Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Убиство, заташкување, протести, политика
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#61

(08-06-2011, 03:02 AM)acko Wrote: ^Ќе почекам за да видам дали имаат докази и како ќе се одвива сета таа работа па ќе дадам свој суд. Но, пред се јас сакам крупни промени, ако Фрчко се влече по судови затоа што сакал насилно да руши власт е добро, но ништо нема да промени и нема да чуствувам некое големо задоволство, повторно ќе ги нема промените за кои на Котле читам постојано. А во случај Фрчко да биде дел од други процеси, дел од тие крупни расчистувања тогаш ќе чувствувам и задоволство. Инаку ако се случи само првото сценарио, тогаш тоа ќе придонесе за демократизација на Македонија исто колку што и апсењето на Љубе ќе донесе ’воља’ за транспарентно и легално финансирање на партиите

Не знам, некако све ми е на Ура, на шашма, на мачкање очи и доста сила...Ацко зошто да чекаш сознанија. Моето прашање е многу јасно а и имаш доволно елемнти во моментов да одговориш.
Јас сум обвинет за насилно рушење на уставен поредок. Во досието нема ниту еден доказ од мое учество на протести, трибини, состаноци ...
За Фрчко ги имаш тие докази, значи по законот на кој се повикува и Фрчко и Милчин со кој го укинаа законот за лустрација по 1991 година. Те прашав како ке го третираш апсењето на Фрчко под такво обвинение.
08-06-2011, 03:24 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#62

(08-06-2011, 03:23 AM)acko Wrote: basilius_2, нема потреба од вакво релативизирање на работите. Не личи тоа на ништо, па и Иво и Гродана признаа, а ти продолжуваш да ја туркаш старата приказна. Како што разбрав од сведоците, тие виделе како дечкото бега, а полицаецот трчи по него, при бегање тој се сопнал и паднал, веќе тука полицаецот требало само да го задржи и да си тераат процедура, а тој земал да го тепа, крвнички, а овој го молел да го остави. Не се работело за некој ’пешадинец’ кој мава со пендрек во грб, туку за специјалец кој бил супериорен во секој поглед во однос на дечкото. Полицаецот по одредено време на тепање забележал дека нешто не е во ред и почнал да го освестува, викнал на помош други негови полицајци, тогаш веројатно виделе дека е мртов и го покриле со кеса. Не повикале брза помош. А, тука ти е еден од одговорите зошто не пријавиле. Па таму биле полицајци, дошле и други негови колеги, на кого да пријават, башка било и плоштад, кој можел да претпостави дека тоа некој ќе проба да го заташка. Тие згради на плоштад скоро сите имат камери, така да ништо чудно ова и да е забележано од некоја. Специфично е што овој Тигар бил дел од обезбедување на премиерот, така нешто збореа...

Утредента полицијата молчи, па се повикуваат на некое тело најдено пред МЕПСО кое што било без траги на насилство, за потоа да признаат дека на него имало насилство, а тоа што се распаѓало било токму од насилството. Полицаецот се пријавил, го признал делото, но кажал дека немал намера. А ти во твоите коментари сакаш да протнеш нешто друго, а веќе е потврдена приказната за убиството, признал и полицаецот, само ти бараш некои изговори.

И сега ќе го искоментираш ли конечно однесувањето на МВР?

Ацко,прво кога А1 ја објави веста беше дека Алфите забоделе нож на некој Дејан.Сега дојде некое друго име, и не било убиено со нож туку дека било претепано. Не верувам дека полицаецот е садист и дека еве му дошло да го тепа тоа дете без причина, и тоа дете веднаш паднало во несвест. Со тие симптоми што ми ги опиша тоа укажува дека детето има некоја болест. Нема разлика меѓу тие полицајци што се телохранители и обични, па и Специјалците. И тие и тие се обични војници. Единствено се разликуваат во обуката.
Ниту ја релативизирам работава,туку укажувам на некои нелогичности.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
08-06-2011, 03:36 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#63

