Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Убиство, заташкување, протести, политика
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#21

Вчера и денес бев зафатен и не знам што точно се случувало, слушам политичко злоупотребување на случајот и слично. Ако добро разбрав полицијата најпрвин сакала некако да го заташка случајот, да протури други информации, тоа е најстрашното (после убиството).

Ќе земам сега да прочитам да видам какви изјави давале овие два дена од МВР до ДПМНЕ...

07-06-2011, 08:00 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#22

zosto mene nikoj nikogas nisto ni mi rekol ni mi napravil pa ni policija ni alfi ponekogas stanuvam ljubomorna nemam dopir so nikoj osven od onie sto sakam podetalno objasni go slucajot koj i zosto

ova pogresno moze da go razbere samo covek kako KIRE, rabotite gi zema zdravo za gotovo i go povrzuva slucajov so Nikola Gruevski !???!!???? WTF navistina socustvuvam so tebe Kire no nemoj javno nekogo da obvinuvas bez osnova ,ored se samo dobro razmisli!

Jas duri mislam i deka ovoj Kire e nekoj lazen profil

ne e interesno nisto da ne ti pravat ili ke te tepat ili ke te .... epa biraj mene nisto sega za sega

Еве ги кометарите на партиските војничиња. Се прашувам дали сега барем малку ги гризе совеста. Но не неверувам. Ќе најдат некој друг изговор. е Македонијо, Македонијо не ти требаат надворешни непријатели од типот на Грција, Србија, Бугарија и Албанија. На овој начин самата ќе се избришеш од географската карта. Но о тогаш друг ќе биде виновен. И тогаш ќе најдеме оправдување.
07-06-2011, 08:03 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#23

Тие коментари ’зошто мене никој не ме дира и сл.’, ми се најглупи. Мислам, што требало дечкото да направи за да заслужи (ваква) смрт!?

07-06-2011, 08:17 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#24

kade e zapisnikot deka momceto go nasle policajci umren bez povredi i go predale na brza pomos kako sto tvrdese Kotevski, i posle od istrazna medicina ili kako i da se vikase ne im kazale deka imal povredi. Nikoj ne go videl deckoto deka e tepan? Ako ne pritisnese javnosta za slucajov se ke se zamackase. Kolku lugje go branele tigarot? Kolkuy visoko vo sindzirot na komanda znaele za ova. 2 dena mvr tvrdese deka nema tepan decko, duri i barase dokazi od mediunite, se zakanuvaa so tuzbi. I denes porucekta kazaa deka vcera vo 6 casot se predal sam toj. E kako denes ne znaea?

Slucajov se komentirra na forum kajgana od vcera. Mn mladi decki se rasprasuvaat i buntuvaat. Samo niv ne im e strav, a hrabrive i mudri vozrasni gi boli kurot.

Frapiran sum od toa kolku narodot ne e informiran za toa sto se slucuva.
Sitel za vesta deja Angelina ?Joli e mrtva napravi VEST, a za ova kjutat.
Do koga vaka be lugje?
so bi rekol Velija: Diktaturata na delo.
07-06-2011, 08:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,208
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

(07-06-2011, 07:21 PM)Guest Wrote: Јордане повторно веруваш во петти октобар?

ПОЧИВАЈ ВО МИР МАРТИНЕ.

Од денеска уште повеке верувам дека се подготвува "5 октобар". Нели Фрчковски е во првите редови на протестите јасна ми е загриженоста за починатото момче. Тоа е македоската несреќа, врз туѓа несреќа најголемите злосторници; Фрчковски, Најчевска и др... да продаваат совесност и грижа човечки живот.

Дали постои полиција во светот на која не и се случило вакво нешто.??
Да те прашам нешто Госту дали владата или Јанкуловска издала наредба да се претепа до смрт момчето. Се работи за "пречекорување на овластувањата" од ВРАБОТЕН ВО ПОЛИЦИЈАТА. Човечка грешка.
За онаа за што јас и уште неколку илјади го гониме Фрчковски и Црвенковски постои одлука на Влада, постои налог на Министерот Фрчковски. Дали знаш колку животи има одземено таа нареднба на Владата на Црвенковски, тие налози кои ги потпишал Фрчковски па никого не го боли уво а знаешли зошто, бидејки ние сме противници на тајната полиција вистинската власт во Македонија.


