Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-09-2010, 05:30 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-09-2010, 04:57 PM)hristo Wrote: [quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='18346' dateline='1285423419']
Quote:Оваа изјава на Љупчо Георгиевски за одбивањето на троицата министри на МВР за да се спроведе лустацијата се совпаѓа со една шпекулација која по се нема да остане шпекулација. Имено се шпекулира дека сите министи на МВР се директен избор на Белград односно на политичко полициското подземје.

Аман бе, каде тоа живееме!? Има ли нешто промакедонско во РМ?


Има. Кога Македонија успеа да опстане во овие дваесет години и да одолее на се што подготви и изведе Белград, значи има Македонци, и тоа вистински. Проблемот е само што немаа искуство во борбата со УДБА и нејните инсталации но и тоа полека се надминува.

УДБА губи на сите фронтови. Сега ке се изнагледаме “ жртви“ на олтарот на американската моќ...за да се спасат главните. А, тоа ке биде само 1 полувреме. Во второто и тие ке спакуваат кофери. Сценаристите на филмовите и серијалите веќе можат да ги приготвуваат сценаријата. Зошто и ние, Македонците, да не снимаме серијал од типот на српскиот ИнсајдерJeeeJeeeJeeeYeaYeaYea
25-09-2010, 07:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-09-2010, 07:04 PM)hristo Wrote:
(25-09-2010, 05:30 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-09-2010, 04:57 PM)hristo Wrote: [quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='18346' dateline='1285423419']
Quote:Оваа изјава на Љупчо Георгиевски за одбивањето на троицата министри на МВР за да се спроведе лустацијата се совпаѓа со една шпекулација која по се нема да остане шпекулација. Имено се шпекулира дека сите министи на МВР се директен избор на Белград односно на политичко полициското подземје.

Аман бе, каде тоа живееме!? Има ли нешто промакедонско во РМ?


Има. Кога Македонија успеа да опстане во овие дваесет години и да одолее на се што подготви и изведе Белград, значи има Македонци, и тоа вистински. Проблемот е само што немаа искуство во борбата со УДБА и нејните инсталации но и тоа полека се надминува.

УДБА губи на сите фронтови. Сега ке се изнагледаме “ жртви“ на олтарот на американската моќ...за да се спасат главните. А, тоа ке биде само 1 полувреме. Во второто и тие ке спакуваат кофери. Сценаристите на филмовите и серијалите веќе можат да ги приготвуваат сценаријата. Зошто и ние, Македонците, да не снимаме серијал од типот на српскиот ИнсајдерJeeeJeeeJeeeYeaYeaYea


Бранче наркомаче + србоманче беше прв. Ама бадијала парите потрошени Клинтон да го "покани", велат ке се врати во Македонијa како попарен петел. JeeeJeeeJeeeSmajlitoSmajlito
(This post was last modified: 25-09-2010, 07:25 PM by ЈорданПетровски.)
25-09-2010, 07:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Лустрација за сите кодоши до ден денешен- конечно се сложија власта и опозицијатаЛустрација до ден денешен. Власта и опозицијата сложно - проверката на носителите на јавните функции дали соработувале со тајните служби наместо до 91-та да трае до 2010 – та. ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет изгласале работна група која по итна постапка ќе иницира измени во Законот за лустрација.

- Целиот процес да биде транспарентен, попрецизен и да опфаќа поголема категорија на луѓе. Оние што сега вршат јавна функција но и оние кои што во последните 20-тина години се потенцијални учесници во политичкиот процес, рече портпарлот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Бичиклиски.

- Ние никогаш не сме бегале. Тоа е предлог на СДСМ уште пред две години кога се носеше Законот за лустрација. Нема да ги тужиме ВМРО-ДПМНЕ за авторско право. Малку задоцнија, рече Јани Макрадули од СДСМ.

Социјалдемократите ги отфрлија наводите во писмото на Груевски. Не биле кочничари на лустрацијата.

- Посочениот судија на уставниот суд е избран од Собранието на 7-ми мај 2003 година, на предлог на судскиот совет во следниот репрезентатитвен состав, Јордан Десковски, Благородна Дулиќ, Томислав Стојановски Далаваера Кирил Чавдар, Стојанче Рибареви Махмут Јусуфи, Мухамед Дардишта, како што можете и самите да видите составот е под целосна контролан а ВМРО-ДПМНЕ во периодот на владеење на оваа политичка партија, рече Макрадули.

Во периодот од 2002-тадо 2006 година сите судии во Уставниот суд се избирани со законите кога СДСМ имаа апсолутно мнозинство во Собранието и сите тие се по предлог на СДСМ и Бранко Црвенковски, вели Бичиклиски.

За ВМРО- НП не треба улицата да прави лустрација.
Ако се случело тоа ќе нанесло штета на многу невини луѓе.Quote:Групација Дисиденти:

Господине Лахтов, Предлогот на Андов за нови измени на законот или пак најновиот предлог на ВМРО ДПМНЕ за сосема нов закон е само фрлање прав в очи и доказ дека еден центар ја води играта. Игра која која треба да спречи вистинска лустрација....
Има само еден начин проблемот да се реши. Кривичната пријава од нашиот член Ј. Петровски, која еднинствена ги исполни сите законски норми а која е отфрлена со флагрантен фалсификат. Ја имате тука:
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=390

Aко намерите на вашава партија се вистински чесни, нека постави вашиот пратеник пратеничко прашање за случајот, зошто покрај сите наши интервенции никој не превзеде ништо да ја земе на одговорност Јавната Обвинителка Драгица Михајловска која свесно направи фалсификат и со тој фалсификат ја отфрли кривичната пријава.
(This post was last modified: 25-09-2010, 09:24 PM by ЈорданПетровски.)
25-09-2010, 09:22 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-09-2010, 09:22 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Лустрација за сите кодоши до ден денешен- конечно се сложија власта и опозицијатаЛустрација до ден денешен. Власта и опозицијата сложно - проверката на носителите на јавните функции дали соработувале со тајните служби наместо до 91-та да трае до 2010 – та. ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет изгласале работна група која по итна постапка ќе иницира измени во Законот за лустрација.

- Целиот процес да биде транспарентен, попрецизен и да опфаќа поголема категорија на луѓе. Оние што сега вршат јавна функција но и оние кои што во последните 20-тина години се потенцијални учесници во политичкиот процес, рече портпарлот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Бичиклиски.

- Ние никогаш не сме бегале. Тоа е предлог на СДСМ уште пред две години кога се носеше Законот за лустрација. Нема да ги тужиме ВМРО-ДПМНЕ за авторско право. Малку задоцнија, рече Јани Макрадули од СДСМ.

Социјалдемократите ги отфрлија наводите во писмото на Груевски. Не биле кочничари на лустрацијата.

- Посочениот судија на уставниот суд е избран од Собранието на 7-ми мај 2003 година, на предлог на судскиот совет во следниот репрезентатитвен состав, Јордан Десковски, Благородна Дулиќ, Томислав Стојановски Далаваера Кирил Чавдар, Стојанче Рибареви Махмут Јусуфи, Мухамед Дардишта, како што можете и самите да видите составот е под целосна контролан а ВМРО-ДПМНЕ во периодот на владеење на оваа политичка партија, рече Макрадули.

