Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПАНКО СТАМКОВСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:МИТРОПОЛИТОТ ПЕТАР ТРЕБА ДА СЕ ПРОГЛАСИ ЗА

    СВЕТЕЦ

    Што мислите за актуелната власт во Република
    Македонија?

    СТАМКОСКИ: За власта, изгласана од национално
    одродениот дел на Македоцните, не вреди
    ни да се размислува. Едноставнио, секој кој
    гласал за таа власт, придонел за националното
    предавство извршено на 5 октомври 1995 година и
    сноси целосна вина.

    Постојат ли можности за победа на национално
    определените партии на следните избори во
    Република Македонија?

    СТАМКОСКИ: Ако во Македонија не победи
    национална партија, тогаш со сигурност се знае
    дека на Македонија и нема спас. Дури и за
    Албанија светот има поголем респект, отколку за
    Македонија. Економски разграбена и
    распродадена, таа повеќе е туѓа одошто наша. Дури и
    "Макпетрол" повеќе е српски, одошто македонски.
    "Тајниот" договор пред 3 години во
    Лондон помеѓу "Макпетрол" и Мулти Корпорацијата
    Генекс од Белград, во Македонија
    малкумина знаат, а тие што знаат, молчат за да
    ги зачуваат своите лични интереси. Парите што одат
    за Србија не се за инвестиции, туку тоа е
    профитот од - инвестициите што Србија ги има вложено во
    Македонија. Се разбира многумина новопечени
    македонски бизнисмени од тоа добро се
    запарија.

    Во Република Македонија моментално има голем
    број на туѓи наоружани граѓани, а тоа не е
    ништо друго туку окупација. "Нашата" влада е
    глува и нема. Што можеме да очекуваме од
    една таква влада, посебно ние од дијаспората,
    кои од неа сме сметани за "граѓани од втор
    степен".

    Господине Панко, би ве замолил да ни кажете
    нешто околу недоразбирањата или расколот,
    ако така можам да го наречам, во Македонската
    епархија, за Австралија и Нов
    Зеланд?

    СТАМКОСКИ: На тоа прашање најдобро е да ви
    одговорат компетентните, а тоа е самата
    Епархија и лицата кои се задолжени во нејзината
    управа. Колку што мене ми е познато, Епархијата
    требаше да ја запознае пошироката јавност со
    досегашните успеси и неуспеси. Се чекаат
    резултите од судскиот процес кој заврши пред
    еден месец во Мелбурн.Индикациите зборуваат
    дека од тој процес противниците нема да излезат
    победници, иако за потребите на судскиот
    процес, во врска со канонските закони,
    "консултант" го имале грчкиот владика Езекил. Од
    резултатите на овој процес, многу ќе зависи
    како ќе реагираат и другите наши општини ширум
    Австралија. Некаде работите веќе стивнуваат и
    противниците на реформите се отстрануваат од
    управите, што докажува дека има здрави сили кои
    размислуваат логично. Сепак, далеку сме од
    конечното разрешување и враќањето на
    Митрополитот Господин Петар во татковината, тешко
    може да се оправда. Што стои зад сето тоа, тој
    е должен самиот да го изнесе пред јавноста.

    За неговото Високо Преосвештенство Митрополт Г.
    Петар имате напишано дека не е
    Владика, туку Светец. - Ќе сакате ли тоа да го
    дообјасните за читателите на
    "Македонско Сонце" и за пошироката јавност?

    СТАМКОСКИ: Тоа го рече друг, јас само го
    пренесов во "Македонија". Митрополт Петар
    навистина може да биде Светец за живот, но тоа
    воглавно зависи од него лично и неговите
    Христијански и човечни принципи, дали за Светец
    ќе остане и по неговото предавање во рацете на

    Господ Бог. Тој врши едно дело за кое никој од
    САС не се нафати. Штетите што досега се
    сторени во оваа Епархија само Господ Бог или
    вистински Светец може да ги донесе на некаков
    ред. Тоа што алчните за пари го имаат замесено
    во последните триесетина години, да биде
    испечено за неколку години, е рамно на дело од
    светец. Господин Петар го одбра најсилниот
    адут во истерување на правдата до крај:
    Вистината и вербата во Бога и народот. Секоја друга
    сила ќе потклекне пред такви силни адути и
    верувам дека тоа ќе се случи во најскора иднина.
    Господин Петар е најзаслужен да го понесе чинот
    Архиепископ и верувам дека ако тој дојде
    на тоа место, нашата македонска црква повторно

    ќе биде возобновена во патријаршија.

    На крајот, како поборник за Обединување на
    Македонија, што му препорачувате на
    секој Македонец?

    СТАМКОСКИ: Да верува во обединувањето! С# што е
    постигнато во светот е направено,
    затоа што некој верувал во можноста. Некој
    верувал дека може да се отиде на месечината и
    тоа е постигнато. Па обединувањето на
    Македонија не е потешко од едно патување на
    Месечината! А, ако земеме во предвид дека никој
    не е против обединувањето, тогаш зошто и
    да не работиме на тоа? Како прво, секој треба
    да сфати дека од обединувањето секој во
    Македонија ќе има полза, а тоа е лесно
    изводливо, ако се стави крај на корупциите што се
    спроведуваат кај нас од одродените поединечни
    типови на сметка од мнозинството.

    Истиот момент кога секој Македонец ќе почне да
    верува во конечниот триумф, Македонија
    ќе започне да се обединува. Никој не ќе може да
    го спречи тој процес!

    Противници на идејата за обединување не смее да
    има ниту од страна на малцинствата, затоа што
    и за нив ќе биде подобро да живеат во таа идна
    обединета Македонија, одошто било во која
    друга балканска држава.Тие еднаш треба да
    сватат дека с# што имаат денес, не им го дале ни
    Грција ни Албанија, ни Србија, па ниту
    Бугарија.

    Македонија отсекогаш раѓала гении во сите
    области од човечкото општество. Денес можеби ги
    има многу повеќе одошто било кога порано.
    Верувам дека Македонија наскоро ќе го
    даде најдостојниот меѓу достојните, кому
    единствената цел ќе му биде Обединувањето на
    Македонија. Негови учители ќе бидат најголемите
    светски маченици на олтарот од слободата. 
22-10-2016, 12:30 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: ПАНКО СТАМКОВСКИ - by ЈорданПетровски - 22-10-2016, 12:30 PM