Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МИЛОШОВСКИ ЗАМИНА - ШТО Е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА - КОЈ КЕ ГО НАСЛЕДИ ??
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#21

Еве и Канал 5 ја потврди веста... Ова е новиот министер, сум слушнал само три пати за него, а сум го видел само на една слика..Никола Поповски е новиот министер за надворешни работи

Никола Поповски е новиот министер за надворешни работи, дознава Канал 5 од партиски извори. Амбасадорот од Брисел се сели во канцеларијата на Милошоски.

По долги тактизирања, Поповски е финалната опција на премиерот Груевски за тоа кој ќе раководи со надворешната политика.

Релативно младиот амбасадор претходно една година работеше во амбасадата во Брисел.

За многумина беше изненадување, но важи за вреден, амбициозен и фокусиран на Европската Унија и за човек што го знае функционирањето на Унијата од внатре.

Според информации на Канал 5 утре се очекува да бидат познати имињата и на другите министри во новата влада.

07-07-2011, 09:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,665
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

(07-07-2011, 09:25 PM)acko Wrote: Еве и Канал 5 ја потврди веста... Ова е новиот министер, сум слушнал само три пати за него, а сум го видел само на една слика..Никола Поповски е новиот министер за надворешни работи

Никола Поповски е новиот министер за надворешни работи, дознава Канал 5 од партиски извори. Амбасадорот од Брисел се сели во канцеларијата на Милошоски.

По долги тактизирања, Поповски е финалната опција на премиерот Груевски за тоа кој ќе раководи со надворешната политика.

Релативно младиот амбасадор претходно една година работеше во амбасадата во Брисел.

За многумина беше изненадување, но важи за вреден, амбициозен и фокусиран на Европската Унија и за човек што го знае функционирањето на Унијата од внатре.

Според информации на Канал 5 утре се очекува да бидат познати имињата и на другите министри во новата влада.
Ацко, Грујо работи по директива на КОТЛЕ ... пишеме апси го Љубе, го апси. Апси го Велија, малку беше тешко ама не послуша ... да не редам други работи ... VozbudVozbudNesumjasNesumjasNesumjasPosPosPos
07-07-2011, 10:24 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#23

Некои се желби, а некои само прогнози.

Друг пат пиши нешто добро за мене... не мора до министерско место... и не мој да ме помешаш со тие за затвор... Icon_razz


07-07-2011, 10:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,665
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24


Гледајтего и слушнетего интервјуто со Зоран Петров заменик министер за надворешни работи во емисијата пресинг на Алфа тв. Интересен дел е од 11' и 10"http://www.alfa.mk/default.aspx?mId=104&gId=399
08-07-2011, 11:26 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#25

(07-07-2011, 10:37 PM)acko Wrote: Некои се желби, а некои само прогнози.

Друг пат пиши нешто добро за мене... не мора до министерско место... и не мој да ме помешаш со тие за затвор... Icon_razz

Еве јас го предлагам Ацко за Министер за по надворешни работи.Yea, затоа што Ацко ти си 349719oi4
An inch today is tomorrow’s mile.
08-07-2011, 12:05 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#26

(08-07-2011, 12:05 PM)montehristo Wrote:
(07-07-2011, 10:37 PM)acko Wrote: Некои се желби, а некои само прогнози.

Друг пат пиши нешто добро за мене... не мора до министерско место... и не мој да ме помешаш со тие за затвор... Icon_razz

Еве јас го предлагам Ацко за Министер за по надворешни работи.Yea, затоа што Ацко ти си 349719oi4

Да бе, толку го цениш Ацко!. Да биде Минстер за по НАДВОР, да го смени името...и да се срами да излезе меѓу луѓетоPishtoldzija
Ацко ке го чуваме за кадар во македонска власт.
08-07-2011, 01:28 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#27

jas mislam deka naumovski ke bide minister za nadvoreshni.... no pomalce e toa bitno... zosto tonka dade ostavka... ke da e somnitelno mnooogu somnitelno
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
12-07-2011, 06:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,665
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28


Quote:Милошоски: Покажавме дрскост, а не среден прст

Од јуни, кога беше донесен споменикот на воинот на централниот градски плоштад, Македонија постојано се спомнува во странските весници. Ако по самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година знаеше да се појави некоја ретка вест за спорот со Грција, поради кој нашиот прием беше блокиран, статуата на Александар, официјално наречена „Воин на коњ“, максимално го зголеми интересот за земјава

[Image: Aleksandar-so-nozot--ib.jpg]

Милошоски: Воинот е манифестација на дрскост

Со „Воинот на коњ“

Ова е нашиот начин да им покажеме на Грците среден прст. Овие зборови на поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски ги цитира британскиот весник „Гардијан“ во текстот посветен на поставувањето на статуата „Воин на коњ“ на плоштадот во Скопје.

