Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Убиство, заташкување, протести, политика
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#81

Не можам јас поради Фрчко да не го изразам мојот револт, затоа што по истото прашање и тој зборува слично. Јас сакам од трагедијата да научиме нешто, да извршиме притисок, а не да чекам МВР кое што се прави мутаво неколку дена да заврши нечепнато. Три дена им требаше за да искочат да изразат сочуство, дури денес тоа го направи премиерот!

08-06-2011, 04:43 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#82

(08-06-2011, 04:43 PM)acko Wrote: Не можам јас поради Фрчко да не го изразам мојот револт, затоа што по истото прашање и тој зборува слично. Јас сакам од трагедијата да научиме нешто, да извршиме притисок, а не да чекам МВР кое што се прави мутаво неколку дена да заврши нечепнато. Три дена им требаше за да искочат да изразат сочуство, дури денес тоа го направи премиерот!

Ацко тоа што Фрчко го говори би било убаво сите да го ставиме под знак прашалник,бидејќи во негово време имаше поголеми кршења на човекови права и претепувања (Црни,Битпазар, Мала Речица).
Во овој момент зошто секој момент може да биде уапсен се обидува да најде начин како тоа да не се случи.Па сега се обидува демонстрантите да ги искористи за свои војници. И преку нив да си ги оствари своите цели.
Затоа,бидејќи МВР ќе изврши свој распит, со што ќе се дојде до некаква верзија на настаните.Ако никој не добие некаква казна,место протести предлагам да се поведе судска постапка против МВР. Бидејќи со протести ништо не се постигнува,само се одалечуваме од решението.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
08-06-2011, 04:55 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#83

Со казнување на полицаецот ништо не се решава. Не знам како не се разбираме?!

И што во секој пост кога барам одговорност ми го плескате Фрчко? Па јас не памтам во живот да сум кажал нешто добро за тој човек, а и дека не заслужува казна за неговото дело. само немој да ме дефокусирате од тоа што го барам од МВР и што ги осудувам за нивното однесување. Ене им го Фрчко нека се пресметуваат со него, но овие работи нема да се решат со неговото апсење, пак ќе останат...

08-06-2011, 05:07 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#84

(08-06-2011, 05:07 PM)acko Wrote: Со казнување на полицаецот ништо не се решава. Не знам како не се разбираме?!

И што во секој пост кога барам одговорност ми го плескате Фрчко? Па јас не памтам во живот да сум кажал нешто добро за тој човек, а и дека не заслужува казна за неговото дело. само немој да ме дефокусирате од тоа што го барам од МВР и што ги осудувам за нивното однесување. Ене им го Фрчко нека се пресметуваат со него, но овие работи нема да се решат со неговото апсење, пак ќе останат...

Кого би казнил ти?
Полицаецот е тој што го сторил тоа дело и тој е првиот кој треба да се казни,а потоа и тие што се над него.Бидејќи и тие носат некаква одговорност за тоа дело.

Засега не постои доказ дека му било наредено претепувањето од страна на високи функционери. Значи станува збор за недисциплина и неодговорност. Затоа да почекаме да го добиеме извештаојот од истрагата па тогаш да направиме комплетна слика за настанот.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
08-06-2011, 05:24 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#85

(08-06-2011, 04:27 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 03:39 AM)Guest Wrote: Ауу, јас имав повеќе верба во овој блог, не знаев дека е храм за ликот и делото на Фрчковски.
Патетични сте. Залудни ви се обидите да ја дефокусирате јавноста од бруталното убиство со ваши фрустрации и комплекси.


Никој не се обидува да ја дефокусира јавноста од бруталното убиство. Само предупредуваме на можните последици од замешувањето на Соросоидите и Фрчковски.
Кога ке "порастеме и созрееме" а тоа ке го искажеме преку ист однос кон сите личности за сторените дела и недела, тогаш и ние ке зборуваме само за осудата на виновникот-бруталниот убиец и неговите претпоставени.

Госту можеш и ти да дадеш мислење по оваа конкретно прашање:

Quote:Јас сум обвинет за насилно рушење на уставен поредок. Во досието нема ниту еден доказ од мое учество на протести, трибини, состаноци ...
За Фрчко ги имаш тие докази, значи по законот на кој се повикува и Фрчко и Милчин со кој го укинаа законот за лустрација по 1991 година. Те прашав како ке го третираш апсењето на Фрчко под такво обвинение.

Јордане не сум прочитал некаде дека за тебе некаде е покренато обвинение за рушење на уставниот поредок, мислев дека само си бил следен од службите. Како и да е ако ме прашуваш за Фрчко и за Бранко искрено ќе ти кажам дека тие може кривично да одговараат за економски криминал. Таа одлука на Бранко која толку ја спомнуваш неможе да биде основ за казнено гонење, а ако имаш некој адвокат кој те вели поинаку тогаш тој те лаже и ти ги зема парите. Имено одлуката доколку е противуставна тогаш може да подлежи на оцена на уставноста и да биде поништена (тао требало да се стори кга истата била донесена). Фрќковски пак со отварањето на досиеата само ја применувал истата одлука. А и мислам дека секоја држава ги следи своите внатрешни непријатели. Е сега секогаш постои опасност од злоупотреба на положбата на полицијата, и доколку таквото дело се докаже тогаш може Фрчковски да одговара за злоупотреба на службената должност. Се разбира доколку тој управувал со тие активности. Занчи да бидам јасен Бранко може да се гони кривично околу приоватизацијата, шверцот и сл. работи кои беа јавна тајна во Македонија но се разбира ако постојат докази. Што е онесува до Фрчко тој всушност е доајенот на прикриената пљачка која тешко се докажува, а која ова влада успешно ја надгради и прошири. Имено во времето на Фрчко од страна на МВР беа набавувани „уметнички“ дела. Е токму тука најмногу може да се украде. Имено никој не може да определи точна цена затоа секој различно ја цени, односно авторите има даваат поголема вредност на своите дела, а разликата погоди каде оди. Е истото тоа е случај и со спомениците денес, така да и по евентуалните промени тешко дека ќе може да се докаже криминалот со Скопје 2014 затоа што нелу авторите самите ис ценат колку им вредат дела. Да сме живи и здрави ќе видиме што ќе се случува во иднина но пак ќе повторам секој функционер што кривично ќе биде гонет во Македонија ќе биде гонет за корупција и сл. но не и за слоупотреба на службената должност