Што имам, една изјава пред неколку месеци и сега присуство на протест. Тоа не е доволно за да кажам дека организирал нешто во таа насока. За мнгоу сум слушнал кои зборат и пишуваат за рушење на власт. Но, настрана тоа, јас ти одговорив како би реагирал, еве ќе го копирам тој дел: ’ако Фрчко се влече по судови затоа што сакал насилно да руши власт е добро, но ништо нема да промени и нема да чуствувам некое големо задоволство, повторно ќе ги нема промените за кои на Котле читам постојано. А во случај Фрчко да биде дел од други процеси, дел од тие крупни расчистувања тогаш ќе чувствувам и задоволство. Инаку ако се случи само првото сценарио, тогаш тоа ќе придонесе за демократизација на Македонија исто колку што и апсењето на Љубе ќе донесе ’воља’ за транспарентно и легално финансирање на партиите.’

А ти за Љубе напиша дека ќе биде уапсен затоа што зборува многу против Груевски, а тој е премногу суетен, а не дека борбата против криминалот има пресудно значење. Зошто би било грев истото да се мисли и за други. На крај, колку немаме системска и неселективна борба со сите криминали и што ти знам, кажува и тоа што кандидатие за апсење ги погодуваме преку анкета. Тоа доволно кажува за каква борба се работи.

П.С. Убиството и односот на МВР отиде во втор план, а тоа е многу појасно...

08-06-2011, 03:36 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#64

Ауу, јас имав повеќе верба во овој блог, не знаев дека е храм за ликот и делото на Фрчковски.
Патетични сте. Залудни ви се обидите да ја дефокусирате јавноста од бруталното убиство со ваши фрустрации и комплекси.

08-06-2011, 03:39 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#65

(08-06-2011, 03:36 AM)basilius_2 Wrote: Ацко,прво кога А1 ја објави веста беше дека Алфите забоделе нож на некој Дејан.Сега дојде некое друго име, и не било убиено со нож туку дека било претепано. Не верувам дека полицаецот е садист и дека еве му дошло да го тепа тоа дете без причина, и тоа дете веднаш паднало во несвест. Со тие симптоми што ми ги опиша тоа укажува дека детето има некоја болест. Нема разлика меѓу тие полицајци што се телохранители и обични, па и Специјалците. И тие и тие се обични војници. Единствено се разликуваат во обуката.
Ниту ја релативизирам работава,туку укажувам на некои нелогичности.

Верувај дека од секој твој нов пост сум повеќе збунет и не можам да верувам што читам.

А1 ширело шпекулации затоа што МВР не излегло со соопштение, го криело случајот! Нормално е во такви околности да се шират шпекулации кога нема став од надлежните органи.

Тоа што тебе не ти се верува дека е садист во случајот воопшто не е битно. Што и да бил земал и го претепал, а немал право да го тепа. Лицето паднало, тогаш полиаецот го стигнал и немало потреба веќе да го тепа. Дали дечкото бил нешто болен исто не е битно, битно е дека полицаецот да не го тепал тој сега ќе бил жив, а притоа сведоците велат дека го молел да не го тепа.

И ајде сега конечно укажи на нелогичностите од МВР, а не само на тие од А1. Полицаецот призна дека направил убиство (поточно тој признал дека го удирал но не бил свесен дека го убил), полицијата го осомничила, ти во неколку поста ми докажуваш дека можеби не било така!?

08-06-2011, 03:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#66

(08-06-2011, 03:39 AM)Guest Wrote: Ауу, јас имав повеќе верба во овој блог, не знаев дека е храм за ликот и делото на Фрчковски.
Патетични сте. Залудни ви се обидите да ја дефокусирате јавноста од бруталното убиство со ваши фрустрации и комплекси.


Никој не се обидува да ја дефокусира јавноста од бруталното убиство. Само предупредуваме на можните последици од замешувањето на Соросоидите и Фрчковски.
Кога ке "порастеме и созрееме" а тоа ке го искажеме преку ист однос кон сите личности за сторените дела и недела, тогаш и ние ке зборуваме само за осудата на виновникот-бруталниот убиец и неговите претпоставени.

