Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАНИФЕСТ НА ПРИВРЕМЕНАТА ВЛАДА НА МАКЕДОНИЈА-23.03.1881 ВО ЌУСТЕНДИЛ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Манифест на Привремената Влада на Македонија


Македонци, Нашата мила татковина Македонија еднаш беше една од најславните земји. Македонците ги поставија основите на уметноста на војувањето, со нивните победоносни фаланги и просветлувањето на Аристотел, го цивилизираа човештвото и Азија. А сега нашата татковина, толку славна во минатото, сега е на прагот на уништувањето, благодарение на нашите грешки и негрижа. Туѓи и сомнителни народи сакаат да ја освојат нашата татковина и да го уништат нашиот народ, кој, блескајќи со таква светлина, никогаш нема да биде уништен. Нашата мајка Македонија стана како вдовица, осамотена и напуштена од нејзините синови. Не го вее знамето што го вееше победоносната Македонска војска. Денеска е само географски поим. Како некој да се обидува да ја прикрие нејзината победоносна природа со прекривката на заборавот. Гробот и’ го ископаа натрапници кои сноват низ нашата земја и ја троват со смртоносни отрови. Тие натрапници се гробарите на нашата велика и славна татковина, тие се договараат како да ја распарчат и да ја препуштат на победничките војски на Австро-Унгарија. Ако еден јарем се замени со друг, обновувањето на Македонија ќе стане невозможно и нашиот народ ќе биде збришан. Овој момент е клучен за Македонија; ова е прашање на живот или смрт. Вистински Македонци, верни чеда на вашата татковина! Ќе дозволите ли вашата татковина да биде уништена? Погледнете како се гуши во ропство, како крвави од раните што околните народи и’ ги нанесоа! Погледнете ги тешките синџири во кои Султанот ја окова! Во таква беспомошна состојба, сета во солзи, нашата мила Македонија, нашата драга татковина ве вика: вие, мои верни чеда, вие наследници на Аристотел и Александар Велики, вие во чии вени тече Македонска крв, не ме оставајте да умрам, помогнете ми! Голем срам ќе биде за вас, вистински Македонци, ако останете неми сведоци на мојот погреб. Не, не, еве ги моите грозни раскрвавени рани, еве ги моите тешки пранги: скршете ги, расковете ги, зацелете ги моите рани, направете се’ што е во ваша моќ за да се напишта зборовите „Сложна и обединета Македонија“ на знамето што ќе го кренам. Откога ќе успеете победоносно, избркајте ги убијците од оваа земја кои го веат знамето на раздорот и сеат погубни идеи, делејќи ве, мои чеда, на безбројни народи, па така обединето под знамето на Македонија, како единствен народ, дигнете го високо тоа славно знаме и подгответе се еднодушно да напишете на него: Да живее Македонскиот народ, да живее Македонија! Тоа е гласот на нашата земја, тоа е нашата слобода - нашето народно наследство. Ако ги прогласите овие зборови, ќе бидете поздравени од слободно мислечките народи и сите благородни срца ќе побрзаат да ви се придружат и да се борат, да ви помогнат да ја добиете светата слобода, која толку векови веќе ви е одземена. Македонци, запомнете го вашето потекло и не се одрекувајте од него! Ќустендил 11-23 март 1881, Верно на оригиналот Доспат 18-30 април 1881. Претседател Васил Чомо Секретар Никола Трајков

Централната Државна Архива на Октомвриската Револуција во Москва (оддел гроф Игнатиев, Бр. 730, Опис бр 1, ед. хр. 79).
(This post was last modified: 26-06-2011, 02:33 PM by ЈорданПетровски.)
26-06-2011, 02:33 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#2

Оригиналниот текст, скениран документ ако може?
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
26-06-2011, 02:49 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#3

(26-06-2011, 02:49 PM)Critical Mass Wrote: Оригиналниот текст, скениран документ ако може?
Май нема такъв...Иначе в този му вид го има из сите македонски форуми,вкл. и тук- http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=230

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
26-06-2011, 03:33 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#4

[Image: manifest1881.jpg]

Quote:Грчката влада во средината на февруари 1878 година, преку инфилтрираната пропаганда организира формирање седумчлена «Привремена влада на Македонија», на планината Олимп. Во нејзино име беше издадена прокламација, предадена на дипломатските претставници на големите сили, со која што се бараше присоединување на Македонија кон грчката држава. (Хр. Андоновски, Привремената влада на Македонија мај-јуни 1880. 36. Македонија во Источната криза 1875-1881), Скопје, 1978

Бараме си ги античките корени??