Уште нешто сакам да додадам. Јас подолго време го следам Котле, дуи сум и регистриран како РЕКС, но по воведувањето на можноста и гости да коментираат пишувам како гост затоа што така ми е полесно отколку да се логирам.Очигледно беше дека повеќето од членовите на форумот застапуваат ДПМНЕ-овски позиции и јас немам никаков проблем со тоа затоа што секој има право на свое мислење. Лично и јас до 2008 година ја подржував политиката на Груевски. Но многу членови се декларираа како дисиденти кои ќе ја спасуваат државата, и кои се против се она што се случува во државата во последните години. И јас го застапував тоа гледиште така да со огромен интерес следев се што се случува на форумот. Но по ова што се случи по убиството на Мартин паднаа многу маски. Толку здушно да се брани нешто без при тоа да се имаат доволно информации ми беше многу невообичаено за интелектуалци кои имаат огромно политичко искуство, а и исти такви амбиции. Но сепак ме радува дека има уште луѓе кои мислат со своја глава, а за моја среќа повеќето од нив се тука во Македонија (тука пред се мислам на Ацко, Никола, АлександарГрејт, Христо)и кои од се срце ги поздравувам. А би им порачал на сите оние кои планираат политички ангажман а кои повторно треба да одработуваат за некого (во стилот на Циле, Љубе, Достоинство и сл.)да не си играат со човечките судбини. Доста нашиот народ пропати од сопствени изроди кои се за краткотрајна употреба.
08-06-2011, 05:34 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#86

(08-06-2011, 05:07 PM)acko Wrote: Со казнување на полицаецот ништо не се решава. Не знам како не се разбираме?!

И што во секој пост кога барам одговорност ми го плескате Фрчко? Па јас не памтам во живот да сум кажал нешто добро за тој човек, а и дека не заслужува казна за неговото дело. само немој да ме дефокусирате од тоа што го барам од МВР и што ги осудувам за нивното однесување. Ене им го Фрчко нека се пресметуваат со него, но овие работи нема да се решат со неговото апсење, пак ќе останат...

Ацко, и осатнатите:
зборуваме за процедурални работи.

Од казнувањето на поединецот (полицаецот) мора да почне да се тркала процесот. Тој е убиецот. Потоа треба да се казнат соучесниците во заташкувањето, па потоа следуваат повисоките во хиерархијтата. Суштинските промени во МВР не можат да се сторат без обвинение за самиот убиец. Следните чекори, како што реков е да се истражи дали човеков е уникатен случај на кадар или приницип; дали по правило на принцип се заташкуваат пречекорувања од страна на припадниците итн. Јанкуловска во моментов технични не е министер на МВР. Од неа не може да се бара "оставка" туку да се бара нејзино неучество во составот на новата Влада. Инаку, на тебе можеби не ти пречи присуството на Фрчко за ти да одиш на протести, но очигледно некому му пречи, и на тој начин се разводенува силата на протестите.

Рекс:
во случајов со Мартин МВР и владата имаат помала диркетна одговорност одошто во случаите на линија на работа "Спречување на македонски екстремизам". Ти се претставуваш како правник, како таков треба да знаеш дека Уредба и Правилник за работа на МВР донесени од влата, а кои повикуваат на намерно кршење на Уставните права на граѓаните, не можат да се сметаат ниту за законски, ниту пак за нив да не се сноси одноговрност. Кај убиството на Мартин НЕМА Владина Уредба ниту Правилник за работа.

Васил_2:
Во принцип си во право да се остави МВР да си ја брка работата, ама од тоа ќе излезе едно големо ништо.


Како што оди работава, не очекувам ништо позитивно да излезе од сето ова; а ниту очекувам да да прерасне во нешто позначајно.
(This post was last modified: 08-06-2011, 06:08 PM by Solenik.)
08-06-2011, 06:08 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#87

(08-06-2011, 06:08 PM)Solenik Wrote:
(08-06-2011, 05:07 PM)acko Wrote: Со казнување на полицаецот ништо не се решава. Не знам како не се разбираме?!

И што во секој пост кога барам одговорност ми го плескате Фрчко? Па јас не памтам во живот да сум кажал нешто добро за тој човек, а и дека не заслужува казна за неговото дело. само немој да ме дефокусирате од тоа што го барам од МВР и што ги осудувам за нивното однесување. Ене им го Фрчко нека се пресметуваат со него, но овие работи нема да се решат со неговото апсење, пак ќе останат...

Ацко, и осатнатите:
зборуваме за процедурални работи.

Од казнувањето на поединецот (полицаецот) мора да почне да се тркала процесот. Тој е убиецот. Потоа треба да се казнат соучесниците во заташкувањето, па потоа следуваат повисоките во хиерархијтата. Суштинските промени во МВР не можат да се сторат без обвинение за самиот убиец. Следните чекори, како што реков е да се истражи дали човеков е уникатен случај на кадар или приницип; дали по правило на принцип се заташкуваат пречекорувања од страна на припадниците итн. Јанкуловска во моментов технични не е министер на МВР. Од неа не може да се бара "оставка" туку да се бара нејзино неучество во составот на новата Влада. Инаку, на тебе можеби не ти пречи присуството на Фрчко за ти да одиш на протести, но очигледно некому му пречи, и на тој начин се разводенува силата на протестите.