Госту можеш и ти да дадеш мислење по оваа конкретно прашање:

Quote:Јас сум обвинет за насилно рушење на уставен поредок. Во досието нема ниту еден доказ од мое учество на протести, трибини, состаноци ...
За Фрчко ги имаш тие докази, значи по законот на кој се повикува и Фрчко и Милчин со кој го укинаа законот за лустрација по 1991 година. Те прашав како ке го третираш апсењето на Фрчко под такво обвинение.
08-06-2011, 04:27 AM
Reply
Guest1234
Unregistered

 
#67

(07-06-2011, 08:56 PM)Guest Wrote: кажи ни нам во Македонија како на закоравени комуњари дали е можно во Канада полицаец да убие човек, а потоа со уште неколку свои колеги да го фрлат како куче во парк додека не завшри говорот на премиерот ни? Дали е можно во таков случај воопшто да не се алармира боница, па дури ако треба да се прекине и собирот? Дали е можно три дена да не прават луди дека халуцинираме, дека Вејлиа пак ни ја полни главата со глупости? Дали е можно по толку ќотек да нема видливи траги од насилство, а оној сиромавиот портпарол на МВР да не убедува дека се работи за ненасилна смрт?

Vo Kanada, nekolku pati policajci ubivaat (nevini) so tejzeri(taser), i nikoj ne e obvinet.

Vo Kanada, policaec mu gi iskrsi koskite (bukvalno) na covek (G8) pred kamera i svedoci. I nikoj ne e obvinet.

.....

Kade sto ima dis-balans na moќ, nema pravda.

....
Vo Kanada i SAD, moќta e vo racete na korporacii, i ne e vo racete na demokratski izbranata vlast. Sega se donesuva zakon, partiite sami da si se snaojaat za site pari, sto uste povekje ke ja zacvrsti moќta na korporaciite.

Makedonija e podemokratska drzava od Kanada i SAD. Makedonija ima problemi samo zatoa sto nema pari i megjunarodna moќ. I narodot gi prifakja prikazni (od bogatite) deka e siromasen zatoa sto ima nedostatok na demokratija.
08-06-2011, 07:07 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#68

(08-06-2011, 07:07 AM)Guest1234 Wrote:
(07-06-2011, 08:56 PM)Guest Wrote: кажи ни нам во Македонија како на закоравени комуњари дали е можно во Канада полицаец да убие човек, а потоа со уште неколку свои колеги да го фрлат како куче во парк додека не завшри говорот на премиерот ни? Дали е можно во таков случај воопшто да не се алармира боница, па дури ако треба да се прекине и собирот? Дали е можно три дена да не прават луди дека халуцинираме, дека Вејлиа пак ни ја полни главата со глупости? Дали е можно по толку ќотек да нема видливи траги од насилство, а оној сиромавиот портпарол на МВР да не убедува дека се работи за ненасилна смрт?

Vo Kanada, nekolku pati policajci ubivaat (nevini) so tejzeri(taser), i nikoj ne e obvinet.

Vo Kanada, policaec mu gi iskrsi koskite (bukvalno) na covek (G8) pred kamera i svedoci. I nikoj ne e obvinet.

.....

Kade sto ima dis-balans na moќ, nema pravda.

....
Vo Kanada i SAD, moќta e vo racete na korporacii, i ne e vo racete na demokratski izbranata vlast. Sega se donesuva zakon, partiite sami da si se snaojaat za site pari, sto uste povekje ke ja zacvrsti moќta na korporaciite.

Makedonija e podemokratska drzava od Kanada i SAD. Makedonija ima problemi samo zatoa sto nema pari i megjunarodna moќ. I narodot gi prifakja prikazni (od bogatite) deka e siromasen zatoa sto ima nedostatok na demokratija.

Интересен коментар. Би ги замолил Јордана и Соленик, кои живеат во Канада и САД да кажат дали тоа е точно!
08-06-2011, 08:33 AM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#69

(07-06-2011, 11:08 PM)hristo Wrote:
(07-06-2011, 08:39 PM)alexdgreat Wrote:
(07-06-2011, 08:36 PM)acko Wrote: Јордан, тие го заташкуваа случајот... Гордана мора да си даде оставка т.е. да не ни помислуваат уште да ја стават министер во новата влада...

