокус", очигледна е намерата да се покаже ВМРО (не само ДПМНЕ) во светло на УДБашка структура, мора да се расчисти работата околу континуитетот на ВМРО и формирањето на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

JORDANE -crni koga ke izleze na videlina dosieto''RASAMON'' od 17 000 strani i REHABILITACIJATA na D.B vo povtoren sudski proces ke izlezat site KODOSI SORABOTNICI na UDBA.........

zvonkostanskovski, лесно може да се заклучи дека имаш намера да го избегенш она што го напишав:

ЗОШТО НЕ ГО ДЕМАНТИРАТЕ ШИПТАРОВ НА СУД И НА ТЕЛЕВИЗИЈА?

Исто така јас спомнав дека живееш во станот на Драган Богдановски за кој по чаршиите (не знам дали во Куманово, но низ црквите на Северна Америка, каде што живеам) се зборува дека му е подарен на Драган како исплата за неговата работа за УДБА.

Следно:
-јас не сум Јордан (доколку сакаш да алудираш дека сум Јордан Петровски, тогаш ќе го кажам следново: имам огромна почит спрема него, но со ваквите изјави го правите некаков си надчовек: спореди ги стиловите на пишување, бројноста на постовите, па некогаш и близината на постирање два поста. Јордан го сметам за исклучиво умен, ама ваквиве небулози се смешни);
-не знам кој е тој мацон или масон и не знам каде сум требал да го отрујам;
-ако имаш во твое поседување досие на "соленик", би сакал да го видам;
-лично не се познаваме, така што не би можел да те побарам на SKYPE.
Изјавите во стил "овој-педер" или "оној-педер" те покажуваат како човек со ислкучиво ниско ниво на култура. Од друга страна ти се претставуваш како човек кој е одговорен за ликот и делото на Драган Богдановски - кој бил алфа и омега за Македонија. Со твоите испади го претставуваш Драган како еднакво невоспитан, неклутурен и превртлив човек.
19-10-2010, 01:59 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(18-10-2010, 04:02 PM)Misla Wrote: Петковски и Андов го демантираа Чеграни
Катерина Цаневска Арсовска


18.10.2010 16:19

Тито Петковски

Во поранешниот режим никој не можел да биде амбасадор или партиски функционер ако не бил соработник на тајните служби, рече во интервју за А1, новинарот, но и поранешен офицер на УДБА Нафи Чеграни.

Како секретар на ЦК на СКМ морав да добивам доверливи информации од тајните служби од безбедносен аспект. Но тоа не значи и кодошење, вели Петковски. Тоа е и вообичаена практика и денес.

„И кога бевме во владата, неколку пати ќе се договориме јас и премиерот да се видиме, таму ќе го најдам директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, но тоа не е невообичаено, значи тој е упатен да комуницира со нив“, изјави Тито Петковски, НСДП.

Чеграни во интервјуто ги посочи и Петковски и Андов.

„Стојан Андов, Тито Петковски. Не може ни еден човек тогаш, на тогашна служба на државна безбедност, именувам во службите, не може да бидеш во ЦК, да бидеш новинар ако не дава зелено светло од УДБА“, вели Нафи Чеграни, поранешен соработник на УДБА.

Андов кој во 80-тите бил амбасадор во Ирак вели нема никакви докази, амбасадорите не можеа да бидат кодоши.

Пред да ги примат агреманите, странските влади внимателно следеа дали некој кандидат соработувал со тајните служби.

За разлика од амбасадорите - вели најмногу кодошеа претставниците на надворешно-трговските претставништва во странство.

Чеграни видел досиеја и за актуелни функционери и пратеници. Битката во моментов е најсилна кај албанскиот политички корпус.

Вчера посочениот од Талат Џафери од ДУИ Реџеп Муслиу со контра обвинување и прашање. Зошто Џафери не реагирал кога се соочил со сопственото досие. Како станал и со кого контактирал пред да стане командант на 116-тата бригада на УЧК.

„Три месеци пред да се вклучи во редовите на ОНА со кого од едните актуелните функционери на безбедносната служба на АРМ ги поминал тие три месеци“

„Нема што друго да прават освен на ваков начин и на блиски луѓе на оваа партија од небо да им доставуваат во нивните дворови тајни документи и тоа не било какви, туку тајни документи од службите на Белград“, изјави Абдулаким Адеми, вицепремиер.

Екс разузнавачот вели 600 илјади досиеја се воделе за Албанци или биле кодоши во поранешна Југославија главнината од досиеjата денес се во Белград.quote: Како секретар на ЦК на СКМ морав да добивам доверливи информации од тајните служби од безбедносен аспект. Но тоа не значи и кодошење, вели Петковски. Тоа е и вообичаена практика и денес......

