Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!
Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремените - Printable Version

+- Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи! (https://forum.kotle.ca)
+-- Forum: Историjа (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Историjа (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Thread: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремените (/showthread.php?tid=443)

Pages: 1 2 3 4 5 6

Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремените - ivan mihajlov - 05-07-2010

Денска докато дебатирах ми стана ясно дека моят нов македнски приятел от форум Котле Афион незнае нищо за Карнегиева фондация за международен мир....е па Jас ми го птарих докладот от сите тия големи миротворители на 19 век кой са прошетали цела Македония да научат повеке за прашането во Македония во 1913-1914г.!...па ми текна да я пущам ва тема.

ето ги и доклада на бългрски (ако некой го има во оригинал нека даде линк)...там ясно си пише как се самоопределяли лугето во Македния ,какви са биле проблемите на сите етикуми во Македния.

http://www.promacedonia.org/karnegi/index.html

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - Пат - 05-07-2010

http://www.promacedonia.org/en/carnegie/appendix_a.html

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - афион - 05-07-2010

Сега сум освестен,ФАЛА

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - ivan mihajlov - 05-07-2010

(05-07-2010, 08:52 PM)афион Wrote: Сега сум освестен,ФАЛА
Ако се учи нормална исрория во Р.Македония без пропагнда требеше да си си освестен много по рано ....Icon_wink

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - acko - 06-07-2010

Иване, во Р. Макдонија пред десетина години е издадено ова што ти сега за прв пат ни го кажуваш. Култура го издаде, која што тогаш уште мислам дека беше државна... Не сме толку неинформирани како што не замислуваш... Icon_razz Не ни требаат просветители како тебе... Icon_razz

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - ivan mihajlov - 06-07-2010

(06-07-2010, 12:46 AM)acko Wrote: Иване, во Р. Макдонија пред десетина години е издадено ова што ти сега за прв пат ни го кажуваш. Култура го издаде, која што тогаш уште мислам дека беше државна... Не сме толку неинформирани како што не замислуваш... Icon_razz Не ни требаат просветители како тебе... Icon_razz

Арно бе Аско , Карнегиевата анкета е била во 1913-1914г. па вие разбрахте преди десет години ...Ама како гледам Афион за прв пат тука научи дека е имало междунардна анкета на лугето во Македония после Балканските войни. Аде ми кажи защо МАНУ молчеше за толкова години????...Jaс ке ти отговорам оти от овой анкета ке се раберат лагите написана от МАНУ дека дека македонската история е на поне 2500 години и дека постоели етнически македнци преди 1945г.

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - Kasnakovski - 06-07-2010

Ванчо, стига раси глупости, бе човек. За една ношт Тито ги направил Блгарите Македонци.
Ајде стига глупости.

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - ivan mihajlov - 06-07-2010

(06-07-2010, 12:46 PM)Kasnakovski Wrote: Ванчо, стига раси глупости, бе човек. За една ношт Тито ги направил Блгарите Македонци.
Ајде стига глупости.

Ами аде да не е за една нощ ,да е за 50 години .....Много добре знаем ,че сепарацията на македонците става след първата световна война но това е друга тема....Но да се търсят македнци преди първата световна война е смешно .Тук сега се дебатира за Карнегиевата фондация ако знаеш нещо повече за нея ще се радвам да го споделиш .

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - Kasnakovski - 06-07-2010

Што те интересира? Дали прочита за бугарските ѕверства во Доксат и Серес?

RE: Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремени - acko - 06-07-2010

(06-07-2010, 10:39 AM)ivan mihajlov Wrote: Арно бе Аско , Карнегиевата анкета е била во 1913-1914г. па вие разбрахте преди десет години ...Ама како гледам Афион за прв пат тука научи дека е имало междунардна анкета на лугето во Македония после Балканските войни. Аде ми кажи защо МАНУ молчеше за толкова години????...Jaс ке ти отговорам оти от овой анкета ке се раберат лагите написана от МАНУ дека дека македонската история е на поне 2500 години и дека постоели етнически македнци преди 1945г.

Пред десет години е објавена, не мора да значи дека тогаш сме разбрале! И мислиш дека сите во Бугарија знаат за таа анкета. А бе човек, разбери веќе, не можеш да зборуваш за слобода во време на комунизмот!!! Точно е дека некои работи биле премолчувани, но треба да разбереш дека не сме 1949 година, туку 2010 година, работите се промениле. Ме нервира што не замараш со твоите стереотипи за нас Македонците... И ние имаме мозок, колку и да ти е чудно тоа!

(06-07-2010, 04:06 PM)Kasnakovski Wrote: Што те интересира? Дали прочита за бугарските ѕверства во Доксат и Серес?