Ne da go zataskuvaat!? I glupi ne pravat, se onesvestil demek. Ovie bile pogolemi komunisti i od vistinskite.
Pak vie jadete gomna za Alfa i A1.

На ТВ Сител дадоа два сведока кои проговорија за случајот на убиениот Мартин. Биле очевидци, но поради страв не сакаа да им се видат лицата.За цело време онаа торбешката, антимакедонската, криминалната А1 молчеше. SmajlitoSmajlitoSmajlito

Sitel dale nesto, ke da si greska. Pocni od tuka i citaj natamu. Pa ke vidis deka Netpress bea prvi, Alfa pa A1.

http://forum.kajgana.com/threads/%D0%9F%...%B0.51647/
08-06-2011, 10:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#70

(08-06-2011, 08:33 AM)hristo Wrote:
(08-06-2011, 07:07 AM)Guest1234 Wrote: Vo Kanada, nekolku pati policajci ubivaat (nevini) so tejzeri(taser), i nikoj ne e obvinet.

Vo Kanada, policaec mu gi iskrsi koskite (bukvalno) na covek (G8) pred kamera i svedoci. I nikoj ne e obvinet.

.....

Kade sto ima dis-balans na moќ, nema pravda.

....
Vo Kanada i SAD, moќta e vo racete na korporacii, i ne e vo racete na demokratski izbranata vlast. Sega se donesuva zakon, partiite sami da si se snaojaat za site pari, sto uste povekje ke ja zacvrsti moќta na korporaciite.

Makedonija e podemokratska drzava od Kanada i SAD. Makedonija ima problemi samo zatoa sto nema pari i megjunarodna moќ. I narodot gi prifakja prikazni (od bogatite) deka e siromasen zatoa sto ima nedostatok na demokratija.

Интересен коментар. Би ги замолил Јордана и Соленик, кои живеат во Канада и САД да кажат дали тоа е точно!


Да. Гостот го споменува убиството на полјакот на аеродромот во Торонто со тејзер. Човекот од чекање бил нервозе и реагирал бучно. Бил предупреден од полицијата да се примири, тој за несреќа не го знаел англискиот јазик и тргнал накај полицаецот. Полицаецот тоа го ОЦЕНИЛ како загрозување на неговата безбедност и го употребил тејзерот.

За претепувањето кога беше самиотот на Г8, образложението беше дека момчето се противело на наредбата да прекине да уништува приватна сопственост. Скршил мисечини прозорец на продавница.

Имав еден случај минатата недела во мојата улица. Полицијата доје да приведе сторител на сообракјаен прекршок. Кога позвониле на вратата човекот излегол со некаков метален предмет кој на полицајците им се причинил дека е мачета за неколку минути дојдоа специјалци. Полицијата се повлече и го обезбедуваше само сообракјаот и го ограничуваше приближувањето на љубопитните граѓани. Специјалците беа вооружени и подготвени да пукаат, се упати "преговарач" да разговара од пристојна далечина со граѓанинот. Се за среќа заврши без пукање , човекот се предаде.

Овдека постои едно правило, никој несмее да се спротивставува на наредбите на полицијата.
Е сега ако комисијата која го испитува случајот утврди дека полицаецот ги прежекорил овластувањата следи затворска казна. мислам дека имаше еден или два такви случаја.

Јас затоа прашавам што била причината полицаецот да употреби сила врз момчето.

08-06-2011, 01:40 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#71

А дали после тие убиства надлежните се труделе да ги прикријат и ако имало како завршило тоа?

Никој не смее да се спротиставува, но тука има еден интересен момент, таму сите се пресметувале со полиција, лицата тргнувале накај полицаецот, ваму овој бегал, паднал, фатен и тука требало се да заврши.

А навистина треба конечно да објават што било причината за овој да бега, а полицаецот да го брка...

08-06-2011, 03:03 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#72

Изгледа сакал на бина да се качи, така почнало се!?

08-06-2011, 03:18 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#73

Полицијата е тиранска организација; а полицајците по непишано правило се поглупави, а побрутални од обичните граѓани. За жал како и обично, и оваа несреќна случка се тера на "Јуриш!!" и и' се наметнува политизиран тон. Тоа што полицајците се глупави и брутални, не е оправдување за случкава. Истовремено потребно е да се земат сите работи в предвид.