Рекс:
во случајов со Мартин МВР и владата имаат помала диркетна одговорност одошто во случаите на линија на работа "Спречување на македонски екстремизам". Ти се претставуваш како правник, како таков треба да знаеш дека Уредба и Правилник за работа на МВР донесени од влата, а кои повикуваат на намерно кршење на Уставните права на граѓаните, не можат да се сметаат ниту за законски, ниту пак за нив да не се сноси одноговрност. Кај убиството на Мартин НЕМА Владина Уредба ниту Правилник за работа.

Васил_2:
Во принцип си во право да се остави МВР да си ја брка работата, ама од тоа ќе излезе едно големо ништо.


Како што оди работава, не очекувам ништо позитивно да излезе од сето ова; а ниту очекувам да да прерасне во нешто позначајно.

Е ајде Соленик поичиме како со Уредба може да се стори кривично дело. Цитирај ми член од КЗ под кој ќе го подведеш делото. Уредбата е општ акт кој нема конкретни правни последици. Општиот акт единствено може да подлежи на оценка на уставноста, односно законитоста на истиот, и доколку биде поништен тогаш се бришат сите последици кои ги предизвикал, доколку пак се укине тогаш тој нема правно дејство во иднина. Ајде дајте ми аргументи. само со паушални произнесувања неможете да водите никаква постапка, а посебно не кривична. Да не случајно мислите дека ќе докажете дека Бранко кога ја потпишал уредбата имал за цел токму Јордан да биде гонети и да трпи штета.
08-06-2011, 06:15 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#88

Quote:Датум: 07.06.2011, 20:16
Кривична пријава за полицаецот осомничен за убиството на Мартин

[Image: 4F3219582D0D324DA825083B9C8187F2.jpg]

Полицијата денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство за убиство против 32 годишниот И.С. од Штип вработен во МВР осмничен дека завчера околу 40 минути по полноќ на плоштадот „Македонија“ во Скопје по претходна расправија со починатиот Мартин Нешковски (22) физички го нападнал удирајќи го со тупаници и клоци по главата и телото од што по кратко време Мартин починал.

Со преземеното дејствие, информира на денешната прес - конференција министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, осомничениот сторил кривично дело убиство за кое е предвидена казна според член 123 од кривичниот законик на Република Македонија.

Потенцирајќи дека МВР истрагата за целиот случај ја изврши со професионален пристап, брзо и ефикасно, Јанкулоска посочи оти се уште нема информации за мотивите и околностите, затоа што осомничениот одлучил да се брани со молчење. Осомничениот со наредба бил ангажиран до 24 часот за што е направена службена белешка, рече министерката за внатрешни работи, што во никој случај не е олеснителна околност, иако се се случило по 24 часот, а случајот е пријавен многу подоцна, прво како пронајдено тело со непозната смрт.

Таа истакна дека дополнително ќе се истражува инволвираноста и на други лица и доколку се утврди одговорност ќе бидат поднесени кривични пријави, конкретно ќе се испита одговорноста односно поврзаноста и на другите полицајци кои во моментот биле присутни на самото место.

- Случајот воопшто нема врска со политика. Ова е трагичен настан кој за жал беше злоупотребен од страна на одредени политичари. Се надевам дека ќе биде поука за сите дека ваквите трагедии и несреќни случаи не смеат да бидат инструмент на политичарите за стекнување на каква било дневно политичка корист или манипулација со граѓаните, истакна Јанкулоска.

Иако сме свесни дека ова нема да го врати изгубениот живот, наша должност и обврска кон семејството и јавноста беше да го расчистиме случајот во најкус можен рок, потенцира таа, изразувајќи сочувство до сите блиски на Мартин.

Јанкулоска упати порака дека насилството не смее да се толерира без разлика од каде доаѓа, вклучително и кога доаѓа од вработен во МВР.

Од МВР појаснуваат дека од 16 часот во понеделникот откако е добиена потврда од Институтот за судска медицина дека се работи за смрт предизвикана од насилство до 14 часот следниот ден е идентификувано починатото момче. За неполни 22 часа се извршени разговори со над 22 лица, а полицијата ги проверувала и сите шпекулации за идентитетот на починатиот.

Именот, на 6 јуни на плоштадот „Македонија“ помеѓу двајцата настанала вербална расправија, по која Мартин почнал да бега и во близина на штандот на Форнети паднал. Осомничениот за убиство, му задал неколку удари во пределот на главата и телото. Мартин паднал во безсознание, по што И.С. го кренал и го ставил на една од клупите. Потоа побарал помош од двајца други полицајци кои патролирале во близина и се јавиле во брза помош. Во меѓувреме го пренеле во близина на тревникот кај паркот пред МЕПСО, но и покрај обидите за реанимација, лекарот од екипата на брза помош констатирал смрт.

МВР за специјалните единици, информира Јанкулоска, покрај проверката на физичката подготвеност два пати годишно и познавањето на прописите, има и задолжителна специјална проверка од страна на психолог околу нивната психолошка состојба.