Тој што го извршил убиството мора да добие казна. !!!!
(This post was last modified: 07-06-2011, 08:36 PM by ЈорданПетровски.)
07-06-2011, 08:33 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#26

Јордан, тие го заташкуваа случајот... Гордана мора да си даде оставка т.е. да не ни помислуваат уште да ја стават министер во новата влада...


07-06-2011, 08:36 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#27

(07-06-2011, 08:36 PM)acko Wrote: Јордан, тие го заташкуваа случајот... Гордана мора да си даде оставка т.е. да не ни помислуваат уште да ја стават министер во новата влада...

Ne da go zataskuvaat!? I glupi ne pravat, se onesvestil demek. Ovie bile pogolemi komunisti i od vistinskite.
Pak vie jadete gomna za Alfa i A1.
07-06-2011, 08:39 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#28

(07-06-2011, 07:59 PM)Makedonec Wrote:
(07-06-2011, 07:52 PM)Guest Wrote: И да на крај мора да спомнам во целиот овој револт. А1 мора да биде затворена под итно, поради криминал се разбира. Па како смееше да објави дека ова се случило. Да не беше оваа телевизија никој немаше да знае за убиството, и се ќе беше во најдобар ред.

Не збори на памет АЛФА ТВ прва објави како што знам јас.

И не споредувај опозициска телевизија,со антимакедонска телевизија.

Никаде не спомнав за А1 дека е опозициска телевизија. А за случајот прво објави а1, а и разговор со мајката на убиениот направи А1, но ти веројатно имаш наредба да не ја гледаш па не си моѓел да видиш.

Но тоа воопшто не ми е битно, а доколку за тебе тоа е јаважно нека ти биде.

Од почит кон починатиот веќе нема да дискутирам по овој случај.
07-06-2011, 08:43 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#29
07-06-2011, 08:55 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#30

(07-06-2011, 08:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(07-06-2011, 07:21 PM)Guest Wrote: Јордане повторно веруваш во петти октобар?

ПОЧИВАЈ ВО МИР МАРТИНЕ.

Од денеска уште повеке верувам дека се подготвува "5 октобар". Нели Фрчковски е во првите редови на протестите јасна ми е загриженоста за починатото момче. Тоа е македоската несреќа, врз туѓа несреќа најголемите злосторници; Фрчковски, Најчевска и др... да продаваат совесност и грижа човечки живот.

Дали постои полиција во светот на која не и се случило вакво нешто.??
Да те прашам нешто Госту дали владата или Јанкуловска издала наредба да се претепа до смрт момчето. Се работи за "пречекорување на овластувањата" од ВРАБОТЕН ВО ПОЛИЦИЈАТА. Човечка грешка.
За онаа за што јас и уште неколку илјади го гониме Фрчковски и Црвенковски постои одлука на Влада, постои налог на Министерот Фрчковски. Дали знаш колку животи има одземено таа нареднба на Владата на Црвенковски, тие налози кои ги потпишал Фрчковски па никого не го боли уво а знаешли зошто, бидејки ние сме противници на тајната полиција вистинската власт во Македонија.


Тој што го извршил убиството мора да добие казна. !!!!


Е Јордане нема да се водзржам, само поради тоа што ти нели како голем правољубец не ти е битно за ниедна партија, оти нели се залагаш се промени во државата.

Епа ајде Јордане ти така од демкоратски аспект кажи ни нам во Македонија како на закоравени комуњари дали е можно во Канада полицаец да убие човек, а потоа со уште неколку свои колеги да го фрлат како куче во парк додека не завшри говорот на премиерот ни? Дали е можно во таков случај воопшто да не се алармира боница, па дури ако треба да се прекине и собирот? Дали е можно три дена да не прават луди дека халуцинираме, дека Вејлиа пак ни ја полни главата со глупости? Дали е можно по толку ќотек да нема видливи траги од насилство, а оној сиромавиот портпарол на МВР да не убедува дека се работи за ненасилна смрт? Дали е можно партиски војници да одат дома кај родителите на жртвата и да ги убедуваат да не го актуелизираат случајот? Дали во ваков случај ќе одговара само сторителот или и оние кои го прикриле делото? Дали е можно млади луѓе кои во тој момент биле на концерт и го виделе целиот случај да им е страв јавно да прозборат оти им е страв за безбедноста? Дали е можно некој да згази пешак и само затоа што е обезбедување на шефот на УБК да го прикријат делото?