Многу различни верзии за случкава излегоа во изминативе 2-3 дена, и сеуште не можеме да добиеме чиста слика за она што се случило. Кривичната одговорност за смртта на дечково секако дека лежи кај самиот убиец. Прашањето секако е зошто отпочнал инцидентот, односно дали убиецот имал оправдана причина да го "пацивизира" дечкото? Од тоа ќе зависи колку ќе е голема казната за убиецот. Доколку навистина има обид за заташкување на делото (што според изнесеното може да се заклучи дека има барем до одредена мера) тогаш сите вклучени имаат и кривична одговорност за нивниот удел како содружници. Повторно и ова е една општа реалност насекаде во светот, полицајците да се штитат меѓусебно.

Постои и хиерархична морална одговроност во случајов, која захтева систематско истражување дали убиецов е уникатен случај на бруталност или вакви типови се примаат во МВР по правило.

Е сега, како што реков, за жал и оваа работа се претвора во политизаран "Јуриш!!" каде што се забегува од централните проблеми. Дали можеме со сигурност да кажеме дека информациите кои излегуваат од МВР се поради притискот од протестите, дали информациите немаше да излезат и без протестите, или пак протестите се резултат на дезинформациите кои излегуваат во јавноста пред се' од А1? Да не заборавиме дека протестиве започнаа како одговор на "политичкото убиство" или "држзавно убиство" на дечково. Јас не гледам политика во ова убиство. Доколку знаеме малку повеќе факти за историјата на покојниот ќе имаме прилика да донесеме исрпавен суд зошто ова се има случено. Во никој случај не верувам дека Груица е демократ, но не е толку луд или глуп за да дава наредби јавно да се тепаат деца до смрт, особено ако се земе предвид дека детево било од ДПМНЕвско семејство и дека било на прославата на победата на ДПМНЕ!

Со превземањето на водството на протестите од страна на Фрчко, протестите губат дел од својот легимитед. Прво, поради историјата на самиот Фрчко, под чија директна наредба во акција беа убивани македонски граѓани на "Битпазар", "Мала Речица" и сл., како и можноста протестите да се етикетираат како политички обид на СДС да ги поништи изборните резултати.
08-06-2011, 03:21 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#74

Соленик, се сложувам со тебе, освен во едно. Протестите од почеток се против бруталноста, а не дека се работи за политичко убиство. Тоа дека Груевски не дал наредба јавно да се тепаат деца на смрт стои и не треба работата да оди во тој правец. Затоа јас цело време зборувам за нивното однесување после случката, јас од тоа сум нездаволен и револтиран. Нема никаква намера за нешто да се менува, како се да е во ред. Една работа ми е посено чудна од вчера кога почнав да пратам повеќе што се случува. Како може да има инцидент, тепачка, смрт на плоштад кога таму се наоѓа премиерот со неколку министри, а за тоа утре тие демек немале податоци. Тоа не ми е за верување, а уште објавуваат дека најдено тело без траги на насилство, одат да ги ’молат’ родителите да молчат, и никој не зборува за било каква одговорност, освен сега за полицаецот, а како што напишав погоре нема ни намера да се менува нешто, барем желба да се покаже. Поради тоа реагирам оштро, затоа сум револтиран..

