Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Убиство, заташкување, протести, политика
Author Message
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(12-07-2011, 04:36 PM)acko Wrote: Не велам дека нема таков билтен и дека во него немало таква информација.

Работата е во тоа како Иво тогаш немал информации?

pa nemal zosto e kreten... bez mozok, idiot, samo bendisano kretence ... kako sakas kazi go !!!!
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
12-07-2011, 04:43 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Не е до толку кретен да не може да прочита полициски билтен... Тоа го прави секој ден...

12-07-2011, 04:50 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Можеби ќе изгледа дека сум ја промашил темата но:
(08-06-2011, 06:21 PM)acko Wrote: Значителни пропусти во ангажирањето на „тигарот“, пропусти во истрагата за смртта на Мартин. Мртвото тело го покриле со пластична вреќа, Спасов си заминал, неговите колеги останале да чекаат лекар, вели Јанкуловска.

По нивно пристигнување од страна на доктор, констатирано е смрт. Од страна на СВР - Скопје, по дознавање за настанот, излезено е на лице место, известен е дежурен истражен судија и јавен обвинител, кои не излегле на лице место и увидот го препуштиле на одделот за криминалистичка техника при СВР Скопје. По нивна наредба, телото на починатиот Мартин е префрлено и предадено на Институтот за судска медицина и криминалистика за обдукција“, изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

Доколку истражниот судија и обвинителот излегле на лице место, би ли променило тоа нешто?
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
12-07-2011, 05:22 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Можеби би променило, но однесувањето на министерството повторно останува проблематично...

12-07-2011, 05:31 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(12-07-2011, 05:31 PM)acko Wrote: Можеби би променило, но однесувањето на министерството повторно останува проблематично...

Се сеќаваш ли на Стерјо Зиков?
Кој него го замени?
Кој велеше дека материјалите на Ване Цветанов не се доволни за покренување обвиненија?
Кој криминал покри Стерјо Зиков да не се открие?
Второ, кој ги изработува тие билтени?
На колку време се изработуваат/издаваат, интерни/екстерни?

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
12-07-2011, 05:38 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

montehristo, што сакаш со прашањава да ми кажеш, дека виновни се само во обвинителството, а не во МВР? Или дека некој го наместил МВР? Повторно ставиле сопки во реформите на Груевски?

12-07-2011, 05:56 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(12-07-2011, 05:38 PM)montehristo Wrote:
(12-07-2011, 05:31 PM)acko Wrote: Можеби би променило, но однесувањето на министерството повторно останува проблематично...

Се сеќаваш ли на Стерјо Зиков?
Кој него го замени?
Кој велеше дека материјалите на Ване Цветанов не се доволни за покренување обвиненија?
Кој криминал покри Стерјо Зиков да не се открие?
Второ, кој ги изработува тие билтени?
На колку време се изработуваат/издаваат, интерни/екстерни?
Понатаму, кој одлучува каде ќе оди истрагата и гонењето.
Кој има право да издава налог за апсење, инспектор, истражен судија или обвинител?

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
12-07-2011, 05:57 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(12-07-2011, 05:56 PM)acko Wrote: montehristo, што сакаш со прашањава да ми кажеш, дека виновни се само во обвинителството, а не во МВР? Или дека некој го наместил МВР? Повторно ставиле сопки во реформите на Груевски?
Поентата ми е дека можеле осомничениот да го фатат за 24 а не за 48 часа.

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
12-07-2011, 06:04 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(12-07-2011, 05:56 PM)acko Wrote: montehristo, што сакаш со прашањава да ми кажеш, дека виновни се само во обвинителството, а не во МВР? Или дека некој го наместил МВР? Повторно ставиле сопки во реформите на Груевски?

