Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Убиство, заташкување, протести, политика
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(08-06-2011, 10:38 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 09:45 PM)acko Wrote: Нема да се вратиме, само ќе се повторуваме... Icon_razz

Од мене толку...


Не Ацко, нема да се повторуваме. Еве која е Лина Симон - Павлина Симоновска. Котле пишувало одамна. Можеби сега ке станат работиве појасни а со тоа и зошто реагираме на ваков начин.Quote:Oлигарси,сопственици и медиуми

Неодамна газда Трифун формираше тинк тенк. Тоа не е паравоена формација (како студентската параполиција на газда Велија од овој надреален ТВ прилог на Нина Кепеска- http://a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=1711). Тинк тенк е парамедиумска формација која Господ да чува дека може да послужи за некакви политички цели. Не, тоа е чисто алтруистички изум на газда Трифун.

Неговиот тинк тенк се вика Совет за глобална соработка (http://www.cgc.org.mk). Списокот на советниците за глобално соработување повеќе наликува на списокот на Здружението на новинари на Македонија – Атанас Кировски од Форум, Биљана Секуловска од А1/А2, Мухамед Зекири од Алсат, Христо Ивановски од предните страници на Дневник, Бранко Тричковски од задните страници на Глобус, Зоран Бојаровски од Алфа. На чело, поранешниот министер за пропаганда на СДСМ и најтазе шеф на фрчковиот изборен штаб - Ѓунер Исмаил. Има и други интересни имиња како екс министерката на Црвенковски (и што ли уште друго) Емилија Симовска, Ирена Стефоска од Граѓани за Европска Македонија, Огнен Малески од компанијата Еуролинк на Трифун (дежурен критичар на надворешната политика на Груевски и Милошоски на страниците на Дневник и други). Момците и девојките од СГС сакаат и да се сликаат, така да во нивната галерија има фотки од новинарска трибина на која ги има буквално сите преостанати новинари во државава, со исклучок на луѓето од групацијата околу Вечер и Сител. Тука имате и буквално сите експертутки во Македонија, со фабрикантот Петар Арсовски на чело. (http://www.cgc.org.mk/index.php?option=c...&lang=mk).
[Image: GetAttachment.aspx?tnail=0&messa...E5A23B10||]
Интересно прашање би било дали Трифун ги плаќа новинарите и уредниците од разни (некогаш формално завојувани медиумски групи како што се А1 и ВАЦ) да членуваат во неговиот тинк тенк, и до која функција мисли газда Трифке дека овој тинк тенк ќе го донесе? Уште поинтересно име е тоа на Павлина Симоноска (кое по неколку дискретни спомнувања во медиумите веднаш го снема од интернет страницата на СГС). Симоноска беше координатор на Советот (на овој линк ќе ја познаете како девојката со коса боја на шаргарепа меѓу Ѓунер и Тричко.

Прашање од интерес за оној Извештај на Европската Комисија кој се занимава со влијанието врз медиумите е што бара врвен инсајдер на Социјал-демократскиот Сојуз на Македонија да координира тинк тенк во кој се безмалку сите медиуми од државата? Симоноска не е било каков член на СДСМ. Доколку отидете на интернет страницата на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер, и проверите кое лице е задолжено да ја чува многу посакуваната архива на Бихаќка, излегува нејзиното име (за да не мора да го внесувате полното име на Комисија за заштита... во гугл, само кликнете тука - http://www.komspi.mk/ImateliOdbrano.aspx...5&lang=1).


Quote:Проклети да сте


Ерол Ризаов

Убиството на Мартин Нешковски е последица на режим


Младите ќе успеат. Чинам дека овој пат нема да дозволат да бидат изманипулирани Мартин Нешковски да биде уште една залудна жртва.

Вака почнаа работите и во Тунис кога полицијата понижи едно момче, продавач на овошје, со завршен факултет, кое се самозапали. Таа неправда ја покрена масата во целиот арапски свет каде што се прелеа чашата од репресиите на режимите и диктатурите избрани на демократски избори. Доста беше страв, крикнаа социјалните мрежи. Се наполнија плоштадите. Народот дојде по своето. Конечно, и кај нас мора широко да се отворат вратите на слободата и на демократијата.
Превземено од гласилото на Црвените КмериДали РЕКС, Христо, Ацко после овие мои неколку поста не гледате дека протестот е далеку од тоа да стене и остане само младешки револт. Револт од кој секоја идна влада ке стравува.
Веке станува очигледно дека зад младите се Павлина, Ерол, Фрчко, Ѓунер, Милчин, Жарко ..... демократишта изнедрени од пазувите на Пол Пот.
09-06-2011, 03:58 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(08-06-2011, 10:51 PM)ЈорданПетровски Wrote: Едно прашање Христо кое ми се наметна сега. Ако Љубе не беше затворен дали ке учествуваше во протестите за убиеното момче.

Да.

09-06-2011, 08:47 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(09-06-2011, 12:02 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА CITY PARK BOYS!!!


ГИ ИЗВЕСТУВАМЕ СИТЕ НАШИ ЧЛЕНОВИ И СИМПАТИЗЕРИ ДЕКА НАВИВАЧКАТА ГРУПА CITY PARK BOYS НЕМА ДА ПРИСУСТВУВА НА НИТУ ЕДЕН ПРОТЕСТ КОЈ СЕ ОРГАНИЗИРА ОД РАЗНОРАЗНИ ПОИТИЧКИ ПИУНИ, ФАНТОМСКИ ПРОФИЛИ, ПАРТИСКИ НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ...

СОЧУСТВУВАМЕ СО СЕМЕЈСТВОТО, ФПРОЧЕМ ТОА ДЕНЕС И ГО ПОКАЖАВМЕ, ОДАДОВМЕ ПОЧИТ КОН НАШИОТ ЧЛЕН МАРТИН НЕШКОВСКИ И ПОМОГНАВМЕ НА СООДВЕТЕН НАЧИН. ТОЈ КЕ БИДЕ ЗАПАМТЕН И ЗАПИШАН ВО ИСТОРИЈАТА НА ГРУПАТА, НО НЕ ДОЗВОЛУВАМЕ ДА НИ СЕ УПОТРЕБУВА И ЗЛОУПОТРЕБУВА ИМЕТО ЗА РАЗНО РАЗНИ ПОЛИТИЧКИ ПРЕПУКУВАЊЕ.

НИЕ СМЕ ВОН ПАРТИСКА ГРУПАЦИЈА И КАКО ТАКВИ КЕ ОСТАНЕМЕ!

ЕДИНСТВЕНА ЦЕЛ НИ Е КК РАБОТНИЧКИ!

СМЕ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ, НО ПРАВДАТА ЈА БАРАМЕ ПО ИНСТИТУЦИОНАЛЕН ПАТ. УШТЕ ЕДНАШ НАПОМЕНУВАМЕ ДЕКА НИЕ CITY PARK BOYS НЕ ПОДРЖУВАМЕ И НЕМА ДА ПРИСУСТВУВАМЕ НА НИТУ ЕДЕН ВАКОВ НАСТАП И ГИ ПОВИКУВАМЕ НАШИТЕ ЧЛЕНОВИ ДА НЕ ПОТПАГААТ НА ВАКВИТЕ СЛУЧУВАЊА.