Основната политика на МВР и единствената инструкција што ја има добиено секој вработен, нагласи Јанкулоска, е да им служат на граѓаните и да ги заштитуваат. Таа со апел да не се генерализира и индивидуалната одговорност да не се поистоветува со цела институција

Dnevnik


Соленик,според мене треба да се реагира откако ќе се добие комплетната слика. Еве според ТВ Сител (незнам колку тоа е вистинито) полицаецот бил член на СДСМ, и бил во цивилка во моментот на настанот.Додека детето било член на ВМРО-ДПМНЕ.
Зошто,ако реагираме избрзано, едноставно ќе бидеме толпа која не знае што се случува.Но и не треба да дозвлоиме да се искористи протестот за политичка пресметка меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.
Се согласувам,дека министерката Јанкуловска треба да сноси одговорност.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 08-06-2011, 06:23 PM by basilius_2.)
08-06-2011, 06:21 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#89

Соленик, не беше муабетот дали Фрчко ми смета и дали е корисно неговото присуство на протест, туку дека јас мојот револт (не мора преку излегување на протест) ќе го изразам и покрај подударноста во размислувањето, а можеби и постапките (мирен простест). Многу побитно ми е сега 20 пати да побарам одговорност, отколку 100 пати да се оградувам од Фрчко.
************
**********
********

Еве прочитајте што денес изјавила министерката, присетете се на нивните соопштенија, изјави од пред некој ден, па размислете какво министерсво и каква министерка имаме.

Кој е „Тигарот“ Спасов?

Игор Спасов - специјалец на елитната единица „Тигар“, последните години ангажиран и како обезбедување на ВИП личности во 2008 беше телохранител на премиерот Никола Груевски.

Иако обучен за борба со антитероризам и високо ризични операции, министерката Јанкуловска вели дека во неделата навечер бил со усмена наредба ангажиран да го обезбедува плоштадот.

Усмена наредба за ангажман на специјалец не е според етиката на полициското командување со специјални единици - коментираат познавачите. ЕСЗ „Тигар“, велат се активира исклучиво со писмена наредба за „вонредно обезбедување“ и исклучиво за тоа треба да има изготвено план за дејствување, поради задолжително хиерархиско потчинување и преземање на полициски активности.

Значителни пропусти во ангажирањето на „тигарот“, пропусти во истрагата за смртта на Мартин. Откако Спасов го претепал до смрт на плоштадот, според Јанкуловска му се придружиле двајца полицајци да помогнат. Викнале Брза помош, го однеле мртвото тело кај МЕПСО на влезот од плоштадот за да интервенира амбулантно возило.

Мртвото тело го покриле со пластична вреќа, Спасов си заминал, неговите колеги останале да чекаат лекар, вели Јанкуловска.

По нивно пристигнување од страна на доктор, констатирано е смрт. Од страна на СВР - Скопје, по дознавање за настанот, излезено е на лице место, извесен е дежурен истражен судија и јавен обвинител, кои не излегле на лице место и увидот го препуштиле на одделот за криминалистичка техника при СВР Скопје. По нивна наредба, телото на починатиот Мартин е префрлено и предадено на Институтот за судска медицина и криминалистика за обдукција“, изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

И после трет ден од бруталното убиство на 22-годишното момче, од полицијата повторуваат иста приказна - нема одговор дали специјалецот Спасов ,, претепувањето на Мартин, до смрТ“ го завел во службена белешка како интервенција.

Никој не зборува ниту за записниците на полицајците кои ја чекале брзата помош. Останува отворено дале е побарана одговорност и од одговорниот за обезбедувањето на целиот настан на плоштадот.

Полицајците, под чија команда биле? Изминува и третиот ден од крвавиот инцидент во кој полицаец уби човек, освен апсењето на Игор Спасов после 22 часа - простор за шпекулирање дека некој намерно сака да го заташка убиството, никој друг, освен него не понел одговорност.

08-06-2011, 06:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#90

(08-06-2011, 05:34 PM)Guest Wrote: Јордане не сум прочитал некаде дека за тебе некаде е покренато обвинение за рушење на уставниот поредок, мислев дека само си бил следен од службите. Како и да е ако ме прашуваш за Фрчко и за Бранко искрено ќе ти кажам дека тие може кривично да одговараат за економски криминал. Таа одлука на Бранко која толку ја спомнуваш неможе да биде основ за казнено гонење, а ако имаш некој адвокат кој те вели поинаку тогаш тој те лаже и ти ги зема парите. Имено одлуката доколку е противуставна тогаш може да подлежи на оцена на уставноста и да биде поништена (тао требало да се стори кга истата била донесена). Фрќковски пак со отварањето на досиеата само ја применувал истата одлука. А и мислам дека секоја држава ги следи своите внатрешни непријатели. Е сега секогаш постои опасност од злоупотреба на положбата на полицијата, и доколку таквото дело се докаже тогаш може Фрчковски да одговара за злоупотреба на службената должност. Се разбира доколку тој управувал со тие активности. Занчи да бидам јасен Бранко може да се гони кривично околу приоватизацијата, шверцот и сл. работи кои беа јавна тајна во Македонија но се разбира ако постојат докази. Што е онесува до Фрчко тој всушност е доајенот на прикриената пљачка која тешко се докажува, а која ова влада успешно ја надгради и прошири. Имено во времето на Фрчко од страна на МВР беа набавувани „уметнички“ дела. Е токму тука најмногу може да се украде. Имено никој не може да определи точна цена затоа секој различно ја цени, односно авторите има даваат поголема вредност на своите дела, а разликата погоди каде оди. Е истото тоа е случај и со спомениците денес, така да и по евентуалните промени тешко дека ќе може да се докаже криминалот со Скопје 2014 затоа што нелу авторите самите ис ценат колку им вредат дела. Да сме живи и здрави ќе видиме што ќе се случува во иднина но пак ќе повторам секој функционер што кривично ќе биде гонет во Македонија ќе биде гонет за корупција и сл. но не и за слоупотреба на службената должност

Јас РЕКС поставив многу едноставно прашање:

"Јас сум обвинет за насилно рушење на уставен поредок. Во досието нема ниту еден доказ од мое учество на протести, трибини, состаноци ...
За Фрчко ги имаш тие докази, значи по законот на кој се повикува и Фрчко и Милчин со кој го укинаа законот за лустрација по 1991 година. Те прашав како ке го третираш апсењето на Фрчко под такво обвинение."