TOCNO! TOA NEZNACI DEKA BIL KODOS, TUKU USTE POLOSO, TOA POTVRDUVA DEKA BIL NALOGODAVAC. IZDAVAL NALOZI ZA KODOSENJE, KOJ DA BIDE KODOSEN, POTVRDA NA TOA E DEKA DAVAL TOKMU TOJ KOJ PRIMAL IZVESTAI OD KODOSITE, inaku koja e smislata da prima "KODOSKI" izvestai?
ME CUDI DALI NEKOJ STVARNO SAKA NARODOT DA GO NAPRAVI MALOUMEN I DAMU SE POTSMEVNUVA SEGA VO OVIE MOMENTI KOGA MU E NAJTESKO? DALI NEKOJ SAKA DA KAZE DEKA KODOSITE SAMOINICIJATIVNO, SAMI I NA SVOJA RAKA KODOSELE, DEKA NEDOBIVALE INSTRUKCII I NALOZI PO HIERARHIJA, A deka CK SKM E VRVOT NA TAA HIERARHIJA KOJ IMASE PARALELNI SLUZBI ISTO KAKO I IZVRSNIOT SOVET I SOBRANIETO I TOA PLATENI SO NARODNI PARI.
I USTE EDNA ZABLUDA: KODOSENJETO VO VREMETO NA KOMUNIZMOT I KODOSENJETO PO NALOG NA POLITICKA PARTIJA I ZARADI POLITIKA I POLITICKA OPCIJA NEMA NIKAKVA VRSKA SO BEZBENOSNIOT SISTEM ZA ZASTITA NA DRZAVATA - POZNAT KAKO TAJNA POLICIJA ILI DRZAVNA BEZBEDNOST. NIEDNA DRZAVA NEMOZE DA FUNKCIONIRA BEZ TOJ SISTEM, A ONIE STO SAKAAT TOJ SISTEM NA DRZAVNA BEZBEDNOST DA GO POISTOVETAT SO KOMUNISTICKIOT, SO PARTISKIOT TIE SAKAAT DA SE UKINE SISTEMOT NA BEZBEDNOST I RAZUZNAVANJE NA DRZAVATA I SO TOA DA SE SRUSAT TEMELITE NA DRZAVATA. PA SAMO KAKO POTSETUVANJE SE ZAPRASALE TIE KADE ZIVEEME NIR! NEMOJ DA SE ZANESUVATE DEKA SME SVEDJANI, SKANDINAVCI, PA KAJ NAS I POSLE 20 GODINI NEZAVISNOST OPASNOSTA PO OPSTANOKOT NA DRZAVATA ODVNATRE I ODNADVOR E SERIOZNO KAKO I PRED TOA, SENKITE NA MRACNOTO MINATO SEUSTE VISAT NAD MAKEDONIJA I SE ZAKANUVAAT. SEGA NE E PRASANJE NA KONTRA-REVOLUCIJA, TUKU PRASANJE E NA OPSTANOK NA DRZAVATA.
1.
Quote:KODOSENJETO VO VREMETO NA KOMUNIZMOT I KODOSENJETO PO NALOG NA POLITICKA PARTIJA I ZARADI POLITIKA I POLITICKA OPCIJA NEMA NIKAKVA VRSKA SO BEZBENOSNIOT SISTEM ZA ZASTITA NA DRZAVATA - POZNAT KAKO TAJNA POLICIJA ILI DRZAVNA BEZBEDNOST. NIEDNA DRZAVA NEMOZE DA FUNKCIONIRA BEZ TOJ SISTEM, A ONIE STO SAKAAT TOJ SISTEM NA DRZAVNA BEZBEDNOST DA GO POISTOVETAT SO KOMUNISTICKIOT, SO PARTISKIOT TIE SAKAAT DA SE UKINE SISTEMOT NA BEZBEDNOST I RAZUZNAVANJE NA DRZAVATA I SO TOA DA SE SRUSAT TEMELITE NA DRZAVATA
Vo vreme koga sme "imale demokratija", onaa de na Georgievski, Onoj Crvenkovski kako opozicioner izvadi transkripti od prislusuvani novinari.
Del od tie srukturi na bezbednosteniot "Rabotele" za drzavata???!!!

2.
Quote:SEGA NE E PRASANJE NA KONTRA-REVOLUCIJA, TUKU PRASANJE E NA OPSTANOK NA DRZAVATA.
Za kakva Kontra-revolucija zboruvas?
19-10-2010, 03:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Snezana Dimova:

BRAVO ZA VOJVODATA LJUBCO GEORGIEVSKI - VMRO NP , BRAVO ZA DPA I TACI I BRAVO ZA NOVONAROT NA FOKUS NIKOLA MLADENOV KOI JA BARAT LUSTRACIJATA DASE OTKRIE, UAAA ZA DPMNE I GRUEVSKI ZA DUI I ALI AHMETI I SDSM SO BRANKO CRVENKOVSKI KOI JA KOCAT LUSTRACIJATA , ZADA NESE OTKRIE VOJNATA VO 2001 ...SE ODMOTUVA KLOPCETO NARODE ...Quote:Групација Дисиденти:

Играта е многу проѕирна. Комисијата нема да одлучува, бидејки ке ги нема оргиналите!!! Тоа е разврската на која се надеваат многумина. Луѓево веке не се така неинформирани. Со интернетов нема веке блокада на информации. Така да Снежана немој да се радуваш многу. Љупчо мора да проговори и да ја каже вистината за се од 1996 година до денеска.


Quote:Групација Дисиденти:

Чеграни го спомена Драган Богдановски за да укаже на вистинските соработници на УДБА. Јас неколкупати напишав дека Љупчо . Георгиевски мора да проговори кои му беа советниците за да ја прифати "експертската влада". Дали исти луѓе му советув...аа министрите од "експертската влада" 1997 година да ги внесе во најтесното раководство на партијата. Дали истите советници го предложија кандидатот за председател на изборите 1999 година. Двоецот секогаш бил ист, третиот советник бил менлив.....

Ние ја знаеме целата конструкција и луѓето кои ја одработија. Cакаме да видиме дали Љупчо Георгиевски навистна е подготвен да помогне во откривањето на мрежата на УДБА и КОС.

пс. се надеваме дека некој од Љупчовите блиски го следи форумот па ке му пренесе.
(This post was last modified: 19-10-2010, 08:38 PM by ЈорданПетровски.)
19-10-2010, 08:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Boris Lazarov:

Grupacija disidenti(g-dine Petrovski) jas go sledam vasiot forum na kotle(kako i kolumnite vo"Fokus",forumot http://www.kotle.ca),a veruvam deka i g-dinot Georgievski e informiran,taka sto mislam deka nema potreba nekoj od nas(clenovi na VMRO NP),...da go izvestuva.Mislam deka gi svativ rabotite za koi mu prefrlate,no ako gi poednostavime rabotite(bez trupanje argumenti-kontraargumenti,oti taka se gubi sustinata na diskusijata),sepak i kaj vas(veruvajte,ja imate mojata najdlaboka pocit),pa i na dr.forumi suma sumarum,bitno e sto veruvajte,ne sum nasol vistinski silni argumenti,koi ke me ubedat vo falicnosta na avtohtonoto vmrovsko dejstvuvanje na Georgievski i demokratskiot kapacitet koj go ima,a toj e mn.pogolem od na bilo koj politicar vo RM.Zal mi e sto i porano ne vi odgovoril,no veruvam i siguren sum,odgovorite koi gi barate mn.naskoro ke bidat pred celata javnost na RM.So pocit.Poz


Quote:Групација Дисиденти:

Господине Лазаров, ако сте го следеле навистна нашиот форум ке сте уочеле дека ние сме единствените кои во потполност ја демантираа лагата наречена: " РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ-докуметирана историја" која требаше деновиве да биде преточена во ...книга. Книга која наводното ке го докажеше БУГАРОФИЛСТВО на ВМРО ДПМНЕ а особено во времето кога председател беше Љупчо Георгиевски.
Тоа не го сторивме заради Љупчо, тој таква шанса имаше кога беше премиер. Оваа го сторивме да ја симнеме се надеваме еднаш за секогаш лагата за БУГАРОФИЛСТВОТО на ВМРО.
Кога како што велите Љупчо наскоро ке обелодени се, да не ги заборави и ове можеби за него небитни работи:
1.Зошто Љупчо, ако беше навистина демократ никогаш не ја сослуша и страната која беше противник на двоецот Димовска-Далаверски 98/99 година. Туку дозволи нестатутарно исклучување на сто и кусур вистински ВМРО-вци.
2.Зошто не го исполни барем едното ветување, од двете, онаа дека ке го истаржи и ке ја обзнани конструкцијата за местенката со бугарската амбасада и креаторите на истата.
поздрав
19-10-2010, 08:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-10-2010, 02:23 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(17-10-2010, 03:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 2wdrbpu.jpg]


[Image: 15eb88l.jpg]http://media.a1.com.mk/members/prikazi80...v=Internet
19-10-2010, 09:25 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(19-10-2010, 03:01 PM)montehristo Wrote:
(18-10-2010, 04:02 PM)Misla Wrote: Петковски и Андов го демантираа Чеграни
Катерина Цаневска Арсовска


18.10.2010 16:19

Тито Петковски

Во поранешниот режим никој не можел да биде амбасадор или партиски функционер ако не бил соработник на тајните служби, рече во интервју за А1, новинарот, но и поранешен офицер на УДБА Нафи Чеграни.

Како секретар на ЦК на СКМ морав да добивам доверливи информации од тајните служби од безбедносен аспект. Но тоа не значи и кодошење, вели Петковски. Тоа е и вообичаена практика и денес.

„И кога бевме во владата, неколку пати ќе се договориме јас и премиерот да се видиме, таму ќе го најдам директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, но тоа не е невообичаено, значи тој е упатен да комуницира со нив“, изјави Тито Петковски, НСДП.

Чеграни во интервјуто ги посочи и Петковски и Андов.

„Стојан Андов, Тито Петковски. Не може ни еден човек тогаш, на тогашна служба на државна безбедност, именувам во службите, не може да бидеш во ЦК, да бидеш новинар ако не дава зелено светло од УДБА“, вели Нафи Чеграни, поранешен соработник на УДБА.

Андов кој во 80-тите бил амбасадор во Ирак вели нема никакви докази, амбасадорите не можеа да бидат кодоши.

Пред да ги примат агреманите, странските влади внимателно следеа дали некој кандидат соработувал со тајните служби.

За разлика од амбасадорите - вели најмногу кодошеа претставниците на надворешно-трговските претставништва во странство.

Чеграни видел досиеја и за актуелни функционери и пратеници. Битката во моментов е најсилна кај албанскиот политички корпус.

Вчера посочениот од Талат Џафери од ДУИ Реџеп Муслиу со контра обвинување и прашање. Зошто Џафери не реагирал кога се соочил со сопственото досие. Како станал и со кого контактирал пред да стане командант на 116-тата бригада на УЧК.

„Три месеци пред да се вклучи во редовите на ОНА со кого од едните актуелните функционери на безбедносната служба на АРМ ги поминал тие три месеци“

„Нема што друго да прават освен на ваков начин и на блиски луѓе на оваа партија од небо да им доставуваат во нивните дворови тајни документи и тоа не било какви, туку тајни документи од службите на Белград“, изјави Абдулаким Адеми, вицепремиер.

Екс разузнавачот вели 600 илјади досиеја се воделе за Албанци или биле кодоши во поранешна Југославија главнината од досиеjата денес се во Белград.quote: Како секретар на ЦК на СКМ морав да добивам доверливи информации од тајните служби од безбедносен аспект. Но тоа не значи и кодошење, вели Петковски. Тоа е и вообичаена практика и денес......

TOCNO! TOA NEZNACI DEKA BIL KODOS, TUKU USTE POLOSO, TOA POTVRDUVA DEKA BIL NALOGODAVAC. IZDAVAL NALOZI ZA KODOSENJE, KOJ DA BIDE KODOSEN, POTVRDA NA TOA E DEKA DAVAL TOKMU TOJ KOJ PRIMAL IZVESTAI OD KODOSITE, inaku koja e smislata da prima "KODOSKI" izvestai?
ME CUDI DALI NEKOJ STVARNO SAKA NARODOT DA GO NAPRAVI MALOUMEN I DAMU SE POTSMEVNUVA SEGA VO OVIE MOMENTI KOGA MU E NAJTESKO? DALI NEKOJ SAKA DA KAZE DEKA KODOSITE SAMOINICIJATIVNO, SAMI I NA SVOJA RAKA KODOSELE, DEKA NEDOBIVALE INSTRUKCII I NALOZI PO HIERARHIJA, A deka CK SKM E VRVOT NA TAA HIERARHIJA KOJ IMASE PARALELNI SLUZBI ISTO KAKO I IZVRSNIOT SOVET I SOBRANIETO I TOA PLATENI SO NARODNI PARI.
I USTE EDNA ZABLUDA: KODOSENJETO VO VREMETO NA KOMUNIZMOT I KODOSENJETO PO NALOG NA POLITICKA PARTIJA I ZARADI POLITIKA I POLITICKA OPCIJA NEMA NIKAKVA VRSKA SO BEZBENOSNIOT SISTEM ZA ZASTITA NA DRZAVATA - POZNAT KAKO TAJNA POLICIJA ILI DRZAVNA BEZBEDNOST. NIEDNA DRZAVA NEMOZE DA FUNKCIONIRA BEZ TOJ SISTEM, A ONIE STO SAKAAT TOJ SISTEM NA DRZAVNA BEZBEDNOST DA GO POISTOVETAT SO KOMUNISTICKIOT, SO PARTISKIOT TIE SAKAAT DA SE UKINE SISTEMOT NA BEZBEDNOST I RAZUZNAVANJE NA DRZAVATA I SO TOA DA SE SRUSAT TEMELITE NA DRZAVATA. PA SAMO KAKO POTSETUVANJE SE ZAPRASALE TIE KADE ZIVEEME NIR! NEMOJ DA SE ZANESUVATE DEKA SME SVEDJANI, SKANDINAVCI, PA KAJ NAS I POSLE 20 GODINI NEZAVISNOST OPASNOSTA PO OPSTANOKOT NA DRZAVATA ODVNATRE I ODNADVOR E SERIOZNO KAKO I PRED TOA, SENKITE NA MRACNOTO MINATO SEUSTE VISAT NAD MAKEDONIJA I SE ZAKANUVAAT. SEGA NE E PRASANJE NA KONTRA-REVOLUCIJA, TUKU PRASANJE E NA OPSTANOK NA DRZAVATA.
1.
Quote:KODOSENJETO VO VREMETO NA KOMUNIZMOT I KODOSENJETO PO NALOG NA POLITICKA PARTIJA I ZARADI POLITIKA I POLITICKA OPCIJA NEMA NIKAKVA VRSKA SO BEZBENOSNIOT SISTEM ZA ZASTITA NA DRZAVATA - POZNAT KAKO TAJNA POLICIJA ILI DRZAVNA BEZBEDNOST. NIEDNA DRZAVA NEMOZE DA FUNKCIONIRA BEZ TOJ SISTEM, A ONIE STO SAKAAT TOJ SISTEM NA DRZAVNA BEZBEDNOST DA GO POISTOVETAT SO KOMUNISTICKIOT, SO PARTISKIOT TIE SAKAAT DA SE UKINE SISTEMOT NA BEZBEDNOST I RAZUZNAVANJE NA DRZAVATA I SO TOA DA SE SRUSAT TEMELITE NA DRZAVATA
Vo vreme koga sme "imale demokratija", onaa de na Georgievski, Onoj Crvenkovski kako opozicioner izvadi transkripti od prislusuvani novinari.
Del od tie srukturi na bezbednosteniot "Rabotele" za drzavata???!!!