ПОРАКА ДО СИТЕ КОИ ГО ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ОВОЈ ТЕЖОК МОМЕНТ - НЕМОЈТЕ ДА СИ ИГРАТЕ СО ИМЕТО И ДУШАТА НА ПОЧИНАТИОТ И ОСТАВЕТЕ ГО ДА ПОЧИВА ВО МИР!!! СО ПОЧИТ CITY PARK BOYS!

Одлично. И сега?
09-06-2011, 08:50 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(09-06-2011, 03:58 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 10:38 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 09:45 PM)acko Wrote: Нема да се вратиме, само ќе се повторуваме... Icon_razz

Од мене толку...


Не Ацко, нема да се повторуваме. Еве која е Лина Симон - Павлина Симоновска. Котле пишувало одамна. Можеби сега ке станат работиве појасни а со тоа и зошто реагираме на ваков начин.Quote:Oлигарси,сопственици и медиуми

Неодамна газда Трифун формираше тинк тенк. Тоа не е паравоена формација (како студентската параполиција на газда Велија од овој надреален ТВ прилог на Нина Кепеска- http://a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=1711). Тинк тенк е парамедиумска формација која Господ да чува дека може да послужи за некакви политички цели. Не, тоа е чисто алтруистички изум на газда Трифун.

Неговиот тинк тенк се вика Совет за глобална соработка (http://www.cgc.org.mk). Списокот на советниците за глобално соработување повеќе наликува на списокот на Здружението на новинари на Македонија – Атанас Кировски од Форум, Биљана Секуловска од А1/А2, Мухамед Зекири од Алсат, Христо Ивановски од предните страници на Дневник, Бранко Тричковски од задните страници на Глобус, Зоран Бојаровски од Алфа. На чело, поранешниот министер за пропаганда на СДСМ и најтазе шеф на фрчковиот изборен штаб - Ѓунер Исмаил. Има и други интересни имиња како екс министерката на Црвенковски (и што ли уште друго) Емилија Симовска, Ирена Стефоска од Граѓани за Европска Македонија, Огнен Малески од компанијата Еуролинк на Трифун (дежурен критичар на надворешната политика на Груевски и Милошоски на страниците на Дневник и други). Момците и девојките од СГС сакаат и да се сликаат, така да во нивната галерија има фотки од новинарска трибина на која ги има буквално сите преостанати новинари во државава, со исклучок на луѓето од групацијата околу Вечер и Сител. Тука имате и буквално сите експертутки во Македонија, со фабрикантот Петар Арсовски на чело. (http://www.cgc.org.mk/index.php?option=c...&lang=mk).
[Image: GetAttachment.aspx?tnail=0&messa...E5A23B10||]
Интересно прашање би било дали Трифун ги плаќа новинарите и уредниците од разни (некогаш формално завојувани медиумски групи како што се А1 и ВАЦ) да членуваат во неговиот тинк тенк, и до која функција мисли газда Трифке дека овој тинк тенк ќе го донесе? Уште поинтересно име е тоа на Павлина Симоноска (кое по неколку дискретни спомнувања во медиумите веднаш го снема од интернет страницата на СГС). Симоноска беше координатор на Советот (на овој линк ќе ја познаете како девојката со коса боја на шаргарепа меѓу Ѓунер и Тричко.

Прашање од интерес за оној Извештај на Европската Комисија кој се занимава со влијанието врз медиумите е што бара врвен инсајдер на Социјал-демократскиот Сојуз на Македонија да координира тинк тенк во кој се безмалку сите медиуми од државата? Симоноска не е било каков член на СДСМ. Доколку отидете на интернет страницата на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер, и проверите кое лице е задолжено да ја чува многу посакуваната архива на Бихаќка, излегува нејзиното име (за да не мора да го внесувате полното име на Комисија за заштита... во гугл, само кликнете тука - http://www.komspi.mk/ImateliOdbrano.aspx...5&lang=1).


Quote:Проклети да сте


Ерол Ризаов

Убиството на Мартин Нешковски е последица на режим


Младите ќе успеат. Чинам дека овој пат нема да дозволат да бидат изманипулирани Мартин Нешковски да биде уште една залудна жртва.

Вака почнаа работите и во Тунис кога полицијата понижи едно момче, продавач на овошје, со завршен факултет, кое се самозапали. Таа неправда ја покрена масата во целиот арапски свет каде што се прелеа чашата од репресиите на режимите и диктатурите избрани на демократски избори. Доста беше страв, крикнаа социјалните мрежи. Се наполнија плоштадите. Народот дојде по своето. Конечно, и кај нас мора широко да се отворат вратите на слободата и на демократијата.
Превземено од гласилото на Црвените КмериДали РЕКС, Христо, Ацко после овие мои неколку поста не гледате дека протестот е далеку од тоа да стене и остане само младешки револт. Револт од кој секоја идна влада ке стравува.
Веке станува очигледно дека зад младите се Павлина, Ерол, Фрчко, Ѓунер, Милчин, Жарко ..... демократишта изнедрени од пазувите на Пол Пот.

Еве ти го одговорот:

Quote:ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА CITY PARK BOYS!!!


ГИ ИЗВЕСТУВАМЕ СИТЕ НАШИ ЧЛЕНОВИ И СИМПАТИЗЕРИ ДЕКА НАВИВАЧКАТА ГРУПА CITY PARK BOYS НЕМА ДА ПРИСУСТВУВА НА НИТУ ЕДЕН ПРОТЕСТ КОЈ СЕ ОРГАНИЗИРА ОД РАЗНОРАЗНИ ПОИТИЧКИ ПИУНИ, ФАНТОМСКИ ПРОФИЛИ, ПАРТИСКИ НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ...

СОЧУСТВУВАМЕ СО СЕМЕЈСТВОТО, ФПРОЧЕМ ТОА ДЕНЕС И ГО ПОКАЖАВМЕ, ОДАДОВМЕ ПОЧИТ КОН НАШИОТ ЧЛЕН МАРТИН НЕШКОВСКИ И ПОМОГНАВМЕ НА СООДВЕТЕН НАЧИН. ТОЈ КЕ БИДЕ ЗАПАМТЕН И ЗАПИШАН ВО ИСТОРИЈАТА НА ГРУПАТА, НО НЕ ДОЗВОЛУВАМЕ ДА НИ СЕ УПОТРЕБУВА И ЗЛОУПОТРЕБУВА ИМЕТО ЗА РАЗНО РАЗНИ ПОЛИТИЧКИ ПРЕПУКУВАЊЕ.

НИЕ СМЕ ВОН ПАРТИСКА ГРУПАЦИЈА И КАКО ТАКВИ КЕ ОСТАНЕМЕ!

ЕДИНСТВЕНА ЦЕЛ НИ Е КК РАБОТНИЧКИ!