Во периодот од 2002-тадо 2006 година сите судии во Уставниот суд се избирани со законите кога СДСМ имаа апсолутно мнозинство во Собранието и сите тие се по предлог на СДСМ и Бранко Црвенковски, вели Бичиклиски.

За ВМРО- НП не треба улицата да прави лустрација.
Ако се случело тоа ќе нанесло штета на многу невини луѓе.Quote:Групација Дисиденти:

Господине Лахтов, Предлогот на Андов за нови измени на законот или пак најновиот предлог на ВМРО ДПМНЕ за сосема нов закон е само фрлање прав в очи и доказ дека еден центар ја води играта. Игра која која треба да спречи вистинска лустрација....
Има само еден начин проблемот да се реши. Кривичната пријава од нашиот член Ј. Петровски, која еднинствена ги исполни сите законски норми а која е отфрлена со флагрантен фалсификат. Ја имате тука:
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=390

Aко намерите на вашава партија се вистински чесни, нека постави вашиот пратеник пратеничко прашање за случајот, зошто покрај сите наши интервенции никој не превзеде ништо да ја земе на одговорност Јавната Обвинителка Драгица Михајловска која свесно направи фалсификат и со тој фалсификат ја отфрли кривичната пријава.

Сами се наместијаShok За луѓе со нормална интелигенција, јасно им е дека никој порано, ниту на ВМРО-ДПМНЕ ниту на СДСМ не ЗАБРАНИЛ да донесат вакво решение. Ова решение им е изнудено. Е, да не беше легалниот случај на Јордан Петровски, ова можеше да помине...но сега тешко.
26-09-2010, 09:31 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

Deka se raboti za Dobro organizirana mreza koja koja nemoze tuku-taka da izcezne kazuvaat i onie koi ja istrazuvale aktivnosta na UDBA.

Dr. John R. Schindler US professor
По распадот на Југославија УДБА ја нема, но не навистина. Никој од поранешните југословенски републики воопшто не се утврдени односите на злосторствата извршени од страна на УДБА во емиграција и дома, и ниту една од новоформираните тајни служби не ги исчисти сопствените редови на УДБА агентите и соработници-оперативци, кои беа со крвави раце.

Postoi Koordinacija na aktivnostite na UDBA vo cela bivsa SFRJ.

Od knigara "Ubij svog bliznjeg"

U svim republikama, saglasno Ustavu SFRJ, ali cesto i mimo njega, 1990.
godine, izvrsene su u oblasti drzavne i javne bezbednosti promene da bi se ovaj
resor unutrasnjih poslova usaglasio sa radikalnim promenama u nasem drustvu.
U organima unutrasnjih poslova izvrsene su mnoge organizacione promene, jer
su mnoge uprave za spoljnjeg i unutrasnjeg neprijatelja ukinute.


Svetlana Vasović-Mekina

........Udba je kontrolisala sve; 1948. godine je uhapsila 6985 ljudi, dok se godinu dana kasnije cifra popela na 8762 uhapšenika. Godine 1947. je Udba pregledala 57.184 pisama, a 1950. čak 98.000. U crkvenim krugovima je 1948. godine delovalo (za potrebe Udbe) 177 agenata, 7 rezidenata i 122 informatora. Tajna policija nije gubila vreme - istovremeno je švercovala alkohol i cigarete, a u inostranstvu organizovala svoja preduzeća, tako da je 1950. godine (zajedno sa svim saradnicima) brojala 24.193 ljudi. Zabranjen je uvoz strane štampe, ukinuti su verski praznici, prekrštena dotadašnja imena naselja... i sankcionisana je želja za venčanjem sa stranim državljaninom - samo uz dozvolu nadležnog ministarstva. Uvedeni su "sudovi narodne časti". Zabranjen je džez. Počelo se sa nacionalizacijama, izmišljeni su delikt mišljenja, Goli otok, pritisci na sudove, univerzitet i slično. Sasvim poznata priča sada je dokusurena autentičnim dokumentima - delovima poverljivog Pravilnika organa bezbednosti JNA o prisluškivanju, potvrdama da je Udba izvozila u Italiju mermerne proizvode napravljene na Golom otoku, statističkim izveštajima slovenačke tajne policije, uputstvima miliciji na temu "psihološkog rata" koji sprovode strani mediji, izveštajima o izvršenim "vrbovanjima"...

DALI NEKOJ MOZE DA GI ODGATNE I MISTERIOZNITE UBISTVA OD 1991 DO 2001, A KOI SE IZVRSENI OD TAJNITE SLUZBI?..... UBISTVATA KOI GI IMA POVEKE OD 10-TINA NE SE SLUCAJNO IZVRSENI, NA NIV IM PRETHODELA "KODOSKA" AKTIVNOST I ZA ISTITE NEKOJ ODLUCUVAL, PLANIRAL, DAVAL DIREKTIVI I NAODJAL LICA KOI KE GI IZVRSAT. TIE UBISTVA DO DENES NE SE RASCISTENI, NE BAREM VISTINSKI. DALI LUSTRACIJATA KE GI OPFATI I TIE INVOLVIRANI EGZEKUTRI KOI NEKOI SE ZIVI I DEN DENES.
26-09-2010, 05:06 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(26-09-2010, 05:06 PM)Misla Wrote: Deka se raboti za Dobro organizirana mreza koja koja nemoze tuku-taka da izcezne kazuvaat i onie koi ja istrazuvale aktivnosta na UDBA.Of-topic
Misla, од екипата на КОТЛЕ да ти пожелам добредојде на форумот.
26-09-2010, 06:10 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

Груевски бара јавни листи на кодошите

Премиерот му возврати на Георгиевски и повика на општа лустрација

Премиерот Никола Груевски вчера преку отворено писмо до „противниците на лустрацијата“ остро му возврати на својот политички ментор, екслидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, и го обвини дека одработува за лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Пред два дена Георгиевски јавно го посочи Груевски како најголем кочничар на лустрацијата и го праша „зошто ги штити кодошите во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ“. Притоа наведе дека Груевски го знаел кодошот, појаснувајќи дека тој своевремено бил „потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, потоа министер, а откако бил сменет од функцијата бил главен организатор при купувањето на шестмина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, за новото мнозинство во 2000 година“.

Премиерот вчера побара целосна лустрација. Со јавни листи и со објави, и со лустрација на период до 2010 година, и тоа не само за јавни функционери, туку за каква било општествено одговорна улога.

