Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-09-2010, 10:54 AM)Misla Wrote: Vo sekoj slucaj interesno prefrlanje na topkata iako nema nikakva vrska s procesot na LUSTRACIJA. Glavno pravilo za prikrivanje na tragite na Kodosite bilo site koi ke se posomnevaat vo niv da bidat proglaseni za kodosi i pripadnici na UDBA, a preku javni politicki prepukuvanja da se odvlece vnimanieto na javnosta. Gradjanite treba da znaat deka "Kodos" e samo koga ke se dokaze, odnosno preku Lustracija ke se potvrdi deka e. Lustracija se znae sto e, taa nemoze da se odnesuva na lica od pred-komunistickiot sistem vo Makedonija ili za vremeto na okupacijata, bidejki site togasni "kodosi" ili spored togasnata terminologija "slugi na neprijatelot" gi izede mrakot mnogu odavna i toa tokmu od ovie koi denes se lustriraat. Sekoe baranje da se lustriraat i bozem takvi lica, Bugarski, Albanski ili Grcki Kodosi e samo zamajuvanje na javnosta i skrenuvanje na vnimanie od vistinskite kodosi, a tie koi toa go plasiraat toa go pravat smisleno, t.e. takticki. Kodosite ne se razlikuvaat po bojata na kozata, po politickata boja, spored kapata ili spored molitvata, niv gi ima nasekade i vo site partii. Nivna cel ne se interesite na narodot ili interesite na politickite partii, tuku interesite na nivnite klanovi i naredbodavateli, a nivnata politicka operedelba e onaa istata od SKJ i UDBA, koja posle 1991 god pravno e vo ilegala, no se uste aktivna. Setete s deka ne bea sluajni nastanite kako: Sina Ptica ili Crvena licica, Opera, Hard rock, Duty Free Shops, kade preku "prchvarnici" se prodavaa ili potocno receno se svercuvaa "Iljadnici" toni cigari, millioni litri Vrven Alkohol, od policijata isceznaa Golemi kolicini kokain i drugi drogi, se sozdavase sindzir na prostitucija so head office vo stan vo naselbata Kozle, vo Podrumite na Premierskata vila na Vodno bea vidlivi tragi od krv i izmacuvanje, Tetovski univerzitet, Paravojska, 2001 ili sto uste ne!
Ако се работи како што велиш дека за: "активностите на СКЈ и УДБА после 1991 година се во илегала", како ке ја објасниш ифактот дека шверцот се одвивал под стога контрола на Државниот политички врв, Глигоров, Андов, Црвенковски, дрежавниот полициски врв, Фрчковски, ѓурев, Богоевски, Величковски , државниот царински врв, Станоевски, Бузлевски, Иљовски...
По се не се работи за илегала.!!!!
Проблемот е многу посериозен бидејки Македонија се користи како сојузник на Србија во војната со Хрватска и БиХ.
Двава цитирани текста подолу ке дадат многу јасна слика чии биле и се тие служби и нормално тоа јасно укажува за чии интереси работеле.


Quote:Odlučili smo da naš državni buxet punimo na račun sredstava koja pripadaju buxetima onih država koje su donijele odluku da nam uvedu sankcije.
U donošenju ove državne i političke odluke, ne samo da sam učestvovao, već sam na nju presudno uticao. U to doba, moj politički autoritet je bio neprikosnoven, kako u Crnoj Gori, tako i na nivou federacije. Znam da to nije danas popularno (ili razumno) reći, ali ja ne želim da krijem da sam najodgovorniji (po meni, najzaslužniji) što je šverc cigaretama dobio podršku i zaštitu Republike Crne Gore.
Quote:Во таа прилика Шарло експлицитно бара протерување на сите српски колонисти, населени од страна на кралот Александар по македонските краишта, поради што Србите и Власите во КПЈ решаваат да го елиминираат. Кој ќе биде извршител на тој проект? Лазар Колишевски - Митре (Лазовото партизанско име денес го носи неговиот син, кој од неодамна е висок раководител, испратен од Љубљана, во една голема македонска банка).


ЛАЗО РАСКАЖУВА Другарот Лазо, во своите мемоари, неретко се осврнува на драматичните југословенски збиднувања во 1941 г., на самиот старт на Втората светска војна. Во книгата Аспекти на македонското прашање, издадена 1988 г., тој опишува како и кој го смислува планот за операцијата "свилен гајтан за Шарло акробатот" (акробат во преносна смисла, бидејќи Шаторов, по разгромот на Југославија во април 1941 г., по наредба на СССР, ја поврзува КПМ со бугарската партија, не можејќи веќе да одржува врски со окупираниот Белград). Колишевски (тогаш Колишевиќ) веќе долги години се наоѓа во Србија, каде што работи како металоглодач. Лазо раскажува: "Кратко време потоа, отидов во Крагуевац на работа во Окружниот комитет на КПЈ, а во почетокот на мај ми беше соопштено да тргнам на партиска работа во Ниш. Меѓутоа, неколку дена подоцна, бев повикан во Белград, каде што другарот Александар Ранковиќ ми ја соопшти одлуката за моето одење на работа во Покраинскиот комитет на КПЈ за Македонија. Тој исто така ми соопшти дека за член на ПК КПЈ за Македонија е испратена една другарка која работеше во Ниш и која беше член на Окружниот комитет. Таа беше Мара Нацева. Ми ја изложи ситуацијата во Македонија колку што му беше и нему позната во врска со ставовите на тогашниот секретар на ПК КПЈ, Шаторов Шарло. Ранковиќ инсистираше, доколку ситуацијата на ПК ќе биде поволна, да ја преземам функцијата на воената комисија".

Две работи се круцијални во ова искажување: прво - Колишевски е човек од највисока доверба на Александар Ранковиќ, шефот на сите тајни служби во Титова Југославија, творецот на ОЗНА (Одделение за заштита на народот) и долгогодишен челник на УДБ (Управа за државна безбедност); и второ - Ранковиќ, Србин по националност, инсистира Лазо да ја преземе воената комисија во КПМ бидејќи во тие воени комисии била најдобро инфилтрирана мистериозната српска националистичко-милитаристичка организација "Црна рука", од која после Војната ќе израсне злогласниот КОС (Контраобавештајна служба на ЈНА).
Quote:ХРОНОЛОГИЈА РАЗВОЈА
СЛУЖБЕ БЕЗБЕДНОСТИ У ВОЈСЦИ

У Карађорђево време, у марту 1810. године, настао је први званични документ значајан за ра­з­вој безбедносних активности – Начертаније. Тада се, први пут у нашој историји, раздвајају послови поли­ције и војске.

Владавина кнеза Милоша Обреновића има велики политички значај за Србију јер је у његово време решавано питање српске аутономије. Због динамичних јавних и тајних дипломат­ских актив­но­сти и пре­говора, нарочито са Турском и Русијом, предузимане су мере предострожности и ,,опрезности“ приликом пријема у државну службу, а кнез је наложио и надзор над политичким, дипломатским и државним чиновницима и депутатима и у Београду и у Цариграду.

31. октобра 1839. године (12. новем­бра по грегоријанском календару) донет је Војни закон, у коме су први пут детаљно разрађени облици угрожавања безбедности војске. Од 2008. године, 12. новембар се слави као Дан Војнобезбедносне агенције.

У главама XIV и XV тог закона, предвиђена су дела и санкције за издају, бекство, побуну и друге облике појединачног или колективног деловања против интереса народа. У члановима 7. и 8. Извода из Војног закона посебно су разра­ђена дела шпијунаже, као и дела против устава и ,,слободе народа“.

Војни закон из 1839. године први је правни акт у коме се на целовит начин дефинишу питања безбедносне и контраобавештајне заштите Војске Књажевине Србије.

Један од првих задатака органа власти у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца 1918. године било је успостављање ефикасног обавештајно-безбедносног система, оспособљеног да се оду­пре свим унутраш­њим и спољним претњама. Систем се развијао у оквиру два кључна ресора – министарства војске и министарства унутрашњих послова.

Уредбом о Главном ђенералштабу и ђенералштабној струци од 10. априла 1920. године Обавештајно одељење, које је обављало војнообавештајну, али и контраобавештајну делатност, постаје део Главног ђенералштаба Војске Краљевине Југославије. Одељење је почело са радом 6. маја 1920. године.

Развој обавештајно-безбедносних активности током и после Другог светског рата на простору Југославије био је динамичан.

Први организациони облици безбедности јављају се већ 1941. године. У мају 1942. године Врховни штаб Народноослободилачке војске и партизанских одреда (НОВ и ПО) издаје Упутство о организацији обавештајне и контраобавештајне службе у партизанским јединицама, којим су ове две функције и званично обједињене.

До Другог заседања АВНОЈ-а, у оквиру Народноослободилачког покрета деловале су две обавештајно-безбедносне организације: Обавештајна служба НОВ и ПО, која је обављала послове обавештајне и контраобавештајне службе, и Служба безбедности, која је почела да се развија најпре на ослобођеним територијама, са циљем да спречи деловање агената окупаторских снага.

У априлу 1943. године, Одлуком Врховног шта­ба НОВ и ПОЈ, основана је Комисија за сузбијање пете колоне и тероризма, која је добила задатак да штити ослобођене територије од продора непријатељских обавештајних служби.

Реорганизацијом Комисије за борбу против пете колоне и тероризма, при Врховном штабу је, почетком септембра 1943. године, основан Одсек за заштиту народа (ОЗНА), са првенственим задатком да контра­обавештајно штити ослобођену територију и структуре НОВ и ПОЈ.