На крајот лешинарите како Фрчко и Најчевска не сакам да ги кометирам. Младите луѓе кои се собираат самите треба да го покажат својот однос кон нив и да ги избркаат за да не им го комрпомитираат собирот. На крај нели МВР професионално работи па нека го однесат и Фрчко кај Љубе.
07-06-2011, 08:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,208
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

(07-06-2011, 08:36 PM)acko Wrote: Јордан, тие го заташкуваа случајот... Гордана мора да си даде оставка т.е. да не ни помислуваат уште да ја стават министер во новата влада...


Одговорноста мора да си ја понесат сите. Директниот извршител со затворска казна, другите сооставки, разрешувања, распореување на пониски работни места. Но со оваа што Фржковски и другите од неговата банда се вклучуваат во протестите само ја намалуваат одговорноста на Гордана Јанкуловска и другите во полицискта хиерархија. Требаше да ги остават младите. Ако немаше подршка од Фрчко и бандата можеби и ке немаше протести или пак ке беа многу помасовни.

Центарот на проблемите во Македонија е групата "ФОРУМ"
07-06-2011, 09:03 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#32

Фрчковски, Најчевска и Жарко аут од протестите... Но, попрво треба да се вика по Гордана, со нејзина оставка, и оставка на уште некои, ситуацијата ќе се реши, протестите ќе престанат... А, за посериозни промени ќе треба да се зборува после нејзината оставка...

ФОРУМ злоупотребува, а Гродана заташкува убиство, бруталноста си продолжува...

едит... Не знам каде е центарот на проблемите, но во овој случај на друго место најпрвин треба да се посочи со прст и по нив да се вика!!! Не го уби Форум!


07-06-2011, 09:07 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#33

ОК што ли ке каже Јанко сега за детево што го убиле.
Не ми е јасно како може пред време да се носат заклучоци. Беше контрадикторно известувањето на А1 и грешното име на детето со изјавата на Котевски ама ни на крај памет не би ми текнало да кажам-Ееееј што лажете бе тој Даниел е жив и здрав....
До кога политика ќе се вмешува во трагедии???
Т.н. борци за човекови права во РМ не би ги коментирал и ни имиња нејќам да им спомнам, да имаа малку чувство за правда ќе кажеа ДА за лустрацијата а не да бранат владина одлука за политичко и идеолошко следење во 1992 година со која е скршена најсветата работа за демократијата. Сепак нека има протести и нека одат и самите горенаведени имаат легитимно право на тоа ама добро е што имаше многу млади луѓе, сигурен сум голем дел од нив не се таму од политички причини иако има и вакви како последниве.
Сочувство за починатиот а виновникот нека ја добие својата заслужена казна и Алфите да пазат во иднина зашто стварно се многу сурови непотребно.
07-06-2011, 09:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,208
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34

(07-06-2011, 08:56 PM)Guest Wrote: Е Јордане нема да се водзржам, само поради тоа што ти нели како голем правољубец не ти е битно за ниедна партија, оти нели се залагаш се промени во државата.

Епа ајде Јордане ти така од демкоратски аспект кажи ни нам во Македонија како на закоравени комуњари дали е можно во Канада полицаец да убие човек, а потоа со уште неколку свои колеги да го фрлат како куче во парк додека не завшри говорот на премиерот ни? Дали е можно во таков случај воопшто да не се алармира боница, па дури ако треба да се прекине и собирот? Дали е можно три дена да не прават луди дека халуцинираме, дека Вејлиа пак ни ја полни главата со глупости? Дали е можно по толку ќотек да нема видливи траги од насилство, а оној сиромавиот портпарол на МВР да не убедува дека се работи за ненасилна смрт? Дали е можно партиски војници да одат дома кај родителите на жртвата и да ги убедуваат да не го актуелизираат случајот? Дали во ваков случај ќе одговара само сторителот или и оние кои го прикриле делото? Дали е можно млади луѓе кои во тој момент биле на концерт и го виделе целиот случај да им е страв јавно да прозборат оти им е страв за безбедноста? Дали е можно некој да згази пешак и само затоа што е обезбедување на шефот на УБК да го прикријат делото?