„Јасно и гласно сакам да порачам. ВМРО-ДПМНЕ и јас, како нејзин претседател, сме најголеми поддржувачи на процесот на лустрација - времето ќе го докаже тоа. Немаме никакви ’дилови‘ ниту, пак, пазари со кои би се заштитиле лица кои прекршувале човекови права и уништувале човечки судбини. Затоа, ајде сите на лустрација, и тоа со јавни листи, со објави, со период до 2010 година, за секој кој има не само јавна функција, туку и каква било општествена одговорна улога, и тоа веднаш. Сите кодоши да излезат на виделина, тоа е наша цел!“, повика вчера Груевски потсетувајќи дека тој прв поднел изјава дека не бил соработник со тајните служби.
27-09-2010, 03:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Ивановски се изјаси пред Комисијата за лустрација дека не соработувал со тајната полиција

27.09.2010 - 12:55 | Македонија
Заклучокот на Комисијата за лустрација со кој не известувате дека поднесената изјава од моја страна не била во согласност со податоците со кои располага Комисијата не е вистинит и категорички го отфрлам, изјави претседателот на Уставниот суд на денешната седница на Комисијата за лустрација.

[Image: trendafil-ivanovski_30063.jpg]

Тој тврди дека не соработувал со тајната полиција, туку дека се работи за вешто исконструиран атак и хајка, политичка пресметка и обид за дискредитација на носител на раководна функција во институција што не потпаѓа и не постапува по политички диктат.

- Премногу наивно е да се поверува и прифати дека единствениот што треба да се лустрира, барем засега, е првиот човек во заштитата на уставноста и законитоста, рече Трендафил Ивановски.

Тој додаде дека на начинот како што се постапува во конкретниот случај не само што не се врши лустрација, туку се врши „кастрација“ на здравиот ум.

Претседателот на Уставниот суд најави дека откако Комисијата ќе донесе заклучок ќе се жали до Управниот суд, а потоа дека може да се жали po одлуката на Управниот суд до Врховен суд.
27-09-2010, 12:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

http://www.org.mk/vesti/?id=571901&t=/Lu...ika%20bura


Изјавата на Трендафил Ивановски е многу интересна и потврдува уште една констатација на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ а тоа е : СИТЕ БОРЦИ ЗА МАКЕДОНСКАТА КАУЗА КОИ БЕА ЗАТВОРАНИ А ВО ЗАТВОРИТЕ УДБА УСПЕА ДА ГИ СКРШИ И КОИ ПРИФАТИЈА ДА СТАНАТ СОРАБОТНИЦИ ВРТОГЛАВО НАПРЕДУВАА ВО КАРИЕРИТЕ. Имаме уште еден еклатантен пример Академик Блаже Ристевски "ФОЛКЛОРИСТ" и тој е суден како националист и Ванчомихајловист за да потоа благодарејки на активностите кои ги вршел под псевдоним "ФОЛКЛОРИСТ" дотурка до академик.
(This post was last modified: 27-09-2010, 01:11 PM by ЈорданПетровски.)
27-09-2010, 01:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:ИЛИЈА ДИМОВСКИ: ВРЕМЕ Е ЗА ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ЛУСТРАЦИЈА
27.09.2010Лустрацијата станува интересна. Лустрацијата станува тема број еден во Македонија. Десетина, а можеби и повеќе, години подоцна од сите други, но сепак успеавме да ја донесеме и кај нас. А, замислете, сеуште зборуваме за лоцирани и утврдени кодоши, но не повеќе од еден, два или три. А, како ќе биде кога ќе почнат да се дознаваат имиња на многу повеќе, на десетици или можеби стотици луѓе кои овие дваесетина години влијаеа на суштинските процеси, но влијаеа со ретроградни и деструктивни идеи, замисли и активности. Луѓе кои се или биле пратеници, министри, судии, новинари, политичари, експерти, сопственици на медиуми, професори, градоначалници... Замислете колку потреси ќе има на она што досега се градеше како општествени норми и правила, вредности и непишана хиерархија. Е токму во таа хиерархија на највисоко место беа тие, кодошите и платениците на тајните служби од време на комунизмот и транзицијата. Одработуваа единствено за личните интереси и за интересите на туѓи национални и политички концепти. Не одработуваа за Македонија.

Но, за жал, процесот тргна со сите претпоставени проблеми и недостатоци. Процесот тргна со сите деформации кои и беа укажани, но во самиот момент на донесување на законот не беа возможни да се внесат како одредби или подоцна беа укинати од страна на Уставниот суд. Се сеќавам многу добро на дебатите кои го проследуваа целиот процес на донесување на овој закон. Тргнувајќи од предизборниот период во 2006-тата, кога само ВМРО-ДПМНЕ зборуваше и го предлагаше овој процес, преку подготвителните дебати низ медиумите, преку дебатите во првата и втората фаза на донесување на овој закон во Собранието, преку дебатите кога се составуваше персоналниот карактер на комисијата, па се до дебатите кога Уставниот суд одлучи да укине дел од значајните одредби на Законот. Цело време, додека траеа овие дебати, имаше една политичка страна која бараше што е можно поголема екстензија и на траењето и на важноста и на опфатот на овој закон, но и цело време имаше друга политичка страна која се обидуваше да му го намали значењето, времетраењето, опфатот и последиците на овој Закон. Овие страни се многу јасно видливи и препознатливи и по ова прашање, како и по се друго. Политичките сили кои влечат корен од претходниот систем очигледно, но мудро и тивко, во цело време се обидуваат да најдат начин како да го запрат или бар минимизираат целиот процес на лустрација.

Фактот дека македонското општество не беше спремано за започнување на овој процес и фактот дека сме последна држава од бившиот комунистички блок која се реши да помине низ овој процес само по себе доволно говори. Замислете дали воопшто ќе имаше лустрација да не се случеше промена на власта во 2006-тата година и да немавме можност уште десетина години да видиме нови лица на политичката сцена. Замислете сите оние политичари од левиот политички елемент (по некој и од десниот), кои се политичари и по дваесте и по триесет години да беа и овие четири години на власт. Во тој случај ниту ќе зборувавме, ниту ќе дебатиравме за лустрацијата, а пак донесување на било каков закон ќе беше лудо да се замислува.

Овде ќе потсетам на еден мој текст, објавен во еден дневен весник, набргу после донесувањето на законот за лустрација. Во тој период сум велел дека:Содржинските и амандманските измени што во текот на собраниската постапка му се случија на Законот за лустрација извршија фатална деструкција далеку пред да стапи на сила. И денес го велам истото. И денес го мислам истото, но за среќа денес тоа е далеку поочигледно. И денес велам дека ваков каков што е, овој Закон не може да даде позитивни резултати.

Но зошто. Законот за лустрација претрпи два огромни удари. Првиот удар беше уште пред самото негово донесување, во втората фаза при разгледувањето на амандманите на Законот. Подбутнати од страна на Андов, а со поимање дека единствено е потребен компромис помеѓу сите политички партии за овој закон, тогашното парламентарно мнозинство прифати повеќе од десетина амандмани, поднесени од страна на координаторот или пратеничката група на СДСМ со кои драстично се намали значењето и острината на овој закон. Тоа беше прв момент. Ќе потсетам, дека и тогаш одреден број на пратеници од мнозинството предупредуваа, преку јавни говори и пишани колумни, на штетноста на амандманите кои Андов лесно ги прифати, но сепак Законот се донесе со цел да тој да биде донесен со компромис. Вториот удар против овој закон беше во моментот кога Уставниот суд укина уште неколку одредби од оние и така малку останати, прецизни и ефикасни одредби. Кога денес ќе си ги поврзам работите дека експертите на СДСМ беа против носењето на овој Закон, дека медиумите блиски до СДСМ тогаш правеа антикампањи за овој процес на лустрација, дека пратениците на СДСМ инсистираа на амандмани со кој се разблажуваше текстот на Законот, дека Уставниот суд укина одреден број на одредби од самиот Закон и дека тој ист уставен суд укина и други реформски проекти на оваа Влада и дека на крај, како што велат сите, токму во тој Уставен суд седи еден од соработниците на тајните служби од комунизмот, се станува јасно. За жал.

