Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!
WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - Printable Version

+- Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи! (https://forum.kotle.ca)
+-- Forum: Македонска политичка арена (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Политика (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Thread: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА (/showthread.php?tid=750)

Pages: 1 2 3


WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - ЈорданПетровски - 28-11-2010

Овааа најава на Тачи ме натера да отворам посебна тема. Ке ве замолам сите кои ке дојдете до некои податоци во врска со Македонија објавени од Викиликс постирајте ги тука.Quote:Тачи: Викиликс објавува страшни документи за сегашната влада


28.11.2010 14:28

Која е улогата на грција во македонскиот конфликт од 2001. година?

Одговор на ова прашање во наредните денови најавува шефот на ДПА, Мендух Тачи.

Американскиот амбасадор во Атина го предупредил министерот за надворешни работи Друцас дека на интернет страницата „Викиликс“ ќе бидат објавени документи кои ќе фрлат нова светлина на меѓуетничкиот конфликт во Македонија и грчко-македонскиот спор.

„Господинот Груевски, владата и МВР нека одат да ги апсат „Викиликс“. Гледајте малку повеќе во компјутер, „Викиликс“ објавува страшни документи за сегашната влада.

-Вчера американскиот амбасадор во Атина беше кај министерот за надворешни работи на Грција, Друцас. Му објасни дека ќе се појават многу точни документи за улогата на грчката влада во врска со конфликтот во 2001. година, за улогата на некои претставници на Албанците, нормално не од ДПА во врска со спорот со името на Македонија со Грците.

-Нека одат да ги присвојат компјутерите на „Викиликс“ и на ЦИА и тогаш ќе полемизираме“, рече Тачи кој денеска гостуваше на основачкото собрание на новата албанска партија „Албански сојуз“.RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - Cesen Makedonec - 28-11-2010

Cudno, jas cel deneska cekam dokumrntite da se objavat. Samo za da vidam sto vo telegramite US za Makedonija zboruva


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - ЈорданПетровски - 28-11-2010

Quote:Тајни документи за “грчки сценарија“?

недела, 28 ноември 2010, 17:24

Шокантни факти за односите меѓу Грција и Албанија, но и за поврзаноста на Атина со случувања во Македонија и за проблемот со името, се очекува да се појават на Викиликс. Оваа интернет-страница, најави дека во следните 24 часа ќе објави тајни документи од американскиот Стејт Департмент, меѓу кои се наоѓаат и информации, кои даваат сосема поинаква слика за релациите во и околу Македонија во блиското минато.

Веста прв во етерот ја пласираше албанскиот Топ Ченел, повикувајќи се на извори од грчкото МНР. Алармот во Атина се вклучил, откако на тоа предупредил грчкиот амбасадор во САД Василис Каскарелис, кој според информациите, на својот шеф Димитрис Друцас му ја пренел сериозната загриженост што владее во Вашингтон дека истекуваат доверливи информации.

Друцас, според Топ Ченел, итно го повикал американскиот амбасадор во Атина и побарал објаснување како тие документи стигнале до рацете на сопственикот на Викиликс Џулијан Асанж. Она што особено ја загрижува Атина се ставовите кои американските дипломати и политичари ги имаат за политиките што ги води Грција. Особено за нејзината улога во Македонија, како и влијанието на албанскиот фактор по прашањето за името.

На тоа денеска посочи и лидерот на ДПА Мендух Тачи, според кого ќе бидат објавени страшни документи за улогата на грчката влада во конфликтот од 2001.

- Вчера американскиот амбасадор во Атина беше кај министерот за надворешни работи на Грција, Друцас. Му објасни дека ќе се појават многу точни документи за улогата на грчката влада во врска со конфликтот во 2001 година, за улогата на некои претставници на Албанците, нормално не од ДПА во врска со спорот со името на Македонија со Грците. Нека одат да ги присвојат компјутерите на Викиликс, и на ЦИА и тогаш ќе полемизираме, рече Тачи.