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 26-06-2011, 03:49 PM by TATAP.)
26-06-2011, 03:48 PM
Website Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#5

Коj е Васил Чомо? Или беше Васил Симон? Да проверим:

....Разширяващото се българско движение в Македония през 1879-1880 г. заплашило пряко гръцките интереси, особено в някои райони, като Серско, Солунско и др. [423] Наред с традиционните средства на гръцкото духовенство и буржоазия за асимилация на българския национален елемент в момента се наложило да бъдат взети още по-сериозни и крайни мерки. Преди всичко трябвало да се нанесе удар и да се дезорганизира българското националноосвободително движение, да се ликвидира националният характер на борбата, който привличал масите. Още в средата на 1879 г. пред вид на засилената активност на македонските българи се появила идеята да се създаде един общ фронт на гърци, [424] мюсюлмани и сърби, в който българските национални интереси да бъдат поставени на втори план. В дописка от Солун, поместена във в. “Българин”, се твърди, че в Солун бил организиран християнски съюз за освобождение на Македония върху следните основи: 1. Гърци и сърби да организират по четири дружини. 2. Всяка дружина да се бори в местностите, населени преимуществено със съответния етнически елемент. 3. Да се изгради велик съвет с по двама делегати. 4. Българите, гърците и сърбите да имат едно знаме с лозунга: “Да живее Македония, освободена от народите си.” Според дописката програмата била обсъдена в Охрид. [425] Това бил първият опит да се противопостави на българското движение идеята за многонационална Македония.

През пролетта на 1880 г., когато се очаквало избухването на нови въстанически български движения, тази идея, макар и в нов вариант, била подновена. Сега тя изникнала по инициатива на част от гръцката буржоазия. Било създадено “Временно правителство в Македония”. Начело застанали Василий Симу, Анастас Димитриевич и Али Ефенди (албанец). Целта на т. нар. “Временно правителство” била освобождението на разните “племена” в Македония и създаването на отделна държавна единица под името “Македония”. В тази държава териториално се предвиждало да се включат освен Македония също така и Камбия, Тесалия и Епир. Новосъздадената държава трябвало да бъде наследник и продължител на традициите на държавата на Александър Македонски, на античните гръцки градове-държави и да играе историческа роля на Балканския полуостров. Като първа задача “Временното правителство” поставяло изпълнението на всички постановления на Берлинския конгрес. [426] Прокламацията на “Временното правителство” по странен начин попаднала в английското и руското консулство в Солун.

Руският представител Скрябин в доклад до Новиков от 15 юли 1880 г. изтъква, че не само той, но и другите консули са в недоумение, но ако се съди по подписите, “всички тези имена са измислени и подбрани с цел да се окажат като лица от различни националности”.

От духа и съдържанието на прокламацията според Скрябин, както и от названията (например назована е планината Гримен, а славяните я наричат “Ромна”) личи, че тя има гръцки произход, макар че трудно е да се предположи, че “инициативата за такъв наивен политически акт принадлежи на местни (т. е. солунски - б. м.) елементи”

Кресненско-Разложкото въстание

Коj ке се лови на бас што Василиj Симу е иден и ист со Васил Симон?[/color]
26-06-2011, 04:05 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#6

On May 21, 1880, with its Act No. 3 issued at Gremen-Teće, the Provisional Government of Macedonia informed the Russian Consul in Salonika that on the same day a decision had been passed by the Provisional Assembly of Macedonia (enclosed in the letter) with a request that it be forwarded to the Russian government. The letter was signed by the president of the Provisional Government of Macedonia, Vasil Simu, its members Anastas Dimitrievič and Ali Efendi, and by its secretary, Nikola Trajkov, and validated with the Government’s seal.