Након Другог заседања АВНОЈ-а, крајем 1943. године, Врховни штаб НОВ и ПОЈ, реоргани­зује Обавештајну службу НОВ, при чему сви контраобавештајни послови из Обавештајне службе прелазе у надлежност Одсека за заштиту народа.

Наредбом врховног команданта од 13. маја 1944. године, при Повереништву за народну одбрану Националног комитета ослобођења Југославије, образовано је Одељење за заштиту народа – ОЗНА, као централизована организација безбедности са војним устројством, јединственом организационом структуром и методологијом рада. У њеном саставу формиран је III одсек за борбу против непријатељских елемената, шпијуна и диверзаната убачених у НОВ и ПОЈ.

Надлежност ОЗНЕ обухватала је офанзивни политички обавештајни рад према иностранству и неослобођеној територији, контра-обавештајну заштиту ослобођене територије и контра­обавештајну заштиту оружаних снага НОП. Датум када је основана ОЗНА – 13. мај – славио се као Дан безбедности до 2001. године.

ОЗНА је имала свој извршни орган – Корпус народне одбране Југо­славије (КНОЈ), који је постојао од 15. августа 1944. до јануара 1953. године.

31. јануара 1946. године, након доношења Устава Федеративне Народне Републике Југославије, ОЗНА је реорганизована, а велики део њених послова преузела је Управа државне безбедности – УДБ, која је формирана у саставу Министарства унутрашњих послова. УДБА је била централизована обавештајно-безбедносна организација и до средине 1952. године задржала је војну формацију и структуру.

13. марта 1946. године укинут је III одсек ОЗНЕ и од њега је формирана војна служба безбедности под именом Контра­обавештајна служба – КОС, као самостална служба.

1. марта 1948. године Управа Контраобавештајне службе улази у састав Генералштаба Југословенске армије и постаје XII управа.

23. марта 1955. године Контраобавештајна служба је преиме­нована у Органе безбедности. Из Генералштаба, Органи безбедности су измештени у Државни секретаријат за народну одбрану – ДСНО (касније Савезни секретаријат за народну одбрану – ССНО). У организацијском саставу ДСНО (ССНО) постојала је Управа безбедности, а органи безбедности били су у формацијском саставу команди, јединица и установа војске и ССНО.

20. маја 1992. године, када је формирана Војска Југославије, Управа безбедности је измештена из ССНО у Генералштаб ВЈ.
28-09-2010, 02:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-09-2010, 10:54 AM)Misla Wrote: Posle 1990 god vo nivnata ilegalna aktivnost nema poveke politicki desidenti-zatvorenici na koi ke im se sudi, nim im se sudese na lice mesto, najcesto preku montirana soobrajkajka, pumpani gumi so helium gas ili kursum v celo. Site koi tvrdat deka bile azilanti posle 1991 samo sakaat nesto da prikrijat, spored veke poznatata taktika. Posle 1991 godina zapadnite zemji i US ne primaat i ne dodeluvaat status na Azilanti za gradjanite na Makedonija, osven vo posebni slucai (najcesto spijunski) koi se od interes na tie zemji ili na nekoi klanovi koi imaat vlijanie vrz tie zemji - mito i kurupcija i se e mozno.Премногу категорични тврдења на многу сериозна тема, Азил а ненудиш никаков доказ.
УДБА и КОС одамна не убиваат противници. Скоро сите убиства се внатре во "семејството" убивани се нивни довчерашни соработници кои сакале да ја напуштат УДБА или КОС. Има едно правило кое се потврдило многупати. Сорабтниците на УДБА и КОС единствено ги пензионира Господ.

Македонија за прв пат беше прогласена за земја од која на АЗИЛАНТИТЕ нема да им се ОДОБРУВА АЗИЛ ПО АВТОМАТИЗАМ 2002 година и тоа од страна на Англија. Таа одлука ја прифатија само земјите на команвелтот и беше во сила до јануари 2005 година. Се до моментот кога Кандаскиот Refugee Board не ми одобри политички азил на мене и семејството.

Во Македонија, објаснив во предходниот мој пост, не се работи за кланови. Се работи за ИНСТАЛИРАНА НЕМАКЕДОНСКА ВЛАСТ, која вршела прогон на нејзини национални, идеолошки и политички противници.

Многу би сакал да наведеш документирано некој случај кога со мито и корупција е одобрен политички азил во САД и Канада од 1991 година па навака.
28-09-2010, 02:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-09-2010, 10:54 AM)Misla Wrote: Na krajot da zavrsam so toa sto pocnav: Dokolku sostavot na postojniot ustaven sud bese navistina predlozen od VMRO, ili bese VMRO-ovski, togas nemase da se sluci najznacajnite reformski proekti na postojnata vlast, koi oficijalna demokratska verifikacija (kakvi-takvi) dobija na poslednite parlamentarni izbori tokmu od gradjanite, bidejki kako izborna programa bea prestaveni vo nivnata izborna programa DA BIDAT URNATI TOKMU OD OVOJ USTAVEN i toa so somnitelno pravno obrazlozenie, koe gi nadminuva ovlastuvanjata na institucijata i so sosema jasna politicka motivacija pri donesuvanjeto na odlukite. Politikata se gleda i od faktot sto skoro site proekti se osporeni od Opozicijata i site pominale na ustaven. Od tuka i zaklucokot deka samo vo Makedonskata demokratija e mozno nemoknata parlamentarna opozicija da ima tolku mokno politicko podzemje sto ke rusi sve, pa i voljata na narodot. So vakvite odluki e naruseno vladeenjeto na pravoto (ustavniot sud ne e sostaven del od pravosudniot sistem) i se negira suverinitetot na gradjanite prestaven preku Parlamentot. Sosto e toa taka? Poleka se odmotuva klopceto. Mozebi sega "zigosaniot" sudija koga ke se sooci so realnosta ke otkrie mozebi uste pogolemi nesta, koj znae? mozebi i toa ke se sluci!Овие два мои поста ке се доволен одгор на твојот пост:


(27-09-2010, 10:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во овие неколку дена од гласноговорниците на СДСМ стасаа толку многу потврди на напишаното од мене, досега на темава, да само на слеп и глув човек веке не му е јасно дека скоро сите кадровски решенија што ги понуди Доста Димовска се луѓе од соработничката мрежа на УДБЕ, КОС......Нели е многу чудно "бугарофилка" со тапија да го србизирала ВМРО ДПМНЕ. За воља на вистината мора да се каже дека околу судските кадровски решенија, Доста Димовска имала сесрдна помош од Томе Стојановски Далавера.Quote:СДСМ прашува кој му кажал на премиерот за лустрираниот уставен судија

27.09.2010 - 21:56 | Македонија

Секретарот на СДСМ Андреј Петров денеска изјави дека премиерот Никола Груевски не ја кажува вистината за лустрираниот уставен судија кога вели дека е избран на предлог на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, затоа што тој бил избран од Собранието, на предлог на Републичкиот судски совет, кој во тоа време бил под целосна контрола на ВМРО-ДПМНЕ.


(27-09-2010, 01:10 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: http://www.org.mk/vesti/?id=571901&t=/Lu...ika%20bura


Изјавата на Трендафил Ивановски е многу интересна и потврдува уште една констатација на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ а тоа е : СИТЕ БОРЦИ ЗА МАКЕДОНСКАТА КАУЗА КОИ БЕА ЗАТВОРАНИ А ВО ЗАТВОРИТЕ УДБА УСПЕА ДА ГИ СКРШИ И КОИ ПРИФАТИЈА ДА СТАНАТ СОРАБОТНИЦИ ВРТОГЛАВО НАПРЕДУВАА ВО КАРИЕРИТЕ. Имаме уште еден еклатантен пример Академик Блаже Ристевски "ФОЛКЛОРИСТ" и тој е суден како националист и Ванчомихајловист за да потоа благодарејки на активностите кои ги вршел под псевдоним "ФОЛКЛОРИСТ" дотурка до академик.
28-09-2010, 02:45 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Стојменов: Не сум соработувал со тајните служби
Катерина Цаневска Арсовска Коментари (3)


28.09.2010 12:29
Борис Стојменов


За мене нема досие и не сум бил кодош, објаснуваше пред новинарите пратеникот Борис Стојменов.

Се пожали, дел од медиумите го прекршиле законот, кои ја пренесоа изјавата на екс премиерот Љубчо Георгиевски во која тој вели дека соработник на тајните служби бил тогашен потпретседател на партијата ВМРО-ДПМНЕ, министер, човек кој ги купуваше пратениците со куферчиња со пари и сега пратеник на владејачката коалиција.

Потпретседатели тогаш беа Димовска, Ѓорчев и Стојменов.

„Кај кој беа пратениците? Кај мене? Имате ли вие документација кај кој беа пратениците? Имав ли јас партија тогаш? Немав партија. Тоа е проблем на Љубчо. Лидер на партија. Тогаш ВМРО-Вистинска беше на Борис Змејковски. Борис Змејковски тогаш се шеташе со пратениците, не се шетав јас. А не беа шест пратеника, беа 24 пратеника, од кои 18 беа во притвор“, вели Борис Стојменов, пратеник.

Стојменов вели дека не скокал од прозорец бегајќи од медиумите, кои во петокот неколку часа го чекаа пред државниот архив. Новинарите не знаеја, а тој всушност сакал да ни олесни и да ни обезбеди пристап до неговото досие.

„Бегав јас од вас? Јас си излегов нормално а вие велите дека сум излегол преку прозорец. Излегов од вратата на архивот“, рече Стојменов.

Стојменов тврдеше дека нема досие, а директорот на Архивот во петокот велеше дека пратеникот дошол да си изврши увид во досието.

