Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!
Едно прашање - Printable Version

+- Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи! (https://forum.kotle.ca)
+-- Forum: Случувања на форумот (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Прашања до Администраторот (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Thread: Едно прашање (/showthread.php?tid=73)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8


Едно прашање - netmkd - 07-01-2010

Вака сега. Вчера нешто ми се закочи компјутерот па за да го пратам постот неколку пати кликнав на испрати и потоа ми дојде порака дека сум била банирана автоматски од системот заради спамирање. А денеска пробав да се логирам и успеав.
Се извинувам ако несакајки сум спамирала. Ми се закочи компјутерот.


RE: Едно прашање - Администратор - 11-01-2010

(07-01-2010, 10:29 AM)netmkd Wrote: Вака сега. Вчера нешто ми се закочи компјутерот па за да го пратам постот неколку пати кликнав на испрати и потоа ми дојде порака дека сум била банирана автоматски од системот заради спамирање. А денеска пробав да се логирам и успеав.
Се извинувам ако несакајки сум спамирала. Ми се закочи компјутерот.

Jas vi prativ e-mail poraka vo koja vi objasniv deka zashtitata na forumov reagirala po avtomatizam. Vo vashite tri posledovatelni isti posta prepoznala spam i avtomatski ste bile banirani. Site raboti se ispraveni, taka da mozete da go prodolzite druzenjeto vo kotleto.


RE: Едно прашање - Администратор - 11-01-2010

Da im pozelam dobredojde na novite chlenovi, Ogledalo, Bretonian, exlexmk, Kapidan, Marko_Polog, pio-pzs, dzandar, mickey, Вовата,
трендафил....

Moeto zadocneto dobredojde e od opravdani prichini.Icon_smile Vo predelot kaj koristev denovi na odmor nema internet.....


RE: Едно прашање - netmkd - 10-02-2010

Да, ја прочитав Вашата порака Icon_razz И јас им посакувам добредојде на новите членови. Се надевам на добро дружење на котле Icon_razz Јас не бев многу активна, но тоа ќе се поправи. Icon_razz


RE: Едно прашање - toni_a - 17-02-2010

нешто слично како на авторот на темава ми се случи пред малку.

постирав на една тема коментар кој содржеше 3-4 линка, и „заштитата“ ми вика дека спамирам. постот го нема, а самата тема е маркирана дека веќе содржи мој пост.

поради линковите (МК-весници) ли е проблемот?
ако да, тогаш колку линка на пост се дозволени?


RE: Едно прашање - Администратор - 17-02-2010

(17-02-2010, 08:13 AM)toni_a Wrote: нешто слично како на авторот на темава ми се случи пред малку.

постирав на една тема коментар кој содржеше 3-4 линка, и „заштитата“ ми вика дека спамирам. постот го нема, а самата тема е маркирана дека веќе содржи мој пост.

поради линковите (МК-весници) ли е проблемот?
ако да, тогаш колку линка на пост се дозволени?


Околу префрлањето на сајтот се случија некои несакани проблеми.
Бројот на линкови не е ограничен.
Жалиме поради пролемите кои настанаа. Но сега веке во делот на форумот ке нема доградби. Тој е потполно независен од сајтот.


RE: Едно прашање - toni_a - 20-02-2010

"...Бројот на линкови не е ограничен..."


незнам во што е проблемот, ама веќе по втор пат ме банира во рок од 2 дена (вчера+денес).

ако линкови не се проблем тогаш неможам да сватам зошто воопшто ми го блокира постот, уште од сам почеток?
во тој случај, не би требало воопшто да се доаѓа до ситуација да по корекција (измена+бришење на 2 од 3 линка) и повторно постирање, бидам автоматски баниран!?


RE: Едно прашање - Пеницилин - 20-02-2010

(20-02-2010, 10:30 AM)toni_a Wrote: "...Бројот на линкови не е ограничен..."


незнам во што е проблемот, ама веќе по втор пат ме банира во рок од 2 дена (вчера+денес).

ако линкови не се проблем тогаш неможам да сватам зошто воопшто ми го блокира постот, уште од сам почеток?
во тој случај, не би требало воопшто да се доаѓа до ситуација да по корекција (измена+бришење на 2 од 3 линка) и повторно постирање, бидам автоматски баниран!?

Не е проблемот во линковите .... со IE ли си?
Добил си аутобан од заштитата за спам.


RE: Едно прашање - toni_a - 20-02-2010

znam deka e autoban (ne autobahn Icon_lol od germanski Icon_lol ) na zastitata.

da, IE
so eden link na post nemav problemi, ama poveke ne mi dozvoluva Icon_frown

pa dodeka vidam sto,kako i dali funkcionira, pijam banovi. aj, sega instalirav drug browser, pa da vidime...


RE: Едно прашање - mungos - 28-02-2010

Prasanje do administratorot dali imate moderatori na forumot istorija?

Ako ima zosto site temi se sestologija i kasa popara?
Ako se togas nema potreba od novi temi napravete edna tema opsto pa koj saka da si pisi na nea.Vaka site temi se mizerija i se polini so licni merenja na koj mu e pogolem i koj e pojak maz.