Како и да е, во овој момент се наоѓаме во една нова фаза од спроведување на целиот процес на лустрацијата. Оваа фаза по себе е исто толку важна како и онаа кога започнавме со лустрацијата. Сега сите ги видоа и предностите и потребите, но и слабостите на еден ваков процес. Во овој момент, општествоте е сосема свесно дека на Македонија и е неопходен процесот за лустрација (пред само неколку години не беше така, пред неколку години дебатиравме дали воопшто е потребно), општеството сега е свесно и дека Македонија има капацитет да го спроведува овој процес (а пред некоја година бевме убедувани дека ние не можеме да го истерама ова, како и за се друго, впрочем), општеството денес е свесно дека на Македонија и треба лустрација која ќе биде и ефикасна и транспарентна, лустрација која ќе биде прецизна и детерминирана со резултатите после завршување на процесот. На Македонија и треба лустрација која ќе опфати многу поширок круг на лица кои вршат, но и кои вршеле јавни и државни работи и функции. Треба лустрација која ќе се однесува на периодот до 1990 година, но и на периодот подоцна. Треба лустрација која нема да се случува зад затворени врати во неколку канцеларии, туку ќе се случува на очиглед на сите граѓани. На Македонија и треба лустрација која конечно ќе расчисти со сите остатоци од претходниот систем и со сите остатоци од транзицијата, кои свесно и системски ги злоупотребувале државните механизми за лично богатење и позиции.

Време е за измени на Законот за лустрација.


На господинот Илија Димовски му упатувам ЈАВНА ПОКАНА од името на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ да ги прочита следниве наши текстови и да ни укаже дали и каде грешиме во нашите тврдења во кои вината за неспроведувања на лустрацијата ја лоцираме во Груевски односно во АКТУЕЛНАТА ВЛАСТ. Дискусијата би претпочитале да ја водиме јавно и тоа дали на Вашиот или нашиот ѕид или пак на форумот КОТЛЕ на кој техничките можности се поголеми во однос на ФБ оставаме вие да изберете. Во дискусијата можете да вклучите неограничен број на луѓе од вашата партија.


1. "ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕ"

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...2#pid10632

2. "ЛАГА ДО ЛАГА, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ВЛЕЗНИЦА ЗА ИДРИЗОВО"

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...1#pid18321

И текстот кој ке излезе во петок на http://www.kotle.ca/ и ке биде под наслов :

3. Зошто нема лустрација?
Досијета на главните кодоши и на кодошените се во Белград!


"Ама, едно големо, ама, тоа треба да го сторат луѓе кои им давале налози и за чии кариери и идеологии, соработниците кодошеле.
За да се осигураат налогодавачите дека раката на правдата нема да стаса до нив, тие за да го спроведе законот за лустрација избраа самобендисан шутрак, кој за да ја покаже самобендисаноста се обидел како глумец, балетан, боксер и никаде не успеал. Обично таквите нарциси ги ангажира србокомунистичката тајна полиција. Дали овој нашиов шутрак е ангажиран од нив не сум 102% сигурен, ама н еми се верува дека е случајност одењето во политика на таков нарцис и времето кога е влезен во политиката. "
27-09-2010, 02:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-09-2010, 02:03 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: На господинот Илија Димовски му упатувам ЈАВНА ПОКАНА од името на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ да ги прочита следниве наши текстови и да ни укаже дали и каде грешиме во нашите тврдења во кои вината за неспроведувања на лустрацијата ја лоцираме во Груевски односно во АКТУЕЛНАТА ВЛАСТ. Дискусијата би претпочитале да ја водиме јавно и тоа дали на Вашиот или нашиот ѕид или пак на форумот КОТЛЕ на кој техничките можности се поголеми во однос на ФБ оставаме вие да изберете. Во дискусијата можете да вклучите неограничен број на луѓе од вашата партија.


Поканата е упатена. Останува да сочекаме на одговор.


Quote:Tomco Georgiev:

lustracija e ona sto treba da se napravi e tesko na spionite i udbasite koe za zal gi ima vmetnato vo nasata partija za zal mora da gi iscistime i vo nasite redovi ednas predavnik: zasekogas-predavnik
пред 4 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 2 лицаСе вчитува....


Danco Jovanovski:

ile se ubavo toa sto go kazuvas sano nema covek koj ce ja zavrsi lustracijata od ovie momunjari glava nemozes da krenes sekade imaat isfltrirano svoi spioni vo nagolemi te i najaki institucii vo drzavata .Dodeka gi ima vo tie drzavni institucii lutracija ke nema vo makedonija
пред 4 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 2 лицаСе вчитува....


Групација Дисиденти:

На господинот Илија Димовски му упатувамe ЈАВНА ПОКАНА од името на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ да ги прочита следниве наши текстови и да ни укаже дали и каде грешиме во нашите тврдења во кои вината за неспроведувања на лустрацијата ја... лоцираме во Груевски односно во АКТУЕЛНАТА ВЛАСТ. Дискусијата би претпочитале да ја водиме јавно и тоа дали на Вашиот или нашиот ѕид или пак на форумот КОТЛЕ на кој техничките можности се поголеми во однос на ФБ, оставаме вие да изберете. Во дискусијата можете да вклучите неограничен број на луѓе од вашата партија.
Види повеќе пред 4 минути · Ми се допаѓа Не ми се допаѓа
27-09-2010, 02:15 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

AIRLIJA neka e so sreka , kade i da e dojdeno e , neka se zavrsi rabotata po doma za drugite kodsi koi se u BELGRAD ili mi ti od 1990 ima u ALBANIJA ,BUGARIJA i GRCIJA koi vo odreden vremenski period se isprepletuvat. I ako se trgne vo LUSTRACIJA zareem tesko e da se dojde do podatoci koi se po ime i prezme i funkcija ne PO UTVRDUVANJE na KODOSOT deka taka e napreduval VEDNAS NADVOR od JAVEN i POLITICKI ZIVOT za ponataka AFERIM doaga podrugi vreminja neka slegnat malu strasti pa da vidime po godina dve kako zrtvi ke reagirat , za onie koi so kodostvo vlegle u tim na OLIGARSI i BIZNISMENI zalena na imot , onie od MWR i ARM SUDSTVO POLITIKA FUNKCIONERI nimi goamiti i KRIVICNA ODGOVORNOST i zaplena na imot i pari a tie ke se namenat za SITE VIDOVI HENDIKEPIRANI LICA U RM gradenje na INSTITUCII za NASITE GRAGANI koi od KODOSITE nemat SREDSTVA koi im pripagat a MOZE i za HOMICITE SPECIJALNI NASELBI vo RM kako KRIVOLAK ili mi ti MALA RECICA il ZAJAS , SKUDRINJE ,PRESPA, i taka natamu preubava e RM a tolku zapostavena ISPOKRADENA I OPUSTOSENA so POMOS na KODOSITE i SLUZBITE , e so DALAVERA DRDIC iz BEOGRADU , DIMOV BUGARINOT i TAMBURKO predlagam TUPANI od KOZINKA kako za POCETOK a potoa kako ISKATE MAKEDONCI

POZDRAV i SREKA kaj i da ste i kolku i da ste ARNI sme i NAJDOBRI sme , blagodarja na GORNIOT sto USA za prijatel ni ja dade da vidi RM i MAKEDONEC SETLINA i LESNINA i KODOSKI SPISOK NA VIDELINA po IME i PREZIME , inace MENGEME i ALAT ALAL SPREMEN imat taka za BRANKO LJUBCE i site nihni AIRLIJA da e .
27-09-2010, 05:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Покана по втор пат!!