СМЕ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ, НО ПРАВДАТА ЈА БАРАМЕ ПО ИНСТИТУЦИОНАЛЕН ПАТ. УШТЕ ЕДНАШ НАПОМЕНУВАМЕ ДЕКА НИЕ CITY PARK BOYS НЕ ПОДРЖУВАМЕ И НЕМА ДА ПРИСУСТВУВАМЕ НА НИТУ ЕДЕН ВАКОВ НАСТАП И ГИ ПОВИКУВАМЕ НАШИТЕ ЧЛЕНОВИ ДА НЕ ПОТПАГААТ НА ВАКВИТЕ СЛУЧУВАЊА.

ПОРАКА ДО СИТЕ КОИ ГО ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ОВОЈ ТЕЖОК МОМЕНТ - НЕМОЈТЕ ДА СИ ИГРАТЕ СО ИМЕТО И ДУШАТА НА ПОЧИНАТИОТ И ОСТАВЕТЕ ГО ДА ПОЧИВА ВО МИР!!! СО ПОЧИТ CITY PARK BOYS!

А, вториот дел од прикаската како ке го крстиш...ако првиот дел ти се “ Пол Потовци“ ?? Зошто, вака се стекнува впечаток дека си фатил страна!
09-06-2011, 08:52 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Е, Јордане да не ти загорчи утринското кафе, ајде малку порелаксирано. Зошто не дозволиш состојба дека има и други луѓе во жална Македонија кои знаат да размислуваат! Не можеш да браниш едни “капетани“, заради амбициите и аспирациите на други “капетани“? Не можеш. Значи, протестот прими го од друг аспект. А, тоа е будење на Македонецот и негово несогласување со ограничувања на слободата. Одгворот на навивачите , другарите на починатиот Мартин, ти кажува дека младите реагирале нормално и без да го читаат КОТЛЕ. Што е добро за Македонија а лошо за “ капетаните“. Затоа , протестите треба да се подржат, а укажувањата за обид на едни “ капетани“ да мешетераат може да се каже и посуптилно, без да делува дека е некој против протестите. На крај краеви, бе Јордане, може повеќе луѓе да сакаат и мислат слично, но начинот на изразување, моментот на изразување да биде различит. Вкалупување и наметнување на свој терк ( колку да е намерата позитивна и добронамерна) не секогаш може да се прифати од други. Па, нели, мајката, сакаме да градиме демократија. Вистинска, реална, со сите свои шаренколикости и различитости. Еве, излегувам на ливада и што гледам ( ти можеш во парк)? Безброј цвеќиња и треви. Секој со свој облик на цвет и лист, секој со своја миризба. Прекрасна разноликост чија заеднички именител е убавина. А, ти ни нудиш само еден цвет од тоа шаренило на цветови со притисок врз нас: ама , тој цвет е најубав. Контра ова убавина е пуста, изорана ливада , полна со шут...симболичен приказ на денешна Македнија владеана и водена под двата “ капетана“. Те молам, не ми го уништувај надежот за таа убава ливада која ке ја замени изораната и со шут покриена земја ( Македонија). Но, немој да ми нудиш само еден цвет во таа нова ливада, макар и да бил најубав и најубаво мирисал. Поздрав.Party1HeilHeilHeil
09-06-2011, 10:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-06-2011, 10:30 AM)hristo Wrote: Е, Јордане да не ти загорчи утринското кафе, ајде малку порелаксирано. Зошто не дозволиш состојба дека има и други луѓе во жална Македонија кои знаат да размислуваат! Не можеш да браниш едни “капетани“, заради амбициите и аспирациите на други “капетани“? Не можеш. Значи, протестот прими го од друг аспект. А, тоа е будење на Македонецот и негово несогласување со ограничувања на слободата. Одгворот на навивачите , другарите на починатиот Мартин, ти кажува дека младите реагирале нормално и без да го читаат КОТЛЕ. Што е добро за Македонија а лошо за “ капетаните“. Затоа , протестите треба да се подржат, а укажувањата за обид на едни “ капетани“ да мешетераат може да се каже и посуптилно, без да делува дека е некој против протестите. На крај краеви, бе Јордане, може повеќе луѓе да сакаат и мислат слично, но начинот на изразување, моментот на изразување да биде различит. Вкалупување и наметнување на свој терк ( колку да е намерата позитивна и добронамерна) не секогаш може да се прифати од други. Па, нели, мајката, сакаме да градиме демократија. Вистинска, реална, со сите свои шаренколикости и различитости. Еве, излегувам на ливада и што гледам ( ти можеш во парк)? Безброј цвеќиња и треви. Секој со свој облик на цвет и лист, секој со своја миризба. Прекрасна разноликост чија заеднички именител е убавина. А, ти ни нудиш само еден цвет од тоа шаренило на цветови со притисок врз нас: ама , тој цвет е најубав. Контра ова убавина е пуста, изорана ливада , полна со шут...симболичен приказ на денешна Македнија владеана и водена под двата “ капетана“. Те молам, не ми го уништувај надежот за таа убава ливада која ке ја замени изораната и со шут покриена земја ( Македонија). Но, немој да ми нудиш само еден цвет во таа нова ливада, макар и да бил најубав и најубаво мирисал. Поздрав.Party1HeilHeilHeilХристо не си прочитал што сум напишал:


(07-06-2011, 11:52 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ако младиве го запалеа собранието, владата, ... ке имаа моја целосна подршка. Тоа ке беше порака дека новата влада и идните влади мора да менува нешто во начинот на работа и дека веке во Македонија еден слој на општеството се разбудил од сонот се ослободил од партиските пранги.


(08-06-2011, 09:55 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ако младиве го запалеа собранието, владата, ... ке имаа моја целосна подршка. Тоа ке беше порака дека новата влада и идните влади мора да менува нешто во начинот на работа и дека веке во Македонија еден слој на општеството се разбудил од сонот, се ослободил од партиските пранги и навистина веке ке влиае владите да бидат сервис на граѓаните а министрите "слуги" на народот.За мене протестот на младиве е онаа што и недостасува на Македонија. Ние ниту сакаме ниту тоа ни е целта да се наметнеме како едниствени проповедачи на вистината, како единствени водачи. Нашата заложба е да дадеме придонес во ососзнавањето дека во овие 20 години целото политичко милје во Македонија е дело на службите. Дека сите партиски лидери, со исклучок не два троица, се дело на службите.
Зар негледаш дека зародишот на отргање од сценариото на службите, протестиве на младиве, веднаш се обидоа да го покријат со свои луѓе, Фрчко , Павлина-Лина и уште еден куп внатре уфрлени.

Јас имам искуство за превземање на движењето од службите со Змејковски, Заовски, Скендерски ... незнам дали ти си имал такво искуство ??

Обидот на службата да ми прати дваица свои луѓе да бараат азил и со тоа да влезат во јадрото на ГРУПАЦИЈАТА .... едниот, првиот молчи, вториот З.Боìновски фрла и дрвја и камења по мене ...