2.
Quote:SEGA NE E PRASANJE NA KONTRA-REVOLUCIJA, TUKU PRASANJE E NA OPSTANOK NA DRZAVATA.
Za kakva Kontra-revolucija zboruvas?

ONA ZA STO BEA KODOSENI I POLITICKI OSUDUVANI NEVINI GRADJANI DO KRAJOT NA 80-TITE, NAJGOLEM DEL OD NIV BEA ZA NAVODNO "RUSENJE NA SISTEMOT I DRZAVATA" - "KONTRA-REVOLUCIJA", A NE ZA 'SVALERACIJA". AKO UMEES DA CITAS MEDJU REDOVI, ISTITE TIE "PREOBRAZENI" STRUKTURI POKASNO, A I DENES ZBORUVAAT ZA NESTO OTPRILIKA VAKA: "NIE TOA GO STVORIVME (SE MISLI POVEKE NA POLITICKI) A NEKOJ SAKA SEGA DA GO SRUSI", "BUGAROFILI", "SELSKA BAGRA" NEMOZE DA VODI POLITIKA, PONATAKA: "NIE SME BORCI I NEMA DA DOZVOLIME "POLITICKI HAZARDERI" DA VLADEAT SO DRZAVATA, "FAMILIJATA" MORA DA BIDE UNISTENA ITN. OVDE POVEKE OD JASNO E DEKA SE RABOTI ISKLUCIVO ZA POLITICKA ELIMINACIJA, A NE ZA LJUBOMORA...., A INTERESITE NA DRZAVATA, ZA TOA NEMA STO DA SE ZBORUVA, NIKOJ DOSEGA NE GI ZASTITIL TIE INTERESI ZATOA SME TOA STO SME DENES. SEKOJ JA GLEDAL DRZAVATA (VO IME NA VLASTA) ISKLUCIVO ZA SVOI INTERESI......
Tie strukturi i denes rabotat isto, ne e vazno dali se vo pozicija ili opozicija i imaa sofisticirana oprema i kadri za prisluskuvanje i sledenje i seuste gi koristat istite vrski i strukturi instalirani na podracjeto na cela bivsa yu kako logistika.
19-10-2010, 11:18 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Deneshna vest kratka no mnogu interesna.20 minuti javuva deka prepuknuvanjata i dosijeto VUJKO padnalla na oci na germanskiot stats anvalltshaft koi razmislluva za ponovno otvaranje na sllucajot za grozomornoto ubistvo na braqata grvalla i kadri zeka vo shtutgart.isto golem interes pokazhuvat i bellgiskite istrazhni organi za likvidacijata na hadri vo brisell.
Se prashuvam dali pocnallo da funksionira oskata taci boshkovski haradinaj so germanskiot BND
20-10-2010, 05:33 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(19-10-2010, 11:18 PM)Misla Wrote: ONA ZA STO BEA KODOSENI I POLITICKI OSUDUVANI NEVINI GRADJANI DO KRAJOT NA 80-TITE, NAJGOLEM DEL OD NIV BEA ZA NAVODNO "RUSENJE NA SISTEMOT I DRZAVATA" - "KONTRA-REVOLUCIJA", A NE ZA 'SVALERACIJA". AKO UMEES DA CITAS MEDJU REDOVI, ISTITE TIE "PREOBRAZENI" STRUKTURI POKASNO, A I DENES ZBORUVAAT ZA NESTO OTPRILIKA VAKA: "NIE TOA GO STVORIVME (SE MISLI POVEKE NA POLITICKI) A NEKOJ SAKA SEGA DA GO SRUSI", "BUGAROFILI", "SELSKA BAGRA" NEMOZE DA VODI POLITIKA, PONATAKA: "NIE SME BORCI I NEMA DA DOZVOLIME "POLITICKI HAZARDERI" DA VLADEAT SO DRZAVATA, "FAMILIJATA" MORA DA BIDE UNISTENA ITN. OVDE POVEKE OD JASNO E DEKA SE RABOTI ISKLUCIVO ZA POLITICKA ELIMINACIJA, A NE ZA LJUBOMORA...., A INTERESITE NA DRZAVATA, ZA TOA NEMA STO DA SE ZBORUVA, NIKOJ DOSEGA NE GI ZASTITIL TIE INTERESI ZATOA SME TOA STO SME DENES. SEKOJ JA GLEDAL DRZAVATA (VO IME NA VLASTA) ISKLUCIVO ZA SVOI INTERESI......
Tie strukturi i denes rabotat isto, ne e vazno dali se vo pozicija ili opozicija i imaa sofisticirana oprema i kadri za prisluskuvanje i sledenje i seuste gi koristat istite vrski i strukturi instalirani na podracjeto na cela bivsa yu kako logistika.

