Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Борци за слободата на Македонија -пред и после Илинденско востане
Author Message
demmian
Unregistered

 
#81

(17-02-2010, 08:18 PM)mungos Wrote: Прашањето е зошто помошта не дојде?


Kратко и јасно,сакале да им кажат,,Македонци ослободете си се сами,а после вашата борба во историјата ќе ја запишеме како блгарска,,Icon_lol

Или со други зборови кажано:,,Вежбај ти,а да се набилдам јас,,Love058.
17-02-2010, 11:39 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#82

Пиринец фала ти многу за часот со нетрпение го чекам следниот пост,ама требаше да почниш од антиката вака ми ги измеша работите.
18-02-2010, 12:08 AM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#83

osven glupavi napadki nekoi neshto po-umno niama li da kazhe? Icon_lol Dobre a zashto spored teb sled kato VMORO moli Bylgaria da gi "okupira" bylgarskite vlasti otkazvat?Icon_lol Icon_lol Icon_lol Luybopitno mi e obyasnenieto .... Devil3
18-02-2010, 09:31 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#84

Јагодо колку пати Бугарија со Италија се договара за линијата на границата од 1941 до 1943 година?
18-02-2010, 01:35 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#85

kolkoto e bilo nujno Devil3
Kakvo obshto ima tova s ilindenci i moldata im kym bylgarskite vlasti?Tuktuk0ni
P.S. Ne sym yagoda a MALINA Icon_wink
18-02-2010, 06:50 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#86

Политиката на германските владетели во бугарија е иста и во 1903 и во 1941 година,таа нема интерес за етничкиот дел туку интересот е во територијата.Ако било важна судбината на бугарскиот народ во Македонија немаше така лесно да ја делат.
19-02-2010, 02:21 AM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#87

(19-02-2010, 02:21 AM)mungos Wrote: Политиката на германските владетели во бугарија е иста и во 1903 и во 1941 година,таа нема интерес за етничкиот дел туку интересот е во територијата.Ако било важна судбината на бугарскиот народ во Македонија немаше така лесно да ја делат.
Tochno taka syglasna sym Icon_wink Vsyshtonst glavanta prichina Bylgaria da byde sauznik na Germania i v dvete voini e che carete ni sa bili germanci... A inache neadekvatnata bylgarska politika ne samo po makedonskia no i po obshto bylgarskia vypros koyato prodylzava i do dnes e edna mnoooooooooogo obshirna tema na razgovor Icon_wink
19-02-2010, 09:13 AM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#88

(18-02-2010, 12:08 AM)mungos Wrote: Пиринец фала ти многу за часот со нетрпение го чекам следниот пост,ама требаше да почниш од антиката вака ми ги измеша работите.

Благодарам професоре за оценката....немам аз работа со антиката/грцката история я читам за обща култура/....види нещо после антикатаDevil3

Можеме да прочитаме што напишал во својот фундаментален труд „Средновековни градови и тврдини во Македонија" издаден во 1997г. во Скопје, истакнатиот македонски археолог и професор во универзитетот Св. Кирил и Методи - Микулчиќ.

Сумирајќи ги резултатите од разкопините и сондажите во сите 538 стари градови и тврдини во Македонија тој соопштува, дека очигледно словенските завојувачи уште во почетокот на VI век го принудиле преживеаното античко население масовно да ја напушти Македонија /ние веќе објаснивме, дека истото се населило во денешна турска Тракија/. Но словените не се населуваат во Вардарска Македонија, истакнува проф. Микулчиќ. Невините хумусни слоеви врз античките урнатини сочат на тоа дека високите македонски планини на Вардарска Македонија не биле „атрактивни" како што пишува проф. Микулчиќ за дојденците од север. Затоа тие продолжиле на југ и се населиле покрај денешните грчки крајморски рамнини. Двеста години според Микулчиќ, Македонија останала без население. Првите новонаселеници биле прабугарите под Водство на хан Кубер, син на основачот на Дунавска Бугарија хан Кубрат. Околу 680-та година со околу 600 семејства тој ги напуштил земјите на денешна Унгарија и по патот Белград - Ниш - Скопје се установил засекогаш на така наречените Керамисијсќи полиња - тоа се Битолско, Прилепско, Ресенско, Охридско и Корчанското поле. Визатиските хронисти и некои бугарски камени натписи околу Мадарскиот коњак во денешна Североисточна Бугарија покажува дека и хан Кубер, основал во денешна Јужна Македонија држава наречена Бугарија, која во сојуз со Дунавска Бугарија превземала во 7-ми почетокот на 8-ми век заеднички дејствија против Византија. Нејзините дејствија против Солун биле одбиени, но затоа пак територијалното проширување на државата на запад во рамките на Денешна Албанија било повеќе од успешно - во околината на селото Врап е пронајдена голема прабугарска ризница, која сведочи за самиот факт. Вториот бран преселници според проф. Микулчиќ во останатите ненаселени земји на Вардарска Македонија бил пак од... прабугари.