На крајот лешинарите како Фрчко и Најчевска не сакам да ги кометирам. Младите луѓе кои се собираат самите треба да го покажат својот однос кон нив и да ги избркаат за да не им го комрпомитираат собирот. На крај нели МВР професионално работи па нека го однесат и Фрчко кај Љубе.Полицијата во Канада може да убие и убива. Онаа што се случува после убиството е најважното!! Се вагаат сите детали и се носи одлука. Овдека одлуката А1 ја донесе во истиот момент кога ја објави веста. Имаше слична ситуација за време на самиотот на Г 8 во Торонто.
Да не се одалечуваме од битното. Дали знаеш што е причината полицаецот што употребил физичка сила.???
Зошто родителите денеска ја менуваат приказната.
Зошто младинциве прифаќаат Фрчко да ги води.

За казниве напишав во предходниот пост. Сите мора да бидат казнети од полицаецот до Јанкуловска ама треба да бидат казнети и Фрчковски и останатите кои смрта на момчето ја употребуваат за свои партиски цели.
07-06-2011, 09:24 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#35

Ваму немало судир на групи, анархични протести, гаѓања со камења... Туку ситуација 1 на 1. Специјалец кој во секој поглед бил супериорен во однос на Мартин. И ќе повторам, после убиството најсериозен проблем е намерата сето ова да се забошоти да се стави под тепих, да се помине без реакција, па можеби и никој да не одговара. И сега ти Јордане тука велиш, ајде сите да распалиме по Фрчко, а не по Гродана.

Нека поднесе Гордана оставка, нека покажат воља за менување на работите, протестите ќе престанат и никој нема да може да поентира на тоа.

Сега се фаќаме за протестите и кој ќе поентира, а не за одговорноста!

07-06-2011, 09:38 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#36

Дали на протестите беа извикувани пароли против власта? Изгледа ниту против Гордана немаше, само против полиција...

07-06-2011, 09:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,208
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

(07-06-2011, 09:38 PM)acko Wrote: Ваму немало судир на групи, анархични протести, гаѓања со камења... Туку ситуација 1 на 1. Специјалец кој во секој поглед бил супериорен во однос на Мартин. И ќе повторам, после убиството најсериозен проблем е намерата сето ова да се забошоти да се стави под тепих, да се помине без реакција, па можеби и никој да не одговара. И сега ти Јордане тука велиш, ајде сите да распалиме по Фрчко, а не по Гродана.

Нека поднесе Гордана оставка, нека покажат воља за менување на работите, протестите ќе престанат и никој нема да може да поентира на тоа.

Сега се фаќаме за протестите и кој ќе поентира, а не за одговорноста!Ацко одговорите на овие три прашања ке објаснат многу.

Дали знаеш што е причината полицаецот што употребил физичка сила.???
Зошто родителите денеска ја менуваат приказната.
Зошто младинциве прифаќаат Фрчко да ги води.

Јас никаде не реков да распалиме по Фрчковски а да ја оставиме Гордана.
Ацко Јас реков: " Директниот извршител со затворска казна, другите со оставки, разрешувања, распоредување на пониски работни места. Но со оваа што Фрчковски и другите од неговата банда се вклучуваат во протестите само ја намалуваат одговорноста на Гордана Јанкуловска и другите во полицискта хиерархија.

(This post was last modified: 07-06-2011, 10:38 PM by ЈорданПетровски.)
07-06-2011, 10:36 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#38

(07-06-2011, 09:24 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(07-06-2011, 08:56 PM)Guest Wrote: Е Јордане нема да се водзржам, само поради тоа што ти нели како голем правољубец не ти е битно за ниедна партија, оти нели се залагаш се промени во државата.