Ете как писмото се намерило во Централната Државна Архива на Октомвриската Револуција во Москва (оддел гроф Игнатиев, Бр. 730, Опис бр 1, ед. хр. 79).
26-06-2011, 04:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(26-06-2011, 02:49 PM)Critical Mass Wrote: Оригиналниот текст, скениран документ ако може?На крајот на текстот е наведен извор.(26-06-2011, 02:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Манифест на Привремената Влада на Македонија

Централната Државна Архива на Октомвриската Револуција во Москва (оддел гроф Игнатиев, Бр. 730, Опис бр 1, ед. хр. 79).
26-06-2011, 04:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(26-06-2011, 04:13 PM)чоли Wrote: On May 21, 1880, with its Act No. 3 issued at Gremen-Teće, the Provisional Government of Macedonia informed the Russian Consul in Salonika that on the same day a decision had been passed by the Provisional Assembly of Macedonia (enclosed in the letter) with a request that it be forwarded to the Russian government. The letter was signed by the president of the Provisional Government of Macedonia, Vasil Simu, its members Anastas Dimitrievič and Ali Efendi, and by its secretary, Nikola Trajkov, and validated with the Government’s seal.

Ете как писмото се намерило во Централната Државна Архива на Октомвриската Револуција во Москва (оддел гроф Игнатиев, Бр. 730, Опис бр 1, ед. хр. 79).Што дематиташ Чоли со оваа.Quote:На 21 мај, 1880 година, со Законот бр 3 издаден во Греман-Теќе, Привремената влада на Македонија го информираше рускиот конзул во Солун дека на истиот ден била донесена одлука од страна на Привременото Собранието на Македонија (затворени во писмото ) со барање таа да биде доставена до руската влада. Писмото е потпишано од претседателот на Привремената влада на Македонија, Васил Симу, нејзините членови Анастас Димитриевиќ и Али Ефенди, и од страна на неговиот секретар, Никола Трајков, а потврдена со печат на Владата.
Содржината на писмото не ја демантираш.
26-06-2011, 04:39 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#9

(26-06-2011, 04:39 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(26-06-2011, 04:13 PM)чоли Wrote: On May 21, 1880, with its Act No. 3 issued at Gremen-Teće, the Provisional Government of Macedonia informed the Russian Consul in Salonika that on the same day a decision had been passed by the Provisional Assembly of Macedonia (enclosed in the letter) with a request that it be forwarded to the Russian government. The letter was signed by the president of the Provisional Government of Macedonia, Vasil Simu, its members Anastas Dimitrievič and Ali Efendi, and by its secretary, Nikola Trajkov, and validated with the Government’s seal.

Ете как писмото се намерило во Централната Државна Архива на Октомвриската Револуција во Москва (оддел гроф Игнатиев, Бр. 730, Опис бр 1, ед. хр. 79).Што дематиташ Чоли со оваа.Quote:На 21 мај, 1880 година, со Законот бр 3 издаден во Греман-Теќе, Привремената влада на Македонија го информираше рускиот конзул во Солун дека на истиот ден била донесена одлука од страна на Привременото Собранието на Македонија (затворени во писмото ) со барање таа да биде доставена до руската влада. Писмото е потпишано од претседателот на Привремената влада на Македонија, Васил Симу, нејзините членови Анастас Димитриевиќ и Али Ефенди, и од страна на неговиот секретар, Никола Трајков, а потврдена со печат на Владата.
Содржината на писмото не ја демантираш.

Не jа демантирам содржината... Ама сигурно не си прочел првиот ми пост. Ке припомним одбран момент од него:

...През пролетта на 1880 г., когато се очаквало избухването на нови въстанически български движения, тази идея, макар и в нов вариант, била подновена. Сега тя изникнала по инициатива на част от гръцката буржоазия. Било създадено “Временно правителство в Македония”. Начело застанали Василий Симу, Анастас Димитриевич и Али Ефенди (албанец). Целта на т. нар. “Временно правителство” била освобождението на разните “племена” в Македония и създаването на отделна държавна единица под името “Македония”. В тази държава териториално се предвиждало да се включат освен Македония също така и Камбия, Тесалия и Епир.