Ацко, кој има законска обврска да подига обвиненија, кој има законска обврска од индициите кои полицајците ги собрале да ја усмеруваат истрагата и да поведуваат гонење, запленување, претрес, апсење?
Мислиш дека полицајците самоиницијативно можат/смеат така од ништо предизвикани да те уапсат, претресат, запленат било што?
Ова нема никаква врска со реформи, туку со професионалноста.
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
(This post was last modified: 12-07-2011, 06:20 PM by montehristo.)
12-07-2011, 06:18 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

jas se odkazuvam od ponatamosno pisuvanje na ovoj topic zosto ocigledno e deka poveketo imaat problem so gruevski a ne so vistinskiot problem a toa e ubistvo.... i sve se sveduva na politicki problem a ne kriminalen
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
12-07-2011, 07:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(12-07-2011, 07:47 PM)barba Wrote: jas se odkazuvam od ponatamosno pisuvanje na ovoj topic zosto ocigledno e deka poveketo imaat problem so gruevski a ne so vistinskiot problem a toa e ubistvo.... i sve se sveduva na politicki problem a ne kriminalenНетреба да се откажеш Barba туку треба да го докажеш твоето тврдење дека Министерот во тоа време а по се и во новата влада немал вина во целата случка. Дека се работи за криминален случај.

12-07-2011, 07:59 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(12-07-2011, 07:59 PM)ЈорданПетровски Wrote: Нетреба да се откажеш Barba туку треба да го докажеш твоето тврдење дека Министерот во тоа време а по се и во новата влада немал вина во целата случка. Дека се работи за криминален случај.

jordan edno e da ja okrivuvame ministerkata deka ukrala nesto (na primer i snemalo 30 kilogrami kokain od hangarite ili slicno) a drugo e da ja okrivuvame za zavera za ubistvo na 23 godishno dete... apsurd e! mislam stvarno kazuvanjata se deka sednale grujo i jankulovska i planirale ubistvo... na detishte .... ne apsurd nego glupost ogromna glupost da se misli taka!!!

p.s. jankulovska ke ostane vo novata vlada no nema da bide ministerka.... ili ke bide radnikot ili general stojkov.... ke vidime
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 12-07-2011, 08:06 PM by barba.)
12-07-2011, 08:05 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Никаде не ја обвинуваме за убиство или дека таа е вмешана во убиството. Зборуваме за работите што се случија после убиството.

П.С. Ти за се можеш да кажеш ’размилуваш вака затоа што си против Груевски’. Зарем е грев да си против Груевски и ако си против Груевски не си способен да расудуваш? Зошто можеш правилно да расудуваш ако си за Груевски, а не можеш ако си против Груевски? Јас не кријам дека сум против него и дека не ми се допаѓа како ја води државата...

12-07-2011, 08:29 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(12-07-2011, 08:29 PM)acko Wrote: Никаде не ја обвинуваме за убиство или дека таа е вмешана во убиството. Зборуваме за работите што се случија после убиството.

П.С. Ти за се можеш да кажеш ’размилуваш вака затоа што си против Груевски’. Зарем е грев да си против Груевски и ако си против Груевски не си способен да расудуваш? Зошто можеш правилно да расудуваш ако си за Груевски, а не можеш ако си против Груевски? Јас не кријам дека сум против него и дека не ми се допаѓа како ја води државата...

acko edno e da si protiv a drugo e za se da naogas krivica kaj nego ... nikoj ne e bezgreshen no....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
12-07-2011, 08:39 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(12-07-2011, 08:05 PM)barba Wrote:
(12-07-2011, 07:59 PM)ЈорданПетровски Wrote: Нетреба да се откажеш Barba туку треба да го докажеш твоето тврдење дека Министерот во тоа време а по се и во новата влада немал вина во целата случка. Дека се работи за криминален случај.

jordan edno e da ja okrivuvame ministerkata deka ukrala nesto (na primer i snemalo 30 kilogrami kokain od hangarite ili slicno) a drugo e da ja okrivuvame za zavera za ubistvo na 23 godishno dete... apsurd e! mislam stvarno kazuvanjata se deka sednale grujo i jankulovska i planirale ubistvo... na detishte .... ne apsurd nego glupost ogromna glupost da se misli taka!!!