Тие дошле и се населиле во Источна и Северна Македонија после победоносната војна на бугарскиот хан Крум во Тракија против Византија во 811 година. Проф. Микулчиќ покажува, дека во тврдините покрај Крива Паланќа, Куманово, Скопје, Тетово,
Гостивар, Штип се појавува грнчарија, бронзени предмети како и токи на ремени потполно идентични со откриените во бугарскатаа престолнина Плиска.
А во рамнините покрај нив Микулчиќ ги одбележува посебните прабугарски населби зацврстени со земјен насип, наречени аули. Така за народот кој што живеел од Јадранското до Црното Море и од Дунав до Егеј се наметнало името, бугари заклучил Микулчиќ. Така е бидејќи тоа е историсќата вистина.


Тоа и българските историци немогат толко ясно да го напишатDevil3
Що правиме сега професоре?Ке си зарием главата во песакот и ке викаме - я нисум из ту?Pos Или ке затворим очи и ке сонуваме Ацовата фаланга против индийските слонове?Pos

Ето още малко бонус за теб оти си ми любим форумджия Icon_razz

“Българите бяха многоброен народ, по-многочислен от пясъка в морето” казва през Х век хазарския Каган Йосиф.

“Името “Българин” означава “мъдар, знаещ човек”, отбелязва арабският пътешественик Абу Хамид Ал Алдалуси, посетил на два пъти Велики Болгар, в 1135 г. –1136 г. и в 1150 г.

Древният персийски поет Насири Хусрау казва в стих: “О, боже благий. Ти не трябваше да сътвориш в такова съвършенство устните и зъбите на тия чаровни българки, които са блестящи като луната”.
А друг персийски поет, Адалолоддин Мохаммад Балхи възкликва през XII век: “На оня свят, в рая, красотата на жените надминава дори красотата на българката”.

Арменските пътешественици от XVII век Хугас Инджеджиян и Степано Кювер уверяват, че “Българите са силен и непреклонен народ, който никога не се е страхувал от смъртта…Те са доброжелателни към своите приятели и зли към враговете си, безкрайно гостоприемни и обичат да живеят в мир и сговор със съседите си".


Из „Деянията на св. Димитър Солунски” за брата на Аспарух – Кубер: „….българите са огромен и преголям народ” и тяхното преселението край Вардар, се описва като това на Мойсей и е наречено с библейското – ИСХОД…

Преписка към българския превод на Манасиевата...:
„при този Константин Брадати (погонат) преминаха Дунав и отнеха от гърците???? Тази земя…Многобройни и безчислени изпълниха земята до Дунав и до Драч..”


Баварски географ (9-ти век):
„…българите са огромен народ, който няма нужда от крепости за да се отбранява…”

Самите надписи на Омуртаг и Пресиан:
„...владетел на многото българи...”