За Љубе не дека ке учествуваше во протестите туку требало да биде носител. Невереувам дека Мијалков ги немал тие сознанија .... Засега нема да обзнануваме повеке ...
09-06-2011, 01:54 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Добро, еве, се е вмешано, испланирано, и Мијалков се знае и Љубе го уапсиле поради тоа. Ок, значи ништо од рушење на изборните резултати. А, што правиме со поводот кој го предизвика сето ова, ако веќе причината била друга? Ете, го ’спасивме’ Грујо од Фрчко, а кој ќе не спаси нас од тепачите на Грујо? Како после ова Гордана и другите политичари ќе ги научиме на одговорност, како ќе го научиме МВР дека не се заташкуваат убиства?

09-06-2011, 02:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-06-2011, 02:20 PM)acko Wrote: Добро, еве, се е вмешано, испланирано, и Мијалков се знае и Љубе го уапсиле поради тоа. Ок, значи ништо од рушење на изборните резултати. А, што правиме со поводот кој го предизвика сето ова, ако веќе причината била друга? Ете, го ’спасивме’ Грујо од Фрчко, а кој ќе не спаси нас од тепачите на Грујо? Како после ова Гордана и другите политичари ќе ги научиме на одговорност, како ќе го научиме МВР дека не се заташкуваат убиства?Кој ке ве спаси ако не се спасите самите Вие. Младиве започнаа !!! зошто не излезете и им дадете подршка. Илезете и им помогнете да ги избкаат Фрчковски и останатите бандити.

Ти Ацко упорно се трудиш да ми наметнеш нешто што ниту сум го рекол ниту сум го напишал а тоа е дека СУМ ПРОТИВ ПЕРОТЕСТИТЕ и ГИ ОПРАВДУВАМ ПОСТАПКИТЕ НА ГРУЈО И ВЛАСТА.
09-06-2011, 02:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Jordan Petrovski

Да и предочам како изгледа повик на крвопролевање на госпоѓица Лина:

Проклети да сте

Младите ќе успеат. Чинам дека овој пат нема да дозволат да бидат изманипулирани Мартин Нешковски да биде уште една залудна жртва.

Вака почнаа работите и во Тунис кога полицијата понижи едно момче, продавач на овошје, со завршен факултет, кое се самозапали. Таа неправда ја покрена масата во целиот арапски свет каде што се прелеа чашата од репресиите на режимите и диктатурите избрани на демократски избори.

Превземено од гласилото на Црвените Кмери: http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2D2BC...2887ADD0CAQuote:Lina Simon

a jas da vi predocam kako izgleda protest na konecno razbudenata mlada inteligencija na ovaa apaticna zemja, organizirana spontano i poradi licna sovest i moralni principi> http://bambuser.com/channel/kuzevski/broadcast/1724323
Quote:Jordan Petrovski

Госпоѓице Лина зборуваме за обидот на ЗЛОУПОТРЕБА на протестите. За обидот Црвените Кмери да ги искористат за враќање на недемократски начин на власт.

Гледам не ви пречи воопшто повикот за крвопролевање од вашиот идеолошки соистомисленик Ерол Ризаов, за мене очекува реакција од Вас. Со тоа само ги потврдувате моите укажувања дека вие протестиве сакате да ги икористите за задушување на еден демократски процес. Да го задушите наметнувајки ја вашата идеолошка матрица како водилка на протестот. Ако не го контролирате протестов тој ке ве урне и Вас и Груевски.
Ке го демонтира полициско политичкото подземје кое владее со Македонија од 1990 до денеска.Quote:Lina Simon

kakvi crveni kmeri, kakvi bakraci, se citate li sto pisuvate ,,so protestite da se zadusi demokratski proces,,. koja crna demokratija!!! mladi luge se sekojdnevno maltretirani, a posledno sto se sluci e UBISTVO I OBID DRZAVATA DA GO PRIKRIE TOA UBISTVO.Aloooo.tolku li e tesko da se oslobodite od opsednatosta so nekakvi zagovori i da prifatite deka ima luge sto mislat i deluvaat nezavisno od razno-razni centri. Ako ste roditel treba da se pridruzite i da barate bezbedna drzava za site nas, namesto da barate pozadini i spletki tamu kade sto gi nema. kraj.

09-06-2011, 02:54 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(09-06-2011, 02:49 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кој ке ве спаси ако не се спасите самите Вие. Младиве започнаа !!! зошто не излезете и им дадете подршка. Илезете и им помогнете да ги избкаат Фрчковски и останатите бандити.

Ти Ацко упорно се трудиш да ми наметнеш нешто што ниту сум го рекол ниту сум го напишал а тоа е дека СУМ ПРОТИВ ПЕРОТЕСТИТЕ и ГИ ОПРАВДУВАМ ПОСТАПКИТЕ НА ГРУЈО И ВЛАСТА.

Да искочиш? Па нели тие протести ќе се злоупотребат, нели се за рушење на изборни резултати, нели Форум ги организира?

П.С. Навивачите на КК Работнички нема да одат организирано на протест, како навивачка група, но повеќето од групата ќе одат на протест(и).

09-06-2011, 03:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-06-2011, 03:04 PM)acko Wrote:
(09-06-2011, 02:49 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кој ке ве спаси ако не се спасите самите Вие. Младиве започнаа !!! зошто не излезете и им дадете подршка. Илезете и им помогнете да ги избкаат Фрчковски и останатите бандити.

Ти Ацко упорно се трудиш да ми наметнеш нешто што ниту сум го рекол ниту сум го напишал а тоа е дека СУМ ПРОТИВ ПЕРОТЕСТИТЕ и ГИ ОПРАВДУВАМ ПОСТАПКИТЕ НА ГРУЈО И ВЛАСТА.

Да искочиш? Па нели тие протести ќе се злоупотребат, нели се за рушење на изборни резултати, нели Форум ги организира?

П.С. Навивачите на КК Работнички нема да одат организирано на протест, како навивачка група, но повеќето од групата ќе одат на протест(и).


Се сум напишал Ацко:


(09-06-2011, 02:49 PM)ЈорданПетровски Wrote: Кој ке ве спаси ако не се спасите самите Вие. Младиве започнаа !!! зошто не излезете и им дадете подршка. Илезете и им помогнете да ги избкаат Фрчковски и останатите бандити.
09-06-2011, 03:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Lina Simon

kakvi crveni kmeri, kakvi bakraci, se citate li sto pisuvate ,,so protestite da se zadusi demokratski proces,,. koja crna demokratija!!! mladi luge se sekojdnevno maltretirani, a posledno sto se sluci e UBISTVO I OBID DRZAVATA DA GO PRIKRIE TOA UBISTVO.Aloooo.tolku li e tesko da se oslobodite od opsednatosta so nekakvi zagovori i da prifatite deka ima luge sto mislat i deluvaat nezavisno od razno-razni centri. Ako ste roditel treba da se pridruzite i da barate bezbedna drzava za site nas, namesto da barate pozadini i spletki tamu kade sto gi nema. kraj.Quote:Jordan Petrovski

Вашиот обид да манипулирате со моето мислење ми дава за право да тврдам дека замешувањето во протестите на Вас и луѓето блиски до вашата идеолошка матрица е заговор инструиран од политичко полициското подземје. Ке повторам што напишав и се надевам дека сега ке разберете дека ЗА ДЕМОКРАТСКИ ПРОЦЕС, КОЈ ВИЕ САКАТЕ ДА ГО ЗАДУШИТЕ, ГО СМЕТАМ ПРОТЕСТОТ НА МЛАДИВЕ:

"Со тоа само ги потврдувате моите укажувања дека вие протестиве ВИЕ ПРОТЕСТИТЕ сакате да ги икористите за задушување на еден демократски процес. Да го задушите наметнувајки ја ВАШАТА ИДЕОЛОШКА МАТРИЦА КАКО ВОДИЛКА НА ПРОТЕСТОТ. АКО НЕ ГО КОНТРОЛИРАТЕ ПРОТЕСТОТ ТОЈ КЕ ВЕ УРНЕ И ВАС И ГРУЕВСКИ."