Помалку пишување за да се чита меѓу редови, повеќе дирекност. Дајте малку храброст бе луѓе, барем тука сте анонимни.
20-10-2010, 05:56 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Po pishuvanjata na allbanskiot vesnik shqip za sllucajot fazli veliu i interesot na germanskoto obvinitellstvo veliu tvrdi deka ne se pllashi za toa deka e toj cist potvrdell i sudskiot proces vo karllsruhe kade izlegoll nedollzhen.Znaci postoelle somnenija i od porano i vrz nego se vodella edna takva istraga
20-10-2010, 10:43 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(20-10-2010, 05:56 PM)Solenik Wrote:
(19-10-2010, 11:18 PM)Misla Wrote: ONA ZA STO BEA KODOSENI I POLITICKI OSUDUVANI NEVINI GRADJANI DO KRAJOT NA 80-TITE, NAJGOLEM DEL OD NIV BEA ZA NAVODNO "RUSENJE NA SISTEMOT I DRZAVATA" - "KONTRA-REVOLUCIJA", A NE ZA 'SVALERACIJA". AKO UMEES DA CITAS MEDJU REDOVI, ISTITE TIE "PREOBRAZENI" STRUKTURI POKASNO, A I DENES ZBORUVAAT ZA NESTO OTPRILIKA VAKA: "NIE TOA GO STVORIVME (SE MISLI POVEKE NA POLITICKI) A NEKOJ SAKA SEGA DA GO SRUSI", "BUGAROFILI", "SELSKA BAGRA" NEMOZE DA VODI POLITIKA, PONATAKA: "NIE SME BORCI I NEMA DA DOZVOLIME "POLITICKI HAZARDERI" DA VLADEAT SO DRZAVATA, "FAMILIJATA" MORA DA BIDE UNISTENA ITN. OVDE POVEKE OD JASNO E DEKA SE RABOTI ISKLUCIVO ZA POLITICKA ELIMINACIJA, A NE ZA LJUBOMORA...., A INTERESITE NA DRZAVATA, ZA TOA NEMA STO DA SE ZBORUVA, NIKOJ DOSEGA NE GI ZASTITIL TIE INTERESI ZATOA SME TOA STO SME DENES. SEKOJ JA GLEDAL DRZAVATA (VO IME NA VLASTA) ISKLUCIVO ZA SVOI INTERESI......
Tie strukturi i denes rabotat isto, ne e vazno dali se vo pozicija ili opozicija i imaa sofisticirana oprema i kadri za prisluskuvanje i sledenje i seuste gi koristat istite vrski i strukturi instalirani na podracjeto na cela bivsa yu kako logistika.

Помалку пишување за да се чита меѓу редови, повеќе дирекност. Дајте малку храброст бе луѓе, барем тука сте анонимни.http://teamuzunovmedia.blogspot.com/2010...gence.html
20-10-2010, 11:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Законот за лустрацијатаНаш проблем денес не е кодошењето туку (не)компетентноста. Маката на нашата транзиција не е од идеолошки, туку од културолошки карактер. По таа основа законот на инерцијата уште работи против Законот на лустрацијата, но не може повеќе да предизвикува „диференцијации“ и „чистки“
Под изразот во насловот се мисли на внатрешната логика на поимот, што, во момент на цивилизациско поместување, се доживува како негативно искуство, од кое сакаме да се дистанцираме. Начинот на кој тоа го правиме, е наша сопствена лустрација - мера за споменатото цивилизациско поместување, кое не тера да жалиме и да се каеме за она што го препознаваме како пад и да жедуваме да се вишнеме повисоко.

Лустрацијата во посткомунистичките држави е поврзана со отсуството/негацијата на демократијата. Саморазбирливо се чини дека субјектите на таа негација не личи да бидат и субјекти на негација на негацијата! Но, се разбира, воопшто не е сеедно дали за тоа ќе се применат револуционерни средства (како во случајот со Чаушеску), формални забрани, или ќе се остави на лично самонаоѓање и на јавното мислење во еден еволутивен процес на нови правила на играта. Или - на природата.

Опцијата со закон за лустрација што пропишува забрана за вршење јавна функција поради (не)дела во бившата југословенска РМ, горчи во принцип, бидејќи посегнува по уставните начела за правата на човекот. Посебно ранлив го прави селекцијата на санкционираните. Да се остави на мир целата номенклатура на режимот, да се жигосаат само „соработниците на тајните служби“, е неправда и цинизам. Кодошот не е автономна вокација, туку функција/жртва на недемократскиот систем. Кодошењето е иманенција на тиранијата. Изворен кодош е автократот, кој паразитира од класификацијата на луѓето на лојални, т.е. кодоши и на предавници т.е. непријатели. Таквата класификација се спроведува со моќни безбедносни потсистеми, кои произведуваат кодоши.

Синтагмата „НОБ и Револуцијата“, што долго време некритички се употребуваше како доблест, содржи трагично двојство на припадност на антифашистичката коалиција, но и на Револуцијата, со тенденција кон превласт на Револуцијата. Титовиот комунизам се вградил уште во зародишот на македонската држава во форма на денунцијација. Со еден збор од Горе, целата лојална комунистичка врхушка се претворила во соработник на тајните служби. „Од Белград дојде еден потполковник, Црногорец, што го овластиле да формира служба за безбедност - наречена ОЗНА.“ Темпо наредил „да му се укаже кои се непријателите што треба евентуално да се судат, да се ликвидираат... да пишуваме свои сознанија за разни личности што имаа колаборационистичка улога, кои имаа некаква „бугарска жичка“... И јас пишував... за улогата на Чкатров, за Ѓузелов, Дрангов... за Спиро Китинчев... а и за некои други... на кметски должности. Еден кус период потоа беше чистката во Велес. Такви, но не од таков обем, чистки имаше и во други градови.“ (Киро Глигоров, „Македонија е се што имаме“, 2002, стр.66.)