Засега нема реакција од Владата, ниту пак од владејачката ДУИ на која се однесуваше аулизијата во зборовите на Тачи. Но, влијателниот албански медиум пренесува и информации, базирани на откриените тајни документи, за контактите на Вашингтон и Атина за прашањето за името и наводниот обид на Американците да спречат грчко вето.

Топ Ченел, повикувајќи се на документите кои ја имаат назнаката класифицирани, објавува и дека надвор од американскиот интерес не биле ниту грчките релации и разговори со Белград за иднината на регионот, вклучително и непризнавање на Косово. Како и многубројни информации за контакти што грчки дипломати ги имале со некои влијателни личности во Албанија поврзани со југот на оваа земја каде доминира грчкото малцинство.

Инаку, интернет-сајтот Викиликс стана светски познат отако неодамна објави илјадници тајни документи кои сериозно ги копромитираа операциите на САД и НАТО во Ирак и Авганистан.

Зоран ФиданоскиRE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - stater - 29-11-2010

Se posraa amerikancite od strav pa go haknaa servero.
A be ne e Taci zaebancija


Quote:Викиликс е хакнат? 28.11.2010

Интернет страницата Викиликс соопшти дека е под сериозен софтверски напад и дека никој не може да пристапи на порталот. За денеска основачот на интернет страницата Викиликс Џилиан Асанж најави објавување на нови тајни документи на Стејт Департментот на исклучиво чуствителни и важни теми за многу земји надвор од САД. Претходно Стејт Департментот го предупреди Викиликс дека доколку ги објави новите тајни документи ќе го изложи на ризик животот на „безброј“ луѓе, ќе ги загрози глобалните антитерористички операции и односите на САД со сојузниците..
Правниот советник на Стејт Департментот Харолд Кох во писмо до основачот на интернет страната истакнува дека САД нема да соработува ниту да преговара со Викиликс.

ИзворRE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - ЈорданПетровски - 29-11-2010

Еве нешто за еден наш сосед, можеби на прв поглед нема врска со нас ама:


Quote:U poverljivim dokumentima SAD objavljenim večeras na sajtu britanskog Gardijana navodi se ocena jednog francuskog diplomate da ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ”ne čini ništa da ohrabri Srbe da se vrate na Kosovo„.

”Jeremić ne čini ništa kako bi ohrabrio Srbe da se vrate na Kosovo niti kako bi oni učestvovali u vladi Kosova„, preneo je diplomatski savetnik francuskog predsednika (Nikole Sarkozija) Žan-David Levit pomoćniku državanog sektretara SAD Filipu Gordonu tokom njegove posete Parizu u septembru 2009. godine.

Levit je ocenio da Jeremić ”daje velika obećanja„ svaki put kada dođe u Francusku, ali da ih ne ispunjava.

Zbog toga se, navodi se u dokumentu, taj diplomata više ne sastaje sa šefom srpske diplomatije i ne smatra ga ”modernim licem Beograda„ kakvim se čini da jeste.RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - Makedonec - 29-11-2010

Вака така,во поозбилните земји ќе имаат големо влијание овие докази...за кај нас однапред знаеме дека ќе порипкаме како мали дечиња и по 3 дена ќе ни дадат лижавче и нема ни да се сетиме дека сме прочитале такво нешто!


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - acko - 29-11-2010

(29-11-2010, 03:05 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Еве нешто за еден наш сосед, можеби на прв поглед нема врска со нас ама:


Quote:U poverljivim dokumentima SAD objavljenim večeras na sajtu britanskog Gardijana navodi se ocena jednog francuskog diplomate da ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ”ne čini ništa da ohrabri Srbe da se vrate na Kosovo„.

”Jeremić ne čini ništa kako bi ohrabrio Srbe da se vrate na Kosovo niti kako bi oni učestvovali u vladi Kosova„, preneo je diplomatski savetnik francuskog predsednika (Nikole Sarkozija) Žan-David Levit pomoćniku državanog sektretara SAD Filipu Gordonu tokom njegove posete Parizu u septembru 2009. godine.