Да не навлегуваме во правни толкувања. сигурно постоела некоја уредба, правилник по кој имало законсјк основа да ме следат и да ме уапсат ако се докажеле обвиненијата. Затоа е прашањето до тебе и до Ацко како ке го третирате апсењето на Фрчко по тие уредби, правилници ..
08-06-2011, 06:25 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#91

(08-06-2011, 06:21 PM)basilius_2 Wrote:
Quote:Датум: 07.06.2011, 20:16
Кривична пријава за полицаецот осомничен за убиството на Мартин

[Image: 4F3219582D0D324DA825083B9C8187F2.jpg]

Полицијата денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство за убиство против 32 годишниот И.С. од Штип вработен во МВР осмничен дека завчера околу 40 минути по полноќ на плоштадот „Македонија“ во Скопје по претходна расправија со починатиот Мартин Нешковски (22) физички го нападнал удирајќи го со тупаници и клоци по главата и телото од што по кратко време Мартин починал.

Со преземеното дејствие, информира на денешната прес - конференција министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, осомничениот сторил кривично дело убиство за кое е предвидена казна според член 123 од кривичниот законик на Република Македонија.

Потенцирајќи дека МВР истрагата за целиот случај ја изврши со професионален пристап, брзо и ефикасно, Јанкулоска посочи оти се уште нема информации за мотивите и околностите, затоа што осомничениот одлучил да се брани со молчење. Осомничениот со наредба бил ангажиран до 24 часот за што е направена службена белешка, рече министерката за внатрешни работи, што во никој случај не е олеснителна околност, иако се се случило по 24 часот, а случајот е пријавен многу подоцна, прво како пронајдено тело со непозната смрт.

Таа истакна дека дополнително ќе се истражува инволвираноста и на други лица и доколку се утврди одговорност ќе бидат поднесени кривични пријави, конкретно ќе се испита одговорноста односно поврзаноста и на другите полицајци кои во моментот биле присутни на самото место.

- Случајот воопшто нема врска со политика. Ова е трагичен настан кој за жал беше злоупотребен од страна на одредени политичари. Се надевам дека ќе биде поука за сите дека ваквите трагедии и несреќни случаи не смеат да бидат инструмент на политичарите за стекнување на каква било дневно политичка корист или манипулација со граѓаните, истакна Јанкулоска.

Иако сме свесни дека ова нема да го врати изгубениот живот, наша должност и обврска кон семејството и јавноста беше да го расчистиме случајот во најкус можен рок, потенцира таа, изразувајќи сочувство до сите блиски на Мартин.

Јанкулоска упати порака дека насилството не смее да се толерира без разлика од каде доаѓа, вклучително и кога доаѓа од вработен во МВР.

Од МВР појаснуваат дека од 16 часот во понеделникот откако е добиена потврда од Институтот за судска медицина дека се работи за смрт предизвикана од насилство до 14 часот следниот ден е идентификувано починатото момче. За неполни 22 часа се извршени разговори со над 22 лица, а полицијата ги проверувала и сите шпекулации за идентитетот на починатиот.

Именот, на 6 јуни на плоштадот „Македонија“ помеѓу двајцата настанала вербална расправија, по која Мартин почнал да бега и во близина на штандот на Форнети паднал. Осомничениот за убиство, му задал неколку удари во пределот на главата и телото. Мартин паднал во безсознание, по што И.С. го кренал и го ставил на една од клупите. Потоа побарал помош од двајца други полицајци кои патролирале во близина и се јавиле во брза помош. Во меѓувреме го пренеле во близина на тревникот кај паркот пред МЕПСО, но и покрај обидите за реанимација, лекарот од екипата на брза помош констатирал смрт.

МВР за специјалните единици, информира Јанкулоска, покрај проверката на физичката подготвеност два пати годишно и познавањето на прописите, има и задолжителна специјална проверка од страна на психолог околу нивната психолошка состојба.

Основната политика на МВР и единствената инструкција што ја има добиено секој вработен, нагласи Јанкулоска, е да им служат на граѓаните и да ги заштитуваат. Таа со апел да не се генерализира и индивидуалната одговорност да не се поистоветува со цела институција

Dnevnik


Соленик,според мене треба да се реагира откако ќе се добие комплетната слика. Еве според ТВ Сител (незнам колку тоа е вистинито) полицаецот бил член на СДСМ, и бил во цивилка во моментот на настанот.Додека детето било член на ВМРО-ДПМНЕ.
Зошто,ако реагираме избрзано, едноставно ќе бидеме толпа која не знае што се случува.Но и не треба да дозвлоиме да се искористи протестот за политичка пресметка меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.
Се согласувам,дека министерката Јанкуловска треба да сноси одговорност.

Па ви реков јас уште вчера дека Бранко го има наместено убиството. Само едно од вестите на сител не си забележал. Тамо на кадарот стоеше хипотетички случај. И брзо да се ангажираат експерти затоа што А1 објави слики на кои убиецот стои позади премиерот како негово обезбедување. Ги монтирал Бране сигурно.
08-06-2011, 06:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#92