П.С. Я сум из ту а ти? Pos
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
(This post was last modified: 19-02-2010, 12:01 PM by Pirinec-Vrhovist.)
19-02-2010, 11:58 AM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#89

Ке замолам модераторите да прехвърлят постовете които не са по темата во друга тема бладодаря предвавително Icon_razz
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
19-02-2010, 12:14 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#90

[Image: Chudomir_Kantardzhiev_Sliven_IMARO.JPG]

Чудомир Кантарджиев

Чудомир Петров Кантарджиев е български революционер, войвода на Вътрешната македоно-одринска реолюционна организация.
Кантарджиев е роден в град Сливен на 23 септември 1883 година. Завършва гимназия в Сливен и става учител в Бургаско. От 1902 година е студент в Софийския университет, късето се включва в дейността на Вътрешната организация. През 1904 година прекъсва образованието си и влиза в четата на Яне Сандански. От 1906 година е окръжен ревизор на четите в Серски революционен окръг и нелегален член на Серския окръжен революционен комитет.
Кантарджиев е част от така наречените санданисти, приближените на Сандански, които настояват за децентрализация на ВМОРО. Той подкрепя Сандански при убийството на задграничните представители на ВМОРО Иван Гарванов и Борис Сарафов. Заедно с другите санданисти Кантарджиев активно участва в Младотурската революция от 1908 година. Легализира се и през 1909 година е учител в Българското педагогическо училище в Сяр. По-късно същата година, със стипендия отпусната му от Младотурското правителство следва инженерство в Лозана, Швейцария.
При избухването на Балканската война през 1912 година се завръща в България и начело на чета участва в освобождението на Пиринска Македония.
След края на Първата световна война в 1918 г. се установява да живее в родопското село Лъджене (днес квартал на Велинград) и е част от кръга на Гьорче Петров, противопоставящ се на дейците около Тодор Александров. След убийството на Тодор Александров, поради съмнение, че Кантарджиев е замесен в него ЦК на ВМРО му издава смъртна присъда и той е убит по време на така наречените Горноджумайски събития, на 17 септември 1924 годиа в Пловдив, където се е укрива
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
20-02-2010, 04:26 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#91

Дај ми еден документ од БМОРО?
20-02-2010, 09:21 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#92

(20-02-2010, 09:21 PM)mungos Wrote: Дај ми еден документ од БМОРО?

Аааа ке ти я скинем магистерската диплома по история Pos Сети се сам защо!

П.С. Надевам се неволна ти е грешката магистре Icon_wink
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
20-02-2010, 09:31 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#93

Кога се нема се пишувааат вакви работи.Мизерно но тоа е стилот на вашите историчари.
20-02-2010, 09:38 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#94

Quote:Кога се нема се пишувааат вакви работи.Мизерно но тоа е стилот на вашите историчари.
Моля те при положение че нямате призната история и т.н. недей да разправяш на кой бил мизерен стилът и се съмнявам, че си чел някой истински български историк... Пробвай например Георги Бакалов от Гоце Делчев или Георги Марков...
А ти дай един от ВМОРО за етически македонец...или според теб ВМОРО е организация на етническите македонци и одринци...Devil3
23-02-2010, 07:21 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#95

[Image: Obshti.jpg]
Ето един малко познат македонец ....