Levit je ocenio da Jeremić ”daje velika obećanja„ svaki put kada dođe u Francusku, ali da ih ne ispunjava.

Zbog toga se, navodi se u dokumentu, taj diplomata više ne sastaje sa šefom srpske diplomatije i ne smatra ga ”modernim licem Beograda„ kakvim se čini da jeste.

Еве што во истиот документ стои за Македонија...

----------------------------------
MACEDONIA AND CROATIA

-----------------------------------------

5. © Levitte expressed optimism that a new Greek government would be "more solid" and allow greater flexibility for progress in the Greek-Macedonian name dispute. A/S Gordon agreed that either a more solid Conservative government or a Socialist government would be a stronger, more flexible partner in the negotiations. He expressed hope that if the international community could convince Macedonia to abandon the idea of a referendum and get Greece to abandon the necessity of changing passports, then progress could be made. On Croatia, Levitte observed that the border issue with Slovenia is making progress. He hoped that the upcoming September elections in Germany would also allow the new German government to be more open to EU enlargement to include the Balkan countries. Paris wants the door to enlargement to remain open, even if the accession process takes time.

http://www.guardian.co.uk/world/us-embassy-cables-documents/225319


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - stater - 29-11-2010

A be da de se tie dokumenti gledam pisuva deka se zemeni od WikiLeaks.aj dajte link ako gi ima na WikiLeaks.????


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - acko - 29-11-2010

Мислам дека тука ќе се објават и други документи. Ако добро видов, од околниве амбасади сеуште нема ништо објавено. Текстот погоре е од Америкасната амбасада во Париз... тука

Ваму може да се види дека има и документи од Американската амбасада во Скопје.


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - NACIONALIST - 29-11-2010

Вести
Викиликс е хакнат?
28.11.2010

Интернет страницата Викиликс соопшти дека е под сериозен софтверски напад и дека никој не може да пристапи на порталот. За денеска основачот на интернет страницата Викиликс Џилиан Асанж најави објавување на нови тајни документи на Стејт Департментот на исклучиво чуствителни и важни теми за многу земји надвор од САД. Претходно Стејт Департментот го предупреди Викиликс дека доколку ги објави новите тајни документи ќе го изложи на ризик животот на „безброј“ луѓе, ќе ги загрози глобалните антитерористички операции и односите на САД со сојузниците..
Правниот советник на Стејт Департментот Харолд Кох во писмо до основачот на интернет страната истакнува дека САД нема да соработува ниту да преговара со Викиликс.Izgleda deka nema nisto da ima od dokumentite na vikilakis dobil smrtni zakani, ostanuva da vidime cto ke se sluci


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - acko - 29-11-2010

(29-11-2010, 03:41 AM)acko Wrote: Мислам дека тука ќе се објават и други документи. Ако добро видов, од околниве амбасади сеуште нема ништо објавено. Текстот погоре е од Америкасната амбасада во Париз... тука

Ваму може да се види дека има и документи од Американската амбасада во Скопје.

И овој линк може да помогне...
-------------------------

Постепено ќе се објавуваат работите, треба да чекаме да дојдеме на ред... Icon_razz


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - Администратор - 29-11-2010

Quote:Levitte expressed optimism that a new Greek
government would be "more solid" and allow greater
flexibility for progress in the Greek-Macedonian name
dispute. A/S Gordon agreed that either a more solid
Conservative government or a Socialist government would be a
stronger, more flexible partner in the negotiations. He
expressed hope that if the international community could
convince Macedonia to abandon the idea of a referendum and
get Greece to abandon the necessity of changing passports,
then progress could be made.