Со победата на Револуцијата, обрачот на денунцијацијата го фрлиле врз целата предвоена генерација македонски комунисти и врз целиот АСНОМ-ски состав, кои се самонаоѓале на „патот на илинденците“ (Чентов израз). (Спореди: С. Палмер - Р. Кинг, „Југословенскиот комунизам и македонското прашање“). Поимите врховизам, автономизам и национализам, со денунцијантска конотација, за Титовите линијаши биле синоними. На тоа тројство во седумдесеттите години е додаден и четврт синоним - либерализам, па петти синоним - антимарксизам. Во системот на една линија, на фундаментална хетерономија, опитот да се релативизира идеологијата и пледоајето за автономија на творештвото, за професионализам и компетенција, на пленуми на ЦК беа денунцирани како непријателски и антидржавен чин. Таа платформа на тесна кожа унисоно ја „имплементираа“ новинарството, науката, образованието, судството, мрежа од „соработници на тајните служби“. Од неа исходуваше и системот на подобни и неподобни, на награди и казни, на промоции (до академски титули, до највисоки републички и сојузни функции) и брани (до екскомуникација од јавниот живот во републиката).

Таков беше македонскиот прилог на „заговорот против вистината“ (Солженицин), на „комунистичкиот кич“ (Е. Блох), на „комунистичкиот геноцид“ (албански израз). Законот на лустрацијата не подразбира политика на казни за номенклатурата од паднатиот тоталитарен режим или токму на „соработниците на тајните служби“, туку подразбира инаугурација и конструкција на демократска алтернатива, на која на компаративен начин, како историски и цивилизациски тег, и го отвора просторот, и го осветлува патот. Кодошењето е измината делница, што оставила меланхоличен талог во нашата меморија, но нема ниту институционална ниту нормативна основа во посткомунизмот, па депласирана е опседнатоста со прашањето кој кодошел, та уште, кој кодоши сега. При демократскиот мегдан компетентноста ја победила денунцијацијата, па на сериозна промоција може да се смета со компетитивност. Наш проблем денес не е кодошењето туку (не)компетентноста. Маката на нашата транзиција не е од идеолошки, туку од културолошки карактер. По таа основа законот на инерцијата уште работи против законот на лустрацијата, но не може повеќе да предизвикува „диференцијации“ и „чистки“.

Лустрацијата на претседателот на Уставниот суд, логично беше да се обрне во лустрација на лустраторите, бидејќи човекот - предмет на лустрацијата го искористи правото на демократска процедура, на јавна одбрана, што не им беше допуштено на „непријателите на државата“ при комунизмот. Јавноста тешко може да се убеди дека една епизода од малолетната возраст на Трендафил Ивановски е пречка за неговата актуелна функција. Беше евоцирана една од најболните рани на македонското ткиво комунистичката игра (на Тито) со интегрална Македонија, кога Европа беше прецизно поделена на Исток и Запад. Таа игра беше дел од провокацијата на граѓанската војна во Грција, во таа игра поголемки деца бегалци беа тајно киднапирани и враќани на кланиците на Грамос и Вич, кога се беше веќе јасно - ако не беше јасно уште пред да почне војната! Таа игра се тераше и со индоктринација на учениците со идејата за присоединување на Егејска и Пиринска Македонија; тоа инспирираше „илегални“ ученички организации, кои бргу беа „откривани“ и ползувани за регрутација на „соработници на тајните служби“.

При јавното соочување, обратно, претегна впечатокот дека не се казнува Трендафил поради Трендафилчо, туку Трендафилчо поради Трендафил - претседателот на Уставниот суд. Бидејќи нештата имаат смисла и се восприемаат контекстуално, неверојатната случајност од сите граѓани, кодошот да биде токму претседателот на Уставниот суд, добива логично објаснение во работата/држењето на тој суд. Во ситуација на сериозен дефицит на автономност и интегритет во политичкото делување, кога демократските инструменти за проверка и баланс се релативизирани, на апели од ЕУ за дијалог и за независност на судството и на медиумите, улогата на Уставниот суд да ја спасува честа на македонската демократија е исклучително потребна.

Затоа, ако мотивот за лустрација на Трендафил Ивановски е да се удри врз институцијата - чувар на уставното уредување, тоа се разбира, не само што би било спротивно на законот/духот на лустрацијата, туку води кон деконструкција на македонската демократија и нејзино претворање во кич-музеј на „Македонската борба“ - грчки израз (Македоникос агон) за борбата на Грција и Србија против четите на ВМРО, во која името на Александар Велики се инструментализирало за освојување на територијата и на душите на нашите предци. Да не чепкаме по темелите на македонската демократија.

Димитар Димитров
(Авторот е универзитетски професор)
21-10-2010, 02:29 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(21-10-2010, 02:29 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Законот за лустрацијатаНаш проблем денес не е кодошењето туку (не)компетентноста. Маката на нашата транзиција не е од идеолошки, туку од културолошки карактер. По таа основа законот на инерцијата уште работи против Законот на лустрацијата, но не може повеќе да предизвикува „диференцијации“ и „чистки“
Под изразот во насловот се мисли на внатрешната логика на поимот, што, во момент на цивилизациско поместување, се доживува како негативно искуство, од кое сакаме да се дистанцираме. Начинот на кој тоа го правиме, е наша сопствена лустрација - мера за споменатото цивилизациско поместување, кое не тера да жалиме и да се каеме за она што го препознаваме како пад и да жедуваме да се вишнеме повисоко.

Лустрацијата во посткомунистичките држави е поврзана со отсуството/негацијата на демократијата. Саморазбирливо се чини дека субјектите на таа негација не личи да бидат и субјекти на негација на негацијата! Но, се разбира, воопшто не е сеедно дали за тоа ќе се применат револуционерни средства (како во случајот со Чаушеску), формални забрани, или ќе се остави на лично самонаоѓање и на јавното мислење во еден еволутивен процес на нови правила на играта. Или - на природата.