Димитър Николов - Общи (наричан още Димитър Дяковчанина, Димитър Македонски, Димитър Николич, Димитър Косовеца и др.) е български революционер и интернационалист от Косово. Самият той се определя по следния начин: "Мене ме викат Димитър Общий Македонски, българин от Дяково, Македония.”
Родом от град Дяково, днес в Косово, Димитър Общи изживява живота си като гражданин на света. През 1862 г. се записва доброволец в Първата българска легия в Белград. През 1865 г. той се появи в четата на Стоян войвода, шурей на Панайот Хитов. Сетне отива доброволец при италианския революционер Джузепе Гарибалди и остава в неговата армия през 1866 г., за което е награден с грамота. Когато Гарибалди разпуска доброволците си, Общи отива на остров Крит и през 1866-1867 г. взима участие във въстанието срещу турците и там получава гръцки паспорт. След Критското въстание той моли Панайот Хитов да му помогне със средства, за да организира своя чета, но Хитов му отказва. Общи, който не обича да се подчинява, все пак хваща Балкана, но скоро го залавят. От въжето го отървава гръцкият му паспорт. След това влиза в четата на Тодор войвода, но се скарва с него и се отделя с още двама четници. Скоро единият избягва, а при сражение с турците другият е тежко ранен. По негово желание Общи го убива. През 1870 г. той тръгва с друга малка чета, но и тя скоро се разпада.
След като Васил Левски създава Вътрешната революционна организация, Каравелов основава БРЦК в Букурещ, откъдето изпращат Димитър Общи за помощник на Левски. През 1871 г. той се прехвърля на юг от р. Дунав и се включва в изграждането на Вътрешната революционна организация. Подтикван от амбицията си обаче Общи не спазва строго организационната дисциплина, както се изисква в устава. Той жадува за самостоятелност и се предлага за революционен апостол в Македония, но Левски му няма доверие и отказва. Все пак по настояването на Ловешкия комитет му се дава свобода на действие в района на Орхание. Но и в този ограничен периметър славолюбивият Димитър Общи крои големи планове. Организира успешния обир на орханийската хазна в прохода Арабаконак на 22 септември 1872 година. Нападението е замислено, за да се финансира националноосвободителното движение. Макар обирът да е успешен, той се превръща в провал, защото хората, които го извършват са лоши конспиратори. Общи е заловен след предателство в село Садовец, където се укривал и след това е съден по делото за същия обир. Подведен от огромното си самомнение, той иска да го отведат в Цариград за да говори със султана, но накрая склонява да даде показания пред специалната правителствена комисия в София. Вярвайки, че ще успее да придаде политически характер на процеса и намеса на европейските сили в българския национален въпрос, Общи необмислено прави разкрития, които позволяват на турската власт да обезвреди част от изградената от Левски комитетска мрежа.
Осъден на смърт, Общи е обесен в София на 10 януари 1873 г.
23-02-2010, 07:25 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#96

Панајот Наумов Робев. Кој е комитата Робев? Роден е во с. Апоскеп-Костурско, учесник во Илинденското востание, а загинал во с.Загоричани 1913 г. за време на Балканските војни.
За време на Илинденското востание водел дневник, во кој ги опишал своите доживувања за време на Востанието. На крајот на Востанието, кога му станало јасно дека е крајот, составил текст, на кој можат да му позавидат многу денешни „патриоти“ и „борци“ за Македонија и македонштината, зборови кои ни се повторуваат и денес... едноставно морате да ја прочитате оваа исповед!!!

27. Х. 1903 г. Апоскеп
Чудно нешто е нашата земја! Целиот христијански свет поминал со христијанските идеи, со христијанските заповеди, со други зборови, со христовиот мирен дух на на 19 век. Многу се лажат, тие што мислат, дека поминал и поминува и мисли дека и оди во иднината. Државите, т.е. царствата многу се лажат со тоа. Ако размисли еден совесен човек, ќе разбере, дека христијанските цареви не се христијани, туку варвари и човекоубијци. Најголемиот престап, кој пристапуваат да го направат, е дека го повикуваат народот да се учи да убива подобни. А Христос кажал: не убивај! Тоа Христос не го кажал само на еден човек, кој ќе го убие престапникот и ќе се расипе, туку го кажал за сите народи. Убие ли некој некого, ајде да го фрлиме во темница и да го унаказиме, но тој човек и покрај тоа си го доживеал унакажувањето, и ако посака, убива и друг, навикнал тој веќе на темниот живот. Каква корист од тоа? Е добро? Ако представам една држава како тој убиец, кој да ja уништи? Треба да паднат од некоја друга планета луѓе, не глупави и не човекоубијци, за да се уништи царот и сите околу него, кои го учат народот како да ги убива подобните и кои го поддржуваат човекоубиството. Еве пред неколку години ги оставија да се тепаат и убиваат и да губат човечки животи Англија и Трансилванија. Се изгуби народ, останаа вдовици и сираци за никакво и ништо.
Не ли беше подобро на еден општодржавен совет да се реши нивната расправа? Можеше, но сите сме жедни гледачи во претставата да гледаме некакви ужасни сцени, на нас кои не чуствуваме никаква болка. Исто така и за грчко-турската војна (1897 г. б.м.). Тука повторно се оставија ѕверствата, варварствата, агресијата, неверник да убива вистински христијани. Уште по чудно и срамно за христијанските царства. А уште најчудно е за поробените христијани, кои се оставени на турчинот да врши над нив нечуени злосторства и да ги убива. Срамно е за христијанските цареви да гледаат 5 века да беснее и да не го избркаат. Ете оваа година МАКЕДОНИЈА се дигна на востание да се ослободи од робскиот јарем и да биде и таа, како и другите сестри слободна. Царевите не го забрзуваат решението за неа, зошто МАКЕДОНЕЦОТ секој ден умира од очај и други злосторства, дури и во зима влегува и се потребни многу работи.
Жално за нас, горко за нас, пак мислат таа да падне во нивните раце. Доле лакомите, прогонете ги! Доле војните! Нека кажат царевите. Доле робството!!! Нека го фрлат оружјето, нека не се учи народот на човекоубиства, туку на работа, така луѓето да имаат спокојство, мир љубов и добро. Дали ќе седат мирни царевите на престолот и ќе мислат така, но дали ќе направат? Одговор сакам.
24-02-2010, 10:42 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#97

