Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Убиство, заташкување, протести, политика
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#41

(07-06-2011, 08:39 PM)alexdgreat Wrote:
(07-06-2011, 08:36 PM)acko Wrote: Јордан, тие го заташкуваа случајот... Гордана мора да си даде оставка т.е. да не ни помислуваат уште да ја стават министер во новата влада...

Ne da go zataskuvaat!? I glupi ne pravat, se onesvestil demek. Ovie bile pogolemi komunisti i od vistinskite.
Pak vie jadete gomna za Alfa i A1.

На ТВ Сител дадоа два сведока кои проговорија за случајот на убиениот Мартин. Биле очевидци, но поради страв не сакаа да им се видат лицата.За цело време онаа торбешката, антимакедонската, криминалната А1 молчеше. SmajlitoSmajlitoSmajlito
07-06-2011, 11:08 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#42

Дали ви текнува што се случуваше во Грција кога полицијата уби едно момче кое беше анархист? Гореше Атина со денови! Дали ви текнува во Франција што се случи кога полицијата исто уби? Гореа преградија со денови.

Јас сум против такви анархични дејства, само давам споредба... Кај нас ни протести не можат саглам да поминат и за вакви работи, а да не се спукаме меѓу себе...

07-06-2011, 11:11 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#43

(07-06-2011, 11:11 PM)acko Wrote: Дали ви текнува што се случуваше во Грција кога полицијата уби едно момче кое беше анархист? Гореше Атина со денови! Дали ви текнува во Франција што се случи кога полицијата исто уби? Гореа преградија со денови.

Јас сум против такви анархични дејства, само давам споредба... Кај нас ни протести не можат саглам да поминат и за вакви работи, а да не се спукаме меѓу себе...

Ацко, можеби е време јас , ти,Никола, Алексгреит и многу други ( Комитетот е далеку) да решиме да застанеме на чело на такви протести и, така, да ги исклучиме Фрчко и компанијата, за да Јордан не се нервира. Вака, без нас или слични на нас, Фрчко влетува во празен простор и поентира. Реков порано, нема божја правда или божја милост, има само човекова волја, разум и храброст да ги решава работите. Така го разбираме светот ние... егзистенцијалиститеDuel

07-06-2011, 11:17 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#44

Сажељавам, јас не сум егзистенцијалист... Icon_razz))

07-06-2011, 11:21 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#45

Моментално Мирослав Вујиќ зборува на телефон во емисијата Јади Бурек.....и замислете ги брани алфите...т.е дека алфите биле наши единици,и дека не требало да ги исповестуваат со некој поединец.

На што се должи овој говор од страна на Вујиќ....зар се поделил кланот???
07-06-2011, 11:28 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#46

Да резимирам малку...

Според мене ова е момент кога треба да се изврши притисок врз власта за освестување. Затоа што ние сме си во голема мера полициска држава. Од Тигри, Алфи до редари премногу ја злоупотребуваат својата моќ. За жал, МВР не покажа намера тоа да се спречи, напротив успева само да ги заташкува. Сите организации велат дека има претерано луѓе кои сами се повредуваат при приведувања, интервенции на полиција, притвор и слично. Да се намали силата на разни обезбедувачи на државни функционери. Да се присили МВР на одговорност!

Не треба да има радикализација. Не треба да има злоупотреба на протестите. Не треба власта да се пресметува со протестантите така што ќе ги дискредитира. И не верувам дека со ова ќе се направи некој 5 Октомври.

edit... Заборавив пред малку. Гледам дека младите после подолго време, од сите партии (освен најзакоравени дпмневци), од различни идеологии и др., се обединети!

07-06-2011, 11:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#47

(07-06-2011, 10:56 PM)acko Wrote: 1. Не знам која е причината, но колку што гледам не постоела ни една за да го убијат. Овој го фатил го треснал од клупа и продолжил да го удира. Кога го фатил немало потреба да продолжи да го тепа! Причина да го убие само ако носел пиштол и тргнал да го убива премиерот или министрите, но такво нешто немало. Полицаецот го истепал, дошле некои да му помогнат да го освестат, а не им текнало да повикаат брза помош!