Не користам такви изрази, вели поранешниот министер за надворешни работи на прашањето дали е веродостојна изјавата во „Гардијан“.

- Реков дека споменикот е реакција на политиката на 20-годишен притисок и покажување дрскост кон соседот што тврди дека не постоиме - вели Милошоски.

Во написот, објавен викендов, актуелниот пратеник и претседател на комисијата за надворешна политика Милошоски вели и дека проектот е во врска со потврдувањето на македонскиот идентитет во време кога е под закана иднината на името.

- Александар Велики, всушност, немаше пасош или извод од матична книга на родените. Сите ние живееме во географска област во која го делиме заедничкото минато. Но нашиот поглед на историјата е инклузивен, а погледот на Грците е ексклузивен - објаснува Милошоски за „Гардијан“.

Уште во првата реченица од текстот на британскиот весник статуата се споменува во контекст на проблемот со името со Грција, објаснувајќи ја како потег што ги вознемирил Грците и со кој Александар Велики направил големо враќање во Македонија.

„Џиновската статуа на ‘Воинот на коњ’ има чудна сличност со големиот воин, иако официјално никој не се осмелува така да го нарече. Подигнат е во срцето на главниот град на Македонија. Седнат на својот омилен коњ, висок 22 метри, односно колку осум ката од една зграда, Воинот ја прави џуџеста околината“, пишува „Гардијан“.

Проектот „Скопје 2014“, „Гардијан“ го нарекува една од најголемите урбани шеми во Европа за обновување на земјата, коментирајќи дека сето тоа се случува во заднината на 20-годишниот спор со Атина.

Во однос на Грција, која мака мачи со својата должничка криза, тоа не можеше да дојде во подобро време, смета авторката Хелена Смит, која е соработничка на „Гардијан“ од Турција, Грција и од Кипар. Премиерот Груевски таа го именува како цврст националист.

„За отворено националистичката влада во Скопје, овој проект зборува повеќе отколку која било пропагандна алатка во долгата битка со Грција за името на земјата и правото да се повикуваат на Александар како на национален херој“, пишува британскиот весник.

Поголемиот број граѓани, според анкетите, проектот го оценуваат како голем кич, а некои сметаат дека носи малку радост по досадата во архитектурата, наметната по земјотресот во 1963 година, заклучува „Гардијан“, цитирајќи ги ставовите на академикот Блаже Ристовски, на претседателката на асоцијацијата на архитекти Даница Павловска и на аналитичарите Сашо Ордановски и Петар Арсовски.

За македонските интелектуалци, проектот „Скопје 2014“ го претворил градот во мал Лас Вегас, станувајќи олицетворение, како што наведуваат, на „ретардираниот национализам“ од конзервативната влада, која сака да ја задуши метрополата и да ја промени историјата.

- Она што го гледаме е типично популистички режим на градење националистичка супердржава - вели Орданоски за „Гардијан“.

И во овој текст слично, како и во другите во кои се пишува за проектот, се наведува дека во земјава владее голема стапка на невработеност и сиромаштија, што, според некои кругови, го прави проектот неоправдан.

Македонија стана особено интересна за странските медиуми од јуни, кога беше донесен споменикот на централниот градски плоштад. Ако по самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година знаеше да се појави некоја ретка вест за спорот со Грција, поради кој нашиот прием беше блокиран, статуата на Александар, официјално наречена „Воин на коњ“, максимално го зголеми интересот за земјава. „Вашингтон пост“, „Економист“, „Хералд сан“, Би-би- си, регионалните медиуми и речиси сите светски новински агенции, а викендов и британски „Гардијан“, не престануваат со известувањата и со анализите на оваа тема.


Автор: Фросина Димеска
16-08-2011, 01:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,665
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29


Quote:Macedonia statue: Alexander the Great or a warrior on a horse?

Lookalike statue reignites debate with Greece over Macedonian name as Skopje locals dismiss works as nationalistic kitsch

[Image: Alexander-the-Great-statu-007.jpg]
The statue oddly reminiscent of Alexander the Great in Skopje has reignited debate with Greece over the Macedonian name. Photograph: Georgi Licovski/EPA

In a move that has upset the Greeks, Alexander the Great has made a huge comeback in Macedonia.