Вашето премолчување на повикот на Ризаов за крвопролевање , Туниското сценарио е уште една потврда за улогата на полициско политичкото подземје.
Quote:Jordan Petrovski

Јас напишав дека им давам максимална подршка на МЛАДИТЕ, неможам да се придружам, се наоѓам преку океан не по сопствена волја. Тука каде сум, сум благодарение на демократијата на Цевенковски, Георгиевски и Груевски ....
Ако Вашите намери беа чесни многу одамна ке требаше да излезете и да го осудите употребувањето на СДБ во партиски цели. Вашата заштита на Црвенковски и неговите алатки, Фрчковски, Чокревски, Аврамовски го створиа Груевски ...
09-06-2011, 03:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Roberto Belicanec

Ризаов повикал на крвопролевање.... Ова вие сериозно... Неверојатно... Бре некои луѓе и да кивнат повикуваат на крвопролевање... А другите крв леат ама кога се бара одговорност тоа е политичка манипулација... Интересно... Човек учи додека е жив... Еве признавам дека сум затечен... Мислњв дека умеам да преознаам манипулативни техники...Ама овие не ги знам... У ствари ги знам... Ама не ми се верува дека се користат вака ладно затоа што тоа преѕпоставува изолација на жртвата... Користени биле само во конц логори за обесхрабрување на секаков отпор. Ви благодарам за сознанието дека имам илузија дека живеам во држава... Ова да ри било конц-логор! А во него на изолираната жртва може да и правите што сакате... Благодараѓ уште еднаш...


Quote:Jordan Petrovski

Да почетокот во Тунис на кој укажува Ризаов и ни го препорачува па се до оваа што се случува во Либија е берење цвеќе а не крвопролевање.

Конц логорот од Македонија го створиа тие што ни ги продавате сега за спасители на демократијата. Против чие учесто во протестот зборувам и укажувам. За тоа кои се тие луѓе и каква е нивната демократија зборува мојот АЗИЛ одобрен во демократска држава. Зборува досието "ДЕСТРУКТИВЕЦ". Кој за вашите промотори, Најчевска, Трајаноски ... кои во тие времиња беа во Хелсиншкиот Комитет останаа неспоменати а не пак да бидат посочени виновниците за водењето на досиеа на идеолошки и политички противници од владите на Црвенковски. Да не зборувам пак за тие "демократски постапки" на Црвените Кмери да ги споменат во извештаите до централата на Хелсиншки Комитет.

Која промена ни нудите, апсолутистот Груевски да го замените со творецот на апсолутизмот, СДСМ ...

Од вашата соистомисленичка Лина бев обвинет за повик на крвопролевање, затоа што дадов подршка на протестите на младите ама без учество на Фрчковски и другите идеолошко обоени "протестанти". Договорете се дали сумн за протестите или работам на обесхрабрување на секаков отпор.
09-06-2011, 04:55 PM
Reply
Guest
Unregistered

 

(09-06-2011, 03:58 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 10:38 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 09:45 PM)acko Wrote: Нема да се вратиме, само ќе се повторуваме... Icon_razz

Од мене толку...


Не Ацко, нема да се повторуваме. Еве која е Лина Симон - Павлина Симоновска. Котле пишувало одамна. Можеби сега ке станат работиве појасни а со тоа и зошто реагираме на ваков начин.Quote:Oлигарси,сопственици и медиуми

Неодамна газда Трифун формираше тинк тенк. Тоа не е паравоена формација (како студентската параполиција на газда Велија од овој надреален ТВ прилог на Нина Кепеска- http://a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=1711). Тинк тенк е парамедиумска формација која Господ да чува дека може да послужи за некакви политички цели. Не, тоа е чисто алтруистички изум на газда Трифун.

Неговиот тинк тенк се вика Совет за глобална соработка (http://www.cgc.org.mk). Списокот на советниците за глобално соработување повеќе наликува на списокот на Здружението на новинари на Македонија – Атанас Кировски од Форум, Биљана Секуловска од А1/А2, Мухамед Зекири од Алсат, Христо Ивановски од предните страници на Дневник, Бранко Тричковски од задните страници на Глобус, Зоран Бојаровски од Алфа. На чело, поранешниот министер за пропаганда на СДСМ и најтазе шеф на фрчковиот изборен штаб - Ѓунер Исмаил. Има и други интересни имиња како екс министерката на Црвенковски (и што ли уште друго) Емилија Симовска, Ирена Стефоска од Граѓани за Европска Македонија, Огнен Малески од компанијата Еуролинк на Трифун (дежурен критичар на надворешната политика на Груевски и Милошоски на страниците на Дневник и други). Момците и девојките од СГС сакаат и да се сликаат, така да во нивната галерија има фотки од новинарска трибина на која ги има буквално сите преостанати новинари во државава, со исклучок на луѓето од групацијата околу Вечер и Сител. Тука имате и буквално сите експертутки во Македонија, со фабрикантот Петар Арсовски на чело. (http://www.cgc.org.mk/index.php?option=c...&lang=mk).
[Image: GetAttachment.aspx?tnail=0&messa...E5A23B10||]
Интересно прашање би било дали Трифун ги плаќа новинарите и уредниците од разни (некогаш формално завојувани медиумски групи како што се А1 и ВАЦ) да членуваат во неговиот тинк тенк, и до која функција мисли газда Трифке дека овој тинк тенк ќе го донесе? Уште поинтересно име е тоа на Павлина Симоноска (кое по неколку дискретни спомнувања во медиумите веднаш го снема од интернет страницата на СГС). Симоноска беше координатор на Советот (на овој линк ќе ја познаете како девојката со коса боја на шаргарепа меѓу Ѓунер и Тричко.

Прашање од интерес за оној Извештај на Европската Комисија кој се занимава со влијанието врз медиумите е што бара врвен инсајдер на Социјал-демократскиот Сојуз на Македонија да координира тинк тенк во кој се безмалку сите медиуми од државата? Симоноска не е било каков член на СДСМ. Доколку отидете на интернет страницата на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер, и проверите кое лице е задолжено да ја чува многу посакуваната архива на Бихаќка, излегува нејзиното име (за да не мора да го внесувате полното име на Комисија за заштита... во гугл, само кликнете тука - http://www.komspi.mk/ImateliOdbrano.aspx...5&lang=1).