Ацко кога дискутираш исфрли ги емоциите.
Јас прашав: Дали знаеш што е причината полицаецот што употребил физичка сила.???
Нормален човек неможе да реагира така. Што го натерало да се пресмета така брутално. Со што го предизвикало момчето. Можеби се работи за психички пореметен човек. Ако е така, кој му дал лекарско уверение, уште колку има такви...
Се мора Ацко да се испита, провери ... без тоа секоја одлука ке биде избрзана.
(07-06-2011, 10:56 PM)acko Wrote: 2. Која приказна ја менуваат денеска? Нели денес и се дозна за кого се работи, вчера се мислело дека е некој друг? А и каква врска има тоа кога дечкото е мртов?


Како не ја менуваат. Родителите знаеле за смрта на синот, нели се договориле со ВМРО ДПМНЕ да молчат. Сигурно договорот за молкот бил "зачинет" со нешто, дали закани дали награди.

Кој е тој кој ги ослободил од стравот од заканите или пак им понудил поголема награда.(07-06-2011, 10:56 PM)acko Wrote: 3. Колку што разбрав на протестот имало широк спектар на луѓе. А, мислам дека Фрчковски и не им е водач. На протестот имало од анархисти до десничари, навивачки групи... Таа група околу тие невладини организации била мала, еднаш и се поделиле, па повторно се споиле. Убиството и заташкување е пострашно и од Фрчковски на протест.Присуството на Фрчковски им дава за право на Груевски и Јанкуловса да велат дека протестите се партиски. И целава работа ја прикажат како борба на опозицијата да ги поништи изборните резултати.(07-06-2011, 10:56 PM)acko Wrote: А кој е одговорот на овие прашања:

1. Зошто полицијата го криеше убиството и испроба да го заташка?

2. Зошто никој не поднесува одговорност, а владата со нејзините медиуми се труди да се зборува за се, да се извртува работата, кого штитат?

3. Како може Фрчковски да биде повиновен и поодговорен од министерката?Одговорноста мора да си ја понесат сите. Директниот извршител со затворска казна, другите со оставки, разрешувања, распоредување на пониски работни места.

Гордана не е Министер. Оваа е техничка влада.

Медиуми кои се обидоа да го заташкаат случајот неможеш да ги казниш на друг начи освен со негледање.

Да ти предочам каде е поголемата вина на Фрчковски. Јанкуловска сигурно не издала наредба да се убие момчето. Фрчковски и другите од неговото идеолошко опкружување ги користат младите и смрта на момчето за своја цел. Кој ке биде виновен ако протестиве ескалираат и прераснат во обид за превземање на власта и во тие немири загине некој.
07-06-2011, 11:40 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#48

(07-06-2011, 11:21 PM)acko Wrote: Сажељавам, јас не сум егзистенцијалист... Icon_razz))

Што да ти правам...никој не е совршен.

07-06-2011, 11:40 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#49

(07-06-2011, 11:40 PM)hristo Wrote:
(07-06-2011, 11:21 PM)acko Wrote: Сажељавам, јас не сум егзистенцијалист... Icon_razz))

Што да ти правам...никој не е совршен.

Не си ни ти... приврзаник на таа филозофија... По тоа што те читам не верувам дека се сложуваш со типчето Icon_razz

07-06-2011, 11:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#50

(07-06-2011, 10:47 PM)hristo Wrote:
(07-06-2011, 09:24 PM)ЈорданПетровски Wrote: ама треба да бидат казнети и Фрчковски и останатите кои смрта на момчето ја употребуваат за свои партиски цели.Сега разбирам колку политиката е сложена работа и колку е нужно да се има сопствен став, па макар , понекогаш, и погрешен...виза ви намерата на некои да бидат следени без задршка.Употребата Христо на смрта на момчето од Фрчко и неговите идеолошки истомисленици не е да се дојде до правдата и да се казнат виновниците. Да беше така се ке беше во ред, тоа е вистинска употреба на случајот во придобивање на партиски рејтинг. Овдека Христо намерата на Фрчко и бандата е сосема друга.