A giant statue bearing an uncanny resemblance to the warrior king – although, officially, no one dares call it that – has been erected in the heart of Skopje, Macedonia's capital. Seated upon his favourite steed, the classical hero surveys the capital from the vantage point of Plostad Makedonija, Skopje's central square. At 22 metres, or eight storeys high, the statue dwarfs its surroundings.

But, then, that is the idea.

Amid great clouds of dust, giant bulldozers perpetually gnaw at the ground as the former Yugoslav republic undergoes one of Europe's biggest urban renewal schemes.

And it all takes place against the backdrop of a 20-year-long dispute with Greece, its southern neighbour, over ownership of the name Macedonia.

The sculpture, part of a building bonanza that has also erected gothic edifices, grandiose bridges and a triumphal arch, has been billed as the project's crowning glory.

For the overtly nationalist government in Skopje, the overhaul is more eloquent than any other propaganda tool in its long battle with Greece over the country's name, and the right to claim Alexander as a national hero.

With Greece in economic crisis, it couldn't come at a better time.

"This is our way of saying [up yours] to them," Antonio Milososki, the state's former foreign minister, told the Guardian in a recent interview.

"Alexander the Great, in fact, had no passport or birth certificate," he said, sitting in the foyer of a government building brimming with relics dating back to the warrior king. "This project is about asserting Macedonia's identity at a time when it is under threat because of the name issue. We all live in a geographic area where we share a common past but our attitude towards history is inclusive. The Greeks' is exclusive."

Greece has long held that the desire of their Slav neighbours to call themselves Macedonian conceals territorial ambitions over its own adjacent province of Macedonia.

Since the landlocked country's proclamation of independence in 1991, Alexander the Great has been at the centre of the controversy. The statue is the former Yugoslav republic's biggest claim yet to his legacy, though in recent years Skopje has also named its airport and highway after him.

Re-elected this year as prime minister, Nikola Gruevski, a hardline nationalist who started out as a bank clerk before turning to politics, has pursued the building programme with gusto, ordering a new archaeological museum, national theatre, philharmonic hall and scores of rococo building facades and sculptures to be erected at record speed. A statue of Alexander's father, Philip of Macedon, is, at 28 metres, expected to be even taller than that of the warrior king. But the administration has been hesitant about releasing costs for the project, conservatively estimated at more than €200m.

Most people, according to polls, regard the campaign as overly kitsch, even if some also think it brings a little joy to the dullness imposed on the capital by communist apparatchiks after Skopje was levelled by an earthquake in 1963.

"The intention, they say, is to make Skopje look like Paris," says Danica Pavlovska, who heads Macedonia's Association of Architects. "But the scale of the project for a city this size is all wrong and frankly the pace is frightening."

With unemployment nudging 35%, and at least a third of the population living below the poverty line, the scheme has provoked violent protests and grassroots opposition.

"I don't think it's the time for statues. People need to eat, work and live," says Minira Krivaneva, an ethnic Albanian emerging from her home in the central district of Duqanxhik. "None of the people in my family works and often there is no money to pay the bills. We are 14 people and our only means of survival is the €30 we get from social security every month."

For intellectuals, who have become increasingly incensed that their capital is being turned into a mini Las Vegas, the scheme is the embodiment of "retarded nationalism" by a conservative government bent as much on giving the metropolis a facelift as changing the nation's history. "It is not only kitsch, it smacks of social engineering," says Sasho Ordanoski, a prominent political analyst. "What we are seeing is a typically populist regime building a nationalist superstate. By trying to reform our ethnic identity, to say we are not Slavs but hark back to an older age, they have resorted to a process of antiquitisation."

Petar Arsovski, another commentator, said: "We never grew up hearing about the feats of Alexander the Great. If there was any mention of him, it was very obscure. Gruevski is turning this city into a theme park, a place that looks a bit more like Las Vegas every day."

But across town, in the communist-era headquarters of the Macedonian Academy of Arts and Sciences, Professor Blaze Ristovski disagrees. The silver-haired academician has spent a lifetime studying the history of his beloved country and for him the statue-building amounts to a "very useful" exercise.

"We are a young state and prior to 1944 when the communists took over, we simply couldn't build anything other than churches and mosques," he says. "Only with the creation of our own country were we at liberty to present our past and culture and show our struggle for Macedonian statehood. These monuments don't just fill a gap, they are a very useful way of presenting ourselves as a nation."