Quote: Dim Don:

ОД "КОС" АГОЛ:
: ШТОМ ОЗНА ДОЗНА, ОЧЕКУВАЈ: УДБА ТИ Е СУДБА!
пред 3 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 1 личностСе вчитува... ·


Zoran Origjanski:

Stavete me mene za pretsedatel na komisijata pa ke vidite dali ke se vlecete so godini.Pretsedatelot e eptem strucen i brz se gleda.
пред 3 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · .


Групација Дисиденти:

Hа господинот Илија Димовски му упатувамe ЈАВНА ПОКАНА од името на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ да ги прочита следниве наши текстови и да ни укаже дали и каде грешиме во нашите тврдења во кои вината за неспроведувања на лустрацијата ја... лоцираме во Груевски односно во АКТУЕЛНАТА ВЛАСТ. Дискусијата би претпочитале да ја водиме јавно и тоа дали на Вашиот или нашиот ѕид или пак на форумот КОТЛЕ на кој техничките можности се поголеми во однос на ФБ оставаме вие да изберете. Во дискусијата можете да вклучите неограничен број на луѓе од вашата партија.


1. "ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕ"

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...2#pid10632

2. "ЛАГА ДО ЛАГА, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ВЛЕЗНИЦА ЗА ИДРИЗОВО"

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...1#pid18321

И текстот кој ке излезе во петок на http://www.kotle.ca/ и ке биде под наслов :

3. Зошто нема лустрација?
Досијета на главните кодоши и на кодошените се во Белград!

"Ама, едно големо, ама, тоа треба да го сторат луѓе кои им давале налози и за чии кариери и идеологии, соработниците кодошеле.
За да се осигураат налогодавачите дека раката на правдата нема да стаса до нив, тие за да го спроведе законот за лустрација избраа самобендисан шутрак, кој за да ја покаже самобендисаноста се обидел како глумец, балетан, боксер и никаде не успеал. Обично таквите нарциси ги ангажира србокомунистичката тајна полиција. Дали овој нашиов шутрак е ангажиран од нив не сум 102% сигурен, ама н еми се верува дека е случајност одењето во политика на таков нарцис и времето кога е влезен во политиката. "Види повеќе
пред неколку секунди · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
(This post was last modified: 27-09-2010, 05:59 PM by ЈорданПетровски.)
27-09-2010, 05:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Treta pokana :

Quote:Slavica Nikolovska: коментираше на линкот на Vesna Manevska.

Отворено писмо на Груевски до кочничарите на лустрацијата
mn.mk
[Image: safe_image.php?d=2c48a92c53aeb0085ec8e8f...uevski.jpg]
Јасно и гласно сакам да порачам. ВМРО-ДПМНЕ и јас како нејзин претседател сме најголеми подржувачи на процесот на лустрација – времето тоа ќе го докаже...пред 17 минути · Коментирај ·Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · Сподели

На Vesna Manevska и на 5 други им се допадна ова..


Кирил А. Доневски ;

Vesne oladi.
Вчера во 17:56 · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 1 личностСе вчитува...

Vesna Manevska :

Не да сум оладена можам да кажам дека сум смрзната...
Вчера во 17:58 · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа.


Slavica Nikolovska:

Lustracija,obelodenuvanje i kaznuvanje na ovie ZELATI ,MONSTRUMI koi so apetit unistuvaat i na krv i smrt gledaat.
пред 17 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа.

Групација Дисиденти:

Hа господинот Илија Димовски или НЕКОЈ ДРУГ ПРЕДСТАВНИК НА ВМРО ДПМНЕ му упатувамe ЈАВНА ПОКАНА од името на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ да ги прочита следниве наши текстови и да ни укаже дали и каде грешиме во нашите тврдења во кои в...ината за неспроведувања на лустрацијата ја лоцираме во Груевски односно во АКТУЕЛНАТА ВЛАСТ. Дискусијата би претпочитале да ја водиме јавно и тоа дали на Вашиот или нашиот ѕид или пак на форумот КОТЛЕ на кој техничките можности се поголеми во однос на ФБ оставаме вие да изберете. Во дискусијата можете да вклучите неограничен број на луѓе од вашата партија.

1. "ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕ"

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...2#pid10632

2. "ЛАГА ДО ЛАГА, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ВЛЕЗНИЦА ЗА ИДРИЗОВО"

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...1#pid18321

И текстот кој ке излезе во петок на http://www.kotle.ca/ и ке биде под наслов :

3. Зошто нема лустрација?
Досијета на главните кодоши и на кодошените се во Белград!

"Ама, едно големо, ама, тоа треба да го сторат луѓе кои им давале налози и за чии кариери и идеологии, соработниците кодошеле.
За да се осигураат налогодавачите дека раката на правдата нема да стаса до нив, тие за да го спроведе законот за лустрација избраа самобендисан шутрак, кој за да ја покаже самобендисаноста се обидел како глумец, балетан, боксер и никаде не успеал. Обично таквите нарциси ги ангажира србокомунистичката тајна полиција. Дали овој нашиов шутрак е ангажиран од нив не сум 102% сигурен, ама н еми се верува дека е случајност одењето во политика на таков нарцис и времето кога е влезен во политиката. "Види повеќе
пред неколку секунди · Ми се допаѓаНе ми се допаѓаВиди повеќе
Пред 38 секунди · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа
(This post was last modified: 27-09-2010, 11:11 PM by ЈорданПетровски.)
27-09-2010, 11:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Vesna Manevska:

‎@Grupacija Disidenti : Ovoj profil kolku sto mozete da zabelezite ne e na Ilija, Vesna pisuva (citaj gore) Icon_razz))


Quote:Групација Дисиденти:

Госпоѓице или Госпоѓо Весна, бидејки текстот од колумната на Господинот Илија Димовски сте го качиле на Вашиот ѕид сметавме дека сте од партијата на Груица. Бидејки упативме досега два повика за дебата еден на ѕидот на Вашата партија и еден... на ѕидот на Господинот Илија Димовски но не добивме никаков одговор. Се понадевавме дека зенските членови на паријата на Груица ке имаат повеке храброст и доблест и ке го прифатат повикот за јавна дебата. Повикот за дебата е инициран од причината што во нашата ГРУПАЦИЈА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ е континуитетот на прогонот од 1946 па до 1998 година, сите ние имаме досиеа. Да нема забуна, велиме 1998 година бидејки дотогаш имаме документи дека ни се водени досие. Што незначи дека сме убедени дека и во периодот од 1999 па до денеска не сме следени и обработувани.
28-09-2010, 12:29 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Posle ova sto mu se sluci na Predsedatelot na Ustavniot sud,redno e vreme site tie sto rabotele za tajnata sluzba kako kodosi treba da se obelezat so edna golema crvena bukva "K" a nivnite gazdi da stojat vo eden muzej koi treba da gi izlozuvame na site gragani na Makedonija od 7-77 za zlostorstvo sprema Makedonija i nejzinite gragani i da gi proglasime za neprijateli na drzavata, i kako primer sto se slucuva na onie sto rabotat protiv sopstvenite gragani.
(This post was last modified: 28-09-2010, 02:07 AM by basilius_2.)
28-09-2010, 02:05 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УСТАВНИОТ СУД НА ЈАВНА СЕДНИЦА СЕ БРАНЕШЕ ДЕКА НЕ БИЛ СОРАБОТНИК НА ТАЈНИТЕ СЛУЖБИ


Бев малолетник, не бев кодош

Досието е оформено на 7. мај во 1964 година кога сум бил малолетно лице. Во белешките кои ги составил службеникот има непотпишани белешки, лаги, фабрикувани и фалсификувани изјави и податоци, што упатува потоа дека досието е формирано со вешт и подло подготвен метод за компромитација на лицето, рече Ивановски пред Комисијата за лустрација


Образот ми е чист и немам намера да се повлечам од функцијата бидејќи не сум направил ништо. На мува не сум стапнал, а некој има интерес тоа поинаку да го прикаже, изјави претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по вчерашната јавна седница на Комисијата за лустрација на која тој сведочеше, по тврдењето на лустраторите дека неговата изјава дека не бил соработник на тајните служби во минатото, не е веродостојна.

Ивановски пред Комисијата за верификација на фактите рече дека се работи за досие кое е оформено во 1964 година, кога тој бил малолетник. Во него, според првиот човек на највисоката судска инстанца, се наведени дејствија кои против него ги презел претходниот режим, бидејќи се замерил со тогашната држава. Уставниот судија тврди дека во следните 46 години немал никаков конакт со инспекторите, а во неговото досие во 1983 година биле вметнувани податоци од друго лице, само за да биде прикажан континуитет. Ивановски вели дека се работи за вешто исконструиран атак, хајка, политичка пресметка и дискредитација на носител на раководна функција во институција која не потпаѓа под политички диктат.
-Досието е оформено на 7. мај во 1964 година кога сум бил малолетно лице. Во белешките кои ги составил службеникот има непотпишани белешки, лаги, фабрикувани и фалсификувани изјави и податоци, што упатува потоа дека досието е формирано со вешт и подло подготвен метод за компромитација на лицето. Доколку поводот за линч, односно за прогласување за соработник е мојата активност во организација која се борела за независност и за обединување на Македонија, доколку е тоа гревот на мојата душа, повелете линчувајте. Сега, оваа Комисија или овој систем треба да го лустрира претседателот на Уставниот суд затоа што во младите години се борел за независност и за обединување на Македонија, идеи врз основа на кои многу функционери се гордееја и бараа да им се направат споменици, рече Ивановски.

Тој исто така тврди дека двете признаници за примени 10 000 и 20 000 динари во 1965 година се фалсификат. Според Ивановски, во досието нема писмен документ на кој би се засновало неговото делување како таен соработник.

Исто така изјавата на премиерот Никола Груевски дека се поставува прашање за легитимноста на одлуките на Уставниот суд, особено на оние кои поминале само за еден глас, во време кога во Судот имало лице за кое се открива со што се занимавало во минатото, Ивановски смета дека е преседан. Уставниот судија најави и жалби до Управниот и Врховниот суд.
-Што сум работел и што работам сега, стои во одлуките на Уставниот суд, а дали тие ќе му се допаѓаат, тоа е друга работа. Никогаш, ниту Бранко Црвенковски, ниту СДСМ не стоеле зад мене. Нека проверат кои се моите издвоени мислења за одлуките на Уставниот суд, затоа што можат да најдат дека мојот глас бил на страната на она за што се залага премиерот, но тоа не било заради притисок од премиерот туку заради моите убедувања. Доколку сето ова не се раководи од вистината, јас друга артилерија немам. Јас сум Давид, другиот е Голијат, кој има инструменти, можност и органи за притисок. Не дека не верувам во судството, но ќе вложам жалба до Управниот суд и ќе видиме што ќе се случи, изјави Ивановски.

Претседателот, пак, на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев ги отфрли сите обвинувања дека Комисијата работи под притисок.
-За жалење е тоа што претседател на Уставен суд да има недоверба во судството. Одлуките на судовите мора да се почитуваат. Не е вистина дека се работи за политички монтиран случај. За да се донесе една одлука на Комисијата, треба да има гласање. Утврдивме факти со кои не можевме да ја потврдиме изјавата, рече Аџиев.
EVEGO I PRVIOT KODOS, SEGA RED KE SE REDAT EDEN PO EDEN
28-09-2010, 02:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Омаж за лицемерите


Како грогиран боксер мавта на сите страни со рацете нашиот мал лицемер во првото парче, посветено за нив и за нашата политика!

ДПМНЕ, во срам и паника, предлага нов закон за лустрација!?

Требало, не знам, на јавна табла да се истакнувале кодошите, законот да важел вечно ако може, ќе се пресметувале конечно, на чело со нивниот лидер со сите... и така се' во тој стил.

Зошто оваа жестина одеднаш?

Затоа што се избламираа јавно, ги фати јавноста во лага - узурпирајќи ја Комисијата за лустрација. На самиот почеток ги натера „своите“ од Комисијата со гласање да ја утврдуваат ВИСТИНАТА?! Целта била да се спасат двајца функционери од двете владејачки партии, за кои постојат несоборливи докази дека биле соработници на службите за државна безбедност во периодот за кој лустрацијата се однесува.

ДПМНЕ прави монструозен, срамен и лицемерен чин на бесна, наакана партија која смета дека се' може - и да ја менува физиката на фактите. Имено, сака вистината да ја утврди со гласање!?

Ако постои досие за соработник - за што гласа Комисијата за лустрација? Ако е фалсификат досието, местенка, треба тоа да се каже и да се поведе кривична постапка против МВР, кој го правел тоа? Ако не, ако досието е вистинито, за што се гласа во Комисијата? Таа треба само и единствено да утврди дека такво досие постои за тоа лице, кое е јавен функционер денес и - ништо повеќе. Дали е можно Комисијата да завлегла во законска материја дека овие две постојни досиеја не ги исполнуваат законските услови - перманентен кодошлак? Демек, не биле перманентни соработници, туку парт-тајм? Ако така просудила, треба јавно да излезе со тој критериум, што е перманентна соработка. Тврдам, ако се бара сето време (40 години ) кодошење, како услов „перманентност“, за кои лустрацијата важи - нема да има ниту еден соработник. Ако се бара да биде непрекинато во еден период, кој е тој доволен период и што значи непрекинато? Да пишувал дојави како ние колумни по некој ден во неделата, дневно да информирал, месечно, кога добивал инспирација и...