Опцијата со закон за лустрација што пропишува забрана за вршење јавна функција поради (не)дела во бившата југословенска РМ, горчи во принцип, бидејќи посегнува по уставните начела за правата на човекот. Посебно ранлив го прави селекцијата на санкционираните. Да се остави на мир целата номенклатура на режимот, да се жигосаат само „соработниците на тајните служби“, е неправда и цинизам. Кодошот не е автономна вокација, туку функција/жртва на недемократскиот систем. Кодошењето е иманенција на тиранијата. Изворен кодош е автократот, кој паразитира од класификацијата на луѓето на лојални, т.е. кодоши и на предавници т.е. непријатели. Таквата класификација се спроведува со моќни безбедносни потсистеми, кои произведуваат кодоши.

Синтагмата „НОБ и Револуцијата“, што долго време некритички се употребуваше како доблест, содржи трагично двојство на припадност на антифашистичката коалиција, но и на Револуцијата, со тенденција кон превласт на Револуцијата. Титовиот комунизам се вградил уште во зародишот на македонската држава во форма на денунцијација. Со еден збор од Горе, целата лојална комунистичка врхушка се претворила во соработник на тајните служби. „Од Белград дојде еден потполковник, Црногорец, што го овластиле да формира служба за безбедност - наречена ОЗНА.“ Темпо наредил „да му се укаже кои се непријателите што треба евентуално да се судат, да се ликвидираат... да пишуваме свои сознанија за разни личности што имаа колаборационистичка улога, кои имаа некаква „бугарска жичка“... И јас пишував... за улогата на Чкатров, за Ѓузелов, Дрангов... за Спиро Китинчев... а и за некои други... на кметски должности. Еден кус период потоа беше чистката во Велес. Такви, но не од таков обем, чистки имаше и во други градови.“ (Киро Глигоров, „Македонија е се што имаме“, 2002, стр.66.)

Со победата на Револуцијата, обрачот на денунцијацијата го фрлиле врз целата предвоена генерација македонски комунисти и врз целиот АСНОМ-ски состав, кои се самонаоѓале на „патот на илинденците“ (Чентов израз). (Спореди: С. Палмер - Р. Кинг, „Југословенскиот комунизам и македонското прашање“). Поимите врховизам, автономизам и национализам, со денунцијантска конотација, за Титовите линијаши биле синоними. На тоа тројство во седумдесеттите години е додаден и четврт синоним - либерализам, па петти синоним - антимарксизам. Во системот на една линија, на фундаментална хетерономија, опитот да се релативизира идеологијата и пледоајето за автономија на творештвото, за професионализам и компетенција, на пленуми на ЦК беа денунцирани како непријателски и антидржавен чин. Таа платформа на тесна кожа унисоно ја „имплементираа“ новинарството, науката, образованието, судството, мрежа од „соработници на тајните служби“. Од неа исходуваше и системот на подобни и неподобни, на награди и казни, на промоции (до академски титули, до највисоки републички и сојузни функции) и брани (до екскомуникација од јавниот живот во републиката).

Таков беше македонскиот прилог на „заговорот против вистината“ (Солженицин), на „комунистичкиот кич“ (Е. Блох), на „комунистичкиот геноцид“ (албански израз). Законот на лустрацијата не подразбира политика на казни за номенклатурата од паднатиот тоталитарен режим или токму на „соработниците на тајните служби“, туку подразбира инаугурација и конструкција на демократска алтернатива, на која на компаративен начин, како историски и цивилизациски тег, и го отвора просторот, и го осветлува патот. Кодошењето е измината делница, што оставила меланхоличен талог во нашата меморија, но нема ниту институционална ниту нормативна основа во посткомунизмот, па депласирана е опседнатоста со прашањето кој кодошел, та уште, кој кодоши сега. При демократскиот мегдан компетентноста ја победила денунцијацијата, па на сериозна промоција може да се смета со компетитивност. Наш проблем денес не е кодошењето туку (не)компетентноста. Маката на нашата транзиција не е од идеолошки, туку од културолошки карактер. По таа основа законот на инерцијата уште работи против законот на лустрацијата, но не може повеќе да предизвикува „диференцијации“ и „чистки“.

Лустрацијата на претседателот на Уставниот суд, логично беше да се обрне во лустрација на лустраторите, бидејќи човекот - предмет на лустрацијата го искористи правото на демократска процедура, на јавна одбрана, што не им беше допуштено на „непријателите на државата“ при комунизмот. Јавноста тешко може да се убеди дека една епизода од малолетната возраст на Трендафил Ивановски е пречка за неговата актуелна функција. Беше евоцирана една од најболните рани на македонското ткиво комунистичката игра (на Тито) со интегрална Македонија, кога Европа беше прецизно поделена на Исток и Запад. Таа игра беше дел од провокацијата на граѓанската војна во Грција, во таа игра поголемки деца бегалци беа тајно киднапирани и враќани на кланиците на Грамос и Вич, кога се беше веќе јасно - ако не беше јасно уште пред да почне војната! Таа игра се тераше и со индоктринација на учениците со идејата за присоединување на Егејска и Пиринска Македонија; тоа инспирираше „илегални“ ученички организации, кои бргу беа „откривани“ и ползувани за регрутација на „соработници на тајните служби“.

При јавното соочување, обратно, претегна впечатокот дека не се казнува Трендафил поради Трендафилчо, туку Трендафилчо поради Трендафил - претседателот на Уставниот суд. Бидејќи нештата имаат смисла и се восприемаат контекстуално, неверојатната случајност од сите граѓани, кодошот да биде токму претседателот на Уставниот суд, добива логично објаснение во работата/држењето на тој суд. Во ситуација на сериозен дефицит на автономност и интегритет во политичкото делување, кога демократските инструменти за проверка и баланс се релативизирани, на апели од ЕУ за дијалог и за независност на судството и на медиумите, улогата на Уставниот суд да ја спасува честа на македонската демократија е исклучително потребна.

Затоа, ако мотивот за лустрација на Трендафил Ивановски е да се удри врз институцијата - чувар на уставното уредување, тоа се разбира, не само што би било спротивно на законот/духот на лустрацијата, туку води кон деконструкција на македонската демократија и нејзино претворање во кич-музеј на „Македонската борба“ - грчки израз (Македоникос агон) за борбата на Грција и Србија против четите на ВМРО, во која името на Александар Велики се инструментализирало за освојување на територијата и на душите на нашите предци. Да не чепкаме по темелите на македонската демократија.