Internationally, the mini-state is still forced to call itself the Former Yugoslav Republic of Macedonia – the title it was given by the UN shortly after independence – even if 132 countries have recognised it as the Republic of Macedonia, its constitutional name. Greeks refer to their neighbour as Fyrom, with its citizens often called Skopjians, though there are signs Greece is shifting its stance.

"Greece has moved a lot on this matter," said Stavros Lambrinidis, the Greek foreign minister. "We have made it clear that we are willing to accept a compromise, a compromise that does not offend or insult anyone by agreeing to mixed name with a geographic delineation ... All this story with the statues is not useful."

Recently, the Gruevski government stopped referring to the statue as Alexander the Great, preferring instead "warrior on a horse".

A breakthrough, perhaps. What is certain is that the Greeks are watching – closely.

• This article was amended on 15 August 2011. A reference to the main stadium in Skopje being named after Alexander the Great has been removed, as the stadium was named after Philip II. This article also said that Skopje was levelled by an earthquake in 1953, and that 120 countries recognise it by its constitutional name of the Republic of Macedonia. This has been corrected.
guardian
16-08-2011, 01:54 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#30

(16-08-2011, 01:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:• This article was amended on 15 August 2011. A reference to the main stadium in Skopje being named after Alexander the Great has been removed, as the stadium was named after Philip II. This article also said that Skopje was levelled by an earthquake in 1953, and that 120 countries recognise it by its constitutional name of the Republic of Macedonia. This has been corrected.
guardian
Фуснотата зборува повеќе за весникот од целата статија што некој зеленко се обидел да ја напише за Македонија. Do your homework flat feet!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
16-08-2011, 05:52 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#31

(16-08-2011, 01:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Macedonia statue: Alexander the Great or a warrior on a horse?

Lookalike statue reignites debate with Greece over Macedonian name as Skopje locals dismiss works as nationalistic kitsch

[Image: Alexander-the-Great-statu-007.jpg]
The statue oddly reminiscent of Alexander the Great in Skopje has reignited debate with Greece over the Macedonian name. Photograph: Georgi Licovski/EPA

In a move that has upset the Greeks, Alexander the Great has made a huge comeback in Macedonia.

A giant statue bearing an uncanny resemblance to the warrior king – although, officially, no one dares call it that – has been erected in the heart of Skopje, Macedonia's capital. Seated upon his favourite steed, the classical hero surveys the capital from the vantage point of Plostad Makedonija, Skopje's central square. At 22 metres, or eight storeys high, the statue dwarfs its surroundings.

But, then, that is the idea.

Amid great clouds of dust, giant bulldozers perpetually gnaw at the ground as the former Yugoslav republic undergoes one of Europe's biggest urban renewal schemes.

And it all takes place against the backdrop of a 20-year-long dispute with Greece, its southern neighbour, over ownership of the name Macedonia.

The sculpture, part of a building bonanza that has also erected gothic edifices, grandiose bridges and a triumphal arch, has been billed as the project's crowning glory.

For the overtly nationalist government in Skopje, the overhaul is more eloquent than any other propaganda tool in its long battle with Greece over the country's name, and the right to claim Alexander as a national hero.

With Greece in economic crisis, it couldn't come at a better time.

"This is our way of saying [up yours] to them," Antonio Milososki, the state's former foreign minister, told the Guardian in a recent interview.

"Alexander the Great, in fact, had no passport or birth certificate," he said, sitting in the foyer of a government building brimming with relics dating back to the warrior king. "This project is about asserting Macedonia's identity at a time when it is under threat because of the name issue. We all live in a geographic area where we share a common past but our attitude towards history is inclusive. The Greeks' is exclusive."

Greece has long held that the desire of their Slav neighbours to call themselves Macedonian conceals territorial ambitions over its own adjacent province of Macedonia.

Since the landlocked country's proclamation of independence in 1991, Alexander the Great has been at the centre of the controversy. The statue is the former Yugoslav republic's biggest claim yet to his legacy, though in recent years Skopje has also named its airport and highway after him.

Re-elected this year as prime minister, Nikola Gruevski, a hardline nationalist who started out as a bank clerk before turning to politics, has pursued the building programme with gusto, ordering a new archaeological museum, national theatre, philharmonic hall and scores of rococo building facades and sculptures to be erected at record speed. A statue of Alexander's father, Philip of Macedon, is, at 28 metres, expected to be even taller than that of the warrior king. But the administration has been hesitant about releasing costs for the project, conservatively estimated at more than €200m.