Quote:Проклети да сте


Ерол Ризаов

Убиството на Мартин Нешковски е последица на режим


Младите ќе успеат. Чинам дека овој пат нема да дозволат да бидат изманипулирани Мартин Нешковски да биде уште една залудна жртва.

Вака почнаа работите и во Тунис кога полицијата понижи едно момче, продавач на овошје, со завршен факултет, кое се самозапали. Таа неправда ја покрена масата во целиот арапски свет каде што се прелеа чашата од репресиите на режимите и диктатурите избрани на демократски избори. Доста беше страв, крикнаа социјалните мрежи. Се наполнија плоштадите. Народот дојде по своето. Конечно, и кај нас мора широко да се отворат вратите на слободата и на демократијата.
Превземено од гласилото на Црвените КмериДали РЕКС, Христо, Ацко после овие мои неколку поста не гледате дека протестот е далеку од тоа да стене и остане само младешки револт. Револт од кој секоја идна влада ке стравува.
Веке станува очигледно дека зад младите се Павлина, Ерол, Фрчко, Ѓунер, Милчин, Жарко ..... демократишта изнедрени од пазувите на Пол Пот.

Јордане незнам од каде перцепција кај тебе дека има обиди за насилно уривање на власта во Македонија. Искрено секој ден сум во Скопје и тоа во строгиот центар каде што работам и воопшто немам приметено дека има било што што би ја потврдило твојата теза. Од друга зтрана поучен од искуствата (со тутунарите, со лозарите и сл.) јас ти гарантирам дека секој облик на помасовни протести од страна на ДПМНЕ ќе биде проследен со контрапротест, така да евентуалната егзибиција на некој да се обиде насилно да ја руши власта ќе доведе до граѓанска војна и до уште поголеми жртви, што мислам дека оние млади луѓе кои протестираат не ги сакаат. На крај мислам дека ДПМНЕ штотуку доби уште еден мандат да формира Влада на избори кои беа релативно регуларни, така да некледам причина поради која насилно би се рушела власта, а нема ни аргументи со кои на запад би се бранел таквиот потфат, а ќе се сложиме дека насилно рушење на власта без подршка од Брисел и Вашингтон е еднакво на самоубиство. Така да мислам дека ове ваши тврдења се без никаква основа, а сепак со нив го пренасочувате вниманието од вистинската тема, смртта на Мартин.

Присуството налуѓе од СДСМ и од ФОРУМ не сакам да го коментирам, затоа што секој што сака може да излезе на протестите, а дека се компромитираат истите апсолутно се согласувам. Е сега ајде спротивно на тоа зошто и Ѓорчев, Димовски, Бичиклиски не излезат и не дадат подршка, како интелектуалци, и со тоа им дадат поголема тежина на протестите. Ќе ве потсетам овие протести се против насилството на полицијата, а не за рушење на власта.

Е сега незнам што има спорно во она што јас претходно го наведов моите постови. Дали полицаец уби човек сурово и нечовечки? Дали МВР се обиде да го прикрие целиот случај? Дали и претходно немаше вакви случаи припадници на МВР да убиваат луѓе и да не одговараат? Дали портпаролот на МВР даде исказ дека момчето загинало од ненасилна смрт? (иакоод судкса медицина утврдија дека телто било во распаѓање од ударци) Дали луѓе од ВМРО биле во домо на момчето да ги убедуваат родителите да не зборуваат за случајот? Дали А1 или пак Сител и Канал 5 објавуваа за настанот? Е Јордане доколку на сите овие прашање одговориш со НЕ, е Јордане тогаш ќе го прифатам твоето тврдење дека нормално е да се случи полицац да убие човек на онаков начин како што е убиен Мартин. И ти Јордане велиш дека тоа се случува и дека убиецот треба да одговара.

И на крај Јордане само уште нешто да додадам. Нели имаш чувство дека на ист начин како што партиите (Фрчко и компанија) го злоупотребуваат случајот, истото го направи и ти? го искористи случајот за да истеруваш твоја правдина, за твоето досие, да се пресметуваш со Фрчко анд ко.
09-06-2011, 06:09 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

Денес Ѓунер беше во емисијата Пресинг-Алфа тв.

И не го фатив од почеток.....но знам дека упорно верглаше за некакви режими,недемократија и сл.

А најчудно од се е што имаше некоја теза што исто и нејзе упорно ја тераше....а таа теза гласи во стил "Косово е заложник на Македонија"...демек албанците морале да не притиснат нас за да отидеме во НАТО и Еу,за потоа Косово да можела да се развива нормално.

Ај чекам коментар од вас,да видам вие како ја разбирате оваа теза на Ѓунер.
09-06-2011, 06:12 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(09-06-2011, 06:12 PM)Makedonec Wrote: Денес Ѓунер беше во емисијата Пресинг-Алфа тв.

И не го фатив од почеток.....но знам дека упорно верглаше за некакви режими,недемократија и сл.

А најчудно од се е што имаше некоја теза што исто и нејзе упорно ја тераше....а таа теза гласи во стил "Косово е заложник на Македонија"...демек албанците морале да не притиснат нас за да отидеме во НАТО и Еу,за потоа Косово да можела да се развива нормално.

Ај чекам коментар од вас,да видам вие како ја разбирате оваа теза на Ѓунер.

Прво незнам што изјавата на Ѓунер Исмаил, има врска со овој случај.Оведка збориме за една друга работа, Ѓунер Исмаил збори тотално втора работа која не е поврзана со овој случај. Но сепак еве што можам да кажам, дека со таа изјава сака само да се дотлее огинот.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
09-06-2011, 06:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-06-2011, 06:09 PM)Guest Wrote: И на крај Јордане само уште нешто да додадам. Нели имаш чувство дека на ист начин како што партиите (Фрчко и компанија) го злоупотребуваат случајот, истото го направи и ти? го искористи случајот за да истеруваш твоја правдина, за твоето досие, да се пресметуваш со Фрчко анд ко.


Ке почнам од тука: Мојот случај за мене одамна е завршен. Заврши во моментото кога добив ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ. Да ја истерував мојата правда после поднесувањето на "ПРЕДЛОГОТ ... " ке си молчев и ке чекав да помине време за да ја ТУЖАМ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА пред судот во Страсзбур за неразумни рокови на судење и да добијам материјална оштета. Јас не го сторив тоа и Кривичната пријава и во Предлогот барам да се казнат сторителите за да престане злоупотребата на тајната полиција во партиски цели. Оштета барам од сторителите Фрчковски и останатите ..
Преку споредбата која ја направив помеѓу Фрчкоски неговото однесување денеска и мојот случај се обидов да ве разбудам, да ви укажам кој се обидува преку употребата на убиството на момчето да се врати на власт.

Со тоа што не одговоривте директно на моето прашање околу тоа како би го оцениле апсењето на Фрчко за обид за рушење на уставниот поредок покажавте колку е длабоко всадена во Македонецот самоцензурата, стравот да се третираат сите луѓе исто. Без оглед кој статус го имаат во општеството.