Имено, некој може малку да кодошел, но отровно и да закопал куп фамилии. А, некој можел перманентно, непрекинато да „поткодошувал“ глупости и баналности. Кој е вистинскиот кодош за Комисијата?

Зошто ДПМНЕ ја уби Комисијата, ја искомпромитира, ја обеси ли секоја нејзина идна одлука? Конечно, зошто ДПМНЕ ја уби лустрацијата?

Каква врска со овој гест на крајно лицемерие и бесна, аздисана сила има јуначењето со предлог за нов закон? ДПМНЕ на овој, и ваков, закон се урна себеси, на поширок ќе се доурне! Кој му е крив за компромитирањето на Комисијата, законот? Не, туку нивната стрвност да го спасат својот сопартиец по секоја цена и да избегнат срам!

Па, јас не им го правев законот. Тие сами си го правеа и сега не можат да ги поднесат неговите консеквенци! Со овој срам нема никаква врска до кога важи лустрацијата! Тоа и на дете сега му е јасно! Ова има врска со основното демократско правило - дека никој не е над законите (какви се, такви се) и дека тие важат за сите еднакво!Љубомир Д. ФрчкоскиДали Груица има грам самопочит и достоинство, јас сум уверен дека нема. Вака да му се обраќа човек кого Груица може на легален начин да го пикне во затвор од кој никогаш не треба да излезе по тежината на злоделата кои ги стори на Македонија и Македонците.
Незаинтересирансота или немоќта на Груица да се справи со Фрчолина и останатата булумента на политичко полициското подземје зборува секој ден се повеке кој е и зошто е Груица премиер и председател на ВМРО ДПМНЕ.
28-09-2010, 10:35 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

A1

27.09.2010 19:23
Ивица Боцевски


Чиј човек е Ивановски? И власта и опозицијата сега на сите начини се обидуваат да се дистанцираат од претседателот на Уставен, осомничен дека бил кодош - предложен во 2003-та од Судскиот совет тогаш под контрола на ВМРО-ДПМНЕ, а изгласан од Собранието со мнозинството на СДСМ - доволно контрадикторно за нова доза партиски фолклор.

„Прво во јавноста со отворено писмо за процесот на лустрација се појави премиерот Груевски, каде посочи лустрираниот судија на Уставен суд е избран на предлог на претседателот Црвенковски. Веќе кажавме дека Груевски лаже“

„Ние сме шокирани денеска, што видовме за кого станува збор, иако во текот на вчерашниот ден СДСМ излегоа со прецизни податоци за кого станува збор. Тоа значи дека обвинувањето од СДСМ е неосновано“Vo sekoj slucaj interesno prefrlanje na topkata iako nema nikakva vrska s procesot na LUSTRACIJA. Glavno pravilo za prikrivanje na tragite na Kodosite bilo site koi ke se posomnevaat vo niv da bidat proglaseni za kodosi i pripadnici na UDBA, a preku javni politicki prepukuvanja da se odvlece vnimanieto na javnosta. Gradjanite treba da znaat deka "Kodos" e samo koga ke se dokaze, odnosno preku Lustracija ke se potvrdi deka e. Lustracija se znae sto e, taa nemoze da se odnesuva na lica od pred-komunistickiot sistem vo Makedonija ili za vremeto na okupacijata, bidejki site togasni "kodosi" ili spored togasnata terminologija "slugi na neprijatelot" gi izede mrakot mnogu odavna i toa tokmu od ovie koi denes se lustriraat. Sekoe baranje da se lustriraat i bozem takvi lica, Bugarski, Albanski ili Grcki Kodosi e samo zamajuvanje na javnosta i skrenuvanje na vnimanie od vistinskite kodosi, a tie koi toa go plasiraat toa go pravat smisleno, t.e. takticki. Kodosite ne se razlikuvaat po bojata na kozata, po politickata boja, spored kapata ili spored molitvata, niv gi ima nasekade i vo site partii. Nivna cel ne se interesite na narodot ili interesite na politickite partii, tuku interesite na nivnite klanovi i naredbodavateli, a nivnata politicka operedelba e onaa istata od SKJ i UDBA, koja posle 1991 god pravno e vo ilegala, no se uste aktivna. Setete s deka ne bea sluajni nastanite kako: Sina Ptica ili Crvena licica, Opera, Hard rock, Duty Free Shops, kade preku "prchvarnici" se prodavaa ili potocno receno se svercuvaa "Iljadnici" toni cigari, millioni litri Vrven Alkohol, od policijata isceznaa Golemi kolicini kokain i drugi drogi, se sozdavase sindzir na prostitucija so head office vo stan vo naselbata Kozle, vo Podrumite na Premierskata vila na Vodno bea vidlivi tragi od krv i izmacuvanje, Tetovski univerzitet, Paravojska, 2001 ili sto uste ne!
Posle 1990 god vo nivnata ilegalna aktivnost nema poveke politicki desidenti-zatvorenici na koi ke im se sudi, nim im se sudese na lice mesto, najcesto preku montirana soobrajkajka, pumpani gumi so helium gas ili kursum v celo. Site koi tvrdat deka bile azilanti posle 1991 samo sakaat nesto da prikrijat, spored veke poznatata taktika. Posle 1991 godina zapadnite zemji i US ne primaat i ne dodeluvaat status na Azilanti za gradjanite na Makedonija, osven vo posebni slucai (najcesto spijunski) koi se od interes na tie zemji ili na nekoi klanovi koi imaat vlijanie vrz tie zemji - mito i kurupcija i se e mozno.