Treba malku red da se znae koja tema za sto e.


RE: Едно прашање - Администратор - 28-02-2010

(28-02-2010, 04:05 PM)mungos Wrote: Prasanje do administratorot dali imate moderatori na forumot istorija?

Ako ima zosto site temi se sestologija i kasa popara?
Ako se togas nema potreba od novi temi napravete edna tema opsto pa koj saka da si pisi na nea.Vaka site temi se mizerija i se polini so licni merenja na koj mu e pogolem i koj e pojak maz.

Treba malku red da se znae koja tema za sto e.Mungos, се обидувам да бидам максимално толерантен. Бидејки форумов е нов, оставам повеке слобода на темиве од проста причина, треба да има период на запознавање. Еден пример, во темата: "Канџите на УДБ-а", има постови и за Рацин и за Кузамaн. Јас не реагирав за тоа што си отворил посебни теми. Остави малку, биди потрпелив, многупати ке мора да се даде пошироко објаснување за да се долови поентата. Јас негледам обид за спамирање и се додека нема свесен обид темата да се дефокусира и спамира ке нема моја интервенција.


RE: Едно прашање - mungos - 01-03-2010

Е АЈ ТОГАШ ЌЕ ДОЈДАМ ЈАС ПОСЛЕМ!


RE: Едно прашање - mungos - 01-03-2010

Една работа до вас.
На еден бугарски сајт најдов една слика и ја поставив во темата за бегалците во историја.
Но испадна наместо текстот над сликата да го пуштам текстот под сликата.

Ако се можи да се избриши постот затоа што немав намера да фалсификувам некаков настан туку дојде до ненамерна грешка.

Однапред се извинувам за непријатностите.


RE: Едно прашање - dzandar - 03-03-2010

До Управу на Форум:
Давате ли награде за Форумџију с'с навише постови у даден д'н, недељу, месец, годину или на Форумџију што има наголем просек на постови по д'н?
Прашују пошто гледам има едно двујца - ама посебно ед'н (да не га спомињам по име) што са бајаги тазе чланови али начукале ги постови у просек два на саат.
Ако нема награда, т'га да не запослуете професионални писци, пошто сам моментално без работу, па би се турија у нечију службу?


RE: Едно прашање - Администратор - 03-03-2010

(01-03-2010, 11:31 PM)mungos Wrote: Една работа до вас.
На еден бугарски сајт најдов една слика и ја поставив во темата за бегалците во историја.
Но испадна наместо текстот над сликата да го пуштам текстот под сликата.

Ако се можи да се избриши постот затоа што немав намера да фалсификувам некаков настан туку дојде до ненамерна грешка.

Однапред се извинувам за непријатностите.


Полиса на форумов Mungose е да нема бришење на постови ако нема вулгарности, лични навреди и пцовки.
Напиши објаснување дека се работи за грешка и постирај го на темата.
Затоа е оставено 6 минути време да се воочи грешката и де се реагира.


RE: Едно прашање - Администратор - 03-03-2010

(03-03-2010, 01:26 AM)dzandar Wrote: До Управу на Форум:
Давате ли награде за Форумџију с'с навише постови у даден д'н, недељу, месец, годину или на Форумџију што има наголем просек на постови по д'н?
Прашују пошто гледам има едно двујца - ама посебно ед'н (да не га спомињам по име) што са бајаги тазе чланови али начукале ги постови у просек два на саат.
Ако нема награда, т'га да не запослуете професионални писци, пошто сам моментално без работу, па би се турија у нечију службу?


Идеава за награда на "најпродуктивниот" форумџија ти е интересна, ке размислиме за предлогот.


RE: Едно прашање - mungos - 03-03-2010

Значи да запниме уште??????????
Важи.


RE: Едно прашање - perfectford - 04-03-2010

Мунгос не знам за кој пост зборуваш точно, но неколку пати автоматската заштита ги запира.
Веќе нема да има проблем со твоето корисничко име, нема да те чепка заштитата.
Сакам да ми кажеш, ако е добро - каков прелистувач користиш?


RE: Едно прашање - mungos - 04-03-2010

Firefox користам

Инаку се е во реед со постовите проблемот беше што го згрешив објаснувањето за сликата и испадна како да е обид за фалсификат а ни на крај на паметот не ми беше такво нешто па затоа побарав да се отстрани целиот мој пост.


RE: Едно прашање - acko - 05-03-2010

(03-03-2010, 01:26 AM)dzandar Wrote: До Управу на Форум:
Давате ли награде за Форумџију с'с навише постови у даден д'н, недељу, месец, годину или на Форумџију што има наголем просек на постови по д'н?
Прашују пошто гледам има едно двујца - ама посебно ед'н (да не га спомињам по име) што са бајаги тазе чланови али начукале ги постови у просек два на саат.
Ако нема награда, т'га да не запослуете професионални писци, пошто сам моментално без работу, па би се турија у нечију службу?

хехехе... па да почну и ја да пишују повише... Icon_razz

порано по 20 поста на дн сам пишуваја, сга не можу да стигну ни 2 поста да напишу...

или политика ептен биднала за нигде у нашу државу, или до мене е проблем.. Icon_razz