(08-06-2011, 05:34 PM)Guest Wrote: Уште нешто сакам да додадам. Јас подолго време го следам Котле, дуи сум и регистриран како РЕКС, но по воведувањето на можноста и гости да коментираат пишувам како гост затоа што така ми е полесно отколку да се логирам.Очигледно беше дека повеќето од членовите на форумот застапуваат ДПМНЕ-овски позиции и јас немам никаков проблем со тоа затоа што секој има право на свое мислење. Лично и јас до 2008 година ја подржував политиката на Груевски. Но многу членови се декларираа како дисиденти кои ќе ја спасуваат државата, и кои се против се она што се случува во државата во последните години. И јас го застапував тоа гледиште така да со огромен интерес следев се што се случува на форумот. Но по ова што се случи по убиството на Мартин паднаа многу маски. Толку здушно да се брани нешто без при тоа да се имаат доволно информации ми беше многу невообичаено за интелектуалци кои имаат огромно политичко искуство, а и исти такви амбиции. Но сепак ме радува дека има уште луѓе кои мислат со своја глава, а за моја среќа повеќето од нив се тука во Македонија (тука пред се мислам на Ацко, Никола, АлександарГрејт, Христо)и кои од се срце ги поздравувам. А би им порачал на сите оние кои планираат политички ангажман а кои повторно треба да одработуваат за некого (во стилот на Циле, Љубе, Достоинство и сл.)да не си играат со човечките судбини. Доста нашиот народ пропати од сопствени изроди кои се за краткотрајна употреба.Јас воопшто не се променив во моите ставови. Очекувам набргу од Христо и Ацко и Далаверски да го амнестираат и прогласат за борец за демократијата и олицетворение на чесен човек.
За Љубе многу одамна сум рекол и поткрепил со докази дека е криминалец, тоа и денеска го тврдам, за Љупчо исто. За Бранко и црвенокмерската банда да не зборуваме. Со Фрчко и политичко полициското подземје водам војна на сите фронтови од судовите, весниците па до ФБ профилите. Велија први го обзанивме со емитување на снимките од неговото сопствено признание за даночни малверзации. За Груевски никој не напишал така аргументирани критики за лустрацијата и името како јас и членовите на ГРУПАЦИЈАТА. Каде е мојата промена. Никаде и во ништо.
Убиството на момчето во ниеден момент не сум го оправдал со ништо. Но повикувам на неколку основни работи.
Да не се користат младиве од Фрчко и црвените кмери за нелегитимно освојување на власта.
Да се осознае што е причината за интервенцијата на полицаецот.

Но еве еден мој пост по оваа прашање:
(07-06-2011, 11:40 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ацко кога дискутираш исфрли ги емоциите.
Јас прашав: Дали знаеш што е причината полицаецот што употребил физичка сила.???
Нормален човек неможе да реагира така. Што го натерало да се пресмета така брутално. Со што го предизвикало момчето. Можеби се работи за психички пореметен човек. Ако е така, кој му дал лекарско уверение, уште колку има такви...
Се мора Ацко да се испита, провери ... без тоа секоја одлука ке биде избрзана.


Како не ја менуваат. Родителите знаеле за смрта на синот, нели се договориле со ВМРО ДПМНЕ да молчат. Сигурно договорот за молкот бил "зачинет" со нешто, дали закани дали награди.

Кој е тој кој ги ослободил од стравот од заканите или пак им понудил поголема награда.


Присуството на Фрчковски им дава за право на Груевски и Јанкуловса да велат дека протестите се партиски. И целава работа ја прикажат како борба на опозицијата да ги поништи изборните резултати.


Одговорноста мора да си ја понесат сите. Директниот извршител со затворска казна, другите со оставки, разрешувања, распоредување на пониски работни места.

Гордана не е Министер. Оваа е техничка влада.

Медиуми кои се обидоа да го заташкаат случајот неможеш да ги казниш на друг начи освен со негледање.

Да ти предочам каде е поголемата вина на Фрчковски. Јанкуловска сигурно не издала наредба да се убие момчето. Фрчковски и другите од неговото идеолошко опкружување ги користат младите и смрта на момчето за своја цел. Кој ке биде виновен ако протестиве ескалираат и прераснат во обид за превземање на власта и во тие немири загине некој.
08-06-2011, 06:27 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#93

(08-06-2011, 06:15 PM)Guest Wrote: Е ајде Соленик поичиме како со Уредба може да се стори кривично дело. Цитирај ми член од КЗ под кој ќе го подведеш делото. Уредбата е општ акт кој нема конкретни правни последици. Општиот акт единствено може да подлежи на оценка на уставноста, односно законитоста на истиот, и доколку биде поништен тогаш се бришат сите последици кои ги предизвикал, доколку пак се укине тогаш тој нема правно дејство во иднина. Ајде дајте ми аргументи. само со паушални произнесувања неможете да водите никаква постапка, а посебно не кривична. Да не случајно мислите дека ќе докажете дека Бранко кога ја потпишал уредбата имал за цел токму Јордан да биде гонети и да трпи штета.

Можеме да докажеме дека не само во случајот на Јордан, туку секој гонет според таа Уредба, имало диретно кршење на Уставните права на граѓаните, и дека има директни негативни последици по животите на гонетите.
08-06-2011, 06:28 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#94

(08-06-2011, 06:25 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 05:34 PM)Guest Wrote: Јордане не сум прочитал некаде дека за тебе некаде е покренато обвинение за рушење на уставниот поредок, мислев дека само си бил следен од службите. Како и да е ако ме прашуваш за Фрчко и за Бранко искрено ќе ти кажам дека тие може кривично да одговараат за економски криминал. Таа одлука на Бранко која толку ја спомнуваш неможе да биде основ за казнено гонење, а ако имаш некој адвокат кој те вели поинаку тогаш тој те лаже и ти ги зема парите. Имено одлуката доколку е противуставна тогаш може да подлежи на оцена на уставноста и да биде поништена (тао требало да се стори кга истата била донесена). Фрќковски пак со отварањето на досиеата само ја применувал истата одлука. А и мислам дека секоја држава ги следи своите внатрешни непријатели. Е сега секогаш постои опасност од злоупотреба на положбата на полицијата, и доколку таквото дело се докаже тогаш може Фрчковски да одговара за злоупотреба на службената должност. Се разбира доколку тој управувал со тие активности. Занчи да бидам јасен Бранко може да се гони кривично околу приоватизацијата, шверцот и сл. работи кои беа јавна тајна во Македонија но се разбира ако постојат докази. Што е онесува до Фрчко тој всушност е доајенот на прикриената пљачка која тешко се докажува, а која ова влада успешно ја надгради и прошири. Имено во времето на Фрчко од страна на МВР беа набавувани „уметнички“ дела. Е токму тука најмногу може да се украде. Имено никој не може да определи точна цена затоа секој различно ја цени, односно авторите има даваат поголема вредност на своите дела, а разликата погоди каде оди. Е истото тоа е случај и со спомениците денес, така да и по евентуалните промени тешко дека ќе може да се докаже криминалот со Скопје 2014 затоа што нелу авторите самите ис ценат колку им вредат дела. Да сме живи и здрави ќе видиме што ќе се случува во иднина но пак ќе повторам секој функционер што кривично ќе биде гонет во Македонија ќе биде гонет за корупција и сл. но не и за слоупотреба на службената должност