Na krajot da zavrsam so toa sto pocnav: Dokolku sostavot na postojniot ustaven sud bese navistina predlozen od VMRO, ili bese VMRO-ovski, togas nemase da se sluci najznacajnite reformski proekti na postojnata vlast, koi oficijalna demokratska verifikacija (kakvi-takvi) dobija na poslednite parlamentarni izbori tokmu od gradjanite, bidejki kako izborna programa bea prestaveni vo nivnata izborna programa DA BIDAT URNATI TOKMU OD OVOJ USTAVEN i toa so somnitelno pravno obrazlozenie, koe gi nadminuva ovlastuvanjata na institucijata i so sosema jasna politicka motivacija pri donesuvanjeto na odlukite. Politikata se gleda i od faktot sto skoro site proekti se osporeni od Opozicijata i site pominale na ustaven. Od tuka i zaklucokot deka samo vo Makedonskata demokratija e mozno nemoknata parlamentarna opozicija da ima tolku mokno politicko podzemje sto ke rusi sve, pa i voljata na narodot. So vakvite odluki e naruseno vladeenjeto na pravoto (ustavniot sud ne e sostaven del od pravosudniot sistem) i se negira suverinitetot na gradjanite prestaven preku Parlamentot. Sosto e toa taka? Poleka se odmotuva klopceto. Mozebi sega "zigosaniot" sudija koga ke se sooci so realnosta ke otkrie mozebi uste pogolemi nesta, koj znae? mozebi i toa ke se sluci!
28-09-2010, 10:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,763
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Кого штити Груевски?
Главна и основна цел на лустрацијата - да се дојде до творците на политичко-иделошкиот прогон, да се разјасни кој им бил вистинскиот мотив и за чии интереси го правеле тоа „Не сум задоволен од досегашниот тек на процесот на лустрација и сметам дека треба поенергично да се работи на тој план“, изјави премиерот Никола Груевски.
„Лично, очекував побрзо да видиме одредени резултати и се надевам дека тимот кој е избран од Собранието ќе даде побрзи резултати и ќе биде поенергичен во својата работа“, рече Груевски.
Кога премиер ќе даде ваква изјава секаде во демократскиот свет следат одредени промени во власта. Случајот Јордан ПетровскиБидејќи од формирањето на Комисијата за проверка на факти, па до одлуката на Уставниот суд, Груевски имаше многу време, а ништо не се стори, само се поставува прашањато: Кој ја саботираше работата на Комисијата? Е, па кој? Оние кои требаше да и ја олеснат и да ја експедитираат нејзината работа. Кој не им даде простории? - Михајло Маневски. Кој не им даде сертификати - Гордана Јанкуловска и Сашо Мијалков... Но, повеќе би се задржал на мојот случај.
а) Се обидов да поднесам иницијатива до Комисијата за проверка на факти за да ја провери изјавата на претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, министер на МВР во времето кога ми е отворено досието. Комисијата заради немање простории и безбедносни сертификати не можеше да го прими случајот. Затоа иницијативата ја поднесов јавно, преку весникот „Нова Македонија“. Како го замислуваше Груевски законот и неговата примена, по се само декларативно. Кандидатите за претседател на Р. Македонија беа обврзани да дадат изјави дека не соработувале, користеле, издавале налози за користење на СДБ во политички цели, тие тоа го сторија, но владата не ја исполни законската обврската, не им овозможи услови за работа. Зошто ли го стори тоа Груевски? Напишав неколку написи, лично разговарав со премиерот Груевски двапати. Пред два месеци се обратив и до министерот за правда, господинот Михајло Маневски, со укажување на флагрантниот фалсификат што го направи јавната обвинителка Драгица Михајловска, за да ја отфрли мојата кривична пријава. Нема одговор и конкретни мерки од овластените институции. Дали ваквата постапка на Груевски и неговите министри говори за вистинска желба да се спроведе лустрацијата? Сигурно и категорично - не! Кога кон ова ќе се додаде и начинот, нераспределување на предметот цела година - по распределбата смена на истражниот судија, од постапката која бев принуден да ја водам како предложен правен лек по отфрлањето на мојата кривична пријава, се станува премногу јасно - одолговлекување за постапката никогаш да не заврши. Вистинската лустрација, односно процесот на откривање и елиминирање на творците на прогонот на политичките неистомисленици Груевски не сака, односно не смее да го спроведе.
Да појаснам каде е играта.На првата страница од досието е документ кој кажува кои луѓе учествувале во формирањето на личното досие. Под број еден се наведени лица со полно име и презиме, вработени во СДБ, односно ДБК, кои учествувале во формирањето на личното досие по службена должност.
Под број два се наведени лица со полно име и презиме, кои учествувале во формирањето на личното досие, односно давале информации на СДБ, односно ДБК, значи „кодошите“ се јавно обзнанети и не би требало да има мака Комисијата за верификација да утврди дали некој е кодош или не врз основа на тоа.
Од моето искуство, а, сепак, сите работи кои се случија ми се во многу добро сеќавање - моите видувања треба да се со доста висок степен на веродостојност. „Кодошите“ кои полициско-политичкото подземје сака да ги подметне, се всушност луѓе кои немаат врска со давање налози и оваа игра е обид да се дисциплинираат и казнат луѓе кои одбиле вистински да соработуваат со ДБК. Тие луѓе биле повикани на информативни разговори и биле испрашувани за мене. Зборувале за мене онака како што тие ме гледале, како што тие ме познавале, но ништо не кажале што не било точно. На дел од нив по сослушувањата им биле поделени задолженија, кои тие не ги извршиле. Сите тие луѓе во многу краток период (откако биле повикани на сослушување) ги прекинаа контактите со мене. Каков развој ќе имаа настаните во случја моето досие да било отворено по 30-40 години? Кој ќе докажел дека тие луѓе не биле кодоши? Вистинските кодоши и соработници - јас зборувам врз база на две досиеја што имав можност да ги видам и проучам, моето досие и уште едно досие, отворени и водени по 1992 година - ги нема во досиеата или ако се оставени тогаш се под псевдоним. Но, ако досието го обработи стручно лице, што е случај со моето, многу лесно се доаѓа до соработниците. Кога кон ова ќе се додаде и фактот дека јас досието го добив две години по наводниот прекин на водењето на досиеја, тоа значи дека јас се сеќавав скоро на сите настани опишани во досието, а преку тоа успеав да ги препознам и соработниците, односно луѓето кои ги давале информациите. Во моето досие една од мерките на обработка е следењето на сите мои патувања во и надвор од Македонија. Јас многу добро знам кои беа моите неразделни „пријатели“, кои никогаш не ме оставаа сам - а не беа многу, беа само двајца. Кога кон ова ќе се додаде дека во СДБ, односно ДБК, постои книга (регистар) на соработници, јасно е дека министрите: Доста Димовска, Љубе Бошкоски, Сиљан Аврамовски и Хари Костов, па се до Гордана Јанкуловска и директорите на СДБ, односно ДБК, се запознаени со тоа кои биле и кои се соработниците.
Да се вратам на почетокот. Мојата кривична пријава е поднесена против тројца министри на МВР и еден или двајца директори на СДБ-ДБК. Со процесуирање на нивната одговорност тие ќе мора да посочат кој е налогодавачот. Тоа е главна и основна цел на лустрацијата - да се дојде до творците на политичко-идеолошкиот прогон. Да се разјасни кој им бил вистинскиот мотив и за чии интереси го правеле тоа.
Спречувањето од страна Груевски да се дојде до врвот на полициско-политичката пирамида премногу јасно зборува за негово соучесништво. Зошто ли бега Груевски од ваквиот расплет? Ако на „дното“ на пирамидата се Верушевски, Богоевски и Аврамовски, при врвот Фрчковски и Чокревски, тогаш на самиот „врв“ е Бранко Црвенковски - човекот кого Груевски го обвинува секојдневно како сопирач на „Грујовиот пат“ кон благосостојбата во Македонија. Како Црвенковски да му ги украл клучевите од славините на медот и млекото кое требаше да потече по македонските улици со доаѓање на Груевски на власт. Додуша, млекото и вистински потече по улиците, па можеби затоа и Греувски го амнестира Бранко. За нетечење на медот, нормално, се виновни Американците.

Јордан Петровски
ВРЕМЕ
28-09-2010, 12:50 PM
Reply