Most people, according to polls, regard the campaign as overly kitsch, even if some also think it brings a little joy to the dullness imposed on the capital by communist apparatchiks after Skopje was levelled by an earthquake in 1963.

"The intention, they say, is to make Skopje look like Paris," says Danica Pavlovska, who heads Macedonia's Association of Architects. "But the scale of the project for a city this size is all wrong and frankly the pace is frightening."

With unemployment nudging 35%, and at least a third of the population living below the poverty line, the scheme has provoked violent protests and grassroots opposition.

"I don't think it's the time for statues. People need to eat, work and live," says Minira Krivaneva, an ethnic Albanian emerging from her home in the central district of Duqanxhik. "None of the people in my family works and often there is no money to pay the bills. We are 14 people and our only means of survival is the €30 we get from social security every month."

For intellectuals, who have become increasingly incensed that their capital is being turned into a mini Las Vegas, the scheme is the embodiment of "retarded nationalism" by a conservative government bent as much on giving the metropolis a facelift as changing the nation's history. "It is not only kitsch, it smacks of social engineering," says Sasho Ordanoski, a prominent political analyst. "What we are seeing is a typically populist regime building a nationalist superstate. By trying to reform our ethnic identity, to say we are not Slavs but hark back to an older age, they have resorted to a process of antiquitisation."

Petar Arsovski, another commentator, said: "We never grew up hearing about the feats of Alexander the Great. If there was any mention of him, it was very obscure. Gruevski is turning this city into a theme park, a place that looks a bit more like Las Vegas every day."

But across town, in the communist-era headquarters of the Macedonian Academy of Arts and Sciences, Professor Blaze Ristovski disagrees. The silver-haired academician has spent a lifetime studying the history of his beloved country and for him the statue-building amounts to a "very useful" exercise.

"We are a young state and prior to 1944 when the communists took over, we simply couldn't build anything other than churches and mosques," he says. "Only with the creation of our own country were we at liberty to present our past and culture and show our struggle for Macedonian statehood. These monuments don't just fill a gap, they are a very useful way of presenting ourselves as a nation."

Internationally, the mini-state is still forced to call itself the Former Yugoslav Republic of Macedonia – the title it was given by the UN shortly after independence – even if 132 countries have recognised it as the Republic of Macedonia, its constitutional name. Greeks refer to their neighbour as Fyrom, with its citizens often called Skopjians, though there are signs Greece is shifting its stance.

"Greece has moved a lot on this matter," said Stavros Lambrinidis, the Greek foreign minister. "We have made it clear that we are willing to accept a compromise, a compromise that does not offend or insult anyone by agreeing to mixed name with a geographic delineation ... All this story with the statues is not useful."

Recently, the Gruevski government stopped referring to the statue as Alexander the Great, preferring instead "warrior on a horse".

A breakthrough, perhaps. What is certain is that the Greeks are watching – closely.

• This article was amended on 15 August 2011. A reference to the main stadium in Skopje being named after Alexander the Great has been removed, as the stadium was named after Philip II. This article also said that Skopje was levelled by an earthquake in 1953, and that 120 countries recognise it by its constitutional name of the Republic of Macedonia. This has been corrected.
guardian

(16-08-2011, 05:52 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(16-08-2011, 01:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:• This article was amended on 15 August 2011. A reference to the main stadium in Skopje being named after Alexander the Great has been removed, as the stadium was named after Philip II. This article also said that Skopje was levelled by an earthquake in 1953, and that 120 countries recognise it by its constitutional name of the Republic of Macedonia. This has been corrected.
guardian
Фуснотата зборува повеќе за весникот од целата статија што некој зеленко се обидел да ја напише за Македонија. Do your homework flat feet!

Има ли поголем гробарски споменик во Македонија од овој подолу од претходните Апаши?
А што работат за тоа сегашните Апаши?

[Image: 8436BE950E8AEA42A810531615637512.jpg]

[Image: 3BAF08B5AFF78D43AE0DA8814E22955E.jpg]

Не знам колку пати повторив дека три работи се важни за независност на една држава, а тоа се Водата(а преку неа и храната(без вода нема храна)).
Второто се комуникациите а третото е инфраструктурата.
Е сега, на сите нас ни е познато како се однесуваат Грчките цариници кон нашите камионџии, како нашите камиони мораат да проаѓаат низ Грција за преку Грчките пристаништа прејдат во Италија.
Доколку, се изгради пругата према Албанија, тоа ќе значи само едно: Ослободување од Грчка контрола на уште една гранка на Македонската економија - а тоа е транспорт кон Европа.
На што мислам можете да видите од следната фотографија.
[Image: 10qjjmw.jpg]
   
An inch today is tomorrow’s mile.
16-08-2011, 07:31 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#32

Има ли поголем гробарски споменик во Македонија од овој подолу од претходните Апаши?
А што работат за тоа сегашните Апаши?

