Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ТЕЛЕКОМ, КОЈ ЗЕДЕ ПОВЕКЕ ПАРИ, ПРОДАВАЧИТЕ ИЛИ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:„Шпигел“:Оберман можеби подлабоко вовлечен во аферата во Македонија


Автор: Редакција ФОРУМ 13:28 | 27 септември 2010

Шефот на Дојче телеком Рене Оберман можеби е подлабоко вовлечен во корупцискиот скандал околу работењето на компанијата во Македонија, отколку што досега се тврдеше, пишува германскиот неделник „Шпигел“

Весникот во денешното издание наведува дека државното обвинителство во Бон, каде што е и седиштето на Телекомот, менаџерите на овој концерн ги товари за тоа што со македонската Влада преговарале за „некој вид таен договор“.
Со тој договор, наводно, било предвидено плаќање на милионски суми на владата доколку обезбеди на македонскиот пазар да не се појави трет провајдер за мобилна телефонија.
Самата содржина на овој договор за кој се преговарало, подоцна била избришана од повеќе компјутери во Телекомот, но властите, како што тврди Шпигел, на Телеком му покажале електронски пораки од кои се гледа дека и Оберман би можел да знае за преговорите со македонската влада и за состојбата со тајните договори.
Досега само се тврдеше дека Оберман во телефонски разговор со шефот на македонски Телеком ја условил исплатата на дивидендата со забавено отворање на телекомуникацискиот пазар за други фирми.
Државното обвинителство во Бон во средината на септември започна истражна постапка против Оберман и уште седум лица поради можни корупциски активности во Македонија и Црна Гора.
28-09-2010, 01:31 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: КОЈ ЗЕДЕ ПОВЕКЕ ПАРИ, ПРОДАВАЧИТЕ ИЛИ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА? - by ЈорданПетровски - 28-09-2010, 01:31 AM