Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонизмот е создаден од Грците-Македонизма е създаден от гърц
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#1

среда, 24 март 2010

Дневник

Боб Марли или Александар?
Жарко Трајаноски

Митот за Александар бил користен од грчките националисти во „Македонската борба“ како главно идеолошко орудие за негирање на словенскиот карактер на етничките Македонци. Уште во далечната 1845 г. приказната за Александар била испечатена на македонски дијалект со грчки букви, за да се убедуваат Словените дека се дел од хеленската нација која го заборавила својот јазик. Бездруго, митот за Александар и Филип ќе го сретнете и кај преродбеникот Пулевски, кој пропагирал дека „наши баби славјански ги родиле“. Но, зошто повторно се воскреснува древномакедонскиот национален романтизам од 19 век, цел век откако Мисирков и Чуповски ги потиснаа овие квазиисториски будалаштини? Зошто се вратија од неврат „препотопските колоси“ Филип и Александар „под чие име, костими и бојни пароли, во напонот на својот романтичарски занес, парадираа македонските Словени“ (Драган Ташковски)

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=98BEB6...32AD&arc=1
(This post was last modified: 02-05-2010, 03:39 PM by Администратор.)
27-03-2010, 01:54 PM
Reply


Messages In This Thread
Македонизмот е создаден од Грците-Македонизма е създаден от гърц - by veritas - 27-03-2010, 01:54 PM