Ако младиве го запалеа собранието, владата, ... ке имаа моја целосна подршка. Тоа ке беше порака дека новата влада и идните влади мора да менува нешто во начинот на работа и дека веке во Македонија еден слој на општеството се разбудил од сонот се ослободил од партиските пранги.
07-06-2011, 11:52 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#51

(07-06-2011, 11:40 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ацко кога дискутираш исфрли ги емоциите.
Јас прашав: Дали знаеш што е причината полицаецот што употребил физичка сила.???
Нормален човек неможе да реагира така. Што го натерало да се пресмета така брутално. Со што го предизвикало момчето. Можеби се работи за психички пореметен човек. Ако е така, кој му дал лекарско уверение, уште колку има такви...
Се мора Ацко да се испита, провери ... без тоа секоја одлука ке биде избрзана.

Што е битно дали е нормален тој човек? Што менува тоа во приказната освен што ќе заврши во лудница, а не во затвор? Тоа страшното што го прави МВР после убиството си останува исто, без разлика дали тој бил нормален или не. Последиците се исти, одговорноста е поголема само за надлежните во таков случај.
(07-06-2011, 11:40 PM)ЈорданПетровски Wrote: Како не ја менуваат. Родителите знаеле за смрта на синот, нели се договориле со ВМРО ДПМНЕ да молчат. Сигурно договорот за молкот бил "зачинет" со нешто, дали закани дали награди.

Кој е тој кој ги ослободил од стравот од заканите или пак им понудил поголема награда.

Мајката излезе пред камерите и го изјави тоа дека мажот го советувале да молчи, а дека таа не сака и ќе зборува. Во прилогот мажот се дере и и вели на жената да престане, да не зборува.
(07-06-2011, 11:40 PM)ЈорданПетровски Wrote: Присуството на Фрчковски им дава за право на Груевски и Јанкуловса да велат дека протестите се партиски. И целава работа ја прикажат како борба на опозицијата да ги поништи изборните резултати.


Одговорноста мора да си ја понесат сите. Директниот извршител со затворска казна, другите со оставки, разрешувања, распоредување на пониски работни места.

Гордана не е Министер. Оваа е техничка влада.

Медиуми кои се обидоа да го заташкаат случајот неможеш да ги казниш на друг начи освен со негледање.

Да ти предочам каде е поголемата вина на Фрчковски. Јанкуловска сигурно не издала наредба да се убие момчето. Фрчковски и другите од неговото идеолошко опкружување ги користат младите и смрта на момчето за своја цел. Кој ке биде виновен ако протестиве ескалираат и прераснат во обид за превземање на власта и во тие немири загине некој.


Јанкуловска е соучесник во заташкување!!! Таа за тоа треба да си понесе одговорност! Ако не знаела ништо, во што не верувам, па не знам што да е, тогаш треба да си поднесе оставка затоа што е пет години министер, а не успеала ни да направи мрежа за да знае дека е убиен човек и тоа на ист плоштад на кој биле собрани премиерот и министерот!

Младите си излегле да протестират, не бил пресуден Фрчко за нивното излегување, тој се приклучува и се сложувам со тебе дека има желба за да го злоупотреби протестот, па нека биде и до крајни граници за кои пишуваш. Но, зарем тие луѓе, кои што спремаат такво сценарио не можат тоа да го направат и без Фрчко на протестот, зарем така не би било и полесно, би ги немало овие муабети, а работата ќе е завршена. А сигурно постои можност протестите да се радикализираат и без Фрчко да има врска со тоа.

Но, во Македонија не исклучувам ниту една можност, па и рушење на изборните резултати. Затоа го повторувам мојот предлог кој гласи: Сите да си понесат одговорност, да кажат дека Јанкуловска нема да ја видиме во нова влада, да има разместувања, да расчистиме кои биле помагачите, да се покаже воља за промена на делувањето на полицијата и ќе нема потреба за нови протести, а со тоа ни шанса некој да ги искористи!

И на крај се ќе се заврши така што Фрчковски ќе биде затворен затоа што организирал државен удар???? Таму целиш?