Стојменов се жалеше и дека како млад бил репресиран. Сакал да влезе во Сојузот на комунистите, но Шкариќ тогаш му рекол дека не може зошто и МВР и ЦК имале негативно мислење.

Уставен суд: Лустрацијата на судијата да не се користи за напад врз судот

Лустрацијата на еден уставен судија се користи за напад врз Уставниот суд како институција која што ја штити уставноста и законитоста, се вели во денешното соопштение од Уставниот суд на Република Македонија.

„Премиерот на јавноста и изнесува оценка дека Уставниот суд нема кредибилитет во работењето, дека веќе донесените одлуки немаат легитимитет со оглед на тоа што еден од судиите бил соработник на тајните служби, дека поради тоа Уставниот суд урна цела палета на реформски закони под влијание на Бранко Црвенковски од кој и бил предложен судијата, со што демократската власт ја разоткрила недемократската шема, се наведува во соопштението.

Според Уставниот суд, „со тоа излегол надвор од своите уставни надлежности бидејќи нема право да го цени легитимитетот на одлуките на Уставниот суд, туку само да обезбеди нивно извршување“.

„Искористувањето на еден случај кој е во постапка и треба дополнително да добие законски епилог, за стигматизација на колективно тело, потсетува на настани од минатото што на едно демократско општество не смее да му се повторат“, се наведува во соопштението од Судот.

Уставниот суд инсистира да се овозможи постапката за лустрација да се води единствено преку правна процедура и со почитување на човековите слободи и права.

Во соопштението се нагласува дека Уставниот суд не е политичко тело за ефемерно да добива или губи легитимитет од политичката, особено не од извршната власт, туку тој него го црпи од самиот Устав како многу потраен системски стандард.


Абдулаќим Адеми


Адеми: ДУИ ќе поддржи евентуални измени на Законот за лустрација

Абдулаќим Адеми, вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор и еден од првите луѓе на владејачката Демократската унија за интеграции денеска изјави дека неговата партија ќе поддржи измени на Законот за лустрација, во однос на периодот и опфатот, доколку тоа сега е можно.

„Доколку експертите и правниците изнајдат некаква формулација што нема да биде противуставна ние ќе поддржиме измени ако има иницијатива“, изјави Адеми по промоцијата на извештајот за националните и локалните капацитети за зајакнување на меѓуетничкиот дијалог и соработка.

Додаде дека нивен став уште од донесувањето на Законот е дека лустрацијата треба да се спроведе до периодот до усвојувањето на текстот од страна на Собранието и опфатот на лицата да биде поширок
PRI izjavata na bace BORCE dal e STOJMENOV il e ZMEJKO isto e , konecno e fakt i se dozna deka i dvaicata se ljuge na SLUZBITE i dobile zadaca da go srusat DMNE i LJUPCO uste togas so tie aktivnosti , znaci site finesi NE ja TI pu pu i za mene i za svi eeeeeeee bace ne vazi .

MNOGU somnenie otvara STOJMENOV oti ne se 6 pratenika nego li mi ti 24 ili 18 , pa ne ke da e loso STOJMENOV da objasne kako ovie 6 izdrzaa da ne gi SKRSI SLUZBATA a drugite bile pritvoreni ili se bese IGRA da se AMORTIZIRA se sto se vide so LJUBCEVO DOAGANJE I DOSTINO kadriranje i onie od DPMNE po sekoe KADROVSKO RESENIE SVATIJA deka vie togasni resenija kadrovski se KAKO DA GI NARACUVA BRANKO od AUDI na pat SKOPJE TETOVO togas sega i sekogas..


TAKA da ete trgna BORCE= STOJMENOV=ZMEJKOVSKI i drugi od DPMNE koi gi obrabotivme ovde na FORUM KOTLE, aj srekno cekame ponatamu , a da i izbor na USTAVEN SUDIJA predlagat prekaleni kadri za NEZAVISNA MAKEDONIJA TOME DALAVERA i BLAGORODNA DULIK a ispoljnavat u 2003 SDSM , znaci HARMONIJA site se oni od ista DRUZBA SLUZBA . E sea tie 10.000 dinari togasni ili 20 000 dinari treba da se vidi kolku se u TOA VREME GM MARKICKI , a ete i TOMCE DALAVERA kazuva deka u 1998 e fletal so suma nekade od togasni 5.000.000 ,milionceta MARKI GERMANSKI

ONA so STOJMENOV pljus ZMEJKO pljus DOSTA pljus DALAVERI ,RADOMIROVIC pljus SUDIJA USTAVEN e redno e malku i DPMNE da pusti "krv" na SDSM ama nekako ne im idet i ako ima volja NIKOLA da objavi site spisoci ke ispadne deka samo ovie pljus mi ti eden od DUI e u KODOSKA IGRAORNA , eeeeeeeeeeeee PRTE stoj taka ne ili vagajte IMINJA da ne bide posle otide rabota aj se nadevam toa e veke vo cetvrtok AIRLIJA de se slucuva nesto dosta u nuznik ke idat , se zavisi kako ke se odi DIL za SPAS na USTAVEN SUDIJA on e dosta tvrd deka MILOM ne ide a toa znaci deka podosta iminja ke IZNESE U JAVNOST e sea koj ke povlece KUBURO se nadevam PRESEDATEL NA RM GOLE
28-09-2010, 05:02 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(28-09-2010, 02:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ако се работи како што велиш дека за: "активностите на СКЈ и УДБА после 1991 година се во илегала", како ке ја објасниш ифактот дека шверцот се одвивал под стога контрола на Државниот политички врв, Глигоров, Андов, Црвенковски, дрежавниот полициски врв, Фрчковски, ѓурев, Богоевски, Величковски , државниот царински врв, Станоевски, Бузлевски, Иљовски...
По се не се работи за илегала.!!!!
Проблемот е многу посериозен бидејки Македонија се користи како сојузник на Србија во војната со Хрватска и БиХ.


"......a nivnata politicka operedelba e onaa istata od SKJ i UDBA, koja posle 1991 god pravno e vo ilegala, no se uste aktivna.....

Ova se moite zborovi vo mojot komentar, a pod politicka opredelba ne mislev na "ideoloska opredelba" posto SKJ uste kon krajot na 80-tite poleka pocna da ja napusta ideoloskata opredelba, tuku ovde mislev na politikata i aktivnostite na SKJ i UDBA za eliminacija (vklucuvajki i fizicka)na Politicki neistomeslenici i osiguranje na prostor za podolgo vladeenje. Site dosijea, site tie kodosi, Goli otok i t n, se toa bese napraveno zaradi Eliminacija na politickite neistomislenici i osiguranje na nivnoto vladeenje.(28-09-2010, 02:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: kaко ке ја објасниш ифактот дека шверцот се одвивал под стога контрола на Државниот политички врв, Глигоров, Андов, Црвенковски, дрежавниот полициски врв, Фрчковски, ѓурев, Богоевски, Величковски , државниот царински врв, Станоевски, Бузлевски, Иљовски...
По се не се работи за илегала.!!!!


Toa se vika organiziran Kriminal. Organiziraniot kriminal e ilegalen, tuka nema dilemi. Organiziranit kriminal e politicki motiviran i kontroliran od Politicki strukturi vo drzavata i e rakovoden od eden centar. Organiziraniot kriminal e tema na obrabotka i na Medjunarodnoto pravo, i moze da gi afektira i medjunarodnite odnosi, primerite so Kolumbija, Nikaragva, Somalija itn.(28-09-2010, 02:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Премногу категорични тврдења на многу сериозна тема, Азил а ненудиш никаков доказ.


Toa vo US i EU e uredeno so zakon, a zakonot e kategricen, politicki progon slicen na onoj denes vo Kuba, Severna Korea ili Kina, kade ludjeto se pravosilno osudeni zaradi politicki aktivnosti ili ima zakonsko ogranicuvanje vo demokratijatija ili politickite aktivnosti. Vo Makedonija posle 1990 ne samo sto ima razni politicki mislenja i aktivnosti, pluralizam, tuku ima i razni politicki aktivnosti koi javno vo Makedonija go negiraat postoenjeto, samobitnosta na Makedonskiot narod, jazik, kultura i istorija koi do den denes ne se ni progonuvani ni kaznuvani, a mora da priznaes toa i vo najgolemite demokratii se sankcionira kako "ethnic discrimination". Da bidam pojasen ke ti go postiram delot od zakonot vo US kade go regulira azilot:

As far as U.S. law goes on asylum, 8 U.S.C. 1158 would seem to grant asylum to persons who are legally considered to be "refugees", which are defined in 8 U.S.C. 1101 to be:
quote: ... The United States is obliged to recognize valid claims for asylum under the 1951 Convention Relating to the Status of Refugees and its 1967 Protocol. As defined by these agreements, a refugee is a person who is outside his or her country of nationality (or place of habitual residence if stateless) who, owing to a fear of persecution on account of a protected ground, is unable or unwilling to avail himself of the protection of the state. Protected grounds include race, nationality, religion, political opinion and membership of a particular social group. The signatories to these agreements are further obliged not to return or "refoul" refugees to the place where they would face persecution....