Не знам колку пати повторив дека три работи се важни за независност на една држава, а тоа се Водата(а преку неа и храната(без вода нема храна)).
Второто се комуникациите а третото е инфраструктурата.
Е сега, на сите нас ни е познато како се однесуваат Грчките цариници кон нашите камионџии, како нашите камиони мораат да проаѓаат низ Грција за преку Грчките пристаништа прејдат во Италија.
Доколку, се изгради пругата према Албанија, тоа ќе значи само едно: Ослободување од Грчка контрола на уште една гранка на Македонската економија - а тоа е транспорт кон Европа.
На што мислам можете да видите од следната фотографија.


Briljantno , e sega dali veruvas vo tvrdenjata na Jordan i na site tie na kotle deka ,site vlastodrsci vo Makedonija ne e deka se apasi ,aj toa ke go preboli Makedonija i narod nejzin ,ama ne rabotat za kuca Makedonija.
So toa sto ne e izgradena pruga vo ovie 20 godini samo i samo ja nistat drzava Makedonija preku ekonomija ,preku siromasen narod Makedonski da mu skurci od siromstija i da rece abe pisi kako sakas ama daj leb i igri ,ama lebot mu go zemat ,samo igri mu dupat.
Ama narod Makedonski ne e kako onoj u Egipet ,Libija ,Anglija ,Italija ,Spanija ,do koga , e nema da dozievam samo 20 godini se minale , a trebit poecko od 300-500 ta da pocne da se bune i razbude........
17-08-2011, 05:22 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#33

(17-08-2011, 05:22 AM)razurnuvac Wrote: Има ли поголем гробарски споменик во Македонија од овој подолу од претходните Апаши?
А што работат за тоа сегашните Апаши?

Не знам колку пати повторив дека три работи се важни за независност на една држава, а тоа се Водата(а преку неа и храната(без вода нема храна)).
Второто се комуникациите а третото е инфраструктурата.
Е сега, на сите нас ни е познато како се однесуваат Грчките цариници кон нашите камионџии, како нашите камиони мораат да проаѓаат низ Грција за преку Грчките пристаништа прејдат во Италија.
Доколку, се изгради пругата према Албанија, тоа ќе значи само едно: Ослободување од Грчка контрола на уште една гранка на Македонската економија - а тоа е транспорт кон Европа.
На што мислам можете да видите од следната фотографија.


Briljantno , e sega dali veruvas vo tvrdenjata na Jordan i na site tie na kotle deka ,site vlastodrsci vo Makedonija ne e deka se apasi ,aj toa ke go preboli Makedonija i narod nejzin ,ama ne rabotat za kuca Makedonija.
So toa sto ne e izgradena pruga vo ovie 20 godini samo i samo ja nistat drzava Makedonija preku ekonomija ,preku siromasen narod Makedonski da mu skurci od siromstija i da rece abe pisi kako sakas ama daj leb i igri ,ama lebot mu go zemat ,samo igri mu dupat.
Ama narod Makedonski ne e kako onoj u Egipet ,Libija ,Anglija ,Italija ,Spanija ,do koga , e nema da dozievam samo 20 godini se minale , a trebit poecko od 300-500 ta da pocne da se bune i razbude........

Бате, дај скрати малку. Кој ке дочека да поминат тие долги години Razmisluva

17-08-2011, 08:26 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#34

razurnuvac Wrote:
Има ли поголем гробарски споменик во Македонија од овој подолу од претходните Апаши?
А што работат за тоа сегашните Апаши?

Не знам колку пати повторив дека три работи се важни за независност на една држава, а тоа се Водата(а преку неа и храната(без вода нема храна)).
Второто се комуникациите а третото е инфраструктурата.
Е сега, на сите нас ни е познато како се однесуваат Грчките цариници кон нашите камионџии, како нашите камиони мораат да проаѓаат низ Грција за преку Грчките пристаништа прејдат во Италија.
Доколку, се изгради пругата према Албанија, тоа ќе значи само едно: Ослободување од Грчка контрола на уште една гранка на Македонската економија - а тоа е транспорт кон Европа.
На што мислам можете да видите од следната фотографија.