Јас РЕКС поставив многу едноставно прашање:

"Јас сум обвинет за насилно рушење на уставен поредок. Во досието нема ниту еден доказ од мое учество на протести, трибини, состаноци ...
За Фрчко ги имаш тие докази, значи по законот на кој се повикува и Фрчко и Милчин со кој го укинаа законот за лустрација по 1991 година. Те прашав како ке го третираш апсењето на Фрчко под такво обвинение."

Да не навлегуваме во правни толкувања. сигурно постоела некоја уредба, правилник по кој имало законсјк основа да ме следат и да ме уапсат ако се докажеле обвиненијата. Затоа е прашањето до тебе и до Ацко како ке го третирате апсењето на Фрчко по тие уредби, правилници ..

Јордане затоа и те прашав. Дали е покренато обвинение против тебе или само си следен. Дало постоеле основи за сомневање дека си го извршил делото. Значо многу детали се битни. Но најбитно е за кое конкретно дело би се гонел и би бил уапсен Фрчковски. значи вака паушално не можам да ти кажам ништо. Но искрено шансите да биде уапсен за такво нешто се 0,0001%. Она на што имаш право е да ја тужиш државата и да бараш надомест на штета.
08-06-2011, 06:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#95

(08-06-2011, 06:15 PM)Guest Wrote: Е ајде Соленик поичиме како со Уредба може да се стори кривично дело. Цитирај ми член од КЗ под кој ќе го подведеш делото. Уредбата е општ акт кој нема конкретни правни последици. Општиот акт единствено може да подлежи на оценка на уставноста, односно законитоста на истиот, и доколку биде поништен тогаш се бришат сите последици кои ги предизвикал, доколку пак се укине тогаш тој нема правно дејство во иднина. Ајде дајте ми аргументи. само со паушални произнесувања неможете да водите никаква постапка, а посебно не кривична. Да не случајно мислите дека ќе докажете дека Бранко кога ја потпишал уредбата имал за цел токму Јордан да биде гонети и да трпи штета.
Уредбата немала за цел да го гони Јордана како Јордан, туку да ги гони идеолошките противници на СДСМ.
Меѓу набројаните "злодела" се Македонски националаизам, Македонски ВРХОВИЗАМ чија крајна цел е РУШЕЊЕ на УСТАВНИОТ ПОРЕДОК.

Да не го толкуваме законот околу Уредбата. Бидејки ако беше такак како што велиш РЕКС, кривичната пријава ке беше отфрлена по таа основа а не Обвинителката Д. Mихајловска да прави флагрантен фалсификат па да ја прогласува за застареана иако до застареноста имало во тој момен уште седум месеци.
(This post was last modified: 08-06-2011, 06:36 PM by ЈорданПетровски.)
08-06-2011, 06:36 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#96

(08-06-2011, 06:28 PM)Solenik Wrote:
(08-06-2011, 06:15 PM)Guest Wrote: Е ајде Соленик поичиме како со Уредба може да се стори кривично дело. Цитирај ми член од КЗ под кој ќе го подведеш делото. Уредбата е општ акт кој нема конкретни правни последици. Општиот акт единствено може да подлежи на оценка на уставноста, односно законитоста на истиот, и доколку биде поништен тогаш се бришат сите последици кои ги предизвикал, доколку пак се укине тогаш тој нема правно дејство во иднина. Ајде дајте ми аргументи. само со паушални произнесувања неможете да водите никаква постапка, а посебно не кривична. Да не случајно мислите дека ќе докажете дека Бранко кога ја потпишал уредбата имал за цел токму Јордан да биде гонети и да трпи штета.

Можеме да докажеме дека не само во случајот на Јордан, туку секој гонет според таа Уредба, имало диретно кршење на Уставните права на граѓаните, и дека има директни негативни последици по животите на гонетите.

Еве соленик јас сега нешто тебе да те прашам. Владата на Р.М. предложи закон со кој ветуваше паричен надомест за 3, 4 и 5 дете. Уставниот суд го поништи тој закон. Овој закон Владата го промовираше доста активно. Но во меѓувреме многу луѓе добиа трето и четврто дете токму поради законот и да земат некој денар (за 4 и повеќе беше доста голм надоместот). Е сега се поништи законот и тие остана без пари а со уште некоја уста за ранење. И тие ќе се согласиш со мене се доста оштетени затоа што неможат да се откажат од тие деца. Ајде кажи ми дали сега можат да поднесат кривични пријави, во најмала рака за измама.

Значи кога се работи за општ акт многу тешко дека нешто ќе се докаже. Ако имате докази за претрпена штета истата може да ја барате и ако не од нашите судови во Стразбург сигурно ќе добиете. Но за кривично дело многу тешко. Само да дополнам дека 1992 година кога е донесен спорниот подзаконски акт во Македонија со Уставниот закон од 1991 година како републички беа преземени сите Сојузни прописи. Така да ако можам да добијам поконкретни информации ќе истражам и ќе ви кажам на што точно можете да се надевате
08-06-2011, 06:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#97

(08-06-2011, 06:32 PM)Guest Wrote: Јордане затоа и те прашав. Дали е покренато обвинение против тебе или само си следен. Дало постоеле основи за сомневање дека си го извршил делото. Значо многу детали се битни. Но најбитно е за кое конкретно дело би се гонел и би бил уапсен Фрчковски. значи вака паушално не можам да ти кажам ништо. Но искрено шансите да биде уапсен за такво нешто се 0,0001%. Она на што имаш право е да ја тужиш државата и да бараш надомест на штета.