.....any person who is outside any country of such person's nationality or, in the case of a person having no nationality, is outside any country in which such person last habitually resided, and who is unable or unwilling to return to, and is unable or unwilling to avail himself or herself of the protection of, that country because of persecution or a well-founded fear of persecution on account of race, religion, nationality, membership in a particular social group, or political opinion, or (B) in such special circumstances as the President after appropriate consultation (as defined in section 1157(e) of this title) may specify, any person who is within the country of such person's nationality or, in the case of a person having no nationality, within the country in which such person is habitually residing, and who is persecuted or who has a well-founded fear of persecution on account of race, religion, nationality, membership in a particular social group, or political opinion. The term "refugee" does not include any person who ordered, incited, assisted, or otherwise participated in the persecution of any person on account of race, religion, nationality, membership in a particular social group, or political opinion. For purposes of determinations under this chapter, a person who has been forced to abort a pregnancy or to undergo involuntary sterilization, or who has been persecuted for failure or refusal to undergo such a procedure or for other resistance to a coercive population control program, shall be deemed to have been persecuted on account of political opinion, and a person who has a well founded fear that he or she will be forced to undergo such a procedure or subject to persecution for such failure, refusal, or resistance shall be deemed to have a well founded fear of persecution on account of political opinion......"(28-09-2010, 02:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Македонија за прв пат беше прогласена за земја од која на АЗИЛАНТИТЕ нема да им се ОДОБРУВА АЗИЛ ПО АВТОМАТИЗАМ 2002 година и тоа од страна на Англија. Таа одлука ја прифатија само земјите на команвелтот и беше во сила до јануари 2005 година. Се до моментот кога Кандаскиот Refugee Board не ми одобри политички азил на мене и семејството".
Toa e samo dopolnitelna merka ili izjava poradi zacestenite baranja za Azil. Ova sto ke go kazam sega ne se odnesuva na vasiot slucaj, na vas licno, vasiot slucaj ne mi e poznat i ne go komentiram, zboruvam opsto:
Vo mnogu zemji vo koi najmnogu vo US, vednas po vleguvanjeto vo zemjata licata gi unistuvaa nivnite patni ispravi, i koga se zatvorani vo "detention" centrite za imigracija i azil, tie se tretirani kako lica bez drzavjanstvo i bez dokumenti. Koga istite ke bidat Grantirani so Visa tie se tretiraat kako "refugee". Procedurata za politicki azil e poinakva, i taa zapocnuva vo zemjata od kade e baratelot preku diplomatskite i konzurarnite prestavnistva. Inace kako moze da se otide duri vo Kanada, US ili Australia bez visa??(28-09-2010, 02:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Скоро сите убиства се внатре во "семејството" убивани се нивни довчерашни соработници кои сакале да ја напуштат УДБА или КОС. Има едно правило кое се потврдило многупати. Сорабтниците на УДБА и КОС единствено ги пензионира Господ......A koj nebese vo semejstvoto?? Site politicki partii vo 1990 se rakovodeni od lica koi vo kumunistickiot sistem bile involvirani, nekoi podocna mozebi i sudeni za nesto - neznam, ali se se toa lica od "semejstvoto". I PDP i VMRO i site drugi bea formirani od tajnite sluzbi. Ne slucajno osnovaci bea tie sto bea, znaeme kako bese Ljubco postaven i od kogo, znaeme kako Stojan Andov ne bese prviot koj dobi certifikat za presedatel na Sojuzot na reformski sili, tuku toa bese edena druga licnost od Makedonija, znaeme PDP so koja cel bese formirano i zosto bese postaveno toa rakovodstvo koe podocna bese zatvoreno, kako BC go istisna Gosev i stana presedatel na SKM, Zosto Ljubco ne ja prifati ponudata da formira prva povekepartiska vlada vo MK, koi mu bea sovetite od Bogdanovski, sto mu bese ponudeno na Gosev koga trebase da formira vlada, kako i zosto bese izbrana expertska vlada i kolku od semejstvoto imase vo nea itn se do Atentatot na Kiro. Ubistvata posle atentatot na Gligorov - tuka nema samo od semejstvoto tuka ima prosiruvanje na listata. Posle atentatot ne e nisto poveke kako pred toa.
29-09-2010, 06:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-09-2010, 06:21 AM)Misla Wrote: "......a nivnata politicka operedelba e onaa istata od SKJ i UDBA, koja posle 1991 god pravno e vo ilegala, no se uste aktivna.....

Ova se moite zborovi vo mojot komentar, a pod politicka opredelba ne mislev na "ideoloska opredelba" posto SKJ uste kon krajot na 80-tite poleka pocna da ja napusta ideoloskata opredelba, tuku ovde mislev na politikata i aktivnostite na SKJ i UDBA za eliminacija (vklucuvajki i fizicka)na Politicki neistomeslenici i osiguranje na prostor za podolgo vladeenje. Site dosijea, site tie kodosi, Goli otok i t n, se toa bese napraveno zaradi Eliminacija na politickite neistomislenici i osiguranje na nivnoto vladeenje.


ДржавоПартискиот шверц, криминал и физичка елиминација се методи кои се применувани од 1946/7 година, тоа укажува дека не постоело напуштање на идеолошката определба 80-тите, таа отсекогаш била таква. Така се финасирани ОЗНА , УДБА...за таа цел се формирани големите извозно увозни претпријатиа на просторот на Југославија Прогрес, Универзал, GENEX, Технометал. Во тие претпријатиа работеа исклучиво припадници на тие служби.(29-09-2010, 06:21 AM)Misla Wrote: Toa se vika organiziran Kriminal. Organiziraniot kriminal e ilegalen, tuka nema dilemi. Organiziranit kriminal e politicki motiviran i kontroliran od Politicki strukturi vo drzavata i e rakovoden od eden centar. Organiziraniot kriminal e tema na obrabotka i na Medjunarodnoto pravo, i moze da gi afektira i medjunarodnite odnosi, primerite so Kolumbija, Nikaragva, Somalija itn.Да тоа е организиран криминал. Ние се уште за сиситемот во бивша Југославија не велиме дека бил криминален. Заради тоа што Македонија и по 1991 година продолжи со истиот систем односно Државно Партиски шверц и тоа е причината за "афектираноста" на односот на УЕ и САД кон Макеонија.
29-09-2010, 01:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-09-2010, 06:21 AM)Misla Wrote: Toa vo US i EU e uredeno so zakon, a zakonot e kategricen, politicki progon slicen na onoj denes vo Kuba, Severna Korea ili Kina, kade ludjeto se pravosilno osudeni zaradi politicki aktivnosti ili ima zakonsko ogranicuvanje vo demokratijatija ili politickite aktivnosti.Одамна поминаа времињата кога идеолошките и политичките противници се осудуваа со правосилни пресуди. Причина, премногу компромитирачки за системот беа тие пресуди. Запад прелесно препознаваше и ке препознава репресија во Македонија (Југославија) на иделошки и политички противници а во Македонија и на национални ако беа судени и осудувани.
Да не го приложив моето досие кое беше водено од идеолошки и политички причини немаше да добијам политички азил. Немав начин да ги докажам суптилните методи на прогон.(29-09-2010, 06:21 AM)Misla Wrote: Vo Makedonija posle 1990 ne samo sto ima razni politicki mislenja i aktivnosti, pluralizam, tuku ima i razni politicki aktivnosti koi javno vo Makedonija go negiraat postoenjeto, samobitnosta na Makedonskiot narod, jazik, kultura i istorija koi do den denes ne se ni progonuvani ni kaznuvani, a mora da priznaes toa i vo najgolemite demokratii se sankcionira kako "ethnic discrimination". Da bidam pojasen ke ti go postiram delot od zakonot vo US kade go regulira azilot:Да се слагам со тебе дека во Македонија не се санкционираат активности кои ја негираат самобитноста на Македонскиот народ. Не се санкционираат ни отворените повици за теритоиално прекројување на Македонија. Но тоа не е ДЕМОКРАТИЈА иако тоа го прават легално регистрирани партии, тоа зборува за состојбата во која се навоѓа Македонија . Докажува дека Македонија ниту е СУВЕРЕНА ниту е САМОСТОЈНА. Како потврда на мојава констатација е фактот што во Македонија прогонот од 1990 па до денеска е вперен само против Македонците поборници на идејата за СУВЕРЕНА и САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА.
29-09-2010, 02:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-09-2010, 06:21 AM)Misla Wrote: Toa e samo dopolnitelna merka ili izjava poradi zacestenite baranja za Azil. Ova sto ke go kazam sega ne se odnesuva na vasiot slucaj, na vas licno, vasiot slucaj ne mi e poznat i ne go komentiram, zboruvam opsto:
Vo mnogu zemji vo koi najmnogu vo US, vednas po vleguvanjeto vo zemjata licata gi unistuvaa nivnite patni ispravi, i koga se zatvorani vo "detention" centrite za imigracija i azil, tie se tretirani kako lica bez drzavjanstvo i bez dokumenti. Koga istite ke bidat Grantirani so Visa tie se tretiraat kako "refugee". Procedurata za politicki azil e poinakva, i taa zapocnuva vo zemjata od kade e baratelot preku diplomatskite i konzurarnite prestavnistva. Inace kako moze da se otide duri vo Kanada, US ili Australia bez visa??Човек кој бара политички азил нема никогаш да ги уништи документите бидејки само преку нив може да го докаже идентитетот. Процедурата за добивање политички азил не е поинаква. Само нуди можност плус да се побара политички азил и во нивните амбасадите. Инаку има начини за легално добивање виза за влегување во САД, Канада , Австралија затоа и постојат на сите меѓународни
ајродроми во тие земји бироа каде се пријавуваат луѓето кои бараат азил.
29-09-2010, 02:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-09-2010, 06:21 AM)Misla Wrote: A koj nebese vo semejstvoto?? Site politicki partii vo 1990 se rakovodeni od lica koi vo kumunistickiot sistem bile involvirani, nekoi podocna mozebi i sudeni za nesto - neznam, ali se se toa lica od "semejstvoto". I PDP i VMRO i site drugi bea formirani od tajnite sluzbi. Ne slucajno osnovaci bea tie sto bea, znaeme kako bese Ljubco postaven i od kogo, znaeme kako Stojan Andov ne bese prviot koj dobi certifikat za presedatel na Sojuzot na reformski sili, tuku toa bese edena druga licnost od Makedonija, znaeme PDP so koja cel bese formirano i zosto bese postaveno toa rakovodstvo koe podocna bese zatvoreno, kako BC go istisna Gosev i stana presedatel na SKM, Zosto Ljubco ne ja prifati ponudata da formira prva povekepartiska vlada vo MK, koi mu bea sovetite od Bogdanovski, sto mu bese ponudeno na Gosev koga trebase da formira vlada, kako i zosto bese izbrana expertska vlada i kolku od semejstvoto imase vo nea itn se do Atentatot na Kiro. Ubistvata posle atentatot na Gligorov - tuka nema samo od semejstvoto tuka ima prosiruvanje na listata. Posle atentatot ne e nisto poveke kako pred toa.