Briljantno , e sega dali veruvas vo tvrdenjata na Jordan i na site tie na kotle deka ,site vlastodrsci vo Makedonija ne e deka se apasi ,aj toa ke go preboli Makedonija i narod nejzin ,ama ne rabotat za kuca Makedonija.
So toa sto ne e izgradena pruga vo ovie 20 godini samo i samo ja nistat drzava Makedonija preku ekonomija ,preku siromasen narod Makedonski da mu skurci od siromstija i da rece abe pisi kako sakas ama daj leb i igri ,ama lebot mu go zemat ,samo igri mu dupat.
Ama narod Makedonski ne e kako onoj u Egipet ,Libija ,Anglija ,Italija ,Spanija ,do koga , e nema da dozievam samo 20 godini se minale , a trebit poecko od 300-500 ta da pocne da se bune i razbude........

Бате, дај скрати малку. Кој ке дочека да поминат тие долги години

Ti hristo vetuvas deka so kotle.ca ,forumgii i komitetot ,internetot,socijalni mrezi , mozno e tova pobrgu da se sluci, masala ,masala.....
17-08-2011, 09:16 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#35

(17-08-2011, 09:16 AM)razurnuvac Wrote: razurnuvac Wrote:
Има ли поголем гробарски споменик во Македонија од овој подолу од претходните Апаши?
А што работат за тоа сегашните Апаши?

Не знам колку пати повторив дека три работи се важни за независност на една држава, а тоа се Водата(а преку неа и храната(без вода нема храна)).
Второто се комуникациите а третото е инфраструктурата.
Е сега, на сите нас ни е познато како се однесуваат Грчките цариници кон нашите камионџии, како нашите камиони мораат да проаѓаат низ Грција за преку Грчките пристаништа прејдат во Италија.
Доколку, се изгради пругата према Албанија, тоа ќе значи само едно: Ослободување од Грчка контрола на уште една гранка на Македонската економија - а тоа е транспорт кон Европа.
На што мислам можете да видите од следната фотографија.


Briljantno , e sega dali veruvas vo tvrdenjata na Jordan i na site tie na kotle deka ,site vlastodrsci vo Makedonija ne e deka se apasi ,aj toa ke go preboli Makedonija i narod nejzin ,ama ne rabotat za kuca Makedonija.
So toa sto ne e izgradena pruga vo ovie 20 godini samo i samo ja nistat drzava Makedonija preku ekonomija ,preku siromasen narod Makedonski da mu skurci od siromstija i da rece abe pisi kako sakas ama daj leb i igri ,ama lebot mu go zemat ,samo igri mu dupat.
Ama narod Makedonski ne e kako onoj u Egipet ,Libija ,Anglija ,Italija ,Spanija ,do koga , e nema da dozievam samo 20 godini se minale , a trebit poecko od 300-500 ta da pocne da se bune i razbude........

Бате, дај скрати малку. Кој ке дочека да поминат тие долги години

Ti hristo vetuvas deka so kotle.ca ,forumgii i komitetot ,internetot,socijalni mrezi , mozno e tova pobrgu da se sluci, masala ,masala.....

Па во секој случај, нештата ке се развиваат многу побргу. Во пусто турско за еден абер да се однесеше пешки или на магаре требаше многу време. И, така... . Гледаш. Имаме 600-ина посетители. Луѓето читаат, па на кафе пауза тоа го споделуваат со пријателите, роднините. И то.
17-08-2011, 09:31 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#36

Па во секој случај, нештата ке се развиваат многу побргу. Во пусто турско за еден абер да се однесеше пешки или на магаре требаше многу време. И, така... . Гледаш. Имаме 600-ина посетители. Луѓето читаат, па на кафе пауза тоа го споделуваат со пријателите, роднините. И то.