p.s. jankulovska ke ostane vo novata vlada no nema da bide ministerka.... ili ke bide radnikot ili general stojkov.... ke vidime

Морам да признам, тешко е од страна да пратиш што се случува секојдневно во Македонија, што во дневниот печат, радио, телевизија, социјалните мрежи поготово кога си буден кога Македонија спие и обратно кога ти спиеш Македонија е будна,но, прегледувајќи ги постовите и новинарските текстови тука на котле, добивам впечаток дека Опозицијата успеа на ДПМНЕ да им ја затемни/извалка изборната победа, од убиство на млад човек до протести, од протести на млади до протести на политичари и елитата на левата банда и контрапротести на десната банда, влијанија кај родителите(со која цел и од кого?), па се до тврдење на некои со нивни сознанија кои во дадениот момент служат за оцрнувањето на неговата фамилија(дисфункционално семејство)и секако како втора или како примарна цел да се оттргне вниманието од самата истрага и пренасочи кон семејството.
Зошто?

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
12-07-2011, 09:01 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(12-07-2011, 09:01 PM)montehristo Wrote: Зошто?

ako svativ dobro ke probam da ti odgovoram na prashanjeto... BC ili sdsm probuva so srpskiot recept i preku graganska revolucija da ja smeni vlasta. Odnosno neoficijalniot razgovor sto se slucil nokta na 5 juni koga emisar blizok i do sdsm i do vmro dosol kaj gruevski da pregovara za sudbinata na BC (aferite Nadez 1 i 2) koi ako se butkaat do kraj ke rezultiraat so zatvorska kazna za BC... spored ona sto go znam (sto neznaci deka e tocno) razgovorot zavrsil "nema shansi da se povlece, ako e kriv odi vo zatvor"

toa go znam jas .... sto ke ispadni vremeto ke pokaze!!!
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
12-07-2011, 09:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Нешковски: Мартин беше киднапиран пред четири години
Кристина Озимец - 16 август 2011


Мартин беше киднапиран пред четири години, изјави во интервју за Макфакс, братот на убиениот Мартин Нешковски, Александар кој додаде дека можно е убиството да е поврзано со претходните случувања.

Во интервјуто говори и за бизарната најава за вечерниот собир по повод роденденот на неговиот брат, каде пред Собранието ќе биде послужена торта во облик на човечки труп.

Макфакс: Решивте да ја поддржите акцијата „Правда за Мартин“ за одбележување на роденденот на вашиот убиен брат Мартин Нешковски, каде пред Собранието ќе биде послужена торта во облик на човечки труп. Зошто се одлучивте на ваков чекор и дали се насетуваат порадикални чекори во движењето „Правда за Мартин“?

А.Нешковски: Јас го поддржував народот додека бараа правда за Даниел, сега сум со народот кога се бара правда за брат ми и на 16 август ќе бидам, пак, со народот за да го одбележиме денот на раѓањето на Мартин. За тој ден јас ги поканив сите граѓани на Македонија, власта, опозицијата и другите што можат да придонесат за да не се повторат вакви работи како со Мартин. И на тој ден ќе има торта со форма на човечко тело, исто како што лежеше Мартин, оставен во тревник до утринските часови. Вечерва се очекува да биде на мирен начин искажана болката за Мартин и незадоволството од институциите кои досега молчат.


Макфакс: Дали имате информации за нови моменти во истрагата за убиството на Мартин Нешковски?

А.Нешковски: Да, имаме некои информации но оставаме простор институциите да си ја завршат својата работа.


Макфакс: Циркулираа информации дека се испрашувани и други полицајци кои биле присутни вечерта на убиството, но и оние за кои сведоците изјавуваа дека го преместувале телото. Сметате ли дека и некој друг ќе одговара за убиството освен обвинетиот Игор Спасов?