08-06-2011, 03:46 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#75

Ацко, прво би било убаво да почекаме да се направи истрага и потоа да донесеме некаков заклучок. Во овој случај полицаецот употребил сила која се покажала смртоносна за жртвата.Самиот полицаец почуствувал вина и се пријавил.
За да дадеме целосен и точен коментар би било убаво и да дознаеме зошто детето бегало од полицаецот.Не би рекол дека тоа треба да го извади полицаецот, и неговите по хиерхија од одговорност.
Во овој случај,па и во случјот на Јордан, на Деструктивец итн. се покажува,па и во случаите во Сина Птица,Дувло, Битпазар, Мала Речица,Гостивар, Тетово полицијата премногу е брутална и е надвор од системот на цивилна контрола.И дека Министерот за Внатрешни работи и Премиерот имаат премногу моќ и овластување. Во овој случај најголем, проблем во Македонската полиција е вработувањето на луѓе без доволна позадинска проверка дали тоа се криминалци или наркомани.
Во случајот на Јордан Петровски-Црни, на Декструктивец па и Сина Птица и Дувло се покажа дека СДБ не работела на поинаков начин,наместо да фаќала вистински криминалци и терористи, си измислувала случаи по аршинот на Л.П.-Бериа.Или пак работела да ја заштити партијата на власт.
Што се однесува до случаите Битпазар,Мала Речица кога Љ.Ф. беше министер никој не поднесе одговорност за тие случувања.Но тоа не значи дека во овој случај дека треба да се продолжи со истата практика на избегнување на одговорност.
Моја препорака е да се распуштат Алфите,Тигрите и другите полициски формации, како и Полициските специјалци.Затоа што немаме потреба од толку полициски-воени формации.
Што се однесува до А1,Сител и другите ТВ станици, би било убаво пред да објават нешто тоа да го проверат.И да дадат точна информација.

"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 08-06-2011, 03:57 PM by basilius_2.)
08-06-2011, 03:54 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#76

(08-06-2011, 03:46 PM)acko Wrote: Соленик, се сложувам со тебе, освен во едно. Протестите од почеток се против бруталноста, а не дека се работи за политичко убиство. Тоа дека Груевски не дал наредба јавно да се тепаат деца на смрт стои и не треба работата да оди во тој правец. Затоа јас цело време зборувам за нивното однесување после случката, јас од тоа сум нездаволен и револтиран. Нема никаква намера за нешто да се менува, како се да е во ред. Една работа ми е посено чудна од вчера кога почнав да пратам повеќе што се случува. Како може да има инцидент, тепачка, смрт на плоштад кога таму се наоѓа премиерот со неколку министри, а за тоа утре тие демек немале податоци. Тоа не ми е за верување, а уште објавуваат дека најдено тело без траги на насилство, одат да ги ’молат’ родителите да молчат, и никој не зборува за било каква одговорност, освен сега за полицаецот, а како што напишав погоре нема ни намера да се менува нешто, барем желба да се покаже. Поради тоа реагирам оштро, затоа сум револтиран..

Гледаш, премногу различни приказни циркулираат во кои има премногу "рекла-казала". Ова веќе го пишуавав во случајот "Перо Наков ББ" кога полицијата многу несмасно ја спроведе акцијата.

На мене сеуште ми се непознати две работи:

1. Што всушност се има случено? Односно како се одвивал инцидентот?

Во тој однос принципиелно би сакал да се согласам со Васил_2 да им се даде прилика на МВР да ја спроведат истрагата, но реално не знам дали може да се очекува такво нешто од МВР. Сепак, објективна презентација за историите на убиениот и убиецот ќе бидат одлична почетна точка.


2. кој е организатор на протестите, што се барањата на протестаторите?

Можеби е само привидно, но се добива впечаток дека Соросоидите имаат влијание во сето ова--најверојатно поради нивната можност да се претстават во такво светло благодарение на нивната медиумска застапеност. Јас на А1 од мајката на убиениот буквано слушнав дека "Државата ми го уби детето". За да ги разчистиме сите работи мора да знаеме дека во овој случај државата не го уби Мартин, туку полицаецот (за кој колку што можам да разберам бил во цивилка--дали грешам). Од тука треба да тргне овој караван.


-----
Во однос на замешателството на ФОРУМ во протестиве, нешто што гледам дека Јордан нема трШпение да го објазни нашиот став:
Поради нивното учество се намалува легитимитетот на протестите, но и можеби се намалува нивниот интензитет. Во разоговори со мои од Македонија, направив своевиден тест. Имено, луѓето се подготвуваа да одат в Скопје за денес да се приклучат на протестите. Откако им реков дека Фрчолика е предводник, тие се пишманија. Тоа е "ФОРУМ ефектот" за кој зборуваме.
08-06-2011, 04:14 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#77

Има и трета точка... Поведението на МВР! Ти ми велиш чекај на МВР, а тие прв ден велат немало траги на насилство!?