пс.ти ги пратив пријавите на меикот кој ти е нафорумот.09-06-2011, 07:37 PM
Reply
Guest
Unregistered

 

(09-06-2011, 07:37 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-06-2011, 06:09 PM)Guest Wrote: И на крај Јордане само уште нешто да додадам. Нели имаш чувство дека на ист начин како што партиите (Фрчко и компанија) го злоупотребуваат случајот, истото го направи и ти? го искористи случајот за да истеруваш твоја правдина, за твоето досие, да се пресметуваш со Фрчко анд ко.


Ке почнам од тука: Мојот случај за мене одамна е завршен. Заврши во моментото кога добив ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ. Да ја истерував мојата правда после поднесувањето на "ПРЕДЛОГОТ ... " ке си молчев и ке чекав да помине време за да ја ТУЖАМ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА пред судот во Страсзбур за неразумни рокови на судење и да добијам материјална оштета. Јас не го сторив тоа и Кривичната пријава и во Предлогот барам да се казнат сторителите за да престане злоупотребата на тајната полиција во партиски цели. Оштета барам од сторителите Фрчковски и останатите ..
Преку споредбата која ја направив помеѓу Фрчкоски неговото однесување денеска и мојот случај се обидов да ве разбудам, да ви укажам кој се обидува преку употребата на убиството на момчето да се врати на власт.

Со тоа што не одговоривте директно на моето прашање околу тоа како би го оцениле апсењето на Фрчко за обид за рушење на уставниот поредок покажавте колку е длабоко всадена во Македонецот самоцензурата, стравот да се третираат сите луѓе исто. Без оглед кој статус го имаат во општеството.

пс.ти ги пратив пријавите на меикот кој ти е нафорумот.

ЈорданПетровски Wrote:
(Yesterday 06:47 PM)Guest Wrote:
(Yesterday 06:45 PM)Guest Wrote:
(Yesterday 06:36 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(Yesterday 06:15 PM)Guest Wrote:
Е ајде Соленик поичиме како со Уредба може да се стори кривично дело. Цитирај ми член од КЗ под кој ќе го подведеш делото. Уредбата е општ акт кој нема конкретни правни последици. Општиот акт единствено може да подлежи на оценка на уставноста, односно законитоста на истиот, и доколку биде поништен тогаш се бришат сите последици кои ги предизвикал, доколку пак се укине тогаш тој нема правно дејство во иднина. Ајде дајте ми аргументи. само со паушални произнесувања неможете да водите никаква постапка, а посебно не кривична. Да не случајно мислите дека ќе докажете дека Бранко кога ја потпишал уредбата имал за цел токму Јордан да биде гонети и да трпи штета.

Јордане ако сакаш искрено ништо нема да ме чуди од нашите обвинители и судии. Кога има дела да кажат дека нема, кога нема да кажат дека има. Повторувам доколку некаде го омаш објавено текот на постапката но целосно со пријави, акти докази, би сакал да ја погледам и може да ти дадам мислење, кое се разбирна не е обврзувачко но ќе биде поткрепено со аргуменит, па сами ќе процените дали нешто од она што ќе ви кажам држи или не држи вода.Уредбата немала за цел да го гони Јордана како Јордан, туку да ги гони идеолошките противници на СДСМ.
Меѓу набројаните "злодела" се Македонски националаизам, Македонски ВРХОВИЗАМ чија крајна цел е РУШЕЊЕ на УСТАВНИОТ ПОРЕДОК.

Да не го толкуваме законот околу Уредбата. Бидејки ако беше такак како што велиш РЕКС, кривичната пријава ке беше отфрлена по таа основа а не Обвинителката Д. Mихајловска да прави флагрантен фалсификат па да ја прогласува за застареана иако до застареноста имало во тој момен уште седум месеци.

Од нашите обвинители и судии ништо не би ме изненадило. Но еве Јордане доколку некаде го имаш објавено твојот предмет, меѓутоа целосно, со докази, баш би сакал да го погледнам па после може да дискутираме и да ти дадам мислење.


Има некаде делови на форумот. Но мозам да ти ја пратам. По отфрлањето на кривичната пријава како застарена, постапив по правниот лек . Таа постаљпка е веке три и кусур години во тек.
тука можеш да видиш нешто.
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=390

Но ако сакаш мозе да ти ги пратам и кривичната пријава и предлогот за покренување обвинителен акт без .....

Ако сакаш може да ми ги пратиш да ги погледнам целосно но од она што го гледам како дел од најверојатно решението на Јавниот обвинител Михајловска ќе укажам на неколку детали.
Како што се гледа Кривичната пријава е за дело од членот 353 став 3 од КЗ, а во врска со став 1 од истиот. Не можам да видам на кого се однесува приавата но тоа и не е битно.

Е сега членот 353 став 1 оод КЗ гласи 1): Службено лице кое со искористување на својата службена положба или овластување, со пречекорување на границите на своето службено овластување или со неизвршување на својата службена должност ќе прибави за себе или за друг некаква корист.или на друг ќе му нанесе штета, ќе се казни со затвор од шест месеци до три години.

Ставот 3 пак гласи: (3) Ако сторителот на делото од став 1 прибави значителна имотна корист или нанесе значителна штета, сторителот ќе се казни со затвор од една до десет години

Ова е моето мислење Јордане. Во овој случај различна е ситуацијата на Бранко и на Фрчко. Имено како што вели ставот 353 став 1 од КЗ злоупотреба на службена должност или овластување има кога службеното лице со пречекорување на границите на своето службено овластување или со неизвршување на својата службена должност ќе прибави за себе или за друг некаква корист.или на друг ќе му нанесе штета. Бранко колку што знам донел општ правен акт со кој генерално се дозволува водење на досиеа. Занчи тој со донесувањето на овој акт ниту прибавил за себе конкретна имотна корист, ниту пак непосредно нанел некаква конкретна штета. Од друга страна Уставот му дава можност на премиерот да носи Уредби како општи акти со кои ќе регулира работи од негова надлежност. Е сега многу тешко може да се утврди која била неговата надлежност во тоа време затоа што како што споменав некаде погоре Со Уставниот закон од 91 година како републички се земени постојните закони (сојузни), што значи дека тој своите надлежности ги црпел од тие закони. Ќе се обидам да најдам нешто од тие закони, но претпоставувам дека со нив било дозволено да се донесуваат такви акти, ако се знае дека во комунистичките режими службите биле важен инструмент на власта. Сепак да не шпекулирам ќе се обидам да истражам и точно да ти кажам каква е состојбата. Огромна грешка е направена што не е поднесена иницијатива веднаш за оценување на уставноста на овој акт затоа што верувам дека постоела можност истиот да биде срушен на Уставен суд. Но сепак мора и тој акт да го побарам па би ве замолил доколку имате точни сознаниа како е вистинскиот назив на овој акт.