08-06-2011, 12:15 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#52

Прво би сакал да појаснам нешто околу употребата на сила од страна на полицијата воопшто.
Полицијата може да употреби сила во било кој момент кога на полицаецот му се заканува неговиот живот, и силата да биде реципрочна онолку колку, неговиот противник употребува. Кога беше Г8 во Канада,според некои НВО, полицијата употребила премногу сила па сега се направи Анкетна комисија со цел да се утврди одговорноста на Шефот на Полицијата на Торонто, дали употребила премногу сила.
Полицијата има право, кога некој се спротиставува на апсењето да употреби сила,истотака кога некој се заканува вербално кон полицаецот.
Што се однесува, пак до самата жртва би требало да се провери и неговата медицинска историја како и колку време е мртво. Оваа пак е нормална процедура кога се врши абдукција.Истотака,зошто според некои извештаји, месото на детето веќерта на неговото умирање почнало да се распаѓа.
Бидејќи колку што се сеќавам на А1, неговите родители вчера дознале дека нивното дете е мртво.
Сакам да прашам зошто тие што го виделе убиството не го пријавиле во Полицијата? Туку веднаш ги нашле А1.А со тоа сведоците станаа дел од прикривањето на истото злодело.
Со организирањето на овие протести од страна на А1,Сорос,Најчевска, Фрчковски,се прашувам дали операцијата "Надеж" започна?
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
08-06-2011, 02:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#53

(08-06-2011, 12:15 AM)acko Wrote: Јанкуловска е соучесник во заташкување!!! Таа за тоа треба да си понесе одговорност! Ако не знаела ништо, во што не верувам, па не знам што да е, тогаш треба да си поднесе оставка затоа што е пет години министер, а не успеала ни да направи мрежа за да знае дека е убиен човек и тоа на ист плоштад на кој биле собрани премиерот и министерот!


Јас Ацко оваа го повторив неколку пати :

Одговорноста мора да си ја понесат сите. Директниот извршител со затворска казна, другите со оставки, разрешувања, распоредување на пониски работни места.


(08-06-2011, 12:15 AM)acko Wrote: И на крај се ќе се заврши така што Фрчковски ќе биде затворен затоа што организирал државен удар???? Таму целиш?


Со оваа тотално ме збуни и ме натера да ти поставам едно прашање:

Ако по логиката на Фрчко, јас сум бил следен за насилно уривање на Уставниот поредок а не сум организирал ниту едни протести, никогаш ни во разговор со пријатели не сум споменал насилно превземење на власта, не сум членувал во ниедна партија. Што треба да направи оваа власт со него.

08-06-2011, 02:08 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#54

(08-06-2011, 02:07 AM)basilius_2 Wrote: Прво би сакал да појаснам нешто околу употребата на сила од страна на полицијата воопшто.
Полицијата може да употреби сила во било кој момент кога на полицаецот му се заканува неговиот живот, и силата да биде реципрочна онолку колку, неговиот противник употребува. Кога беше Г8 во Канада,според некои НВО, полицијата употребила премногу сила па сега се направи Анкетна комисија со цел да се утврди одговорноста на Шефот на Полицијата на Торонто, дали употребила премногу сила.
Полицијата има право, кога некој се спротиставува на апсењето да употреби сила,истотака кога некој се заканува вербално кон полицаецот.
Што се однесува, пак до самата жртва би требало да се провери и неговата медицинска историја како и колку време е мртво. Оваа пак е нормална процедура кога се врши абдукција.Истотака,зошто според некои извештаји, месото на детето веќерта на неговото умирање почнало да се распаѓа.
Бидејќи колку што се сеќавам на А1, неговите родители вчера дознале дека нивното дете е мртво.
Сакам да прашам зошто тие што го виделе убиството не го пријавиле во Полицијата? Туку веднаш ги нашле А1.А со тоа сведоците станаа дел од прикривањето на истото злодело.
Со организирањето на овие протести од страна на А1,Сорос,Најчевска, Фрчковски,се прашувам дали операцијата "Надеж" започна?

Мислам дека предалаку отиде со констатациите....т.е работава излегува дека нашава држава нема служба...и дека една обична група на лешинари може да урне цела држава.