А, овој трагичен случај треба да се искористи за да се промени и нешто во оденсувањето на тие алфи, тигрови, обезбедувачи. Затоа што ако вака само го осудиме полицаецот, а не извлечеме никаква поука, а работата оди во тој правец, тогаш ништо не сме направиле, повторно ќе имаме слични инциденти кои ќе можат да завршат трагично.

08-06-2011, 04:20 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#78

(08-06-2011, 04:20 PM)acko Wrote: Има и трета точка... Поведението на МВР! Ти ми велиш чекај на МВР, а тие прв ден велат немало траги на насилство!?

А, овој трагичен случај треба да се искористи за да се промени и нешто во оденсувањето на тие алфи, тигрови, обезбедувачи. Затоа што ако вака само го осудиме полицаецот, а не извлечеме никаква поука, а работата оди во тој правец, тогаш ништо не сме направиле, повторно ќе имаме слични инциденти кои ќе можат да завршат трагично.

Принципиелно правиното нешто да се стори сега е да се осатви МВР на раат да ја истражи случкава. Како што реков, тоа реално не може да се очекува. Мое мислење е дека убиецов не е изолиран случај, туку, дека тој е еден од систематски приманите насилници во МВР. Тоа не е ништо ново во РМ. Моменталниот начин на уредување на РМ едноставно нема да може да издржи распуштање на безбедносните сили. Едно е што тоа е начин да се вработат еден куп партиски војници, второ е што на Владата и' е потребна ваква структура со која ќе го држи населението во страв.

P.S.
Ниту го браниме убиецот, ниту МВР, ниту Владата: едниствено сакаме да ја фокусираме расправата на она што е легитимно во случајов.

(This post was last modified: 08-06-2011, 04:33 PM by Solenik.)
08-06-2011, 04:32 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#79

Ако за вас во не е легитимно да се фокусиреме на расправата за однесувањето на МВР тогаш имаме сериозно различни мислења по ова прашање. Под ’однесување на МВР’, не мислам само за после убиството, туку општо за навниот начин на делување кој нема да се промени ако сега пишуваме најмногу за Фрчко, а се друго остане во друг план. А, што правиме ако нема никакво рушење на власт за кое зборувате, а енергијата сме ја потрошиле за таа работа, а полицијата си остане иста и недоволно осудена?

08-06-2011, 04:38 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#80

(08-06-2011, 04:20 PM)acko Wrote: Има и трета точка... Поведението на МВР! Ти ми велиш чекај на МВР, а тие прв ден велат немало траги на насилство!?

А, овој трагичен случај треба да се искористи за да се промени и нешто во оденсувањето на тие алфи, тигрови, обезбедувачи. Затоа што ако вака само го осудиме полицаецот, а не извлечеме никаква поука, а работата оди во тој правец, тогаш ништо не сме направиле, повторно ќе имаме слични инциденти кои ќе можат да завршат трагично.

Види,Ацко би било убаво да не се оди протести бидејќи ако протестите ги водат СОРОС,Форум итн. само ше ја намалат казната која треба да се даде на полицаецот и на другите вклучувајќи ја и Гордана Јанкуловска. Едноставно ќе речат ова се политички мотивирани протести, од СДСМ кои сакаат во овој момент на пораз да поентираат.
Затоа предлагам да се даде шанса на МВР да го испитаат случајот. Во случај да никој не биде казнет од замешаните и одговорните во МВР, тогаш во секој случај треба да се изврши притисок но без присуство на Фрчко,Сорос и А1.
Што се однесува до Алфите, Тигрите и Специјалците мое мислење е тие да се распуштат, бидејки како се сеќавам еден Кумановец што беше полицаец во една од полициските единици бил познат во целиот град како криминалец.Бидејќи во ниедна земја на Западот па и во Антика не се пуштаат луѓе со криминално досие или кои бегаат од законот,да бидат војници, полицајци, адвокати па и политичари во некои инстанци им се одзема и правото на глас.И ова е еден од проблемите зошто Македонија не е во ЕУ и НАТО.
Втората причина на Македонија не и се потребни толку многу безбедносни формации.Бидејќи тоа чини пари.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
08-06-2011, 04:39 PM
Reply