За фрчковски како непосреден извршител на уредбата постои простор кривично да се гони затоа што тој како службено лице бил должен да внимава со искористување на својата службена должност да не прибавува имотна корист за себе, но и да не нанесува штета на друг (во овој случај сите против кои се водени досиеа без основа). Оттука мојата претпоставка е дека обвинителката чекала да застари можноста за кривично гонење за да го спаси Фрчко. За подетална анализа ќе ми треба време како за пријавата, така и за обновата на постапката. Но Јордане мислам дека си требало паралелно со кривичната пријава да покренеш постапка за надомест на материјална штета.

Go postirav uste vcera sigurno ne si go videl.
09-06-2011, 07:44 PM
Reply
Guest
Unregistered

 

(09-06-2011, 07:37 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(09-06-2011, 06:09 PM)Guest Wrote: И на крај Јордане само уште нешто да додадам. Нели имаш чувство дека на ист начин како што партиите (Фрчко и компанија) го злоупотребуваат случајот, истото го направи и ти? го искористи случајот за да истеруваш твоја правдина, за твоето досие, да се пресметуваш со Фрчко анд ко.


Ке почнам од тука: Мојот случај за мене одамна е завршен. Заврши во моментото кога добив ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ. Да ја истерував мојата правда после поднесувањето на "ПРЕДЛОГОТ ... " ке си молчев и ке чекав да помине време за да ја ТУЖАМ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА пред судот во Страсзбур за неразумни рокови на судење и да добијам материјална оштета. Јас не го сторив тоа и Кривичната пријава и во Предлогот барам да се казнат сторителите за да престане злоупотребата на тајната полиција во партиски цели. Оштета барам од сторителите Фрчковски и останатите ..
Преку споредбата која ја направив помеѓу Фрчкоски неговото однесување денеска и мојот случај се обидов да ве разбудам, да ви укажам кој се обидува преку употребата на убиството на момчето да се врати на власт.

Со тоа што не одговоривте директно на моето прашање околу тоа како би го оцениле апсењето на Фрчко за обид за рушење на уставниот поредок покажавте колку е длабоко всадена во Македонецот самоцензурата, стравот да се третираат сите луѓе исто. Без оглед кој статус го имаат во општеството.

пс.ти ги пратив пријавите на меикот кој ти е нафорумот.

Извини Јордане на ова прашање немам постирано одговор, иако мислев дека имам затоа што пишував нешто но поради проблеми со компјутерот кој ненадејно ми се исклучува, по читање на моите претходни постови видов дека не сум одговорил.

Се разбира даке постои и те каква основа за поведување на кривична постапка против фрчковски за уривање на уставниот поредок. Уште пред неколку години во дискусии имам истакнувано дека државата премногу толерира разни повици за рушење на институциите на истата, што ќе се сложиме не доликува на сериозна држава. Ова беше во времето по конфликтот 2001 кога се појавуваа разно разни лидери на некои невладини организации од албанска провиненција кои се закануваа дека доколку државата не ги исполни нивните барања албанците ќе се делат. Ова ако добро ме служи меморијата беше употребувано во кампањата 2008 година од страна на истакнати политичари од ДПА. Претходно ако добро се сеќавам кога во 2006 година ДПМНЕ коалицираше со ДПА речиси сите лидери од ДУИ во повеќе наврати се закануваа дека ќе ги рушат институциите на државата. Сето ова се однесува и на оваа изјава (повик, колумна) на Фрчковски. Значи да бидам јасен и концизе треба да се затвара за вакви работи без разлика кој ги упатува повиците.
09-06-2011, 08:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-06-2011, 06:09 PM)Guest Wrote: Јордане незнам од каде перцепција кај тебе дека има обиди за насилно уривање на власта во Македонија. Искрено секој ден сум во Скопје и тоа во строгиот центар каде што работам и воопшто немам приметено дека има било што што би ја потврдило твојата теза. Од друга зтрана поучен од искуствата (со тутунарите, со лозарите и сл.) јас ти гарантирам дека секој облик на помасовни протести од страна на ДПМНЕ ќе биде проследен со контрапротест, така да евентуалната егзибиција на некој да се обиде насилно да ја руши власта ќе доведе до граѓанска војна и до уште поголеми жртви, што мислам дека оние млади луѓе кои протестираат не ги сакаат. На крај мислам дека ДПМНЕ штотуку доби уште еден мандат да формира Влада на избори кои беа релативно регуларни, така да некледам причина поради која насилно би се рушела власта, а нема ни аргументи со кои на запад би се бранел таквиот потфат, а ќе се сложиме дека насилно рушење на власта без подршка од Брисел и Вашингтон е еднакво на самоубиство. Така да мислам дека ове ваши тврдења се без никаква основа, а сепак со нив го пренасочувате вниманието од вистинската тема, смртта на Мартин.Незнам што очекуваш да видиш во првите денови. Да беше Љубе на слобода мислам дека работите ке се одвиваа побргу. Вака Црвените Кмери неможат сеуште да најдат замена, а од другастрана дел од Младите почна да се оградува од нив:


Quote:ОМ: Мирен протест против бруталноста на власта

Четврток, 09 Јуни 2011 16:13

Обединети за Македонија за в недела пред министерството за правда повикаа на мирен протест против бруталноста на власта и монтираните политички процеси. Тврдат дека процесот против Љубе Бошкоски има за цел се замолчи нивниот лидер. Обединети не го поднеле финансискиот извештај за изборната кампања бидејќи единствениот потписник е зад решетки.

„Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски, да обезбедат потпис на извештајот, слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него.

Ги повикуваме сите граѓани, во недела, во 17 часот, пред министерството за правда, на мирен протест да го искажат своето незадоволство против бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права.

- Протест којшто ќе заврши пред Судска палата“, изјави Наталија Ивчева, ОМ.REX ако идејата ми беше пренасочување на вниманието од вистинската тема убиството на Мартин има многу поедноставни и посигурни методи.
(09-06-2011, 06:09 PM)Guest Wrote: Присуството налуѓе од СДСМ и од ФОРУМ не сакам да го коментирам, затоа што секој што сака може да излезе на протестите, а дека се компромитираат истите апсолутно се согласувам. Е сега ајде спротивно на тоа зошто и Ѓорчев, Димовски, Бичиклиски не излезат и не дадат подршка, како интелектуалци, и со тоа им дадат поголема тежина на протестите. Ќе ве потсетам овие протести се против насилството на полицијата, а не за рушење на власта.Да, ИДЕЈАТА на Младиве се ПРОТЕСТИ против бруталноста на полицијата. Со тоа ПРОТЕСТИВЕ спонтано ке изградеа независна и слободна маса која ке биде опасност за АПСОЛУТИЧКИ расположените лидери. Улогата на Ѓорчев, Димовски, Бичиклиски го оставам настрана тој е потпарол, требаше да биде инаква. Тие требаше по молкот на Јанкуловска да излезат на ТВ и да дадат изјава дека нема да прифатат во новата влада Јанкуловска да биде министер во спротивно ке поднесат оставки. Ние тоа ке го обработуваме во деновиве кои следат ...
Ако не ја знаевме самобендисаноста, арогантноста на Груевски и луѓето од неговото блиско опкружување немаше да тврдиме дека ке падне за најмногу две години.
09-06-2011, 09:07 PM
Reply