Да прочел съм ги ,после моя род е понесло последсвието от тях.А ти знаш ли какво е било да си българин в Македония след 1944г. в Гърция и Югославия ?...Колко роднини имаш лежали в затвора с едно обвинение ,че са българи.Във Вардарска Македония до преди няколко години да си българи беше престъпление наказвано с до 10 години затвор от кадето и някой не се върнаха.

И един съвет от мен аде моля те да знам малко повече от теб за българите в Македония ,не от книгите или интернет и спри да ми обясняваш ,ЧЕ ВСИКИ В МАКЕДОНИЯ БИЛИ МАКЕДОНСКО САМОСЪЗНАНИЕ ОЩЕ ПРЕДИ 1945Г......имало е такива но и много си бяха българи но от страх стнаха македонци и гърци !

(06-07-2010, 04:28 PM)acko Wrote:
(06-07-2010, 10:39 AM)ivan mihajlov Wrote: Арно бе Аско , Карнегиевата анкета е била во 1913-1914г. па вие разбрахте преди десет години ...Ама како гледам Афион за прв пат тука научи дека е имало междунардна анкета на лугето во Македония после Балканските войни. Аде ми кажи защо МАНУ молчеше за толкова години????...Jaс ке ти отговорам оти от овой анкета ке се раберат лагите написана от МАНУ дека дека македонската история е на поне 2500 години и дека постоели етнически македнци преди 1945г.

Пред десет години е објавена, не мора да значи дека тогаш сме разбрале! И мислиш дека сите во Бугарија знаат за таа анкета. А бе човек, разбери веќе, не можеш да зборуваш за слобода во време на комунизмот!!! Точно е дека некои работи биле премолчувани, но треба да разбереш дека не сме 1949 година, туку 2010 година, работите се промениле. Ме нервира што не замараш со твоите стереотипи за нас Македонците... И ние имаме мозок, колку и да ти е чудно тоа!

Не кажувам дека немате мозак , туко що да мислам кога четеш ва анкета там се зборува за бугари,турци,сърби,власи ,албанци за македнци како народ ни един збор нема кай биле македнците во 1914г. ?? МАНУ вели дека македнците имале 2500 г. история.Смешно и жално.
Абе приятел Jас исто сам македонец , сакам да си кажете вистината на вас да ви олекне оти вие можите да си лажите децата во РМ ама светските историчари немой ги излажите.До кога ке ва работа веке 21 век нека се каже вистината.
Со ова лаги за историята навредувате на свойта татковина РМ неможе да оди напред во ЕУ и НАТО каде са сите нормални европейски земи со лаги .
Сите во светот знаат дека сте една от наймладите нации що ви тебе да се правите на смешковци да барате 2500 г. история коя е немате.

кой е по-голем патриот овой дека я кажува вистината или овой дека плакат да бара 2500 лажна история ???

(06-07-2010, 04:46 PM)ivan mihajlov Wrote: Абе приятел Jас исто сам македонец , сакам да си кажете вистината на вас да ви олекне оти вие можите да си лажите децата во РМ ама светските историчари немой ги излажите.До кога ке ва работа веке 21 век нека се каже вистината.
Со ова лаги за историята навредувате на свойта татковина РМ неможе да оди напред во ЕУ и НАТО каде са сите нормални европейски земи со лаги .

Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

Кога те читам тебе почнувам да ги разбирам оние Македонци кои што плукаат по Бугарија и Бугарите... Утеха ми е што знам дека не се сите во Бугарија како тебе, еве еден од членовите кои со задоволство го читам Каснакоски... Многу работи по кои сум плукал, кога дискутирам со такви како тебе добивам голема желба да ги бранам. Но гледам дека нема потреба да се дискутира со тебе. Ти си човек кој мисли дека се знае, кој е на мисија нас идиотите да ни ги отвори очите. А бе навистина мислиш дека ако ми дадеш документ каде што за Македонците пишува дека се Бугари јас ќе станам Бугарин? Знам дека во одговорот ќе се правиш фин, па ќе напишеш нешто во стилот ’не, ти биди си Македонец.... но, сепак, Бугарин си’.... Icon_razz

Ај, биди ми поздравен и веќе немам намера да трошам време на вакви луѓе и на ваква дискусија. Дај ќе собереме некој од Кајгана, ти собери си некој како тебе, па отидете да се тепате некаде, онака патриотски (во име на дедовците ви, кои што ако се навистина толку големи како што ги преставувате би се срамеле од вас и од тоа што го пишувате), ќе ви помине меракот, а нас другите оставете не на мира...

