Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Нова инвазија врз Ирак
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#1

Турција испратила оклопен батаљон во Ирак близу Мосул. Преку ноќ, без ниеден истрелан куршум, почната е новата инвазија врз Ирак, од страна на верното американско слугинче во регионот- Турција. Истите политичари кои хистерично инсистираа дека рускиот авион е соборен заради заштита на сувереноста сега кршат туѓа сувереност и мува не ги лази.
Неколку дена пред инвазијата Обама најави испраќање засилувања на веќе присутните 50 специјалци во Ирак. Овојпат 200 војници. Откако фати Русија да ги бомбардира исламистите, многу клопчиња почнаа да се одмотуваат. Веќе е сосема јасно каков интерес штитат Америка и нејзините сојузници инволвирани во регионот: протокот на ефтина нафта. Русија почна да ги бомбардира нафтените конвои на Исламската Држава кон Турција, Турците соборија руски авион. Русија ги бомбардира нафтените полиња во посед на Исламската Држава, а едно такво поле е близу Мосул- Турција и Америка испраќаат своја војска во Ирак.
Франција и Британија барем декларативно, се вмешаа во наводната војна на западот против исламистите во Сирија и Ирак. Вистинската цел не е уништување на Исламската Држава: вистинската цел е руската база во Сирија.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
05-12-2015, 06:52 PM
Reply


Messages In This Thread
Нова инвазија врз Ирак - by МрачниотКоњаник - 05-12-2015, 06:52 PM