И

...Руският представител Скрябин в доклад до Новиков от 15 юли 1880 г. изтъква, че не само той, но и другите консули са в недоумение, но ако се съди по подписите, “всички тези имена са измислени и подбрани с цел да се окажат като лица от различни националности”.

От духа и съдържанието на прокламацията според Скрябин, както и от названията (например назована е планината Гримен, а славяните я наричат “Ромна”) личи, че тя има гръцки произход, макар че трудно е да се предположи, че “инициативата за такъв наивен политически акт принадлежи на местни (т. е. солунски - б. м.) елементи”
---
Сега стана ли ти jасно? Привремената влада е грчка творба, а вие се ловите како шарани на грцката вадица
26-06-2011, 04:56 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#10

(26-06-2011, 04:39 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:На 21 мај, 1880 година, со Законот бр 3 издаден во Греман-Теќе, Привремената влада на Македонија го информираше рускиот конзул во Солун дека на истиот ден била донесена одлука од страна на Привременото Собранието на Македонија (затворени во писмото ) со барање таа да биде доставена до руската влада. Писмото е потпишано од претседателот на Привремената влада на Македонија, Васил Симу, нејзините членови Анастас Димитриевиќ и Али Ефенди, и од страна на неговиот секретар, Никола Трајков, а потврдена со печат на Владата.
Содржината на писмото не ја демантираш.Явно не си го прочел това:

Quote:Грчката влада во средината на февруари 1878 година, преку инфилтрираната пропаганда организира формирање седумчлена «Привремена влада на Македонија», на планината Олимп. Во нејзино име беше издадена прокламација, предадена на дипломатските претставници на големите сили, со која што се бараше присоединување на Македонија кон грчката држава. (Хр. Андоновски, Привремената влада на Македонија мај-јуни 1880. 36. Македонија во Источната криза 1875-1881), Скопје, 1978
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
26-06-2011, 05:08 PM
Website Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#11

Настаните през 1878 и 1880 са различни работи. Првиот (1878) си е jавна грцка работа, дорде вториот (1880) е конспиративна грчка работа.

DECLARATION OF THE TEMPORARY GOVERNMENT OF MACEDONIA


To the Governments of the European powers

The long lasting sufferings which the respectable governments have heard about from their representatives, and which by now have reached a state of stressful despair, have obliged the inhabitants of Macedonia to take up arms in order to defend their lives, their honour and property. Calling a meeting today the representatives of the various communities in Macedonia, overthrew the Sultan’s tyrannical authority, declared the union of Macedonia with mother Greece, and chose us in order to form the Temporary Government of the revolution with the obligation to ask from the Christian super powers their mighty protection for the justification of our fight…(Macedonia) is ready to be freed and connected to mother Greece, even if it needs to be delivered to fire and disaster rather than continue living under the tyranny of various Turkish notables.They destroyed and violated the honour and sanctity of family life. All promises and obligations that the Turkish authorities gave to its subjects have proved by now to be nothing more than purposely sly and deceptive. The Turkish government has several times granted rights but tyranny has never been loosened. On the contrary, our misfortunes became endless and horrible because this government has neither power nor authority. Therefore, we were forced to seek our arms so that we may die as men as Greeks if we are not allowed to live like logical and free men.

[Signed] In Litohoro, Mt. Olympus [on] 19th February, 1878

The Temporary Government of Macedonia:
Evangelos Korovangos, President;
A. Asteriou;
G.V. Zahariadis;
Nikiforos, Monastic priest;
26-06-2011, 05:25 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#12

Васил Симу бил Василос Симос, а Никола Траjков бил Николаос Траjкос:

[Image: bQHA7.jpg]

26-06-2011, 05:32 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#13

(26-06-2011, 05:25 PM)чоли Wrote: Настаните през 1878 и 1880 са различни работи. Првиот (1878) си е jавна грцка работа, дорде вториот (1880) е конспиративна грчка работа.
Крушката си има опашка... Starce

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
26-06-2011, 05:37 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

(26-06-2011, 05:32 PM)чоли Wrote: Васил Симу бил Василос Симос, а Никола Траjков бил Николаос Траjкос:

[Image: bQHA7.jpg]


Чоли едно прашање. Бидејки не ја познавам многу историјата би те замолил да ми одговориш кога Ќустендил бил под Грчка окупација.
26-06-2011, 05:38 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#15

[Image: scan018.jpg]

Гърция им е била по-далече...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
26-06-2011, 05:48 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

(26-06-2011, 05:48 PM)TATAP Wrote: Гърция им е била по-далече...