(06-07-2010, 04:29 PM)ivan mihajlov Wrote: Колко роднини имаш лежали в затвора с едно обвинение ,че са българи.

Такова обвинение е абсурд. Сигурен сам, че и ти њамаш.
Да не е соработување со окупаторот?

(06-07-2010, 05:12 PM)acko Wrote:
(06-07-2010, 04:46 PM)ivan mihajlov Wrote: Абе приятел Jас исто сам македонец , сакам да си кажете вистината на вас да ви олекне оти вие можите да си лажите децата во РМ ама светските историчари немой ги излажите.До кога ке ва работа веке 21 век нека се каже вистината.

Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

Кога те читам тебе почнувам да ги разбирам оние Македонци кои што плукаат по Бугарија и Бугарите... Утеха ми е што знам дека не се сите во Бугарија како тебе, еве еден од членовите кои со задоволство го читам Каснакоски... Многу работи по кои сум плукал, кога дискутирам со такви како тебе добивам голема желба да ги бранам. Но гледам дека нема потреба да се дискутира со тебе. Ти си човек кој мисли дека се знае, кој е на мисија нас идиотите да ни ги отвори очите. А бе навистина мислиш дека ако ми дадеш документ каде што за Македонците пишува дека се Бугари јас ќе станам Бугарин? Знам дека во одговорот ќе се правиш фин, па ќе напишеш нешто во стилот ’не, ти биди си Македонец.... но, сепак, Бугарин си’.... Icon_razz

Ај, биди ми поздравен и веќе немам намера да трошам време на вакви луѓе и на ваква дискусија. Дај ќе собереме некој од Кајгана, ти собери си некој како тебе, па отидете да се тепате некаде, онака патриотски (во име на дедовците ви, кои што ако се навистина толку големи како што ги преставувате би се срамеле од вас и од тоа што го пишувате), ќе ви помине меракот, а нас другите оставете не на мира...

Защо си мислиш ,че аз искам ти да си българин ????Това не съм го кажал никога !!!!! ти си македонец и не ти неагирам националната определеност !!!

Относно Каснакоски овой нема нищто исто со Македония и за разлика от него Jaс знам що е да си бил българин во Титова Югославия !

ХА-ХА Относно тепането нема проблем имам шест надворашни военни мисии во Камбоджа,Косово,Ирак и Авганистан толкова смърт сам видел дека ти неможеш и да сънуваш.....па ако се наложи на стари години да се тепам во Македония определено нема да е со луге кой се самоопределат како македонци.

(06-07-2010, 05:51 PM)Kasnakovski Wrote:
(06-07-2010, 04:29 PM)ivan mihajlov Wrote: Колко роднини имаш лежали в затвора с едно обвинение ,че са българи.

Такова обвинение е абсурд. Сигурен сам, че и ти њамаш.
Да не е соработување со окупаторот?
Не бе чичо ми ,на баща ми първи братовчед човека просто си беше учител в Тетово.Осъдиха го за българска пропаганда на шест години затвор ,лежа четири .После не му даваха да си работи като учител да правел пропаганда на децата и затова цял живот работи като зидар ...имало е хора дето за една българска песна четири месеца са лежали дали този човек лъже ама като ги знам какви бяха едва ли [video=youtube]?http://www.youtube.com/watch?v=dSrVn-4t9k4&feature=related[/video]

Пропагандата е друго нешто. Ако си бил Бугарин и си го живеел животот без да го руши територијалниот интегритет на СФРЈ не верувам да го казнеле.

(06-07-2010, 06:16 PM)Kasnakovski Wrote: Пропагандата е друго нешто. Ако си бил Бугарин и си го живеел животот без да го руши територијалниот интегритет на СФРЈ не верувам да го казнеле.

Така ли ? Пропаганда ли е да кажеш на децата( който до вчера са учили Ботев )едно стихотворение на Ботев и да лежиш за него четири години щот Ботев бил българска пропаганда .Алоооо ела на себе си българино !

Колко пъти си ходил в Титова Югославия бе приятел ????

Taa koga se raspadna? Kako da odam? Mozhe vo nekoj od predishnite zhivoti i da sum odil. Ne pamtam.

Izvinjavaj, zajazhdah se samo.

(06-07-2010, 06:48 PM)Kasnakovski Wrote: Taa koga se raspadna? Kako da odam? Mozhe vo nekoj od predishnite zhivoti i da sum odil. Ne pamtam.

Izvinjavaj, zajazhdah se samo.

Не се сърди ...Ами айде тогава, като си малък и незнаеш много неща,не си мисли ,че цялта истина е написана по книгите и интернет не спори с по възрасните.