Vreme e ,taka treba ,nema demokratija,kapacitet,ekonomska kriza na podolgo , se toa mnogu poveke tera da se zgolemi interes na sekoj koj e zagrizen za sebe i svoi a potoa i drzavata.Ako ako hriste taka treba neka zivee kotle.ca i toa vesnikot , pozdrav do forumgii ,e sto ne donese poecko barba takvi kako nego ili pak i toj e veke osamen so podrska na ovie koi se top na kotle.ca

Eve ide esen sco ubavo za desavki i promeni a redno e toa i Makedonija da pocuvstvuva.
Ako e po 1990 koga SAD napadnja IRAQ i raspad na YU drzava ,osamostojuvanje na Makedonija ,sto li sea sledi bura,cunami..................................
17-08-2011, 10:34 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#37

(17-08-2011, 10:34 AM)razurnuvac Wrote: Па во секој случај, нештата ке се развиваат многу побргу. Во пусто турско за еден абер да се однесеше пешки или на магаре требаше многу време. И, така... . Гледаш. Имаме 600-ина посетители. Луѓето читаат, па на кафе пауза тоа го споделуваат со пријателите, роднините. И то.


Vreme e ,taka treba ,nema demokratija,kapacitet,ekonomska kriza na podolgo , se toa mnogu poveke tera da se zgolemi interes na sekoj koj e zagrizen za sebe i svoi a potoa i drzavata.Ako ako hriste taka treba neka zivee kotle.ca i toa vesnikot , pozdrav do forumgii ,e sto ne donese poecko barba takvi kako nego ili pak i toj e veke osamen so podrska na ovie koi se top na kotle.ca

Eve ide esen sco ubavo za desavki i promeni a redno e toa i Makedonija da pocuvstvuva.
Ako e po 1990 koga SAD napadnja IRAQ i raspad na YU drzava ,osamostojuvanje na Makedonija ,sto li sea sledi bura,cunami..................................

Ако имаш некоја информација или идеја за можните настани, слободно сподели ја со нас. И, брат, зборуваш како Нострадамус. Се некако во алузии, симболи. Дај малку појасноParty1
17-08-2011, 11:09 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#38

Hriste Kosmos e prekretnik zacinet so se ona prethodno vo RM
18-08-2011, 06:20 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#39

(18-08-2011, 06:20 AM)razurnuvac Wrote: Hriste Kosmos e prekretnik zacinet so se ona prethodno vo RM

Значи Космос ке ни биде нашата нулта година. Од тогаш Македонија ке си го мери времето.

18-08-2011, 10:27 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#40

Hriste Kosmos e prekretnik zacinet so se ona prethodno vo RM

Значи Космос ке ни биде нашата нулта година. Од тогаш Македонија ке си го мери времето.

Kosmos ke da e Hriste vreme pred koe DPMNE i SDSM bea razobliceni pred javnosta deka se isti organizacii, i so osobena zasluga na kotle.ca,Jordanovo i na forumgii i na komitet,i pokraj site zatvaranja na mediumi po RM
Kotle dade osoben doprinos ,megutoa i DPMNE i SDSM svakajki deka site mediumski blokiraja ,site steluvanja na Lustracii itn ama voopsto ne gi menuvat rejtinzi koi im se katastrofalni so namesteni anketi i izbori,za da nesto promenat , trgnaa vo posleden obid za sebe spas.
Iako imase ubistvo megu 5-6 juni 2011 i potoa protesti sepak nesto poznacajno ne se smeni sem kaj del od mlada populacija , potoa zemjotres ja strese Makedonija potocno cunami go urnisa Patriotot Nikola so se site borci od Makedonska strana vo 2001,Dostoinsvo,gen.Angelov,gen.G.Stojkov a osobeno siroka Makedonska javnost kade neli Nikola imase siroka podrska.
I konecno Kosmos vo izvedba na Janakie od gradeznistvo koj idol ima vo Vasilie Veliki,i udiranje po nasi braka Makedonci od muslimanska veroispoved.

Ви се молам! Потоа Александрос Маљас, висок функционер, дипломат и политичар од Грција, преку „Утрински весник“ (24 јуни 2011) ни кажа дека 80 отсто од содржината на рамковниот ја пишувале Грци, а 20 отсто како физичка работна сила ја изведувал Али Ахмети со своите учки (кои, патем, беа и вооружени и вежбани од американски инструктори) логистички поддржани со група македонски елитни тупамароси“...

„..Постои чудесно совпаѓање помеѓу времето кога Маљас и Рондос работеле на својот нон пејпер и промоција на нон пејперот на министерот за надворешни работи на Македонија, д-р Срѓан Керим. Прашањето би било дали се работи за случајно совпаѓање, во што не верувам, или за тесна координација помеѓу Владата на Македонија и службите на Грција за заеднички да и го сместат на Македонија? Георгиевски и Керим се должни јавно да се изјаснат, а ние сме должни да ги провериме и анализираме и нивните изјави..“, вели Мирка В.

18-08-2011, 10:58 AM
Reply