Зошто Чоли, не одговориш едноставно на прашањето:

Чоли едно прашање. Бидејки не ја познавам многу историјата би те замолил да ми одговориш кога Ќустендил бил под Грчка окупација.

Бил Ќустедил или не бил под Грчка окупација.
26-06-2011, 06:07 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#17

(26-06-2011, 06:07 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(26-06-2011, 05:48 PM)TATAP Wrote: Гърция им е била по-далече...


Зошто Чоли, не одговориш едноставно на прашањето:

Чоли едно прашање. Бидејки не ја познавам многу историјата би те замолил да ми одговориш кога Ќустендил бил под Грчка окупација.

Бил Ќустедил или не бил под Грчка окупација.
Авторот на писмото как е пишал Кустендил така може да пише и Пловдив или Варна... Нема значение каде ке лети еден дух. Нема никакви податоци за реалноста на фигурите на подпишалите Никола Траjков и Васил Симу. Требе да са оставили некакви траги. Ама тие са фантоми. Ништо не се е чуло за нив после 1881 г. Како се поjавили - така и изчезнали.


26-06-2011, 06:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,410
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

(26-06-2011, 06:15 PM)чоли Wrote:
(26-06-2011, 06:07 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(26-06-2011, 05:48 PM)TATAP Wrote: Гърция им е била по-далече...


Зошто Чоли, не одговориш едноставно на прашањето:

Чоли едно прашање. Бидејки не ја познавам многу историјата би те замолил да ми одговориш кога Ќустендил бил под Грчка окупација.

Бил Ќустедил или не бил под Грчка окупација.
Авторот на писмото как е пишал Кустендил така може да пише и Пловдив или Варна... Нема значение каде ке лети еден дух. Нема никакви податоци за реалноста на фигурите на подпишалите Никола Траjков и Васил Симу. Требе да са оставили некакви траги. Ама тие са фантоми. Ништо не се е чуло за нив после 1881 г. Како се поjавили - така и изчезнали.Може да пишел и Марс, ама не напишал. Зошто не делувале понатака не мора да значи дека непостоеле и дека се фантоми. Манифестот не ти одговара па сега ке најдеш еден куп небитни работи за да го оспориш.
26-06-2011, 06:49 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#19

Да, да, видите го Славко Димевски, бидеjки он е замешан, jасна е работава...
Како и изjавата на Сарафов, обjавена од Чуповски, ама после 7 години.
И ние можеме да ставиме изjавата на Сандански пред весникот "Секуло" во Тирана, ама никоj го нема црно на бело.
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
26-06-2011, 06:59 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#20

(26-06-2011, 06:49 PM)ЈорданПетровски Wrote: Може да пишел и Марс, ама не напишал. Зошто не делувале понатака не мора да значи дека непостоеле и дека се фантоми. Манифестот не ти одговара па сега ке најдеш еден куп небитни работи за да го оспориш.

Ќустендил 11-23 март 1881, Верно на оригиналот Доспат 18-30 април 1881

Значи издали манифестот во Кустендил а му направили препис во Доспат? Па знаеш какво село е Доспат? Чисто помашко село близо границата со Турциjа. Какво ке прави привремената македонска влада во едно помашко село? Само да ти напомним што од Доспат са башибузуците кои клаха христиjаните во Батак во 1876 г. Ете част од статиjата: "...През 1895 година Доспат е опожарен, а жителите му са преследвани и избивани от български хайдути и паравоенни формирования"


26-06-2011, 07:02 PM
Reply