Се мислам дека грешката ќе мора да ја преземе МВР за доцнењето со информациите.

А не верувам дека оваа влада и службата ќе дозволат А1 и групата лешинари да им ги срушат институциите.

Па ММЕ на Сител пишува дека А1 имаат уште 7 дена за да исплатат милиони евра....инаку стечај капут.

И ако успеат до толку една А1 со неколку пајташи во последните 7 дена да ја заебава цела држава....тогаш стварно работава излегува дека сме банана држава.
(This post was last modified: 08-06-2011, 02:20 AM by Makedonec.)
08-06-2011, 02:19 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#55

(08-06-2011, 02:07 AM)basilius_2 Wrote: Прво би сакал да појаснам нешто околу употребата на сила од страна на полицијата воопшто.
Полицијата може да употреби сила во било кој момент кога на полицаецот му се заканува неговиот живот, и силата да биде реципрочна онолку колку, неговиот противник употребува. Кога беше Г8 во Канада,според некои НВО, полицијата употребила премногу сила па сега се направи Анкетна комисија со цел да се утврди одговорноста на Шефот на Полицијата на Торонто, дали употребила премногу сила.
Полицијата има право, кога некој се спротиставува на апсењето да употреби сила,истотака кога некој се заканува вербално кон полицаецот.
Што се однесува, пак до самата жртва би требало да се провери и неговата медицинска историја како и колку време е мртво. Оваа пак е нормална процедура кога се врши абдукција.Истотака,зошто според некои извештаји, месото на детето веќерта на неговото умирање почнало да се распаѓа.
Бидејќи колку што се сеќавам на А1, неговите родители вчера дознале дека нивното дете е мртво.
Сакам да прашам зошто тие што го виделе убиството не го пријавиле во Полицијата? Туку веднаш ги нашле А1.А со тоа сведоците станаа дел од прикривањето на истото злодело.
Со организирањето на овие протести од страна на А1,Сорос,Најчевска, Фрчковски,се прашувам дали операцијата "Надеж" започна?

1. Ај сега тоа што го објасни на почетокот примени го во овој случај и види како се однесувала полицијата. Ја замислувам таа сцена како дечкото вика ’ти се молам не ме тепај’, а тоа да биде окарактеризирано како отпор врз кој морало да се примени толкава сила.

2. Не го пријавиле затоа што тоа го направила полицијата, затоа што се плашеле од таа полиција.

3. Протестите се добра работа. Погледни само колку нови работи дознавме, а требаше да бидат премолчани. Притисокот се исплати. Треба тие луѓе да се тргнат од нив.

4. basilius_2, што мислиш ти за тоа што прво полицијата не спомнува ништо за овој случај, потоа велат дека е најдено тело кај МЕПСО но дека нема траги на насилство, за на крај да финишираат со тоа дека левата страна била во распаѓање од повреди? Како треба да се постапува по овие работи, онака теоретски да објасниш како во почетокот од постот.

08-06-2011, 02:27 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#56

(08-06-2011, 02:08 AM)ЈорданПетровски Wrote: Со оваа тотално ме збуни и ме натера да ти поставам едно прашање:

Ако по логиката на Фрчко, јас сум бил следен за насилно уривање на Уставниот поредок а не сум организирал ниту едни протести, никогаш ни во разговор со пријатели не сум споменал насилно превземење на власта, не сум членувал во ниедна партија. Што треба да направи оваа власт со него.


Значи ти си сигурен дека Фрчковски подготвува уривање на Уставниот поредок и за тоа имаш некои докази?

08-06-2011, 02:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57

(08-06-2011, 02:31 AM)acko Wrote:
(08-06-2011, 02:08 AM)ЈорданПетровски Wrote: Со оваа тотално ме збуни и ме натера да ти поставам едно прашање:

Ако по логиката на Фрчко, јас сум бил следен за насилно уривање на Уставниот поредок а не сум организирал ниту едни протести, никогаш ни во разговор со пријатели не сум споменал насилно превземење на власта, не сум членувал во ниедна партија. Што треба да направи оваа власт со него.