Обвинение не е покренато бидејки службата не обезбедила докази со кои ке ги потврди индициите.
Така стои во досието.
Кај филип Петровски се потврдени индицииите ама неало кривичен прогон. ???
Затоа велам кај Фрчковски се потврдени индициите за насилно уривање на Уставниот поредок. Не те прашувам како правник туку исто како Ацко како обични граѓане лаици по право. Како ке реагирате на апсењето на Фрчко или покренување на кривична одговорност под обвинение дека со оваа што е еден од водачите на протестиве сака да го сруши уставниот поредок.
08-06-2011, 06:44 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#98

(08-06-2011, 06:36 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 06:15 PM)Guest Wrote: Е ајде Соленик поичиме како со Уредба може да се стори кривично дело. Цитирај ми член од КЗ под кој ќе го подведеш делото. Уредбата е општ акт кој нема конкретни правни последици. Општиот акт единствено може да подлежи на оценка на уставноста, односно законитоста на истиот, и доколку биде поништен тогаш се бришат сите последици кои ги предизвикал, доколку пак се укине тогаш тој нема правно дејство во иднина. Ајде дајте ми аргументи. само со паушални произнесувања неможете да водите никаква постапка, а посебно не кривична. Да не случајно мислите дека ќе докажете дека Бранко кога ја потпишал уредбата имал за цел токму Јордан да биде гонети и да трпи штета.

Јордане ако сакаш искрено ништо нема да ме чуди од нашите обвинители и судии. Кога има дела да кажат дека нема, кога нема да кажат дека има. Повторувам доколку некаде го омаш објавено текот на постапката но целосно со пријави, акти докази, би сакал да ја погледам и може да ти дадам мислење, кое се разбирна не е обврзувачко но ќе биде поткрепено со аргуменит, па сами ќе процените дали нешто од она што ќе ви кажам држи или не држи вода.Уредбата немала за цел да го гони Јордана како Јордан, туку да ги гони идеолошките противници на СДСМ.
Меѓу набројаните "злодела" се Македонски националаизам, Македонски ВРХОВИЗАМ чија крајна цел е РУШЕЊЕ на УСТАВНИОТ ПОРЕДОК.

Да не го толкуваме законот околу Уредбата. Бидејки ако беше такак како што велиш РЕКС, кривичната пријава ке беше отфрлена по таа основа а не Обвинителката Д. Mихајловска да прави флагрантен фалсификат па да ја прогласува за застареана иако до застареноста имало во тој момен уште седум месеци.

08-06-2011, 06:45 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#99

(08-06-2011, 06:45 PM)Guest Wrote:
(08-06-2011, 06:36 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(08-06-2011, 06:15 PM)Guest Wrote: Е ајде Соленик поичиме како со Уредба може да се стори кривично дело. Цитирај ми член од КЗ под кој ќе го подведеш делото. Уредбата е општ акт кој нема конкретни правни последици. Општиот акт единствено може да подлежи на оценка на уставноста, односно законитоста на истиот, и доколку биде поништен тогаш се бришат сите последици кои ги предизвикал, доколку пак се укине тогаш тој нема правно дејство во иднина. Ајде дајте ми аргументи. само со паушални произнесувања неможете да водите никаква постапка, а посебно не кривична. Да не случајно мислите дека ќе докажете дека Бранко кога ја потпишал уредбата имал за цел токму Јордан да биде гонети и да трпи штета.

Јордане ако сакаш искрено ништо нема да ме чуди од нашите обвинители и судии. Кога има дела да кажат дека нема, кога нема да кажат дека има. Повторувам доколку некаде го омаш објавено текот на постапката но целосно со пријави, акти докази, би сакал да ја погледам и може да ти дадам мислење, кое се разбирна не е обврзувачко но ќе биде поткрепено со аргуменит, па сами ќе процените дали нешто од она што ќе ви кажам држи или не држи вода.Уредбата немала за цел да го гони Јордана како Јордан, туку да ги гони идеолошките противници на СДСМ.
Меѓу набројаните "злодела" се Македонски националаизам, Македонски ВРХОВИЗАМ чија крајна цел е РУШЕЊЕ на УСТАВНИОТ ПОРЕДОК.

Да не го толкуваме законот околу Уредбата. Бидејки ако беше такак како што велиш РЕКС, кривичната пријава ке беше отфрлена по таа основа а не Обвинителката Д. Mихајловска да прави флагрантен фалсификат па да ја прогласува за застареана иако до застареноста имало во тој момен уште седум месеци.

Од нашите обвинители и судии ништо не би ме изненадило. Но еве Јордане доколку некаде го имаш објавено твојот предмет, меѓутоа целосно, со докази, баш би сакал да го погледнам па после може да дискутираме и да ти дадам мислење.
08-06-2011, 06:47 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(08-06-2011, 06:27 PM)ЈорданПетровски Wrote: Јас воопшто не се променив во моите ставови. Очекувам набргу од Христо и Ацко и Далаверски да го амнестираат и прогласат за борец за демократијата и олицетворение на чесен човек.

Ваков коментар ни јас ни Христо не сме заслужиле...

Но, ајде, вие си знаете... Јас немам намера да се правдам, ако не знаете до сега како размислувам тогаш нема шанси тоа да го објаснам сега во некоја реченица.

08-06-2011, 06:48 PM
Reply