Дали во случјаот Андов алудираш на Џо Петревски.
На ВМРО ДПМНЕ 1991 година не му беше даден МАНДАТОТ да формира влада. Глигоров со тоа го прекрши уставот. Сега излегува зошто. Такви биле налозите од Белград.
Во август 1992 година ВМРО ДПМНЕ го врати мандатот бидејки не обезбеди коалициони партнери за формирање на влада. Ниту Реформистите ниту Комунистите сакаа да коалицираат со ВМРО ДПМНЕ. Тие веке имаа постигнато договор за тројна коалиција : Комунисти , Реформисти и Албанци.

Атентатот на Глигоров е само внатрешна пресметка во бандата. Бидејки на главниот на бандата веке не му требеше идеологија како параван за криминалот.
29-09-2010, 02:36 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(29-09-2010, 02:36 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали во случјаот Андов алудираш на Џо Петревски.

Ne se sejkavam na detali, no mislam deka prv pat Ante Markovic najavi formiranje na svoja partija na 13 Kongres na SKJ - na raspadjanjeto. Mislam deka posle toa imase govor na Kozara kade go soopsti formiranjeto na Sojuzot na reformski sili vrz osnova na programata na Sojuzniot izvrsen sovet. Posle toj govor o site Republiki se formiraa organizacioni odbori, a vo Makedonija bea formirani najmalku 10 tina. Samo eden odbor formiran od eden mlad intelektualec, mislam deka bese ekonomist - ne sum siguren, ne bese DZO. uspea da gi obedini poveketo odbori i da dobie od Markovic dozvola za formiranje ogranok vo Makedonija. Vo medjuvreme se javuva Stojan Andov - ambasodor povratnik od Irak koj bese pod opsada na Amerikancite, i neznam od koi pricini i kako, no covekot izgleda gi iskoristi negovite vrski so Belgrad i formira nov Odbor koj dobi ovlastuvanje od Belgrad da bide Glaven odbor vo Makedonja, a drugiot izvisi. Posle ova SIS na Makedonija, mislam deka presedatel bese Gogovski mu svrte grb na Markovic i se ogradi od toa. Mitinzite na SRSM bea najposetuvanite na prvite povekepartiski izbori. Neznam dali Markovic bese od UDBA, no kaj odredeni VMRO-vski krugovi bese primen kako vtor Tempo. Da ne dolzam mnogu, pokasno Markovic bese toj koj naredi akcija na JNA vo Slovenija, a potoa so Tudjman bea fateni na delo kako zagovaraat nesto koe pokazno se pokaza mnogu krvavo i kobno. Isto taka istiot toj Markovic koj go izvrsi najgolemiot grabez vo imeto konvertibilnosta na valutata na SFRJ, na site gradjani im gi sobra site devizi za kup nevredni hartii, sto podocna bea poznati kako Zarobeni devizi. Ovaa misija na markovic najmnogu me potsejka na romanskiot Causesku koj uspea za 5 godini da go vrati siot Romanski dolg, a koga veke ne dolzese mu se sluci revolucija. Da ne zaboravime deka Markovic mu bese ekonomski sovetnik na Ljubco Georgievski.
29-09-2010, 03:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Ѓоа лустрација


Тони Ангеловски

Владејачката партија деновиве нуди нови измени на Законот за лустрација со кои би требало да се продолжи периодот за кој ќе важи лустрирацијата и по 1991 година, а ќе можат и јавно да се објавуваат имињата на кодошите. Премиерот Никола Груевски и пратениците од неговата партија секојдневно не бомбардираат со податоци до каде е подготовката на измените, а богами и коалицискиот ДУИ не заостанува со својата поддршка. Вчера дури се понудија да бидат и предлагачи на измените заедно со коалицискиот партнер. Во исто време, и опозицијата уште на невидено дава поддршка на измените. Но, никој од овие големи поддржувачи на лустрацијата не сака да каже дека поголемиот дел од овие измени што ги предлагаат се неуставни. Тие беа дел од актуелниот закон за лустрација, кој, исто така, беше донесен со консензус од сите партии, додека минатата година не ги укина Уставниот суд. Едноставно, со образложение дека се спротивни на Уставот. Уставот е ист како и минатата година, а богами и составот на Уставниот суд, со исклучок на претседателот за кој надлежната комисија утврди дека е кодош и, најверојатно, ќе мора наскоро да ја напушти функцијата. Без оглед на тоа што поголемиот дел од стручната јавност ја поддржува идејата лустрацијата да важи и во периодот по осамостојувањето на државата, тие што се задолжени за заштита на Уставот еднаш веќе го кажаа своето мислење. Навистина би било невиден преседан по само една година да згазнат врз својата одлука и да ги одобрат најавените измени.
Се разбира, иако не го кажуваат тоа, сето ова го знаат и предлагачите. Но, во моментов, особено по информациите дека со своите коалициски партнери се договориле да спречат лустрација на свои пратеници, најважно е да покажат дека не се заштитници на кодоши туку, напротив, најголеми поддржувачи на лустрацијата, и тоа надградена и проширена. Тоа што Уставниот суд повторно ќе ги урне и овие измени, не е ни важно. Напротив, ќе послужи како уште една можност за пресметка со оваа институција. Особено сега, кога знаат сите дека таму се криеле кодошите што дошле на таа функција во време на Бранко. Најголемите поддржувачи на лустрацијата, доколку сакаа, навистина, да ја спроведат, и тоа токму таква како што ја предлагаат сега, со измените, можеа да го направат тоа во овие две години. Имаа простор половина држава да помине низ лустрација од донесувањето на законот до одлуката на Уставен суд, но не сакаа да ја искористат. Едноставно, тактизираа чекајќи го Уставен суд. Прво не и даваа простории на Комисијата, па не и даваа пари за да функционира, да вработи луѓе за да може да се спроведува целиот процес.
Едноставно, излегува дека и новите измени се во иста функција како што е и начинот на спроведување на законот. Целиот процес на лустрација, едноставно, се претвори во натпревар за собирање политички поени и за дискредитација на политичкиот противник. А, кодошите никој не ги чепка. Освен, можеби, по некој од нив, кој мора да оди курбан, повторно за да се добие некој политички поен.


29-09-2010, 04:41 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,435
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(29-09-2010, 04:41 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Ѓоа лустрација