Значи ти си сигурен дека Фрчковски подготвува уривање на Уставниот поредок и за тоа имаш некои докази?Ако тој бил сигурен за мене дека се подготвувам да го рушам уставниот поредок врз основа на скоро никакви мои активности. Не сум бил водач на никакви протест, никогаш не сум повикувал на насилно уривање на власта. Како да ги третирам и јас а и власта овие негови постапки.
Дали ако власта го уапси Фрчко под такво обвинение ти ке ја обвиниш власта дека се пресметува со политички неистомисленици. Односно му го ускратува демократското право на Фрчко.

Јас Ацко само правам споредба со мојот случај и сегашното однесување на Фрчко. Инаку немам никави сознанија.
08-06-2011, 02:43 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#58

^Ќе почекам за да видам дали имаат докази и како ќе се одвива сета таа работа па ќе дадам свој суд. Но, пред се јас сакам крупни промени, ако Фрчко се влече по судови затоа што сакал насилно да руши власт е добро, но ништо нема да промени и нема да чуствувам некое големо задоволство, повторно ќе ги нема промените за кои на Котле читам постојано. А во случај Фрчко да биде дел од други процеси, дел од тие крупни расчистувања тогаш ќе чувствувам и задоволство. Инаку ако се случи само првото сценарио, тогаш тоа ќе придонесе за демократизација на Македонија исто колку што и апсењето на Љубе ќе донесе ’воља’ за транспарентно и легално финансирање на партиите

Не знам, некако све ми е на Ура, на шашма, на мачкање очи и доста сила...

08-06-2011, 03:02 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#59

Ацко,Македонец ако телото на жртвата има телесни повреди не мора да значи дека се нанесени од тој полицаец. Телото на умрениот почнува да се распаѓа по 16-24 часовно опстојување надвор од фрижидер. Сепак треба да се даде време на МВР да се испита телото со цел да се знае сто е вистинската причина за неговата смрт. Тепањето до смрт,треба да е крвничко тепање, и не е можно да се направи од еден полицаец со пендрек.
Второ без разлика дали требало да се пријави случајот во полиција,требало бидејќи со тоа Полицијата би била известена и во случај да се обидат да се заскрие случајот од МВР би била многу мала.
Со тоа што не го веднаш пријавиле случајот, можат да легаат апс за прикривање на криминал.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
08-06-2011, 03:06 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#60

basilius_2, нема потреба од вакво релативизирање на работите. Не личи тоа на ништо, па и Иво и Гродана признаа, а ти продолжуваш да ја туркаш старата приказна. Како што разбрав од сведоците, тие виделе како дечкото бега, а полицаецот трчи по него, при бегање тој се сопнал и паднал, веќе тука полицаецот требало само да го задржи и да си тераат процедура, а тој земал да го тепа, крвнички, а овој го молел да го остави. Не се работело за некој ’пешадинец’ кој мава со пендрек во грб, туку за специјалец кој бил супериорен во секој поглед во однос на дечкото. Полицаецот по одредено време на тепање забележал дека нешто не е во ред и почнал да го освестува, викнал на помош други негови полицајци, тогаш веројатно виделе дека е мртов и го покриле со кеса. Не повикале брза помош. А, тука ти е еден од одговорите зошто не пријавиле. Па таму биле полицајци, дошле и други негови колеги, на кого да пријават, башка било и плоштад, кој можел да претпостави дека тоа некој ќе проба да го заташка. Тие згради на плоштад скоро сите имат камери, така да ништо чудно ова и да е забележано од некоја. Специфично е што овој Тигар бил дел од обезбедување на премиерот, така нешто збореа...

Утредента полицијата молчи, па се повикуваат на некое тело најдено пред МЕПСО кое што било без траги на насилство, за потоа да признаат дека на него имало насилство, а тоа што се распаѓало било токму од насилството. Полицаецот се пријавил, го признал делото, но кажал дека немал намера. А ти во твоите коментари сакаш да протнеш нешто друго, а веќе е потврдена приказната за убиството, признал и полицаецот, само ти бараш некои изговори.

И сега ќе го искоментираш ли конечно однесувањето на МВР?

08-06-2011, 03:23 AM
Reply