Превод од Google translate

Левит изрази оптимизам дека новиот грчки
Владата ќе биде "повеќе солидна" и овозможи поголема
флексибилност за напредок во грчко-македонско име
спор. А / С Гордон се согласија дека ниту една цврста повеќе
Конзервативната влада или социјалистичка влада ќе биде
посилна, пофлексибилна партнер во преговорите. Тој
изрази надеж дека доколку меѓународната заедница може
Македонија ги убеди да се откаже од идејата за референдум и
добие Грција да се откаже од потребата за промена на пасошите,
тогаш може да се направи напредок
.


ИзворRE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - acko - 29-11-2010

ПЕДЕРСКА РАБОТА Icon_razz

Quote:Gay vojnik spržio je tajne podatke na CD-ove s natpisom Lady Gaga i dostavio ih

BRADLEY MANNING je zvijezda dana. Do jučer nepoznati službenik Američke vojske, vojni analitičar Manning, odgovoran je za dobar dio tajnih diplomatskih dokumenata koje je WikiLeaks pustio u opticaj. "Stvorit ću svjetsku anarhiju", hvalio se Manning još prije nekoliko mjeseci Adrianu Lamou, hakeru koji ga je prijavio vlastima.

"Hillary Clinton i nekoliko tisuća diplomata diljem svijeta dobit će srčani udar kad se jedno jutro probude i shvate da je kompletna baza povjerljive međunarodne diplomatske komunikacije dostupna cijelom svijetu i to u formatu kojeg se može lako pretraživati. Svugdje gdje se nalazi američka ambasada ili konzulat, postoji diplomatski skandal koji će biti otkriven", hvalio se Manning svom prijatelju hakeru, prenosi New York Daily News.RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - sokoli - 29-11-2010

novi soznanija od allbanski izvori.Grckata tajna slluzhba gllavniot akter vo formiranje na piramidite vo allbanija.Gllaven akter fatos nano i fatos klosi.Ibrahim kelmendi ucestvuvall vo neredite vo 1997 godina vo allbania, koja pokazhuva vrskite na fatos nano so marksisti leninisti koi delluvalle vo diaspora pretezhno vo LPK kade vrvni funksi drzhalle fazli veliu musa xhaferi i ali ahmeti.Tvrdenja na dikinson deka vo tetovskite pllanini se dvizhat agenti na srpskata tajna slluzhba (se misli za 2001 godina) koj e sega toj dikinson nemam pojma.Menduh taci ramush haradinaj i DSK na rugova najgolemi protivnici na nemirite vo 2001 godina.Pretnja na turskata armija deka vo sllucaj na vleguvanje na grcka armija vo allbanija otvarat front so grcija na istok posle koe amerite dodelluvat bazata pasha liman vo sazan na turcite.

Iako saitot wikilakes e bllokiran momentallno sepak tie prethodno dostaville kompletna dokumentacija na vrvni novinski kuqi kako spigel.njujork tajms.mond al pas.
Ovie kratki soznanija se od datebank na spigel.
P.S.
aktuellniot premijer na allbanija za da gi dobie grckite gllasovi vo allbanija pokllonill nekolku stotici kvadratni killometri na allbanskoto more na grcite.teshko se dobivat dokumenti koi se oznaceni kako top sekret.No so vreme i tie ke izlezat na videlina


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - ЈорданПетровски - 30-11-2010

Алката која многу малку луѓе ја гледааа и гледаат:Quote:Turci poručili SAD-u: Odlučni smo suprotstaviti se EU, koja želi isključiti naš utjecaj u BiH i na Balkanu


Podsekretar u ministarstvu vanjskih poslova Turske istakao kako su uspjeli uvjeriti Harisa Silajdžića da „prekine govoriti o srpskom genocidu”
Zbližavanje BiH i Srbije Prema pisanju britanskog „Guardiana”, preko 250.000 povjerljivih dokumenata ambasada SAD-a širom svijeta uvelo je ovu zemlju u dosad najveću diplomatsku krizu.