Тони Ангеловски

Владејачката партија деновиве нуди нови измени на Законот за лустрација со кои би требало да се продолжи периодот за кој ќе важи лустрирацијата и по 1991 година, а ќе можат и јавно да се објавуваат имињата на кодошите. Премиерот Никола Груевски и пратениците од неговата партија секојдневно не бомбардираат со податоци до каде е подготовката на измените, а богами и коалицискиот ДУИ не заостанува со својата поддршка. Вчера дури се понудија да бидат и предлагачи на измените заедно со коалицискиот партнер. Во исто време, и опозицијата уште на невидено дава поддршка на измените. Но, никој од овие големи поддржувачи на лустрацијата не сака да каже дека поголемиот дел од овие измени што ги предлагаат се неуставни. Тие беа дел од актуелниот закон за лустрација, кој, исто така, беше донесен со консензус од сите партии, додека минатата година не ги укина Уставниот суд. Едноставно, со образложение дека се спротивни на Уставот. Уставот е ист како и минатата година, а богами и составот на Уставниот суд, со исклучок на претседателот за кој надлежната комисија утврди дека е кодош и, најверојатно, ќе мора наскоро да ја напушти функцијата. Без оглед на тоа што поголемиот дел од стручната јавност ја поддржува идејата лустрацијата да важи и во периодот по осамостојувањето на државата, тие што се задолжени за заштита на Уставот еднаш веќе го кажаа своето мислење. Навистина би било невиден преседан по само една година да згазнат врз својата одлука и да ги одобрат најавените измени.
Се разбира, иако не го кажуваат тоа, сето ова го знаат и предлагачите. Но, во моментов, особено по информациите дека со своите коалициски партнери се договориле да спречат лустрација на свои пратеници, најважно е да покажат дека не се заштитници на кодоши туку, напротив, најголеми поддржувачи на лустрацијата, и тоа надградена и проширена. Тоа што Уставниот суд повторно ќе ги урне и овие измени, не е ни важно. Напротив, ќе послужи како уште една можност за пресметка со оваа институција. Особено сега, кога знаат сите дека таму се криеле кодошите што дошле на таа функција во време на Бранко. Најголемите поддржувачи на лустрацијата, доколку сакаа, навистина, да ја спроведат, и тоа токму таква како што ја предлагаат сега, со измените, можеа да го направат тоа во овие две години. Имаа простор половина држава да помине низ лустрација од донесувањето на законот до одлуката на Уставен суд, но не сакаа да ја искористат. Едноставно, тактизираа чекајќи го Уставен суд. Прво не и даваа простории на Комисијата, па не и даваа пари за да функционира, да вработи луѓе за да може да се спроведува целиот процес.
Едноставно, излегува дека и новите измени се во иста функција како што е и начинот на спроведување на законот. Целиот процес на лустрација, едноставно, се претвори во натпревар за собирање политички поени и за дискредитација на политичкиот противник. А, кодошите никој не ги чепка. Освен, можеби, по некој од нив, кој мора да оди курбан, повторно за да се добие некој политички поен.Zarem krivicniot zakonik ne e del od ustavot?
Zarem nikoj ne cul za konflikt na interesi?
Zarem ustavniot sud e nad ustavot i pravoto i samiot krivicen zakonik?
Posle vakvi katastrofalni odluki ke mora da se reformira ustavniot sud.
Nacinot po koj toj raboti mora da bide transparenten.
Da mora i moze da se komentira i osporuva so nivnite odluki.
Bidejki tie sami se dokaz deka tie se kvarlivi, krajno kvarlivi.
Posle ovie obznanuvanja, jasno e deka minatogodisnata odluka na ustavniot sud e nistavna.
Zosto za nekoj sudija e konflikt na interesi ako ne moze da odlucuva za nekoj rodnina a za drug da ne e da odlucuva za svoja korist.
Posle se ova edinstvena validna, pravedna i pravdoljubiva pozicija koja mora ustavniot sud da ja zavzeme e:
"Da ja proglasi svojata minatogodisna odluka za nistavna, bidejki,:
nekoj si dozvolil da go kompromitira samiot ustaven sud, i ne samo kako poedinec tuku go kompromitira vo celost"
Ponatamu mora da se izzeme samiot od odlucuvanje za ili protiv samiot zakon, da se proglasi za nenadlezen, zatoa sto samo na toj nacin ke pokaze deka ne sedi vo nego uste nekoj kodos.
Dokolku ne, vo toj slucaj, Makedonija kako opstestvo uste kje se vlece vo kalta koja "Familijata" ni ja zacini i priredi.
(This post was last modified: 29-09-2010, 10:35 PM by montehristo.)
29-09-2010, 10:33 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(29-09-2010, 02:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Но тоа не е ДЕМОКРАТИЈА иако тоа го прават легално регистрирани партии, тоа зборува за состојбата во која се навоѓа Македонија . Докажува дека Македонија ниту е СУВЕРЕНА ниту е САМОСТОЈНА. Како потврда на мојава констатација е фактот што во Македонија прогонот од 1990 па до денеска е вперен само против Македонците поборници на идејата за СУВЕРЕНА и САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА.

Ne se soglasuvam deka "toa ne e demokratija" i deka "Makedonija nitu e suverena nitu samostojna". Demokratijata vo Makedonija e uredena po terkot na Parlamentarno pravuvanje so drzavata, koe do den denes ne e osporeno kako nedemokratsko od niedna respektabilna svetska institucija, dodeka ako mislis na covekovite slobodi i prava, slobodno moze da se rece deka vo nekoi domeni se i poveke "demokratski" od bilo koi drugi drzavi vo Evropa, problem ostanuva samo siromastijata i slabata kupuvna mok na gradjanite i zatoa gradjanite se cuvstvuvaat nekako obespraveni.

Vo sledniov vas citat :"...во Македонија прогонот од 1990 па до денеска е вперен само против Македонците поборници на идејата за СУВЕРЕНА и САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА...."

postoi nelogicnost vo tezite, i konfuzija za koj del na rasparcena makedonija vsusnost se raboti vo citatot? Ako se raboti za republika Makedonija, togas kakvi se tie pobornici za slobodna i suverena Makedonija koga MAKEDONIJA E SUVERENA I SAMOSTOJNA DRZAVA - CLENKA NA OUN, IMA SVOJA TERITORIJA, VLAST, VOJSKA I EKONOMIJA, sto drugo e potrebno?
Ponataka. Nemozam da go svatam terminot politicki disidenti posle 90-tite god, pa bi zaprasal slucajno da ne mislite na bozemnite politicki progonuvani kako sto se Spaska Mitrova ili Miroslav Rizinski, ludje koi vo prviot slucaj pravdata sakale da ja zemat vo svoi race - cist kriminal, a dodeka vo drugiot slucaj se raboti za potkup isto taka cist kriminal. Problemot vo Makedonija e vo toa sto Kriminalcite za da go sokrijat svojot kriminal pribegnuvaat kon politiziranje na slucajot. Slabata egzekutiva na sudovite im go ovozmozuva toa, da ne go spomenuvame sega najnoviot slucajot so marihuanata vo Bitola. Ispadja kako ona narodnata: "ja gledas ovaa dupka, ete taa ne e dupka!". Kaj ima vo demokratskite zemji nekoj takov da se izvlece, i plus da dobie politicka podrska. Pa samiot toj pred edna godina na eden protest na mlekarite izjavi deka nisto ne mu preostanuva nego da pocne da se zanimava i so drugi raboti, a spored reakciite vo toa sigurno ne e sam, nekoj pogolem stoi zad nego. Kazete iskreno, ako ziveete vo nekoja od zapadnite zemji znaete deka na tamosnite organi na prgonot samo ako slucajno kuceto ve namirisa deka vasata obleka mirisa na marihuana vednas ke bidete osudeni za toa, a da ne zboruvame za toa da ve fatat kako ja navodnuvate i plus toa da im objasnuvate deka bila diva ili pitoma, kaj moze toa? Tie ke vi objasnat sto e toa!
Da ne dolzam, vo Makedonija ne stanuva zbor za politicki progonuvanja vo denesno vreme, tuka se raboti za politicki reket koj ne e povrzan so ideologija tuku samo so pozicija i pari. Politicki reket postoi, toa se soglasuvam. Go ima i vo vlasta, no i opozicijata naplaka reket. Vakov politicki reket postoi vo site drzavi vo svetot, balkanot ne go zemam kako primer, posto nie sme na pocetok. Zemete primer Italija, Germanija, US, Francija itn.
30-09-2010, 07:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Андов и Георгиевски бараат лустраторите да работат без притисоци

30.09.2010 - 14:41 | Македонија

Лустрацијата е темелен процес, многу значаен за напредокот на земјата и нормално е што предизвикува различни и бурни реакции. Основно е да се остави Комисијата да си ја заврши работата, да не и се вршат странични притисоци како што е со надгласувањето итн. и употребата на нејзината работа за партиски цели, вели пратеникот Стојан Андов.


- Од тоа треба да се откажат сите и да ја остават Комисијата да си работи. Многу е значајно оние државни органи кои се должни на Комисијата да и ги доставуваат материјалите крајно совесно да се држат до законските обврски и да водат сметка оти секое отстапување од законските обврски е казниво дело за нив, рече Андов на новинарско прашање по дебатата за атентатот врз поранешниот претседател Киро Глигоров во Домот на АРМ.

Според него, полицијата не ги отвора своите досиеја заради одлуката на Уставниот суд т.е. препораката овој Закон да не важи за случаите по 1991 година.

- Има многу случаи кои се и до 1991 и продолжиле да бидат оперативни и тие не се дадени во Архивот заради тоа што биле оперативни. Тука постои потреба сега за една интервенција во Законот, но треба внимателно да се оствари, вели Андов.

Љубчо Георгиевски е задоволeн што, вели, владејачките партии позитивно ја прифатиле неговата провокација преку отвореното писмо. Тој очекува што побрзо да биде презентиран и донесен закон кој ќе овозможи лустрацијата да се однесува и на периодот по 1991 година. Запрашан зошто не се спровела лустарција за време на неговото владеење, тој посочи оти во тој период од четири години, имал три министри за внатрешни работи, со сите тројца го водел истиот разговор, заинтересиран да ги отвори доушниците, пред се во неговата партија, но оти сите му дале ист одоговор дека се уништени сите досиеја.

За поканата за дуел со Борис Стојменов вели дека ја прифаќа на било која тема и место, но оти не може да му каже ниту пред јавноста, ниту нему лично дека е доушник, затоа што тоа е тешко кривично дело, а единствен кој е одговорен и кој може да каже дека некои документи се легитимни, е Комисијата за лустрација. За него е проблематично што Комисијата за лустрација го става на страна фактот дека во последната етапа е дискутирано и гласано за најмалку тројца луѓе еден - уставен судија, двајца пратеници. По објавувањето на името на уставниот судија, прашува кои се двацата пратеници за кои Комисијата одлучувала со надгласување.
30-09-2010, 02:14 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,435
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(30-09-2010, 07:57 AM)Misla Wrote:
(29-09-2010, 02:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Но тоа не е ДЕМОКРАТИЈА иако тоа го прават легално регистрирани партии, тоа зборува за состојбата во која се навоѓа Македонија . Докажува дека Македонија ниту е СУВЕРЕНА ниту е САМОСТОЈНА. Како потврда на мојава констатација е фактот што во Македонија прогонот од 1990 па до денеска е вперен само против Македонците поборници на идејата за СУВЕРЕНА и САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА.