Димитар Димитров
(Авторот е универзитетски професор)
Како го тоа работат Италијаните со релациите Уставен суд - Власт
http://www.corriere.it/english/editorial...aabc.shtml
http://www.corriere.it/International/eng...fano.shtml
(This post was last modified: 21-10-2010, 02:34 PM by montehristo.)
21-10-2010, 02:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Во последните неколку дена сме бобардирани со вакви изјави:


Quote:Тадиќ позитивно реагирал за барањето на Иванов за пристап до досиејата

21.10.2010 - 16:52 | Македонија

Позитивни реакции од кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ по вчерашното барање на шефот на македонската држава Ѓорѓе Иванов да се почитува договорот за сукцесија и да им се овозможи на македонските институции пристап до архивите во Белград.


За да се овозможи досиејата на македонските кодоши на КОС и УДБА да стигнат до комисијата за лустрација, Тадиќ посочил на српските институции кои имаат надлежност во оваа постапка.


Но еве малку од ВИСТИНАТА:

Quote:Отворање на архивите на УДБА во Белград - комплексно

Весна Коваческа - Трпчевска


20.10.2010 19:14
Виктор Габер


Прашањето дали Македонија може да ги добие досиејата од Белград за соработниците со тајните служби е пред се политичко и не треба да се очекува дека ќе биде решено со договорот за сукцесија.

Виктор Габер, амбасадор во македонското МНР задолжен за сукцесијата, лоцира два проблематични момента околу надежите за добивање на документацијата.

Клучното според Габер е што Македонија ќе добие како документација во евентуалната таква постапка.

„Точно е дека договорот во анексот го предвидува достапност до архивите што се наоѓале во сојузна надлежност. Но дали таму се легнати сите документи - или дел од нив се се уште во службите во Србија. За нивно отстапување во архивите, се потребни некаде 30 некаде 50 години“, објаснува Виктор Габер за А1.

Прашањето е сложено бидејќи зависи од локалните српски закони кои ги штитат српските институции. Во овој случај амбасадорот посочува како можност склучување билатерален договор кој би прецизирал под какви услови службите во Белград би отстапиле документација доколку тоа од нив го побараат македонските органи. За веќе постоечкиот договор за сукцесија на кој може да се повика Македонија, вели Габер.

„Формиран е мешовит комитет од сите држави за распределба на архивите. На средбата пред шест години кога е договарана соработката - Хрватска, Словенија и Македонија ги побараа оригиналите, со што не се согласи Србија - се ќе ви дадеме но во копии - бил ставот на Србите“, вели Габер.

Нов состанок оттогаш нема. Дали ќе постои политичка воља кај Србија да им помогне на македонските органи во процесот на лустрација со оглед на тоа што српскиот претседател воопшто не спомена дека се разговарало за ова прашање во Белград веројатно деновиве ќе стане појасно.


Некој лаже а по се тоа ке биде кабинетот на Ѓорѓи Иванов
21-10-2010, 05:05 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(21-10-2010, 05:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во последните неколку дена сме бобардирани со вакви изјави:


Quote:Тадиќ позитивно реагирал за барањето на Иванов за пристап до досиејата

21.10.2010 - 16:52 | Македонија

Позитивни реакции од кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ по вчерашното барање на шефот на македонската држава Ѓорѓе Иванов да се почитува договорот за сукцесија и да им се овозможи на македонските институции пристап до архивите во Белград.


За да се овозможи досиејата на македонските кодоши на КОС и УДБА да стигнат до комисијата за лустрација, Тадиќ посочил на српските институции кои имаат надлежност во оваа постапка.


Но еве малку од ВИСТИНАТА:

Quote:Отворање на архивите на УДБА во Белград - комплексно

Весна Коваческа - Трпчевска


20.10.2010 19:14
Виктор Габер


Прашањето дали Македонија може да ги добие досиејата од Белград за соработниците со тајните служби е пред се политичко и не треба да се очекува дека ќе биде решено со договорот за сукцесија.

Виктор Габер, амбасадор во македонското МНР задолжен за сукцесијата, лоцира два проблематични момента околу надежите за добивање на документацијата.

Клучното според Габер е што Македонија ќе добие како документација во евентуалната таква постапка.

„Точно е дека договорот во анексот го предвидува достапност до архивите што се наоѓале во сојузна надлежност. Но дали таму се легнати сите документи - или дел од нив се се уште во службите во Србија. За нивно отстапување во архивите, се потребни некаде 30 некаде 50 години“, објаснува Виктор Габер за А1.

Прашањето е сложено бидејќи зависи од локалните српски закони кои ги штитат српските институции. Во овој случај амбасадорот посочува како можност склучување билатерален договор кој би прецизирал под какви услови службите во Белград би отстапиле документација доколку тоа од нив го побараат македонските органи. За веќе постоечкиот договор за сукцесија на кој може да се повика Македонија, вели Габер.

„Формиран е мешовит комитет од сите држави за распределба на архивите. На средбата пред шест години кога е договарана соработката - Хрватска, Словенија и Македонија ги побараа оригиналите, со што не се согласи Србија - се ќе ви дадеме но во копии - бил ставот на Србите“, вели Габер.

Нов состанок оттогаш нема. Дали ќе постои политичка воља кај Србија да им помогне на македонските органи во процесот на лустрација со оглед на тоа што српскиот претседател воопшто не спомена дека се разговарало за ова прашање во Белград веројатно деновиве ќе стане појасно.


Некој лаже а по се тоа ке биде кабинетот на Ѓорѓи Иванов


http://www.arhivyu.gov.rs/active/sr-cyri...Modul.html
21-10-2010, 05:32 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

http://cae-udba.net/page2/page2.html

eve primer kako treba site makedonski dosija da se postavat na internet.....
21-10-2010, 05:45 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(21-10-2010, 05:32 PM)Misla Wrote: http://www.arhivyu.gov.rs/active/sr-cyri...Modul.html

И покрај тоа што не верувам дека било какви битни босиеја се горени, туку дека се' се чува (во Москва има згарда поголема од стадион која е мацин за ситѕе досиеја на КГБ), досиејата до 1966 би биле и онака не потребни за денешната лустација.

Архивот на Југославија има Македонски досиеа до 2006! ЗОШТО?
21-10-2010, 05:52 PM
Reply