U jednom od tih dokumenata napravljenih u februaru ove godine, u veoma napetom razgovoru visoki američki izaslanici traže od turskih dužnosnika da podrže američku akciju i da uvjere iransku vladu da je u krivu. Turci su insistirali na svom posredovanju i bili prisiljeni priznati da većina zemalja u regiji vidi Iran kao prijetnju.

Jedan dio razgovora obavljen 25. februara 2010. godine dotakao se i BiH. Ambasador SAD-a James Jeffrey, pomoćnik državnog sekretara William Burns te zamjenik podsekretara Tina Kaidanow obavili su razgovor sa zvaničnicima Turske koje je predvodio Feridun Sinirlioglu, podsekretar u ministarstvu vanjskih poslova.

Sinirlioglu je tom prilikom istakao odlučnost svoje zemlje da se odupre naporima EU da isključi utjecaj Turske na Balkanu, posebno u BiH.

On je istakao da je zbližavanje između BiH i Srbije neposredni diplomatski cilj Turske za regiju. U tom cilju, rekao je Sinirlioglu, uspjeli smo uvjeriti Harisa Silajdžića, koji je bio u Ankari dan prije, da „prekine govoriti o srpskom genocidu”.

Sjedinjene Države i Turska su se „složili da se ne slažu” o Akcijskom planu za članstvo BiH (MAP) u NATO-savezu. S druge strane, SAD su iskazale poštovanje prema turskom sudjelovanju na Balkanu.RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - NACIONALIST - 30-11-2010

(30-11-2010, 02:52 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Алката која многу малку луѓе ја гледааа и гледаат:Quote:Turci poručili SAD-u: Odlučni smo suprotstaviti se EU, koja želi isključiti naš utjecaj u BiH i na Balkanu


Podsekretar u ministarstvu vanjskih poslova Turske istakao kako su uspjeli uvjeriti Harisa Silajdžića da „prekine govoriti o srpskom genocidu”
[b]Zbližavanje BiH i Srbije Prema pisanju britanskog „Guardiana”, preko 250.000 povjerljivih dokumenata ambasada SAD-a širom svijeta uvelo je ovu zemlju u dosad najveću diplomatsku krizu. [/b]

U jednom od tih dokumenata napravljenih u februaru ove godine, u veoma napetom razgovoru visoki američki izaslanici traže od turskih dužnosnika da podrže američku akciju i da uvjere iransku vladu da je u krivu. Turci su insistirali na svom posredovanju i bili prisiljeni priznati da većina zemalja u regiji vidi Iran kao prijetnju.

Jedan dio razgovora obavljen 25. februara 2010. godine dotakao se i BiH. Ambasador SAD-a James Jeffrey, pomoćnik državnog sekretara William Burns te zamjenik podsekretara Tina Kaidanow obavili su razgovor sa zvaničnicima Turske koje je predvodio Feridun Sinirlioglu, podsekretar u ministarstvu vanjskih poslova.

Sinirlioglu je tom prilikom istakao odlučnost svoje zemlje da se odupre naporima EU da isključi utjecaj Turske na Balkanu, posebno u BiH.

On je istakao da je zbližavanje između BiH i Srbije neposredni diplomatski cilj Turske za regiju. U tom cilju, rekao je Sinirlioglu, uspjeli smo uvjeriti Harisa Silajdžića, koji je bio u Ankari dan prije, da „prekine govoriti o srpskom genocidu”.