Ne se soglasuvam deka "toa ne e demokratija" i deka "Makedonija nitu e suverena nitu samostojna". Demokratijata vo Makedonija e uredena po terkot na Parlamentarno pravuvanje so drzavata, koe do den denes ne e osporeno kako nedemokratsko od niedna respektabilna svetska institucija, dodeka ako mislis na covekovite slobodi i prava, slobodno moze da se rece deka vo nekoi domeni se i poveke "demokratski" od bilo koi drugi drzavi vo Evropa, problem ostanuva samo siromastijata i slabata kupuvna mok na gradjanite i zatoa gradjanite se cuvstvuvaat nekako obespraveni.

Vo sledniov vas citat :"...во Македонија прогонот од 1990 па до денеска е вперен само против Македонците поборници на идејата за СУВЕРЕНА и САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА...."

postoi nelogicnost vo tezite, i konfuzija za koj del na rasparcena makedonija vsusnost se raboti vo citatot? Ako se raboti za republika Makedonija, togas kakvi se tie pobornici za slobodna i suverena Makedonija koga MAKEDONIJA E SUVERENA I SAMOSTOJNA DRZAVA - CLENKA NA OUN, IMA SVOJA TERITORIJA, VLAST, VOJSKA I EKONOMIJA, sto drugo e potrebno?
Ponataka. Nemozam da go svatam terminot politicki disidenti posle 90-tite god, pa bi zaprasal slucajno da ne mislite na bozemnite politicki progonuvani kako sto se Spaska Mitrova ili Miroslav Rizinski, ludje koi vo prviot slucaj pravdata sakale da ja zemat vo svoi race - cist kriminal, a dodeka vo drugiot slucaj se raboti za potkup isto taka cist kriminal. Problemot vo Makedonija e vo toa sto Kriminalcite za da go sokrijat svojot kriminal pribegnuvaat kon politiziranje na slucajot. Slabata egzekutiva na sudovite im go ovozmozuva toa, da ne go spomenuvame sega najnoviot slucajot so marihuanata vo Bitola. Ispadja kako ona narodnata: "ja gledas ovaa dupka, ete taa ne e dupka!". Kaj ima vo demokratskite zemji nekoj takov da se izvlece, i plus da dobie politicka podrska. Pa samiot toj pred edna godina na eden protest na mlekarite izjavi deka nisto ne mu preostanuva nego da pocne da se zanimava i so drugi raboti, a spored reakciite vo toa sigurno ne e sam, nekoj pogolem stoi zad nego. Kazete iskreno, ako ziveete vo nekoja od zapadnite zemji znaete deka na tamosnite organi na prgonot samo ako slucajno kuceto ve namirisa deka vasata obleka mirisa na marihuana vednas ke bidete osudeni za toa, a da ne zboruvame za toa da ve fatat kako ja navodnuvate i plus toa da im objasnuvate deka bila diva ili pitoma, kaj moze toa? Tie ke vi objasnat sto e toa!
Da ne dolzam, vo Makedonija ne stanuva zbor za politicki progonuvanja vo denesno vreme, tuka se raboti za politicki reket koj ne e povrzan so ideologija tuku samo so pozicija i pari. Politicki reket postoi, toa se soglasuvam. Go ima i vo vlasta, no i opozicijata naplaka reket. Vakov politicki reket postoi vo site drzavi vo svetot, balkanot ne go zemam kako primer, posto nie sme na pocetok. Zemete primer Italija, Germanija, US, Francija itn.

Ovoj/Ovaa e ili od SDS ili od Liberalna
30-09-2010, 03:01 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

quote: Ovoj/Ovaa e ili od SDS ili od Liberalna...


KOCI MALKU!!!

NEMOZES SE OD RAKAV DA VADIS!!!
30-09-2010, 03:23 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Quote:Екс министерот Павле Трајанов демантира со сосема поинаква приказна – вели Георгиевски ги знаеше сите кодоши кои ја слично му ги предочив, меѓу нив и директни соработници со странските служби, особено со бугарската тајна полиција, а тој ги ставаше на високи позиции.

- Напротив, никој не криел од Георгиевски, беше информиран за сите соработници со тајните служби кои тој не ги казнуваше туку честопати и ги наградуваше со високи позиции - изјави Павле Трајанов.

Трајанов најавува – група на поранешни припадници на Службата за државан безбедност подготвува список со сите македонски политичари кои кодошеле, бројките се фрапантни се работи за повеќе од 100.на екс и актуелни политичари и вршители на јавни функции.

- Се работи за група од 100-на поранени и актуелни вршители на јавни фукции кои соработувале со тајните служби, вклучително и со КОС - изјави Трајанов.

Тој повикува на внимателност во процедурата за да не испадне жртвите повторно да бидат жртви, а кодошите и виновниците да испаднат невини.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...-dosiejata

Ха, секогаш кога треба нешто да се заташка, да се створи поголема забуна, веднаш се споменуваат Бугарите... Icon_razz

Сега Трајанов треба да каже, зошто тој додека бил Министер за внатрешни работи не ја разобличил таа бугарска шпиунска мрежа во Македонија!? Зошто ги оставил тие луѓе да роварат во Македонија? Трајанов треба да сноси одговорност доколку сега ја зборува вистината... Сега бргу имавме случај кога беа уапсени руски шпиуни во САД, а Трајанов вели дека имало мрежа на бугарски шпиуни, високо позиционирани, а тој не превземал никакви мерки за расчистување со нив... Зошто доколку Павле сега ја зборува вистината не ги уапсил тогаш тие шпиуни? Или зошто сега не расчистат со нив, веројатно голем дел од нив уште се бугарски шпиуни!?

Патем, кои се тие бугарски шпиуни, дали се тоа луѓе како Јордан Петровски, на кои им е водене досие дека се соработници на бугарските служби, но никогаш тоа не е докажано, поточно, сето тоа е правено и за пресметување со тие луѓе, или имаат навистина докази за нивно соработништво со Бугарија!? Ако имале, зошто не ги затвориле изминативе години, зошто не покренале обвинение против некој од нив, посебно против тие најмоќните, доколку навистина има толкава мрежа на бугарски шпиуни и е толку високо позиционирана во нашата држава!?

Кои се тие бивши службеници кои го подготвуваат тој список? Диневски, Трајанов се дел од нив? Како го подготвуваат тој список, ќе ги наведат тие на кои што ќе им текне, или имаат некои документи врз база на кои ќе го утврдат тоа? Доколку ќе се работи врз основа на некакви документи, од каде им пристап до такви документи, кога веќе се бивши и немаат врска со службата? Дали незаконски држат одредени документи кај нив?

Зошто Владата најавува нов закон, а Трајанов кој е дел од владеачкото мнозинство најавува список кој ќе го подготвуваат бивши соработници и каква е неговата врска со тие соработници?

30-09-2010, 03:49 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,435
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(30-09-2010, 03:23 PM)Misla Wrote: quote: Ovoj/Ovaa e ili od SDS ili od Liberalna...


KOCI MALKU!!!

NEMOZES SE OD RAKAV DA VADIS!!!

1.
Quote:Demokratijata vo Makedonija e uredena
Znaci ako pratenicite do 98-mata glasale da ne moraat da odgovaraat za kriminal toa e znaci uredena demokratija.
Da ne e mozebi ureden kriminal, mozebi?
2.
Quote:koga MAKEDONIJA E SUVERENA I SAMOSTOJNA DRZAVA - CLENKA NA OUN
OMEN IST NOMEN
CLENKA NA OUN E FYROM A NE REPUBLIKA MAKEDONIJA
3.
Quote:IMA SVOJA TERITORIJA
koja ne ja kontrolira celosno
4.
Quote:VLAST
koja e kontrolirana od centri (kliki) cij interes ne korespondira so interesot na plebsot
5.
Quote:VOJSKA
koja stariot lisec ne sakase da ja imame pa ja imame pa se odnesuva sekoja vlast kon nea kako kon posinok ili natrapnik
6.
Quote:EKONOMIJA
se sekjavas li na:
Alumina,IGM,Tipo,Treska,Zelezara,MZT,Karoserija,Maktrans,Proleter,Mehanika,Agroservis, Makedonijasport,Jugosurovina,Stokopromet, Agrohemizacija, Metropol, Merkez, Mlekara, Lozar-Veles,Lozar-Bitola,Vinojug - Gevgelija, Povardarie - Negotino,Nonca Kamisova, Porcelanka, Astibo, Jadran, Evropa, Ruen, Akumulatori-Probistip,Makedonka,Vinka,Frotirka,Strumicanka,Buchim,Ohridska Trgovija,Sloboda,Lihnida,Teteks,EdtkoEuroinvest,Farma-Belimbegovo,Prilepska Pivara,Cementara-USJE,Skopski Pazar,SileksMakedonija Turist,Replek.

Nekoi od ovie se uspesno privatizirani od "BIZMISMENITE" na Branko nekoi na LjuBco, nekoi cekaat na Grujo, povekjeto za bagatela.
7.
Quote:Kaj ima vo demokratskite zemji nekoj takov da se izvlece, i plus da dobie politicka podrska
primer eden -> BRANKO CRVENKOVSKI
DOVOLNO? ILI SAKAS POVEKJE PRIMERI?
Da pojasnam, tuka zboruvam za progon po ideoloska priroda, a ne kako ti(ne znam koja ti e celta da zamajuvas so ovie dva primera) so Marihuana, mara Buneva i Slucajot so staratelstvoto.
8.
Quote:

9.
Quote:sto drugo e potrebno?
Potrebno e site onie koi zloupotrebuvale vlast da zaminat tamu kaj sto zasluzuvaat, vo zatvor, na mnogu dolg period .
Pretpostavuvam deka kje se slozis so mene deka ako se vozis na avtopat i naides na karpa na sred pat (koja ne mozes da ja zaobikolis) kje gledas da ja otstranis za da prodolzis ponatamu.
Na Makedonija na toj Pat i ima zastanato "Komunistickata Oligarhijata" i onaa Drzavna Bezbednost koja ne rabotese za "Drzavat" tuku za partijata da se nafatira so pari i da ostane na vlast, sekako otkako si go projmenija imeto od Komunisti vo SDS, ne znaci deka si ja promenile i kjudta.
A ti izgleda deka vo Makedonija da si stignat od pred dve godini.