А.Нешковски: Испрашувани се и полицајците што биле вечерта на местото каде гледале како Мартин е тепан до смрт и помогнале околу целата работа за сé да се премолчи. Најтрагичното е тоа што полицајците не го привеле веднаш.

Макфакс: Постојат шпекулации дека Мартин бил киднапиран пред неколку години и примал закани. Дали има вистина во ова и доколку е така, се сомневате ли во некаква поврзаност на случувањата?

А.Нешковски: Мартин беше киднапиран пред четири години и еден од киднаперите е Паки од Козле и тогаш судот им помогна на неколкуте киднапери за да застари делото. За ова дело има судска постапка, која судот ја забошоти и сега се води како застарено дело. За тоа дали има поврзаност меѓу случувањата, ќе кажат институциите надлежни за тоа.


Макфакс: Очекувате ли продолжување на протестите против полициската бруталност од септември?

А.Нешковски: Доколку не се задоволат нашите барања и доколку не излезе на виделина правдата за Мартин и доколку властите и натаму останат глуви за барањата за разрешување на околностите околу убиството на невино дете, граѓанската иницијатива ќе продолжи. Сакам да им заблагодарам на сите за поддршката, и на медиумите како вашиот, што имаше храброст прв да ја објави веста за случката меѓу 5-ти и 6-ти јуни.
16-08-2011, 01:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Братот на Мартин Нешковски повикува на протест

Нов протест против полициската бруталност ќе се одржи денеска од 19 часот. Ќе почне кај Спомен-куќата на Мајка Тереза, па ќе продолжи пред Собранието

Ова собирање го организира братот на Мартин Нешковски, Александар, преку социјалната мрежа Фејсбук, по повод денот на раѓањето на Мартин, односно денот кога тој требаше да наполни 23 години.

- Почитувани граѓани на Македонија, јас Александар Нешковски, како подржувач на самограѓанската иницијатива на протестите против полициската бруталност по повод убиството на мојот брат Мартин Нешковски, ве поканувам во вторник, на 16 август, на денот на раѓањето на мојот брат, во 19 часот, кај Спомен-куќата на Мајка Тереза да го изразиме незадоволството од институциите надлежни за случајот со Мартин. Ги поканувам власта, опозицијата и сите други што можат да придонесат да се сплотиме како едно да го решиме случајот и да се разбудиме од овој кошмар иако загубата најголема е за нас, како фамилија, да се трудиме да не се повтори грозниот чин од таа кобна ноќ - напиша Александар Нешковски на страницата на фејсбук-групата „Правда за Мартин Нешковски“.

Мартин Нешковски беше брутално претепан од Игор Спасов, припадник на специјалната единица „Тигри“, на 5 јуни, на градскиот плоштад во моментите кога владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ја прославуваше победата на изборите. Игор Спасов моментално е во притвор и на психијатриско вештачење, кое треба да заврши за пет дена, а потоа ќе биде подготвен психијатриски извештај.

Паралелно со оваа група за нов протест, на Фејсбук сé уште постои и групата за поддршка на специјалецот Спасов, која има околу 1.400 члена што секојдневно објавуваат жестоки коментари против протестите.

Автор: С.А.
16-08-2011, 01:39 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Barba ti si vo Skopje ,koj e PAKI od KOZLE?
Sto biznis raboti ili za kogo raboti?
Veli bil kidnapiran pred 4 godini ,togas DPMNE bese vlast ili????
16-08-2011, 01:46 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(16-08-2011, 01:46 PM)razurnuvac Wrote: Barba ti si vo Skopje ,koj e PAKI od KOZLE?
Sto biznis raboti ili za kogo raboti?
Veli bil kidnapiran pred 4 godini ,togas DPMNE bese vlast ili????

nemam pojma koj e paki od kozle...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
16-08-2011, 02:34 PM
Reply