Sjedinjene Države i Turska su se „složili da se ne slažu” o Akcijskom planu za članstvo BiH (MAP) u NATO-savezu. S druge strane, SAD su iskazale poštovanje prema turskom sudjelovanju na Balkanu.Jorde mnogu tesko mi e da citam na jazik sto ne e moj, daj ako mozis vo idnina prveduvaj gi tekstovive


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - ЈорданПетровски - 30-11-2010

(30-11-2010, 02:56 AM)NACIONALIST Wrote:
(30-11-2010, 02:52 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Алката која многу малку луѓе ја гледааа и гледаат:Quote:Turci poručili SAD-u: Odlučni smo suprotstaviti se EU, koja želi isključiti naš utjecaj u BiH i na Balkanu


Podsekretar u ministarstvu vanjskih poslova Turske istakao kako su uspjeli uvjeriti Harisa Silajdžića da „prekine govoriti o srpskom genocidu”
Zbližavanje BiH i Srbije Prema pisanju britanskog „Guardiana”, preko 250.000 povjerljivih dokumenata ambasada SAD-a širom svijeta uvelo je ovu zemlju u dosad najveću diplomatsku krizu.

U jednom od tih dokumenata napravljenih u februaru ove godine, u veoma napetom razgovoru visoki američki izaslanici traže od turskih dužnosnika da podrže američku akciju i da uvjere iransku vladu da je u krivu. Turci su insistirali na svom posredovanju i bili prisiljeni priznati da većina zemalja u regiji vidi Iran kao prijetnju.

Jedan dio razgovora obavljen 25. februara 2010. godine dotakao se i BiH. Ambasador SAD-a James Jeffrey, pomoćnik državnog sekretara William Burns te zamjenik podsekretara Tina Kaidanow obavili su razgovor sa zvaničnicima Turske koje je predvodio Feridun Sinirlioglu, podsekretar u ministarstvu vanjskih poslova.

Sinirlioglu je tom prilikom istakao odlučnost svoje zemlje da se odupre naporima EU da isključi utjecaj Turske na Balkanu, posebno u BiH.

On je istakao da je zbližavanje između BiH i Srbije neposredni diplomatski cilj Turske za regiju. U tom cilju, rekao je Sinirlioglu, uspjeli smo uvjeriti Harisa Silajdžića, koji je bio u Ankari dan prije, da „prekine govoriti o srpskom genocidu”.

Sjedinjene Države i Turska su se „složili da se ne slažu” o Akcijskom planu za članstvo BiH (MAP) u NATO-savezu. S druge strane, SAD su iskazale poštovanje prema turskom sudjelovanju na Balkanu.Jorde mnogu tesko mi e da citam na jazik sto ne e moj, daj ako mozis vo idnina prveduvaj gi tekstovive


Наци Бранко плаќал по 3200 евра за страница на словенците, ако платиш ке преведувам. Вака без пари толку. SmajlitoSmajlitoSmajlito


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - NACIONALIST - 30-11-2010

(30-11-2010, 03:01 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци Бранко плаќал по 3200 евра за страница на словенците, ако платиш ке преведувам. Вака без пари толку. SmajlitoSmajlitoSmajlito


Zatoa sranko ke go jadi stapot, a navistina mnogu se macam da citam nesto sto ne e na moj jazik napisano.


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - sokoli - 30-11-2010

Ushte tri otkrieni dokumenti od site mozhni za kosovo od vikileks

1. rusia se mesha vo medjusebnite odnosi medju usa i shpanija vo vrska so povlekuvanjeto na spanskite silli od kfor.
dokumentot se vodi pod nasllov madrid 00000911 002 of 003
2.
koordinacija na nezavisnosta medju usa i germanija
3.intervencija na rusija vo katar za nepriznavanje na kosovo od strana na katar
i sega najnova vest deka millorad dodik i ako bill najgolemiot protivnik na nezavisnosta na kosovo tajno se sogllasill so istata i so pllanot na ahtizari.Istoto go imat dogovoreno so daniell fried


RE: WIKILEAKS-ИМЕТО, КОНФЛИКТОТ 2001 И ДЕНШНАТА ВЛАДА - stater - 01-12-2010

Se ova mi lici kako makedonskite politicari!!!!!!!!11
Pa ne se informaciite vistiniti!!!.ova e montaza!!!!!.Odgovornite na Wikileaks da se predmet na progonot!!!!!!!!!!1 i slicno.
Svetot uci od makedonija i lustracijata.......