Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

За Љубчо имало УДБаши.
(20-03-2011, 08:15 PM)hristo Wrote: Тој се бореше за независна и самостојна Македонија. И тоа не се “ одредени заслуги“ тоа се најголеми и најпотребни заслуги во тој период. И тоа во услови кога беше окружен од удбаши и на само 24-25 години.

За нас немало.
(25-03-2011, 01:50 PM)hristo Wrote: Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот.

Арно ама, има некоја невидлива рака, која дефинтивно не е УДБа, но ги има истите цели, истите одрведби, истите методи, и за неа работат истите луѓе (меѓу нив во никој случај не се оние кои најмногу придонесоа за Рејугословенизација преку србизавица на ВМРО ДПМНЕ во 1996-8).

(30-03-2011, 12:20 PM)hristo Wrote: Еј, Соколи. shoku im, не знаеш каков пресврт направи во моето мислење и разбирање.Se_klanjam.... Значи, Групацијата занесена во разобличувањето на корените на македонската несреќа не го гледа актуелното зло, кое е природен продолжеток на првичното зло ( промена на име, временска спогодба, економскиот пустош). Фактички, тоа е природно продолжување. Од тука, од таа нова свест за тој втор продолжеток ( сојуз со Србија) се се менува. Стариот распоред на сили во МК се руши. Нема повеќе левица и десница, нема повеќе Антички Мкедонци и Славомакедонци, нема патриоти и предавници... нема ништо од тоа. Од сега на дело ке бидат само две групи: едни кои се за независна Македонија и друга група кои се за сојуз со Србија. И точка, голема точка. Независно од национална, верска, партиска и било која друга припадност. Се друго е монтирана работа, ветар и магла. И борба за името, и антиквизација. ...

Фактички, со ова укажуваш дека ке има страотен трансфер на политичари во двата табора: едни за независна Македонија а друг за сојузот. Па, некои, кои сме ги запомниле како комуњари, да бидат во првиотт табор, а едни кои денеска се прават големи патриоти и борци за име и идентитет и антиквизација да бидат лоцирани во вториот табор. Ех, Соколи, што ми направи. Главата ми пука.Каков пресврт направи во моето размислување. Сепак, мала ограда. Ова се кажано држи вода, ако се оди во тој правец. Во секој случај, Христо нема повеќе “ да следи“, туку следствено поуката на Соленик ке мисли пологично и пообјективно.

А, еве и нешто околу тоа како Групацијата не го видела слонот во собата, Рејуговловенизацијата, де!

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...2#pid17452

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid17603

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...1#pid16351

П.С.
Па зарем не е логично што токму Љубчо е тој што прв од политичката елита почна да зборува за Рејугословенизација, кога нејзиното семе беше посадено во негово време: Падобранецот, палењето на Американската Амбасада, србизација на партијата, неговиот партнер Далавера живее во Белград-каде што му ги чува парите итн.
(This post was last modified: 30-03-2011, 02:41 PM by Solenik.)
30-03-2011, 02:41 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!! - by Solenik - 30-03-2011, 02:41 PM