P.S.
Prosti mi za kvalifikaciite onaka od rakav.
(This post was last modified: 30-09-2010, 11:45 PM by montehristo.)
30-09-2010, 11:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-09-2010, 07:57 AM)Misla Wrote:
(29-09-2010, 02:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Но тоа не е ДЕМОКРАТИЈА иако тоа го прават легално регистрирани партии, тоа зборува за состојбата во која се навоѓа Македонија . Докажува дека Македонија ниту е СУВЕРЕНА ниту е САМОСТОЈНА. Како потврда на мојава констатација е фактот што во Македонија прогонот од 1990 па до денеска е вперен само против Македонците поборници на идејата за СУВЕРЕНА и САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА.

Ne se soglasuvam deka "toa ne e demokratija" i deka "Makedonija nitu e suverena nitu samostojna". Demokratijata vo Makedonija e uredena po terkot na Parlamentarno pravuvanje so drzavata, koe do den denes ne e osporeno kako nedemokratsko od niedna respektabilna svetska institucija, dodeka ako mislis na covekovite slobodi i prava, slobodno moze da se rece deka vo nekoi domeni se i poveke "demokratski" od bilo koi drugi drzavi vo Evropa, problem ostanuva samo siromastijata i slabata kupuvna mok na gradjanite i zatoa gradjanite se cuvstvuvaat nekako obespraveni.

Vo sledniov vas citat :"...во Македонија прогонот од 1990 па до денеска е вперен само против Македонците поборници на идејата за СУВЕРЕНА и САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА...."

postoi nelogicnost vo tezite, i konfuzija za koj del na rasparcena makedonija vsusnost se raboti vo citatot? Ako se raboti za republika Makedonija, togas kakvi se tie pobornici za slobodna i suverena Makedonija koga MAKEDONIJA E SUVERENA I SAMOSTOJNA DRZAVA - CLENKA NA OUN, IMA SVOJA TERITORIJA, VLAST, VOJSKA I EKONOMIJA, sto drugo e potrebno?
Ponataka. Nemozam da go svatam terminot politicki disidenti posle 90-tite god, pa bi zaprasal slucajno da ne mislite na bozemnite politicki progonuvani kako sto se Spaska Mitrova ili Miroslav Rizinski, ludje koi vo prviot slucaj pravdata sakale da ja zemat vo svoi race - cist kriminal, a dodeka vo drugiot slucaj se raboti za potkup isto taka cist kriminal. Problemot vo Makedonija e vo toa sto Kriminalcite za da go sokrijat svojot kriminal pribegnuvaat kon politiziranje na slucajot. Slabata egzekutiva na sudovite im go ovozmozuva toa, da ne go spomenuvame sega najnoviot slucajot so marihuanata vo Bitola. Ispadja kako ona narodnata: "ja gledas ovaa dupka, ete taa ne e dupka!". Kaj ima vo demokratskite zemji nekoj takov da se izvlece, i plus da dobie politicka podrska. Pa samiot toj pred edna godina na eden protest na mlekarite izjavi deka nisto ne mu preostanuva nego da pocne da se zanimava i so drugi raboti, a spored reakciite vo toa sigurno ne e sam, nekoj pogolem stoi zad nego. Kazete iskreno, ako ziveete vo nekoja od zapadnite zemji znaete deka na tamosnite organi na prgonot samo ako slucajno kuceto ve namirisa deka vasata obleka mirisa na marihuana vednas ke bidete osudeni za toa, a da ne zboruvame za toa da ve fatat kako ja navodnuvate i plus toa da im objasnuvate deka bila diva ili pitoma, kaj moze toa? Tie ke vi objasnat sto e toa!
Da ne dolzam, vo Makedonija ne stanuva zbor za politicki progonuvanja vo denesno vreme, tuka se raboti za politicki reket koj ne e povrzan so ideologija tuku samo so pozicija i pari. Politicki reket postoi, toa se soglasuvam. Go ima i vo vlasta, no i opozicijata naplaka reket. Vakov politicki reket postoi vo site drzavi vo svetot, balkanot ne go zemam kako primer, posto nie sme na pocetok. Zemete primer Italija, Germanija, US, Francija itn.Неразбирам што Ви е целта ????
Почнавме од едно дојдовме до Спаска и Ризински. Случаи кои немаат врска ниту со лустрацијата ниту со барање и добивање азил.
Но да се вратам на Вашиот прв пост. Во него имаше едно многу експлицитно тврење на кое ви поставив прашање :

"Многу би сакал да наведеш документирано некој случај кога со мито и корупција е одобрен политички азил во САД и Канада од 1991 година па навака. "
01-10-2010, 01:02 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

Izvini na zbeleskava. no vo tovojot reply ima dosta "Carsiski muabeti" od sledniov tip:

quote: OMEN IST NOMEN
CLENKA NA OUN E FYROM A NE REPUBLIKA MAKEDONIJA

quote: IMA SVOJA TERITORIJA
koja ne ja kontrolira celosno

Da ne me svatis pogresno, jas go cenam tvoeto mislenje, i sakam da go sporedam moeto mislenje na nekoi tvoi stavovi, vo odnos na mojot prethoden post.

1. MAKEDONIJA E CLENKA NA OUN - TUKA NEMA DISKUSIJA. DALI NA NEKOGO TOA MU SE DOPADJA ILI NE - TOA E DRUGA RABOTA. POD KOE IME E VO OUN I SO KOE IME NI SE OBRAJKAAT TOA E ZASLUGA NA TIE STO TOA GO POTPISAA, ISTORIJATA TOA NEMA NIKOGAS DA IM GO ZABORAVI ILI DA IM GO SMETA ZA POZITIVNO, BEZ RAZLIKA KAKVI ORAVDUVANJA DA SPODELUVAAT.

2. MAKEDONSKATA DRZAVA E KONTROLIRA CELATA TERITORIJA I GRANICATA NA DRZAVATA - TUKA NEMA DISKUSIJA. NA TERITORIJATA NA MAKEDONIJA NEMA EXTERITORIJALNOST OD TIPOT NA JUZNA OSETIJA, KOSOVO ILI ABHAZIJA. VOJSKATA I POLICIJATA OPERIRAAT NA CELATA TERITORIJA. KAZI MI PRIMER KOJ DEL OD MAKEDONIJA NE E KONTROLIRAN OD DRZAVATA? VO KOJ DEL NEMOZES TI DA OTIDES AKO SAKAS? NA KOJ DEL OD MK NA POLICIJATA I VOJSKATA I DRUGITE DRZAVNI ORGANI IM E ZABRANETO DA OTIDAT? NEMA TAKVO NESTO! IMA PROBLEMATICNI REGIONI, NO NEMOZE TAMU DA IMA POSTOJANO VOJSKA I POLICIJA - TOA BI ZNACELO VONREDNA SOSTOJBA ILI OPSADA.

3. ZA KONTROLATA NA VLASTA IMA MNOGU DA SE ZBORUVA, A POLITICKITE STRUKTIRI VO MAKEDONIJA NEMOZAT NIEDNA POSLOZENA SITUACIJA DA JA RESAT BEZ ASISTENCIJA NA STRANSKITE AMBASADORI EU I US, A KOLKU STO SUM INFORMIRAN SLICNO E I KAJ SOSEDNITE ZEMJI.

4. POSTOEJA POVEKE KONCEPTI ZA ODBRANA, ONA STO MOMENTALNO GO IMAME E SPORED NATO STANDARDI, STO ZNACI ZA NEKOI POGOLEMI BEZBEDNOSNI RABOTI OD STRANA, BEZ RAZLIKA STO SME NADVOR OD NATO MOZEME DA KORISTIME NIVNA POMOS, A TUKA E I DOGOVOROT SO US POTPISAN 2008.

5. VO CELIOT SPISOK NA FIRMITE, SLUCAJNO ILI NE NE GO GLEDAM IMETO NA FERSPED? ETE TOA E PRIMER KAKO VLASTA NEKADE 1992 GOD, POLIPRIVATIZIRANO PRETPRIJATIE MU GO POKLONUVA NA SOFEROT NA GENERALNIOT DIREKTOR, KOJ SEGA E GAZDA NA TAA MULTIMILIONSKA KOMPANIJA. SEGA E PRASANJE KAKO GAZDATA MU SE ODOLZIL NA ONOJ KOJ MU GO POKLONIL?

6. Quote: Kaj ima vo demokratskite zemji nekoj takov da se izvlece, i plus da dobie politicka podrska
primer eden -> BRANKO CRVENKOVSKI
DOVOLNO? ILI SAKAS POVEKJE PRIMERI?

OVA MOJ KOMENTAR NE SE ODNESUVASE NA MAKEDONIJA TUKU NA SPOREDBA NA ONA KAJ NAS SO ISTI SITUACII VO DRUGITE ZEMJI, KADE STO OPOZICIJATA AMNESTIRA KRIMINAL PREKU PRINUDA I POLITICKI PRITISOK.

P.S. IZVINI STO PISUVAM SO GOLEMI BUKVI, NE E NAMERNO - GI ZABORAVIV NAOCARITE PA VAKA PODOBRO SE SNAODJAM Icon_razz
01-10-2010, 05:43 AM
Reply