Е па сите биле прво български войници и офицери учили во бугарски училища се тепали за българщината во Македония сега во Р.Македния сите ги писха македонци како идинитет ОВЕ Е ЧИСТА ЛАГА КОГА СЕ ЗБОРУВАЛО ЗА ЕТНИЧЕСКИ ГРУПИ ВО МАКЕДОНИЯ МАКЕДНЦИ КАКО ИДИНИТЕТ НЕ ПОСТОЯТ !

Гоце Делчев с приятеля си Гоце Имов като юнкери във Военното училище в София,1891 год.
НА КОКАРДАТА ПИШЕ "СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА "
[Image: Delchev_and_imov.jpg]
24-02-2010, 11:34 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#98

(17-02-2010, 11:39 PM)demmian Wrote:
(17-02-2010, 08:18 PM)mungos Wrote: Прашањето е зошто помошта не дојде?


Kратко и јасно,сакале да им кажат,,Македонци ослободете си се сами,а после вашата борба во историјата ќе ја запишеме како блгарска,,Icon_lol

Или со други зборови кажано:,,Вежбај ти,а да се набилдам јас,,Love058.
Проблемот е бил во великите сили кой не сакале една нова голема држва България на Балканот ,кога разбрали ова работа войводите решили да прават оште една Бугария коя на по-късен етал да се препой кан свободна България како е стнало со Източна Румелия и Княжество Бугария во 1885г.
24-02-2010, 11:39 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#99

(24-02-2010, 11:39 PM)ivan mihajlov Wrote: Проблемот е бил во великите сили кой не сакале една нова голема држва България на Балканот ,кога разбрали ова работа войводите решили да прават оште една Бугария коя на по-късен етал да се препой кан свободна България како е стнало со Източна Румелия и Княжество Бугария во 1885г.


Of-topic

ivan mihajlov, да ти пожелам добредојде на форумов.
25-02-2010, 12:03 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(25-02-2010, 12:03 AM)Администратор Wrote:
(24-02-2010, 11:39 PM)ivan mihajlov Wrote: Проблемот е бил во великите сили кой не сакале една нова голема држва България на Балканот ,кога разбрали ова работа войводите решили да прават оште една Бугария коя на по-късен етал да се препой кан свободна България како е стнало со Източна Румелия и Княжество Бугария во 1885г.


Of-topic

ivan mihajlov, да ти пожелам добредојде на форумов.

Браво за ове дека дозволувате фер дебати во вашиот фором БЕЗ ЦЕНЗУРА КАКО ВО СИТЕ НОРМАЛНИ ЕВРОПЕЙСКИ ЗЕМИ.ВО БУГАРИЯ НАД 2 500 000 ЛУГЕ имаме корен от Македониа арно и ние да може да дебатираме во македонското форум пространсво свободно.Поздрав!
25-02-2010, 12:01 PM
Reply