Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бранко Героски - Ѓорѓи Спасов
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,286
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Продадените безрбетници се обидуваат да го фатат последниот воз


  15:08 04 мај 2016
[Image: iskra1.jpg]Искра Манојлоска

Не сум видел толку многу луѓе да се плашат. Вака не треба да изгледа една либерална, демократска земја, рече Ванхауте денеска на настанот „Трибунис цивилис“, кој претставува симболичен суд на цивилното општество.

Питер Ванхауте, како познавач на политичката состојба во Македонија, вели дека во земјата постои клима на страв. Тој ја спореди Македонија со Германија во времето на нацизмот.

Професорот Љубомир Фрчкоски рече дека кога сето ова ќе заврши, клиентите на режимот ќе се чудат што да прават. Фактите стануваат валидни само кога се изречени од суверенот. Правото е збир на одлуки на суверенот.

- Венкоандоновистиката, милчоманчевистиката се мејнстрим на колаборација со диктатура. Ги сметам за особено одбивни, бидејќи својата расипана ролја ја продаваат во три чекора - рече Фрчкоски.

Според него, тие го продале своето име кое некогаш нешто значело и само создаваат илузија дека нешто критикуваат, а потоа предвидуваат и некоја трета опција во која себеси се гледаат како дел.

- Тоа се некадарници што се продале - констатира Фрчкоски.

Професорот Стево Пендаровски вели дека не му се блиски тезите дека интелектуалците треба да ги предводат револуциите. Спортистите молчат за спортските сали во места во кои нема вода. Според него, во Македонија немало ниту еден дисидент во комунизмот.

- Молчењето го прекинуваат кога се гледа крајот на диктатурата. Тоа се безрбетници. Треба да ги прифатиме назад, но тие се и ќе останат безрбетници – рече Пендаровски.

Според поранешниот амбасадор во Македонија, Ерван Фуере, стравот потекнува од владејачката партија. Тој вели дека во 2006 година состојбата во медиумите била многу подобра. Фуере констатира дека тие што ќе кренат глас, се нарекувани непријатели на државата.

- Никола Груевски уште настојува дека прислушуваните разговори се добиени од странски служби, кои не сака да ги именува, но никој веќе не верува во тоа – рече Фуере.

Ана Чупеска од Правниот факултет вели дека во Македонија постои колаборационистичка тишина.

- Преку молчењето се настојува да се остане чист и недопрен од политика. Со тоа се сака да се побегне од објектот на моќта. Да признаеш дека постои репресија, а да молчиш за неа е криминал – вели Чупеска.

Режисерот Слободан Унковски вели дека Груевски е нарачател на уметнички дела на големо, како турски серии, кои го пасивизираат умот на наукот. Според него, Груевски се однесува како мецена, но со парите од граѓаните финансира крајно сомнителни уметнички вредности.

Quote:Gjorgji Spasov
4 May at 18:26

Денес од некој симболичен граѓански суд беа осудени венкоандонизмот и милчоманчевизмот. Останува од некој нареден суд да бидат осудени фрчковизмот и милчинизмот за секогаш на власт да остане груевизмот.
(This post was last modified: 08-05-2016, 11:37 PM by ЈорданПетровски.)
08-05-2016, 12:43 AM
Reply


Messages In This Thread
Бранко Героски - Ѓорѓи Спасов - by ЈорданПетровски - 08-05-2016, 12:43 AM