Епа ајде Јордане ти така од демкоратски аспект кажи ни нам во Македонија како на закоравени комуњари дали е можно во Канада полицаец да убие човек, а потоа со уште неколку свои колеги да го фрлат како куче во парк додека не завшри говорот на премиерот ни? Дали е можно во таков случај воопшто да не се алармира боница, па дури ако треба да се прекине и собирот? Дали е можно три дена да не прават луди дека халуцинираме, дека Вејлиа пак ни ја полни главата со глупости? Дали е можно по толку ќотек да нема видливи траги од насилство, а оној сиромавиот портпарол на МВР да не убедува дека се работи за ненасилна смрт? Дали е можно партиски војници да одат дома кај родителите на жртвата и да ги убедуваат да не го актуелизираат случајот? Дали во ваков случај ќе одговара само сторителот или и оние кои го прикриле делото? Дали е можно млади луѓе кои во тој момент биле на концерт и го виделе целиот случај да им е страв јавно да прозборат оти им е страв за безбедноста? Дали е можно некој да згази пешак и само затоа што е обезбедување на шефот на УБК да го прикријат делото?

На крајот лешинарите како Фрчко и Најчевска не сакам да ги кометирам. Младите луѓе кои се собираат самите треба да го покажат својот однос кон нив и да ги избркаат за да не им го комрпомитираат собирот. На крај нели МВР професионално работи па нека го однесат и Фрчко кај Љубе.Полицијата во Канада може да убие и убива. Онаа што се случува после убиството е најважното!! Се вагаат сите детали и се носи одлука. Овдека одлуката А1 ја донесе во истиот момент кога ја објави веста. Имаше слична ситуација за време на самиотот на Г 8 во Торонто.
Да не се одалечуваме од битното. Дали знаеш што е причината полицаецот што употребил физичка сила.???
Зошто родителите денеска ја менуваат приказната.
Зошто младинциве прифаќаат Фрчко да ги води.

За казниве напишав во предходниот пост. Сите мора да бидат казнети од полицаецот до Јанкуловска ама треба да бидат казнети и Фрчковски и останатите кои смрта на момчето ја употребуваат за свои партиски цели.

Сега разбирам колку политиката е сложена работа и колку е нужно да се има сопствен став, па макар , понекогаш, и погрешен...виза ви намерата на некои да бидат следени без задршка.
07-06-2011, 10:47 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#39

1. Не знам која е причината, но колку што гледам не постоела ни една за да го убијат. Овој го фатил го треснал од клупа и продолжил да го удира. Кога го фатил немало потреба да продолжи да го тепа! Причина да го убие само ако носел пиштол и тргнал да го убива премиерот или министрите, но такво нешто немало. Полицаецот го истепал, дошле некои да му помогнат да го освестат, а не им текнало да повикаат брза помош!

2. Која приказна ја менуваат денеска? Нели денес и се дозна за кого се работи, вчера се мислело дека е некој друг? А и каква врска има тоа кога дечкото е мртов?

3. Колку што разбрав на протестот имало широк спектар на луѓе. А, мислам дека Фрчковски и не им е водач. На протестот имало од анархисти до десничари, навивачки групи... Таа група околу тие невладини организации била мала, еднаш и се поделиле, па повторно се споиле. Убиството и заташкување е пострашно и од Фрчковски на протест.

А кој е одговорот на овие прашања:

1. Зошто полицијата го криеше убиството и испроба да го заташка?

2. Зошто никој не поднесува одговорност, а владата со нејзините медиуми се труди да се зборува за се, да се извртува работата, кого штитат?

3. Како може Фрчковски да биде повиновен и поодговорен од министерката?

07-06-2011, 10:56 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#40

(07-06-2011, 09:38 PM)acko Wrote: Ваму немало судир на групи, анархични протести, гаѓања со камења... Туку ситуација 1 на 1. Специјалец кој во секој поглед бил супериорен во однос на Мартин. И ќе повторам, после убиството најсериозен проблем е намерата сето ова да се забошоти да се стави под тепих, да се помине без реакција, па можеби и никој да не одговара. И сега ти Јордане тука велиш, ајде сите да распалиме по Фрчко, а не по Гродана.

Нека поднесе Гордана оставка, нека покажат воља за менување на работите, протестите ќе престанат и никој нема да може да поентира на тоа.

Сега се фаќаме за протестите и кој ќе поентира, а не за одговорноста!

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam Ацко, кога ке решиш да правиш политичка партија, јави се.Бројот го знаеш.Pishtoldzija

07-06-2011, 10:59 PM
Reply